O 3 WIJ HEBBEN IN 1940 GENOEG LEERGELD BETAALD Virginia HERENIGING EN SCHEIDING MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Havenarbeiders: Wij lossen de wapens wèl Niemand wil de oorlog; daarom moeten er wapens komen Bootwerkers binden de kat de bel niet aan iffUq.cL Dinsdag 28 Maart 1950 „Evangelische Maatschappij en het kwade gerucht 'V Met verbazing en ergernis las ik op 21 dezer het artikel In de rubriek „Van Kerk en; Wereld" onder de ti tel „Evangelische Maatschappij leeft uit het kwade gericht". Deze Maat schappij helpt en steunt Protestantse instellingen in streken, waar zi. 'haast niet kunnen bestaan of bei dreigd worden. Zij verdedigt het Protestantisme tegenover de visie der RJC-kerk. Zij strijdt niet tegen het H.K. geloaf maar tegen ultra montaanse politieke verschijnselen, die onze geestelijke vrijheid be dreigen. Dr .J, RIEMENS Neen, stellig is het geen prettig soort werk, dat de voorstanders van de Evangelische Maatschappij me nen te 'moeten doen. Gelukkig ech ter, dat er deze mensen zijn. Zijzjjn nu eenmaal nodig, om hét vuile werk op te knappen t.egcn; eèn zich breed makend totalitair; .politiek Rooms Katholicisme, n'err déplaise het neusophalen van fatsoenlijke Protestantse kamerthcologen. JOHANNA A. V. TOORENBURG Ik weet heel goed. dat v/ij niet moeten zoeken naar wat scheidt, doch naar wat bindt. Dit betekent niet. dat het ongepast is als Pro testanten zich bewuster worden waarom zy Protestant zijn M. J. J. TERWEN (Het gaat onze medewerker niet om personen, al of niet werkzaam m de Evangelische Maatschappij. Hef gaat er sieehts om, dat de wijze waarop deze instelling anti-Roomse propaganda voert, naar onze me ning d contrario werkt en niet, of althans te weinig, een werkelijk Protestants (dit is reformatorisch bewustzijn aankweekt als de enige positieve houding, welke tegenover Rome vanuit het Protestantisme gerechtvaardigd Is) 't Ligt aan de Mevroiuven II Als werkgeefster moet ik mij ver weren tegen de bewering van brief schrijfster J. C. (Moet eens ho ren van 21 dezer) dat het de schuld van de „mevrouwen" is, dat de bui tenlandse dienstmeisjes hier te lan de een kans krijgen. Ik - houd voor huispersoneel stipt de sociale voorwaarden aan die ook elders gelden zoals: vacantietoeslag, afgepaste werktijd, extra beloning voor extra arbeid, etc. Toch heb ik sinds dé bevrijding zeer slechte er varingen opgedaan van eenvoudig snoepen tot stelen en slecht zedelijk gedrag toe. Ik kan me voorstellen, al zou ik het zelf niet doen, dat sommige werkgeefsters in arrenmoede haar toevlucht nemen tot een Oosten rijkse hulp; Heus, het ligt niet alleen aan de mevrouwen, het ligt ook aan de meisjes. EEN DOKTERSTOOUW De agitatie tegen de komst van Oostenrijkse dienstmeisjes getuigt van- een bekrompen standpunt en komt de ."Europese samenwerking niet ten goede. Er is..meer vraag haar dan aan bod van dienstmeisjes. Logisch dus. dat men tracht buitenlandse werk krachten te werven. Dat gebeurt ook fn onze mijnindustrie, zulks ten nut te van onze economie. Dat veel Nederlandse meisjes geen dienstmeisje meer willen zijn, heb ben de mevrouwen aan zichzelf te wijten. Dienstmeisjes, vooral die voor dag cn nacht, worden vaak mis bruikt als keukenmeisje, kamer meisje, tafeldienster, bellenmeisje, boodschappenmeisje, werkster, ïtrijkster, kindermeisje, oppas voor *5 avonds, enzovoort. Wel is "er iets veranderd ten goede, maar hoe vaak is ook niet nu nog een kapot-servies goed genoeg voor de keuken en moet het meisje de karweitjes opknappen waar me vrouw vies van is? C. F. (In het generaliseren in de laat ste brief schuilt een gevaar. Helaas is echter ook een doktersvrouw nog een uitzondering (Vervolg van pap. I) Wy zijis de Rabroekstraat ingelopen, waar nog al wat (meest losse) havenarbeiders wonen en hebben in buizen en op straat met de mensen, die in de haven bleken te werken, gesproken. Binnen zeer korte tijd hadden wfl op straat, ter hoogte van «Leen in de Put", een hele groep verzameld, waarin hevig werd gediscussieerd. In deze straat bleken vrij veel radicaal gezinde arbeiders te wonen, die van mening zijn, dat de wa pens niet gelost moeten worden. En van de vrouwen stonden er ook verseheidenen op dit standpunt. De wapens komenl In uw rubriek ,Jn het Zoeklicht" van 21 dezer suggereert U, dat de Wapenzéndingen uit Amerika zullen bijdragen tot grotere veiligheid van West Europa tegen een aanval uit het Oosten. Ik meen, dat het nuttig is als uw lezers ook kennis nemen van de me ning van een Duitser over de her bewapening van West Duitsland, als bijdrage tot dit veiligheidssysteem. Ik vond deze in dc „letters to the editor" in „Life" van 12 dezer. „....Mij is gebleken uit gesprek ken met vrienden, die 5 tot 6 jaar hebben doorgebracht in Russische krijgsgevangenschap, dat geen Duits of zelfs Europees leger Europa tegen het Rode Leger zal kunnen verdedigen". Leonard Goedhart, Liibeck Het bovenstaande vormt toch wel een schril contrast met uw opti misme. - LEZERES Betwist advies „Beroepschauffeur" (Moet U eens horen van 21 dezer) heeft in zoverre gelijk, dat zijn methode van rijden in de mist (stadslicht plus berm- lamp) bij nacht de juiste is.. Het ad vies van de verkeersbonden had echter betrekking op het rijden overdag. Ontsteek dan gerust de koplampen. Tegenliggers zullen U eerder opmerken. J. J. MOL In de knel Ik begrijp heel goed, dat het de loonarbeiderbang om het hart wordt, als hij leest, dot tegenover een loonsverhoging van vijf procent een stijging wan de levenskosten van 7.6 staat. Laat hij echter niet .ver geten, dat er voor de talrijke kleine zelfstandigen en kleine spaarders - nooit iets gedaan wordt Voor hen was er geen 5 Zij kunnen zich niet organiseren, noch bedreigen zij de arbeidsvrede. Toch ligt hun in komen soms ver beneden dat van menige loontrekkende. B, H. Een der vrouwen zei: ..Wij heb ben oorlog genoeg gehad. ,En wa pens maken ze om te gebruiken. De mannen moeten ze niet lossen. Als we geen geld krijgen zullen we wel wéér zien Dan konen we wei op de nof. Leen in de nut is er goed voor (gelach bii dc omstanders). We Doffen nou toeh ook al. En als we honger moeten liiden, vooruit dan maar. We hebben in de oorlog ook wel honger gehad." Maar andere vrouwen waren het daar helemaal niet mee eens. Eén z&i: ..Waarom moeten altijd onze mannen, de ha venarbeiders. de kastanjes uit het vuur halen? Waarom moeten wii er altijd honger voor lijden? We héb ben een paar ia ar geleden tien we- ken staking eehad. Daar ben ik nog van achteroo. Geef jij raiin kinde ren te eten als mijn man geen geld thuis brengt? Nee toch zeker? En zo liepen de debatten vrij hoog. Maar even later zager wii twee van de hevigste tegenstandsters, die elkaar nos al heftig te liif wa ren gegaan gearmd de stad ingaan om boodschianoen te doeii. Zo zijn wii nu eenmaal in Rotterdam. De havenarbeider.Drlessen uit dc Frederikstraat zei: ..Ik ben tegen lossen. Ik handel niet tegen mïin principes. Wie voor lossen is. móet van zlïn vrouw! Zo denk ik er over". En een ander voegde er aan toe: ..Ze .schermen nu mei Rusland,, maar wij staan onder de dictatuur van het Amerikaanse kapitaal. Eü daarom lossen wii niet". MaarLon- derman was weer vóór lossen en ELüLüjiaBrjaiüiaamniimiiiiaafsiuiJiiaiamaiaiEiamigiitiniipiiimttnitgnii^iran Niets Procedè-van Völen, Maart 2950 Procedé-Micliels een jaar eerder Met verbazing las fle in. de krant van 17 dezer, dat een mijner colle ga's een. nieuwe vinding zou hebben gedaan op het punf van grimeren, nl. een zogenaamde tweede huid van plastic. Reeds vijftien jaar geleden vond deze in Amerika toepassing. Het procédé werd toen geheim gehouden Zelf experimenteer ik sedert 1968 met plastische grime en anderhalf jaar geleden maakte ik mijn eerste zgn. tweedy, huid. Het door de heren Van Volen be reikte resultaat is dus noc"; iets nieuws, noch een. specifieke Neder landse vinding. H. MICKELS Onenigheid in Padvinderij Van het bestaan van een brochure „Ten einde raad", was mij niets be kend. Op grond van wat u hierover hebt gepubliceerd kan ik mij vol komen plaatsen achter de 24 pad- vinderleiders, die dit geschrift pu bliceerden. Toch betreur ik de mate van pu bliciteit, die U aan deze aangelegen heid hebt gegeven. Paedagogisch lijkt mij dat niet juist. C. A. M, DE JONG Uw artikel „Onenigheid in de Padvinderij" heeft my zeer ge schokt. U vraagt zich af. of de diep gaande meningsverschillen (of zij diepgaand zijn, staat voor mij nog te .bedien) niet binnenshuis hadden kunnen wordeD opgelost. Bij de aanvang van de brochure „Ten' einde raad" kunt u echter le zen. dat deze is gericht aan commis sarissen en leiders, dus tot personen „binnenshuis". Wanneer u zegt dat de ruzie is prijsgegeven aan de bui tenwereld, is dat niet juist. Eén ding staat voor ray vast, de brochure-groep, waartoe ik niet be hoor, wil de moeilijkheden intern oplossen door middel van. een lei dersconvent en heeft zich daartoe tot alle volwassen leden gewend, L. ROODNAT (De brochure werd gezonden dan de redacties der Nederlandse dag bladen met - het versoek hieraan loei aandacht te willen besteden. Wij deden dit, alleen reeds omdat, er duizenden padvinders bij deze aangelegenheid zijnbetrokkeg. Bo vendien hebben toij, in tegenstel ling tot de meeste, aaidere dagbla den. de moeite genomen te vragen naar het standpunt fan het Natio nale Hoofdkwartier Kreukniet uit de Rubroekstraat was er vóór om principiële redenen, hoewel bii geen lid van een vak bond ol Dartii is. Hii zei: ,Jk bert in 1940 soldaat geweest. En toen stond ik onvoldoende sewapend in het'veld. Als Lk nog' eens od moet komen om te vechten, dan wil ik ook zoed gewapend ziin. Waarom mogen de Russen zich lot de tan den wapenen en moeten wii zonder wapens blijven zitten? Wii zitten nü eenmaaj in het Atlantisch Pact. aan de andere kant dus. En dat ligt voor de hand Daar moeten we de consequenties van aanvaarden. Maar ik hoon net zo vurie ais ieder ander, dat er nooit oorlog komt. Ik heb veel te erg mee gemaakt wat dat zeggen wil" En ziin vrouw die ziek lag. was het mei hem eens. Ze was boven dien van mening, dat de arbeiders gezinnen in deze tiid een staking, zonder'een behoorliike weerstands- kas. niét aan kunnen. ..Dat "kan een week eoed gaan op ziin hoogst" zei ze. „Maar langer niet. Er is nu al bijna niemand, die van zijn geld rood kan komen". Stemming verdeeld Mevr. Koevoets ïn de Paradijs- laan vtouw van èen havenarbeider, zegt ook. dat er-gelost moet worden omdat ons laad nu eer.maaï ook waoens moet hebben, net zoals de andere landen „Als er éeen oorlog meer mogeliik is Is het niet meei nodig; Maar-we moeten ons toch kunnen verdedigen? W© hebben in 1940 genoeg leergeld betaald. Bo vendien is er geen arbeider, die zich langer dab een week kan per mitteren zonder inkomsten te zit ten." Maandagmorgen bii de .."hokken", was da stemmingverdeeld. De cantinebaas van een Volks bond-koffiehuis bii'een van de ha vens vertelde ons. dat er niet meer zo veel over de wapenlossinsen wordt gedebatteerd als 'ri' paar we ken geleden; Het is ..dood gepraat", zei hiï. -Er is zo iets als een anti climax. Dcactfe-eomité's hebben het niet Jiandig gedaan. Ze_zijn met hun actie' begonnen foen' 'ér nog niets aan de hand was. maar de geestdrift die ze willen wekken, hebben ze verbruikt vóór het geval gaat spelen. Het duurt té lang." Uit de gevoerde debatten tussen de havenarbeiders was echter op te maken, aldus deze cantinéhouder. dat de meesten vóór lossen van de wapens zijn. Een oud-Sediende uit de ïiaven die er bij kwam staan, voegde er aan toe: .Maar toch kun ie er niets van zeggen. Het hangt er helemaal van af waar de eerste wapenzending binnen komt Komt die bii een groen. die. wel lossen wil. dan komen de wapens er zon der geharrewar uit. Dgji "krijg je wel wat deining ïn de. buurt van demonstranten, maar dan is de eer ste lossing er al geweest en komt de rest vanzelf. Wordt bii'de eerste boot meteen geweigerd, dan heb je kans. dat er meer moeilijkheden komen. Want er is veel solidariteit onder de havenarbeiders.. Daarom kan de houding van een naar men sen beslissend ziin. Grijpen een pqar man. die een beetje gezag hebben bij de anderen, het werk meteen aan., dan gaat de rest mee. Maar het kan ook andersom ziin. En er ziin dart altijd mensen, die voor dreigementen voor terreur opzü gaan,. Maar in het algemeen geloof ik ook, dat dg xneesten niets van dat weigeren moeten hebben. De mensen ziin ook moe gestaakt. We willen nog wel staken als het. moet. Maar dan voor onze eigen boterham" Iedere dag Lange gesprekken hebben wii nog gevoerd in de eantine van de Holland-Amerikaliin. De meer derheid van de honderden man nen. die hier hun brood zaten te eten. was volgens onze steek proeven beslist vóór lossen. Hier was de opinie ongeveer als volgt: Wij zijn tegen oorloe en ook tegen wapens. Maar dan moeten ze be ginnen die wanens niet temaken. Als ze hier komen ziin ze gemaakt, vervoerd, overgeladen, verscheept enz. Bii ons komen ze in de vijfde of zesde hand. Waarom moeten de bootwerkers nu altiid de kat de hei aanbinden? Waarom moeten wij altijd ..het ventje" zijn? En. goede man, vrij lossen iedere dag oorlogs materiaal: rubber, aluminium, giet ijzer vliegtuigen. Waarom dan nu deze wapens niet. Rusland heeft toch ook wapens? En wie geeft ons te eten? Zeker de collectebus. Nou. daar trappen wii niet meer in." A, Troost van de Heisedïik was van mening, dat maar .een handje vol" zou weigeren te lossen. N. "Vis ser uit de Retïefstraat vónd het noodzakelijk, dat hier wapens ko men. Wij hebben aan de nazi's ge noeg leergeld betaald" zei hii. En v. d. Wal van de Niemve Binnen weg sloot zich bii hem aan De gebroeders Cornu uit de Nij verheidsstraat én T. Kemker uit de Oranjeboomstraat bleken eveneens voor het lossen van de wapens. ..Ik zal u gauw zeggen waarom", zei A. Cornu. ..Wiï laten óns niet voor het communistische karretje spannen, Wii staken niet op bevel van Rus land. Het is alleen om relletjes be gonnen in het belang van de bui tenlandse politiek van Rusland, En daar werken vü principieel niet aan mee". Bij Thomsens Havenbedrijf kan men onaangekondigd niet zo ge makkelijk in de eantine t-'irdrin- gen. Wii schoten buiten n> "iraat achter elkaar vfif havenarbeiders aan. Ze bleken alle vijf op het standpunt te staan, dat de waoens wel gelost moeten worden. Hun namen gaven ze er bii maar nieu we gezichtspunten brachten ze niet naar voren. ..Bii ons wordt a het werk niet geweigerd" had directeur Backx ons gezegd. Dat klopt dus wel met onze ervaringen. Die ervaringen ziin duidelijk ge noeg. Wii hebben onze vragen steeds «objectief gesteld. Wii heb ben niemand het antwoord ..in de mond gelegd" en op geen enkele manier op dat antwoord enige in vloed uitgeoefend. De concilie is. dat slechts -weinig havenarbeiders ons te kennen geven.-dat rij perti- nent zouden weigeren te lossen. Loos tam-tam Onze indruk is. dat de hele actie van de zgn. ..VredescomitéV' zeer weinig heeft uitgewerkt.' Een klein aantal mensen maakt veel tam-tam en poogt zo ook in drukwerken de indruk te wekken, dat de ge hele groep var» duizenden havenar beiders bezeten is van de idee. dat ze die wapenschepen niet moetea lossen. Maar dat is volkomen on juist, Het doet ons denken aan die veldheer uit de geschiedenis, die tot ziin handjevol soldaten zei. „Alle maal hard schreeuwen, dan denken ze. dat we met een. veel groter aantal ziin." Dat is ook hier zo: veel geschreeuw van een handje vol. Maar dat zal waarschijnlijk niet veel resultaat hebben. De ha- Protest van Engeland en •V.S. tegen roebelkoers LONDEN Engeland en de V.S. protesteren bii de Sowjet-TJnie te gen het besluit vao de Russische regering de speciale roebelwissel koers voor diplomatieke missies in Moskou af te schaffen. Men is van mening, dat dit besluit ten doel heeft de westelijke ambassades in Moskou te dwingen haar staven te verminderen. Zuilen we de wapens lossen of niet? Deze vraag duikt telkens op in de gesprekken m de confines. De meesten zeggen: ja, (Eigen foto) venarbeiders kennen dit spelletje nu zo langzamerhand wel. ..Daar trappen we niet -meer in" zeggen ze zelf. "Verreweg de meesten zien duide lijk in. dat deze hele opgeblazen actie in werkelijkheid helemaal niet begonnen is om de vrede te die nen en in haar consequenties juist veel eerder de vrede in gevaar brengt. De agitatoren hebben de arbeiders deerlijk onderschat. De Rotterdamse havenarbeiders voelen zeer goed. dat men tracht hen om de tuin te leiden en dat heeft al leen maar hun vexoirwaardiginS gewekt. Ten koste van onze gezinnen, ten koste van ons werk. ten koste van de Rotterdamse haven en de Rotterdamse bedrijvigheid, ten kos te van Nederland en ons democra tisch staatsbestel ons voor het wa- gentie laten spannen van Moskou en de Russische buitenlandse Politiek? Daar passen wii voor! zeggen de havenarbeiders van Rotterdam. Eu wie zal hun ongelijk geven? Vonnis van Amerikaans communist bevestigd WASHINGTON Het Ameri kaanse Hooggerechtshof te Wash ington heeft het vonnis, dat over Eugene Dennis, secretaris der Ame rikaanse Communistische Partij, is uitgesproken, bevestigd. Hijwerd vorig jaar veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 1D.Ü00 dollar boete, wegens samen zwering ter omverwerping van de regering. Advertentie (LM.) Hnmkwestiea rentezepeJi ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedure* arbeidswet enz. Vraag: J. C. wil weten wie' een ruit moet betalen, welke door het zetten van een fiets tegen het raam, is gebroken. Antwoord'. Dit zijn nu kwes ties, waaTbij men in de eerste plaats moet trachten in der minne tot een oplossing te komen. In het onderhavige geval stond er reeds een fiets voor het raam, werd er een tweede fiets tegen gezet en betrof het een bezoek bij een ken nis. Is nu de fiets; een beetje non chalant neergezet.' had men wel licht de fiets ergens anders kun nen plaatsen, is de kennis iemand, die goed gesitueerd is dan wel is het een arm man, moeten niet de 2 eigenaren van de fietsen, bene vens de kennis botje bij botje leg gen? Kortom in een geval als dit moet men niet vragen naar wat menselijk „recht" is, maar wat billijk is. Vraag: P. N. Deze vraagt "i de komende huurverhoging ook geldt ,voor huizen, waarvoor m het voorjaar 1941 voor het eerst kuur werd betaald. Antwoord: Ja, de komende huurverhoging van 15 geldt voor alle huren, zoals deze waren cp 1 Mei 1940, tenzij met toestem ming van een of andere officiële instantie na Mei 1940 reeds een verhoging is tot stand gebracht. In dat geval moet de zaak even opnieuw worden bezien. Vraag: H. B. klaagt over de ontoereikendheid van het bedrag der vergoeding van oorlogsschade, dat hem is uitgekeerd. Antwoord: Nu de wet op de oorlogsschade in het Staatsblad, ts opgenomen en binnenkort de* gel den voor deze zaak by de Stateti- Generaal zullen wordenaange vraagd, mag worden verwacht, dat nsar alle waarschijnlijkheid in de zomer of in het najaar geleidelijk de definitieve afwikkeling van ds oorlogsschade zal beginnen. De ge hele afwikkeling zal nog wel ge ruime tijd vergen, omdat men met tienduizenden gevallen te maken heeft. Wanneer men echter zeer bijzondere redenen beeft, welke een speciale beoordeling op korte termijn noodzakelijk maken, dan doet men goed schriftelijk of mom deling contact te zoeken met het bureau van de Schade-Enquète- Coramissie. Vraag: H. D. wil iets weten over de hoogte van de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening. Antwoord: De maximum Nooduitkering in de grootste plaat sen bedraagt voor een echtpaar f 936.per jaar. Op dit bedrag worden gedeelten van inkomsteD overeenkomstig de daarvoor be staande regelen in mindering ge bracht. Vraag: L, de B. wil iets weten over de 5 en de uitkering in- ;cvolge de Ziektewet. Antwoord: De uitvoerings organen voor de Ziektewet heb ben besloten, te rekenen van 1 Januari 1.L af, de ziekteuitkerm- maakte" Kerk, wisselde stuivertje met ds. v. d. Kettery, die nu ineens door de synode dezer groepering als vol werd erkend en wiens kring in Vcenendaal nu de wettige Gere formeerde Gemeente is. Ziedaar, in het kort de feiten. Wij hebben al bemerkt, dat men vooral buiten de Kerk van dit alles niet veel begrijpt. j—,v..„ „.v..0_..— Daarom nog een enkele aandui- zette onder de naam: Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken volgens art. nen van een verantwoord en bijbels ding omtrent hetgeen er g e e s t e D INNEN de Kerken van gereformeerde denominatie in ons land heb- feld doorwerken. Waar hei, binnen ben zich de laatste tijd feiten voorgedaan, die de aandacht waard de art. 31-Kerken niét doorwerkt, zijn. Allereerst moet gewezen worden op een belangrijk resultaat van zullen zij slechts met verdere af- de besprekingen in de kort geleden gehouden Generale Synode der Ge- scheidingen in eigen midden te reformeerde Kerken. Het is niet teveel gezegd, wanneer wij beweren, kampen krijgen er zijn er al en- dat er in de Gereformeerde Kerken tal pan figuren warendie oprecht hele! omdat dan duidelijk blijkt, leden onder het feit, dat de groep, die haar in 1944 verliet en zich voort- dat het sectarisme het heeft gewon- 32 (der Dordtsche Kerkorde)zich steeds verder van haar punt van oor sprong verwijderdeIn de oorlogsjaren is deze scheiding een feit ge worden. De naam van prof. K. Schiltter blijft er aan verbonden, en hei geding ging toen over vragen-, met ae Doop in verband staande. Ongetwijfeld hebben al spoedig tal van leden der Gereformeerde Kerken niet meer geweten waaróm zij het verband dezer Kerken ver lieten. Allerlei persoonlijke kwes ties gingen een rol spelen, die met het oorspronkelijke geschil' weinig Deze week; in Kerk en Wereld kerk- en gemcentebegrip. 1 ij k is geschied, Ds. Kok weigert In de tweede plaats wijzen wij te geloven, dat de God-van-de-Bïj- op wat enige tijd geleden heeft bel zó onbarmhartig zou zijn, dat plaats gevonden binnen de „Gere- Hij wel het behoud van de mens formeerde Gemeenten". Dat is de aanbiedt, maar het dan nog groep, waartoe eenmaal ds. Kersten maar niet gééft Wij menen, dat ds. behoorde. Voor een deel komt zij Kok gelijk had zich aan deze god- uit de Hervormde Kerk, uit haar d e 1 o z e leer te: onttrekken, en ultra rechtse vleugel, die voor me- dat hij met recht kan zeggen, nu nigeen nog niet rechts genoeg was. (althans hiervan) vrijgemaakt te "Voor een ander deel uit de Chr. zijn. - - - Intussen is er ook pinnen deze Gereformeerde Kerken. Maar het Want indien zó de God van de of mets meer van doen hadden. En groep steeds een aantal personen gezelschap groeit snel en is. blij- Bijbel zou zijn, als deze synode zoals het dan vaker gebeurt, men geweest, o.a. de predikant Bos, dat kons dc volkstelling van 1947, een meent of voorstelt, dan is de duivel gaat dan, als gemeente of deel er- de ontstane toestand allesbehalve kerkgenootschap, dat sedert 1930 te verkiezen boven zulk eon Gód. van, mee met de predikant, die zich ideaal vond en herhaaldelijk pogin- met meer dan 100 toenam. In Want diè biedt tenminste nog ,,al- .vrijmaakt", omdat hij het vertrou- gen in het werk bleef stellen de gc- bepaalde streken van het land le koninkrijken ter wereld aan" wen heeft en wat hij doet wel goed scheiden delen weer bijeen te bren- Rondom Dordrecht en Rotterdam, voor wie hem voor de voet valt. Eh «»1 «jn. rT in de Bommelerwaard, in sommige dat is héél wat! Met nat al nebben ^ez? vrijge- Die pogingen zijn thans in zover- delen van de Veluwe groeien Het Evangelie zegt ons, dat er maakte Kerken zich ontwikkeld tot je bekroond, dat, de Generale Sy- deze gemeenten als paddestoelen een God is, die ons, onverdiend een niet te verwaarlozen groep, die node 'der Gereformeerde Kerken de grond. onze schuld vergeeft en in genade ongeveer 100.009 vroegere gerefor- onlangs te Den Haag royaal en £>0k in Veenendaal. Daar waren ons aanneemt, alsof wij zutks meerden omvat, vele eigen gemeen- christelijk de hand heeft toegesto- er zelfs reeds twee. Eén, de oiti- zouden verdienen. Ware het anders, ten heeft, predikanten opleidt (in ken aan de gescheiden broeders, ciële, onder leiding van ds. Kok; het was geen Evangelie. Kampen) en naar het scheen, nim- Dat is, zij het binnen deze groepe- een andere, nïet-erkende, onder lei- Maar de Synode der Gerefor- mer meer van plan was onder wat ringen, een oecumenisch gebaar, ding van ds. v. d. Kettery. Er zou meerde Gemeenten zegt: God is sommigen harer woordvoerdersdat zyn vruchien zal afwerpen. Die reeds over deze naam een aardige e i g e ti 1 ij k de vader, die zijn kin- noemen, „het synodale juk terug vruchten zijn vooralsnog met, dat persiflage te schrijven zijn. deren, als ze hem oro brood vragen, te keren. nu heel „artikel 31" weer terug- De synode der Gerei Gemeen- een slang geeft. Het is opmerkelijk hoe een ker- komt. Het is de vraag, of dit van ten heeft onlangs ds. Kok gesom- In déze angst voor zulk een on- kisti5Che fanatisme zich in korte overwegend belang is, Maar de rneerd 2ich te bevrijden van een bijbelse God, leeft een deel van het tijd binnen zulk een groep kan ont- verzoenende houding der Gerefor- leer, die hij er niet op na mocht sectarisch, zogenaamde gere- plooien en men m de waan. gaat meerde Kerken heeft naar ons ge- houden. Hij is namelijk zo ver van formeerde christendom. Het is al- leven, uit een soort van dogmati- voelen de schuld der scheiding nu deze leer (der Geref. Gemeenten) les kwijt van de God, die al 1 en sche kramp, dat men de enige ware voor rekening gelaten van Art. 31. afgeweken, dat hij „het aanbod der roept en over wier leven de zon Kerk van Christus op aarde is. In Reeds zijn intussen enkele predi- goddelijke genade vereenzelvigde van Zijn. liefde en vergeving blijft sommige opzichten was men op het kanten in het ouae verband opge- met de genade zelf". Aan het bevel staan. punt gekomen, dat spreken met el- nomen en hebben zich hier en daar zich daaraan te conformeren heeft Hier is geen werkelijk bijbels ge- kaar, geestelijk en kerkelijk, niet gemeenten van art 31 of delen van ds. Kok niet voldaan, hij werd ge- loof cn blijdschap meer mogelijk; meer kon helpen, en dat alleen de gemeente, weer onder de Synode schorst, maar vormde onmiddellijk hier domineert de angst, en de psychiater nog eventuele uitkomst (of kerkeraad) der Gereformeerde met zyn kerkeraad en gemeente godsdienst heeft plaats gemaakt zou kunnen bieden. Kerk gevoegd. En dit zal ongetwij- een „eigen", ook weer „vrijge- voor psychologie. gen te verhogen met 5 Dit be treft alleen personen die op ge noemde datum 23 -jaar en ouder waren. De maximum uitkering blijft echter gesteld op f 8.per dag. Dit bedrag kam eerst worden ver anderd wanneer de wetswijziging, welke thans bij de Kamers in be handeling is, definitief wet ge worden is. Vraag: C. K. stelt enige vra gen omtrent de sociale verzeke ring voor huishoudelijk personeel. Antwoord: Indien huishou delijk personeel (werksters e.d.) tenminste 5 dagen per week bij dezelfde werkgever (ster) werkt, valt dit onder de bepalingen der Ziektewet, Hetzelfde geldt ook voor de toe passing van het Ziekenfondsenbe^ sluit. Voldoet men niet aan deze voorwaarde, dan is men ook niet verplicht verzekerd en kan men tot vrijwillige verzekering over gaan. Vraag! G. H. wil ook iets we ten over de Noodwet Ouderdoms voorziening. Ditzelfde is het. geval met J. van V. Uit de antwoorden blijkt welke vragen zijn gesteld. Antwoord: Van het maxi mum bedrag aan nooduitkering wordt afgetrokken de helft van, het bedrag, dat als inkomen in ae zin van de Noodwet Ouderdoms voorziening in aanmerking komt. Vermogen, waartoe ook de door U bedoelde huizen behoren, wordt geacht een jaarlijks inkomen op te leveren van 8 der waarde, wan neer de aanvrager ongehuwd is. en van 6 dezer waarde, als de aan- vragerden-.©ehiiwde man is. - -- Hetgeen inwonende Jrinderea aan de ouders geven wordt' niet m rekening .gebracht by de vaststel ling van de nooduitkering. Vraag: P. W.R. meent, dat voor inwoning te hoge extra huur wordt betaald, mede nu éénvan de huisgenoten overleden is. Antwoord: De huur. welke tot 1948 werd betaald, hield ge lijk voor de hand ligt geen ver band met de grootte van het ge zin. Toen de echtgenoot overleed, had dit geen invloed op de huur. De huiseigenaar, die 10 extra huur heeft gevraagd sedert 1948, omdat 2 personen inwonend zijn, nl. een dochter met een schoon zoon, heeft teveel gevraagd, omdat voor 1 inwonend familielid een zekere aftrek plaatsvindt. In dit geval had de huurverhoging maar 5 mogen bedragen en zal der halve terugvordering dienen plaats te vinden. Advertentie (1. Wij ontvingen een grote nurturing MAN TËLCOSTU UMS In Saxony en 'Kamgaren vanaf 79,75 Nieuwste modellen VOORJAARSMANTELS In prhna woUen sloffen, velours, char, melatne en georgette yflnaf 58.00 D AMES JAPONNEN In wol. lifdee, Duplon: Grole verschel- denheid van modellen wena| 16,50 In Mritje»- en Jottgednnsesklcrling op alle afdelingen iets apart». STATENWEG 184 WINKELSTAD. ElUOORP

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3