m (Vliegende schotels voorlopig nog een groot mysterie m Er vliegt méér door de dampkring Verscheidene piloten zagen ze duidelijk WAARNEMINGEN KOMEN IN VEEL OPZICHTEN OVEREEN "A Vlieger sneuvèlde bij de jacht op vreemd voorwerp Laatste boodschap:,, Het ziet er metaalachtig uit. v Massa-hallucinatie „Ze komen bij ons uit Rusland vandaan" „Misschien heb ik er wel schuld aan W320 Mensen onderzoeken luchtruim dat onze planeet omringt „Ontwerp van ons" zegt Italiaan „Schotelvormig ding kan wel vliegen" Vraag Vooral Twee Noorse steden evacueren voor wolk chloride-gas 'N IDEAAL LAXEERMIDDEL Zaterdag 6 Mei 1950 R zijn „vliegende schotels" waargenomen." Men kan dit 53 berichtje dagelijks in de krant vinden. Nu eens komt' het uit'Israël, dan weer uit Sardinië, Zwitserland, Spanje, Hong kong, Arkansas. Minneapolis, het Belgische Hasselt, Mexico, Turkije of Bolivia, Ëen drie jaar geleden kwamen de vliegende, schotels voor het eerst in het nieuws. Allerlei veronderstellin gen zijn ten aanzien van de herkomst van deze vreemde ver schijnselen geopperd. De Russen wisten er meer van, werd eerst beweerd. Neen, zei men later; het zijn proefnemingen van de Amerikaanse luchtmacht (in Amerika werd in 1947 de eerste „vliegende schotel"' gezien.) Neen, zei de Amerikaanse luchtmacht herhaaldelijk: wij experimenteren niet met derge lijk soort dingen, (hoewel enige weken geleden diezelfde lucht macht hééft toegegeven een vporwerp te hebben gebouwd dat op een vliegende schotel lijkt; maar het was nog nooit in de lucht geweest, werd er aan toegevoegd). Toen dook plotseling de theorie op, dat de vliegende schotels waarnemingsprojectie- len waren, waarin bewoners van andere planeten onze aarde bespiedden. De autoriteiten op Mars en Venus hebben dit be richt tot dusver noch bevestigd noch ontkend. En het mysterie blijft. Twee Amerikaanse. rence Chiles en John Whittei gen op 24 Juli 1943 tijdens een nachtvlucht een „vliegende schotel" te hebben gezien. Zij zagen een toe stel vanminstens dertig meter lengte hun vliegtuig voorbijschieten, op ongeveer een mijl afstand, zei den zij. De snelheid bedroeg naar schatting 800 tot .1100 km. per uur. Vleugels had hét niet. Er leken twee rijen raampjes of luchtgaten over de romp té lopen. Fel licht scheen naar buiten en achteraan het toestel was een lange steekvlam te zien. Toen trok het geheimzinnige ding snel op en verdween. Zo luidt het verslag van hun waarneming» die totaal nog geen tien seconden heelt geduurd. Het snel van richting veranderen schijnt een eigenschap van deze zonderlinge voorwerpen te zijn. Ook andere berichten maken er melding van. Nog kort' geleden meldden vier piloten in Mexico, dat zij een „vlie gende schotel" hadden gezientoen zij zelf op 6600 meter hoogte vlo gen.'Het voorwerp was toen een drie en een halve kilometer boven hen. Het was yan metaal en had een uitlaat, waaruit vlammen naar buiten sloegen. Bij de nadering der vliegtuigen was de schotel met zeer grote snelheid' gaan cirkelen, en was toen in duizelingwekkende vaart omhoog geschoten en jn de wolkeu verdwenen. Dan komt ér plotseling weet een wat ontnuchterend' "bericht. Wat men. voor' vliegende, schotels aanziet,* zijn eenvoudig meteoren, heet het; Door de enorme Wrijving, die deze zwerfstenen ondervinden wanneer zü binnen de aardse dampkring ko men. ontstaat er zo'n .hitte, dat er een lichtverschijnsel ontstaat (de „verschietende ster"). Maar lees dan w'eer wat kapitein ..Jack Adams en de eerste officier C. W. Ander son, twee veteranen van de Ameri kaanse luchtmacht, in Maart jl. vertelden; „Geen meteoren" „"Wij zijn lang. genoeg bij de. lucht macht om te weten, wat meteoren zijn. Wat wij Maandagnacht boven Arkansas hebben gezien is een vliegmachine, die zich met zeer grote snelheid langs een. gecontro leerde baan voortbewoog. .De hemel waszeer helder. Plotseling ver scheen links van ons een. zeer hel licht. Er vloog iets met .ongelofelij ke snelheid in een boog over ons heen en het verdween m Noorde lijke richting. „Wat Is dat?" schreeuwde Jack In opperste verbazing,. We hadden gelezen over vliegende schotels en stonden er even sceptisch, tegen over als iedereen. Maar als Je het ziet, kun jc niet veel anders dosn dan je mening herzien. Wc hebben de schotel ongeveer dertig seconden gezien. Er waren geen navigatie- lichten, r aar er was wel licht aan boord, e naar buiten scheen door een stuK of tien vensters of pa trijspoorten. Het licht was zacht, fosforachtig. Het toestel was cirkel vormig". Een Egyptisch piloot, die onlangs boven de Middellandse Zee, 35 mijl ten Zuidwesten van Haifa drie „schotels" heeft gezien, beschrijft zijn waarneming als volgt: „Plotseling stootte de tweede pi loot mij aan en. wees naar het Wes ten. Ik zag drie zilverkleurige schïj- Cla- i ven, die zich met grote snelheid zeg- f voortbewogen. Zij vlogen in een .driehoeksopstelling, ongeveer .lood recht op de ba a a van mijn toestel- Het leek wel of iedere schotel een lange zilveren staart had, maar dat moet gezichtsbedrog zijn geweest, veroorzaakt door de ongelofelijke snelheid. Wij zagen de voorwerpen ongeveer vijf tot ach» secondeij. Ze zagen er uit als een gewone discus Er zaten twee ringen omheen. Als ze door piloten worden- bestuurd is het mij een raadsel boe zy bij'zo*n snelheid precies de onderlinge af stand kunnen- bewaren en als ze met rr-lar worden bestuurd begrijp ik niet hoe zy netjes ovei de wol kenbank konden vliegen die zy op bun weg ontmoetten". Bemand De sensationeelste verbalen over. de vliegende schotels zijn uit Mexi co gekomen. Het Amerikaanse week blad „Time" citeert berichten uit Cslifornië, volgens welke enige tijd geleden een grote vliegende schotel in Nieuw-Mexico is neergestort. De- vijftien leden van de bemanning vonden allen de dood in de vlam men en hun lijken warén totaal ver koold. Maar sommige instrumenten waren intact gebleven. Een er van was een radio-ontvanger en door de luidspreker hoorde men bij' korte tussenpozen geheimzinnige bood schappen komen, in een „onaardse" taaL Terwijl waarnemers bezig waren met het bestuderen van het wrak, zo gaat het verhaal verder, kwam een tweede vliegende schotel in de nabijheid neer. Het ding had twee inzittenden, die beiden omkwamen, maar het lijk van een hunner was- in goede conditie. Deze „bezoeker van een andere planeet" zoals hij in liet verhaal wordt genoemd, was ongeveer 90 centimeter lang en had een wat primitief, zelfs aapachtig voorkomen. Zijn lijk is naar de Ro- senwald Foundation in Chicago ge stuurd voor onderzoek. Aldus het verhaaL Maar „Time", dat deze his torie in een artikel citeert, begint dit stuk met de zin: De vliegende schotelver telling was veel te goed om jong te sterven. In het Amerikaanse weekblad „True" van 25 Januari komt een artikel voor van de luchtvaartcom mentator Keyhoe. Hij vertelt daar in over de waarneming van een vliegende snhotel op 1 Januari 1948, die dc ervaren Amerikaanse piloot Thomas F. Marftell het leven kostte. Dat was in Madisonville, in Ken tucky. Men zag daar een „vliegende schijf" voorbijrazen met grote snel heid. Een kwartier later werd het zelfde ding ruim 140 kilometer ver-, 'derop gezien, op het vliegveld God man. Een rode glans straalde van het vreemde toestel af. Verschei dene mensen op de verkeerstoren hebben dit verschijnsel waargeno men en vastgelegd. De verkeersto ren waarschuwde kapitein-vlieger Mantell, die zich 'op dat ogenblik met zijn vliegtuig in de lucht be vond. Mantell, een oorlogsveteraan die als instructeur werkzaam was, antwoordde' even later dat hij de „schotel" zag: het voorwerp vloog recht boven hem en had een snel heid van bijna 600 km per uur. Man tell deelde ..mee: „lk probeer er dichter by te komen om het beter te kunnen .zien. Het is recht boven mij, ziet er metaalachtig uit en heeft reusachtige afmetingen.". Onbereikbaar Mantell, wiens jachtvliegtuig ver-' gezeld was van twee andere toe stellen, zette alleen de achtervol ging voort, tóen de beide andere pi loten hem in. een wolk uit het oog hadden verloren. Een poos later kwam er een boodschap van Man tell, die mededeelde dat hij de vlie gende schotel niet kon bereiken: de ze vloog te. hoog en Mantell had geen zuurstofmasker bij zich, zodat hij de achtervolging wel zou moe ten staken. Een uur later vond men bet stoffelijk overschot van de pi loot. Zijn vliegtuig was in homier- „WE KRIJGEN REGEN" Er zijn Franse bladen die elk on derwerp direct aangrijpen om er grapjasserij over te maken. Zo maakte een tekenaar van „Franc- tireur" een plaatje van twee land lieden. Vlak boven hun hoofden vlogen een stuk of zes schotels heen en weer. „Kijk", zegt de een, „we krijgen regen. De schotels vlie gen laag". fÜ DIT IS DE XF-51, waarvan de Amerikaanse radio-commentator Hen ry J. Taylor kortgeleden heeft gezegd dat dit een der „vliegende schotels" is, die overal worden waargenomen. Volgens hem is het een experimenteel soort uliegttrip van de Amerikaanse luchtmacht. Maar deze wil niet accepteren, dat nu meteen alle waarnemingen van vlie gende schotels op haar rekening worden geschreven. Taylor, heeft later ook nog beweerd dat de Amerikaanse marine proeben. gaat ne men met een „geweldig en fantastisch" soort voertuig, dat de lucht in geslingerd zal toerden om kosmische stralen te registreren. den brokstukken uiteengeslagen en terechtgekomen in de buurt van Fort Knox. Blijkbaar was het hoog in de lucht uit elkaar gevlogen. Dezelfde middag kwam van hét vliegveld Lockbourne, ia Ohio, be richt, dat men daar een vreemde schyf had waargenomen, die op gro te hoogte voorbijvloog, met een snelheid die op 80Q km per uur werd geschat. Het ding verspreidde een fel licht en er was een rook pluim aan de achterkant. Sowjet-blaS Vliegende schotels: belastingfuiken Het Moskouse blad „Nieuwe Tijden" heeft onlangs geschre ven, dat de berichten over vlie- Bynde schotels met opzet door Amerikaanse militaire .autoritei, ten verspreid worden om uit de Amerikaanse belastingbetaler grotere bedragen te persen, voor haar stokpaardjes. Het blad schreef, dat de scho tels in dezelfde categorie thuis behoren als de „niet geïdentifi ceerde onderzeeërs", welke steeds worden waargenomen als het Congres moet. stemmen over nieuwe gelden voor de marine. Wetenschap (sceptisch): „Wat denkt men in wetenschap pelijke kringen over het verschijn sel van de vliegende schotels?" „Wel, men beschouwt de berich ten hierover als symptomen van massa-hallucinatie en hecht er wei nig geloof aan", zo gaf men ons van de zijde van het Sterrenkundig In stituut te Amsterdam te verstaan, toen wij daar informeerden om iets over de vliegende schotels te we ten te komen. .Maar er wordt gesproken over de mogelijkheid, dat deze schijven afkomstig zijn van andere planeten. Acht u het mogelijk dat bewoners van anderehemellichamen in staat zijn, binnen onze dampkring te le ven?" „Neen, zonder meer zeker niet. Men kan, mensen nietoverplaatsen naar een andere dampkring Omdat in die andere dampkring een ande re druk en ook een andere tempe ratuur heerst. Maar het. is natuur lijk theoretisch niet onmogelijk dat men apparaten construeert om deze mensen uit te rusten voor het ver blijf in een andere atmosfeer dan die waaraanzij gewend zijn." „Is er in de vakbladen al eens iets over de vliegende schotels ge schreven?" „Neen. In de wetenschappelijke literatuur is hierover nog niets ver meld, ook niet in de Amerikaanse. Voorlopig leggen wij alles naast ons neer als fantasie." Aldus de koelbloedige weten schap. Toen Andrei Gromyko nog afge vaardigde van de Sowjet-Unie In de Veiligheidsraad was, kwam een journalist hem eens vragen, wie naar zijn mening verantwoordelijk was voor het verschijnsel .van de vliegende schotels. De Russen, zei de Sowjet-gede- legeerde laconiek. De Rüssen? Ja. Bij ons zijn ze aan het trai nen voor de Olympische Spelen. Waarschijnlijk is er een discuswer per onder hen, die zijn eigen kracht niet kent en nu-en dan wat te ver gooit. - PROFESSOR riCCARD: „Misschien bén ik de oorzéak wel van al die vliegende schotels", heeA de bekende stratesf eer on der zoeker, prof. Piccard onlangs in. Amerika meegedeeld. Natuurlijk zijn er vliegende'schotels, zei deze geleerde. Maar wat zijn het eigen lijk; ddar gaat het om. Hij onderscheidde drie soorten van deze schotels: ten eerste het soort, dat wetenschappelijk niet kan worden verklaard, ten tweede die schotels, die moeten worden toegeschreven aan de menselijke verbeelding „en het derdè soort is misschien het gevolg van mijn proefnemingen.3' De professoronthuld.e dat hij een. groot aantal kleine ballonnetjes had opgelaten met instrumenten er aan vast om de stratosfeer te onderzoe ken. Hij heeft dat/gedaan om dat hij zelf niet hoog genoeg kon ko men. Mogelijk heeft men die bal lonnetjes aangezien voor vliegende, schotels, aldus de geleerde. WEST NOORD Angelsaksen vervolmaken AAN DE ^BETERING -tv v van raket projectielen wordt Duitse raketprojectielen ,V A h r J ook tn Engeland-gewerkteBo venstaande, door de Britse regering vrijgegevèn foto is gemaakt-in Buckinghamshire, waar de Royal Air Force een rakettenarséndal heeft. Op de voorgrond een raketprojectiel met een groot aantal vin nen; het wordt gebruikt als verdedigingswapen tegen aanvallende vliegtuigen. Daarachter een Messcrschmittjachtvliegtuig met straal aandrijving en achterin de montagehal een V-wapen, van\hèt type dat de Duitsers in het laatste deel van de oorlog gebruikten. Duitse technici werken ook in Engeland mee aan de ontwikkeling der raket- wapens. De onderste foto komt uit Amerika en toont, hoe een mens de aarde zou zien wanneet hij zich in de bovenste lagen van onze-,damp kring bevond. Deze opname bestaat uit een aantal' afzbnderlijke foto's, genomen met een camera die aan een V-2 rdket was veïvdar- digd. Naast elkaar gelegd gaven zij een beeld van een groot deel wan het Zuidwesten vari Noord-Amerika met (1) Mexico; (2) de Golf van Caltfornië, (3)Lordsburg in de Amerikaanse staat NLeuW Mexico, (4) - het -Peloncillo-gebergte,- 5) de rivier deJ Cila, (6) het San Carlos reservoir,-(7:) het Mogollon-gebergte, (8) Black Range, (9) het San Mateo-gebergte, (10) het Magdalena-gebergte, (11de berg Taylor,: (12) Albuquerque, (Ï3) het Sandia-geberg te, (14) het V-alle Grande-gcberglc, (15) de 'rivier Rio Grande, (16) So nore de Christo Range. HET feit, dat de „vliegende schotels" het éérst en; het vaakst in het Westen van de Verenigde Staten van Noord- Amerika zijn gezien, heeft sommige waarnemers aanlei ding^ gegeven tot de veronder stelling, dat ér verband be staat tussen deze vreemde- schijven en de proefnemingen die de Amerikaanse militairen nu al sinds het einde van de oorlog nemen in White Sands in de woestijn van Nieuw- Mexico, met ^bestuurbare ra- ketprojectieleff; ontwikkeld uit de Duitse V-wapens. Men kan in het middenmaten of dit verband terecht wordt gezocht en toch noteren, dat dé ontwikke ling van de V-wapens te White Sands tot 'prestaties heeft geleid, die even fantastisch zijn als de affaire van de vliegende schotels". Dr. Walter Riedel, een Duits ge leerde, eertijds op de Duitse V-ba- sis Peenemünde werkzaam, sinds 1947 in Amerika, heeft onlangs verklaard, dat interplanetair ver keer nog tijdens het leven van de huidige generatie mogelijk zal 2ijn, En binnen tien jaar zou er een satelliet zijn," die als een tweede maan eeuwig rondom de aarde zou draaien, zo voorspelde hij ook. Deze uitlatingen herinnert aan een bericht dat in de Daily Ex press verscheen toen de eerste be richten over „vliegende schotels" de roede deden. Het .Engelse blad vermeldde toen, dat Britse ingeni eurs werkten aan een plan, een onbewoond „luchtruim-station" te „parkeren" op een .hoogte van 35.000 km om dienst te doen. als observatiepost voor het waarne men van grote ontploffingen. Het is een gevaarte van 70 me ter middellijn en heeft de vorm van een schijfd). In het miuden is een reusachtige spiegel gemon teerd waarin men door telescopen alles zou kunnen zien wat zich „achter" de horizon afspeelt; Drie van deze stations zouden kunnen waarnemen wat er, waar ook ter wereld, gebeurt. De technici, die dit plan ont wierpen, hebben, de hoogte van 35.000 km uitgekozen 'orftdat het voorwerp hier, mits men het een snelheid geeft, gelijk aan de om wenteling van de aarde (ten op zichte van onze planeët zou het dan „stil" staan) niet zou vallen, doordat de aantrekkingskracht van de aarde tengevolge van de snel heid geen'invloed heeft. Temperatuur zones De experimenten met V-wapens te White Sands hebben aan het licht gebracht, dat zich om onze aarde heen -temperatuurzones be vinden waarin hitte, groter dan In een oven en vrieskou, erger dan in Siberië, elkaar afwisselen. Voor. bewoners van andere planeten, ge steld dat het dezen zouden zijn die per vliegende schotel onze damp kring doorkruisen, zou het dus uiterst moeilijk zijn, dez© verschil len te doorstaan, - Op veertig kilometer hoogte heerst een aangename tempera tuur van 70 graden Fahrenheit. Maar wie daar heen zou willen, zou., onderweg een zeer koude luchtlaag moeten passeren, op plm. 25 kilometer hoogte, waar het hon- derd graden onder nul is. Op 80 kilometer hoogte heerst een koude van 150 graden, maar veertig kilometer verderop heerst een hit- te van 150 graden boven nul. Men is dit te weten gekomen door eer. speciaal soort thermometers té bevestigen in de neus van de V- projectielen. Kwamen zij heel huids beneden in vele gevallen werd, ondanks alle voorzorg, het gehele toestel bij de val op aarde vernield dan onthulden zy deze gegevens. Ook filmcamera's zijn per V- wapen naar boven gestuurd en hebben, onze aarde gefotografeerd van zo grote afstand, dat er op pervlakten van 100,000 vlerkante kilometer in beeld werden ge bracht. Metalen flessen,' -herme tisch gesloten, maar zich in de hoogste luchtlagen gedurende kor te tijd automatisch openend, brach ten gegeven* mee over de samen stelling van de lucht in de buiten ste sferen van onze dampkring. Vliegen, die ook de reis per v- projectiel hadden meegmaakt tot op hoogten waar nog nooit een men» is geweest, werden na afloop onderzocht om na te gaan welke invloed de „kosmische stralen" hebben op dierlijke organismen. De resultaten van het onderzoek zijn, voorzover.- ons bekend, nog niet .gepubliceerd., In de „Giomale d'Italia" van 25 Maart staat een artikel waarin de ingenieur .Giuseppe Belluz.o, die het stuk ondertekent, verzekert dat hij reeds in 1942 op verzoek van de fascistische regering een discusvormig vliegtuig ontwierp, dat bestemd was orn een bom over zeer grote afstanden te vervoeren. De „schotel" was van licht metaal en had een middellijn van ongeveer twaalf meter. Door..middel van ra ketontsteking gelanceerd, was het toestel in staat zich op eigen kracht door de lucht te bewegen door snel om zijn eigen as te draaien. De draaibeweging werd" veroorzaakt' door twee reaetiemotoren. Het toe stel viel naar beneden zbdra de hoe veelheid' brandstof aan. boord was uitgeput. Het Franse weekblad „Match" kn oopt hieraan de ver anderstelling vast, dat de vliegende schotels va** thans uit het ontwerp dat Beiluuo beschrijft zijn ontwikkeld door een mogendheid die zifch zou hebben weten mee&Vr te, maken van de fabricagegehëimen van dit toestel, die. tijdens de oorlog alleen in Ita liaanse en-Duitse handen waren. „Kunnen 'dingen die een schotel- jachtige vorm hebben zich in de lucht voortbewegen?" Dat vroegeri wy ir. Van Oostrom, van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. „Ja, dat is wel mogelijk. Alleen zijn het aërodynamisch, nogal ondin gen. Maar bestaanbaar is het zeker v/el. Er zijn wel „platte" .vliegtui gen gebouwd," 'is het antwoord. „Bedoelt u bijvoorbeeld de zgn. vliegende vleugels?" „Ja, die bijvoorbeeld." „Erf de vliegende schotels?" „Ja, ik heb er ook'van .alles over gelezen, de laatste tijd. :Maar zelf heb ik er nóg geen gezien." Dat laatste met een intonatie, waarin de scepsis al om -de hoek keek. Jammer, vonden wij.-Het zou zo'n sensatie zijn, een'autoriteit te horen beweren dat er wel iets van aan kon zijn... Nog één vraag: „Is er in uw vakliteratuur al iets over de vliegende schotels gepubli ceerd?"- „Neen, niéts. Maar ik zal u waar schuwen zodra er iets - ia komt." - Worider-ontsmettingsmid- del ontdekt) beter dan penicilline LONDEN. Frederick Erroll (Conservatief) heeft in ;het Lager huis bekend gemaakt, dat een Brit se firma een. nieuw wondergenees middel, „doeltreffender dan penicil line", heeft uitgevonden. Tegenover de pers verklaarde Erroll, dat bij zonderheden over de ontdekking „binnen zeven dagen" zouden wor den gepubliceerd. De tot dusver be reikte resultaten, aldus Erroll, had den aangetoond, dat men een volko men nieuwe methode ter bestrijding van virusziekten had ontdekt. Na de bekendmaking in het La gerhuis heeft een groep jonge En gelse scheikundigen de ontdekking bevestigd. Het middel, C. F. G. ge-, heten, heeft reeds bij gewone vér-- koudheid een snélle genezing te weeggebracht en wordt thans on derzocht op zijn uitwerking tegen ander- ziekten als pokken, rood vonk, leverziekten en hondsdolheid. Men vërwacht, dat de' prijs van het Rroduct binnen ieders bereik zal ggen. Advertentie (IJlt.) OSLO. Vrijdag werd opdracht gegeven tot de evacuatie var» twee fabriekssteden Frederikslad en Sarpsborg, met een gezamenlijke bevolking van zestigduizend zielen, omdat ïn dé nabijheid een pÜPleiding lek sloeg waardoor over het heie gebied giftige chloridegassen dreven, die dreigden dB, bevolking te zullen verstikken. De twee steden liggen op ongeveer 150 kilometer van Oslo. De uitzending van de Noorse radio zich langzaam voort langs de oever werd onderbroken en er werd een waarschuwing uitgevonden aan de inwoners van de bedreigde steden met het bevel onmiddellijk de steden,, te verlaten, Ook de arbeiders van de fabriek werden onmiddellijk geëvacueerd en terstond werd een evacuatiebevel uitgezonden voor dezuidelijke dis tricten langs de Glomma, degroot ste rivier van Noorwegen. Een grote wolk chloride bewoög Advertentie (LM.) vormen Foster's Maagpillen, door dat zij zo zacht en toch.zo afdoend werken. Geen last meer van ver stopping en sléchte spijsvertering of van de daaruit voorkomende hoofd pijn, humeurigheid en lusteloos heid/".";'. T' Verkrijgb. bij apolh. en drogisten. Imp.. H. ten Herkei, Hilversum. van de rivier in de richting van Fre- derïkEtad. Afdelingen van de.brand weer en van de luchtbeschermings diensten van verschillende "ste'den werden naar de-plaats van.--hét lek gedirigeerd en om ongeveer elf uur slaagde men erin de tank te dichten. De brigade was .uitgerust roet gasmaskers.•v*)'' Om V'twaalf uur Nederlandse tijd maakte'), de commissaris van politie van Safipsborg' bekend dat allé ge- evacueëftdéinwoners van; de stad weer haar* huis konden; terugkeren. Wel zelde dè commissaris dat nog de grootste ivoorzichtigheid gétioden was daarjlhet nog in-souterrains en kelders:'kah worden aangetroffen. Er was geen paniek'ontstaan en alles is iii goede orde verlopén. Ter wijl de wolk gag langzaam door de rivierbedding voortkroop, verlieten dé inwoner b thun huizen en zochten hun toevlucht in de bergen-zender iets mee te .hemen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 8