t Fuchs maakt alle wijsheid over koude oorlog tot gissen De reus, die zo kwaad niet was €Iiefariste,,4' Jongen voorkomt auto-ongeval Het gaat Amerikaans toe KjyJti' Pernis Verkiezingen dwingen Londen tot inactiviteit Minder grimmigheid in Moskou? Meer kansen voor onze Rijnvaart. Argeloze Noor betaalt met Rollar-biljetteh Viervoudige werking van Chefarine „4". Lunchconcert iW^SISIlfó goed om ouerte?toijgen! JEUGDVERKEERSFILM Avontuurlijke jacht op automobilist L_. 0e wa deApasddendeLammsdjsiA Caltex zal per dag 20000 vaten olie raffineren Een maand vrij van school 4 De Engelse verkiezingen hebben geen grotere vastheid ge bracht in de thans zeer rammeiende, internationale politiek. De nitslag was geen beslissing. Feitelijk heeft Engeland nu geen staatkundig bewind volgens de beginselen van zijn constitutie, maar slechts een uitgebreide commissie tot afdoening van 's lands lo pende zaken. Het succes van Labour heeft daarin bestaan, dat de conservatieven de party niet hebben kunnen verdringen; dat der conservatieven daarin, dat zy het Labour onmogelijk hebben gemaakt, zyn principiële politiek voort te zetten. De weinige stemmen, welke Labour meer IjliBSBll beeft dan de helft van het Lagerhuis ge- ven geen greintje zekerheid op de meer- derheid by belangrijke stemmingen. In Engeland moeten de ministers voortkomen uit het parlement anders zouden zy daar het woord niet bunnen voeren. En, in hun ambt bljjven zij stem mende leden. Ministers hebben velerlei taak, die hen uit de vergaderingen weghoudt. Dit is al genoeg om de uitslag van iedere spannende stemming onzeker te maken. Die uitslag zal, in dit Lagerhuis, steeds afhangen van het toeval van de ver deling van het absenteisme. KLAUS FUCHS Attlee zou een revolutionnair en geen democratisch Brits staatsman zijn. als hij zich niet gewillig schikte in het !ot dat het kiezerscorps hem deze keer heeft toebedeeld. Dit be tekent opschorting van de politiek van nationalisatie, geen doordrijver, zelfs van de nationalisatie yan de staalindustrie, wat toch bö wijze van krachtproef voor één keer misschien - wel mogelijk zou zijn. Deze inschikkelijkheid betekent echter niet: berusting. Alen werkt reeds aan do voorbereiding van nieu we verkiezingen. De onbesliste uit slag betekende slechts even een pau ze in de verkiezingsstrijd. De rege ring geeft dat grif toe. Men mag aan nemen dat er in bet Kabinet zo wei nig verandering is gebracht, omdat het, evenals het parlement waarop het berust, toch maar voorlopig is. De oppositie, ziende dat de rege- ring de noodzakelijkheid van een spoedige ontbinding van bet Lager huis erkent. en niet van zins is een principiële politiek nu door te drij ven, toont zich op het ogenblik al even meegaande. De verkiezings strijd heeft geen verbittering achter gelaten. Attlee, sprekende voor ös partij die. als regerend, het felst is aangevallen, noemde, ondanks zijn teleurstelling, de verkiezingsveld tocht volkomen „fair" gevoerd. Deze is nu eenmaal in Engeland een spel als rugby en«iiet als tuin-croquet Stoten en duwïn zijn geoorloofd. De eerste bijeenkomst van bet Lagerhuis demonstreerde de tevredenheid van beide partijen met eikaars houding op dit ogenblik. Daardoor kunnen zij met elkaar praten over de buiten landse politiek.- waarin hun opvattin gen en standpunten heel weinig uit eenlopen. Toch zal het Britse beleid waarschijnlijk weinig actief kunnen zijn in de komende maanden. Dat is jammer voor de opbouw van de Europese samenwerking, die totnog toe zeer te lijden heeft gehad or.der een Brits beleid, dat rekening, hield met de komende verkiezingen. Nu zijn wij nog pTecies zover. Er wordt ook niet meer gesproken van een uitnodiging tot praten aan Rusland, ChurchiU's verrassend voorstel- Moskon kUkt eens vriendelijker Een bericht Van de Moskouse cor respondent van de New York Times heeft te Washington zeker opzien gewekt. In tegeirirtelling tot de fel heid. die op het ogenblik de Sowjet- politiek kenmerkt, meldde het, dat Moskou wel degelijk tot onderhande len bereid zou zijn. Men stelt zich in Amerika zeker niet te veel daarvan voor. Maar het is reeds een goed te ken. dat Meskou behoefte gevoelt cm niet enkel een grimmig gezicht te tonen aan de buitenwereld. Want zonder hoge goedkeuring ware dit telegram er nooit doorgekomen. Verder echter gaaf Moskou zijn onverbiddellijke gang, binnen de grenzen die het voor zijn imperialis tische politiek getrokken heeft Nü -door - Dr. M. v. Blankenstein DEN HAAG. De van Neder landse zijde gevoerde politiek heeft tot een zekere verruiming van de mogelijkheden voor de Nederlandse Rijnvaart geleid. Belemmeringen in het buitenland van deviezen-techni sche aard zullen tot het verleden behoren terwijl die van verkeerspo-, litieke aard tot geringe proporties zijn teruggebracht. Het van Duits» zijde gehanteerde vergunningstelsel zal niet meer betekenen dan een re gistratie. De Nederlandse Rijnvaart zal kunnen deelnemen aan het z.g. binnen-Duitse verkeer tegen de m Duitsland geldende wettelijke vast gestelde vrachten, doch het vervoer mag .alleen geschieden in samenhang met internationale reizen. Bij het treffen van deze regeling zijn door Nederland geen principiële opvat tingen prijs gegeven, deelt minister Spitzen de Eerste Kamer mede. Hij is var. mening, dat verdere ontplooiing van de Nederlandse Rijnvaart voor een groot deel zal af hangen van de mogelijkheid in do Nederlandse Rijnvaart een zekere orde en samenwerking te bereiken in die zin, dat ruineuze concurrentie onderling en met de Rijnvaart van andere landen wordt vermeden. Sfeer van gebroken geweertjes Er was een sfeer van gebroken ge weertjes deze waren er trouwens verkrijgbaar in de Zendingskapel In de Gerard Scholtenstraat. waar de afdelingen Rotterdam van de Algemene Nederlandse Vrede* Actie Kerk en Vrede een bijeenkomst hadden geor ganiseerd. Ds J. B. Th. Hugenholtz sprak over de mllitairisering der vol keren. Hij schetste het mültalrlsme als andermijnlui» van de democratic en bepleitte geweldloos verzet en geeste lijke weerbaarheid. Cs K, Strijd belichtte de toestanden ln Amerika" en Rusland en wees er op.' dat in beide landen de Jeus ..Ka nonnen voor boter" werkelljkhcid is- Wij weigeren, aldus spreker, ons te la ten gelijkschakelen. De dienstplicht is slavernij en tegen sla verf] verzetten wjj ons. Na afloop wrs er gelegenheid tot het stellen var. vragen. heeft Bulgarije een Russische militai re gouverneur gekregen' onder het mom van minister van oorlog, pre cies zoals Polen dit heeft moeten on dergaan. Deze keer is het een echte Rus, wat nog iets verdragelyker schijnt dan de zanding van een zoon des lands, wiens positie min of meer met die van een Quisling té vergelij ken is. Stalin blijft Finland dreigen de notsL sturen waardoor de Finnen zich echter niet al te zeer laten ver schrikken. Zij weten waarschijn1 "V. dat Rusland zich tegenover hen wel van geweld zal onthoud; v. Maar eco nomisch en financieel, heeft Moskou geduchte middelen van pressie. Be nijdenswaardig is dus de positie der Finnen niet. Des te meer respect moet men hebben voorde kracht van karökter, die zij tonen. Froces-Fuchs Onpleizierig moet voor Moskou het proces-Fuchs 2ïjn geweest Niet om heb feit, dat weer eens Russische spionnage onthuld is. Daaraan wer ken beide partijen, over en weer. Op merkelijk aan het geval was, dat de Amerikaanse geheime dienst het ver raad van Fuchs vrijwel volledig, h&d ontdekt- Dit kan moeilijk anders in zijn werk zijn gegaan dan door tc- genspkmnage, Eén bewijs dus, dat de Russen weer voor een keer door hun voornaamste tegenstanders over speeld waren. Dit is niet verwondc- lïik. Het moet lekken aan Russi sche kant; daarvoor zijn er te velen die ontsnappen zodra zij een gelegen heid krijgen, omdat zij het regime ondragelijk zijn gaan vinden. Wij we ten nu ook, hoezeer het Duitsland van Hitler, ook tijdens de oorlog, daardoor heeft gelekt. Het gebeurde zal dus voor de Rus sen, boe teleurstellend ook, geen verrassing zijn geweest. Onaange namer voor hen is de gevolgtrekking dat de Amerikanen en Engelsen heel wat moeten weten over de Russische fabricage van atoombommen. Dit kon men reeds vermoeden toen president Truman een af oom ontploffing in Rusland aankondigde, wat Moskou eerst merkbaar onaangenaam aan deed Wij hebben hier al vroeger op gemerkt, dat de Amerikanen wel verteld hebben hoe zij aan deze we tenschap gekomen zijn, maar dat de ze voorstelling sterk de indruk maakte, de ware bron ervan te moe ten maskeren. Het proces-Fuchs heeft naar buiten weinig onthuld. Maar wel dit; Dat de Angelsaksen nu kunnen nagaan, wat de Russen van atoom-ontploffing n weten. Dat is een kennis, dié alle wijsheid over de koude oorlog tot gissen maakt, zolang 'wij niet weten, wat Washington en Londen nu ten volle bekend is. Air <r in Groot-Brittonnle evenredige vertegenwoordiging bestond-... labqurWB CONSERVATIEF Twee Noorse zeelieden waren met de nodige deviezen op stap ge gaan. omdat hun schip voor enige tijd moest dokken. De heren ge raakten op de Kaap verzeild, waar zij al gauw damesgezelschap kre gen. Na enkele dagen goede sier was het geld op. Een van de zeelui Had inmiddels schulden gemaakt bii Zirn vriendin. Hii ging zoeken en zoeken haar middelen om zijn schuld af te lossen en eindelijk vond hij in het diepste puntje van zijn zak drie biljetten van elk tien rol Var (let u vooral goed op die .j?' want dat vergat het vriendin netje blijkbaar). Hii overhandigde ze aan de juffrouw met de waar schuwing. ze vooral niet uit te ge ven: de volgende dag zou hii dan wel de biljetten inwisselen. De Kaapse juffrouw echter zat even eens krap in haar contanten en probeerde de biljetten toch in te wisselen. Kennissen wisten echter beter en vertelden haar. dat ze op gelicht was. Ze liep: op een drafje naar .de politie, die het schip van de Noren al gauw. gevonden had. De stuurman werd verwittigd van wangedrang van ondergeschikten. De man keek zeer verwonderd maar toen hü over de zaak werd ingelicht, barstte hii in lachen uit en gaf de oplossing van het raadsel: Het schip was tevoren in de USA geweest. De bemanning was Saan passagieren en had in een van de straten van Brooklyn een venter ontmoet, die de rollarbilietten ver kocht. Tien stuks voor zestig dol larcent was de Driis. Oppervlakkig bekeken tonen de biljetten eeliike- nis met een 10-dollarbiljet. Het pa- Kampeerterrein in Den Hoek wordt verbeterd Het toenemend gebruik dat 's zo mers van de kampeerterreinen in Hóek van Holland wordt gemaakt, nopen tot enige voorzieningen waardoor ter plaatse meer gerief zal worden verkregen. Het ligt dan ook in het voornemen thans over te gaan. Tot het verbeteren van wegen en toiletten en het aanbrengen van riolen. Een en ander zal voor het- zomerseizoen gereed zijn. Advertentie (LM.j Wanneer zware hoofdpijn, hevige periotfieke-of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dart ééns CKeiariné „4". Efk tablei bevat vier wereldberoemde genees* middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgf, dat zelfs de gevoeligste maag iöch niet van streek raakt. T£G£N PUH£N En GRIEF 2D WBLEIIEtf 1 UL73 pier is echter van slechte kwaliteit en iets dikker dan krantenpapier. Het ziin reclamebiljetten voor een bepaald merk schaatsen, een ty pisch Amerikaanse opzet'dus. De opschriften .zijn zo origineel moge lijk gesteld, b.v. ..The Unique Ska tes of America" en in plaats van .."Washington" ..wishing a ton?" Men dient dus ziin eventuele dol lars: voortaan wel op rollars te on derzoeken. Advertentie fZJli.i KING'S VIRGINIA De violist Herman Krebbers toon de zich Donderdag op het Lunch concert in et de voordracht van een programma bestaande uit een Sonate van. Valentini, het Adagio uit de vijf de vioolsonate van Beethoven, Hava- naise van Saint Saëns en Introduc tion et Tarentella van de Sarasate wel zeer in zijn element. Vooral de beide laatstgenoemde stukken bo den hem volop gelegenheid zijn op merkelijke vituositeït en zangerige toon te demonstreren. Hoewel men moeilijk kan beweren, dat deze mu.- zieken enige diepte^ bezitten, luister de men. er niettemin met groot ge noegen naar, omdat alles zo echt vio- listisch en briljant klonk. De Sonate van Valentini en Beet hoven's Adagio kregen violistisch be schouwd wel het volle pond, maar meer eenvoud in de vertolking zou ook de andere zijde ervan tot zijn recht hebben doen komen. De volle schouwburg reageerde be grijpelijkerwijs met een geestdriftig applaus, waarin de kunstenaar te recht zijn begeleidster Annie Neder- bracht, die hem voortreffelijk aan de vleugel secondeerde, betrok. Herman van Bom." Rotterdams-Pianokwartet Het Rotterdams-Pianokwartet, be staande uit Johan Wolters» piano, Piet Veenstra Sr. viool, Jaap Moei- k'er, altviool en Piet Veenstra, violon cel, heeft zich Donderdag in Ons Huis voorgesteld met een programma bestaande uit werken van Mozart, Frank Bridge, Oskar van Hemel en Brahms. Waarschijnlijk ten gevolge van ge brek aan podiumroutine bleef het ensemblespel mat .Er straalde geen warmte uit en zelfs in technisch op zicht bleef het beneden demiddel maat, omdat de strijkers zich boven dien nog te veel op hun partij moes tén concentreren. Hierbij kwam dan nog de minder gelukkige keuze der Werken, want Piiantesy van Frank Bridge bleek een .langdradige, bloedloze compositie te zijn en het kwartet van Van Hemel muntte dok al niet uit door inventies van'enige betekenis. Al met.al een concert dat gemeng de indrukken naliet --.doch dat gezi»A de goede momenten; ;die er ongetwij feld ook waren om een revanche vraagt. •Herman van Born, Advertentie (LM.) li w yjr te1 Maakt Uw handen mooier er» moaier.Jj DE KINDERKRANT T N een land hier ver vandaan den Gaan jullie nu^met mi) maa VT u moet ik naar huis, zei hU A stond een hele grote berg, de een kopje thee drmkem i v eindelijk. Ik zal je brengen berg Gralzegrub. Aan de ene Astilblief. meneer ae reus. zei tot de top van de berg, zei de kant van de berg, tegen de.hel- Flobbertje, De reus dééd za alia- reus. De mensen in het dorp zijn ling, aan, lag een dorpje, daar bei onder zün hoed. daar zaten erg bang voor U, zei Flobbertje, woonden mensen die hard op ze in het reuzen-haar,'t was of ze maar ik zal zeggen dat-ze hét ■h^i. fm'ro- in een groot bos waren, onder niet hoeven, te zün. want U bent een reusachtig tentzeil. En toen een lieve reus. ze daar werden weggenomen Zeker ben ik dat, zei de reua, waren ze in de huiskamer van ik zal ze ook nooit kwaad doen; de reus, boven o. de tafel. Ze beloof ze dat maar. En alsr jullie zagen een theepot, zo groot als ooit hulp nodig hebben, kom me een watertoren, en een thee- dan maar halen, lichtje zo groot als een kamp- Boven op dé top van de berg vuur. De huishoudster van de zette de reus Flobbertje met reus schonk thee in, ze was een Pukkie en het wagentje op de reuzin. Fobbertje kreeg thee in grond. Dit mag je mee naar huis een vingerhoed, die was toch nog nemen, zei hü en. gaf Flobbertje zo groot als een emmer, hij een ei-van een van ziin kippen, moest er overhpen buigen met het was zo groot als het ailer- allebei ziin armen. .Onderwij! grootste struisvogelei en het kon vroeg de reus hem van alles, net in het wagentje liggen. Hoe is hét'bü jullie inlietdorp?Welbedankt, meneer de reus. Zijn alle mensen er zo klein? En zei Flobbertje, en tot ziens. Flobbertje vertelde en vertelde Tot ziens, wuifde de reus en- maar. Wil je nu nog de kippen daar reed Flobbertje de berg af, en'de koeien zien; zei de reus, en Fukkie holde achter hem ahn. En bij ham Flobbertje en Puk- Toen ze in het dorp kwamen, kie- in zijn vestjeszak mee naar stonden de mensen al nieuwsgie-, de stallen. Daar zagen ze de reu- rig te wachten en riepen, wat. zenkoeien, die gemolken werden héb je daar? Waar ben je gé- doör de reuzenknecht. Er kwam weest? Wat is dat voor een el? een hele zee melk in dc reuzen- Flobbertje vertelde alles en ^ei- emmers. Toen zag Flobbertje de er bij: Jullie "hoeft niet bang' lat kippen. ze waren zo groot als zijn want dit is een goede, brave onze olifanten en-Flobbertje was reus. En nóóit waren de mensen erg bang van ze, meer bang. het land werkten en heel tevre den en.gelukkig waren. Dat wil zeggen, ze waren wel tevreden, maar ze hadden eën grote angst: Ze wisten dat aan de andere kant van de berg Gralzegrub een ontzettend grote reus woon de. Niemand had hem ooit ge zien. niemand wist het uit eigen ervaring, maar alle grootmoeders in het dorp vertelden het en ze vertelden erbü, dat die reus met een stap van ziin ontzaglijke voeten het hele dorp in puin kon trappen. Dat was ergl En als die grootmoeders het vertelden, zou net ook wel zo zijn. Daarom waren die mensen bang en nie mand durfde ooit naar de ande re kant van de berg te trekken. Niemand, behalve één! En die ene dat was het kleine jongetje Flobbertje. Niet dat hii zo vrese lijk dapper was. hoor. o nee, en ook was hij niet. eens nieuwsgie rig. 't Was alleen maar zo., dat zijn hondje Puk - was weggelopen. En daarom dacht Flobbertje nog maar aan één ding:,Ik wil mijn Pukkie terug, ik wil myu Fukkie terug. Hij zocht in alle gaten en hoeken in het dorp. hij zocht in het veld en in de bossen, hij dwaalde al verder en verder van huis en achter zich aan trok hij het wagentje, dat hü zelf ge maakt had. want hij dacht, mis schien is Pukkie wel gewond, dan zal ik hem naar huis rü'den met mijn wagentje.. Maar och, hoe hii ook floot en riep. nergens was Pukkie te vinden. -En zo, zonder dat hij er erg in had. was hij al hoger en hoger geklauterd, en, stond op een ogenblik precies boven op de bergtop. I IJ kgek naar beneden en ach, L A -wat hij toen zag. Daar stond een huis. zo groot, zó groot dat alle hulzen van zijn dorp ex makkelijk in hadden kunnen staan en dan was er nog ruimte geweest voor een nieuwe schouwburg erbij. Wat een huis! Dat is het huis van de reus, dacht.Flobbertje en net toen hij dat dacht, was het of er een zonsverduistering plaats had. De lucht werd. don ker, dat kwam, omdat er een verschrikkelijk grote figuur met reuze stappen op hem toekwam Flobbertje wilde vluchten, maar het had niet de minste zin. Hü" werd opgepakt door een: reuzen- hand. hü hoorde een bulderend geluid, alsof er twintig kanonnen afgingen, dat was de stem van de reus, die zei: Wel. web wat is dit voor een kleine vlo. Ik ben geen vlo. meneer, ik ben een jongetie, zei Flobbertje, De reus lachte schaterenden het was of het onweerde tussen de bergen. "Wat kom jij hiér doen, Flob bertje. donderde hii. Ik kom mijn hondje Pukkie zoeken, zei Flobbertje, ik wilde, U heus geen kwaad doen. Toen moest de reus zo vrese lijk lachen, dat de tranen uit zijn ogen vielen, eentje viel er op Flobbertje, 't was of hii een em mer lauw water in zü'n nek kreeg. Kwaad doen, jij mij' kwbad-doen, brulde de reus, die is. goed. Ha. ha, ha. OEN haalde hij «it zijn zak A een lucifersdoosje, ja/ hoor eens, het was een reuzen-luci fersdoosje, dus zo groot als een aardappelkist. Hij schoofhet open en haalde er heel voor zichtig het hondje Puk uit. Hij zette Pukkie naast..Flobbertje op zijn andere hand :;en keek gea museerd hoe het hondje blaffend en jankend; van blijdschap in Flobbertje's armen vloog. Wel. wel. zéi de reus, de vriendjes hebben elkaar gevon- TPR maren eens tmee lairwnetjesj die wandelden over de hei J~y ze zongen tesarnen het lentelied van Selderie Salderadij! Ze zeiden parmantig tegen elkaar: We leven nu- al drie weken we hebben de wereld al helemaal, van onder tot boven bekeken. Dat was niet zo, dat was niet zo, ze waren nog maar zo klein. Ze waren precies zo oliedom als alle lammetjes zijn. Kijk, zeiden die twee Zammetjes wie loopt daar voor oris uit? Die snuiter met zijn rode staart, die snuiter met zijn jluit? hij fiedelt met zijn spitse snoet hetzeljde lied als wij hij speelt hetzelfde lentelied van Selderie Salderadij! (O, lammetjes, lammetjes, pas toch op, dat is Reinier de Vos.' en als hij je eenmaal te pakken heeft, dan laat hij je niet meer los!) Jl/f AAR die twee kleine lammetjes huppelden achter hem aan A O, liepen ze werkelijk in de val? En hoè is het verder gegaan? O, heeft de va$ ze opgeslokt?. Of kwamhet nog terecht? - Let op, let op, daar in die boom, daar zat een bonte specht. die „dacht zó bij zich zelf: Ik wil mijn staart er om uertaedderij dat ik die kleine lammetjes nog allebei kan redden. Daar kwam hij aan, daar kwam hij aan, meneer de bónte specht daar. vloog hij naar Reinier de Vos enpikte hem regelrecht, hy pikte hem in zijn neus, hij pïkté hem daar, hij pikte hem hier! de vos ging aan het janken, o, die boze vos Reinier! hij zette het op een lopen eri hij liep zo hard hij kon totdat je nog maar een stipje zag, heel ver aan de horizon FjË lammetjes hebben toen heel verwonderd aan de specht gevraagd: Dat was zo'n aardige snuiter, waarom hebt U 'm weggejaagd? Weljullie sukkelszei de -specht-, dat jullie dat niet weten! Dat was de boze vos Reinier, die jullie op wou eten. Wees dankbaar dat hij jullie tioee niet opgegeten heeft! Ozeiden toen de lammetjes, nou, dank u zeer beleefd. Toen gingen die kleine lammetjes weer huppelen over de hei, en zongen tesamen het lentelied van Selderie Salderadij... (Van onze verkeersredacteur) Gisteren beeffc in het Kurhaus. in en. nu is hij verkeersbrigadier geworden. zij de onderwijsinspectie, een maand vrij van school kregen. De film begint in de tijd van .de eerste autolater komen er aller- - lei moderne verkeersproblemen Scheveningen de eerste vertoning aarï fje Drdezoals verkeersborden, plaats gehad van de Jeugdver- verkeerstekens enz. Op één van de keersfiün „Twee 'jongens- en een buitenwegen rijdt een automobilist - if i i - iemand aan, waarna hij er met auto». Deze smalfilm is in opdracht zijn aut0 van .door gaat. De jon- van de firma C. Jamln te Rotter- gens maken de achtervolging van dam door Mirrorfilm vervaardigd deze misdadige automobilist hele- Junta' baodt de film vandaag aan ■"«•■jjU b"fnge£ ft»™*" nog bezoeken aan Schiphol en het Verbond voor Veilig Verkeer Ouwehatid's Dierenpark, aan. Deze bond zal de rolprent, die Aan het einc komt natuurlijk ongeveer 65 minuten tijd loopt, qp de beloning. Een. van de jongens is. alle Néderlamlse scholen vertonen, verkeersbrigadier geworden. Hij te beginnen met de.hoogste klassen ziet kans om een auto-ongeluk te der lagere, scholen. voorkomen hij krijgt als dank De hoofdrolspelers zijn een aid-, van de eigenaar van de wagen een jüdant van de. Rotterdamse 'politie reep chocola.die natuurlijk gekocht eri twee Haarlemse jongens Tonny wordt in een zaak van de firma die en Frits, die voor de opnamen dank de film heeft laten maken.' ROTTERDAM. In Pernis ia men met man en-macht bezig, de nieuwe raffinaderij van de Caltéx Petroleum Maatschappij zo spoedig mogelijk op volle toeren te laten draaien. Zaterdag j.ï. is, vertelde de heer J. J. Posthuma van de techni sche afdeling van de Caltex, een gedeelte van de destillatie- afdeling beginnen te werken. Elke afdeling van dit bedrü* waar dc ruwe olie wordt ver werkt, wordt op een bepaalde datum in gebruik genomen en zo op elkaar aansluitend zal langzamerhand het gehele be drijf „draaien". De ruwe olie wordt in tankers, ongeveer 14.500 ton metend, aan gevoerd uit Arabië. Vroeger werd d:t ruw» product ook in Arabic gc- rsffiut'.c-rd, doch de practijk heeft uUgewezt-r., dat het goedkoper is op den duur, het ruwe product te ver voeren en hier te raffineren. Wan neer het tankschip voor de steiger ligt, wordt hét gelost met" een los- capaciteit die tussen de 24 en 48 uur ligt. Het".ligt in,°de°-bedoeling, zo ver vólgde de heer. Posthuma, dat er elke vier dagen een tankschip zal binnenlopen. De installaties zijn al le in Amerika ontworpen en gefa briceerd. Voor het plaatsen van da 86 tanks op het 100 hg. grote terrein Proces-verbaal tegen kruidendokter De controle op de kwakzalvers heeft geleid tot een proces-verbaal tegen de 40-jarige psychomeirist F- v." d. H., die in zijn woning aan do Burg Meineszlaan zijn praktijk uit oefent. Hij had vele cliënten, die. door gaans vande eilanden afkomstig waren. Ze betaalden, voor het eerste bezoek 5.— elk volgende consult kostte hun. 2.50. Hij achref krui den voor die aan hem moesten wor den -betaald, enper post werden- thuisbezorgd. heeft men elf lassers uit Amerika over laten, komen. De grootste zes tanks, met. een diameter van.45fm.*' en een hoogte van 10 meter, hebben elk een inhoud van veertien triilii- óen. liter. Voor de installaties met ëcn totale.lengte van 140 km., aan .pijpleidingen had men 2,000 betop- nen heipalen nodig. De capaciteit van de raffinaderij zal, aldus de heer Posthuma,20.000 vaten per dag bedragen, Van-'het gehele terrein is op het ogenblik 36% bebouwd; Het we gennet, datovër het terrein loopt, heeft een lengte van zes zeven kilometer.' Examens Aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam slaagden voor het candidaatsexamen .in de economische wetenschappen mej. C. Schophuys te Rotterdam, en de he ren H, F. Ohler, Djie Ting len,. en E. A. Groénewegen, allen te Rotter-, dam. Toenemende 'spanning in derde klasse dammen De uitslagen van de damcompetiüe, 3e klasse: DVS—Excelslor 9—11, Char iots 5—DOS 2 3—11 en VDV 4—Vreewijk 2 IS—4. De stand ls nu: Vreewijk 2 6 fl, VDV 4 (Vlaard.) 18, ONA 2 (IJsselm.) 6 3, Excelsior 1 6 -8, OG 2 (Balnes) 6, -7, DOS 2 (Rozenb.) 4 0, DVS (Barendr.) 6 -6.. Chariots 5 -2,. Excelsior 2 7 -0. Het grootste genieentedok werd in de oorlog zviaar beschadigd. Het brak in twee stukken, toen het dan de ingang van de Maashaven door middel van springladingen tot zin ken werd gebracht. Men heeft de delen weten te lichten en bij ge brek aan een dok, dat deze delen zou kunnen bevatten, heeft men een „hulpdok" gefabriceerd in de vorm van een afgesloten hoek van 'de Waalhaven. Hier werden de bo- demsecties stuk voor stuk onder handen genomen, een moderne- pompinstallatie gemaakt en deaf gebroken einden zodanig' hersteld dat na te zijn drijvende gemaakt, de twee dokstukken tegen elkaar zouden passen óm te worden ge last. Dit zeer omvangrijke karwei is thans ten einde, zodat dezer da gen het eerste schipdeAmster damse Vrachtboot AmsÉélstad, tn, bet herboren droogdok koh worden opgenomen. Wanneer .over enkele maanden ook het grootste Wilton- dok ih gebruik zal komen, beschikt de Rotterdamse haven óver een belangrijk grotere droogdokcapaci teit dan vóór de oorlog. V

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 4