E 3 E WITTEBROODSWEKEN Minister Spitzen herstelt een „administratieve vergissing" Nota in zake verdere i Jsselmeerinpoldering gepubliceerd Prof. v. d. Leeuw 60 jaar A Kamerleden -sprin l Aantal regimenten artillerie wordt uitgebreid k_ Zelden werd maatschappelijk leven zo sterk geschokt 210 {BaMndpz dn (Biq Het goede middel tegen lupus 'is nog niet gevonden Oud-Hollands spreekwoord Zaterdag 18 Maart 1950 Van onze parlements-redactour) DEN HAAG. Door ecu ,.admi- istratieve vergissing' is gelijk tni- :ster Spitzen gisteren in de Tweede lamer meegedeelde de nota over de orders inpolderingen in het IJssel- neer aan de Tweede Kamer gezon- !ec als eeu vertrouwelijk stuk. thans is deze wonderlijke vergis- irg hersteld en zijn de plannen, mals die zich uaar het oordeel van de regering verder moeten ontwik kelen, gepubliceerd Advertentie (l.M.) Dat er twee polders zullen ko nen, êen Zuidwestelijke en een Zuidoostelijke, waarvan de laatste •r tweeën zal warden droogge maakt. mag bekend worden geacht co eveneens, dat met het Oostelijk deel van de laatste polder .zal wor den begonnen. Deze zal de naam iTijgen van Oosterpolder. De an- iere polder zal Zuiderpolder heten. Wanneer beide polders klaar zijn zullen zij gescheiden zijn door een dyk, die als waterkering geen dienst meer doet. doch ondanks deze extrakosten berekent de Dienst van de Zuiderzeewerken, dat het uitvoeren van de Ooster polder door het spoedig, d w.z. na zeven jaar, beschikbaar komen van de grond cn de besparing door het in twee gedeelten droogleggen van de Zuidoostelijke polder, een voor deel zal opleveren van circa f 30 miilioen j De oppervlakte van de Oosterpol- der zal 51.800 ha bedragen, die van de Zuiderpolder 44.600 ha en de Westerpolder 54.400 ha. De verde re drooglegging van 't IJsselmeer omvat niet alleen landaanwinning doch ook het scheppen van voor de waterhuishouding onontbeerlijke watergebieden Behalve het IJssel meer, dat ongeveer 120.000 ha. groot zal zija, zal ook het IJmeer, ien Oosten van de Oranjeslui zen, ter grootte van 11.000 ha. een belangrijk zoetwaterreservoir zijn. Het Umeer. dat 10 kra breed zal zijn, wordt door een 400 m. brede scheepvaartweg met het IJsselmeer verbonden. De uitgang op het IJs selmeer zal door een sluis zijn ai- gesloten, zowel in verband met het peil van dit kanaal, als om het chloorgehalte in het IJsselmeer zo laag mogelijk te houden. Ten Noor den van dit kanaal komt nog een meer. het Gouwmeer, ongeveer op de plaats van de tegenwoordige Gouwzee. Langs de kust van het Gooi, Utrecht en de Veluwe zullen de polders van het land gescheiden zijn door watergebieden. Er komt een gooimeer, dat reikt van Huizen tot voorbij Muiderberg, en een langgerekt Eemmcer langs de Utrechtse en Veluwse kust. Een randkanaal loopt tussen de polders en de kust, terwijl ,door de ge noemde meren een vaargeul gebag gerd wordt. Tussen de Oost er pof tier en de Noordoostpolder is een brug- verbinding geprojecteerd. Zij zal een vrij grote lengte moeten ver krijgen. omdat het doorstromings profiel berekend moet zijn op het doorlaten van de grote afvoeren van het Zwarte Water en de Ussel. De totale kosten van de aanleg van de Oosterpolder zullen 375 miilioen gulden bedragen, waarvan voor de waterbouwkundige werken 260 miilioen en voor ontginning, drainage, boerderijen (een op 500 ha.), arbeiderskampen en sociale voorzieningen 115.— miilioen. In professor dr. G. van der Leeuw, die vandaag;zijn zestigste verjaardag viert bezit ons land een van die zeldzame intellectuele •strategen, die in de worsteling van filosofieën en religies, van richtin gen in kunsten en wetenschap, de grote lijnen trekken, positie bepa len en duidelijk voor ieder een koers aangeven, steunend, op het verleden en i» samenhang, met-dé- beschaving van het ogenblik. Sinds zijn benoeming als hoogleraar heeft hij zich intensief bezig ge houden met deze worsteling, op welk terrein van de cultuur zich deze ook voltrok. Niemand was daartoe meer bevoegd dan hij, dear hij, als grondig kenner van de oudheid {zijn vak) en als theo loog (eveneens zijn vak) volkomen vertrouwd is met het menselijk denken van eeuwen. Toegerust met deze rijkdom uit het verleden, niettemin onbevangen tegenover en vervuld van liefde voor de hui dige cultuur, heeft hij in zijn tien tallen boeken en andere publica ties van deze cultuur boedelbe schrijvingen opgemaakt, diagnoses (V'an onze pariementsredacfeur) DEN HAAG. De Ridder zaal. hoe zeer ook met tapijten en wandkleden voor de Kamer leden betroonbcar gemaakt, lokt toch niet rot een duurzaam ver blijf. Enkele hardnekkige» trot seren de ftoïZc ruimte, doch de ■meesten zoeken de gezelligheid van de koffiekamerf die in het Kamergebouw intact gebleven is. Het gebeurde vroeger ook ivel eens, dat de vergaderzaal minder aantrekkingskracht had dan de koffiekamer, doch als 't belletje hen opriep voor een stemming stroomde leden van alle zijden binnen. Doch als nu in de ko/jiekamer hei belletje voor een stemming waarschuwtmoeten zij het ge hele Binnenhof ouerstelcen, Zij heb ben een respijt van twee mi nuten, dat aanmerkelijk bekort rvordt doordat zij zich in. hun jassen moeten hullen. Het ge volg is, dat zij in galop lm de portiersloge draven om ri - jp het Bi7menhof te storten. En aan wordt de sprint ingezet met do- viinee Zandt, die node zijn ge bakje achterliet, aan het hoofd en professor Gerbrandy m de achterhoede. En de voorzitter, die de heren ert dames amechtig op hun zetels ziet neerzijgen, lacht verholen achter zijn ha mer. Hij is de enige, die niet behoeft te sprinten In Mei wordt begonnen aan Zuidoostpolder (Eigen bericht) DEN HAAG Over ongeveer tvree maanden zal worden begon nen met het aanleggen ran de ring- dïik. de zogenaamde meerdijk, van de Oosterpolder. De aanbesteding van het spaken van delen van de tachtig kilomtcr lange meerdük in totaal ongeveer 5 kilometer zal op Woensdag 26 April in. Den Haag worden gehouden. Tevens zullen aanbesteed worden het maken van verschillende bouw putten, havendamroen. opslagter reinen en bijkomende werken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1950 zal het aantaJ vredes.regimenten der artil lerie belangrijk worden uitgebreid. Dezo regimenten zullen niet meer als voorheen een nummer ont vangen. doch de naam krijgen van grote figuren nifc do historie der artillerie. Da garnizoensplaatsen van deze regimenten worden Ede, Bergen op Zoom en Harderwijk. De namen Krahmer de Bichin, Prins Maurits en Prins Frederik zullen aan deze regimenten verbonden worden. Aldus de kolonel J. F. M. Steen metser, inspecteur der artillerie in zijn voordracht over de belangrijk ste gebeurtenissen by hét wapen der artillerie in Nederland na de 2e wereldoorlog. Deze voordracht werd gehouden voor de vereniging Officieren Artillerie Jn „Monopole" in Den Haag. Kol. Steenmetser gaf een korte beschouwing over het wa pen der artillerie in de periode van i.ö45 tot heden en besprak daarna de toekomst van het wapen. De luchtverdediging zal uiteraard een belangrijke rol gaan spelen. Zes regimenten luchtdoel-artillerie 3 zware en 3 lichte zullen resp. Laren, Naarden, Gorcum, Den Haag, Haarlem en Breda_Bergen op Zoom tot garnizoensplaats krygen. Het luchtdoel Opleldings Centrum zal in Ede worden gestationneerd. De res. maj. b.d. R_ C. A. Collet te, de kap. R. C. Reuhl, de res. le lt. prof. ir D. A. A. Kooien en de res.- maj. b.d. N. W. van Vliet werden in het bestuur der vereniging gekozen. DE KINDERKRANT Advertentie (LM.) Last ran zenuwen? T Mijn hard t'i Zeöuwtabletten helpen U er overheen. Over drooglegging spreekt Kamer nog woordje mee (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Spitzen heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld dat binnen kort een aanvullende begroting zal worden ingediend inzake de verde re inpoldering van de Zuiderzee. Inmiddels zal de eerste aanbeste ding voor de dijkaanleg van de oostelijke polder op 26 April. a.s. plaats vinden. Daar uiteraard half Juni. om trent deze aanbesteding een be slissing behoeft te worden geno men, zal de Tweede Kamer dus ruim gelegenheid hebben zich uit te spreken over de beoogde ver dere drooglegging en de keus van de volgorde van de polders. Van de 232 films, waarover verleden jaar de Nat. Adviescom missie in de Ver.Staten advies heeft uitgebracht, werd 76% ge schikt geacht om dóór de ouders met de-kinderen te worden gezien. Mr Milius schetst de economische achtergronden van de voorjaarsbeurs De Utrechtse Jaarbeurs die Dinsdag zal worden geopend beslaat een netto-oppervlakte van 42.482 m- tegen 42.310 ma tijdens de Voorjaarsbeurs 1949. Het aantal deelnemers is bijna 4000, n.L 3938 tegen 3701 tijdens de vorige voorjaarsbéurs. Zowel het aantal deelnemers als dat der ingenomen netto-orjpervlakte"zijn ongunstig beïnvloed door het wegvallen van collec tieve Tsjechische afdelingen ten gevolge van het weigeren van dé visa voor de deelnemers. De vrijgekomen ruimte kon door de korte termijn, waarop dit gebeurde niet' meer worden verhuurd. Van het aantal deelnemers zijn 1530 met Nederlandse ,en 2408 met buiten landse producten aanwezig, zodat het buitenlandse aandeel 61% bedraagt, tegen 52% gedurende de Vcorjaarbeurs 1949. Deze mededelingen verstrekte mr. f? R was ereis een schoenlapper, 7O liep Joris verder, de hele die Joris heette. Hii woonde *-* stad door, uren en uren lang, het ene straatje uit en het ande re in. Oooh. zuchtte hij. wat vreeseliik, ik heb toverschoenen aan. die oude man was een boze tovenaar, nu zal ik mijn hele leven-in deze schoenen moeten rondlopen en nooit zal ik meer thuiskomen in mifnkeldertje. die Joris heette. Hii woonde in een keldertje en daar zat hii de hele dag te kloppen en te ha meren. Hii had genoeg klanten! O, hij had het zo druk! HU kreeg kleine kinderschoentjes, en satij nen avondschocnen met hele hoge hakken, en hoge bagger laarzen. en- flinke stappers voor Nee, zei Joris. Het was af schuwelijk. ik heb uren en uren gelopen, 'A; Tja, zei de vreemdeling, dat komt er van. als ie zo ijdel bent dat je de laarzen van le klan ten op Zondag aantrekt. Je moet weten, het zijn tover- laarzen. ze brengen je overal, heen waar je wilt, maar..., je jongens op school Ên Joris vond Wat moet ik toch doen. wat moet snoet er een. toverwoord bil. zeg- «„v. -i.,i,0 it- Hnan? Een. Als re zest ..Flituria en het een prettig werk om al die schoenen weer héél en proper af te; leveren. J. Milius, de directeur van de Kon. Ned, Jaarbeurs, nadat hij de econo mische achtergronden van de aan staande voorjaarsbeurs had geschetst. Als motto voor deze uiteenzetting voor de binnen- en buitenlandse pers koos hij de titel van Fallada's boek .Kleiner Mann was nun?" geïnter preteerd als „Nederland wat nu?" Het is zelden voorgekomen in de geschiedenis van. de Jaarbeurs, dat zoveel gebeurtenissen op economisch - en politiek terrein hun stempel op de maatschappelijke verhoudingen hebben gedrukt Spr. memoreerde de" .souvereiniteitsoverdracht met haar verstrekkende gevolgen op het eco nomische leven, de materiële, gees telijke en financiële gevolgen van de oorlog en de toenemende bevolkings aanwas. Wanneer men de industriële pro ductie van thans vergelijkt met 1938 dan is deze met 25% overtroffen. Nog sterker steeg de gemiddelde dagproductie, waarmee b.v. in No vember IJ. een gemiddelde dagindex van 140 werd behaald. In het kader van de industrialisatie verrezen tal van nieuwe fabrieken en het index cijfer voor de industrie kwam van G8 in het vierde kwartaal van 1945 op 86 in het derde kwartaal van 1949. Dit ligt echter nog ver beneden het vooroorlogse niveau en steekt' zeer af van het cijfer in Amerika. Kan men zich over de toeneming der industriële bedrijvigheid niet on tevreden betonen, zoveel te meer geldt dit voor de buitenlandse han del Het jaar 1949 is een jaar van op merkelijk herstel geweest. Daardoor kon bereikt worden, dat 71.9% van de invoer door uitvoer werd gedekt tegen nog slechts 54.8% in het voor afgaande jaar. Intussen zal het veel moeite kosten om boven de 75% uit Advertentie (LM.) STUKS SNIJBLOEMPLANTEN en BLOEMBOLLEN v. d. tuin leveren wij onder garantie voor slechts 2,75. Kamerplant en plantwijzer gratis. Niet tevreden geld terug De collectie be staat uit: 25 Gladiolen, 50 Anemonen, 36 vroeg bloeiende Gladiolen n.ï, 12 Colville, 12 Spuwend Vuur, 12 Komeet, 25 Franse en 25 Perzische Ranon kels, 25 Oxalis, 5 export lelies, 4 prima Dahliaknollen in kleuren en 15 Snnbloemplanten in 5 soorten. VOGES—BUSMAN, HILLEGOM Giro 427544. te komen, terwijl, wij. onze betalings balans in evenwicht komen, het dek kingspercentage tot 80% zal moeten stijgen. Spr. wijdde vervolgens aandacht aan de gevolgen van de devaluatie, de 2e loonroude, het handelsverdrag met West-Duitsland en de grotere liberalisering van het handelsverkeer met België en Engeland. Als een oplossing van het vraag stuk der werkgelegenheid wees spr.' op drie mogelijkheden: le. moet alle beschikbare energie worden aange wend om de Ned. productie te ra tionaliseren, 2e. moet een oplossing worden gezocht in sen groter ar beidsverdeling tussen de W.-Europe- se landen, en 3e. ïs er de mogelijk heid van een grotere emigratie. Tenslotte stond de heer Milius stil bU de bemiddelende functie van de Jaarbeurs, om te besluiten met het doen van enkele practische medede lingen omtrent de omvang van de Voorjaarsbeurs. i gaan. die jij wou gaan? de oude man weer.. ik toch doen? Och en hp werd zo moe* en de laarzen liepen maar door. Eens op een dag kwam er een Toen,wat was dat, daar nieuwe klant zün keldertje bin- op een hoek van een straatje nenstappen. Het was een won- stond een zwijgende figuur. Een derlüke oude man. Hii droeg een oude man met een baard en met bontmuts, hii had een lange zwarte jas aan, hij droeg een grijze baard, die tot op zijn huik hing en in zijn hand hield hij het wonderlijkste paar schoenen dat" Joris ooit gezien had. Kun je die schoenen voor me repareren, vroeg de vreemdeling. Maandag moeten ze klaar zün. Joris bekeek de schoenen. Het waren hoge laarzen met randjes grijs bont. Zilveren gespen zaten er aan. ze waren sierlijk van vorm en van het aller-allerfijnste leer gemaakt. Dat kan weL zei Joris, het is nu Zaterdagmorgen, ik zal er di rect aan beginnen, komt IJ ze Maandag maar halen. De vreemdeling ging weg en Joris ging meteen aan het werk en zette nieuwe zolen op de prachtige laarzen. En hoe langer hij er aan werkte, hoe mooier hij die schoenen begon te vinden. Had ik ook maar zulke schoenen dacht Joris, had ik maar zo iets moois. En toen dacht hü verder. Misschien kan ik ze morgen eventjes aantrekken. Morgen is het Zondag, dan ga'ik er mee wandelen, dat ziet die oude man toch niet. Zal ik het maar doen? P\ E volgende): morgen was het *-" mooi weer, de zon scheen en Joris bedacht zich niet langer en trok devreemde laarzen aan, Ze zaten hem als gegoten en hij was zo trots als een pauw. Hij trok zijn overjas aan, sloot zijn kei- dertje af en ging wandelen door de stille straten van het stadje. O wat voelde Joris zich. geluk kig in 'die?prachtige laarzen met bontrandjes. Weet-;je wat. dacht hij. Ik ga naar dfe-'kerk. de men sen zien dan allemaal wat een prachtige ...schoenen ik aan heb. Dat is eehrgoed idee. Maar toen Joris bij de kerk kwam en er in wilde gaan. toen gebeurde er zo iets vreemds. De schoenen wilden "biet gaan, waar Joris ging. Het was of die schoenen vanzelf liepen. Zo kwam het; dat Joris niet de kerk en Barendje was zwart! RenAls je zegt „Flituria" en ie noemt dan de plaats, waar je heen wilt, dan kom je er van zelf. Wil je nxt met deze laarzen naar je huis? Zeg het woord dan maar en zeg er bij, waar je een lange zwarte jas "aan: De laarzen liepen vanself naar hem toe en de oude man keek heel verwonderd. O. meneer, zei Joris, hier zün Uw laarzen. Toen bleven de laarzen ook werkelijk staan en Joris was zo vermoeid, dat hij op de plaats zelf op de grond ging zitten. De oude vreemde man begon toen telachen, te lachen dat de tranen hem over de wangen liepen. Heb je de laarzen aange trokken om er mee te gaan wan delen? vroeg. hü. Ja. zei Joris. En wilden ze toen ftiet de weg kom ik de laarzen halen. Joris keek eens naar de laarzen, fluis terde „Flituria" en daar gingen ze, Veeh veel harder dan hij zelf zou kunnen lopen. In een paar minuten was hij thuis en daar kon hij ook werkelijk de schoe nen uittrekken.,.. De volgende morgen kwara de vreemdeling ze halen en Joris gaf ze met een stralende glimlach al Hier ziin ze. zei hii. Ik ben maar biy. dat het mijn laarzen niet zün. want ik ben er een beetje bang/voor. De oude man ging voldaan weg met .de mooie toverlaarzen vroeg en Joris vertelde zyn avontuur aan iedereen. TOEN Barendje werd geboren dat was op een dag in Maart,. toen had jiij al twee oren en 'n krulletje in 2?n staart. Hij had tien kleine broertjes, maar Batendje stond apart, want al die broertjes waren wit binnenging maar er langs lieja Het was zo wonderlijk, dat hij besloot om te draaien en naar huis te gaan. Maar ook dat lukte niet, de laarzen wilden niet naar huis. die wilden steeds rechtdoor lopen en of Joris nu ook nog zo hard een. andere kant op wou lopen, het ging eenvoudig niet. Toen werd hij toch wel ver- Het kleine biggetje Barendje was pik-pik zwart. 5?IJN moeder zei verwonderd: Ik weet niet waar 't hem in - ZIÉ. want al mijn andere kindertjes zijn toch zo prachtig wit. Ik zal hem maar eens wassen schrikkelijk bang. Hij riep een 'dan klaart hij misschien wel op voorbijganger aan en zei angstig: Wilt U me helpen, die laarzen uit -te doen? Jazeker; zei de voetganger, sta maar even stil. Joris-probeerde stil te staan, maar niks hoor; de laarzen liepen verder en -Joris moest mee en de ander keek hem verbaasd na en haalde zijn schouders op. de moeder met tien biggen, maar Barendje was er niet by. want Barendje liep op zijn tenen- en Barendje liep zó hard hij dacht: Ik neem de benen ik ben immers veel te zwart. Ik ben bet biggetje Barendje 'k ben plk-pik zwart A/f AAR toen zijn moeder wakker werd toen is ze geschrokken, zeg! ze zag tien witte biggetjes maar Barendje was weg. Toen riep ze: O, mijn Barendje ze zocht hem overal ze zocht hem met een lantarentje -£ ze vond hem in de stat zy ging aan het schrobben en plassen Toen ui as haar Barendje er weer en boende hem af met sop. .tb*aW b(j Maar och, het biggetje Ba- en moeder Varken was'zóóöóó blij rendje bleef pik-pik zwart! zs gaf hem 'n 'aai op zijn neus en TV-. zei: OEN gingen ze allemaal - liggen JU bent mijn eigen Barendje en slapen in de wei. al ben jë 'ook plk-plkzwart^ Met vitamine D2 bereikte men wel enig resultaat WANNEER er van tuberculose ge sproken wordt, danken de meeste mensen onmiddellijk aan longaan doening door t.b.c. en zfê vergeten, dat de meeste delen van ons lichaam door deze riekte aangetast kunnen wordten. Ook de huid kan door tbc- bacillen besmet worden. Er zün ver scheidene vormen van huld-tbc be kend. Het mceet komt de lupus vul garis voor De Latijnse naam lupus (wolf) heeft betrekking op de om zich heen vretende uitbreiding van deze uitslag. Het is nog altijd niet duidelijk, wanneer een Huidbesmetting door tbc-bacillen optreedt. Wel is het een gestteld en therapieën aangegeven. HU heeft dit gedaan met het ge zag, dat aten toekent aan schier universele geleerden. Zijn activiteiten op het gebied van de. cultuur-critiek gaan. samen met een bijzonder belangwekken de werkzaamheid op theologisch .terrein. Met een imponerende re gelmaat verschijnen werken van zün hand, zonder welke geen theo logisch student het meer stellen kan en de nieuwe gezichtspunten die in deze boeken tot Uitdrukking komen, hebben niet nagelaten gro te invloed uit te oefenen op het theologisch denken van de tegen woordige predikantengeneratie, in hetbijzonder die van de Neder lands Hervormde Kerk. Dat het. probleem van de ver houding tussen religie en kuns£ tussen religie en cultuur in het algemeen, hem zeer ter harte gaat, ligt voor de hand. Hieraan heeft hq een groot deel van zün ge schriften .gewijd, daarmee het ge loof en de kunst een grote dienst bewüzend. Zün tweeëndertig] arige loopbaan als hoogleeraar is slechts onder broken door het eerste bevrij dingsjaar, toen hij de. post be kleedde'van minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Ter gelegenheid van zün zilveren professoraat hebben leerlingen en oud-leerlingen hem een bibliogra fie van zijn geschriften aangebo- 'dehV ëèn boekje., dat meer dan honderd pagina's telt. Vandaag is hü gehuldigd met een feestalbum, - dat is samengesteld door vijftig ge leerden uit verschillende landen, •EUILLETONm 43 yHet klonk eerlijk genoeg voorzover het de portefeuille be trof. Maar dit is een nieuw motief voor de moord een mooi motief, Dat>' verruimt het gezichtsvel d enigSzins. Afpersers stellen zich ge woonlijk "niet tevreden met een en kel slachtoffer." Kirk merkte nauwelijks dat Pe ter hem van zijn natuurlijke ach terdocht wilde afleiden. Maar de phöbtverzakmg van een zijner on dergeschikten hinderde hem. Dief stal en het achterhouden van ïnlich. tin gen! En bo vendien - dit was toch niet nodig geweest! „Waarom ie die jongen niet bij mij gekomen, als hij in geldverlegen heid zat? Ik had het nooit gedacht." Peter begon rusteloos daor het vertrek heen en weer te lopen. Deze mededelingen hadden een nieuw licht geworpen op mijnheer Noakes en als er een soort misda diger was die hij graag met eigen handen geworgd zou hebben, dan was het de afperser Vijf shilling per week gedurende twee jaar. Aan dit deel van Sellon's verslag kon hij niettwijfelen. Maar niettemin Hij bleef voor Kirk stilstaan. JAtister eens," zei hij. ,;Je hebt geen officiële opgave gehad van die diefstal, wel? En het geld is meer dan tweemaal terug betaald." Kirk keek hem strak aan. „Voor u is het gemakkelijk genoeg om weekhartig, te zijn, my lord- U bent niet verantwoordelijk." Ditmaal waa er niets met hem te beginnen, en Peter gaf het op. ^Ja," zei Kirk na enige tyd, „die sidoor DOROTHY SAYER: Noakes moet een schurk geweest zün." „Het is een verdraaid smerige ge schiedenis. Genoeg om een man.." Maar het was niet genoeg. „O!" zei Peter, verslagen en" wanhopig. „Wat scheelt eraan?" „Hoofd-inspecteur, het spijt.,më voor die arme jongen, maar ik denk dat ik het niet verzwijgen mag..'* Kirk begreep dat er iets belang rijks zou komen en wapende zich om het te horen- „Dat verhaal van Sellon... - Het klonk volkomen eerlijkMaar dat was het niet. Voor een deel- was het een leugen „Een leugen?" „Ja.... Hij zei dat hy niet in het huis geweest is.... Hij zei dat hü door dat raam daar op.de Mok ge keken heeft „Ja?" „Nou, ik heb zo straks hetzelfde geprobeerd, toen ik in de tuin was. Ik wilde mijn horloge gelijk zetten. Nou.... het gaat niet.,.. Die cac tus hangt ervoor." „Watr Kirk sprong op, „Ik zeg dat die afschuwelijke cactus ervoor hangt. Voor de klok. Je kunt door dat raam niet op üe klok zien." „Kan dat niet?" Kirk liep naar het venster, of schoon hij maar al te goed wist wat hü daar vinden zóu; „U kunt het proberen," zei Peter, „van iedere kant. als u wilt. Maar het is uitgesloten. Door dat raam" kunt-u uiet-opde klok kijken." .1 HOOFDSTUK X De dorpsherberg Tegen theetüd had de politie her huis verlaten. De arme Kirk had zijn ondernemingslust geheel verlo. ren toen hij bemerkt had. dat het onmogelijk was op dé klok te kij ken door het raam. Hü veronder stelde nog vaag, dat Noakes de cac tus misschien verhangen had om. twintig na zes en hem later weer op zijn plaats gebracht, maar hij kón een dergelijke doelloze handeling zelf niet verklaren. Natuurlek hadden zij alleen Crutchley's woord ervoor dat de cactus daar gehangen 'had en zü zouden het hem kunnen vragen; maar zelfs toen Kirk een notitie hier voor maakte voelde hy weinig hoop, In ieder geval waren zij nu alleen en Harriet constateerde dit met een zucht van opluchting^ En aangezien Peter verzonken scheen in zijn eiger gedachten besloot zij te beginner met een brief aan. haar schoonmoe der. Zij ging boven haar schrijfpa pier halen en toen zij terug kwam was Peter bezig een kaartenhuis te bouwen met een spel oude kaarter die hij. in een der laden gevonden moest hebben. Zij ging zitten en be gon aan haar brief. Het was niet bepaald het nieuws dat Peter's moe der verwachten zou, maar zij be greep dat zü hierover niet zwijgen kon, dat zij ervoor zorgen moest het haar te vertéllen voordat zij het uil de kranten zou lezen. Zij was klaar met de eerste bladzijde en ke^k op. Peter fronste de wenkbrauwen; het huis was tot de vierde, ver diep ijig gevorderd doch vertoonde tekening van instorting. Zonder erg begon zij te lachen, „Wat is erT' vroeg Peter; De kaarten vielen meteen om. Zijn ge zicht ontspande zich en "glimlachte. {SÈordi vervolgd) feitj dat de huid dïkwyls met deze bacillen in aanraking kan komen zonder dat een lupus ontstaat. Ook de aanwezigheid van wondjes in de huid blijkt voor de besmetting niet van betekenis te zijn. Wel is het ty pisch, dat de lupus hoofdzakelijk in het gezicht voorkomt. Verscheidene artsen zyix daarom van mening, dat het ontstaan van lupus ook iets met het licht heeft- te maken; he gezicht is immers altijd aan licht blootge steld. Men meent ook, dat de tbc- bacillen in het bloed aanwezig, kun nen: zijn en zich dan om 'een bepaal de reden ergens in de huid nestelen. Hoe het ook zy, lupus ontstaat meest al bij jeugdige personen, maar kan ook bij kinderen voorkomen. Het verloop is langdurig; de ziekte kan vele jaren slepen en zij was, enkele tientallen jaren terug nog ongenees lijk. De ziekte duurde voort tot de patiënt door de zware, verminking van zijn gezichtsociaal onmogelijk Advertentie (I'M.). KING'S VIRGINIA was geworden. Xn de laatste decen nia is het gelukt de behandelingin zoverre te verbeteren, 'dat het pro ces tot stilstand gebracht kan wor den, al is het dan ook niet mogelijk het weefsel, dat door de ziekte is verhield te herstellen.' Ontstaan De ziekte begint meestal in het gezicht, doorgaans aan de neus, met kleine, speldeknop-grote. bruinrode vlekjes, waaruit dan een klein knob beltje ontstaat. In dat weefsel kan men microscopisch de zogenaamde tubercels vinden, dat zijn opeenho pingen van typische cellen, de reu- zecellen en tubereelbacillen. Op de duur ontstaan uit de knobbeltjes zweren, die gekenmerkt zijn door een getande, ondermünde rand. Door deze zweren wordt het, gezicht ten slotte verminkt. Lupus kan zich op het slijmvlies van de neus uitbrei den. De algemene toestand van. de patiënt is niet verstoord, toch is het begrijpelijk, dat hij onder rijn ziekte gebukt gaat. Merkwaardig genoeg vertonen, de Iupuslljders meestal helemaal geen of een zeer inactieve long-tbc. Dat heeft verscheidene longartsen op de gedachte gebracht bij patiënten met zware long-tbc een huid-tbc. op te wekken door en ting van tbc-bacillen op de huid. Om dat de successen van deze behande ling erg twijfelachtig waren, is men ervan teruggekomen. Lupus tast wel het kraakbeen, maar nooit het böt aan: Fmsen-üestralmg De behandeling van lupus Ss ver schillend. De meeste radicale me thode is de operatie, waarbij de knobbeltjes worden verwijderd. Daarna wordt het bij de operatie ontstane huiddefect door, middel van een plastiek gedekt. Omdat de mees te patiënten de arts pas in een ver gevorderd stadium raadplegen, is deze operatie vaak piet meer mogelij k. Tot nu toe paste men het meeste de Finsen-bestraling toe. De Finsen- lamp is een toestel, waarmee de stralen van 'een electrïsehe boog lamp door een kwartslens op één punt verzameld worden. Kwarts wordt gebruikt,omdat gewoon glas geen ultra-violette stralen doorlaat. De Finsen-behandeling duurt vele maanden, ja zelfs jaren en haar suc ces is ook niet altijd verzekerd. Ook bepaalde dieet-vormen (Sauerbrück- Hermansdorfer) werden geprobeerd. Het dieet van S.-H. was arm aan zout, vloeistof en zouten. De laatste 'aanwinst op. het gebied der lupus-behandeling is. de toepas sing van vitamine-D2. Ook deze. be handeling neemt -veel tijd. maar van alle behandelingsmethoden hééft men hiermee de beste successen be haald.. daar de lupusknobbeltjes raet betrekkelijk kleine en.mooie lit tekens genezen. Toepassing van'..vita- mine-D3 moet.onder toezicht vaneen specialist-.geschieden,, daar er ver scheidene reacties kunnen optreden.' Het is te hopen, dat in de.tockomst het radicale middeL tegen lupus ge vonden zal worden. Tot het volgende spreekuur! I jjg] Wy geven zestien, woordjes in. alphabeti5che volgorde, nl. acht van 8 en acht van 9 letters..Deze moeten zodanig in de figuur geplaatst wor den, dat U in de twee verticale rijen vakjes, aangegeven door dik gete kende lijnen/'t spreekwoord kunt lezen 't Bestaat uit twee ruimen, elk van vier woordjes met totaal 10 let ters. Denkt erom, dat 'de Oud Hol landse spelling gebruikt moet wor den, dus niet Kwaad" maar „Kwaed" enz. MEDICUS48. korf. Hier komen de 16 woordjes: 1. Bankstel, 2, Grandioos, 3, Gra veren, 4. Heerschap, 5. Ironisch, 6. Kantwerk. 7. Karavanen, 8. Meer deren, 9. Schenking, 10. Spotprent, 11. Stadsweg, 12. Standing, 13 Strik ken; 14. Twijfelen, 15) Verbannen, 16. Welvaart.1 -.. OPLOSSING VORIG RAADSEL Horizontaai: lj allures.:7. baronie, 11, egaal, 12. alk, 13. sir, 14, ana- toom.'16. odalisk,'18. os, 19. Ra, 201 strik. 21, generen, 23.. trekker, 25. persoon, 27. vaan, 30. eest, 31,'emis sie, 32, organen, 33.. barbaar, 35,; betonen. 37 e.a., 39. o.i„ 40. Baarn, 41. ellende, 42. sagen, ^S,;.bokaal, 46. ton, 47. akkers. 49r revisie, 50. no teren. IV:-;:/P'%'. Verticaal: 1. analoog, i 2. Lek, 3. re, 4. spitten, 5. veto, 6. glad, 7. ballast, 8. R.M., 9. nis, 10. eerbaar, 14. antenne, 15/materie, 16. Orino co, 17. kalkoen, '22.- elan,' 24_ Elsa, 25 passage, 26. negotie; 28;::siereti. 29. ananas, 33. bravpur, 34."relatie, 35. bananen. 36. negerin, 38. Abo, v ons, 44. Alva,45.-: last, 47; Anti,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 4