H SAHAT0CEN Beleid in zake Schelde-veren door Eerste Kamer betreurd J&Sl Huurwet Geen grote veranderingen in nieuwe modelijn Korps Speciale Troepen terug in ons land SARANTÖ WITTEBROODSWEKEN N.S. en A.T.O. worden niet bevoordeeld, zegt minister Radio-artisten tegen „muziek-in-blik" Engels schip in nood tuberculose. „Neen" Het Heilig Jaar en Dit Heilig Jaar Antwoord aan Einstein Show van Modéla in de Schouwburg „De Drie Zusters" van Tsjechof Comedia's treffende opvoering Bestrijd vermoeidheid en prikkelbaarheid met RADIO - PROGRAMMA Donderdag 16 Maart 1950 3 (Van onze parlementsredactenr) DEN HAAG. Geen minister krijgt bij de behandeling: van z«n be groting in de befde Kamers der Staten-Generaal zulk een uitvoerige verlanglijst aangeboden als de minister van Verkeer en Waterstaat. De Eerste Kamer heeft zich Dinsdagavond en Woensdagmorgen niet onbe tuigd gelaten, zodat minister Spitzen twee uur nodig had voor zijn ant woord, waarmede hij uiteraard niet alle vragers heeft tevreden gesteld. In ieder geval de heer Kramer (arb.) niet, die verleden jaar een motie In zake vrijheid van overtocht met de veren over de Wester- schclde zonder hoofdelijke stemming had zien aannemen en de voor genomen invoering van een gedeeltelijk veertarïef nu weinig gelukkig vond. In de thans door hem ingediende motie sprak de Kamer uit, dat de gedeeltelijke wederinvoering van het veergeld niet in overeenstem- ming was mot door vroegere regeringen gedane beloften en bet beleid der regering daarom betreurd werd. Zij werd wederom zonder hoofdelijke stemming aangenomen. .Een ander kardinaal Dunt m de discussie werd gevormd door hei probleem van de vervoerscoórdina- tie, waarbij verschillende Kamer leden een te grote invloed van de spoorwegbelangen vreesden. De Nederlandse Spoorwegen dirigeren niet mee. zei de minister uitdruk, iselijk; alleen het algemeen belang mag hier richtsnoer zijn. Ordening in het vervoer achtte hij in de eer ste plaats de taak van het bedrijEs- leven zelf. doch dit schijnt voor samenwerking in eigen kring nog een beetje huiverig te zijn. Dat de Ned. Spoorwegen moeten beschik, ken over ,"1.000 goederenwagens is een prognose van het Centraal Plan •bureau, waarbij rekening is gehou den met toepassing van moderne bedrijfsmethoden. Dit aantal is lager dan de N.S. vóór de oorlog bezaten. De klachten over onder bieding bij vrachtvervoer door de Spoorwegen achtte de minister niet gemotiveerd. Wat de A.T.O.-tonnage betreft, waartegen door het particuliere wegvervoer is geprotesteerd, be toogde de bewindsman dat de hui dige begrenzing ligt beneden de tonnage, welke de A.T.O. nu bezit Bovendien is dit een overgangsre geling. Straks zal een instantie óp grond van de wet goederenvervoer met auto's definitieve cijfers vast- (Tan onze correspondent) HILVERSUM. Tijdens het In- fematïoanle congres van radioum- sici in Wenen is de kwestie van de mechanisatie in de muziek uitvoe rig besproken in verband met het herhaalde gebruik van op de plaat of magnetofoon vastgelegde muzi kale prestaties voor de radio, zon der dat daar een, fïnanciël compen satie tegenover wordt gesteld. Bij dit congres deed men de me dedeling, dat de omroepcentra in de verschillende Europese landen het in. "principe e'ens'zijir met de rechten van de radio-musici en ar- tisten op dit gebied, doch dat Ne derland hen dit recht betwist. Ook wat betreft de z.g. uitwisselingspro gramma's neemt Nederland een apart standpuntin. De Engelse uit voerenden krijgen n.l. voor hun uit wisselingsprogramma's van de B.B. C. wel een vergoeding, want in En geland bestaat een wettelijke be scherming op dit gebied. De Neder landse artisten krijgen niets. Naast een internationale actie om hierin verandering te brengen, die ook op het Wener congres is besproken, staat in Nederland een nationale actie voor de deur ten behoeve van de Nederlandse radio-artisten, om hetzij door wetten, hetzij door an ders luidende overeenkomsten dan de huidige, in de bestaande toe stand verbetering te brengen. DEN HAAG, Hedenmorgen heetf de Britse trawler „Rival 3" noodseinen van een schip opgevan gen. Dit schip, vermoedelijk het En gelse „Strathgeldie", vroeg om as sistentie. Het bevindt zich waar schijnlijk zestig of zeventig mijl Noord-Noordoost van Bucban. Ness- De „Strathgeldie" maakt snel water en zet koers naar het Zuidwesten. Advertentie (1M.) ran deze week behandelt weer vele actuele onderwerpen, o.a. Inenten tegen zeggen tegen het ontwerp Anton van Dulnk-erken Htïde Vcnaey-Jonker Wensi u dit nummer te ontvangen?. Toezending volgt: a. Na ontvangst van 26 ets aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 30 Juni 1950, terwijl u ons ƒ2,70 doet toekomen per poBtwlsBBl of per postgiro nr 6269 ten name van. De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Administratie: „Vrij Nederland", Raamgracht no. 4, Amsterdam-C., Telefoon 32600. stellen. In ieder geVal was naar zijn mening de A.T.O. met boven proportie bevoordeeld. Wat betreft het vervoer van eigen personeel door ondernemin gen heeft liet overleg tussen het departement en de E.V.O. geleid tot volledige overeenstemming. De betreffende richtlijnen kunnen spoedig worden verwacht, Ook ae oorlogsschaderegeling voor de Nc derlandse Spoorwegen kan spoedig worden tegemoet gezien. Het rij wiel met bulpmotor is wettelijk op het ogenblik nog een motorrijwiel. Uiteenlopend optreden van politie en rechterlijke macht heeft verwar ring gesticht. Het Is de bedoeling, dat deze voertuigen van de grote wegen verdwijnen en de minister hoopt in overleg met Justitie bin nenkort tot een oplossing te komen. In antwoord op een vraag van de heer Kievit (Arb.)) deelde de mi nister mede. dat Nederland blijft staan op geheel vrije deelneming aan de Rijnvaart in. Duitsland zulks volgens de acte van Mannheim. Over de door België ingevoerde premies voor het Rijnverkeer is overleg gaande. De begroting werd na replieken zonder hoofdelijke stemming aan genomen, Thirifays en Henriet geblesseerd BRUSSEL Hoe het Belgische voetbalelftal er voor de wedstrijd tegen Nederland 16 April te Ant werpen ook zal uitzien. Thirifavs, de linksbuiten van Charleroi zal er niet bij ziin In de competitiewed strijd tegen Andertecht beeft hii een ernstige beenblessure opgelo pen. Hii zal een ooeratie moeten ondergaan waardoor hij voor een paar maanden is uitgeschakeld. Henrièt de aanvoerder van Spor ting heeft eén ..knietie" Men ver wacht dat de genezing van ziin blessure eveneens lange tiid zal vergen. De toiletten, die de N.V. Damès- confectie „Modéla" gistermiddag toonde op de druk bezochte voor jaarsshow in de Rotterdamsche Schouwburg, muntten uit door ele gantie. eenvoud, maar vooral door draagbaarheid. Grote veranderin gen vallen in de nieuwe modelijn niet waar te nemen. De taille wordt op normale hoogte gedragen. De wijdte van de rokken, waarvan de lengte niet alleen voor sportieve, maar ook voor middagjaponnen. ongeveer 40 centimeter boven, de grond is. is zeer verschillend. De vrij onpractiscbe kokerrok'' ont breekt in deze collectie; bij de man telpakjes eri deux-pièces vertoont de rak op z'n minst 'n plooi, meest al van achteren; bij vele japonnen is hii klokkend, soms zelfs zeer wijd, of valt van voren1-glad. waar bij de ruimte naar achteren is ver werkt. Wel is opmerkelijk de voor keur van een blousende rug. Men beschikt thans over prachtig, natuurzijden materiaal, dat we vo rige jaren nog niet zagen, maar dat helaas zeer kostbaar is: natuurzij de. zowel effen als bedrukt, soepele natuurzijden shantung en spe ciaal voor middag- en avondjapon nen zuiyere zijden mousseline en ..voll ninon". Veel japonnetje met wijde rok en kort aangeknipt of ingezet mouw tje ziin vervaardigd van bedrukte kunstzijde, dupion of een mooie soort linnen in zijdc-achtige kwali teit. Het deux-pièces is nog steeds geliefd; we zien net in yersey, zijde en linnen. Sommige linnen pakjes vertonen de natuurlijke schouder lijn. ziin van achteren sterk blou- send waarbij een ceintuur de ruim te van rug en schootje bijeenhoudt, en hebben grote zakken. Voor warme dagen brengt Mo déla een laag uitgesneden bruine linnen jurk met smalle schouder banden, de bovenrand met wit bor duursel. waarover een bruine bole ro gedragen wordt, een beeldige witte linnen jurk met applicatie van blauw en een ensemble, be staande uit een marineblauw ja ponnetje met een kort. heel wiid. wit met blauw gevoerd jasje. De laatste kleurencombinatie, die bij practisch elke show opduikt, blijkt sterk favoriet te zijn. Felle kleuren zien wij niet; men geeft de voorkeur aan zachtere tinten: grijs, maïsgeel en vooral voor mantels opvallend veel oud rose en lichtblauw. Men verwerkt aan merkelijk minder zwart dan het vo rige seizoen. De mantelmode heeft zo goed als geen veranderingen ondergaan; er zijn zowel getailleerde mantels met wilde rok als swaggers met ruim- vallende rug.' Hiervoor worden ef fen stoffen gebruikt, geen ruiten meer. Hoewel de kleine hoedies zich handhaven, bliikt de in het afgelo pen jaar bijna geheel verdwenen hoed met brede rand haar intree weer gedaan te hebben. Maison Van Veen brengt alleraardigste mo dellen van grote geklede hoeden, veelal met bloemengarnering. De collectie wordt gecompleteerd met avondtoiletten, alle gedecolle teerd. met smalle schouderband!es of geheel schouderloos. waarin tientallen meters tule verwerkt Oxford en Cambridge oefenen weer LONDEN Voor de eerste maal in dit seizoen hielden de ploegen van Oxford en Cambridge een oefentocht over de volledige af stand van de bootrace. die Zaterdag 1 April zal worden gehouden. Over de krachtsverhouding tussen beide ploegen valt momenteel weinig te zeggen, aangezien zii ïn de tegen overgestelde richting van elkaar roeiden, terwiil bovendien de om standigheden verschillend waren, Cambridge roeide van Putney naar Mortlake in de ochtend. De ploeg noteerde over de ruim 6800 m. een tijd van 19 min. 40 sec. Ox ford startte in de middag op het traject MortlakePutney. De tijd van het Oxford-team bedroeg 20 min. 19 sec. zijn. Enkele van deze japonnen ziin van voren voetvrij. terwijl ze van achteren slepen (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De „Sïbajak", die gisteravond uit Indonesië hier in de haven arriveerde bracht een grote verrassing mee, Zonder dat er officieel bericht over was gegeven en zelfs zonder vermelding van de namen op de passagierslijst kwam de helft van het Korps Speciale Troepen, het korps, waarvan Westerling de oprichter is, naar ons land om hier deels gedemo biliseerd, deels opgenomen te worden naar aUe waarschijnlijkheid In andere legeronderdelen. Deze soldaten, die in Indonesië de zwaarste taken te vervullen hebben gekregen, vertrokken zonder enig officieel vertoon uit Tandjong Priok en debarkeren ook zonder dit officiële vertoon in Rotterdam. Hun hele vertrek uit Indonesië, waar de RJ.S. ben niet meer wil zien, is zeer stil, opvallend onopvallend geschied, Iets waarover de soldaten zelf al zeggen z0 weinig niet heel erg te spreken zijn. Er viordt thans gewerkt aan het vervaardigen van een wederop- bouw film, waartoe de gemeente raad onlangs heeft besloten. Gis teren werd Erasmus op de Jilm- band vastgelegdeen reparatie wagen van de RET verrichtte daarbij uitnemende diensten. Deze indruk kregen wij van hen toen we gisteravond aan boord van de „Sibajak" met hen spraken, dte indruk kregen we ook uit het ge sprek met dommee H. J. Timens, een Het laatste Parijse snufje: raffia als garnering langs mouwtjes en zakken van een bont bedrukt zo merjurkje. Wereldkamp IJshockey Met 17-1 verliest Nederland van V.S. Canada kraakt België met 33—0! LONDEN. Het Nederlandse ys- hockey-tcam heeft tegen de Ver enigde Staten nog een veel grotere nederlaag geleden dan tegen dc Zweden. Dinsdag werd ran de Sean- dinavïërs met 100 verloren. In de wedstrijd van Woensdag tegen de Amerikanen werd het Nederlandse doel niet minder dan zeventien maal gevonden- Echter werd in de allerlaatste minuut de „eer" gered door De Laet, die na een pass van Schwencke scoorde (Ï71), De tus senstanden waren 70, 2—0, 8-L Nederland is nu uitgeschakeld voor de eindronde van het wereld kampioenschap. Met Frankrijk en België zal onze ploeg nu nog aan troost-tournooi deelnemen. Andere uitslagen waren: Groot Brlt- tannieNoorwegen 20. Tussenstanden 0—0. 0—0, 2—0. De eindstand in groep A luidt: Gr. Brittannië 2 2 0 04 11—0 Noorwegen 2 1 0 1 2 112 Frankrijk 2 0 0 2 0 0-20 in de Wembley Em- e team met 3S01 0. 9—0, De eindstand in groep Canada 2 2-0 Zwitserland 2 10 België .200 De Verenigde Staten, Zweden, Cana da. Zwitserland, Groot-Bnttannie en Noorwegen komen in de eindronde. 45— 2 26—16 3—57 Kampioenschap hoofdklas se klein biljart 57/2 AMSTERDAM Voor het kam pioenschap van Nederland hoofd klasse klein biUart anker cadre 57/2, dat van 20 tot en met 23 April in Helmond wordt gespeeld, heb ben de volgende spelers ingeschre ven: J. van Bakhoven (Helmond). J. H, de Jang (Scheveningen), J. Kas- teliin (Rotterdam). F. Kruythof (Barendregt). J, Lieshout (Rotter dam). A. Mol (Amsterdam). L. van Reyen (Spekholzerheide) en M, Wiinen (Nijmegen). Zesdaagse in Parijs PARIJS "Woensdagavond is het stratsehoi gelost voor een zesdaagse waaraan 17 koppels deelnemen. Don derdagmorgen vroeg was de stand: 1. BouvardMaije (Fr.) 6 pnt. 2. GodeauBareth (Fr.) 4 pnt. 3. Seres—Le Nizerhy (Fr.) 0 pnt. Op 2. ronden en op de 10e plaats liggen Schulte—Peters <N.) 4 pnt. „Wat jammer toch dat de "Russen, die aardige gevoehge mensep, onder zo'n verschrikkelijk regiem moeten leven," hoorde ik iemand zeggen na afloop van de voorstelling, gister avond door Comedia gegeven van Anton Tsjechofs „De drie zusters". Die opmerking was niet zo gek. De „aardige mensen" heeft Tsjechof in. zijn toneelspel, 4 jaar voor zijn dood in een zeer neerslachtige stemming geschreven, met grote deernis gete kend. Men kent ze wel uit de Rus sische litteratuur, die mensen van het einde der vorige eeuw: de smachtende en versmachtende over- gevoeligen, met tegen het leven op gewassen, die hun vage illusies zien breken in de ene desillusie na de andere. Hier zijn het de drie ont wikkelde generaalsdochters Oljga, Maasja en ïrir.a, die verkommeren in dc benepen sfeer van een provin ciestadje. Haar droom is; Moskou. Daar zouden zij zich kunnen ont plooien en het leven genieten. Het blijft een droom. Oljga zal haar dagen moeten slijten als directrice van een school. Maasja, zeer jong getrouwd met een geborneerde le raar, verkommerd in een onmogelijk huwelijk, leert de liefde kennen, maar als het garnizoen van haar ge liefde, de luitenant-kolonel Alexan der, verplaatst wordt, blijft zij ver twijfeld achter. Irina, de jongste zus ter, kjdend aan een zo grote levens onlust, dat iedere arbeid haar ondra gelijk is, is zelfs het sympathie-hu welijk met de goede baron niet ge gund, want even voor de trouwdag wordt deze idealistische grote ziel gedood dn een duel. Ook de broer van de meisjes dooft langzaam uit in een huwelijk met een trivale vrouw en Iwan, de oude militaire arts, die zijn kennis al weer lang helemaal vergeten is, is ook al een ondergangsfiguur. Enkelen van deze mensen voorvoelen al de nieuwe tijd die gebaren staat te worden. ,.Er is iets geweldigs be zig op ons af te komen, zegt de ba> ron in het eerste bedrijf, „een krach tige, alles zuiverende storm is in aantocht, die nader en nader komt en die binnenkort alle apathie en onv erschllligheiduit onze samenle ving zal •■Wegvagen". Het genie van Tsjechof verbeeldt difc leven-in-mineur en dit eeuwige te kortsehieten zo subtiel, dat het wel een bijzonder grote opgave is voor een toneelgroep, de zieleroerse- len van deze apathische figuren te vertolken. Maar onder leiding van dc regis, seur en landgenoot van de schrijver. Peter Scharof, Is er een opvoering gecreëerd, die groot respect af dwingt, AI zou het interessant zijn te er varen wélk effect een moderner re gie zou opleveren m.i. is de pro blematiek zo van alle tijden, dat men ook daar veel goeds van zou kun nen verwachten zoals Scharof het deed, minutieus en Russisch van geest tot in het kleinste detail, is het ongetwijfeld een sublieme en aangrijpende belevenis. Ank van der Moer en Ellen Vogel en in mindere mate ook Mtmi Boes nach speelden de zusters ontroerend en met zeer zuivere accenten. Bij zonder bewonderenswaardig was de creatie van Fons Rademakers (de tedere baron). Ko van Dijk was prachtig als de, ongelukkige broer Andrej, wiens triviale vrouw, Na- taalja, door Mies Versteeg vaak tref fend werd uitgebeeld. Ook de leraar van Jan Teuhngs had grote ver diensten, maar minder geslaagd vond ik Han Bentz van den Berg als Alexander, de luitenant-kolonel, een rol die genuanceerder gespeeld dient te worden. Voortreffelijk wa ren Henk Rigters (de zonderlinge staf kapitein), Lucas Wensing. de oude dokter en Caroline van Dom melen (een oude gedienstige). Jef de Groot en Luc Lutz gaven aardige typeringen van luitenants evenals Jos Licstmg (concierge op de dis- trictsraad). De decors van Nico Wijnberg wa ren mooi (wat aan de lichte kant), prachtig evenwel het tuindecor! De goed bezette zaal heeft zijn bewon dering en dankbaarheid duidelijk ge toond. R.V, Advertentie (LM.) 41 „Zo ben ik niet," zei juffrouw Ruddle. „Dat weet de inspecteur weL Maar je moet even zwijgzaam ziin als Joe Sellon, dat bedoelt dc hoofdinspecteur. Anders maak je de dingen maar moeilijker voor hem." „Ja. Joe Sellon," zei juffrouw Ruddle minachtend. „Ik kan zeker zo goed zwijgen als hij." Peter deed de deur voor haar open en zij vertrok triomfantelijk. Kirk ging rechtop in zyn stoel zit ten, zijn ondergeschikte scheen in elkaar "gezakt te wachten op zijn veroordeling. „Zo, Joe Sellon, wat betekent dat allemaal?" „Ja, mijnheer...." „Ik ben erg in je teleurgesteld, Joe," vervolgde Kirk met meer spijt dan boosheid in zijn stem. „Het verbaast mij. Te denken dat jij daar om negen uur met mijnheer Noake3 stond te praten en er niets van ge zegd hebt! Heb je dan geen greintje plichtsgevoel?" „Het spijt me zo, mijnheer." Lord Wtmscy slenterde naar het raam. Hij wilde zich niet mengen ïn het standje dat Kirk zün onder geschikte gaf. Maar toch: „Spijten? Dat is een mooi woord. Jij bent een inspecteur van politie? Jij houdt belangrijke inlichtingen achter? En dan zeg je dat het je spyti" „Het wa& mijn bedoeling niet.." begon Sellon aarzelend. En toen barstte hij onbeheerst los: „Ik wist niet dat de ouwe heks mij gezien had." „Wat doet het ertoe of zij je r DOROTHY SAYERSm*=J zagJ" schreeuwde Kirk. „Je had het mij direct moeten vertellenJoe Sellon, ik weet niet wat ik van je moet denken. Op mijn woord, ik weet het nietDat kost je je baantje, jongen." De verslagen Sellon wrong zijn handen in elkaar en kon geen an dere woorden vmden dan: „Het spijt me zo...." „Mooi, mooi," zei Kirk. en er was. een dreigende klank in zijn stem. „Wat deed je daar en waarom wil de je niet dat iemand het zou we ten?.... Vooruit, voor de dag er meeWacht even, wacht even.. Je bent links, niet?" „O, mynheer Kirk! Ik heb het niet gedaan! Ik zweer rïat ik het niet gedaan heb. De hemel is mijn getuige dat ik er reden genoeg voor had, maar ik deed bet niet Ik heb hem nooit aangeraakt...." „Reden? Wat voor reden"'1.... Vooruit nu, kom. Voor de dag ar me. Wat had je met Noakes te be spreken?" Sellon keek wanhopig rond. Bij zijn stoel stond Peter met een on verstoorbaar gezicht. „Ik heb hem niet aangeraakt. Ik heb het niet gedaan. Als ik ook op 't ogenblik sterven moest, myn heer, ik ben onschuldig." Kirk schudde zjjn zwaar hoofd. „Wat deed je daar om negen uur?" „Niets," zei Sellon.koppig. De op winding scheen hem te verlaten. „Een praatje maken om de tijd door te komen." „Om de tijd door te komen," her haalde Kirk zo honend, dat Peter het tijd vond dat Jay tussen beide kwam. „Luister eens, Sellon," zei hij op de toon die zovele schuldigen er reeds toe gebracht had hun gehei men. prüs te geven „Het lijkt mij het beste dat je open kaart speelt tegenover mijnheer Kirk, wat er ook gebeurd is." „Dat is wat moois." bromde Kirk, „prachtig. Een inspecteur van poli tie." „Maak het hem niet te moeilijk, mijnheer Kirk." zei Peter. „Hij is nog maar een beginneling." Hij aar zelde. Misschien zou hot gemakke lijker z>Jn voor Sellon zónder ge tuige „Ik zal eens even de tuin in gaan," zei hij dus. Sellon draaide zich meteen naar hem toe. „Nee, nee, ik zal het vertellen. Ga niet weg, my lord! U moet. niet weggaan!Ik heb me als een idioot aangesteld." „Dat doen we allemaal wel eens," zei Peter zacht. „U'zult mij geloven, my lord O, dat zal het einde zijn voor me!'!' „Dat zou me niets verbazen," zei Kirk grimmig. „Beheers je, Sellon. Mynheer Kirx is er de man met naar om hard of onrechtvaardig te zijn tegen wie dan ook. Kom nu, wal betekent dat alles?" „Wel.die portefeuille die mijn- her Noakes verloren had...." „Twee jaar geleden ja, wat is ermee gebeurd?" „Ik heb haar gevonden,... Ik ik hij had hem op de weg laten vallen «r zaten tien pond in Ik mijn vrouw was zo verschrikke lijk zwak na de baby de dokter zei dat zij wat rust moest nemen ik had mets gespaard en het sa laris is niet groot ik ben idioot geweest ik had het terug willen geven. Ik dacht dat hij het wel mis sen kon, omdat hij rijk was. Ik weet wel dat er verondersteld wordt dat wij volkomen eerlijk zün, maar de verleiding is soms or+zettend.." (Wordt vervolgd) Damcompetitie derde klasse Voor deze competitie vonden nog de volgende ontmoetingen plaats: DOS 2—VDV 4 9—11; Excelsior— ONA 2 17—3; Vreewyk 2—OG 2 10—10; Charlois '5—DWS 3—17; Ex celsior 2—Vreewijk 2 4—16; OG 2 VDV 4 57 (wordt waarschijnlijk w,nst voor de Vlaardingers). LEZING MATTHaUS PASSION Het comité „Vrienden van de Matthaus Passion" heeft Bertus van Lier uitgenodigd een lezing te houden op Vrijdagavond 17 Maart in de Remonstrantse Kerk. De heer leger predikant die speciaal bij dit onderdeel van onze strijdkrachten, werkzaam is geweest. Hij was de „springende" dominee in ons leger, want om zich helemaal in de menta liteit van de parachute-troepen, in te leven volgde hij de opleiding voor parachutist, sprong hijzelf tien keer uit het vliegtuig ook bij de acties en zo is hij geworden tot wat voor by deze „para's" als een hoge waardering geldt: „een zeer geschik te kerel". Wy vroegen hem naar zyn bevindingen met Westerling in Ban dung en naar de juistheid van de berichten, dat er soldaten van het Korps Speciale Troepen zouden heb ben deelgenomen aan de acties van de APRA m Bandung. Ds._ Timens ontkende ten stelligste de juistheid van deze berichten, „Geen man van dit korps heeft Westerling geholpen", zei hij, „hoewel de naam van de oude commandant nog steeds veel zegt voor deze troepen". Hij maakte zich echter bezorgd over de toekomst van een deel van deze soldaten en ip het bijzonder over de Ambonese en de Indo-Euro- peaanse militairen, die bij het Korps Speciale Traepen waren. De meeste Ambonezen zijn, hoewel zij in dienst van de RIS konden treden, gedemo biliseerd en teruggekeerd naar hun land, waar echter weinig bestaans mogelijkheden voor hen zijn. Aan boord van de „Sibajak", waren er bij de 200 militairen, die ontscheep ten, vijftig die nog nooit in ons land geweest zijn, die echter uit vrees voor wraak van de Republikeinen hierheen gekomen zijn en meteen doorgaan naar het kamp, dat te Chaam voor deze speciale comman do troepen is ingericht. De anderen gaan eerst naar huis, sommigen zul len demobiliseren, anderen willen graag als.beroepsmilitair in het leger blijven. De andere helft van. het Korps Speciale Troepen komt aan boord van het troepen transportschip „Georgic" naar ons land, Wat dominee Timens betreft, ook hij weet nog niet wat hij zal gaan doen. Zijn liefste wens is geestelijk verzorger te blijven van deze solda len, die hij door en door leerde ken nen en die hij liefkreeg. Hij was het die met hen uit het vliegtuig sprong, hij was het die tussen de patrouilles door gelegenheid wist te vinden de jongens bij elkaar te krijgen voor van Lier zal spreken over ,jDe gees- een kleine godsdienstoefening, hun telijke -inhoud van de Matthaus lief en leed is het zijne geworden en Passion." I hij kan er moeilijk van scheiden. Advertentie (LM.} Hal xenuwslerkende vedset. II edenavond HILVERSUM I 402 m; 7 00 AVRO, IS 00 Voor ae Kinaeren; 19.05 Cause rie over de voarjaarsbeurB te Utrecni, 19.15 Gramofoonmuziok; X8 30 Radio volksmuaekfichool: 20 00 Nieuwe; 20 05 „Onze nationaie feestdag", causerie; 20.15 Concertgebouworkest en solist (om 21.00 klankbeeld over het Mars hallplan 22 20 Gramofoonmu2ek; 22 30 „Zwerftochten door Ontario en Que bec". causerie; 22.45 Gramofoon mu ziek; 23 00 Nieuws: 22 15 Spcrtactuall- telten; 23 30—24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m; 7.00 KRO, 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale cause rie. 10 40 Radiokrant, 20,oo Nieuws; 20 05 Gevarieerd programma met fami- llecompetitie; 22 05 GramofoonmuzleK: 22.15 Buitenands overzicht; 22 35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondoverden king: 23 Oo Nieuws: 2315—24,00 Om roeporkest Morgen HILVERSUM I 402 m: 7 00 VARA, J0O0 VPRO, 10 20 VARA, 12 00 AVRO, 16 00 VARA. 19 30 VPRO, 2100 VARA. 22,40 VPRO 23 00—24 00 VARA. 7 00 Neuws; 7.18 Gratnofoonmuzlsic; 8 00 -Nieuws en wee.bpncnten8 18 Gramofoonmuziek, 8.50 Voorde vrouw; 9 00 Gramofoonmuzfek (8 30—9.35 w3- terBtandeni; 10,00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon muzlek 10.30 Voor de vrouw10.45 Tenor en piano; 11.05 Voordracht; 11J25 GramofoonmuzSek12.00 Lichte mu ziek: 12 30 Mededelingen, 12 33 Sport- praaije; 12 45 Gramofoonmuziek, 13 00 Nieuws- 33.15 De tentoonstelling „de Koning-stadhouder en z(Jn tyd". 13 25 Dansmuziek: 13 45 Gramofoonmuziek 1-4 00 Voor de vrouw; 14 20 Viool en ot- ano, 14 40 Voordracht, 15.00 Kamer orkest cn solist.: 16 00 Filmprogramma. 16 30 Voor de jeugd, 17 DO Pianoduo 17 20 Muzikale causerie, 18 OO Nieuws 18.15 Felicitaties: 18 45 Gramofoon muziek, 19 00 „Denk om de boent": 18 15 Hammondorgel en kwartet; 19 30 ..Ge lovige mensen", causerie; 19 45 ..Een rachokrabbel"20.00 Nieuws: 20 05 Boekbespreking; 20.15 Viool en piano, 20 30 „Mensen aan. het werk", klank beeld: 21.00 Versoekprogramma21.4(1 „De Duectalf'- 22.00 Buitenlands week overzicht: 22,15 Gramofoonmuziek 2240 „Vandaag". causerie; 22 45 Avondwijding, 23 00 Nieuws. 23 15— 24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m; 7 00—24.00 KSO 7.00 Nieuws715 Ochtendgymnastiek: '.30 orgelconcert; 7-45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gramofoonmuziek, 9 00 Mtiziek voor de vrouw; 0 35 Schoolradio 1100 Strijkorkest 10.40 Lichte muziek1100 Voor dc zieken 1140 Schoolradio: 12 00 Angelus; 12 03 Metropole orkest (12.30—12 33 medede lingen); 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nws en katholiek nieuws; 13 20 Populaire muziek; 14 00 Gevarieerd programma; 14 45 Gramofoonmuziek15.03 School radio; 15.30 Zanp en ptano; 1600 Voor zieken: 1700 Voor de kinderen' 17.15 Kinderkoor; 17 40 Omrocporkes' n soliste 18 30 Voor de strijdkrachten 10.00 Nieuws, 1915 Regeringsui{zen ding 19 35 Brabants halfuur; 20 00 Nieuws: 20 05 De gewone man zegt er *t zijne van; 20-12 Gramofoonmuziek; 20,20 „Nu of nooit...'causerie; 20.30 Frans programma; 22.30 Actualtetten: 2240 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws23.15—24 00 Amusementsmu ziek. RADIOCENTKALES Programma 3 7.00 Nws. 7.05 Gram. mu2,: 7,30 Kro niek van de dag; 7.40 Ochtendgymnas tiek, 7.50 Gram muz.; 8.00 Nws; 8.05 Morgenconcert; 0.00 Nws; 9.05 Deun tjes in de morgen; 10.00 Nws; 10.10 Verzoekprogr.: 11.00 Orgelspel; 11.30 Orgelspel; 11.45 Bariton; 12.00 Operet tearia's: 12.30 Weerber.; 12.32 Trio José Fontaine. 13 00 Nws; 13.35 Klas sieke gram. muz.; 14.00 Nws; 14.10 Those you have loved: 15 00 Alex Chnstophersen en ork,; 16.00 Troise en zün Mandoliere; 16.30 Edward Grlf- fiths-ork.17.00 Berichten en inter view; 17.10 Vetzoekprog,; 17.30 Neder!, strijdkrachten in Indonesië; 18.00 Pianomuz.; 1810 Declamatie; 18.20 Mexicaanse rhapsodie- 18.30 Voor de soldaten 19 00 Nws en sportoverzlcht 19,30 Solistenconcert: 19.50 Radiofeuii- ieton; 20.00 Filmmuz.; 20.15 Filmrevue; 20.30 Omroepsymph.-ork.; 22.15 Gévar. gram. muz.; 23 00 Nws: 23.05 Lichte gram, muz Programma 4 7,0Q Nwar- 7.15 Bonjour le monde; 7.30 Orgelspel: 7.55 Weerber.; BOO Nws; B.10 Ochtendconcert. 9.0G Kookpraatjeï 9.10 Gram. muz.» 10 OO Le menage en mtisl- que: 11.00 Le menage en musique: 11.15 Morgenwijding, 1130 Eddie Shaw en ork.: 12 00 Militair ork.: 12.45 Voor dracht 13 00 Mrs Dale's Dagboek; 13 15 Muziek van St, Patrick's Day; 14.00 BBC Northern ork.; 14.45 Voor de kin deren; 15 00 Voor de vrouw; 15.40 Ope- rettemux.; 16,45 BBC Midland licht ork.; 18.30 Gcreldo en ork.» 19 00 Or gelspel 1915 Cecil Norman en ens 19 40 Have a go 19 45 Hoorspel; 20 00 Fiotsam: 20 30 Up the pole; 21 00 BBC Variété-ork 21.45 Cevar orkestmuz; 22JO Bonsoir les arms; 23,00 Nws: 23.15 Topic for to-night; 23 20 Lou Preger en ork. Engeland, BBC Home Service 330 mt IB DO Voor de kinderen; 18.55 Weer berichten: 19.00 Nieuws; 19.15 Sport; 1920 Dansmuziek. 19,45 Causerie; 20 00 Gramofoon muziek20 30 Spar (overzicht 2100 Klankbeeld22 00 Nieuws: 22.15 Amerikaanse nieuwsbrief; 22 30 Geva rieerd programma; 23 00 Viool en nts- no: 23 45 Parlementsoveracht; 24.00 Z4.03 Nieuws Engels league-elftal LONDEN Het Engelse league- elftal voor de wedstrüd tegen da Schotse league. 22 Maart te Midd lesbrough. is als volgt samenge steld: DoeJ: Williams (Wolverhampton); achter: Ramsey (Tottenham) en Aston (Manchester Unitea); mid den: Wright (Wolverhampton), Franklin en Dtckinson (Blackpool); voor- Matthews (Blackpool). Man- nion (Middlesbrough). Mortsensen (Blackpool). Baily (Tottenham) en Finns (Preston).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3