o Archeologen kunnen beter tusèen Eufraat en Tigris graven KAB wil prijzen weer aan maximumgrenzen binden Schoonlieidsbehaiideling met averechts gevolg Wij geven raad Regering en Stichting van de Arbeid bezig vraagstuk van de lonen te bezien Een Adriaan van de Velde achterhaald Attlee ontslaat Evans Zes grote schepen op stapel te Hamburg Nederlands Hobby-parlement uniek in de wereld Hoge Raad wijst eis tot schade vergoeding toe MOEILIJKHEDEN? OP ZOEK NAAR DE ARK VAN NO ACH Jongens dakloos door brand in gesticht ULO-leerkrachtën tegen algemeen middelbare school Graan-areaal in 1950 sterk vergroot Dinsdag 18 April 1950 3 'i Verdwaasde wereld Wanneer een koe in een vel** •weide stond en het dier «ou er niet van eten. dan zou men zeggen, the koe ts 'ziek of dwaas. ,Toor het mengdom herbergt de aarde rijk dommen, die welstand en zelfs over vloed voor iedereen mogelijk ma ken, Dat veten onzer toch gebrek lijden houdt in. dat wy ziek en dwaas zijn, Temidden van groU voorraden is er werkloosheid en-ge. brek i;-c koopkracht. Bellamy wijst ons de uitweg. Zijn boek „Het Jaar 2000" is «liet vergeten, zoals u schrijft in een her denkingsartikel. maar actueler dan ooit. Het inzicht van Bellamy is geen utopie maar wetenschap. Wie hier over meer wil weten, wende zich tot zijn plaatselijke afdelin" "an ae internationale vereniging Bellamy. W. OOSTERGO. G. NÏJHOF. Geen coördinatie? Inzender P, Goprr die meent, dat de Nederlandse emigrant, die Austra lië binnenkomt vrijwel rechteloos is (deze rubriek op 4 dezer) is niet goed geïnformeerd. De Nederlandse emigrant valt ontniddellyk na aan komst in Australië onder de ongevallenwet en de ziekte- en ■werkloosheidsverzekering. Tevens komt hij, zodra vrouw en kin deren in Australië zijn gearri veerd, in aanmerking voor Kinder bijslag en by de geboorte van eun nieuw kind in het nieuwe vaderland krijgt hij tevens een geldelijke tege moetkoming. H. S. v. NJEtJWKUYKv WIJK. Dit bevreemdt mij Men veronderstelle niet, dat ik niet heb meegeleefd met de ramp die het - Circus-Mullens heeft getroffen door de brand, waardoor het paardenbe- zit jammerlijk verloren ging. Toch moet het mij van het hart, dat het mij verbaast, dat er nu op grote schaal een hulpactie op touw is ge zet om een commercieel bedrijf weer op de been te helpen, terwijl liefda dige instellingen, die de sociale nood van een deel van ons volk trachten te lenigen vaak hun acties zien mis lukken doordat er zich geen of heel weinig collectanten aanmelden. JOH. VAN LEEUWEN Radio-reclame Wat heb ik te maken met die nim mer aflatende stroom van aankondi gingen van VARA-, AVRO-, KRO en NCRV-tournee's? Wat ktmnen mü al die feesten, bridge-drives en pro paganda-vergaderingen schelen? Wat interesseert het mij dat „iedere win naar van een bridge-drive bovendien een fraai geschenk ontvangt"? „Abonneert U op ons prachtig uit gevoerde programmablad", roept men my via de luidspreker toe. Ik heb een goed programmablad en die niet aflatende stroom Van aanprij zingen door de radio zal mij toch niet van keus doen veranderen. In ernst, wat blijft er bij deze stroom van reclame voor eigen standje nog -ovpr van bet principe, dat de Nederlandse zenders, in te genstelling tot Radio-Luxemburg en Amerikaanse zenders geen reclame uitzendingen toelaten. Dë tegenwerping „Zet je toestel dan af" snijdt geen hout. want met commercieel raffinement strooien de programmaleiders hun reclamepraat zo tussen verstrooiing en nieuws door, dat men wet aan het heen en weer rennen zou kunnen blijven. De huidige toestand geeft te meer ergernis, daar de Nederlandse luiste raar de tam-tam-makende omroep verenigingen in stand houdt met wat hij moet betalen aan radiobelasting. J. J. B. Loon naar werken II De abonnee, die meent dat van een meisje, dat met haar zestiende of ze ventiende jaar van HBS of MULO komt, niet verlangd kan worden, dat zij steno en typen beheerst (Zie deze rubriek op 12 dezer) vergeet, dat op vele scholen ter dege onderwijs wordt gegeven in deze vakken. Mijn dochter was 15 jaar toen zb'met ge tuigschrift een drie-jarige HBS ver liet en In. beide vakken aan school opleiding had genoten, J. C. B. Misleidende reclame Het is mij al verscheidene malen opgevallen, dat bij voorvertoning van enkele scènes uit te verwach ten films, men. de attractie van deze films groter wil doen schijnen, door in zo'n voorvertoning- gedeelten op te nemen, die in de werkelijke film in het geheel niet voorkomen. Het zelfde geldt voor de foto's in de reclamekastjes. Het wordtihoog tijd, dat aan de2e vorm van misleidende reclame een eind komt A. PRANK. (Een der grootste Nederlandse filmverhuurkantoren merkt naar aanleiding van deze klacht op, dat zii er steeds op toeziet, dat in de zo genaamde „trailer" geen momenten voorkomen, die in de werkelijke film ontbreken. Theoretisch acht zij het mogelijk, dat een bepaalde foto, die geëtaleerd wordt niet in de film- voorkomt. Zulks is dan echter het gevolg van een verzuim, dat hoog stens sporadisch kan voorkomen). Schuilkelders bouwen? Welk' nut kent „Een Lezer" in een toekomstige oorlog toe aan schuil kelders voor de burgerbevolking? Door de erntere kracht van de wa penen, die dan ter beschikking zul len staan, zouden zij waardeloos Zijn. Neen, laat de overheid wijzer zy'n^ en niet aan de bouw hiervan beginnen. Er zou een funeste psy chische werking van uit gaan De mensheid boude zich aan uitspraak van Pater de Greeve: Verbeter de wereld, begin bij jezelf A. POSTMA Niet genoeg belangstelling voor stuk naar ICafka Eet toneelstuk „The Trial" «en be- ■tverking van de roman „Der Prozeas" Van Franz ïfafka zal waarschijnlijk pa de vierde opvoering door het „Win ter Garden Theatre" te Londen van bet programma worden afgevoerd ojnöat de belangateUing «r voor te gering fs. Tijdens de première werden lulde kre ten van afkeuring gfehoocd en liepen ve]« toeschouwers de zaal uit De pers was zeer slecht., Lik ECHT. De economische toestand van on* land is niet bepaald bemoedigend. De Nederlandse arbeidersbeweging moet er op rekenen op moeilijkheden te stuiten, indien de ionen aan door de regering gestelde normezi gebonden blijven," terwijl de vryblyvende prijzen voortgaan te stijgen. De looncorrectie van Januari J.L is door prijsstijging ongedaan ge maakt; hel focb reed» lage levenspeil Es, vergeleken b(j September J.L, gezakL ffll de regering aan de bernebie spiraalbeweging van lonen en prfyzett ontkomen, dan zal ztf moeten zorgen, dat de prtfzen, althans van een aantal tot de dagelijkse levensbehoeften behorende artikelen, eveneens aan maximumgrenzen gebonden zijn. Het probleem lonen en pryzen Is momenteel opnieuw onderwerp van beraad tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Ik hoop, dat spoedig bevredigende resultaten kunnen werden gemeld." LÜBECK, De Duitse 'politie heeft twee mannen gearresteerd, die in het bezit waren van een kostbaar schilderij van de zeventiende eeuw- se Nederlandse schilder Adriaan van de Velde. Men gelooft, dat het schilderij is gestolen uit een te Ber lijn in de oorlog ingerichte berg plaats voor kunstschatten, die bom vrij werd geacht. De waarde var» het in beslag genomen schilderij wordt op tachtig duizend mark ge schat. De beide arrestanten verklaarden het schilderij voor honderd mark van een andere man te hebben ge kocht. Aldus betoogde gisteren de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de KAB., fay de opening van de ver bondsvergadering, die vandaag en morgen in hotel Noord Brabant tg' Utrecht wordt gehouden. Spreker betoogde, dat de K.A.B haar plicht, baar taak en plaats in de Nederlandse volkgeineenschap kent Na zestig jaar te hebben ge werkt gaat zy baar eigen weg, maar aanvaardt samenwerking met andere bevolkingsgroepen Ejij haar arbeid za] zij het algemeen belang nimmer uit het oog verhezen De heer De Bruyn zei ook, dai het verloop van de Werkloosheid hem met bezorgdheid vervult en dat men mét de mogelijkheid ener toenemen de onvrijwillige werkloosheid reke ning moest gaan houden Tenslotte deelde hij mee, dat het ledental van de K.A.B. op 1 Januari 1950 301.543 bedroeg en nog steeds groeit. (Van onze correspondent) LONDEN, Stanley Evans, on derminister van Voedselvoorziening heeft na een ministerschap van 45 dagen zijn ontslag gevraagd en dat ontslag is door Attlee geaccepteerd, omdat hij, terwijl de Labourpartij al baar best doet om het platte land te. winnen, op een onbehou wen en ongezouten manier dingen over de boeren heeft gezegd, die niet alleen aanzienlijk afwijken van de lijn der officiële landbouw politiek, maar die over het gehele platteland een storm van protesten deden ontstaan. Het Incident is natuurlijk koren op de conservatieve molen. De con servatieven kunnen weer eens pa raderen als de ware vrienden van de boeren en tegelijk Attlee becri- tiseren voor zijn ongelukkige hand met de bezetting van deze minister post. Voor hef vervoer van de kamperende jeugd zullen in verband met de veikg- heid In het komende -e.zoen geen vrachtauto's mogen warden gebruikt Mevrouw M. van Hees—Koppe in Dor drecht viert vandaag haar 191e verjaar dag. ZlS geniet nog een nl'stekende ge- zondheFd. Menzies: Australië heeft belang bij heel Nw.-Guinea SYDNEY. Robert Menzies, de Australische minister-president, heeft zojuist verklaard, dat Aus tralië blijvend belang heeft bij het gehele gebied van Nieuw-Gutnea en dat dit belang niet kleiner is dan dat van welk ander land ook. Indien wij zeide hij deze be langen tot gelding willen doen komen, moeten we een ruime aan dacht besteden aan de ontwikke ling van het daar onder beheer staande gebied. In het bestuur dient meer decentralisatie te wor den betracht, een zo groot en moeilijk bestuurbaar gebiedsdeel kan niet van Canberra uit worden beheerd, Rijnoeververbinding bij Mainz weer normaal MAINZ. Een van de grootste Rijnbruggen m Duitsland ie her opend, nl. de brug bij Mainz; deze brug werd in 1945 door de terug trekkende Duitse legers verwoest en is in twee-en-een-half jaar her bouwd. De plechtige ingebruikne ming werd bijgewoond door de West- Duitse president Theodor Heuss, de Franse hoge commissaris Francois Poncet en de Amerikaanse commis saris in Hessen, dr James Newman. HAMBURG. Het reedersorgaan „Hamburger Hafennachrichten" meldt dat op de Duitse werven spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van zes grote vrachtschepen, die alle een snel heid van meer dan 12 knopen kun nen bereiken. Hieronder bevinden zich twee 3000 tons frultschepen, die in op dracht van de Hamburgse firma Laeisz worden gebouwd, Drie an dere 1 schepen, 5.840 ton groot, zijn besteld door een andere firma in Hamburg en door de Flender-Werke in Luebeck gebouwd worden. Heï te Kiel gevestigde bureau voor de buitenlandse handel bericht intussen dat de werven in Slees- wijk-Holstem in 1949 een record hebben gevestigd wat betreft de reparaties aan buitenlandse sche pen. Er werden 116 orders ten uit- evor gelegd, een bedrag vertegen woordigend van 9.230.000 dollar. Dit betekent dat vier maal zoveel werk werd verricht als in 1948. De voor naamste klant was Noorwegen, daarna volgen Denemarken, Pana ma, Engelend en Zweden. Bloeiende boomgaarden op Zuid-Beveland GOES. Aan het eind van deze week zullen naar verwacht wordt de pruimen-, peren- en appelbomen op Zuid-Beveland in volle bloei staan. AMSTERDAM Experimenteert gy met uw Mexicaanse hondennest, alias: radio, speurt gü in uw vrije tijd naar de geheimen van eiectnciteit,. vaart gij?, vliegt gij? of Iaat gij uw eigeD treinen trap-op trap-af snorren. Knutselt gij aan atoomsplitsingen, of legt gy uw familie Pius huisdieren vast op gevoeliger platen dan de gebruikelijke? Breit gy of wry ft gij oude koeienbotten tot pulver om een levenselixer te mengen? Kortom: bob biet gij? Let dan op de resultaten van bet congres van Nederlandse hobbyclubs te Amsterdam, waar men Zondag j 1. alle gehobby heeft gebundeld (zo heet dat tegenwoordig) in één lande lijk lichaam voor allen die nog jong zyn of zich jong gevoelen. Men vindl er medemodeontwerpsters, men krijgt gecentraliseerde instructie, men kan zijn kennis nog groter vlucht verlenen dan zij reeds nam. Zestig van de 80 hobbyclubs hebben besloten aldus to één bond samen te gaan en de 17-jarige Ayolt Brongers «lit Den Haag is voorzitter geworden. Het bestuur is elf „man" sterk, d.w.z, er zitten ook 3 meisjes in en I vertegenwoordiger uit België. Minimumleeftijd is voorlopig 12 jaar, maximumleeftijd is er niet. Be stuursleden kunnen alleen benoemd worden uit 16 tot 23-jarigen. Gezantschap in Djeddah aan RIS overgedragen DEN HAAG. Op het Mmiste- rie van Buitenlandse Zaken van de RIS ra Djakarta is een protocol .ondertekend, warbij het Neder landse gezantschap in Saoedi-Ara- bié 'wordt overgedragen aan de regering van de R.I.S. Voorts is m dit protocol een clausule o pge- nomen, waarbij de behartiging der Nederlandse diplomatieke be langen aan het gezantschap van de R.I S, wordt toevertrouwd. Volgens artikel 4 van de over eenkomst ter regeling van de sa menwerking op het gebied van de buitenlandse betrekkingen, een der R.T C.-overkomsten kun nen Nederland en Indonesië we derkerig hun belangen in een be paald land door de diplomatieke vertegenwoordiging van de deel genoot doen behartigen. Saoedi-Arabie zal nu binnenkort het eerste land worden, waar Ne derland diplomatiek, wordt verte genwoordigd door Indonesië. Voor de Nederlandse consulaire en handelsbelangen zal een hono rair Nederlandse consul worden benoemd.. „HarmeienNieuwer sluis" wordt weer gebruikt DEN HAAG: Het ligt in de be- doeling van de directie der Neder landse Spoorwegen de verbindings lijn NieuwersluisHarmeien weer in gebruik te nemen in de vorm van een geêlectnficeerd éénspong baanvak. Hoewel men gehoopt had, deze lijn met ingang van de zomer dienst te kunnen beryden, zal dat niet in vervulling gaan. De voor naamste bedoeling van het weder ingebruikneming^ van het baanvak Is, dit te kunnen gebruiken in'' de ge vallen waarin zich op de zg. „oude lijn" (Amsterdam—HaarlemRot terdam) ernstige storingen voor doen. Wanneer de lijn Harmeien— Nieuwersluis gereed is kan immers de grotere omweg via Utrecht, (met alle moeilijkheden, verbonden aan de extra verwerking van de trei nen AmsterdamRotterdam of de bezwaren van het overstappen op het beperkte station Utrecht C.S,) worden vermeden. Er kan aan worden herinnerd dat de verbinding Nieuwersluis Har melen dateert uit de periode der zg. „concurrentie en concentra tie" toen door deze lijn voor de toen malige maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen (S.S.) de mo gelijkheid werd geschapen snelle treinen tussen Rotterdam en Am sterdam (zg. beurstreinen) te doen lopen in concurrentie met da Hol landse IJzeren Spoorweg Maat schappij (H.IJ.SJd.) die de lijn via Haarlem exploiteerde. Zeevang krijgt primeur van ruilverkaveling PURMBREND. In de polderde Zeevang, gelegen ten Oosten van de Beemster en begrensd door het IJselmeer, is men aan de voor bereiding en uitwerking bezig van een grote administratieve ruilver kaveling, die de eerste in ons land zal zijn, die wordt uitgevoerd. De totale kosten van deze verkaveling in de Zeevang worden geschat op 420,000, waarin het Rijk voor ""i pet. zal deelnemen. Aan het plan ligt de bedoeling ten grondslag, de eigenaars en ge bruikers van verspreide lande rijen door onderlinge ruiling in de gelegenheid te stelling hun perce len. samen te voegen tot een of enige blokken grasland van zo veel moge! 'k gelijke oppervlakte en kwaliteit als voor de verkave ling werd ingebracht. In de Zeevang komen voor ruil in aanmerking ongeveer 1200 hec taren verspreide percelen. Bulgarije beschuldigt Tito van complot tot moord LONDEN. Bulgarije heeft aan Zuid-Slavie een nota gezonden, waarin maarschalk Tito en andere Zuidsla vischc leiders er van be schuldigd worden rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor een complot, gericht op het vermoor den van de Sowj et-maarschalk Worosjilow. (Kort geleden werd in Sofia een proces in verband met deze zaak gevoerd tegen 26 beschuldigden Red.) DEN HAAG. Ter verbetering van een schoonheids fout liet een 20-jarig fabrieksmeisje, dat hd was van een ziekenfonds, zich behande len door een bij dat fonds aangeslo ten rontgenoloog, die haar 12 a IS keer bestraalde. Hierna zijn ver schijnselen opgetreden, leidende tot extractie van het gebit van het meisje en uitstoting van haar on derkaak, waardoor haar gelaat ern stig is misvormd. Zij heeft schadevergoeding ge- eist, omöat de arts niet heeft ge waarschuwd voor de zeer ernstige gevolgen, welke uit de behandeling HET NEDERLANDSE MOTOR SCHIP NOORDAMv is met een lading tentoonstellingsartikelen voor de ,Jlolland Fair" ter waar de van S 1.000.000 ,in Philadel phia aangekomen. Burgemeester Bernard E. Samuel van Philadel phia, die ter begroeting naar de Noordamteas gekomen, kreeg van kapitein Verhoog een pa ar klompen aangeboden, evenals de heer Arthur Kaufmanneen be kend Amerikaans zakenman. Kapitein Verhoog trekt burge meester Samuel de klumpkes aan; rechts de heer Kaufmann. Hanrkwestlea xentezegels oafl e rflom spun sl oen invaliditeitswet civiele procedure» arbeid «wet er*. V r a a g^„P. .L.>'11-,„iets— weten over het beschikken over garde robe wanneer,.»!» van de ouders is overleden. 5 Antwoord: In dit geval moet men er van uitgaan, dat deze gar derobe bij de vader blijft, die ech ter, wanneer het om vrouwenkle ding gaat, beter de kinderen, die bet gebruiken kunnen, daarvan kan voorzien. Vraag: A. J. G, heeft het plan om naar een ander land te gaan en wil iets weten over de mogelijkheid om het thans door hem bewoonde huis, wanneer hij terugkomt, weer ter beschikking te hebben. Antwoord: Wanneer men een gepieente metterwoon verlaat, kan men niet bedingen, dat het huis, dat men bewoonde, t.z.t., wanneer men weer in de gemeente terug komt, beschikbaar is. Als men zich weer in de vroegere gemeente wil vestigen, moet men beginnen met aan te tonen, dat men economisch weer in die gemeente moet verblij ven. Heeft men zeer fypische moei lijkheden, dan zal het Huisvestings bureau zeker openstaan om deze in Kerk en Wereld ÖE expeditie, die reeds vorig jaar was uitgerust voor een tocht naar de top van de Ararat, op welke, In Armenisch Turkije gelegen berg, de ark, volgens het Bijbelverhaal, zou zijn gestrand, moest on verrichter zake terugkerenDe tyd van het jaar, gunstig voor zulk een bestijging, was te ver gevorderd. Thans zal, zo luiden berichten in de pers, ae bestijging opnieuw worden ondernomen en wel zeer binnenkort. Er zijn in de oude geschiedenis der mensheid tal van punten, door een waas van geheimzinnigheid omgeoen. Rondom de Ararat en de Ark van Noach, zijn al heel wat romances geweven. En er zijn enjilijven altijd mensen, die het verhaal van dit reddingsschip nfet eerder waarde toekennen, of de tastbare bewijzen, dat het heeft bestaan, moeten ge leverd zijnDus gaat men, van tijd tot tijd, op zoek naar de resten van dit schip, die ergens bij de top of op de helling van de thans 17.000 voet hoge berg wellicht kunnen worden gevonden of aangetoond. Een Russisch piloot zou immers vanuit de lucht de Arkof in elk geval een vaartuig, in de buurt van de Ararat hebben waargenomen, maar dat is dan voorlopig de enige „aanwijzing" - Het eerste Bijbelboek, het boek Dez» week: Genesis (dat „wording" betekent) brengt de geschiedenis van de zondvloed, door God gezonden als een oordelend teken voor de mens. heid, die zich toen reeds van Hem had afgewend en waarin alles, wat toen leefde zeg 5000 jaar voor onze jaartelling zou zyn on dergegaan. Met uitzondering van Noach, zijn vrouw, zyn drie zonen en hun vrouwen acht mensen al zo* benevens alle dieren, die in Ge nesis nauwkeurig worden, opge somd. Wij weten uit allerlei onderzoe kingen, dat de wereld, die wij bewonen, niet tot een bestaan van enkele duizeode jaren is terug te brengen Veel eer zal men van mil joenen jaren moeten spreken. En wij weten evenzeer, dat op het ogenblik dat de Bijbel begint met .het Scheppingsverhaal, elders op aarde reeds zeer oude culturen leefden en ook reeds weer waren verdwenen. Intussen is de Amerikaanse on derzoeker, Dr. Aaron Smith, in de zomer van het vorige jaar de Ararat op geweest. Tot op respec tabele hoogte zelfs. Maar d.e ko mende winter noodzaakte hem zyn kampementen op te breken, zonder dat enig resultaat van betekenis was geboekt. Maar zijn geloof in het uiteindelijk succes van zijn onderzoekingen, bleef ongeschokt. Het gebrek aan tastbaar resultaat in het gebied van het Armeense bergland, behoeft natuurlijk niet te wijzen op het feit, dat het ver haal van da Ark, gestrand op 'de Ararat, legende zou zijn. De Bijbel vertelt ons, dat de ark op de zevende maand van 'zyn tocht, op de zeventiende dag, rustte op de „bergen van Ararat" zie Genesis 8:4, Statenverta ling. Wie met de talen, die in de dagen van Npach in dit deel van de wereld thans Irak werden gesproken, op de hoogte is, kan ons vertellen, dat ararat een woord is, dat gebruikt werd voor het begrip: bedijking, wal van modder of slib. Inwoners van Irak zullen ook he den ten dage met dit woord nog wel geen moeite hebben, omdat zij weten, wat modder en slib zijn en dorpen kennen, die daarom op de hoogste grond zijn gebouwd. "Wij weten niet hoe of wanneer de berg Ararat in Turkije (Armenië) deze naam ontving. Het Oude Testament deelt ons evenwel mede, dat ten tijde van de zondvloed het water 15 ellen steeg, d.w.z. Romeinse ellen, of 24 voet, en dus ruim 7 meter, voldoende om de hutten en tenten der toen levende nomaden, volledig te bedelven. Maar dan komt een berg als de huidige Ararat, ruim 5000 M. hoog, niet meer in aanmerking! Tenzij men er rekening mede houdt, dat grondverschuivingen en vulcani- sche erupties het aardoppervlak in later perioden enorm heeft om hoog gebracht en dat toen het bergland van Armenië is ont staan. De vraag moet dus gesteld wor den, of onze Bijbelvertalingen te recht het woord Ararat met een hoofdletter schrijven en dus een bepaalde berg bedoelen, of dat de grondtekst het begrip ararat, zo als wij boven weergaven, aanduid de. Uit het Hebreeuws, dat geen onderscheiding van hoofd- en klei ne letters kent, Is dit niet op te maken. Aan het eind van de vorige eeuw kwam het Brits Museum te Londen in het bezit van een aantal kleitafeltjes opgegraven uit de bi bliotheek van de Assyrische ko ning AshUrbanipal, in Ninevê. In deze verzameling bevonden zich enkele copieën uit de 7e eeuw vóór Christus, van zeer veel oudere schrifturen omtrent het land Ur, die met grote nauwkeurigheid de verhalen omtrent de zondvloed, zoals ook het Boek Genesis die beschrijft, weergeven. Ur der Chaldeeën het land van Abraham! werd tussen de jaren 1923 en 1929 naarstiglijk on derzocht door een expeditie onder leiding van Sir Leonard Woolley, in de onmiddellijke omgeving dus vgn Eufraat en Tigris, „het land van de zondvloed". Het boek, dat Woolley daarna schreef, komt tot de duidelijke conclusie van een overstroming van ongewone af metingen, op een tijdstip, ver vóór de oude beschaving, die in dit ge bied door hem werd teruggevon den, en waarschijnlijk vele hon derden jaren voor Abraham. Hij wees op het onomstotelijk bestaan van een laag klei van ongeveer 8 voet dik, onder een laag van vele voeten dik puin. Hieronder werden de sporen aangetroffen van een vóór-zondvloedse beschaving en van een cultuur, die na de zond vloed niet meer bestond. Deze ontdekkingen wezen er op, dat er plaatselijk een ramp is ge beurd, die de bestaande bescha ving wegvaagde. En in zoverre valt er dus ongetwijfeld een ster ke overeenkomst waar te nemen van de gevolgen van de in.de Bij bel vermelde zondvloed, alleen met dien verstande, dat niet „de hele wereld" aan de zondvloed ten onder ging, maar alleen het gebied tussen Eufraat en Tigris. Maar dat de Bijbel dit „de hele wereld" noemt, komt, omdat de kennis van de bijbelschrijvers in die dagen niet verder reikte en zij dachten, dat alleen het door hen bewoonde gebied tussen Eufraat en Tigris de „hele aarde" uitmaakte. Hoe het zij, het komt ons zeer onwaarschijnlijk voor, dat op de tegenwoordig, zo geheten berg Ararat restanten van de ark zou den worden gevonden. Zou, om nog even op het Genesis-verhaal terug te komen, de duif, die Noach uitliet „toen de wateren gingen vallen", en welke terugkwam met een blad van een boom in zijn bek, dit gevonden hebben boven op een berg van 5000 meter, waar alle plantengroei reeds lang Is opge houden? Alles pleit er voor, dat do in de Bijbel genoemde getallen omtrent de hoeveelheid water, die geval len is, wel juist zijn, en dat niet de Ararat in Turks Armenië de eer ste pleisterplaats van de ark van Noach werd, maar de ararat, de lage, heuvelachtige aanslibbingen ontstaan tengevolge van de water vloed. Zo zou Dr. Smith waarschijnlijk beter tussen Eufraat en Tigris in de diepte kunnen graven naar de restanten van het schip, dan op zo grote hoogte te gaan zoeken. aan te -horen en. hls het kan. .mede werking tot oplossing ervan verle nen, sr- -".a f 1 Vraag: F. H. heeft inwoning, maar zou, met het oog op leeftyd, nu wel voor mede-inwonmg gevrij waard "villen blyven. Antwoord: Wanneer het huis klein is en de lichamelijke omstan digheden van de hoofdbewoner met goed zyn en een en ander blijkt uit een goede doktersverklaring, dan is het niet buitengesloten, .dat het Huisvestingsbureau aan een derge- iyke verklaring grote aandacht schenkt. Echter moet men wel dit voor ogen houden, dat het lenigen van de woningnood bij de Overheid voorop staat. Vraag: C. v. T. heeft met de hoofdbewoner moeilijkheden, om dat laatstgenoemde met toestaat, dat nu en dito het traplicht wordt ont stoken. Antwoord: Hier hebben wij nu weer een geval van kleinzielig plagen waarbb hien elkaar het leven onmogelijk maakt. Als de trap don ker is en er is een lichtpunt, dan kan er toch mets tegen, zijn, da,t za dit slechts op gepaste wyze ge schiedt, nu en dan het knopje wordt omgedraaid. Wellicht kan de toezegging, van een kleine maande lijkse bijdrage in de verlichting de hoofdbewoner ertoe brengen enig begrip voor de moeilijkheden te tonen. Vraag: G. M. B. wil weten of er in de Grondwet of in een andere Wet een artikel voorkomt, waarbij een Nederlands staatsburger wordt verplicht om zich te organiseren. Antwoord: Vermoedclyk wil men weten of er een verplichting bestaat om zich in een vakvereni ging te organiseren. Die wettelijke verplichting is er met. In een vrij democratisch land behoort de verplichting om zich al dan niet te organiseren tot het vryê beschikkingsrecht van ieder 'inge zetene. Het is ook niet te hopen, dat er in ons land een voorschrift inzake gedwongen lidmaatschap komt. Wel moet iedereen bij zich zelf nagaan, wanneer hij werkne mer is en hij profiteert van de re sultaten, verkregen door de actie van de vakverenigingen, af bij wel verantwoord is buiten de vakver eniging to blijven, en anderen te laten opkomen voor contributies, enz. Vraag: J. H. B. heeft na 1940 vrijwillig een huurverhoging van de huiseigenaar aanvaard en meent, dat de komc-nde 15 verhoging ever deze verhoogde huur zal wor den berekend. Antwoord: De verhuurder mag, als de huurverhogingswet tot stand komt, de 15 slechte leggen op de huur, zoals deze gold op 1 Mei 1940 Vraag: H. C. M, D. voelt zich gedupeerd door het feit, dat hij de legenv/aarde van 300 Mark, welke hij indertijd na de bevrijding uit Duitsland heeft meegebracht, slechts kan verkrijgen, wanneer hij een verklaring overlegt, dat hij de mee gebrachte Marken door arbeid in Duitsland heeft verkregen. Antwoord: De verklaring, welke hier door de autoriteiten verlangd wordt, is toch alleszins redelijk. Men weet, dat er heel wat gebeurd is in de jaren van de oor log, toen mensen, zowel vrijwillig als niet vrijwillig naar Duitsland zu'n gegaan. Er zijn er, die In Duits land geld hebben verdiend op een wijze, die zeker niet met reële ar beid kan worden vergeleken. Wat de autoriteiten dus vragen, is alles zins te begrijpen en te waarderen. konden voortvloeien. Hij kon en moest weten, dat de behandeling een buitengewoon gevaarlijk expe riment was. De rechtbank weeg de vordering toe. In hoger beroep beriep de ge neesheer zich op een bepaling in het reglement van het ziekenfonds, volgens welke de verzekerden geen geldelijk verhaal hebben op huis arts of specialist. Toen het ge rechtshof het m eerste instantie gewezen vonnis bevestigde, ging de arts in cassatie. De Hoge Raad heeft nu overwo gen, dat een contractuele uitsluiting van de aansprakelijkheid van de arts voor de gevolgen van een be handeling, welke medisch onver antwoord was terecht krachte loos heeft geoordeeld en mitsdien het beroep verworpen. MAARSBERGEN. Omstreeks zeven uur Zondagavond brak brand uit m het opvoedingsgesticht voor jongens „Valkenheide" te Maars- fcergen. De brand, die ontstaan was cp de zolderverdieping, waar kle ding lag opgeslagen, had zich wel dra uitgebreid tot het paviljoen, waar jongens van zestien, tot zeven tien jaar zyn ondergebracht. De brandweren van Maaro, Leer- sum en later ook die van Doorn waren spoedig ter plaatse en slaag den er in de brand te beperken tot het middengedeelte van het pavil joen. De zijvleugel van het pavil joen heeft men weten te behouden. Een zestigtal jongens heeft de nacht in de kerkzaal en ln de an dere verblijven doorgebracht, DORDRECHT. Op een te Dordrecht gehouden algemene vergadering van de Vereniging voor Middelbaar en Uitgebreid Lager Onderwijs, die sinds haar binding met de Nederlandse On derwijzersvereniging nagenoeg alle leerkrachten bij het Openbaar Ujtgebr, Lager Onderwijs in haar gelederen heeft samengebracht, is de volgende resolutie aangenomen: „Het voornemen van de minister van OK. en W. om in 2yn aan gekondigd -wetsontwerp tot reor ganisatie van het V.H.M.O. een vierjarige algemene middelbare school te projecteren, heeft het congres ernstig verontrust. Het is in de eerste plaats van oordeel, dat aan een eventuele reorganisatie van het M.Q. vooraf behoort te gaan een plan tot organisatie van het gehele ondèrwijs. In de tweede plaats heeft het 4-jarige ULO gedurende de laatste 30 jaren in toenemende mate kun nen voorzien in een behoorlijke voorbereiding tot lagere en mid delbare administratieve beroepen. Het biedt bovendien een alge mene ontwikkeling, waarop in al lerlei richtingen kan worden voort gebouwd. al is het congres er van overtuigd, dat het ULO voor ver betering vatbaar is. In de derde plaats spreekt het congres uit, dat voor allerlei mid delbare en hogere beroepen een voorbereiding door middel van een 5- of 6-jarige middelbare opleiding noodzakelijk is en dat, in welke onderwijsorganisatie ook, tussen de 4-jarige ULO-school en de 5- of 6-jarige middelbare school geen nieuw schooltype kan worden ge- schoven zonder ernstige moeilijk heden van een al te subtiele se lectie. omdat in wezen deze 4-ja- rige middelbare school hetzelfde schooltype is als de ULO-school. Als er dan sprake moet zijn van opleidingsvormen tussen beide schooltypen, dan zullen die naar de mening van het congres gevon den moeten worden in «en zeer wel mogelijke differentiatie op deze instituten". DEN HAAG. De door het G.B.S. verwerkte gegevens van een in Maart op 10.009 bedrijven gehouden ..steekproef akkerbouwgewassen 1930* wijzen op een onderlinge ver schuiving van de met deze gewassen beteclde oppervlakten. Het graan areaal vertoont een niet onaaszlen- lyke toeneming als gevolg van de vergroting van de oppervlakten gerst, haver en andere granen, waaronder ook mals. Eveneens blijkt de met erwten beteelde op pervlakte te zijn toegenomen, ter wijl wat de handelsgewassen be treft het areaal kool- en raap zaad zeer belangrijk ls gestegen. De ongunstige uitkomsten van de zaadteelt vinden hun weerspiege ling in de sterke inkrimping van de met zaaizaden beteelde oppervlak ten. Consumptieaardappelen worden dit jaar in ongeveer dezelfde om vang verbouwd als in 1S49. De teelt van fabrieksaardappelen geeft enige vermindering te zien, terwijl die van suikerbieten wederom een geringe toeneming vertoont ten kos te van de voederbieten. Fout in schoorsteen heeft brand te Wervershoof veroorzaakt HAARLEM. De brand, die in de burgemeesterswoning te Wer vershoof Vrijdagnacht de dood van drie meisjes tengevolge bad, is naar alle waarschijnlijkheid ont staan door een foutieve constructie in de schoorsteen, waardoor het houtwerk vlam vatte in de kamer, waar de meisjes sliepen. Een dergelijke constructie kómt op het platteland in oude huizen nog wel eens voor, doordat in vroe gere jaren de bouwverordening niet ZO streng werd toegepast als heden ten dage.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3