De Schiedammer ISephmus wint na veel moeite van Xerxes Verdediging van Hermes maakt kostbare fouten Maurits éïi Bas Pauwe zetten de kroon op hun werk Excelsior rekent koelbloedig af met R.F.C. HBS grijpt zijn kans in de laatste minuut mm i SPORTBIJLAGE Zwak spel van de winnaars Kees van Dijke krijgt vele aanbiedingen Sparta tafeltennis kampioen ADO geschenk aan Blauw Wit kwam te laat Schrumpf, streng bewaakt scoort driemaal Laatste wedstrijd niet geheel volgens 't Boekje van Bas" Beter spel doorslaggevend DWS verbaasd over zichzelf Ruime overwinning op RCH Maandag 20 Maart .1950 - 3 WEKELIJKSE (Van éen onzer verslaggevers).; Na een zéér matige* voetbalyertonlng te Neptunus, bleek van de zenu- wen, er in geslaagd een 1—0 overwinning te behalen op een Xerxes, dat .in alle opzichten sterker bleek te zijn behalve dan jutet op het. gebied van scoren. Tegenover het armzalige voetbal, dat de drietanders de monstreerden, stelde Xerxes aanzienlek beter spel, betere combinaties en z\f liet dan zonder enthousiasme vlottere aanvallen, die alleen voor het doe] van Zond^van uitliepen op eindeloze combinaties In de breedte, waardoor Mink, gendoom óf Sprangers konden Ingrijpen, of die ein digden met een n^chalant schot: Neen, dat schieten ging niet zo bijster, goed bij Xerxes. Na de' rust lanceerde Beun met de sterke Wind ntee wel eèns een directe op het doel van Neptunus, maar Zondervan bleek be dacht te züó op verrassingen en voor de rest rtn de wedstrijd kon hij dank zij de nonchalance van .Xerxes' voorwaartsen de schoten die op zyn doel Icivatnen nog wel keren. Neptunus speelde poor de rust met de sterke wind, die in de leng- te van het veld stond, in de rug en deze natuurlijke steun had beslist tot meer resultaten moeten leiden, dan ..de schamele 1—0' voorsprong, waarmee de rust inging. Maar het ging niet by Neptunus, alles wat we „te zien kregen, waa slecht en het was eigenlijk nog toevallig, dat linksbuiten Zylstra, die De Kreek .voor slechts tien procent verving, er in slaagde door. een kopbal uit een vrije; schop van De, Kok het eni ge doelpunt in déze wedstrijd te- scoren. Dat -was zo' ongeveer in- het midden van de tweede helft en sinds dat ogenblik zijn -voor desuppor- ters van Neptunus de'minuten uren géworden.benauwenis „werd steeds grbter^i Xerxes",^spéélde" mét Neptunus, van allé 'kanten vlogen de ballen rakelings'naast en over !'t doel van Zónder-van, C. Rgshouwer schoot - toen' hg Sprangers en Mink gepasseerd was en alleen, voor de doelman stond van enkele meters'afstand' precies in de han-; den van Zondervan. Na de rust bombardeerde B.eun een paar maal het doel, Middeldorp schoot tegen, de paai buiten bereik van Zondervan, de. bal kwam terüg voor de voeten van Sprangera, die In zijn zenuwachtigheid terugspeel- (ie maar niét goed keek waar -zijn doelman was... Slechts met een vreemde sprong wist Zondervan een doelpunt van zijn eigen back te voorkomen. Intussen, nam-de-.verdediging.van Xerxes trpuyr haar plichten waar, want dit "móet ondanks allés "ge zegd worden: Neptunua-bleek sterk in het forceren van- hoekschoppen (De verhouding in deze wedstrijd was maar liefst" tién tegen één). Ze wérden ook behoorlijk genomen die hoekschoppen, maar Van der Toom en Baas hadden dan weer Doelman. Möring van Xerxes weet nog juist de bal over de" lat te werken, voor de toestormende Luyten erbij kan; Hét resultaat; was één van de tien' hoekschop-' pén, die, deze ^wedstrijd voor - Neptïinüs .'opleverde. weinig moeite met de voorhoede van Neptunus en wanneer.er een bal op hét doei kwam stond Möring klaar om zich Ven waardig opvol- ger van Van der Peppel te - tonen. Even later sneed er'dan weer een aanval door middenlinie en verde diging Van Neptunus heen,, vlijm scherp ging. dat, zonder veel om- haaltjes tot vlak voor het doei en dan begon het vreemde schotloze spel weer, dat maar niets produc tiefs scheen te kunnen opbrengen. Neptunus dreef in deze wedstrijd op het enthousiasme en het zwoe gen van slechts enkele spelers. Dat was. Hogenduom,.dla uitblonk in de verdediging, dat waren Mink en Lucas, die huh voorhoede in elk ge val nog probeerden te steunen en dat was de Kok, die van oegin tot eind hard bleef zwoegen om zgn medevoorwaart3en te stimuleren. Het bleef echter pover en we kun- nen ons voorstellen, dat voor de mensen van Neptunus het eindsig naal van de; scheidsrechter als een waarljjkeverlossing uit het lijden klonk. Een lijden,des te pijnlijker omdat men besefte, dat slechts het vréémd nonchalante schieten van de Xerxanen voor het doel, de ba. lans naar üe zijde; van Neptunus deed overslaan. Het heeft haast niets meer met uoetbal te »taken,-maar toch. giet U op deze foto het doelpunt ver eeuwigd, waarmee Neptunus uan, Xerxes wist ie winnen. Links buiten Zijlstra kijkt hoogst ver- gepoegd-naar. de doelman van Xerxes -ev." vooral naar de bal, die juist - tn het net verdwijnt. Naar wjj vernemen heeft Xerxes" trainer, Kees van Dijke, die waar schijnlijk in Juni deze vereniging zal verlaten, zeer goede aanbiedin gen gekregen van verenigingen in het Zuiden van ons land. Ook uit Eelgië heeft Van Dijke aanbiedingen gekregen, welke hij naar hg ons vertelde eerst nog eens goed zal overwegen voor er verder op in te gaan. Advertentie (LM.) Sparta, het team van onze natio nale- kampioen Cor du Buy, is er door een 100 zege op Well Shot in geslaagd'beslas te leasen op de eerste plaats in de Hoofdklasse van de tafeltenniscompetitie. Hierdoor is Sparta kampioen van Nederland gew orden. (Van een onzer DEN HAAG. Het Haagse ADO heeft Zondagmiddag met man en macht geprobeerd BJauw Wit de kampioenstitel aan te bieden. Maar dat zy daarin niet is geslaagd heeft niet aan Hermes DVS gelegen, want toen het de Hagenaars met een behoorlijke hoeveelheid moeite gelukt was de Schiedammers een nederlaag toe te brengen, kwam uit Amsterdam ai een telefoontje dat Blauw Wit de poging wel waardeerde maar zich tien minuten tevoren reeds over het kampioenschap ont fermd had. De Schiedammers begonnen enigs zins zenuwachtig en ADO, dat niets te winnen en niets te verliezen had, speelde wat rustiger en drong Her mes dar ook een twintigtal minuten tegen het Schiedamse doel. De uit vallen die Hennes DVS af en toe ondernam liepen vrijwel alie dood op buitenspel. Maar niet alle Schie damse aanvallen waren ongevaarlijk, want toen de Hagenaars een kwar tiertje het Hermes-doei onder vuui hadden genomen kreeg linksbuiten Jac. Heyster onverwacht de bal vrij, dribbelde naar binnen, en besloot zijn rush met een hard schot dat zeker in een doelpunt was omgezet ate niet juist de Haagse rechtshalf Telle de bal van richting veranderd bad zodat deze aan de buiteokant van de paal de. doellijn passeerde Maar toen de Schiedammers einde lijk hun zelfvertrouwen hadden te- luggevonden volgden de snelle aan vallen op het ADO-öoel c'kaar snel op. Van der Tuyn deed individueel zeer goed werk. omspoelde verschil lende malen.geheel alleen de Kaag- se achterhoede maar zijn harde schoten zeilden naast of over hel ADO-doel. Langzaam maar zeker smolt het Haagse overwicht als sneeuw voor de zon weg. De Hage naars moesten zich verder gaan be palen tot snelle uitvallen, die echter lang niet ongevaarlijk waren door dat de Schiedamse achterhoede keer op keer onvoldoende wegwerkte. £n toen stopperspil Poulus een gemak kelijk weg te werken bal zelfs ge heel miste, snelde Var, der Zandt die Clavan verving, toe. nam de bal over, omspeelde de onthutste Pil en schoot In het lege doel 1 0>. Nog geen zestig seconden later, toen de ADO-ers de bal direct na de aftrap hadden overgenomen en een hoek schop hadden geforceerd, maakte Poulus een tweede en even fatale fout. De yós nam de hoekschop, de bal belandde bij de Schiedamse spii die niet resoluut wegwerkte, maar de bal stopte en onvoldoende onder controle kreeg. Linksbuiten Timmer mans nam een «norme sprong en glijdend trapte hij de bal voor de voeten van Poulus weg en langs doelman Pil, die teveel op zijn spil had vertrouwd en volledig verrast werd (20). Twee fouten in de achterhoede hadden zodoende de Hagenaars uit twee uitvallen even veel doelpunten gegeven, terwijl juist de Schiedammers voortdurend in de aanval waren! De Hagenaars zowel als de Schiedammers waren er zo onthutst van. dat men de laatste tien minuten voor de rust de bal maar wat loos heen en weer trapte. (Van onze verslaggever). SVV' en HBS hebben van hun laatste wedstrijd gemaakt wat er van te maken vleL Het ging er af en toe zelf» uiterst spannend aan toe en eerst in de allerlaatste minuut «1st HBS z{jn technisch betere spel te bekronen met een 4S overwinning, nadat de Hagenaars vflf en twintig minuten tevoren reed» een 31 achterstand hadden Ingelopen tot 33. Rjj SVV bewees Schrumpf In de tweede helft toch wel de middenvoor van de rood groene garde te zjjn, door twee fraaie doelpunten te scoren. Ook het eerste was van zj)n voet. HBS moest voor de rust tegen de wind optrekken endééd dit voor treffelijk, Lang el aan sprong al dL reet op een voorzet vay rechtsbui ten Küneman af. Zijn keiharde schot ineens sprong van de Jat weg. Doortastende combinaties tussen het binnentrio Waihain, Langelaan en v. d. Vegt leidden tot gevaarlij ke situaties voor. het rpod-groene doel. Dit alles nam echter niet weg Ook de tweede helft begon met .Hermes in de meerderheid. Het kor te samenspel - van voor de rust had plaats gemaakt voor lang open speu Maar de Hagenaars voelden zich veel veiliger en vooral bet baekssel De Jong—Rosmaler. zorgden er voer dat geen énkele Hermes-aanval werkelijk gevaar opleverde. De .rollenwerden volkome» omgekeerd. ADO. nam het offensief over en Hermes leverde alleen maar wat uitvallen af. Maar toch baa een. van deze uitvallen succes, an der Tuyn had de bal bij de zijlij» opge pikt en zich van De Jong losgewerkt. Zijn schot r kon de ADO-doelma» Kok ra aar nét de baas, zij het ten koste van een hoekschop: een noog- fcailetje dal op bet hoofd van Janse en vandaar in het Haagse doel be landde (2—1). Doch bet resultaat was, dal het spel na „flink enthou siast" in „ruw" overging en het spe len van de bal van ondergeschikt belang scheen te worden. Scheids rechter Aussum liep dan ook vrijwel voortdurend met de fluitin ie mond cmdat hij het aantal vrije schoppen anders niet kon bijhouden. Enkele minuten voor het einde duwde de ADO-speler Loof de Schiedammer Stolk met beide handen uit rijn om geving terwijl de bal niet eens in de buurt was. „Strafschop", zei de scheidsrechter en Van der Most be lastte zich met het maken van de gelijkmaker. Hij schoot hard ïn, maar doelman Kok dook in de goede hoek en stompte de bal nog net weg, maar juist voor de voeten van de toelopende Van dor Most, die keihard over de.lat schoot. Het slat- offensief van Hermes en het.stugge verdedigen van ADO leverdeo ver der alleen maar gekneusde spelers op. Excelsior: „En nu achter Emma aan" (Van onze sportcorrespondent) GELEEN. Ruim een uur lang liep Maurits'» onstuimige energie zich stuk op onverstoorbare, kalmte van Eindhoven's -.lange, lenige stopper- spil Frans van Tuyl," Al die. tijd ver kilde het Limburgse enthousiasme eh verflauwde de vurige hoop op een kampioenschap. Want niét 'al leen kon Maurits geen doelpunten maken, het kon zelfs niet tot nor maal eerste klasse spel komen. -De ploeg,..die vrijwel de gehele compe titie aan de 'spits heeft gestaan, was in dèzé tochwaarlijk niet zo moei lijke match tegen Eindhoven ont redderd door nervositeit. Een late voltreffer van Harry .van bet Hoofd verbrak deze beklemming en toe» kwam er iets., van de oude glorie in het, spel der Limburgers terug. Een doelpunt in de laatste minuten ge scoord door 'rechtsbuiten Nelissen, was ten 'slotte de vonk die een laaiend kampioensfeest ontstak. Na dat eerste, voor de Limburgers zo veel belovende kwartier, raakte Maurits .volkomen van de kook. Het 'uitblijven van ongetwijfeld ver diend succes-had een bijkans ver bijsterende invloed op de spelers. Het werdzenuwenvoetbal in opti ma forma eh Eindhoven accepteerde rustig de mogelijkheden. Ook na deurnat was Eindhoven ge vaarlijker door zijn weldoordacht combinatiespel, waar, de hlfrd vech tende Limburger steeds .op misgre pen. 'De. Eindhovenaren speelden aanmerkelijk beter .dan de "tegen standers, die: het. nog steeds met zichzelf te. kwaad hadden en maar geen kans' zagen om de vele góede dingen^ toe-te passen die ze van trai ner Bas Faauwe hadden geleerd. Pas-in de zeventiende minuut vlot te. een combinatie.„volgens het boek je van Bas." Een; ogenblik sléchts had - Van het Hoofd .de bal vrij .piet Van Tuylap een meter af stand.^ Hij vuurde onmiddellijk met volmaakte-schiettechniek. Laag; de grashalmen opzij, blazend, jakkerde de bal in'de uiterste hoék van het doél .a—0). - -. j' Onmiddellijk werd heti,sppl van Maurits: béter maar ioch nog niet goed genoeg om'te beletten dat Eind hoven-gevaarlijk werd. Dé blauw- witten kregen nog een ^drietal zeer goede kansenmaar misten dè no dige stootkracht.; Vijf minuten voor het einde werd 'een doelpunt van Vanhet Hoofd, dat de scheidsrech ter'reeds .-had toegekend naprotest geannuleerd, -Toen volgde -twee mi nuten voor ;het eindsignaal een op portunistische goal van'.rechtsbuiten Nelissen (2—0). Het kampioensfeest dat toen volg de, en waaraan heel-het. mijnstadje deelnam .kwam -de .fameuze caroa- .valsvreugde zéér nabij. Juichend keren de HBS'ers terug na het laatste 'en winnende doel punt in de uïedstryd SVV—HBS I dat SW na enkele gebroken aan vallen doeltreffend voor de dag kwam. Schrumpf onttrok zich aan I de zware dekking van linksback v. Meer, schudde de laatste HBS-ers van zich af en schoof de bal in het lege doel, 1—0. Nogmaals maakte de Schiedamse internationaal rich vtö, doch Van LSth faalde. De Ha genaars maakte verbluffend gelijk. Küneman had een voorzet Ingezon den, die Langelaan met een flitsend hakje doorgaf. Van der Vegt doel puntte keihard. SVV keerde na de rust; terug met Meidam als Invaller voor" G-ooaaens, wiens heroptreden nog wat onzeker was. Schrumpf brak al spoedig door en scoorde, 21. Nogmaals snelde by over een lange afstand door alles heen en v. d. Land kon voor de derde maal vissen, Met - behulp van de wind dreef Waihain pal daarop de bal over de Schiedamse defensie en v. d. Vegt zorgde ervoor dat niemand het zwevende leder meer aan kon raken voordat debal in het doel lag. Het fraaiste doelpunt maakte Waihain uit een voorzet van Rö- hrig, In volle ren. kopte hij de bal in 3—3. SVV had In de gaten, dat de Haagse aanval vol gevaar zat en ging zyn verdediging versterken.. Vele Schiedamse aanvallen werden nog-op touw gezet, doch het was v. d. Vegt, de gehele wedstryd in pri ma vorm, die de overwinning met een vliegend achot voor zijn club verzekerde. (Van een onzer verslaggevers) Dat Excelsior de beide punten binnen kréég is voornamelijk te danken aan zijn sneller en enthousiaster spel, iets, waaraan het RFC nog al eens ontbrak. Een schutter als Miedema en een tacticus als Dörr. Tegen de voor zetten van v. d. Stoep bleek RFC in de tweede helft niet bestand. Het plaatsen van de bal liet bij de groen-witten nog al eens te wensen over- De binnenspelers bepaalden zich te veel bij het spel öp het middenveld. In het begin liet het zich zo niet aanzien. RFC begon met enige vlotte combinaties. Gesteund door de wind wisten zij 'het de Oosterlingen soms danig lastig te maken. Een mistrap stelde Sinjorgo in -de. gelegenheid de score te openen. Zijn schot faalde echter. In de tweede helft had Excelsior een goede bondgenoot in de wind. Goed- gesteund door de middenlinie schiepen zij gevaar op gevaar in de doelmond van RFC., Met lange pas sen zette Vermeer zijn beide vleu gelspelers aan het werk.-Meer en meer moest Hey do meerderheid van Miedema erkennen, wat. soms kunst en vliegwerk voor Apon werd om de Excelsiorspeier van doelpunten te onthouden. Uit een van deze situa ties ontstond het eerste doelpunt. Reeds verscheidene keren had Mie dema geprobeerd Verbrugh met een ver schot te verrassen. Echter tever geefs. Uit een pass belandde de bal bij deze linksbuiten, die op handige manier Hey omspeelde. Een zacht rollertje naar de vrijstaande y. d. Berg, die met dè .bal wel raad wist. (1—0). Het .werk van Vermeer was van dien aard, .dat de bal. steeds, weer naar de andere helft werd gebracht Langzaam wist RFC zich toch 'Iets los te werken; Uit een pass van Grie- ge schoot Scherpenhuyzen rakelings over. Een pracht kans voor v. Wijn gaarden belandde in de veilige han den van v. d. Torre. Nog eenmaal was er reden tot juichen voor de Excelsior-supporters, toen Meertens op handige manier Apon de bal ont futselde. Met een vrij veldvolgde er een ren op het doel, waar de uit gelopen Verbrugh kansloos werd ge slagen (2—0). Korfbalspelers mogen niet voor Belgen spelen UTRECHT. Aan 'Nederlandse korf ballers zal verboden worden voor Bel gische verenigingen uit te komen. Het is reeds gebeurd, datspelers, die voor korte tijd in België vertoefden en hier door geen lid van een Belgische vereni ging konden worden, toch In een Belgi sche club speelden Het hoofdbestuur van de KNKB heeft zijn standpunt bepaald inzake het com. petitie-indellngsvraagstuk in het Oosten en de promotic cn degradatie regeling in Zuid-Holland ten aanzien van de eer ste klassers. Te gclegencrtijd zullen mededelingen worden gedaan. Met ingang van het volgend seizoen zullen spelers, die voorwaardelijk en on voorwaardelijk geschorst zijn geweest, ln het betreffende seizoen niet meer in vertegenwoordigende twaalftallen wor- den opgesteld. (Van onze sportcorréspondeht) HAARLEM Wanneer een team een heel seizoen lang op een rantsoen van één doelpunt per wedstrijd heeft geleefd, moet het een bijzondere gewaarwording zijn als men in 45 minuten drie tref fers bij elkaar trapt.' DWS onder ging gistermiddag die sensatie met opmerkelijk.; montere gezichten. De Amsterdammers maakten al in de eerste' .minuten hun .plannen, om de onderste plaats van zich af te duwen, duidelijk. Postma' begon met Fitters" een beste kans te ver schaffen. waarmee' de.-laatste wat slordig, omsprong, een hard schot van Bulder vloog net naast en een kopbal van Poslma'uit een voorzet van Ravensberjzen Was enkele/cen timeters te hoog gericht. Maarna dat machtsvertoon' trok-DWS zich steeds meer in de vérdedieing te rug, Moest dat dóen omdat het door de wind gesteunde RCH ■•zijn sa menspel meer op' -maat kreeg .en' vooral Bieshroück veniinig begon, te nidiieteri. Richter kon een hard schot van deze speler nog slechts met de vingertoppen wegduwen. Maar hij capituleerde toen kort daarop Biesbrouck van dichtbij.nog wat scherper richtte. Met deze 1-0 voorsprong bleet,RCH steeds maar komen. Richter Kil en Fan ger wa ren de mannen die een wat-in het wilde wee trappend D^S. door deze moeilijke periode heen hielpen en zich met de rust moe de hoofden afwisten. DWS nam in de tweede helff zijn'kans waar. Het begreep beter dan RCH wat het wind voor deel eiste: schieten,, DWS -schoot. Wi^jjtz .kwam naar voren om zijn pLoeggenoten' het voorbeeld te ge- ,ven. Doelman Van de Vliet stopte het harde schot metde knokkels van'dé-; hand. Maar .de Haarlemse keeper kqn .niet alles stoppen.. .Niet die 'draaiende, ,'ypprzét. wélkè Fit ters nai een .-kwartier voor het doel liet' dalén; v. d- Vliet -'duwdè'dé bal wat nerveus voor de voeten van. Postma en die schoot raak (1—1). Kort daaroo betekende een hard schbt van Ravensberéen 2—1 voor DWS. 'j RCH kwam die slag niet meer te boven. Het maakte met een paar wilde schoten van AVillemink wei nig indruk en het zag spiiüg; hoe zijn onzeker cewordenverdedi ging DWS telkens weer kanseri. boód Toen' zo'n twintig minuten, voor het einde Pitters en Raveris- bergen; een voorzet van Ruyneman gezamenlijk; opvingen- eri - de-bal voor de 'voeten van "Postma. speel den. lien.DWS een 31 voorsprong te bejubelen. Bij die stand isrhet gebleven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3