4 HET ROTTERDAMSCH PAROOL nieuwe samen te stellen freep van de minderheid zeggen woedende katholieken ie' brengt ruim 1400 militairen thuis Sehuman bepleit een Atlantische Unie Boodschap van koningin aan Unie-conferentie Belgische stafchef over militaire samenwerking Maandag 27 Maart 1950. Nee toch.Heus! igtil GRIEKENLAND Nieuwe kans Leo Pagano hield sportpraatjes Drees en Brauer spreken over West-Europa - J Nederland erkent communistisch China Protestants-Christenen in de P.v.d.A. congresseren Prof. Banning: Geen plaats voor ontmoediging Wenken voor postverzending naar Indonesië „DE WEST-EUROPESE UNIE MELDT ZICH": 10e Jaargang, no. 73 fted. en Adm. Lange Haven t41, Schiedam Tel 69300 Abonn. prijst per week 0.32 per kwartaal 4,10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N V, De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Am sterdam sche Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: W. P F. Schaper -.99 99 (Van onze correspondent). BRUSSEL Een wel zeer onverwachte en uiterst sensationele wending kreeg Zaterdag de Belgische regeringscrisis, toen 's avonds Iaat werd bekend gemaakt, dat de prins regent de leider der liberalen, Albert Devèze, heiast had met de vorming van een nieuw kabinet. De katholieken, die juist klaar stonden om liet maar met een homogéne „Liever kamerontbinding dan het katholieke avontuur" Zaterdagmorgen nog hadden de katholieken hun meest uitgebreide landelijke vertegenwoordiging, de partijraad, bijeengeroepen, die zich vóór het bijeen roepen der verenig de Kamers door een regering onder verantwoordelijkheid der Christe lijke Volkspartij uitsprak en tegen een parlementsontbinding, alvorens de beide Kamers zich zouden heb ben uitgesproken. Dit laatste sloeg óp wat men een „manoeuvre** van liberalen en socialisten noemde, die achter de coulissen drang uitoefen den om tot onmiddellijke ontbinding der Kamers over te gaan en dan eerst, na verkiezingen, het parle ment over de oplossing der konings kwestie te laten beslissen. 's Middags, nadat de heren Eys-, kens en Devèze door de prins-re gent waren ontvangen, werd' be kend. dat eerstgenoemde het ver zoek had gekregen om direct tot katholieke regering te wagen en dan parle mentsontbinding te riskeren, waren met stomheid geslagen door, wat aqj noemen de machtsgreep der minderheid, die nu zowel de kaart in handen .kreeg gespeeld om al 'dan niet de verenigde Kamers bijeen te roepen ter beëindiging van het regentschap, alsook de troef om by parlementsontbinding en ver kiezingen de leiding te hebben. Het wemelt in Nederland van productieve honden. Ierse set ter te Utrecht gaf eenmaal een nest van 12 en eenmaal een dito van- 14, zonder er op te pochen. Een boxer in zelfde huis gedroeg zich zeer bescheiden en kwam met 12. 'Amerika kan voorbeeld aan onze honden nemen. Shakespeare's drama's in beeldroman-vorm!, 't is maar weer een vondst! Julius Caesar vergt 320 „actietekeningen m felle kleuren.*'.Vïekst4n Mile ta- lenc.m". in het Tegalog (Phi- lippijnen). Op examen te Straubing (Bei.) antwoordden alle can- didaten dat To be or not to be uitgevonden was door Hitler. Als het puinruimen in Berlijn doorgaat in tempo van van daag, "is het Berlfjnse puin in 1961 weg. parlementsontbinding over te gaan. Bij zijn partijgenoten kon Eyskens hiervoor geen medewerking vinden, zodat de prins-regent, die blijkbaar geen steun wilde verlenen aan het door de Leopoldïsten gewenste avontuur, om op grond van een toe vallige en zo klein mogelijke par lementaire meerderheid de koning op de troon terug te brengen, niets anders overbleef dan om Devèze, die vice-premier en minister van Defensie, is in het demissionnaire kabinet, als formateur aan te wij zen. De woede van verscheidene ka tholieke bladen, die al over schen ding dé$- parlementaire tradities spraken, prins-regent Karei be schuldigden zich te lenen voor link se manoeuvres om de terugkeer van de koning tegen te houden en zelfs Devèze het plan toedichtten om met dp socialisten en- communisten een links kartel te willen vormen, werd Zondag gepareerd door de nieuwe formateur zelf. Tijdens een perscon ferentie wees hij er bp, dat na twee katholieke mislukkingen de forma tieopdracht aan de liberalen wel degelijk volgens de grondwettelijke traditie is. Devèze zei, niet te den ken aan een links kartel of een volksfront met de communisten, maar te willen trachten een rege ring te vormen op basis van een nationale oplossing voor de ko ningskwestie. Hij had zekere ideeën óver een formule, die de drie grote partijen zou kunnen bevredigen, maar wenste hierover nog niets mee te delen. „Mocht ik niet slagen", al dus Devèze, „dan verkies ik ontbin ding der Kamers boven het avon tuur". Dat de katholieken de liberalen hun vertrouwen zullen schenken, lijkt, na alles wat' er gebeurd is, wel zeer onwaarschijnlijk. Hun na tionale comité heeft gisteren "dan ook reeds laten weten, niet aan een regering te willen meewerken, die de verenigde Kamers niet bijeen roept. De vraag is, of Devèze dan met een minderheidsregering van. liberalen en socialisten voor de dag zal komen, die alleen met_steun 'van decommunisten in de Kamer de meerderheid zou kunnen halen, maa'r door de katholieke meerder heid in de Senaat dan zeker wordt verslagen. In dat geval zou die re gering het parlement ontbinden, wat eigenlijk logischer is' dan als een katholieke minderheidsregering het ua een nederlaag 3n de Kamer zou doen, want de Kamer is nu een- maai het vertegenwoordigende li chaam bij uitstek en de Senaat is door de getrapte verkiezingen en onderlinge aanvulling geen weer spiegeling van de'sterkteverhouding in het land. Of het deze kant opgaat, zal na de beraadslagingen, die Devèze van daag is begonnen, spoedig genoeg bekend zijn, In elk geval hebben de katholieken het aan het geharrewar van hun ev*. ;];stén cn gematigden te danken, dat in het wiel der Leo- poldisten een spaak is gestoken, waar ook een Spaak niet vreemd aan is, want socialisten en liberalen hebben de laatste dagen duchtig overleg gepleegd en hun opvatting, dat eerst na "nieuwe verkiezingen die eigenlijk op de interpretatie van het resultaat der valksraadple ging zullen neerkomen een royale weg kan worden gegaan met betrek king tot .de koningskwestie, moet bij de prins-regent ingang hebben gevonden. DEMOC3ATISCH gbieken- LAND. dat met succes een even langdurige als gevaarlijke burgeroorlog overleefd heeft, maakt op het ogenblik een goede kans. de laatste scherpe tegenstellingen, die zijn volk verdelen, uit de wee te ruimen. Het is daartoe in staat ge steld door bet resultaat der onlangs gehouden verkiezingen, dat de ver vanging van een conservatieve re gering door een kabinet van gema tigder krachten onder leiding van de liberaal Veni- zelos heeft moge lijk gemaakt. Ve- nizelos nu is voor de dag gekomen met een zeer pro gressief programma, dat voorziet in een belastingheffing van de rijken, bestraffing van hen. die misbruik maken;van het openbaar vertrou wen. rechtvaardige lonen voor alle arbeiders met inbegrip van de bur gerlijke ambtenaren, egalisatie van exorbitante winsten en een oplos sing van het wederoobouwpro- bleem. Met een dergelijk program ma moet het moceliik ziin. de steun voor het "economisch herstel van het deerlijk gehavende land te winnen ook van die groepen der bevolking, welke; .hoewel tegen stander van het communisme, een wantrouwen tecen de conservatieve regering van Tsaldaris koesterden. In het zoeklicht (Van onze correspondent"). PARIJS Doordat haar partijraad Zondag bijeenkwam, heeft de MRP zowel, de grootste als de centrale party van de huidige regeringsmeerder heid, haar mening kunnen uiten over de resultaten van de regering Bidault. Het zo juist geëindigde sociale conflict beheerste de debatten. De vakbe wegingsvleugel-van de party oefende ernstige critlek uit op de werk gevers. Naar hun mening hadden de arbeiders m.de ongelüke strüd ook tèweïni'g; 'steU"h;^èn»>iéii-';van'"aé T:'.-v." - Bidault en een aantal, van zijn mi nisters wezen erap, dat de regering3- politiek vooral gericht is op het te genhouden van een prijsverhoging. De werkelijke verhoging van het levenspeil der massa moet komen van een prijsverlaging. De regering bereidt maatregelen voor om de combines te breken van werkgevers, die onderlinge prijsafspraken maken en. de productie beperken om de concurrentie 'te verminderen, Van een vertrouwen in de rege- ringspolitiek en ongerustheid over de houding .der werkgevers, „die van de huidige situatie willen pro fiteren om een sociale achteruitgang te bewerkstelligen", spreekt het par tij communiqué. Van andere kant wordt vernomen, dat Bidault inderdaad een anti- trustwet voorbereidt en tegelijker tijd een regeling van het stakings recht, waarbij voor bedrijven, die van vitale betekenis zijn voor het sociale organisme, het stakingsrecht op engere wijze geregeld zal wor- den. Vermoedelijk dient deze tweede regeling er toe, om de radicalen in de regering te bewegen, de eerste, de wet tegen d prijs combines, te slikken. Het probleem Duitschlaad is ook nog aan de orde geweest, zowel m als huiten de vergadering van de partijraad. Zaterdag was bekend geworden, dat Duitsland drie voor waarden had 'gesteld voor' zijn toe treding tót .Straatsburg: De gealli eerden moesten het schriftelijk uit nodigen, de toelating van het Saar- gebied zou voorlopig zijn en Duits land zou een waarnemer krijgen in de Raad van ministers. Frankrijk merkte daartegen op, dat de eerste voorwaarde vanzelf sprak. De'- twee de éveneens, aangezien elke rege ling ten aanzien van het Saargebicd afhankelijk is van het komende vredesverdrag, terwijl het derde pijnt door de huidige statuten uit gesloten wordt.. In zijn rede voor de "partijraas! •van de M. R, P, vroeg Sehuman, die zich zoals altijd uiterst gematigd uitdrukte, of Duitsland zich' wel realiseerde, welke een inspanning Frankrijk zich moet getroosten, om het Duitse probleem met sereniteit ónder ogen te zien. 1 Op Scburnan's wijze wordt Duitsland eraan herinnerd, dat net negeren van de politiek-morele schuld, waarmee het Duitse volk is belast, nu niet de meest, geëigende weg is om -die schuld in te lopen. Voor het overige wees hij niet al leen naar de Europese Raad. Hij bepleitte ook het denkbeeld van een Atlantische Unie. Een dergelijke Unie zou de samenwerking der wcs-i terse naties boven de enge-militairs' uitheffen en daardoor de militaire samenwerking vergemakkelijken. (Vari een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met het s.s- „Georgio", een gecharterd schip van de Engelse Cunard Steamship Corporation arriveerden vannacht ruim 1400 uit Indonesië repa triërende militairen, deels met ge zinnen, in Rotterdam. Aan boord waren twee: Nlwa-artisten t.w. Leo Pagano, die in Indonesië lezingen cn. sportpraatjes voor de man schappen heeft gehouden en zich ook aan boord, niét onbetuigd.heeft gelaten en Magda. van Donk, caba retière, die eveneens de jongens aan boord van haar kleinkunst heeft laten genieten. ONDER GRÓTE-BELANGSTEL LING zijn Zondag te Zutfen twee enkelsporige bruggen over de IJsel verwijderd en werd een dubbelsporige brug ingevaren;, een karwei, dat uiterste zorgvul digheid en groot vakmanschap vereiste. Bovenstaande overzichts foto geeft het moment weer, toaarop dc dubbel-sporigc brug haar plaats van bestemming be- reikt heeft. Links de voetbrug. (Eigen bericht DEN. HAAG. Ministerpresi dent Drees heeft vanmorgen de bur gemeester van Hamburg, Max Brauer ontvangen. Het onderhoud duyrde een half: uur en droeg een aangenaam karakter. De. minister president en zijn gast wisselden aan vankelijk persoonlijke ervaringen van; hun aanraking met het nazi-re giem uit, zo vernamen wij. Vervol gens hebben zij de verhouding tus sen "West-Duitsland en West-Europa besproken. „Het "schip ligt zo vast als een strijkijzer," vertelde ons vanmor- ben luitenant kolonel H. L, G. Lambert, commanderend officier traepen aan boord. „Mede door het prachtige weer tijdens de reis heb ben we daarom bijna geen last van zeezieken gehad. Het schip heeft een ruime hiit-aecomodatie, waar door de jongens allemaal in hutten konden worden ondergebracht." Een heel legertje verpleegsters vroedvrouwen was aan boord, want er was op niet minder dan tien geboorten tijdens de reis gere kend. Klaarblijkelijk stelden de aanstaande wereldburgers echter meer prijs óp een geboorte in Hol land, want er is geen enkele' baby geboren, tijdens de reis. Helaas is er wei een baby van vier maanden aan boord bezweken aan een darmstoornis. In de Rode Zee is het slachtoffertje begraven. Hedenmorgen zijn de .militairen ontscheept, waarbij zij onder meer werdén toegesproken door mr W. Fockema Andreae, staatssecretaris van oorlog.De ontscheping werd opgeluisterd door vrolijke klanken van del. Koninklijke Militaire Kapél.'"'""1-1- te jonge prinses Sirikit Kitiyakara, ver loofde vari de 22-jarige koning van Siam Phoemiphon Adoeldet Rama IX, die onlangs uit Zwit serland, waar hij zijn opleiding genóót,' naar zijn vaderland ia teruggekeerd!. Op 28 April zullen de koning en prinses Sirikit in het huwelijk treden. Op 5 Mei wordt Rama IX, die zijn ver moorde broeder, koning Anan- da opvolgtin Bangkok ge kroond. Staten-Generaal 28 Maart bijeen DEN HAAG Dinsdag 2B Maart te 1 uur zal in de Ridderzaal de verenigde vergadering der Staten- Generaal bijeenkomen, ter behan deling van de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tiidens min derjarigheid van de troonopvolger en' tot benoeming van. een voogd en regeling van de voogdii over de minderjarige koning. Vier geilëTiiommefjes in een worp we kttnncv. er lang en breed over praten, maar het i s ontroerend: onzekere be toegin gen, geluidjes, de argeloze ken nismaking met de Wereld. De hierbij afgebeelde bijzonderhe den (een vierling komt- niet uaafc voor) zijn nog geen dag oud! SINGAPORE. —'Een Sunder land vliegboot van de R.A.F. is ter hoogte van Singapore ontploft. Twee leden van de bemanning worden vermist. Negen ziin ge wond. van wie drie ernstig. (Eigen bericht) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft heden de Chinese volksrepubliek erkend. De ambas sade-secretaris dr J. Vixseboxse te Peking heeft aan de centrale rege ring van de Chinese volksrepubliek een nota'ovrhandigd. waarin de Nederlandse regering te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chi nese volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer N. A. J, de Voogd, tijde lijk "zaakgelastigde te Nanking, zal zo spoedig mogelijk naar Peking vertrekken, ten einde voorlopig de leiding van de post op zich te ne men. De ambassadeur der Chinese na tionalistische regering te Den Haag. dr H. Koenghcei Tsjang is door de Nederlandse regering ter zake ingelicht waarbij is medege deeld. dat deze erkenning van het regime Mao Tse-Toeng impliceert, dat de iure erkenning van de natio nalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. Van officiële zijde vernemen wij nog. dat alvorens Nederland tot de erkenning van het regiem van Mao Tse-Toeng overging, het o%'erleg heeft gepleegd met Indonesië. Dit heeft evenwel niet te betekenen, dat ook Indonesië onmiddellijk tot erkenning van de Chinese volksre publiek zal overgaan. In doorgaans welingelichte kringen heeft men de indruk, dat Indonesië met de erkenning van Peking geen haast zal maken. Het is voorlopig niet zeker, welk karakter de diplomatieke relaties tussen Nederland en de volksre publiek China zullen krijgen. Daarom wordt voorlopig niet-over legatie of ambassade, doch slechts over de diplomatieke post in Peking gesproken. Dr Joenghoei Tsjang wordt met ingang van vandaag niet meer als Chinees ambassadeur in Den Haag beschouwd. DJAKARTA. „Aan de vooravond van de eerste minister-conferentie der Nederlands-Indonesische Unie zend ik beide- delegaties mijn beste wensen voor sterkte en voor een vastberaden wil de goede oplossingen te vinden In het belang van beide volkeren en in het bijzonder ten aan- zien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische staat. De moeilijkheden van het ogenblik zijn ongetwijfeld groot en er la veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal heb ben. Toch zie Ik onverminderd talrijke mogelijkheden voor een bevre digende gang van zaken. Moge het'dé gezamenlijke delegaties gegeven zijn door .-wijsheid dc goede wegen aan te -geverT; 'Aldus iuld£d<? bood schap die H.IYL Koningin Juliana als hoofd van de Nederlands-Indo nesische Cnie naar de ministerconférentle heeft gezonden, die Zaterdag te Djakarta Is geopend. Deze conferentie is er op gericht, zo zei drs. Hatta in zijn openings rede in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, de Unie op gang te brengen. De oprichting, van het Unie-secretariaat kan thans defini tief worden geregeld en ook het Unie-hof kan worden samengesteld. Ik ben er van overtuigd, dat de sfeer van vertrouwen, die tijdens de R.T.C. heerste, hier zal worden te rug gevonden. - Minister Van Maarseveen ver. DEN HAAG Degenen, die van Sorong naar Fak Fak en Me. postpakketten of brieven naarrauke. Bovendien vertrekken op 6 1op 16 April botenrechtstreeks Nieuw Guinea of Indonesië willen zenden, wordt het volgende gead viseerd: Brieven voor Nieuw Guinea die nen uiterlijk op Zondag gepost te worden. Zij zijn Zaterdag in Dja karta en Dinsdag op Biak en Hol- landia. Van daar uit worden brie ven, bestemd voor buitenposten op Nieuw-Guinea, met amphfble-toe- stellen verder vervoerd. Brieven van Nieuw Guinea naar Nederland vertrekken Dinsdags vanuit Hollandia en Biak, komen. Zondags op Schiphol aan en wor den Dinsdags met de eerste post be zorgd. Vanuit Djakarta 'of Makassar vertrekt maandelijks 2 3 maal een boot naar Sorong op Nieuw Guinea. Ingaande 12 April zal de K.P.M. beurtelings na twee en vier weken, dus tweemaal in zes weken, een. boot laten varen naar Manokwari, Biak, Seroel, Sarmi en Hollandia. Te beginnen met 10 Mei zal om de zes weken een- K.P.M.~boot varen van Amsterdam, via Djakarta naar Nieuw-Guinea. Postpakketten en zeepost- voor deze boten moeten uiterlijk een week voor de afvaart op.het postkantoor worden bezorgd. Men wordt dringend verzocht feen pakketten en geen zeepost kranten, tijdschriften en andere drukwerken) naar militairen van de 2e en 3e divisie te zenden en de zee abonnementen van kranten en tijd schriften voor hen per 1 April te beëindigen, daar deze jmilïtairen op het punt staan te repatriëren. Aan militairen van de zelfstandige in- fanterie-brigadea kan men voorlo pig nog zeepost en pakketten blij ven verzenden. De mogelijkheid bestaat, dat mi litairen, die voorheen tot de 1 Dec.- dïvisie hebben behoord, thans nog in Indonesië verblijven. In het adres van de voor hen bestemde stukken mag de aanduiding 7 Dec.-divïsie niet meer voorkomen. Dit geeft aan leiding tot verwarring. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Als om te bewijzen, dat de „Doorbraak1' niet dood is, heeft de Protestants-Christelijke Werkgemeen schap in de P.v.d.A. een flink bezocht congres gehouden In gebouw „Leeuwen- bergh" tc Utrecht De eerste inleider; prof. W, Banning, wees als historische krachten aan, die tot de „Doorbraak" hebben geleld; le het sociale radicaltseringsproces in Pro testants-Christelijke kringen in verband met de vooroorlogse werkloosheldscri-. sis en de onmacht der christelijke par-' tijen; ,2e het geestelijk proces binnen de Socialistische beweging, dat de zg, pro letarische levensbeschouwing onder groef; 3e de wit tot politieke eerlijkheid d.w.2, om op grond van juist geachte pclttieke beginselen de partijkeuze, te bepalen en tenslotte het besef, dat zo wel het godsdienstig radicalisme als het politieke, uiting zijn van een gees telijk proces, dat o,a. tot de doorbraak: leidt maar daarmee allerminst is afge sloten cn in de oecumenische beweging; doorwerkt. .Ni» kan men gemakkelijk: vergissin-; gen, bezwaren 'en teleurstellingen laten gelden. Het was een vergissing, te me nen, dat.' het Nederlands volk niet be reid zou zijn te vergeten, wat het.ver zet tot stand had gebracht. De vernieu- wingsWiT werd overschat. Het was ook een vergissing te verwachten, dat de jonge gencstie- en masse - achter de doorbraak zou gaan staan. Maar er is geen plaats voor ontmoediging: het gaat om een stukje pionierswerk. Dan vraagt men niet om succes. Dan geldt slöchts: gehoorzaamheid. Sprekend over „Onze opdracht krach, tens geloof" betoogde ds M. Groenen- berg, dat de Christen daar hoort, waar de gerechtigheid bet meest tot uiting komt. Wij hebben gekozen tegen het kapitalisme en voor het socialisme ter- wille van de mens:', yan de armen en bedreigden. Soms worden de Christenen op één hoop gedreven; dan is een chris telijke partij gerechtvaardigd. Maar voor. het héden.meende spreker, dat de z.g, christelijke politiek tp zser let op kleine dingen en vaak koudbloedig aan de nood van de mens voorbij gaat. In de C.H.U. heerst verwarring cn de A.H. worden gekenmerkt door verstarring. Aan de hajidi van een artikel van de C.H. prof. van Nlftrlk. concludeerde ds. het verbeteren was. Aan 'de' uitnodiging om in de Christe lijke partijen terug tc keren, kan.' al dus mr dr. A. A. van Rhijn, ook gelet op „Onze' opdracht in de practijk" niet worden „voldaan, De Innerlijke tegen stellingen van vooruitslrevenden, en be houdenden, in een Christelijke partij be lemmeren voldoende vooruitgang. Vele christenen spreken nog over„het ver loren, gaan" van „ons Idië"; en hebben onvoldoende oog voor'de wens naar on- afhankeiykheid. welke-wij móeten-steu nen omdat een volk, zodra mogelijk, zijn eigen lot behoort te bepalen ook al gaat de verdere ontwikkeling met moei lijkheden gepaard. Bij de gedachtenwis5eling over deze Inletdlngen deelde de voorzitter van het congres, mr. G. E, van Walsum mede. dat de P.C.W.G. binnenkort een verga dering zal wijden aan de problemen', welke door het Atlantisch pact worden opgeroepen. klaarde zich te kunnen voorstellen, dat sommige vraagstukken niet aanstonds zullen worden opgelost, omdat tij rijpe overweging vorde ren. Maar zelfs als men, avereen- komt een benaald probleem 'uit tfl stellen, zal dit op zichzelf een be wijs zijn van vriendschappelijke samenwerking. Nadat Hatta tot- voorzitter en Van Maarseveen tot vice-voorzitter wa« gekozen, werd een motie asngeno- men het telegram van Koningin Juliana te beantwoorden met een dankbetuiging en de verzekering, dat de gedelegeerden hun uiterste best zullen doen de conferentie tot een succes te maken. Subcommissies werden benoemd voor de Uniepolitiek met betrek king tot de geallieerde raad voor Japan, financiële aangelegenheden, culturele betrekkingen, de positie van Nederlandse ambtenaren bij de regering van de R.I.S.. de status van Nieuw Guinea en de defensie. Op de agenda staan voorts o.a. be sprekingen over een handels- accoord, de regeling der door Ne derland verleende garanties, een generale scheepvaartovereenkomst en de betaling van de pensioenen van gewezen overheidspersoneel. DEN-HAAG 'Op 10 Mei 1948 is in Den Haag het Belgisch-Ne derlands militair accoord onderte kend, dat» thans v.olledig.van kracht geworden is. Daarmee hebben bei de regeringen aan dé wereld het voorbeeld gegeven van eón mili taire samenwerking, die uitsluitend 'vredelievende en defensieve doel einden nastreeft. Dat voorbeeld vond navolging en daar mogen wé trots op ziin. Aldus luitenant-gene raal E, Baele. chef van de Bel gische generale staf in een radio toespraak voor de Nederlandse striidkrachten. Zaterdagavond uit gezonden in het programma „De West-Europese Unie meldt zich". GeneraalBaele noemde het. feit alleen al, dat de chef van de Bel gische generale staf het Nederland se publiek toespreekt yan: symbo lische betekenis.' Voor tien jaar zou zulks niet Efibeurd. ziin'en vóór. 50 iaar zeker nietJ ,Het is een uiting van.dp nauwe militaire samenwer king tussen beide naties, die. o.a, bestaal in. de uitwisseling, van. op vattingen over strategie en» onder richtin dé uitwisseling vanOffi cieren en onderofficieren in de krijgsscholen en..in .de gemeen schappelijke studie yan nieuw ma- terieel. en'nieuwe. ihethodes.T. De Belgische stafchef schetste vervolgensde militaire betekenis van de Westerse' Unie en het At lantisch oact. die de voordelen op leveren ener betere coördinatie der krachten, maar de plicht opleggen tot een grotere militaire inspan ning, In Juni wellicht nieuwe Britse verkiezingen LONDEN. In politieke krin gen te Londen is de mening uitge sproken dat in Juni a.s., zes weken na het indienen van de begroting, een- nieuwe verkiezingsstrijd, in Groot-Brittannië zal beginnen. fi rriiiuiiiimiui in ii diis Diiitiitn niiiiittii iiüin r^itüün niiiDii&iii Koude nacht I Weersverwachting geldig van Maandagavond tot. Dinsdag avond;. Over het algemeen weinig bewolking met -in de nanacht hier en daar.nevel of mist en op vele plaatsen lichte, op enkele plaatsen-zware nacht vorst. Overdag ongeveer de-' zelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige meest Noord-Oostelijke wind. 23 Maart. Zon op6.2S ondet .HMH- Maan op l 1 44 oncfer 4.39; ^^mrapmiiniBEniiiiiiiieBiaairoiiianiiiniinniiiBininBffliinnBiBiiii^

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1