De Schiedammer Wind waait uit de verkeerde hoek bij Xerxes-Ajax Neptunus „speelt" met fraaie kansen Te ver gaande sportiviteit en een speculatie daarop van de hockey'ers Asvion weerstaat Leiden „Aegir"-ploeg vestigt nieuw zwemreeord SPORTBIJLAGE Bedachtzaam spel brengt Volewijckers 3-0 zege Spelregels dienen gewijzigd te worden 't Is hard, harder en hardst Bussumer Lankhof kampioen 38/2 Interland basketball in het R.A.I.-gebouw Victoria II eindelijk in veiligheid LuikIjsvogels 66 J'aandag 27 Februari 1950 (Van één onzer verslaggevers) Er zullen by Neptunus—De Volewijckers maar weinig toeschouwers zijn geweest, die de Amsterdammers bij de rust zo'n dikke overwinning van 30 hadden toebedacht. De blauw-witten trokken zich in de eerste helft weinig aan van de stijve tegenwind. Na het eerste doelpunt, een uitgespro ken wind voordeelt je voor de Amsterdammers, trokken de Neptuniauen steeds weer met zc'n lustig enthousiasme ten aanval, dat alle Rotterdamse gezichten, ondanks de 10 achterstand bij de rust op vrolijk standen. Hoe veranderd waren deze na afloop, toen Neptunus weliswaar steeds initiatief in handen had gehad, maar Volewijckers uit enkele aanvallen-vol-inzïcht twee doelpunten had weten te produceren. Wat een kansen hebben de mannen van de Abraham van Stolkweg verknoeid, door onbesuisd over of naast te schieten, in plaats van zuiver en scherp te richten of door, indien dit niet mogelijk was door een volkomen blokkeren van de Amsterdamse doelmond, slechts een tikje te geven naar een medespeler-In-belere-posïtie. Nee, dit had met doelmatig voorhoedesped weinig uitstaande, dit was slechts nutteloos enthousiasme verspillen. Zo maakt men doelpunten fabriceren nog moeilijker dan het al is. Ruit had de hal to^n vliegensvlug langs zijn linkervleugel opge bracht en feilloos aan De Jongh gegeven De Amsterdamse mid denvoor speelde zich met een ver bluffend gemak vrij en scoorde met een zuiver schot. 0—3. Nog' even zetten de Amsterdammers hun fraaie voorhoedespei, vol combinaties en switches en nut tige passes, voort. Speciaal v. d, Ruit en De Jongh speelden een voortreffelijk spelletje. Doch toen dwong Neptunus de groen-witten weer tot verdedigen. Schot op schot volgde. We noteerden: Ne- Adue#tentie (LM.) lissen., A- Luyten, Lucas, De Kok en nogmaals de Kok, doch alles verdween in het niet. Alteen bij een priem van De KreeK moest Hagenaars werkelijk (languit val lende) optreden. Ook uit een drie tal scrimmages tot slot wisten de voorwaartsen van Neptunus geen profijt te trekken. Men was er deze middag eenvoudig niet toe in staat. Neptunus, de zeegod, dreigt te verdrinken Het eerste, min of meei geluk kige doelpunt van de Volewijckers, ontstond al na zes minuten. Mid denvoor Daan de Jongh. had een schot gelost, zonder meer. Ab Ho- gedoom ving de bal op, doch werkte verkeerd weg. De wind •zorgde daat het leder ih plaats van voor- achteruit ging, schuin op een wanhopig kijkende Zonder van af. De doelman wist de bal nog wel te raken doch met vol doende. De paal gaf het laatste duwtje en Volewijckers- leidde met 10 Daarna is de A'damse voorhoede er weinig meer aan te pas gekomen. Een stroom aanval len golfde op het heiligdom van Hagenaars af. Deze en zijn assis tenten De Ruyter, d. Oord en spil v. d. Winkel hielden door de gelijk doel verdedigen, hard lopen en"; flink op de bal zitten het ke- geltouw van Neptunus onbe zwaard. Voorlopig! hoopte heel Neptunus en verzuchtte Amster dam Want zoiets kon bijna niet voortduren. De beide groen-witte kanthalfs geraakten in wanhoop. Neptunus bleef komen, veelal on der aanvoering van een Lucas op derechtshalfplaats in grootse vorm. Ook linksbinnen De Kreek stuwde de aanval in teruggetrok ken positie naar een doelpunt, dat nu toch iv zoetjes aan moest val len. En het ging er op lijken Een maal schiep v. d. Hoeven zich een reële kans Met een snelle ren uit het middenveld kwam hij tot vlak voor Hagenaars. Het doel was echter door de goede opstel- li ngling van de kolossale Amster dammer zo klein geworden, dat de *bal naast rolde. Even later ver- Ver bystera door een dergelijke sprong in de lucht, duwt Daan de Jong doelman Zondervan mei ver trokken gezicht van zich af. Spran- gers kijkt goedkeurend toe, maar op het gericht van Van der Muts is grote verwondering te lezen, terwijl Mink snel komt toege'open om te zien of deze theatrale stand van zijn doelman, die de wolken als achtergrond gebruiktwel goed afloopt. zocht Lucas, met de bal voor zich, zijn voorhoede met opgeheven handen om een opstelling-met- meer-mogelijkhedem Het gebeur de blijkbaar niet, want Lucas schoot zelf enjaneeeh, juist over. Zo ging de rust in met een krampachtige X0 voor de. groen-witten, maar met hoopvolle verwachtingen voor Rotterdam. Neptunus zette zijn aanvallen- reeks uit de eerste periode direct voort. Nu, met behulp van de wind, golfde de aanvallenstroom zc mogelijk nog directer op het doel af Waren de Volewijckers er niet, plotseling tussenuit getrok ken," had Smit niet die verwar ring stichtende voorzet van rechts gegeven, zo verwarrend dat Zon dervan weifelde met uitlopen en ten einde raad sprong, maar mis- stompte, zodat v. d. Ruit maar voor het intrappen had (02), dan ja.dan waren Neptunus' pa pieren niet zo snel in waarde ge daald. Nu werd het al vechten om een gelijk spel en na nog tien mi nuten Neptunus-aanvallen. waar bij Hagenaars ijzig kalm (met éen hand soms) stand hield, werd bet zelfs een vechten om het ïednen van de eer, want de kleine v. d. (Van onze bockey-medewerkers) In die, in meerdere opzichten gedenkwaardige wedstrijd Neder landBelgië in 1948, smaakte de rechtsbinnen van het nationale hockeyteam op verzoek van zijn aanvoerder Dick Loggere, er zelf volkomen mee instemmend, tege- Utk met zijn gewonde collega van de tegenpartij het spel, Wfl zouden er onze stick niet voor durven geven, wanneer iemand opmerkte dat deze geste niet ate eerste in zön soort gold, in inter nationaal verband was dat zeker wel het geval. Het kan dan ook niet anders gekwalificeerd wor den dan als sportiviteit van de bovenste plank. Sedert dit geval is het vrijwel plotseling usance geworden ook in alle andere wedstrijden, laten we zeggen clubwedstrijden, een zelf de handelwijze te volgen, wan neer zulks noodzakelijk (of mo gelijk?) was. Dit 2eker niet alleen in de eerste klas. Tot zover zou men nog kunnen spreken van een sportieve gewoonte, waarvan ech ter alle originaliteit vreemd is ge worden herkent men ware sportiviteit niet onmiddellijk aan deze eigenschap? en die in de geest van de Nederlandse hockey- wereld gaarne als niet geschreven onderdeel van het reglement wordt beschouwd. Doch, en nu signale ren wij het addertje onder het gras, uit deze goede gewoonte zijn enkele mis-opvattingen ge groeid van verscheidene aard. Wij halen een, uiteraard histo risch voorval aan. In een wed strijd stuurde een der scheids rechters een speler van partij A het veld uit wegens een onheuse opmerking tegen de leiding Ook de tegenpartij (B) is het er aver eens, dat deze scheidsrechter de betreffende woorden finaal ver keerd verstaan heeft en dat het er uit sturen derhalve ten onrech te is geschied. Verscheidene spe lers vroegen hun aanvoerder of zij nu óók iemand buiten de lijnen zouden zetten. Het antwoord luid de hierop: Neen. .Immers dit zou zuiver gezagsondermijning zün en hiermede zou wellicht de gehele wedstrijd bedorven zijn geweest. De verstandige scheidsrechter Eet de betrokken speler na 5 minuten weder zijn plaats innemen. Nog sterker Een ander geval. In de rust van een belangrijke match, stand ge lijk, komt de aanvoerder van par ty A naar zijn collega van partij B en vraagt of hij er accoord me de kan gaan, dat 1 speler vervan gen wordt, aangezien diens kunst tand is losgeraakt, waarvan hin der wordt ondervonden tijdens het spelen. De speler in kwestie is kennelijk zeer vermoeid. Aanvoer der B stelt hierop voor, deze spe ler eenvoudig te doen uitvallen waartegenover eveneens van zijn partij een speler, die reeds 3 mi nuten na de aanvang zijn bril „verspeelde" en dus af lang op halve kracht meedeed, zou uitval len. Na wikken en wegen ging captain A hierop niet in, sprak van onsportiviieit omdat zijn ver zoek niet was ingewilligd en de wedstrijd werd met 22 man uit gespeeld. Partij B wori De speler van de losgeraakte kunsttand stuurde zowaar enkele weken la ter nog sen brief, waarin hij ver- lelde aanzienlijke kosten te heb ben moeten maken, die hij eigen lijk wel van club B terug wilde hebben, aangezien hij indertijd door moest spelen! Hierop werd vanzelfsprekend niet ingegaan Dit geval is rustig te beschou wen als een speculatie op (te) vèr gaande sportiviteit van de tegen partij. Het doel bleek, toen n.I, het voorstel niet word geaccepteerd, een vermoeide speler- halverwege de wedstrijd te vervangen door een verse kracht met alle voor delen van dien. Intussen pleiten deze historische gevallen en er zijn er natuur lijk méér voor het in het spel- reglement doen opnemen van een artikel^ regelende de mogelijkheid èn van het invallen èn van het in bovenomschreven verband doen Uitschakelen van een speler. (Van een onzer verslaggevers) De hoge verwachtingen, die zyn gekoesterd ten aanzien van de wed strijd tussen Xerxes en Ajax, vielen wel heel negatief uit. Niet alleen trad de sterke wind als spelbreker op, maar ook de gemoedstoestand van de spelers was al spoedig zo, dat zij met alleen de bal, maar ook elkaar gingen spelen, nog aangemoedigd door het publiek, dat er vooral in de tweede helft, toen Fischer Drager bad vervangen, groot genoegen in schepte te zien hoe Fischer, die met Los van buitenplaats had gewis seld, deskundig door de Xerxanen tegen de modder werd gewerkt. De Amsterdammers toonden zich in dit hardhandig spel, dat mets meer met sport te maken had, nog deskundiger dan de Zebra's zodat zij ook in dit opzicht aanspraken mogen maken op een kampioenstitel. En wat scheidsrechter Twisterling daartussen deed? Ach de goede man was beslist niet feilloos, maar als hij voor alle overtredingen had moeten fluiten en iedere speler naar behoren had moeten straffen, dan had hij aan het eind van de wedstrijd geen longen meer over gehad en dan zcuden er ook niet meer dan een stuk of vijftien spelers de wedstrijd beëindigd hebben. Kortom, het was een wedstrijd, waarvan niets te genieten viel. Noch bij Ajax, dat technisch wel in de meerderheid was, noch by Xerxes, dat enthousiast begon met de sterke wind in de rug, maar dat met tot doelpunten kon komen door een constant te kort gehouden spel. Beide ploegen speelden met een an dere middenvoor. Bij Ajax was de geblesseerde Bruins vervangen door Broekman en bij Xerxes nam C. Rijshouwer de plaats van Dame in, terwijl Middendorp op een niet on verdienstelijke manier de rechtsbin nenplaats bezette. Koning beloofde een goede' partij te gaan spelen, maar na de onverkwikkelijke bot singen, die Beumer hem steeds weer bereidde, begon zijn enthousiasme te dalen. Voor het zover was leverde hij toch een serie fraaie voorzetten, ■waarbij een heel gevaarlijke, die door de wind het doel in dreigde te draaien. Van der Pol was er echter nog op het laatste ogenblik bij om de bal te grypen en zo bleef de stand 00 totdat Drager kort voor de rust met een scherpe pass naar de vleugel Van Dijk de bal toezond, Deze passeerde heel handig een ach terspeler van Xerxes, wipte vervol gens met een klein tikje het leer naar de inmiddels vrijgekomen Broekman, die van slechts enkele meters afstand rustig in de verlaten rechterhelft van het doel kon schie ten. Direct daarop, viel Drager uit en met -tien man speelde Ajax de an derhalve minuut, welke in de eerste helft nog restte, uit. Na de rust werd de wedstrijd vol komen vergald door de steeds weer te nemen vrije schoppen. Xerxes deed het tegen de wind m ongetwij feld beter maar kon toch niet tot scoren komen en een minuut of twaalf voor het eind besliste Michels deze ontmoeting door nog een twee de doelpunt te scoren. Nog trachtte Xerxes een tegen punt te- maken, er kwamen uit het middenveld snelle aanvallen over de linkervleugel, het samenspel liep beter, we -zagen zelfs nog aardige combinaties, doch bij bet doel putten de Zebra's zich weer uit in ie veel combinaties, te veel kort spel, waardoor het voor de ver dediging van Ajax-. niet erg. lastig was om er een schoen voor te ste ken. En, als het niet in tegenspraak met zichzelf was. zouden we willen zeggen, dat deze wedstrijd eindigde tussen twee vrije schoppen. .Voorbereidingen landen- wedstrijden handbal De handbalwedstryd voor dames tussen Nederland en Frankrijk zal vermoedelijk op Zondag 11 Juni in Den Haag worden gespeeld- In verband met deze ontmoeting heeft het bondselftal Zondag te Am sterdam tegen Zeeburg gespeeld. Op 26 Maart gaat een bondsploeg naar Eindhoven om FSV party te geven. Tweede Paasdag speelt een bonds ploeg in Deventer tegen een plaat selijk team en eind April volgt een trainingsweekend m Den Haag, waar Hygiea als tegenpartij' zal fungeren. Hier zal dc definitieve ploeg worden samengesteld. Ook voor de heren bestaat er een kans op een interlandwedstrijd, zodat 26 Maart een bondsploeg naar Tilburg gaat om de strijd aan te binden tegen het Zuidelijk elftal. Als de rattenvanger van Hameln fluit Van der Peppel de bal naar zich toe. AMSTERDAM. Door een over winning op zijn naaste concurrent, J, N. Berkelmans uit Vught, heeft de Bussuramer C. Lankhof in de laatste ronde van het nationaal kampioenschap eerste klasse klein biljart anker-kader 38'2 de titel behaald, die hem trouwens zelfs bij een kleine nederlaag wegens zijn hoger moyenne niet meer zou zijn ontgaan. De Amsterdammer Wijde- veld werd met een achterstand van 3 punten tweede. De eindstand Is als volgt: t C Lankhof 12 22Z1 100 157 22.21 2 C Wüdeveld 9 2378 110 14D 21 61 3 J N Berkeimans 8 2169 Itl 141 19.54 4. A. N de Kleine 8 1983 124 124 15.99 5. H. J Heygen 6 1975 115 121 17.17 6. E v d. Kolk 6 2187 166 145 13.11 7. J Rietveld 5 1991 130 134 15.31 3 H. Zweerus 2 1777 116 95 15.31 Daar geen der acht deelnemers, dus ook kampioen Lankhof niet, het vereiste maximale gemiddelde van 25 behaalde, komt geen van hen in aanmerking voor promotie. Zaterdagavond is m een overvolle zij hal van het R.A.I.-gebouw in Amster dam de eerste Interland Basketball wedstrijd NederlandBeleie gespeeld. De ontmoeting tussen de beide dairies- teams eindigde in een 2545 overwin ning voor België. De Hollandse dames openden de score, dool; Belgie haalde de achterstand spoedig in en nam zelfs de leiding. Bn de rust waren onze Zuider buren tot 18—10 uitgelopen. Uit de beren-ontmoeting was al spoe dig vast te stellen, dat beide teams goed tegen elkaar opwogen. Aan beide ïjjden. zag men fraaie staaltjes van geraffineerd samenspel, techniek en balbehandeling. Ook hier werkten de Belgen de aan ballen echter beter af. De ruststand was 921. Na de pauze brachten de Oranje mannen het verschil terug op zes. doch Belgïe stond zyn voorsprong niet meer af. Zy wonnen deze, op een hoogstaand peil gespeelde wedstrijd, met 41—33. Aan de interland-ontmoetingen ging de steden wedstrijd Amsterdam—Rotter dam In de gymnastiekzaal van het Hoofdbureau van politie vooraf. De Rot terdamse dames verloren tegen de ver houding In met 2017. De heren uit de Maasstad moesten Verreweg de meerder heid, vooral m technisch opzicht, van de hoofdstedeiingen erkennen. Hier was de uitslag 44—24. (Vsn onze hockey-medewerker). Dat Asvion op een plaats op de ranglijst terecht is gekomen, waar het eigenlijk in het geheel niet thuishoort, bewees het gisteren in haar strijd tegen Leiden, de ex-eerste klasser, die dit seizoen alles in het werk stelt om weer in het hockey-walballa terug et keren. De Schiedammers bevochten een 2—2 gelijkspel en bet scheelde maar. heel weipig^L. de ..eindstand had een 3—2 zege aangegeven voor de „hekkesluiters". Het gebeurde namelijk dat een door de Schiedamse voorhoede ingescho+?n bal de doellijn tussen palen en lat passeerde, doch door een gat in het "net" zijn snelle vlucht ge woon voortzette. Dit is althans de lezing van de spelers; de scheidsrechter was echter een andere mening toegedaan en gaf een doelpunt Van onze zijde willen we opmerken dat wanneer de doelnetlen van Boschhoek in orde waren, geweest, zich zulk een verschil van mening niet zou kunnen, voordoen. Hoe het zy, de spelers namen het zeer sportief op en toonden zich met het prachtige gehjkspel zeer in hun schik. De rust ging nog in mei een voorsprong van 2—0 voor Lei den. na een eerste helft, waarin de partijen elkaar wemig toegaven Leiden was technisch beter en kwa men steeds weer gevaarlijk voor bet Scbiedamse doel. Asvion speelde weer eens echt enthousiast ep kre gen daardoor wellicht iels meer kansen. Na rust werd daarvan een beter gebruik gemaakt en het wa ren Van Meurs en later Berger die de draw tenslotte bewerkstelligden. Asvion is nog geenszins in veilig heid en zal nog een woordje te spre ken hebben met HHIJC III. D. Slud II en BMHC D. Door de omzcti.rig in het elftal, waardoor 2 snelle spe lers op de vleugelplaatsen zijn ge- Volgende week Neptunus- H.B.S. De volgende week ^worden er wed strijden om de Nederlandse voetbalbe- Ker gespeeld, zodat de competitie zo goed als stil ligt. Alleen HBS speelt in district n voor de competitie, nl. uit te gen Neptunus. LUIK. De Amsterdamse Ijsvo gels speelden voor de competitie om de West Europa Cup tegen Luik met 66 gelijk. De tussenstanden waren 1—2, 24, 3—0. Slechts zelden deden zich op de nationale wegwedstrijden, die Zaterdagavond in het Amersfoortse Sportfondsenbad wer den gehouden (voor het trainingsfonds) verrassingen voor. Geertje Wielema verloor,op de vrije slag weer eens van Irma Schumacher en Dickie van Ekris was op de rugslag te sterk voor Annie Veldhuyzen, die zelfs de tweede plaats moest af staan aan de Amersfoortse Ina de Gans. De ploeg van Aegir vestigde een nieuw Nederlands record op de 3 x 100 m. wis selslag. Aan spanning heeft het geen ogen blik ontbroken. Het begon al met de 100 meter rugslag voor dames. Ria van der Horst en Geertje Wielema hadden zich op het laatste ogenblik teruggetrokken en Dickie van Ekris kon zich dus bij voorbaat winnares noemen. Met ruime voorsprong tikte zy als eerste aan (1.17.8). Spanning brachten de laatste 25 meter tussen Annie Veldhuyzen (Robben) en Ina de Gans van Neptunus (Amersfoort). De Hilversumse had van start af de tweede plaats weten te behouden, maar in een formidabele eindspurt passeerde Ina de Gans haar. De tijden waren 1.21 en 1.21.3, Een van de mooiste nummers van het lijvige programma was de 200 meter schoolslag voor dames. Het werd weer een traditionele strijd tus sen Nel Garritsen <RDZ/RZC-comb.) en Nettie Leene (Zian), Een fantas tische eindspurt van Nettie Leene bracht haar de overwinning. De tij den waren fraai; 3 03.1 en 3.03.2. De 100 meter vrije slag voor dames leverde een verbeten strijd tussen Irma Schumacher en Geertje Wiele ma op. Drie banen lang gingen zij gelijk op. maar de formidabele eind spurt van de Rotterdamse bracht de beslissing in haar voordeel (1.7.6). Geertje Wielema noteerde 1,8.7. Ans Massaar (RDZ/RZC-ccjmb.).die in het begin goed bleef volgen, zakte later af en eindigde met 1.10.5 als derde. Volop spanning bracht de 100 me ter vrije slag voor heren. Vijftig me ter lang streden Jan de Gans (Nep tunus Amersfoort) en Robbie Bollen (Zian) om de eerste plaats. De Hage naar werd eerste in 1.1.9.; Nico van Vligt (Robben) werd met 1.3.5 twee de en De Gans moest tenslotte ge noegen nemen met de derde plaats (1.3.8). Het herennummer leverde een nieuw Nederlands record op. Aegir Kievit, van Rooy en de Kluiver) liet 3.35.2 noteren, De Robbenploeg werd ook hier tweede, zoals men weet, werd op 1 Januari het Neder lands record op deze afstand inge steld. Bij de beren was de uitslag: 1. ZIAN 1.55.S: 2. Robben 1.55.9; 3. Mer- wede 1.56.2. komen, is er echter goede hoop dat hst gevaar bezworen wordt. Hoewel in de A-afdeling zowel Victoria als MRHC niet actief wa ren. memoreren we gaarne even de uitslagen van de beide andere hier gespeelde wedstrijden: HDM II—D. Stud. 1—1 en TOGO II—HOC IX 00. Door deze resultaten is de si tuatie thans zo, dat D. Studenten en Victoria gelijk aan de kop lijggcn. met 15 punten uit 11 wedstrijden; Hoe heeft «venveel punten uit 12 wedstrijden. Hierna komen MRHC II (11), Rijswyk 10 (10) en TOGO II 10 (11). De staart wordt gevormd door de Haagse ploegen HHIJC H en HDM II, beide met 7 uit 12. Het is dus wel bijna zeker dat een van deze twee de weinig begeerde de gradatiewedstrijden zal moeten spe len V.ctoria maakt nog een prach tige kans op de titel. In de tweede klas kwam bij BNC een reactie op het behaalde kam pioenschap: met 11 werd gelijk gespeeld tegen HDM III. Tempo '34 heeft door de overigens zeer krappe zege op Dordrecht (1—0) niet alleen zichzelf een plezier gedaan de kansen op de bovenste plaats ble ven behouden doch ook Victoria II. Laatstgenoemde bereikte name lijk een al heel kostbaar gelijkspel tegen HDS <11) en dit tezamen met de verliespartij van Dordrecht, had tot gevolg, dat Victoria met l punt boven Dordrecht is gekomen, dat de fel rood brandende lantaarn draagt, aangezien bet uitgespeeld is. RBC heeft het in Leiden niet kun nen klaren.. Wel verschaften de Leidenaars voor 'de gewond geraak te RBC-er een goede remplacant, doch dit kon niet verhinderen dat het verband in de voorhoede zoek raakte. Het einde kwam met een 2t voorsprong voor Leiden II. Leonidas is enigszins op het goede pad teruggekeerd door een gelijk spel tegen Kieviten; lang geen slecht resultaat tegen deze sterke Wassenaarse ploeg. Een voorsprong van 10 ging pas tegen het einde van de strijd verloren. Middenvoor A. Luyten van Nep tunus lanceert hier een kopbaldie veilig in de armen van Hagenaars zal belanden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3