Cornells*van Leeuwen Beeld van Zadkine eist ruimte en sfeer Hartje-stadtot 14 Mei 1940 J Op tk kotuisd k._ Jong Rotterdams Lekentoneel geeft „Het Woord" Staatsgeheimen zullen beter worden beschermd Minister Lïeftinck onder de ïoupe der Eerste Kamer Woensdag 22 Februari 1950 3 IlilllilllIllllfliLllllllllllllllllll [SUIBiil; Dl ÜfHBIl lil] Fill Jilll, .a 1 Indonesische delegatie naar Moskou DJAKARTA Indonesië heeft Rusland doen weten, dat het een delegatie naar Moskou zal zenden voor het openen van diplomatieke betrekkingen. De ogen liggen diep, het lykt alsof ze niets bepaalds zien, terinyi ze toch scherp observeren; de blik reikt ver, onmetelijk ver, naar onbestemde vertennaar werel den, die hij zo juist ontdekt schijnt te hebben. De enigs zins gebogen bon ding accentueert de spanninghet is de houding van een man, in wie de ze kerheid is ontwaakt dat hij nog veel zal kunnen geven, wanneer hem de tyd wordt gegund. Op het grote atelierpalet liggen de kleuren voor het grijpen; een onvoltooid doek staat op de ezel Het la een geladen portret, dat als het wa re b randt van toegespitste scheppingsdrang. Hofplein ongeschikt, Raadhuisplein beslist te klein Nu verscheidene voor- en tegenstanders resp. hun bewondering en afkeer geuit hebben over Zadkine's suggestieve model voor een oorlogs monument, lijkt het mij goed nog enige andere overwegingen daarbij te doen gelden. Aanvaarden betekent; het plaatsen van deze ontroerende plastiek te midden van een vooruit willende samenleving, waarbü het kiezen van de juiste architectonisoh-stedebouwkundige situatie een uiterst moeilijke opgave zal blijken te zijn. Deze plaatsbepaling of het desnoods scheppen van een speciaal voor dit doei geheel nieuwe stedebouwkundlge situatie dient een van de voornaamste punten van overweging te zijn bil de be slissing, die genomen moet worden! Niet aanvaarden betekent, dat Rotterdam en..ons land zich een oorlogsmonument van zeer grote allure /sn ontworpen door een van de belangrijkste kunstenaars van onze tild. zullen laten ontglippen. Het is echter niet gerechtvaardigd dat de gemeente 't aanvaardt slechts op het motief, dat een hoogstaand product van de moderne (beeld houw Ikunst. als geschenk aangebo den. niet mag worden geweigerd. Het is n.I. niet als bii een jubileum, dat men een geschenk moet accep teren. ook al kan men het niet ge bruiken. Wanneer dus het gemcen- Ebbinge Wubben p BBINGE WUBBEN, 35 jaar oud, J—is voorgedragen voor directeur van het Museum Boymans. Gunnen wij hem, dat hij het wordt en gunnen wij Rotterdam dat hij zich een goed directeur betoont van die meer dan kostelyke instellihg <Ue" het 'Museum Boymans is), want ai te lang. is erjets mis geweest met dat directoraat. Ebbinge Wubben heeft dit laatste kunnen ervaren in de vele jaren dat hy het vervelende woordje „waar nemend" voor zijn naam moest plaatsen. Zo'n museumdirecteur wordt meestal verkeerd .opgeleid in de stille vertrekken der aesthetiekstu- die, Treedt hij daaruit naar voren, om een maatschappelijke positie te bekleden, dan merkt hfl, dat zftn studie hem een aantal dingen ont houden heeft waar de goegemeente meer op let dan op de specialiteit waarmede hg zich m studiekringen enige naam heeft verworven. Hij blijkt een goed, soms zelfs: populair spreker te moeten zjjn, een man die zich gemakkelijk beweegt zowel in de critische massa der stadgeno ten als met de enkeling-buitenlander met wie een zeer. bijzondere trans actie gesloten moet worden, een algemeen kunstkenner die vals van echt en waardevol van minder waar devol en lacune-vullend van lacune- scheppend weet te onderscheiden, duur van prijzig en prijzig van goed koop, onverschillig of hst nu meu belen, dan wel schilderijen, ceramiek, etsen, tekeningen dan wel beeld houwwerken betreft. Hij moet een psycholoog zijn. Hij moet met zijn staf even gediscipli neerd kunnen werken als zichzelf gedisciplineerd kunnen gedragen wanneer hij discussies voert met zfln persoonlijke chefs (de mysterieuze „Commissie") of met de maecenatl- sche regenten Van zijn instelling (de even mysterieuze „Stichting"). Hy moet kunnen schrijven, il lustreren en in druk doen versche nen. Hij moet de goede zijden der Mu seum Boymans-tradstie behoedzaam voortzetten en h(j moet de foute doen vergeten-en-vergeven. Dus hij moet zich iosmaken van wat node loos aan de naam van z'n museum tracht te blijven kleven en h\j moet nieuwe waardevolle vrienden win nen, niet alleen ad maiorem gloriam van het Museum doch ook tot ge win van Rotterdam, want de bevol king beschouwt haar museum als een itiet-gewoon, een dierbaar bezit Tot zo ver. Deze korrel beoogt niet een hand leiding te ontwerpen „Waaraan een goed Rotterdams museumdirecteur heeft te voldoen", want dan waren zeven kolom wenken nóg te weinig. Maar wel dit: Boy mans heeft goede directeuren gehad. Uit de voordracht van B. en W. moge men gerust de conclusie trekken, dat zjj er niet een is by ge brek aan beter, doch dat men in de voorgedragene de "eigenschappen heeft aangetroffen, 1vermoedt, of zich heeft zien ontwikkelen die zgn benoeming rechtvaardigen. En zo'n vurig-begeerde positie is het directoraat nu ook weer niet, (we moeten ons hier in Rotterdam niet te veel verbeelden!), want men zou schrikken als men hoorde hoe weinig sollicitanten zich voor de vacature van directeur hebben aan gediend en hoe weinig goeds zich daarbij bevond. Er was geen keus. Of liever: de enige goede oplossing bleef Ebbinge Wubben te benoemen en hem een schone volmacht mee te geven. Mogen wij/ hem en Rotterdam spoedig kunnen gelukwensen. B. In de grootste en meest-gelezen buitenlandse (I) vaktijdschriften zijn zelfs oproepen geplaatst. tebestuur mocht besluiten het mo nument te aanvaarden, iets wat ik met de andere bewonderaars van harte wens. dan dient men tegelij kertijd volledig de stedebouwkun dlge consequenties daarvan op zich te nemen. Waar komt het? De vonnvcrschHnüie van deze aangrijpende plastiek is een der mate typerende expressie van het geen Rotterdam heeft ondergaan, dat haar waarde als monument staat of valt met de situatie. waar- In het geplaatst wordt. Zadkine's schepping is zeer ruim te-bepalend en ruimte-„actlverend" door haar dynamische uitdruk kingskracht. zodat het ruimte, veel ruimte en een eigen karakteristie ke stedebouwkundige sfeer eist, zonder starre begrenzing van bijv. onze zelfgenoegzame hedendaagse architectuur. Daarom zal het moei lijk zijn een openbaar plein of een luiste plaats in de toekomstige city A»n te wijzen,-daar deze ruimtelijk en architectonisch nog te benepen .zullen blijken voor de aangrijpende expressie van het 6 m. hoge monu ment. "Wordt het b.v, geplaatst op 't architectonisch-stedehouwkundig ongeschikte Hofplein (alles is mo gelijk nu Churchill er niet komt) of op het beslist te kleipe Kaadhuispleintje. waar deze plas tiek ook op psychologische gronden niet in staat zal ziin de omgeving, welke van een geheel andere orde is, te beïnvloeden, doch er alleen maar zal staan, gedrukt en in zichzelf gekeerd zonder meer. dan zullen de tegenstanders gemakke lijk in staat ziin het publiek te overtuigen van .de juistheid van hun uitlatingen, zoals demonisch, bezeten, apocalyptische waanzin, hysterische razernij en dergelijk minder fraaie het beeldhouwwerk besmeurende uitdrukkingen. Totale stad Krijgt ..verwoeste stad" niet de vereiste omgeving, waarmee zij In juiste verhouding zal staan en tot ruimtelijke wisselwerking kan ko men, dan blijft alleen maar over haar eigen en in dat geval te aan grijpende krachtsverhoudingen, welke de beschouwer mogelijk zul len overvallen en zich doen afwen den. Het lijkt mij daarom juist haar plaatsing niet te zoeken in een op zichzelf staand gedeelte van de bin nenstad. maar daar, waar de t o ta- 1 e stad en haar .totale ruim~ te duidelijk voelbaar zijn. Het wezen van de stad Rotter dam komt tot uitdrukking in het levend!ce samenspel van de na tuurlijke verhoudingen van lucht, water en groen met de menselijke schaal van rivier en havens. In deze omgeving heeft men eens Ce- tracht een oorlogsmonument op te richten. Ook de symbolische uit- drukking van Zadkine's monument: Belangwekkende opvatting Bij de reacties, die near aanleiding oan de Zadfcine- beeldpublicaties ontvingen, was er ook één van de Rotterdamse tuin- en landschaparchitect "W. C. J, Boer. Daar deze bijdrage naar onze mening een belangwekkende opvatting naar voren brengt ten aanzien van de architectxmisch- stedebouwkundige aspecten, die aanvaarding van het beeld met zich mee zou brengen, geven my het artikel van de heer Boer een eigen afzonderlijke plaats, bui ten het kader van de serie me ningen van stadgenoten. de mens die lacht om niet te wenen HEKDENKINGSTENTOONSTELLING IN MUSEUM BOYMANS Q M IETS VAN Cornells van. Leeuwen, de Rotterdamse kunstschilder, die vorig jaar op 57-jarige leeftijd overleed, te begrijpen, moet men het zelfportret gezien hebben, dat hij kort voor zijn dood voltooide. In dit portret verschijnt ons een man, die zich zijn kracht bewust is geworden en wiens spannin gen op welhaast paranormale wijze op ons worden overge bracht. Physiek lijden heeft dit gezicht getekend, er een smar telijke uitdrukking aan gegeven, maar het heeft tegelijk de geweldige energieën, die achter dit met ljjnen en rimpels door ploegde voorhoofd liggen, opgehoopt en daar slechts wachten om via de hand, die het penseel omklemd houdt, een uitweg te zoeken, voelbaar gemaakt. Toch heeft dit zelfportret nog vele andere kwaliteiten dan alleen maar spirituele en psychologische. Het ge tuigt, behalve van grote rijpheid, van technisch meesterschap. De kleu ren bewegen zich van de duisternis naar het licht en in dat licht fonke len de nuances. Het js Cornells van Leeuwen op een punt in zijn schil derkunstige ontwikkeling, dat on getwijfeld tot verdere verrassende resultaten zou geleid hebben, wan neer hij nog een aantal jaren had mogen blijven leven. Dit portret brengt Van Leeuwen dicht bij ons. Een ernstige, peinzende man, die, toen hij eenmaal de beslissende stap naar het vrije kunstenaarsschap had gedaan op zijn veertigste jaar weloverwogen en worstelend met de materie de hoogte bereikte, die hoog te zal blijven, en waarop onvermij delijk erkenning moest volgen. Dat de opbloei van kwalitatief scheppend vermogen juist in de laat ste levensjaren viel, moge aan om standigheden zijn toe te schrijven, die thans aan het oeuvre het accent „tragisch" toavoegen; wie zijn ont wikkeling overziet, moet tot de con clusie komen, dat het weinig te ma ken heeft met toeval. Er zit wei de gelijk lijn in deze ontwikkeling, ge rekend van de reeksen landschappen in een archaïserende vormgeving tot aan de prachtige, naar een vast doel gerichte gouaches uit de laatste ja ren. zij het dan ook. dat aan het einde van deze evolutie gesproken moet worden van een sprong, die echter door jarenlange, hard-e ar beid werd voorbereid. Nimmer zonlicht Wij KUNNEN MOEILIJK van vv Van Leeuwen zeggen, dat hy een optimistische kijk op de wereld had. Zijn werk is niet vrü te pleiten van zwaarmoedigheid. Dit treft reeds in de landschappen, waarvoor hij zo'n sterke voorkeur toonde. De Hollandse hemel met zijn regenver- zadigde wolkengevaarten drukt op het lage land en de schamelheid der boerenhuizen. Er is nimmer zon licht. alleen het diffuze, gebroken licht*van een sombere herfst- of win terdag. Ook ds aquarellen tonen slechts barre, verlaten duinland schappen, die gehuld gaan in.de at mosferische gesteldheid van ons land- en zeeklimaat. Ze weerspiege len tegelijk het gemoedsleven van hun schepper. De. clowns, dte hij in - de oorlog heeft geschilderd, zijn de uitingen, van een ziel. die zich wondt aan de ontluistering van alle menselijkheid. Hij transformeert de mens, die lacht om niet te wenen. Zij zijn de voor boden van grotere geconcentreerd- haid op het thema mens, dat zulk een verhevigde uitdrukkingsmoge- Hazardspelers gokken met steungeld DORDRECHT. De Zwijn- drechtse politie heeft een inval ge daan in een huis, waar gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van een hazard-spel. Het gezel schap gokkers, dat bezig was met het spel „Zeven-elf", werd gearre steerd en naar het politiebureau overgebracht. Nadat een volledige bekentenis was afgelegd, werden de spelers weer op vrije voeten ge steld. De bewoner van het runs werd echter vastgehouden. Onder de hazard-spelers bevonden zich mensen, die speelden van het ge.d dat hun' door Maatschappelijk Hulpbetoon voor de instandhouding van hun huisgezin was verstrekt. ■i'miBiUIMetiyilllRIHWJIURlUlilir Boymans' nieuwe directeur verwoesting en wil tot verder le ven, zal in deze sfeer het beste tot haar recht komen en niet verlam mend werken, maar tot voortdu rende activiteit aansporen. Ziet men geen kans hier een ste- debouwkundige situatie te schep pen. dan ware het beter het aan bod om deze reden niet te aanvaar den. ja beter, dan het geplaatst te zien in een keurig met bloembed den aanEelegd burgermansplant soen of op een openbaar plein, be grensd door zelfgenoegzame geslc- Drs. J. C. Ubbinge Wubben, uriens benoeming tot directeur van het Museum Boymans aan staande is. PlêTA Gouache van 1948 lijkheid zou vinden in de taferelen, die hy aan de Lijdensgeschiedenis van Christus wijdde. Hier openbaart zich een religi euze verdieping, dit dit met Rouault gemeen heeft, dat ze teruggrijpt naar de primitieve zuiverheid van 't Chris tendom naar 'n geloof, ontdaan van alle storende, wereldse uiterlijkheden, die zo funest zijn geworden voor de oorspronkelijke, disp-religieuze be leving. In de gouache-techniek, die hoge eisen stelt aan het meester schap, manifesteert zich Van Leeu- wen's groet het duidelijkst, want met feilloze tref-zekerheid zijn de lijnen neergeschreven en kreeg de kleur een rijpe intensiteit. Voeg daarnaast enkele grote olieverfschilderijen en wij voelen zijn verscheiden als een verlies, dat juist in onze'stad, na het heengaan van Henk Chabot, zo moei lijk te dragen valt. B. SCHMIDT „Stèun Wettig gezag" gaf begroetingsavond1 Hoofdcommissaris Staal,- kolonel J. Termaten, directeur van de Na tionale Reserve, reserve-kolonel J. C. A. Meyer, districtscommandant van de Nationale Reserve, majoor van Vuuren, districts-commandant van de Marechaussée en verschil lende andere persoonlijkheden wa ren aanwezig op de begroetings avond, die de Gewestelijke Com missie Rotterdam van het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag gisteravond in de Rïvièra-hal heeft gegeven voor alle in functie zijnde vrijwilligers van de Nationale Re serve, de Reserve Grensbewaking, de Reserve Gemeente-pohtie en de ingeschrevenen bij het algemeen Vrijwilligers-depot Rotterdam. "Wethouder A. Hogeweg, voorzit ter van de Commissie Rotterdam, wees er in zijn openingswoord op, dat er in Rotterdam steeds meer zijn, die roeping gevoelen om in deze dynamische tijd te staan op de grondslag van handhaving van vrijheid en recht, Vele mannen en vrouwen, aldus de heer Hogeweg, moeten paraat zijn cm de vrijheid tegen buitenlandse of binnenland se vijanden te verdedigen. De heer L. de Kool. burgemees ter van Zuidland, hield een rede onder het motto „Een woord van man tot man". De politïe-amusements-orkest „Hermandad" o,I.v, Chris van de Bos bracht een gevarieerd pro gramma en voorts was er een al leszins interessante film van de Amerikaanse legerdienst, getiteld: „De-nazi's slaan hun slag." 't Jong Rotterdams Lekentoneel geeft Donderdagavond in Oms Huls de eerste opvoering in Nederland van Kaj Munk's „Het Woord". Deze voorstelling, die Vrijdag 24 Februari in dezelfde zaal en Vrijdag 3 Maart in Lommerrijk wordt herhaald, heeft de steun van de samenwerkende commissies voor Bijzonder Kerkewerk Rotterdam (RM,). Iets over de schrijver Kaj Munk Wie de verfilming van dit toneel stuk van de grote Deense schrij- ver-predikant-dichter heeft gezien, weet, dat deze kerkelijke belang stelling niet betekent, dat het stuk een speciaal-religieuze strekking heeft, die met-gelovigen zou moe ten afschrikken. Daar is immers de auteur een veel te merkwaardige, veelzijdige, ondefinieerbare per soonlijkheid voor geweest. Johan "Winkler, die weliswaar op de persbijeenkomst, door ds. G. J. H. Gijmink belegd, als journalist aanwezig was, maar om zijn ken nis van de man Munk een bio grafie van zijn hand verschijnt in. December 2eker wel tot spre ken gerechtigd was, heeft nog het een en ander over deze „Christo- centrische" mens verteld, Kaj Munk was een zoon van heel arme ouders. Hij had een zeer zwakke gezondheid en toen zijn ouders vroeg stierven, had men op hun grafeteen wat spatie gelaten voor een „In Memoriam kleine Kaj", die zijn ouders stellig niet lang zou overleven. Kaj Munk's leven is steeds een confrontatie geweest met deze doodsgedachte; het was een voort durende strijd tegen de dood, die er zonder pauze een grote rol in heeft gespeeld. Talrijk zijn de sterfgevallen in Kaj Munk's on- middelijk'e omgeving geweest. Een grote tweestrijd heeft dat leven ook steeds beheerst: aan de ene kant het predikantschap in het kleine vissersdorpje, aan de andere kant de triomfen van de gevierde toneelschrijver in de Kopenhaagse schouwburg. Kaj Munk is dan ook steeds een man van paradoxen geweest, een Zware straffen voor openbaren of verraden van geheimen {Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen de oorlogsdreiging in 1940 steeds dreigender werd, was het de toenmalige regering duidelijk, dat art. 98 van het Wetboek van Strafrecht'geen voldoende beveiliging bood tegen het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat door het verraden van gegevens, welke voor de verdediging van belang konden zijn. Op 15 April 1940 werd een wets ontwerp ingediend ten einde nadere voorzieningen te treffen tegen het bekend maken van staatsgeheimen. De schriftelijke behandeling was vol tooid, doch de beraadslagingen in de Tweede Kamer werden np B Mei, de dag voor de overval door Duitsland, verdaagd. Thans ls opnieuw een wetsontwerp ingediend van dezelfde strekking, waarin dergelijke mis drijven tegenover het vaderland met zware straffen worden bedreigd. Bij veel waardering ook critiek (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nadat de Eerste Kamer de vorige week in het kader van de behandeling van de staats begroting 1950 politieke algemene beschouwingen heeft gehouden, js ze gisteren vol moed begonnen aan de finartcifele beschouwingen, waar bij 't beleid van minister Lïeftinck onder de loupe werd genomen.. Er waren onder de zes leden, die tot nu toe hun licht hebben laten schij nen. zwarte pessimisten van het slag van de heer Pollema (CH). die vond dat Nederland op een vulkaan, leefde, en van de heer Van Santen (CPN), die de re gering beschouwt als de bewerkster van een noodlottige financiële en economische verwarring. Een gematigd optimisme sprak uit de woorden van de beer Re- go u t (KVF) wiens bezwaren ten. architectuur. Zadkine. bewogen door de ramp, die Rotterdam trof, bracht hem tot een gevoelige crea tie. waarin hij zijn andere-werken ongetwijfeld nog overtroffen heeft. Ziin monument voor Rotterdam verdient dan ook ons aller aan dacht en respect. W. C. J. BOER. vooral culmineerden in ziin critiek op de lasten, welke op het be drijfsleven ziin gelegd. Overigens meende hii. dat minister Liefiinck, die nu eenmaal niet op grote popu lariteit kan bogen, de grote dank van het Nederlandse volk heeft verdiend. Ook de heer Van der Kleft (Arb.) had voor de arbeid van de minister grote waardering. Hii constateerde, dat het vroegere pessimisme van de heren Van den Brink en Stikker in optimisme is verkeerd nu zil minister ziin. Het zou voor de heer Pollema goed zijn om eens een poosje in dit gezel schap te vertoeven. In dq spaar actie van de minister had .de heer Van de Kieft niet veel fiducie even als de heer Regout. De heer Molenaar (WD.) had heel wat critiek. Zo wilde hij b.v. de commissarissenbelasting af schaffen. De heer Vjxseboxse (CH) wilde zelfs de vermogensbe lasting laten verdwijnen. De mi nister zai vandaag wel aan het woord komen, Wegverkeer naar Berlijn weer normaal BERLIJN. Het wegverkeer tus sen Berlijn en het Westen was Dins- dagmorgen weer norma aL Alle vrachtwagens met schroot, die Zon dag en Maandag buiten Berlijn door de Russen waren aangehouden, zün vrijgegeven. In de eerste plaats voorziet het wetsontw.erp in de mogelijkheid om elke plaats in gebruik bij de staat of een staatsbedrijf ter wille van de ver zekering van geheimhouding van be paalde gegevers aan te wijzen als „verboden plaats". Ook elke plaats, waar werkzaamheden worden ver richt ten behoeve van de staat, dus b.v. particuliere ondernemingen, kun: zn op dezelfde wijze worden aangeduid, Hierbij wordt in het bij zonder gedacht aan tijd van oorlog, hoewel de aanwijzing ook kan ge schieden op andere tijden, mits door de betrokken wederpartij goedge keurd. Onder tijd van oorlog wordt ook begrepen burgeroorlog en de tijd, waarin oorlog dreigende is. De voorgaande maatregelen maken uitsluitend deel uit van de nu voor gestelde wet, doch bovendien wor den een aantal wijzigingen voorge steld van het Wetboek van Straf- I recht. Iemand, die een gegeven, waarvan geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden, ter kennis brengt van personen of in stanties. die daartoe niet gerechtigd zijn, kan veroordeeld "worden tot maximaal zes jaren gevangenisstraf. Met dezelfde straf wordt bedreigd degeen, die met een gegeven van een verboden plaats afkomstig, op dezelfde wijze handelt. In geval de hier bedoelde gegevens ter kennis worden gebracht van een buiten landse mogendheid of een in het bui tenland gevestigde persoon of instan tie, is de maximum gevangenisstraf gesteld op vijftien jaren. Indien de schuldige heeft gehandeld in tijd van oorlog, dan we! in opdracht van een buitenlandse mogendheid of een in het buitenland gevestigd persoon of lichaam, is het maximum twintig jaren, Voorbereiding wordt met ma- xirnaal zes jaren bestraft, terwijl de- KAJMUNK schrijver van „Het Woord" gelovige ongelovige en een ongelo vige gelovige, een typische man. van Kierkegaard's land. Munk, die later de grote bestrijder van het nat. socialisme zou worden en wiens dood het sein gaf tot het eigenlijke Deense verzet hii werd in 1943 vermoord na zijn be roemde Nieuwjaarspreek tegen zijn collaborerende gemeente heeft aanvankelijk ook grote be wondering gehad voor de dictato ren. De kentering kwam ten tijde van de Duitse kerkstrijd /Niemöl- Jer). En bij bevrijdde zich van zijn tweestrijd vaak door de koorts achtige productie van toneelstuk ken, die toen zeer actueel waren, en nu al weer door de tijd achter haald zijn. „Het Woord", dat nu in Rotter dam onder regie van Jan Apon. zijn Nederlandse première krijgt in Denemarken is het veel ge speeld door beroeps- en amateur toneel behoort niet tot die tijds- stukken. Het behandelt de strijd, die Munk steeds te voeren had: hoe kan de dood bestaan, als Christus het leven is? En: kunnen er in deze tijd nog wonderen ge beuren? Het stuk speelt in een bóeren-milieu. Internationalisatie van Jeruzalem in impasse GENèVE. De besprekingen voor gedeeltelijke internationalisa tie van Jeruzalem zyn zonder re sultaat gebleven. Nadat Israel en Trans jordanië zich reeds .eerder hadden uitgesproken tegen het plan. heeft de raadjhansjip voorstel van de Belgischë**afgevaaTdïgde beslo ten dp kwestie van het geïnter nationaliseerde deel van Jeruzalem voorlopig van! de agenda af t'e voe ren. Het voorstel werd aangenomen van vijf tegen een stem. Engeland en de V.S. onthielden zich van stemming. geen aan wiens schuld het is te wij ten. dat de openbaarmaking van een staatsgeheim kon plaats vinden, er af komt met gevangenisstraf of hechte nis van ten hoogste een jaar. Bovendien wordt met hoogstens zes jaren gevangenisstraf bedreigd de gene. die een gegeven, waarvan ge heimhouding in het belang van de veiligheid van de staat is geboden, zonder daartoe gerechtigd te zijn on der zich neemt of houdt, of daden verricht om bedoelde gegevens in handen te krijgen. iuiMnMiwiniMÉf! f Zo'n brug, zo'n brugge- wachtershuisje, zwiep- hekken, te laat op school, trein gemist, tergend langzaam voortgeboomde schepen, uitwisseling van. geld, kwitantie en fami- li ebt jz onder heden en in het gangboord rent schipperskees heen en weer Van Delfshaven tot en met het Boerengat had men zulke bruggen; als ze open gingen kraakten ze van ontspanning en als ze diehtploften, klemden ze en piepten ze. Ieder Rot terdams kind heeft ervan gedroomd, dat het in het open bruggat viel en dat 't „jammerlijk verdronk" want niemand sprong je na, Dan dreef jc weg naar zee, liefst weggezogen door die overwelfde rat- tenholen onder Erasmus en onder het Plan C door, je dreef met allerlei flot sam's en jetsam's -onder de bruggen door en dat was het ellendigste mo ment in je droom... On der die Eifeltorens var ijzer doorn je rekte j< armen, je gilde en dar behoor je in een boekjes- droom wakker te worde'"' „badend in je zweet, hij gend naar adem. Je moe der komt de trap opge rend, kalmeert je en geef je een slok water te drin ken". „Malle jongen" zeggen de boekenmoeder'- benauwd droompje ge had? Kom nou, vent, e: immers niets aan dt hand!" Zoen op je voor hoofd, toegedekt, slapen. In Rotterdamse brugge- dromen niet. Je dreef reikend en gil lend onder de Maasbrug gen door, maar wat was jouw gil, vergeleken bij die van de dubbele loco- motieventrein die over de Koningshaven aangedon- derd kwam. En door de reten van het voetgan gersplankier zag je de mensen hollen, niet om jou holden ze, maar naar hun werk en van hun werk; waarom holt ieder een toch in deze stad?... De golven om je heen hollen ook ze rukken aan het zwembad, 2e ruk ken aan de pleizierboten van Hoek van Holland cn Oostvoome, ze omspoelen de boeien van het witte opleidingsschip, waar de bootsmansfluit gilt, Wanhopig voel-je j.e, want je drijft onweer staanbaar met de woelige stroom cn toch heb je het gevoel dat je onwrikbaar in de modder vastligt, net zo onwrikbaar als de Fyl- gia bij de Marinierska zerne. Iedere Rotterdamse jon gen kent die droom. Of hij heeft 'm ontleend aan Ue gapende klepbrug over de Koningshaven, o£ aan de gapende draaibrug van de vier leeuwen bij het Witte Huis, of aan het nare Binnenwegse brug getje, of aan de Haring- vlietse of Nieuwehavense verbindingen met de Kolk zelf s de oue Noor- derbrug toen zij nog het Noordplein met de Jon- kerfrankestraat verbond en om niet te vergeten: de bruggen bij het weersta tion. Je holde ze soms over, van angst. Ze zaten zo slap In hun lenden: die lange brug bij het weerstation, en ook die brug bij het Timmerhuis: vooral als de koeien voor 't Slachthuis er over heen geslagen, werden, kon-je soms dansen, zo'n brug, zat je daar middenin je wist je geen raad De brug in de Rotter damse jongensdromen er zou een studie over te schrijven zijn. Net als over de brug op onze 'Henkes-prent. Geurt, en lawaait, links-achter de onzichtbare Vismarkt? Hebben we recht voor ons uit het Beursplein zonder het oude Postkantoor? Er zijn er die zeggen: „Nee, joh, dit is de brug die de m rkies van Spino- la vlak oorizijn neus had wr-i" Je Nieuwehaven overg vg in de Oude Ha ven kolk bij het Plan C. Wij houden het op de eerste veronderstelling en dromen verder over al die bruggen die vroeger in Rotterdam het wegdek opklapten of die het vlak voor je neus wegdraaiden. En met dat gebaar maak ten ze het water tot een beestachtig gevaar in plaats van tot iets ver trouwelijks. Om over die hekken nog te zwijgen! Weet-jc nog van de jongen die bij het sluiten ruggelings op zo'n hek mee-reed en wiens hals werd afgeklemd? Onze dromen waren verklaarbaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3