Trek naar 't midden, niet naar rechts, zegt KVP-secretaris /ittebroodsweken] Raadsel van de vermiste „Privateer" opgelost Meningen over de Staten verkiezingen CcilfoicH PARTIJLEIDERS OVER DE VERKIEZINGEN y.V.D. put kracht uit 'n ander reservoir, meent mr Korthals Socialisten hebben op één front reèds afgerekend Dronken journalist achter het stuur lm Minder Nederlan dse ambtenaren in Indonesië Ambon rukt zich los van alle gezag in Indonesië Ook onze militairen oefenen in Mei te Heidelberg Duizenden OZO's worden 1 Mei boven Soestdijk gedropt Donderdag 27 April 1950 5 (Van een onzer redactearen) DEN HAAG In het algemeen bevestigden deze verkiezingen de trek naar het midden, die enige jaren geleden reeds Ingezet Is, Zo zei ons van morgen de algemeen secretaris van de K.V.P., dr. L. A. H. Al bering, toen wö hem naar ztfn mening vroegen over de Staten-verkiezingen. Let wel, waarschuwde hij, lk bedoel werkelijk een trek naar het midden, niet naar rechts. En als ik dan begin te kijken naar de P. v. d. A„ dan moet ik zeggen, dat deze partfl nu een goede stabiliteit vertoont. Een stabiliteit, die overigen» niet gelegen schijnt in de personen der kiezers. Want uit het totaal van de uitslagen meen ik te mogen opmaken, dat een aantal burger lijke aanhangers deze partU vaarwel heeft gezegd, terwRl daarentegen het arbeiders-element versterkt schijnt, doordat vele arbeiders nu de C.P.N. toch wel definitief de rug hebben toegekeerd. Er is al reden tot ruime tevreden heid over het feit, dat ze sedertdien een vol procent van hun aanhangers hebben verloren. We zijn wat dit be treft op de goede weg Maar men i«- er nog niet. Het eerste sluit onmiddellijk san bij de ontwikkeling voor de CH.U. Die heeft opnieuw duidelijke winst behaald. Naar mijn oordeel', ener zijds, omdat de doorbraakgedachte langzamerhand uitgewerkt schijnt en anderzijds omdat voor vele pro testanten de Anti-Revolutionnaire partij toch te star blijft, zeide de heer Albering. Over de resultaten van zijn eigen partij, de K.V.P., was hij on verdeeld tevreden. We hebben het hoogste percentage verkregen, dat wy ooit hebben gehad. Misschien zou het nog hoger zijn geweest, indien toch niet een aantel kleine afbrokke lingen waren blijven bestaan. Niet tegenstaande deze dissidenten hebben wij echter m Limburg een ongekend succes geboekt Welters tijd achtte de heer Albering voorbij Een terug gang van 10.000 aanhangers tot ruim 2000 in Brabant vond hy daarvoor tekenend. Welters steunpunt ligt nu nog slechts m de omgeving van Den Haag. Het lijkt het begin van het emde, zei dr Albering Enige voor zichtigheid achtte hij gepast bij de vreugde over de teruggang van de C.P.N. Men doet er niet verstandig aan de C F.N. te vergelijken met 1946, De grootste teruggang hadden de communisten reeds geboekt in 1948 Nee toch... Heus! Het schijntdat haringen in de tyd der voorjaarskenms- makmg aardig met elkaar bab belen. Zyn kabeljauwen daarin achteriyker? Een met geleerd heid en techniek bemand Noors expeditteschip, de Sarsonder- zoekt het tot op 60 meter diepte. Als üV.t.H. een kabeljauw was, zou hij lekker z'n t zond houden. Eet men 'n ysjc of dr 1 nkt men 'n ijsje? Als men 'n ijsje drinktvalt een ijsje onder de drankwet. Eet men een ijsje dan dito onder een andere wet. Verschil maakt 2 milhoen mark uit en dus maakt Hamburg er zich dik en uxirm over. Hoogste gerecht wordt gemobiliseerd om te beslissen, of al dat dégou tante ijsjesgedoe-met-bijgelui- den onder eten of drinken valt, Heel Lapland is In l*appenrep en Lappenroer over een heer rendier die 's auonds brandende stallamp aan z'n gewei prikt en daarmede zijn kudde de weg wijst naar het beste hooi. Dat dier is nog slimmer dan wij', zeggen de Lappen. Nieuwer dan atoom-dit of atoom-dat is zenuwgas. Men blaast het elkaar toe in tijden van onmin en de beblazenen blijven allen liever lusteloos op hun bed liggen dan fier naar het rapier grijpen en er op los-slaan dat laatste voorrecht blijft voorbehouden voor de blazers. Windrichting en windkracht be- jalen overwinning poot Veilig- leidsraad bijeenkomt DUITSLAND Wrange vruchten WESTDUITSLAHP is sinds 1945 een geallieerde pion op het internationale schaakbord, om con creet te zijn; in het schaakspel tus sen. west en oost. Stelselmatig heb ben de Verenigde Staten, Groot Bnt- tannie en Frankrijk zo gemanoeu vreerd, dat zij er zeker van konden zijn, dat de anti-communistische krachten in de republiek van Bonn de boventoon zouden voeren. Dat is tot op zekere hoogte volkomen be grijpelijk. Het heeft echter ook zijn nadelen gehad. De partijen en poli tici, die zich in Buitelend het hardst als anti-bolsjewistisch kwamen aan dienen om zich de gunst der bezet ters te verwerven, waren tevens hy- per-reactionnair. Dat hebben de ge allieerden maar op de koop toe ge nomen. Maar" er zijn momenten, waarop zij daarvan de wrange vruchten plukken. De geallieerde Hoge Commissie heeft zich verzet tegen twee Duitse wetsontwerpen een belastingwet en een wet op de burgerlijke dienst die beide een geest ademden, die zij niet wensten te tolereren. De eerste hield naar hun overtuiging te weinig rekening met de belangen van de kleine man, de tweede wet kon geen genade vin den, omdat zij geïnspireerd scheen op een voorbeeld uit het jongste verleden. Tegen deze beslissing van de Hoge Commissie zullen weinigen in het westen bezwaren willen inbrengen. Het ongeluk is echter met alleen, dat de argumenten, waarmee de Hoge Commissie haar veto heeft gemoti veerd slecht gekozen zijn en op de Duitsers bitter weinig indruk zullen maken. Daar komt nog by, dat de economen, die blijkbaar aan de Wieg van de belastingwet hebben gestaan, discipelen zijn van hen, die in „tree enterprise" een panacee voor alle kwalen zien en daarom door alle ge allieerden, de Amerikanen in de eer ste plaats, in het zadel zijn gehol pen, zoals zij ook de politici in het zadel hielpen, die thans „Deutsch- land, Deutschland flber alles", zingen. Men kan zich zowel over het een als over het ander uiterst verontwaar digd tonen. Het is zelfs te hopen, dat Xn het zoeklicht het bij verontwaardiging alléén met blijft. Maar wordt het oók niet tild de hand in eigen boezem te steken? Strijd duurt voort Bij deze opmerkingen van de heer Albering, sloot wonderwel aan. wat bet lid van de V.V.D. in de Twee de Kamer, de heer Korthals ons 2ei. Ook hij was verheugd over de teruggang van de Communisten, Maar, voegde hij er aan toe. er zijn er altijd nog enkele honderdduizen den. „We zullen de strijd tegen, hen dus ononderbroken moeten voort zetten. Verheugd toonde de heer Kort hals zich over de winst die de V. V. D. over de hele linie heeft be haald. Evenals de heer Albering zag hij die grotendeels voortkomen uit de rechterzijde van de P. v. d. A. Maar ik ben er van overtuigd, dat aan de andere zijde de V.VD. verliezen heeft geleden tengevolge van haar Indonesische politiek. Dat ziet men in het bijzonder in Am sterdam cn Den Haag aan de Anti- Eevolutionnairen, die daar winst hebben geboekt, die naar ik meen vooral van de V.V.D. afkomstig is. Op onze vraag of dit dan met moest wyzen op een politieke ver plaatsing van de V.VD., gaf de heer Korthals een volmondig be vestigend antwoord. "Vele politiek vrijzinnigen zyn van de P. v. d, A. naar ons teruggekomen, gaf de heer Korthals te kennen. Wy putten on ze kracht nu uit een ander reser voir. Het betekent in myn ogen, dat de V.VD, de erkenning heeft gevonden, dat zij als vooruitstre vende party deelneemt aan de op bouw van dit land, en dat de ver keerde indruk verdwijnt, dat wy vertegenwoordigers van bepaalde belangen zyn. Ik meen 'dat de V. V. D. zich als gevolg hiervan aan dient als een partij volkomen even waardig aan partijen als de K.V.P. en de P. v. d. A. Communisme verslagen Mr Van der Goes van Naters, fractievoorzitter van de socialisten in de Tweede Kamer, kwam echter tot andere algemene lijnen. Hy toonde zich minder angstvallig m de beoordeling van de communis tische verkiezingsresultaten. Er zijn er inderdaad nog enkele honderd duizenden, constateerde hy, maar men kan na deze laatste verkiezing heet communisme hier toch werke lijk geen probleem meer noemen.- vijf ezs procent extreme ontevre denen zal men altijd houden, in ieder land en in welke tyd dan ook. Dat is een vrijwel onveranderlyke zaak. Maar als groot probleem heeft' het communisme hier in Nederland, toch opgehouden te bestaan. Wie zich de moeite geeft zich te her inneren, hoe we hier na de bevrij ding met de communisten begon nen, zal dat zonder meer erkenren Dat is een onmiskenbaar en groot succes van de Partij van de Arbeid, de bekroning van een jaren lang met uiterste krachtsinspanning gevoerde strijd. Deze scherpe strijd heeft zo veel van haar aandacht en inspan ningen gevraagd, dat zij op het ande re front duidelijk gehandicapt was Laat men daaruit niet de Indruk krij gen, dat wy de strijd daar hebben festaakt. Die vergissing zou men ma- en, wanneer men nu de conclusie trekt, dat de doorbraak mislukt zou zyn. Het is jammer dat de commu nisten ons een groot tijdverlies heb ben bezorgd Maar dit uitstel kan niet air een a/stel worden beschouwd In de tyd, die voor ons ligt, zullen wy nu onze^aandatht vrywel vol ledig kunnen bepalen tot de zaken waar het werkelyk om.gaat. Dat be schouw ik als onze winst Dat zal ons gemakkelijker vallen nu men de stryd tegen ons gevoerd heeft met onverantwoordelijke leuzen als „be lastingverlaging". Het is jammer, dat een deel van de kiezers daar in vliegt, Maar de kater op zo'n roes is onvermijdelijk. Een ton boete voor textielfirma (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse gerechtshof ver oordeelde dfe N.V. G?br. Gerzon's Modemagazijnen, die terecht stond wegens het leveren van goederen zonder punten uit haar eigen con fectiefabriek aan haar eigen winkel bedrijf, tot twee geldboetes van samen 100 000 en ontneming van de winst tot een bedrag van 70.000. De NV, had hoger beroep aangetekend tegen een vonnis van de economische pohtiei echter, waarbij zij was ver oordeeld to:t een boete van 150.000 By het Amsterdamse gerechtshof had de procureur-generaal, mr. Zaayer, echter een boete van 250 000 geeist, op grond van dc overweging, dat dc N.V, zich door haar handelwijze op eigen gelegenheid had ontdaan van de distrïbutiemoeïlykheden, waar haar concurrenten mëe bleven zitten. Beschonkene met auto te water AMSTERDAM. De garagehou der,. B Vlaswinkel uit Zutphen is Woensdagavond te Amsterdam aart een groot gevaar ontsnapt. De man reed omstreeks elf uur in beschon ken toestand met zyn. auto pardoes van de Houtmankade in het water. Hij slaagde er in een portier te ope nen en kon door een voorbijganger met een haak op de wal worden getrokken. Een agent van politie heeft kunstmatige ademhaling toe gepast, omdat de man bewusteloos was geraakt. ALKMAAR* 4.281 inwoners van Bergen Rebben ook nog gestemd vóór of tegen het behoud van de tramlyn Alkmaar—Bergen-Bergen aan Zee; 105" sprakerf'zlchuit" vöör het verdwijpen van de tram) $erwyl 4.175 de "tram" wilden1 behouden. Dit referendum was georganiseerd door de V.V.V. in samenwerking met het gemeentebestuur. HAARLEM. De Haarlemse kan tonrechter mr. J. E Goudsmit, beeft de Amsterdamse journalist H. A. Lunshof, aan wie ten laste was ge legd, dat hy een auto had bestuurd onder invloed van sterke drank, tot vier weken hechtenisstraf veroor deeld Verdachte was met ter zitting verschenen Als getuige werd een Bloemendaals agent van politie ge hoord, die op 29 Maart jl omstreeks middernacht had geconstateerd, dat L. met zyn auto op de verkeerde rybaan van de Bloemendaalse weg reed. Hy bad de auto aangehouden eo verdachte gevraagd waar by van daan kwam Dsze antwoordde toen: .Dat gaat je niets aan Wat heb jij voor een opleiding genoten klem ambtenaartje Be] mr Sikkel maar op en'zeg hem. dat je L. dronken achter het stuur hebt aangetroffen. Ik zal je morgen voor ontslag voor dragen by het ambtenarengerecht, omdat je my hebt durven aanhou den" L weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen. De kan tonrechter meende, dat het wel vast staat, dat verdachte wartaal heeft uitgeslagen De verbalisant deelde mede dat verdachte de ochtend na het voorval nog naar drank rook Nu mag hy een jaar geen auto besturen Eerste Mei feestdag in Indonesië DJAKARTA, De eerste Mei is by presidentieel besluit tot feest dag verklaard Het wordt aan de werkgever overgelaten of de werk zaamheden op 1 Mei voortgang zul len vinden In het laatste geval is de overwerkregelmg voor de werk nemers van toepassing. WMê .Sb aKv&m,, aw, t Walutesen-bie/stuk, fie in oor logstijd voor het eerst op de Brit se tafels verscheen, ligt thans in overvloed op het strand van een der Orkaey-eilandenwaar de dieren door de eb werden verrast. Net kleinste is 2% meter lang, het grootste 6 meterDoor (de beesten, utt hun lijden te helpen, hebben de eilandbewoners enke le. die nog in leven waren toen deze foto werd genomen, afge maakt. Een systematische afvloeiing wordt beoogd (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Als gevolg van het feit, dat een belangrijk groter aantal Indonesische ambtenaren is aangesteld dan aanvankelijk werd verwacht, zijn do mogelijkheden van herschikking van Nederlandse ambtenaren, vooral van gezagsdra gers, daardoor minder groot dan gemeend werd. De bespreking van de hieruit voortvloeiende moeilijk heden op de Unie-conferentie heh- bcn er toe geleid, dat daor de RIS een speciale commissie zal worden ingesteld. Aan deze mededeling der rege ring in haar antwoord op het cri- tisch nader verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp-garantiewet wordt de verwachting verbonden, dat een systematische afvloeiing van ambtenaren die zich een bevre digende werkkring en positie zien ontvallen mogelijk zal worden. De regering heeft ter Unie-conferentie verklaard, da', zij er naar zal stre ven om de afgevloeide ambtenaren ui Nederland passende functies fe? verschaffen. l In Tiet nader verslag der Eersts Kamer was geklaagd over het uit blijven van geruststellende medede lingen over de inhoud van de te verwachten algemene maatregel van bestuur op grond van artikel 2 van het wetsontwerp. De regering antwoordt hierop, dat zij zich over, die inhoud nog nader moet beraden, zodat het met mogelijk is hierom trent feitelijke mededelingen te doen Bij de vaststelling zal echter rekenmg worden gehouden met de belangen van oudere ambtenaren met langere diensttyd. De regering acht het met gewenst om uitbreiding te geven aan het beperkte vrijwilligheidsbeginsel van het wetsontwerp. -* (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Het geheim, dat over het in de Oostzee verdwenen Amerikaanse vliegtuig hing kan thans wel als opgehelderd worden be schouwd. nu een Zweedse visser gisteren een wiel m zijn nelten gevonden heeft, dat zonder twijfel afkomstig Is van de vermiste „Privateer". Het werd op het Zweedse eiland Gotland aan land gebracht en vandaar naar Stockholm getransporteerd. Vannacht is het via Kopenhagen naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden doorgezonden, stig is van een kogel uit een machi- Toestel inderdaad neergeschoten Het betreft hier een voorwiel met bijbehorende schokbreker, voorzien van een stempel, dat in het Engels vermeldde, dat het wiel voor het laatst in Maart 1949 was geïnspec teerd Op een gedrukte instructie voor de smering van het wiel werden de woorden „Buffalo, New York" en de bemerking Jump test" en „Time test" aangetroffen. Het wiel draagt duidelijk de spo- ïen van een beschieting en vertoont een gat van 1 centimeter middellijn ui de velg, dat waarschijnlijk afkom- DJAKARTA, Officieel wist „Djakarta" hedenochtend neg niets van de beweging op Ambon. Wel zeïdc men, dat Ambon erg klein is, slechts 40.000 zielen telt en dat alle zuidelijke Molukken bij elkaar het niet verder brengen dan 120.000 zielen, die in hoge mate afhankelijk zijn van Java wat de voedselvoorziening betreft. Een blokkade van Ambon cn daartoe is Djakarta in staat, zeide men zou een ramp betekenen voor de 40.000 naar onafhankelijkheid strevende Ambon- nezen. DE VOLKSKRANT (Kath.): „Onze verwachting omtrent de houding van het katholieke volksdeel is niet beschaamd geworden. Het vertoont als steeds het beeld van stabiele kracht. De communisten hebben hun terugtocht voortgezet. Wel niet in het tempo, dat we twee jaar gele den hebben beleefd. Maar de terug gang is toch niet tot staan geko men. In elk geval geeft Nederland hier een heel behoorlijk voorbeeld waarin wij ons van harte ver heugen. Onze derde indruk is, dat de groep Welter voor de commu nisten niet onder doet. De splinter is aan het verteren. Aan de beëin diging van dit verzweringsprocesje kan dit alleen maar ten goede ko men." HET VRIJE VJOLK (P.v.&A,): „Onze eerste indruk is, dat de P.v.d-A. het dieptepunt is gepas seerd in 1048, althans in het groot ste deel van het land. De communis ten werden verder teruggedrongen, vooral ut hun sterkste bolwerken. Een groot aantal kiezers heeft de V.V.D. met haar belastmgveriagings- truc gevolgd, al is het opmerkelijk, dat in verscheidene plaatsen dc cij fers beneden dis van de raadsver kiezingen van verleden jaar blewn. Misschien een nawerking van de Indonesische kwestie." TROUW (AR): „Voor de Alt partij wordt het beeld dezer verkie zingen beheerst door de afval van kiezers aan het Geref. Rol. Verbond, door de algemene achteruitgang in Zuid-Holland behalve Den Haag en verder door de krachtige positie in de grote steden Den Haag en Am sterdam. Licht- en schaöuwzyden al- Z°ALGEMEEN DAGBLAD (Lib.): „De uitslag bevestigt de iendenz in Nederlands publieke opinie cn wel een neiging naar rechts. Opmerkelijk is, dat het niet de P.v.d.A. te, welke van het communistische verlies voordeel heeft gehad. In het alge meen kan men deze uitslag zien als een. vingerwijzing ook aan de huidi ge regering, om zich te onthouden van radicale maatregelen en de koers, zoals de laatste tyd reeds ge bruikelijk was, in overeenstemming met onze volksaard te richten, op practteche politiek los van illusies, waarvan het kiezerscorps zich steeds verder afkeert." HEIDELBERG Het Amerikaanse leger zal de volgende maand een begin maken met het oefenen van Europese officieren en manschappen in het gebruik en onderhoud van wapenen die behoren tot het militaire materiaal van het Atlantische Pact. Amerikaanse deskundigen zullen omstreeks 1600 man uit Nederland, Belgfe', Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Frankrijk en Italië uitkiezen om in speciale scholen in Duit land onderwezen te worden. De lengte van de cursussen zal variëren van een tot tien weken. De gebruikelijke opleiding, die de Amerikaanse troepen in Duitsland ontvangen, zal als basis dienen. De opleiding voor de buitenlandse of ficieren en manschappen zal echter wat besnoeid en verkort worden. De militairen zullen worden Ingewijd in het hanteren, herstellen en on derhouden van technisch materiaal, signaal-apparaturen en geschut. Na hun scholing zullen de buiten landse officieren naar hun respec tievelijke landen terugkeren om daar als instructeurs van hun eigen legers op te treden. DE TELEGRAAF: Het schijnt, dat zich van het Nederlandse volk een politieke moeheid heeft meester ge maakt, die men het beste kan verge lijken met de stilte, welke in de ja ren na 1815 heerste. De tendens van deze verkiezingen js, dat alles bij het oude is gebleven. Eeuwenlang zijn de Ambonnezen de kern van het Nederlands-Indi sche leger geweest; zii waivti fana tiek en goed-getraind; het overige Indonesië' mag hen daarom niet zo graag. Al van 1945 af drong Ambon aan op onafhankelijkheid; net noemde zich gaarne Nederlands twaalfde provincie; tijdens de Ronde Tafel Conferentie heeft Ambon meermalen gevraagd om een plebisciet over zijn toekomst Inmiddels staan bij Makassar 15,000 man troepen van „Djakar ta" (de R-IS.) maar Makassar ligt op het Oost-Indonesische Zuid-Ce lebes, en dat is een eind weg. „Federale troepen zijn op weg naar Ambon", zegt Reuter uit Dja karta; „generaal-majoor Van Lan gen is met een Mitchell van Am- bon te Djakarta teruggekeerd, hij verwacht, dat het gehele ex-KNIL Advertentie (1M.) Geef Uw wol AL KALfVRÏJ F—rrrrwishmmmiui,iwmimm i sj i—«■■■■door DOROTHY SAYERSnml 75 „Maar een man mefc kracht het hoofd Inslaan, zoals gebeurd is zij is klein en hy was een grote ke rel. Ik zou je hoofd niet kunnen in slaan cp die manier, en toch ben ik bijna even groot als jti." „Jij bent ongeveer de enige die het wel zou kunnen. Je bent myn vrouw. Je kon mij overvallen z •»- der dat ik op iets bedacht was precie3 eender als een liefhebbend nichtje het haar oom kan doen. Ik kan me niet voorstellen dat Noakes hier rustig was blyven zitten terwyl Crutchley of Sellon achter hem aan sloop. Maar een vrouw die hy kende en vertrouwde dat is heel iets anders" Hij ging bij de tafel zitten met zijn. rug naar haar toe en nam een vork op. „Bovendien is het motief zo gewel dig groot de laatste kans van een vrouw ora de liefde te veroveren. En het geld om dit mogelijk te ma ken." „Dat was ook Crutchley's motief. Kan zij hem niet binnen gelaten hebben? Of hem de sleutel geleend, zonder te weten waarvoor?" „Crutchley's alibi klopt. Of schoon hy toch wel medeplichtig kan zijn. Als dat zo is heeft hij een goede reden om haar nu de bons te geven. Het is het beste wat hij doen kan, al denkt hij maar dat zij bet gedaan heeft „Allemaal goed en A wel, Peter, maar waar zyn j« bewyzen? „Nergens." „Wat heb je zelf gezegd? Je komt niets verder als je weet hoe het ge beurde, en dat iedereen het gedaan kon hebben. Maar je moet het kun nen bewijzen." „Denk je dat ik dat*niet weet? Wy moeten bewijzen hebben _.n feiten. Hoe? Hoe? Hij sprong op en sloeg nerveus in de lucht „Dit huis zou het ons kunnen vertellen ie muren konden spreken. Alle man nen. zyn leugenaars. Geef me een stomme getuige die niet liegen kan." „Het huis? Wy zelf hebben het huis het zwijgen opgelegd, Pe ter. Het gekpeveld en gebonden. Als wy het Dinsdagavond onder vraagd hadden maar nu ig het hopeloos." „Dat vind lk juist za erg. Ik heb er zo het land aan af te gaan op mogelijkheden. En Kirk aal alles ook niet grondig onderzoeken Hij zal veei te blij —*n dat hfj Sellon niet langer hoeft te verdenken „Maar Peter, je wilt toch tegen Kirk niets vertellen over Crutchley en juffrouw Twitterton „Dat zal hy wel moeten weten. Maar 't is de vraag maar of hij m zal zien „Peter neet Dat kun je niet doen. Dat arme vrouwtje en haar ongelukkige liefdesgeschiedenis! Zo wreed kun je niet zyn. Zo iets te gen de politie te vertellen!" Nu pas scheen hy zich te realise ren wat zij zei, „O." zei hy en wendde zich naar het vuur. „Ik kan geen inlichtingen achterhouden," vervolgde hij toen. „Je hebt me zelf gezegd dat ik met deze zaak moest doorgaan.". „Toen kenden wij deze mensen nog niet Zy' heeft het mij in ver trouwen verteld. Zij was me zo dankbaar. Je kunt het vertrouwen van de mensen niet misbruiken op die manier, Peter Hy -tand onbeweeglijk in de vlammen te staren, „Het is afschu welijk," riep Harriet «opgewonden. „Het te grof." „Een moord is grof en afschuwe lijk." „Ik weet het, maar „Ik heb die dode man gezien, het is jammer dat de doden zo stil zijn. Wy zyn maar ai te zeer bereid hen te vergeten." „De doden zijn dood- Wy moe ten rekening houden met de leven den." Ik denk aan de levenden Zolang wy de waarheid met weten, is iedereen jn dit dorp een verdachte. Wil je Sellon laten ophangen omdat wy moeten zwyzcn? Moet Crutchley onder verdenking blyven omdat de misdaad nooit aan iemand anders werd toegeschreven' Moeten zij al len doorlopend in angst leven om dat er een moordenaar onder ben is?" „Maar wfj hebben geen bewyzen!" „Die zullen wij zoeken, Wie er ook door zal lijden, wij moeten achter de waarheid komen. Niets anders komt er op aan Zij kon het met ontkennen. In uiterste wanhoop tastte zij dc wer kelijke reden van haar ontstemming aan. „Maar moet jij dat dan doen?" „Ha," zei hij en zyn stem veran derde. „Ja. Ik heb je het recht ge geven me dat te vragen. Je hebt heel wat zorgen getrouwd toen je mij trouwde met mijn weik en ai. Maar je hebt het geweten. Ik vrees dat het ogenblik gekomen is, dat wij Iets moeten, opgeven, elkaar of mijn werk." (Zo gauw al De jouwe, voor eeuwig en altijd 1 (Wordt vervolgd) en oud-KNIL in Oost-tndonesié, zich bij de onafhankelijkheidsbe weging zal aansluiten. Dr. J. M. Leixnena. de minister van Gezondheid der R.I.S., is heden met een extra vliegtuig via Makas sar naar Ambon vertrokken om daar een poging te doen, de in de Zuid-Mol ukken gerezen kwestie zonder bloedvergieten te regelen, Dr. Leima, die Ambonnees is, werd vergezeld door enige andere autoriteiten van Ambonese afkomst De bedoeling zou zyn, dat op een schip in de omgeving van het eiland Amboma besprekingen zouden wor den gevoerd met vertegenwoordi gers van de uitgeroepen „Republiek Zutd-Molukken". Volgens uit Ambon binnengeko men berichten is de houding van de bevolking jegens de afscheidingsbe weging piet positief. Over mr. Soumoktl, de leider der sepanstische beweging, vernamen wy de volgende bijzonderheden: mr. Soumokil is een advocaat afkomstig van Ambon. Hy was vroeger offi cier in het K.N.I L. en heeft als krijgsgevangene van de Japanners gewerkt by de aanleg van de be ruchte spoorlijn door Burma en Siam. Enige weken geleden heeft mr, Soumokil, die bekend staat als een agressieve leider en een vurig redenaar, zich te Makassar aldus uitgelaten, dat hy, indien nodig, zijn uniform weer zou aantrekken en zou meevechten als de nationalis tische troepen van Java in. Zuid- Celebes zouden trachten te landen, enkele dag ennadat Abdoel Azie te Djakarat werd gearresteerd, vlucht te hy naar Ambon. Voor de 252ste maal met Oostenrijks vredesverdrag begonnen LONDEN. - De plaatsvervangen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zyn voor de 252ste keer alhier begonnen over een vre desverdrag met Oostenrijk. De con- feientie wordt gehouden m Lancas ter House. negeweer Het wiel werd gevonden in de wateren ten Noorden van de Danziger Bocht, ter hoogte van Memel In de Russische nota wer«i gezegd, dat de Amerikaanse machine beduidend verder Noordelijk, in de nabijheid van Libau was aangetrof fen Men neemt echter in marme- knngen aan, dat dit verband houdt met de sterke stroming an de Oost zee en de krachtige wind, die ten. tijde van het ongeval woei, waardoor de brokstukken van de neergescho ten machine Zuidwaarts gevoerd werden. Directeur-generaal V olkshuisvesting onderscheiden (Eigen bericht) DEN HAAG. H. JUL. de Konin gin heeft tijdens haar bezoek aan Venlo dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de Volks huisvesting, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onderscheiding viel de beer Van der Meer ten deel, wegens zijn groot aandeel in de wederopbouw in ons land. Willem Barendsz' traan- winning viel tegen (Eigen bericht) DEN HAAG- De Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz wordt begin Mei in Nederland ver wacht, Op 15 Maart is volgens in ternationale bepalingen het vang- seizoen voor dit jaar gesloten. Het w voor, de Nederlandse walvisvaar der minder gunstig geweest, dan de twee vorige. De Barendsz heeft op zijn reis naar het vaderland niet meer dan 13.000 ton traan aan boord. In 1949 bracht het schip ruim 17.500 ton traan mee; in 1948" ruim 14.150 ton. De spermolie-wirming is echter m het afgelopen seizoen be ter geweest. Behalve de traan heeft de Nederlandse walvisvaarder na- mclnlj 828 ton kostbare spermolie aan boord, tegen 694 ton in 1949. Minister van Weder opbouw naar Amerika (Eigen bericht) Op uitnodiging van de United Sta tes Conference of Mayors gaat de minister van Wederopbouw dr. J. in 't Veld 9 Mei naar Amerika, waar hy tot 26 Mei denkt te blijven. Bij deze organisatie zijn de 240 grootste ste den van Amerika aangesloten. Te Chicago zal de minister vervol gens de gast zijn van de American Municipal Association, een vereni ging van 9200 steden. Op een. con gres zal dr In 't Veld spreken over ,OpvDeding tot Burgerzin', 'nzaak, die de minister bijzonder ter harte gaat. Mogelijk zal hy ook nog in Amerika spreken over de Nederlandse weder opbouw maar in ieder geval, zal hy' van zijn reis gebruik maken om ideeen op te doen, die hij mogelyk in Nederland kan toepassen om de woningnood te lenigen. Warwick Deeping, arts en schrijver, is Donderdag op 73-jarige leeftijd te Weybridge (Surrey) over leden. Zijn bekendste boek was „Sorrell and Soil", AMSTERDAM. In de Ochtend van de le Mei, de dag waarop de verjaardag van HM. de Koningin wordt gevierd," zal een „sigaretten- dropping" boven Paleis Soestdijk worden uitgevoerd. Een vliegtuig van. <3e Luchtstrijdkrachten, bemand door adjudant-onderofficier vlieger Hatenboer cn majoor-waarnemer Wanrooy, zal boven het paleisterrein verschijnen en 'n aantal pakjes z.g. Bevrjjdingssfgarettcn uitwerpen. Als juiste plaats voor de „dropping" is bestemd het gazon voor het palcis, waar Maandag ochtend kinderen uit Baam en omgeving fn spanning de komst van het toestel zullen afwachten. Het is namelijk hun teak, de sigaretten op te sporen en de Koningin aan te bieden. Het vliegtuig zhl op „dakhoogte" vhegen, maar zal niet boven het paleis zelf komen. De dropping is georganiseerd door de Stichting 1840—1945, waarvan HJtf. de Ko ningin beschermvrouwe ie. Ver moedelijk zal ook prinses Wühei- mina,_die erevoorzitster is van de Stichting, bij de „operatie" aanwe zig zyn, Zoals hekend zijn deze bei vrijdings-sigaretten van het merk „OZO" van 1 Mej sf verkrijgbaar voor 75 cent, waarvan een kwartje ten goede komt aan de Stichting 1940—1945. Ruim twee duizend schoolkinde ren uit Baarn, Soest en de Lage Vuurse zullen daarna van elf tot twaalf uur een bloemenhulde brengen voor het paleis, waarbij de jongste leerlingen met vlaggetjes op het gazon de letters J B zullen vormen. In het défilé marcheren de Apeldoornse Harmonie, die dit jaar haar eeuwfeest viert en de Harmo nie „De Eendracht" uit Velsen. mede, die thans 50 jaar bestaat. Tussen de „dropping" en de bloemenhulde zal de Koningin een gelukwens worden overhandigd door leden van het Lelds studen tencorps. die der traditie getrouw isen estafetteloop naar Soestdijk or ganiseren. Om elf uur precies zullen 3000 postduiven van verenigingen uit Baarn en Soest voor het paleis wor den opgelaten. De6 avonds wordt op het terrein van de voetbal vereniging TOV in Baarn een vreugdevuur ontstoken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5