Rond een dam in de Schie li 7? 5 groeide een tweede stad dan de Maasmond J De - Schiedamse burgerij tieeft alle reden om dankbaar te herdenken, dat het op 18 Maart 675 jaar geleden is, dat gravin Aleidis aan Schie dam stadsrechten verleende. Zij kan imtne*; met trots en voldoening terugzien op een roemrijk verleden, waar- j; in zij langzaam maar zeker ■haar stad een ereplaats heeft zien gaan innemen in de rij der steden van ons Vader land. Zij heeft zich een uitge breide industrie geschapen met imponerende werven langs de Maas. De strijd out het bestaan is er zwaar ge weest, maar hij werd schoon gestreden, zodat de arbeid ér' nu overal klopt en dreunt. In dustriëlen, handelaren, mid denstanders en hun arbeiders hebben tezamen, vooral in de' laatste halve eeuw, iets groots tot stand gebracht. En dank baar mogen wij constateren, dat niettegenstaande die ver blijdend grote groei de stad toch zich zelf is gebleven. Zij heeft haar typisch eigen ka rakter steeds behouden, een karakter dat is gevormd ge- grondslag, waarop onze Ge durende vele eeuwen, die.mèente haar welvaart op- weinig voorspoed en wel- bouwt Nieuwe industrie- vaart brachten, maar dikwijls terreinen worden aangelegd, vol waren van zorgen, tegen- het uitbreidingsplan Nieuw- slagen en armoede. land komt tot realisering. Drie perioden' zijn in dit tuindorpen en sportvelden bijna zeven eeuwen lange be- verrijzen in het landelijk deel staan te onderscheiden. In de der gemeente en weldra zul- eerste, tot in het begin van de len nieuwe kerken, scholen 17e eeuw. was Schiedam de en culturele gebouwen de stad van dé haringvisserij Noordelijke uitleg van de met de daaraan verbonden s,tad tot een harmonisch ge- handel en vrachtvaart. Daar na ontstaat de bran dersindustrie, dié het stedeke zijn wereld- naam heeft gegeven. De distilleerderijen en molens bepaalden in deze decennia het stadsbeeld en de bran- 41 ders waren de notabe len in wier handen-het bestuur en het lot der stad berustte. Tegen het einde van de 19e eeuw ont worstelt de stad zich aan de binding aan een enkele bedrijfstak en groeit zij uit tot een veelzijdig georiënteer de industriestad, In 70 jaar Öjds, verdrie voudigt zich het aan tal inwoners! Nog duurt dit pro ces. voort én steeds breder wordt de heel vormen. De roep om industrialisatie is sterk geworden in ons land; Schiedam heeft haar begrepen en werkt mede om hieraan te voldoen, aldus een krachtige bijdrage leverend tot de opbouw van het zo zwaar getroffen, vaderland. Mogen ook de komende jaren hiervan getuigen. De Burgemeester van .Schiedam, J, W, PEEK Zaterdag herdenkt Schiedam zijn 675-jarig bestaan. De stad zat die dag anders zijn dan op andere dagen, want gelijk de jubilaris van alledag zal zij zich tooien, in feestgewaad en zich gereed maken de gelukwensen van vrienden en kennissen in ontvangst te nemen. Kijkend naar die stad in feesttooi zullen onze gedachten gaan naar het verleden, toen zij nog jong was, we zullen "pogen te peilen haar aantrekkelijkheid op latere leeftijd en dromen over de toe komst van de oude stad, die nog tintelt van levenslust.. Mr. J. TV. Peek viert het 675-jarig bestaan van Schiedam als eerste burger van de stad mee. Najaar .1946 - kwam hij naar Amsterdam als op volger van mr. dr. F. L. J.van Haaren, de dtep- betreurtïe magistraat, die dé gemeente in 1945/ kort voor, de ook door hem zozeer begeerde vrijheid, ontviel. Wij stellen het zeer op prijs, dat burg èmeester Peek zich bereid toon de voor het bijzondere jubileum-nummer van ,J3e Schiedammer" een inleiding te schrijven. In dit jubileum-num mer hebben wij niet willen geven eén weer- gav e van de loop der ge-* schiedenis. Noodge dwongen hebben wö, ons moeten beperken tot enkele aspecten- van en feiten uit het Schie damse verleden, die echter uilen dit gemeen hebbendat zij een af spiegeling te zien geven van Schiedam, zoals het sedert 1275 zijn gezicht aan de Schie toonde. REDACTIE DE SCHIEDAMMER Steeds was Schiedam een in dustriestad en nimmer Is er een havenstad gegroeid uit de plaain, die door haar ligging leek voor bestemd om havenstad te wor den. Schiedam was „deun" zei men in het verleden, doch dit was niet de enige reden voor het onvolgroeide karakter van. de stad, 675 jaar geschiedenis leren ons, dat de krachten om de stad naar bóven te stuwen, hier niet minder waren dan elders. De economische omstandigheden echter waren het, die remmend werkten. Het ambachtelijk- ka rakter van de brandersindustrie heeft eeuwen lang de vooruit gang van de stad en zijn ontwik keling tegengehouden. Slechts eenmaal in de geschie denis, ten tijde, van de visserij en lakennijverheid, heeft Schie dam mógen meezingen in het koor der sterken. Het was een toon, die doorklonk en in staat was indruk te maken. Een rijke .patriciërsstand had hier haar domicilie en vormde een geeste lijke élite, die nog lang na het verval merkbaar was in het ste delijk leven. - Wü, In onze dagen, leven In een ander Schiedam, een Schie dam, waar de brandersindustrie haar stempel zo hard op drukte, dat een halve eeuw na het ver dwijnen der branders de zwarte rook wel van de -muren der hui zén is verdwenen, doch de leegte, dié hier ontstond op geestelijk en cultureel gebied, nog diep blijkt doorgevreten in de ge meenschap, die zich slechts moéizaam omhoog worstelt, Zij, die wonen en werken In Schiedam, zullen vaak dwalen door de oude stad, zij zullen we ten van de sloppen in de ver. vallen stad achter de Schie, waar het water in de open riolen In de zomermaanden het verblijf on draaglijk maakt, van de schrik barende toestanden, welke daar ook nu nog, in onze zo naar hy giëne strevende tijd, bestaan. Daar, in dat Schiedam, waar de oude arbeidershuisjes hun sim pel geveltje doen voorover bul gen naar de straat, zuilen zij hebben bemerkt de geest van het Schiedam uit vroeger dagen, waarin overdag en 's nachts het geklep van de klompen hoorbaar was van de brandersknechts, glasblazers en zovele anderen, wanneer rij hun onmenselijk zware en lange werktijden gin gen maken. De branderijen gingen ten on der en al bleef Schiedam de ba kermat van de jeneverindustric, de allesoverheersende Invloed verdween. Nieuwe industrieën kwamen op. Langs de Maas kwamen de scheepswerven, die duizenden werkkrachten aan trokken en zo het industrie- karakter van de stad nog meer accentueerden. Schiedam ont plooide zich. Bulten de vesten Is een nlea», (Zie verder op pag. S)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 7