Wij lossen de wapens wèl, zeggen vrijwel alle havenarbeider HET ROTTERDAMSCH PAROOL SECRETARIS NW OVER PRIJSSTIJGING Prijsbeheersing van meer belang dan loons verhoging Devèze probeert het met de metbode-Coué Rotterdam bedankt ervoor, de CPNJ in de kaart te spelen Advertenties met valse Om de vrede! r~ HET WESTEN Bepaling van positie Zuid-Slavië staat achter Tito f~ 10e Jaargang, no. 74 Rad en Acta long» Haves 141, Schiedam T«L 69300 AboxuLprijsi per week 032 par kwartaal 4.10, lossa nummer» 0.09 Opgericht door dé Stichting „Hei Parool - DE SCHIEDAMMER f Dinsdag 28 Ma4rt 1950 Uitgave NV. Oe Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrecteun B. de Vries T- Hoofdredacteur: W. P P- Schaper Van September tot 15 Februari zijn de kosten van levensonderhoud met 7.6 gestegen. Dat heeft begrij pelijkerwijze ongerustheid gewekt. Zulten de prijzen nog meer sty gen? Is er iets ie doen aan. het. duurder worden van «erschillende goederen? Moeten de lonen niet-weer omhoog? Met deze vragen hebben wij ons gewend tot de heer A. Vermeulen, secretaris van het N.y.V,Zijn opmerkingen vthdt u in t artikel hiernaast. (Van.onze rédacteur Economie) ,v*)e regering heeft zonder meer alle prjjs-contröles over boord gegooid. Het N.V.V. heeft herhaaldelijk betoogd, dat het loslaten van pry zen per artikel moest worden bekeken; in het ene geval wel, ïn Het andere niet zou dienen te geschieden. j Wy staan nu voor de moeilijkheid, dat de noodzaak tot export leidt tot beperking van het aanbod op de binnenlandse markt, waardoor prijsstijgingen boven een verant woord peil met zijn te vermijden. Op deze gevoelige sectoren dient de overheid in te grjjpen, als zy tenminste de kosten van levensonderhoud wil blijven beheersen", aldus de heer Ad Vermeulen, secretaris van het N.V.V., in een onderhoud, dat wQ met hem hadden in verband met de jongste stijgingen van de kosten van levensonderhoud. „Wie kijkt naar b.v. drie' artikelen die duurder werden, aardappelen, vlees en fruit,'ziet, dat wanneer hier door de.overheid zodanig zou worden ingegrepen, dat een belangrijk deel van de prijsstijgingen teniet wordt gedaan, de stijging van de kosten van le ven sonderhoud vrijwel in even wicht kan worden gebracht met de jongste loonsverhoging." „Acht u dit ingrijpen mogelijk?", vragen wij, '.,;Ongetwij{eId. Het is niet voldoende uitspraken te doen, dat verder gaande loonsverhoging op dit ogenblik achterwege moet blijven, omdat zij zou leiden tot verdere prijsstijging. Wil men de loonsverhoging voorkomen en dat wil een ieder, die het met Nederland's toekomst goed meent dam moeten, de kosten van levensonderhoud binnen de grenzen worden gehouden. Daartoe dient de overheid incidenteel in bepaalde prüssectoren in te grijpen. Met algemeenhedenals „de concurrentie zal wel gaan werken" komt men er niet. Er dienen positieve daden te komen. Wat nu gebeurd is op het terrein van de kosten van levensonderhoud bewijst, dat wi] met onze crltiek in het verleden op het onbeheerst los laten van de prijscontrole gelijk hadden, „Dit betekent dus," merken wij - op, „dathet HW een oplossing in de eerste plaats zoekt op het gebied van 'de.iprijzen?" „Inderdaad, want dit is veel meer fn het belang van de arbeidende be volking, dan directe loonsverhoging. Men begrijpe echter wel,, dat dit helemaal niet wil zeggen, dat indien deze oplossing op korte termijn niet wordt gevonden, een verder gaande loon correctièv-zau:-kin:ne.n.-uitblijven. Dezekomt dan echter geheel voor Verantwoordelijkheid van de over heid, die in haar prijsbeleid te kort schiet." Js deze kwestie ter sprake geko men op de vergadering van de iti- ter-departementale loon- en prijs commissie van Vrijdag?" „Onzerzijds is de zaak, zoels ik hierboven vertelde, gesteld," zegt de heer Vermeulen. „Er wordt nu na gegaan wat in verschillende prijs- sectoren kan gebeuren. Vrijdag wordt het overleg voortgezet en wij hopen binnenkort met nadere me dedelingen te kunnen komen." „Wat \sjjn eigenlijk de oorzaken van de stijgingen van de kosten van levensonderhoud?" „Bij de laatste 'Stijging lag het zwaartepunt bij de post „voeding". D'e'aardappelprijs steeg met 31.2%. Op basis1 van het gemiddelde" ver bruik per gezin betekent dit een stijging van de totale kosten van levensonderhoud met 0-53%. Vlees en-vleeswaren werden 29% duurder. Dit maakt ophet totale budget 0.97% uit. De prijzen van fruit gm- gen mét 55.6% omhoog. Daardoor stijgen de kosten van levensonder houd met 1.67%. Deze drie posten iraimMioiifmitmïi ■MIIIM-Ml OP de Westerse agenda staat een hele serie van conferenties, die allen, in dit voorjaar warden gehou den, In Den Haag vergaderen drie' organen van het Atlantische bond genootschap. In Londen komt een ander onderdeel van deze organisa tie,, de F in ancie el-Economische Raad, waarin de ministers van Financiën der pactlanden zitting hebben, bij een. In. Parijs vergadert de Organi satie. voor Europese Economische Samenwerking. En in Straatsburg staat .een zitting van de Raad van Europa; .die naar politiekeeenheid op het continent streeft, op het pro: gramma. In feite dienen al deze con ferenties één doe!, dé veiligheid van de vrije wereld. In het I zoeklicht Deze moet berus ten op twee pij lers: militaire LJ kracht en econo misch- herstel. De bouwstof van de pijlers is politieke, militaire en eco nomische samenwerking. De samen stelling ervan Is niet gemakkelijk. De weg naar eenheid Is voor landen, die steeds hun souvereiniteit als het hoogste goed hebhsn beschouwd, vreemd. De Europese leden van het Atlantisch Pact, uitgeput door twee wereldoorlogen, zien zich- gesteld te genover de bijna onoplosbare vraag, boe zij aan de ene zijde hun uitga ven "voor de defensie kunnen, verho gen en. tegelijk hun economisch her- .stel bevorderen. Daarbij komt nog dat de internationale situatie geen langdurig zoeken naar een oplossing toelaat.-v; - Besluiten op korte termijn zijn nodig. Deze te nemen en een inven taris op te maken van hetgeen reed3 bereikt is en binnen afzienbare tijd bèreikt' zal-worder^ is de taak van de conferenties, die in deze dagen gehouden worden. Op grond - van déze inventaris - zullen de ministers van Buiten!. Zaken der Grote Drie (Acheson, Bevin en Schuman) ..dan de positie van het Westen in de kou de oorlog opnieuw kunnen bepalen. Met het oog .op eventuele onderhan delingen met Moskou kan dit niet langer'uitgesteld warden. alleen nemen al 3% voor hun reke ning van de 7.6% die de kosten van' levensonderhoud van September tot 15. Februari stegen, De oorzaken van die stijgingen moet men zoe ken in de verhoogde uitvoer en het lo'slaten van de prijzen." „Maar deze binnenlandse prijsstij gingen. zjjn dus niet gemotiveerd?"' „Stellig niet!", antwoordt, de heer Vermeulen met nadruk. „De prijs stijging bij de aardappels wordt.ver oorzaakt doordat dt vraag van het publiek zich concentreert opklei-- aardappelen, die.er op het ogenblik nu eenmaal niet voldoende zijn. Zandaardappelen zijn er wel vol doende'en tegêh 'n-.lagere prijs- dan dë 'klèia'ardappélën,' Maar de aëfdapt" pelhandel maakt vau dé houding van het publiek misbruik en jaagt de prijzen op, zowel van klei- als zand aardappelen. Bjj de vleeswaren zien we iets soortgelijks. Het vrijlaten van de distributie en van de prijzen hebben een verhoog de en vaak clandestiene uitvoer naar AD. VERMEULEN het Bditenlaiid ien1 gevolge gehad. Daardoor kromp het binnenlands aanbod, wat tot prijsstijgingen leidt. Ket loslaten van de fruitprijzen heeft tot gevolg, dat vraag en 'aan bod hier de prijs bepalen. Dat. aan bod is in dese tijd van het jaar ge- rjiig, maar toqh kan men het op lopen der prijzen niet verantwoord achten". „Verwacht u verdere prijsstijgin gen los van de al genoemde?" „Dat is niet met zekerheid te zeg gen. Men mag enerzijds aannemen, dat de devaluatie nog niet is uitge werkt, maar anderzijds werkt dc concurrentie in het algemeen prijs- calend. Dc kleinhandelsprijzen zijn sedert de devaluatie (behalve ln de voedingssector) meer gestegen aan de groothanrielsprijzen. Als mer. daarbij in aanmerking neemt, dat de productiviteit toenam, kan rr.en de conclusie trekken, dat de kleinhan delsprijzen in strijd met alle econo mische theorieën en ervaringen op de ontwikkeling der groothandels- prijzen zijn vooruitgelopen. Dit wijst op ongemotiveerde stijging van de prijzen in de kleinhandel, maar het geeft tegelijkertijd weer de mogelijk heid tot prijsdaling i» deze sectoren. Het zal er allemaal van afhangen of de concurrentie de hier liggen de mogelijkheden zal weten te be nutten. Een definitief oordeel kan ik dus niet geven." (Van onze correspondent) BRUSSEL. Kabinetsformateur Devèze, die van plan Is op 1 April in Den Haag de bijeenkomst van de ministers van Defensie der landen yin het Atlantisch Pact bij te wonen, heeft gisteren vaart gezet achter Zijn onderhandelingen, die echter nog geen zichtbaar resultaat hebben opgeleverd, maar die hem toch tot de uitspraak brachten dat het nog niet zo slecht ging. „De methode,-Coué", voegde de formateur er spottend aan toe, nadar, hij had. meegedeeld met ver scheidene vooraanstaande figuren uit de drie grote partijen tfe hebben gesproken, die hem echter -niet de indruk hadden gegeven, dat er enige' wijziging in de principes van deze partijen was gekomen. Dit- be tekent, dat de door Devèze zo over rompelend in de arena geworpen formule van nationale verzoening, althans voor .de katholieke partij, nog weinig aantrekkelijks - biedt, omdat hier detroonsafstand van koning Leopold eventueel in étappes, bijvoorbeeld kort na een terugkeer in.het land "aan ver-- bonden 'zou zijn.- Ditwerd gister avond bevestigd door de voorzitter van- de Christelijke Volkspartij, ba ron van der Straeten Waillet, die zeh' dat ztch^glelTmieuive elemen- ten hadden voorgedaan en-dat de -houding van zijn partij, niet was gewijzigd.. Wat betreft de door De vèze in uitzicht gestelde parle- mentsontbinding bleek gistermid dag, dat zijn eigen partijgenoten dit tweesnijdend wapen.wel uiterst voorzichtig Willen hanteren. In verband met de onbekookte aanvallen tegen de. prinsregent van sommige katholieke bladen omdat deze niet een katholiek als forma teur had aangewezen, merkte de demissionnair premier Eyskens gis teren nog op, dat de prins-regent niets had gedaan "zonder de ver antwoordelijke ministers en poli tieke personen' te- raadplegen. Eys kens noemde deze critiek, die op hét bloots tellen,-; van. het niet-ver- antwoordelijkf^'staatshoofdneer komt, ongepast|en gevaarlijk. Dat Joe Louis niet bang is, zich in het hol van de ïeeuto te wa gen, is zo vreemd niet. Wel i>reemd is, dat de ëx-wereldkam pioen, die met zijn boksen mit~ lioenen dollars verdiend- heeft, een overeenkomst met een circus heeft moeten sluiten om ih zijn onderhoud te kunnen voorzien. .'Ëfj.'i.iH tiiüüfl;"!!:: 'w;:'d Rf f.'imiü; i i? .ntiii! 1 Noordelijke wind J gj "Weersverwachting geldig van §j Dinsdagavond tot Woensdag- 1 avond: Droog weer met nu en dan i enkele overdrijvende wolken- m velden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de na- nacht op verschillende Plaat- sen lichte nachtvorst, morgen B U overdag ongeveer dezelfde m temperatuur als vandaag. g 29 Maart Zon op .6.23 onder-19.03. g Maan op 13.07 order 5.06. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Er gonst een vraag door de Rotterdamse havens: worden de wapens uit Amerika door-de havenarbeiders gelost? Temidden van het rumoer van knarsende kettingen, van neerbonkende kisten op de kade, tussen het ge roezemoes van stemmen en het gerinkel van koppen én schotels in de cantines en schaftlokalen blijft die vraagt hangen. En het antwoord? „Niet lossen die wapens van het Atlantisch Pact", zeggen de communisten. „Want ze zyn tegen Rusland gericht". „Niet lossen", zeggen ook de zgn.. „Vre descomité's". „Want ze dienen voor oorlog en wy zjjn voor vrede". „Wel lossen", zeggen alle andere groeperingen. „Wij zijn ook voor de vrede. Maar de nu gevoerde actie, om de wapens uit Amerika niet te lossen heeft met de vraag van oorlog of vrede niets te maken. Oru n 1 pnn rl crynpk" Laten wij eerst de ni et-in ge wij- V/pimeuuuci ZAJCK den mededelen, dat toen bekend hni/ou werd, dat. er naar Nederland wa- in QC naven pens zouden gezonden worden vol- DEN HAAG. Een half Jaar lang zijn in de Nederlandse dagbladen advertenties verschenen met het opschrift: „Verdien geld bü u thuis door het kweken van Champignons." Hierin werden de. lezers aangespoord nadere inlichtingen te vragen aan de firma „Delikaat", Ffjnjékade 20, Den Haag. Wie hierop inging kreeg een circulaire, waarin bedriegeiyk werd voorgesteld, dat men door in een kelder, garage, scbuur of dergelijke ruimte enkele vierkante meters champignonbedden aan te leggen, tien tallen guldens per week kon verdienen., aan de firma 18.— Het is een communistische rel, waarvoor wjj ons niet laten misbruiken. Die zgn. „Vredes- comité's" zyn door de commu nisten opgezet. Het enige doel is, speculerend op de vredes wil van ons volk, de haven plat te leggen, onrust te zaaien en zo in de kaart van de commu nisten en van Rusland te spe- Jen. Daarvoor lenen wy ons niet." Wij hebben met vele tien tallen havenarbeiders gespro ken, op straat, in hun huizen, in de haven, in de schaftloka len, in de „hokken", waar de losse arbeiders aangenomen worden, enz. Ook heel wat ha- ve nar b ei de rs vrouwen hebben wy haar mening gevraagd. En wat wij hoorden en optekenden gaf ons de stellige overtuiging, dat het merendeel van de Rot terdamse havenarbeiders op 't standpunt staat, dat de wa- penzëndingen uit Amerika wel gelost moeten worden. gens de richtlijnen van het Atlan tisch Pact. in Rotterdam en elders zgn; Vredescomité's aan het werk zijn gegaan om de havenarbeiders te bewegen die wapens niet te lós sen. Daartoe worden pamfletten en krantjes verspreid en vergaderin gen gehouden. In die comité's zit ten ook mensen, die geen. commu nist ziih en die zelf menen, dat zit geheel los van de communisten werken. Maar dat is slechts arge loosheid. want in werkelijkheid trekken de communisten in (en.. buiten)" de" cómité's aan de touw tjes. Dat ligt er duimendik bovenop voor iedere enigszins Ingewijde, die met.de mensen van deze cómité's in gesprek raakt. Deze actie heeft reactie gewekt. Naar aanleiding van communisti sche opmerkingen in de Kamer heeft - minister-president Drees op 15 Februari gezegd: ..Ik kan na mens de regering verzekéren: de wapens worden wel gelost. Of de communisten hoog springen of laag springen, wii zullen ons door hun terreur niet laten afschrikken". Tegen oorlog De E.V.C. is natuurliik tegen het lossen van de wapens maar haar aanhang onder de havenarbeiders is gering.. De vrij sterke Onafhan kelijke Vakbeweging (O.V.E.), waar de heef A. v. d. Berg een, be langrijke rol in. speelt, heeft, zich mét een overweldigende meerder- Vandaag lassen de havenarbeiders erts, morgen zuid- vruchten, over morgen..,. wa pens. Want aan communistisch gewroet doen zij niet mee. (Eigen foto) heid vóór het lossen van de wa pens uitgesproken; De heer v. d. Berg. oud-E.V.C.'er, lichtte ons dit standpunt in een onderhoud als volgt toe:.,,Wii zijn niet' voor Rus land maar ook niet voor Amerika. Wij zijn teeen oorlog. Wij willen dat de arbeiders gezamenlijk de vrede vestigen.'Maar de actie om de wapens van het Atlantisch Pact niet te lossen is 'n communistische rel. die alleen Moskou wil bevoor delen. Een waarachtig vredesoffen sief zou zich ook tegen het Russi sche militarisme moeten richten. Afgezien daarvan zou de door de communisten gepropageerde weige ring een voorbarige actie zijn. die tot mislukking gedoemd is. Het is misdadig dé arbeiders daar met valse argumenten in te drijven. Piet Barendrecht heeft in de Ri-, vièra-hal uitgeroepen: ..Staken jul lie maar gerust. Er komt geld ge noeg binnen". Maar iedereen weet. dat de door hem gewilde actie noa geen week te financieren is." Het standpunt van de erkende vakbonden, de Unie Verkeer, is be kend'genoeg: Het door. het Neder landse volk gekozen, parlement heeft met overgrote meerderheid besloten tót aansluiting bij het At lantisch Pact. Verhindering van de uitvoering van dit. besluit is in strijd met het democratisch staats bestel. De Centrale Bond van Transportarbeiders en de Vrouwen bond van het NVV heeft met ver gaderingen en drukwerken tegen de zgn. Vredescomité's stelling ge nomen. Ontslag, dreigt Nu nog iets over de geldinzame lingen od lijsten, die worden ge houden om een eventueel conflict te financieren. De heer «T. Frank, die voorzitter is van het plaatselijk Vredescomité te Rotterdam verze kerde ons, dat er „al tienduizenden guldens" binnen ziin. Maar hii gaf ons toe, dat een conflict, zoals hij wil uitlokken, millioenen zou vor deren. ..Maar die komen als het zo ver is vanzelf wel", zei hij. Wij menen, dat de heer Frank.niet zo naïef is. dat bii dit zelf gelooft. Wii hebben ook onderzocht wat de betrokken directiès zullen'doen als de havenarbeiders werkelijk weigeren- te lossen. Wii kregen Wie aan de firma 18.— over maakte. ontving een paar pakjes champignon-zaad, een pakje .kunst mest. een therm om eter. en een hand leiding. samen ongeveer ter waarde van f 2,50, Bovendien werd meege deeld, dat de uiteindelijke produc tie, door de firma tegen de hoogste, dagprijzen zou worden opgekocht, maar daar kwam meestal niet veel van. omdat zij veelal de moeite .van het verzenden nauwelijks waard was. Via- pers en radio werd tegen de praktijken1 van dé firma „Delikaat" gewaarschuwd, die echter voortging talrijke slachtoffers te maken. De Haagse politie" schonk direct de nodige aandacht aan het zwendel- zaakje, doch stond aanvankelijk machteloos, omdat de gedupeerden verzuimden een aanklacht in te die nen. Desondanks werd het de „fir mant", de Belg Alfred Blehln uit Luik. in Den Haag te warm onder d'e voeten. Hij verplaatste 'zijn kan toor naar Maastricht. De politie kreeg sindsdien voldoende bezwa rende gegevens en B. is thans te Maastricht gearresteerd. BELGRADO Het nationale front van maarschalk THo heeft hij de verkiezingen voor de twee ka mers van het federale parlement, die Zondag J.I. in Zuidslavië zij» gehouden 92,6%. der -uitgebrachte stemmen op zich verenigd. In 1945 stemde 84 procent voor het nationa le front, Over het dgcmcen schij nen alle kiesgerechtigden hun slem tc hebben uitgebracht. Tito zelf heeft over de uitslag zijn grote voldoening uitgesproken en gezegd, dat de1 overgrote meerder heid der bevolking te kennen heeft gegeven, dat men op de goede weg is naar het herstel van het land en de vestiging van het 'socialisme en dat zij vast besloten is Dp deze weg voort te gaan. sterk de'indruk, dat zïi dit zeer hoog op zouden nemen en dat zij' tot ontslaan zouden overgaan. De directie van de Scheepvaartveréni- ging Zuid waaronder ook de Ha- venarbeiders-reservé ressorteert (onder deze H.A.R. valt onge veer de helft van de arbeiders) zei ons, bij monde van de secretaris, dr' A. J. Stakenburg: „De wapens wor den eélost. Dat lijdt geen twijfel. Wie ervaren is in de haven wéét' wat dat betekent", 'En dr. J. Ph. Backx, direceur van Thomsens Ha venbedrijf, zei zeer duidelijk....Wie! dit werk. dat een gevolg'is van een besluit van ons Parlement, weigert.1 wordt ontslagen en niet meer terug genomen. Dat,is in ons bedrijf me degedeeld. Maar 'bii! ons bestaat daar geen gevaar voor. Onze arbei ders 'lossen. Zir. doorzien.:het com munistisch. gewroet. De kern heeft zich in een. vergadering dan ook vóór lossen uitgesproken". (Zie verder pag. 3) V RAAG AAN TIEN MENSEN of aan honderd wat zij willen: vre de of oorlóg, en zij zullen alle tien of alle honderd antwoorden met vrede. Zou er, na alle ellende, die de. oorlog over ons bracht, öok maar één gek zijn. die het tegengestelde antwoord geeft? Ondenkbaar. De volkeren wensen vrede, vrede nu meer dan ooit;, wat niét hetzelfde is als een vrede met het pistool op de borst. Zij wensen vrede lp de sim pele zin van herstër en opbouw, van ongestoord en onbedreigd werken aan een nieuwe toekomst, daarom willen zij vrede voor zichzelf,1 voor hun vrouwen en kinderen. Een een voudige waarheid, waaraan niet te tornen valt, een waarheid, die des ondanks door een kille werkelijk heid wordt ontkracht. Sinds de wereld in twee kampen is uiteengevallen, een blok van vrije, democratische en een blok van volksdemocratische, lees com- munistis -he of communistisch ge- óriëutescde landen, botert hel niet erg met «lé vrede- Om het duide lijker te zeggen: sinds dé vrije de mocratische republiek Tsjecho-Slo- wakije door de communisten werd uitgehold én omver gelopen, waar na; zij ophield ..vrij te zijn en in plaats daarvan een vazalstaat .van de Sowjet-Unïe werd heeft 't geloof aan de vréde een flinke knak ge kregen. In het. bijzonder in West- Europa, waar dé vrije volken wer dén geconfronteerd met een over weldiging, die ook huh lot zou kun nen worden indien zij niet waak zaam genoeg zouden zijn tegen de uithollingspolitiek van de commu nistische vijfde colonne. Nu behoort het tot'de. geliefkoos de argumenten van de communis ten om de verhoogde waakzaam heid, die na de val vanhet vrije Tsjecho-Slowakije, in alle nog' vrije landen is ontstaan, te vergelijken met oorlogszuchtigheid. Het is een zwart-wit schema en een omdraaien van 4e feiten, die zij zonder virtu ositeit, wei met starheid hanteren. En zoals zij voor de oorlog dag in dag uit over de omsingeling van de Sowjet-Um'e hebben .gesproken, zo spreken zij thans ovér de oorlogs voorbereiding van de Westerse te gen de Oosterse landen. Die verhoogde waakzaamheid heeft intussen het Atlantisch Pact voortgebracht, een overeenkomst van wederzijdse bijstand, ..waarbij ook ons land zich heeft aangesloten. Uit het Atlantisch Pact vloeit voort, dat Amerika wapens aan ons zal léveren. Diewapens zijn 1 hu een maal nodig óm te voorkomen, dat de West-Ëuropése landen in 'eeo; toestand van weerloosheid geraken voor het geval ophieuw- een aanslag op hun vrijheid wordt .gepleegd,- En daarmede zitten wij meteen *h kefc probleem van de wapeiileveranties, waartegen 1 de communisten met man en macht en met zogenaamde ■Vredescomité's ageren. Men vindt het in; die kringen heel gewoon, dat de^Söwjet-Uole tot- de tanden ,-toe bèwapëhd'\ is. Evenzeer vindt men het gewoon, dat in Oost-Duitsland, achter het IJzeren Gordijn, politie- troepen worden opgeleid in forma ties op volslagen militaristische grondslag. Maar zodra vrije, demo cratische landen maatregelen nemen om niet onvoorbereid té zijn. op een eventuele agressie, .wordt hierover moord en brand geschreeuwd en le zen wij in pamfletten^ over. „impe rialistische rovers", die het .op de Sowjet-Unie- gemunt hebben. •Vandaar, dat in alle grote haven steden van Wast-Europa op bevel van Moskou een georganiseerde ac tie wordt gevoerd tegen de wapen- leveranties. Vredescomité's, waarin mensen van allerlei slag zitten, doch gedirigeerd1 door -.. communistische propagandisten, .roepen in het bij zonder de 'havenarbeiders^ op deze wapens-niet te lossen.. Zij organi seren vergaderingen en houden pe titionnementen en zij proberen on der de leuze: Op voor de vrede, een antimilitaristische stemming.. te kweken onder de bevolking. Op-voor de .vréde is een schone leuze.-Wij geloven niet, dat een ver standig mens zich daartegen zal verzetten. Maar wanneer commu nisten deze leuze aanheffen, -moet men op zijn. hoe.de zijn; Want zij hebben belang bij een zwak. mili tair onvoorbereid Europa, zogoed als sij belang hebben bij vérpaupe- ris'ering en werkloosheid, die nu eenmaal een uitnemende voedings bodem scheppen voor betverwe zenlijken van hun dictatoriale, staat. Een vrede, die tot zulk eeJ} sh*at leidt, kan 'niet de mize zün- *Yy wensen gevrijwaard te blijven voor die zegeningen. Ons democratisch staatsbestel met zijn vele vrijheden is ons daarvoor te lief. Wij. zfjn be reid. onze verworvenheden te ver dedigen tegen een ieder, die. ze ons wil ontnemen, of hij nu Hitler, of Stalin heet. En het. is daarom, dat wij .zeggen: deze. wapens moeten worden gelost. Nee toch.Heus! Umgadinwa. Nangosomö, „word het spelen voor ..ons niét moe en kom. terug" al dus een Zoeloe hoofdman, toen Yeliudi Menuhin. te Orlando voor Zoeioe-gehóor had ge speeld. De Sioux Jules Sioui is in hongerstaking gegaan te Que bec, omdat hij^ vindt dat de blanke» dë Indianen nog steeds onderdrukken. Maar nu'heeft hij bonnetje gekregen we gens rebellistische poging tot zeljmoord.' Een klein zoet lief Gerritjè van 5 jaar stelt ten toon in Den Bosch in de Openbare Lees zaal, afdeling Zondagsschilders Zij heet Odette. Van critieken trekt zij zich niets, aan, want zy kan nog niet lezen. N.t.H. be nijdt haar. Dominee- te Bexfiill (Sussex) tuil dat alle mensen werk en eten paan staken- van '25 Maart af, als Bevin, en Acheson geen kans zien om Stalin te spreken te krijgen over gezamenlijke af schaf van H-bom.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1