Hartspecialist kende de zwakke plek van Duitse hazenharten In Wehrmachts verblijven légde één man pamfletten neer. die een nachtmerrie werden Lagere school blijft heel wat hooi op haar vork nemen Het is immoreel, aan paranormale verschi jnselen te willen verdienen Grote partij dieren met de „Stad Breda' aangekomen 5 Hij heeft genoeg Subliem geschrift Huiszoeking Goed dat U gekomen bent Gearresteerd Plannen om te ontvluchten Angstig avontuur aan boord neushoorn breekt uit BASISLEERPLAN VOOR OPENBAAR L.O. Speciale opleidingsscholen zijn niet meer nodig Lesrooster aangepast aan moderne opvattingen 14 Mei Moederdag Ook tante Sjaan schiet wel eens in de roos Men late het onderzoek over aan de wetenschap Secretaris schrijft 'n brief op poten Woensdag 10 Mei 1950 Een warme Septembermiddag tn 1943. Langs het eerste perron van het Utrechtse Centraal Slation staat de trein naar Den Haag op ket punt te vertrekken. De hoge, met gouden tressen behangen Duitse officier, weggedoken in een hoekje van zijn weelderige Wchr- machtscoupéis van verveling in slaap gevallenjawelde Führer kan de ooUog nog winnen. Maar hel wordt zijn dienaren wel moei lijk gemaakt. Hier een kwartiei wachten, daar tien minuten ran geren. Wat een kostbare tijd wordt op die manier het Derde Rijk ont stolen. Zijn slaap is nu volkomen. Sieg Heïif Met zacht geruis glijdt de schuif deur van het compartiment open I>e generaal 'merkt niets. In het gangpad staat een kleine, ietwat gebogen man met grijzend haar die eerst schichtig om zich heen kijkt, dan naar binnen stapt- Het hoofd van de generaal zakt alleen nog maar wat dieper pp de rijkbe- u.z-w stikte revers. Met een snelle greep belden gezocht. Gelaten wachtte hij Ii. r nnHorp hi^rieHten at twjspsHf» haalt de insluiper een wit papier uit zijn binnenzak van zijn keurige colbert en legt het op de brede knieën van de weldoorvoede Duit eer. „Wie wird das Ende des Kne- ges sein?", staat er met grote let ters boven. De generaal blaast met bolle wangen belletjes tussen de half geopende lippen Pas wanneer de conducteur ge floten heeft, de perronchef zijn spiegelei omhoog steekt en de loco motief kreunend optrekt, schrikt hij wakker. Verdekt opgesteld op het perron ziet de kleine man het aan. Het dichtbedrukte pamflet glijdt ritselend op de vloer. Slaap dronken raapt de officier hel op en leest, eerst onverschillig, dan ver rast: „Er ls nog maar één mo gelijkheid om te redden, wat er te redden is: de oorlog moet beëin digd worden. En daar is maar één ding voor nodig: het Nazi-regiem moet zo snel mogelijk radicaal wor den weggevaagd. Dan, maar ook dfm alleen, zullen Engeland en Amerika vredesonderhandelingen aanknopen. Dat is de enige uitweg, de enige redding De onbekende zit zich allang in de wachtkamer te verkneukelen. Hij heeft genoeg gezien. Uit zijn actetas haalt hij een tijdschrift: „Aan dr. J. L. Noest, Emmalaan 19, Utrecht", staat er op het adres bandje. Het plan om pamfletten tegen het Nazi-regiem te schrijven en die onder de Duitse bezetters te ver spreiden, rijpte bij dr. Noest in het begin van 1943. Elf jaar lang had hij als arts voor hart- en vaatziek ten praktijk uitgeoefend in het be kende Kurort' Bad Naubeim. De opkomst van het nationaal-socia- lisme maakte, hij van dichtbij mee, maar reeds in 1934 besloot hij, naar zijn eigen, vrije land terug te ke ren. De nieuwe machthebbers von den dat een slechte reclame voor zich zelf. „Blijft U toch. gerust",, zoiden ze. Maar dr. Noest ging. Reeds voorzag hij, wat gebeuren zou. En het deed hem leed, want hij liet veel goede vrienden achter in het land dat hij had liefgekregem Toen het triomphantelijk gestap der Duitse laarzen ook door de Ne derlandse steden en dorpen klonk, stelde hij zijn huis beschikbaar voor vergaderingen van de illega liteit, „Vrij Nederland" werd er ge distribueerd en de „goede" com missarissen der Koningin kwamen' soms in een van zijn kamers samen. Maar dat alléén voldeed dr. Noest niet. Tamelijk zwak als hij was, kon hij echter niet meedoen aan acties, die kracht en lichamelijk uithou dingsvermogen eisten. Bovendien: niet alleen het eigen volk wilde hij helpen, maar ook die Duitsers, die hij had leren kennen als hoogstaan de mensen. Intussen kwam hij tot het besef, dat een spoedige gealli eerde overwinning stond of viel met de omverwerping van het Nazi regiem. Toen kwam hij op het idéé van de pamfletten. Behalve mooie herinneringen, had dr. Noest van zijn verblijf in het Oostelijk nabuurland een perfecte beheersing van de landstaal en een grote kennis van de mentaliteit van het volk overgehouden. Zo kon het eerste pamflet een subliem geschrift worden, waarin hij zich meesterlijk bediende van de wapens, die hem tendienste stonden: de ingeboren angst der Duitsers om voor eerlo zen te worden aangezien, hun groei ende oorlogsmoeheid en hun gróte drang tot zelfmedelijden. Dr. Noest schreef vlekkeloos Duits, sprak over „Vateriand unser" en de toon van het pamflet was van begin tot eind zo pathetisch, dat zelfs Göb- bels het hem moeilijk had kunnen verbeteren. Een relatie zond het ontwerp naar Londen, waar men er zijn goedkeuring aan hechtte. Een ille gale drukkerij vermenigvuldigde het in honderden exemplaren en be zorgde die bij dr. Noest thuis. Aan vankelijk werd er aandrang op hem uitgeoefend, dat hij zich bij de ver spreiding zou laten helpen, Hij wei gerde. „Ik ben ongetrouwd. Als arts met een grote praktijk kom ik in veel plaatsen. Laat me het alleen doen, dan lopen zo min mogelijk mensen gevaar", zei hij. En dat ge beurde. Spoedig ontving iedere Ortskom- mandant het vinnige pamflet in een blanco enveloppe over de post. Duitse soldaten vonden het, wan neer zij de Wehrmachtscomparli- menten van de treinen binnen kwa men. By allerlei Duitse militaire bureaux en bij Wehrmacbtshcune werd het onder dc deur door ge schoven en In de brievenbus ge stopt De bezetters lazen het hei melijk. gaven het door aan kame raden en bespraken het onderling Bij de Sicherheits Polizei. waar me nig pamflet terecht kwam, werden verschrikkelijk harde noten ge kraakt. V/eér zo'n groots opgezette sabotage-actie van die ..verdammte Hollander" Ach. hadden ze gewe ten. dat ze met slechts één man te doen hadden één zwakke man En die reisde* maar. Vooral naar Den Haag en 's Hertogenbosch, waar iu.1 consulten gaf Koelbloedig waag-, de hij zich op de perrons in stil staande verloftreinen. om er zijn pamfletten op de lege banken te leggen Onderweg, in de trein waarmee hij zelf reisde, stapte hij Wehrmachtscoupé's binnen met het zelfde doel. Er waren wel eens ogenblikken, dat hij zich betrapt cacht. Maar altijd wist hij zich er uit tc redden. Tot dr. Noest met vacantae in Brabant van zijn huisgenoten be-, neht kreeg, dat Duitsers in zijn ka mers naar papier cn enveloppen nadere berichten af Een tweede huiszoeking, kwam er echter niet. Ln, eenmaal weer thuis, zette hij zijn ondermijnend werk voort, als of er mets was gebeurd. Toen, de derde Januari 1944, kwa men ze. Er was juist een patiënt vertrokken en de dokter liep naar do wachtkamer om de volgende naar do spreekkamer te halen. In de vestibule stonden twee mannen. „Slcherheitspolizei", zei een van hen.. „Kennen Sie das?" Hij duwde de arts een van diens eigen pam fletten onder de neus. „Rustig blij ven, niets toegeven en vooral Duits spreken" overlegde deze bij zicn- zelf. Het werd een zenuwslopend half uur. Al gauw bleek dr. Noest, dat een onoplettendheid hem par ten had gespeeld. Aan een der Orts- kommandanten had hij een pamflet gezonden in een praktijk-enveloppe, waarvan hij het adres had wegge krast. Het kengetal van de druk kerij, schier onleesbare cijfertjes, was echter blijven staan,... Dr. Noest bewaarde zijn kalmte. „Nee maar", zei hij. „Nu begrijp ik, wie onlangs hier hebben ingebro ken. De daders waren onvindbaar; bel de politie maar eens op. Goed, dat u gekomen bent!" Het was goddank waar wat hij vertelde. Alleen niet de illegaliteit maar een kliek Duitsers en N.S-B.-ers was by de inbraak betrokken ge weest. De politie had hem daarom aangeraden er geen werk van te ma ket. De Duitsers lieten zich evenwel half overtuigen. .Het zou goed zijn, als U over een dag of wat eens naar de Euterpestraat kwam", vonden ze. Dat beloofde ar Noest. Maar drie dagen later had hij zijn boedel bij vrienden ondergebracht en dook hij onder m het Oosten van het land. Voortaan zou hij door hel land reizen als Johan Nekkers, gehuwd, genealoog. En zijn tas zou vol geregistreerde stambomen zit ten Want „sibbekunde" was toeval lig dokiers liefhebberij. Landwachters hebben de heer „Nekkers" tenslotte toch nog de vijand in handen gespeeld- In Ber gen op Zoom zagen twee van die sers. De volgende morgen pas ver scheen dr. Noest voor de comman dant, die dronken Was en in zijn razernij de gevangene een presse- papier naar het hootu slingerde. Tenslotte kreeg dr. Noest een bait uur bedenktijd. Wilde hij dan nog niet praten, wel.... De comman dant grijnsde. Zou de dokter het prettig vinden, gefolterd te wor den? Men sloot hem o* iri een aan grenzend kamertje. Na ongeveer een kwartier stak een officier zijn hoofd om de deur, „Zoekt U iets?, vroeg dr. Noest, die er helemaal niet als een arrestant uitzag, hem in het Du:ts. „Het kantoor van de chef is hiernaast. Ik heb juist een belangrijke bespreking met hdm gehad." ,.Danke schon", vriendelijk en ging heen. de andet De deur bleef op een kier staan,,. Dr. Noest gluurde de gang in. Er was geen sterveling te zien, "Be hoedzaam sloop hij naar de glazon deur aan het eind, het terras ov»>r3 de binnenplaats op. „Ik moet doen alsof ik zelf een S.D.-er ben", over legde hij bij zich zelf. „Brutaalweg naar de brug lopen en zeggen dat ik een spoedboodschap voor dc Grtskommandant heb." De schila- wacht, hakkenklappend, legde hem kerels hem bezig, pamfletten onder op zijn verzoek uit. hoe hij lopen de deur van het Wehrmachtsheim moest. Maar toen de dokter zo maar te stoppen. Even later arresteerden wildé doorlopen, zei hij: „Aber de Duitsers hem. De papieren, die j ihre Fapiere?" hy nog bij zich droeg, namen ze t hem af. Het waren alte nieuwe ..Ach. die heb ik laten liggen," pamfletten, getiteld „Zu spat". Hier- antwoordde de nieuwbakken S.TX in waarschuwde dr. Noest tegen de er- "En ik kan n.et langer wachten.'' komende invasie. Nog zouden de j wacht weigerde echter hem Bazar voor een luidklok Op de hoek van de Bet je Wolf- straat en de Van Lennepstraat in Spangen staat sinds 1922 een kerkje zonder toren op klokkenspel. Het ïs het bedehuls van Wijk G der N. H. Gemeente Delfshaven, waarvan de leden altijd hebben verlangd naar een eigen luid-installatie. Enkele weken geleden worden on der leiding van ds G. Ph, Scheers plannen beraamd voor een bazar en na hard werken door de vrouwen-, mannen-, meisjes- cn jongelingsver- enigingen, kon gisteren deze bazar in het Sparta-stadion worden ge opend. Wethouder Van der Vlerk ver richtte de opening, waarna de tal rijke bezoekers een rondgang langs de stands maakten. Vanmiddag was er in de bazarruimte, die tot Don derdagavond elf uur geopend zal zijn, een speciale kindermiddag, waarbij poppenkast werd vertoond en een goochelaar de kinderen in verbazing bracht. De zebra kijkt nog een beetje on wennig zijn nieuwe vaderland in, maar accepteert toch al graag een lekker hapje van zijn baas, de heer Peters. (Eigen foto) Advert putte l M Duitsers dc daarop volgende alge hele vernietiging kunnen ontkomen, maar dan moesten ze direct het Nazi-regiem van zich afschudden. Anders zou het „zu spat" zijn. De Duitsers lachten dr. Noest in zijn gezicht uit. „Voor jou, niet voor ons is het te laat", zeiden ze. „Mor- ge.. werden Sie erschossen." De cel in liet Markiezenhof was vuil en donker. Buiten bloeide de natuur open. "t Was Mei cn speelse vogels stegen hoog tegen de blauwe hemel, die zo ver leek achter het getraliede venster. Soldaten kwa men vloekend binnen, dreigden met gloeiende ijzers en onmiddellijke executie. Voor de chef gebracht, werd hy gestompt en geslagen. Maar hij wanhoopte niet. „Hier kom ik weer uit", zei hij telkens tegen zich zelf. „Ik word gered." „Wie zijn je medeplichtigen'', snauwde de chef. Toen, als een flits, schoot hem iets te binnen. „Tja.... eb.... dr. Noest.,..", hakkelde hij benepen. „Waar woont die kerel?" „In.in Utrecht. -Emma laan 19.'* „En wie nog meer?' „Verdeb niemand," Maar dat klonk te ongeloofwaar dig, „Morgen schieten we je dood. Met negen anderen van je soort", was het laatste dreigement Die nacht sliep dr. Noest maar kort. Al vroeg de volgende morgen waar schuwde een soldaat hem, dat ny over drie uur zou worden doodge schoten. Geestelijke bijstand, waar om hij verzocht, kreeg hij niet Precies op tijd hadldsn de bewa kers hein uit de cel. Inplaats van naar de binnenplaats, brachten ze hem echter naar de chef. Deze brulde, dat de zaak niet goed was uitgezocht Er moesten meer medeplichtigen zijn. De gevangene hield zich van de domme en deed alsof het hem at vreseiiik speet dr. Noest ie hebben verraden. „Dan maar naar r .ia", besloot de woedende Duitser. Negen man Feldgendarmene reisd A met oe geboeide arrestant daarheen. De trein bood geen enkele gelegenheid lot ontvluchten. En in het gebouw van de Koninklijke Militaire Aca demie, hoofdkwartier van de S.D., wemelde het ook al ,-an de Duit door te laten. Langzaam liep dokter terug. Het en® plan na hel andere schoot hem te binnen, inr.ai geen van alle waren ze uitvoerbaar. „Dan maar zo", besloot hij ten ein de raad. „Als ik mijn hand uit de zak haal, zogenaamd om hem mijn papieren te geven, verkoop ik b«m een op la waaier. En dan maar ren nen!" Maar ook die opzet scheen te mis lukken, want de schildwacht had zich intussen het gezicht van dr. Noest herinnerd. „Jij bent die schoft, die hier gis teren is binnengebracht", schreeuw de hij. En, terwyl hij omkeek naar zijn geweer, dat tegen het wacht huisje stond: „Jetzt hat deine letzte Stunde geschïagen.Met ier- vaariijke stem riep hy enige mak kers te hulp, die op de binnen plaats aan het werk waren. Ver- ontwaardigd legde de wacht hun uit, wat Cr aan de hand was. Dat werd zdjn ongeluk. „Nu of nooit", besliste dr. Noest. Met een paar reuzesprongen was hij over de brug. Schoten klonken, kogelsfloten langs hem- heen. Ge lukkig, hij voelde geen andere gij nen, dan die van zijn stijve spie ren en het steken in de ky. Een wonder gèfechieddel" Dedrukte van Breda's binnenstad slokte hem op, zonder dat hij werd gepakt. Met een oude fiets zomaar ergens weggegrepen bereikte hij die zelfde avond het huis van een be vriend arts in Heusden. Aan zijn broekspijpen en schoenen kleefde de modder van weilanden en sloot kanten. 'Nog geen maand later ver zond bij weer nieuwe pamfletten, ergens van het Oosten uit..,. Met de „Stad Breda", die gisteren In Rotterdam tegen de avond arriveer de. kwam bijna een complete diergaarde aan. Het was een transport van circa 100 dieren, bijeengebracht door de bekende dieren vanger C. Peters. De heer Peters is hiervoor zeven maanden in Afrika geweest en hö heeft daar vele avonturen beleefd, doch het meest penibele avontuur maakte ha mee aan boord van de „Stad Breda" toen een neushoorn uit zyn kooi brak en het byna onmogelijk leek het dier weer in zijn kooi terug te brengen. dier begon hevig te glijden en het kostte toen weinig moeite, strikken om kop en poten te slaan. Zo kon de neushoorn weer in de kooi wor den teruggebracht, zij het dan, dat een van zijn hoorns afbrak. Helaas is het dier later overleden, doch niet tengevolge van de opwin ding van zijn avontuur, maar waar schijnlijk door de hitte. Een tweede neushoorn heelt de reis evenmin overleefd, doch er waren er in to taal vier, zodat toch nog enkele neushoorns in ons land zijn aange komen en nog wel in prima con- dit'C. Ook de conditie van de andere dieren is uitstekend. Allerlei soorten dieren heeft de heer Peters meege- biacht: apen, leeuwen, een mooie collectie zebra's, jachtluipaarden, struisvogels, schildpadden, arenden, enz. Dc meeste van deze dieren heeft hij met de lasso gevangen. De dieren, zijn bestemd voor Diergaarde 31ij- dorp en voor de dierenparken m Wassenaar en Tilburg. In alle vroegte ontdekte de wachls- man van het schip, dat het dier was uitgebroken. IJüngs werd de heer Peters gewaarschuwd, doch het was een h«\le toer om het dier te vangen. De neushoorn bleek een bijzondere voorliefde te hebben voor het ach terschip. Men merkte dat aan de gladheid van de geteerde oppervlakte en dit bi acht de bemanning op de gedach te olie op het dek te gieten. Het De Spaarbank in April Bij de Spaarbank te Rotterdam werd in de maand April ingelegd 2.594.000.— (v. j. 2.445.000.—) en terugbetaald 2,592,003.— (vorig jaar f 2.310.000.—). Er werd dus 2.000.meer ingelegd dan terug betaald (vorig jaar 135.000.— meer ingelegd dan terugbetaald). Op het eind van de maand was aar 320.308 inleggers 93.S22.00fl. verschuldigd. Door middel van spaarbusjes werd 53,000.— ingelegd, terwijl door de leerlingen van 240 scholen 51.000.— werd gespaard. Vraaggesprek voor cn. door voetballers Doordat Piet Kraak Donderdag avond verhinderd is aan het vraag gesprek voor en door voetballers deel te nemen, is deze bespreking verschoven naar Vrijdag 12 Mei 's avonds om 8 uur in Maison de Klerk aan de Woenastraat 13. (Van een medewerker) Uit de „Korte toelichting op het basisleerplan voor de'la gere scholen" stippen wij aan, dat bij invoering van dit plan de z.g. „Opleidingsscholen", scholen dus, die speciaal klaar maken voor het M.Q., geen zin meer zullen hebben, omdat iedere school, die opleiding zo nodig ter hand kan nemen. Het leerplan biedt in deze speelruimte' genoeg. Wat de algemene methode be treft wijzen de ontwerpers erop, dat de nieuwe methoden op dit ge bied door elke school in praktijk gebracht zullen kunnen worden. Men zal dus naar keuze kunnen werken volgens het takensysteem, (het Daltoniseren)volgens de bc- langstellingseentra of wel de glo- balisatie-methode toepassen: (uit gaan van het geheel en komen tot de delen; bij taal: eerst de zin, daar na de samenstellende klanken). Op het leer rooster zal een aantal per week voor de vier hoogste klassen 2Vi „vrije uren'' zijn aan gegeven. In deze vrije uren zal geen onderwijs in de gewone leervakken worden gegeven, maar ze zullen worden besteed aan: handenarbeid, het uitwerken van belangslellings- centra; het bezoeken van musea: voor schooltuinwerk; het aankleden der school; het instuderen van to neelstukjes; voor declamatie; het maken van grafieken enz. Taal centraal Het onderwijs in de moedertaal wordt centraal gesteld. Maar ook de ideële (vaarde van dit vak: het kun nen genieten van goede lectuur bij voorbeeld is zo belangrijk, dat aan het moedertaalonderwijs de grootste aandacht moet worden besteed. Van de 23 wekelijkse lesuren in de bei de eerste leerjaren worden er dan ook niet minder dan 11 aan dit vak gewijd en respectievelijk 9en 8Va van dc 27 'A lesuren per week in het 5de en 8de leerjaar, Advertentie (l.fflt.j Maak moeder ook blij met een tube Hamca-Gelel. Tube 75 cent in wei voorziene zaken (Van een onzer redacteuren) Er hebben zich, na onze laatste publicatie over „tante Sjaan", waarin wij een greep deden uit enkele, meest anonieme brie ven, meer personen gemeld, die zich geroepen voelen het voor haar te moeten opnemen. Deze mensen hebben hun brieven fors ondertekend, en voorzien van naam en adres, zodat wig tenminste weten met wie wij te doen hebben. Ook ontvingen Wfl een zeer uitvoerig schrijven van iemand, die zich noemt; Secr. Mistiek Religieuze bijeenkomsten van Mej. Jeanette van Baarlen.. De meeste briefschrijvers zijn van oordeel, dat onze verslaggever een leek is, dat hij op sensatie uit was, dat er geen geesten worden vertoond (het is geen bioscoop), dat het geen geldkloppcrij is, dat tante Sjaan treffende dingen zegt, dat het woord bedrog een insinuatie is, dat w0 er niets van hebben begrepen. Zo, die zit, zult u zeggen. Niet zo haastig, want er komt nog meer. Het schrijven van de secretaris spant de kroon. Afgedrukt In de krant zou het een lengte van on geveer twee kolom hebben en me krijgt zelfs de hoofdredacteur niet. Wij zullen hem echter zoveel mo gelijk recht doen wedervaren, met deze beperking, dat wij ons tot de kern van de zaak zullen bepalen. Indien hij hetzelfde had gedaan, zou zijn verweer aanmerkelijk aan beknoptheid gewonnen heb ben. Nu warden wij o.m. onthaald op de volgende ontboezeming: „Wij hebben het artikel ook ge lezen, om slechts de wijsheid op te doen, waartoe de vrijheid van- drukpers in handen van onverant woordelijke, immorele lieden, kan leiden.1' Wat zou de geachte secretaris ervan denken als wij ons afvragen of de vrije meningsuiting er toe moet leiden, dat kaartlegsters, waarzeggers, helderzienden en an dere charlatans hun beroep, het doen van voorspellingen aan hun medemensen, ongestoord uitoefe nen? Er is geen enkele wettelijke bepaling, die hun dat verbiedt, zo als er geen enkele wettelijke bepa ling is, die het, houden van bijeen komsten van „myétiek religieuzen" verbiedt. Maar onverantwoordelijk is het van verschijnselen op het gebied der parapsychologie 'n kijk spul te maken, immoreel is het er aan te verdienen. Donker zoldertje ,»En nu de feiten", schrijft de secretaris. In het povere boven zaaltje bevinden zich twee licht sterke lampen. Eén direct boven de seancetafel en één midden in da zaal. De eerste is op de foto zichtbaar. Gedurende de seances branden beide volop. Voorts 2ijn de achter- en zijwand, van zoveel vensters voorzien, dat er niet een meer bij kan, zodat men er voor het vallen van de duisternis, dus voor de aanvang der seance om 8 uur, zonder kunstlicht kan verga deren. Tweede feit: foto's van geesten. Men heeft de eerste avond, onge vraagd, op het in trance zijnde medium bliksemlicht gericht. Elke ingewijde onderzoeker weet van de gevaren, die zeker niet denkbeel dig zijn, waaraan men het medium in die omstandigheden blootstelt. Heeft men nu werkelijk zo'n oli fantenhuid, of zyn deze rappor teurs zo immoreel hun slachtoffers er maar aan te wagen ten koste van elk gevaar en terwille van hun broodwinning, waarbij zij sensationele berichten moeten fa briceren? Doch, let wel, het me dium had nog niet één foto laten zien, toen haar medewerkers de ongenode gasten naar het politie bureau dirigeerden. Doch nu de quintessens van de zaak, nL de vraag: Kunnen er in derdaad geesten (intelligenties) op een foto zichtbaar zijn? Zowel mej. v. B. als andere me dia hebben mij foto's getoond, waarop 2ij intclligentia aanwezen. Ik kon de juistheid van haar be weringen in vele gevallen niet on derschrijven. Waar twijfel rijst, wordt het oordeel opgeschort, d.w.z, men erkent niet, maar ont kent ook niet. Men weet doodeen voudig niet!'' Andere feiten En nu wij. Door alle eeuwen heen vindt men gewag gemaakt van personen, die in het bezit zijn van ongewone vermogens en die dank zij deze vermogens allerlei wonderbaarlij ke verschijnselen zouden hebben bewerkstelligd. In de Bijbel vinden wij gewag gemaakt van nr of eten en zieners; in de Middeleeuwen vernam men van personen, die in staat waren allerlei wonderen le verrichten, welke moesten dienen als tekenen voor hun verheven en goddelijke zending. Daarnaast ken de men de heksen en de tovenaars» die een verbond met de duivel zouden' gesloten hebben. Van een systematisch weten schappelijk onderzoek is eerst se dert de tweede helft der vorige eeuw sprake. Ernstige onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat aan het voorkomen van verschijnselen als telepathie, zg. helderziendheid in tijd en ruimte, stlgmatisatie (be ïnvloeding van het lichaam door het voorstellingsleven), materiali satie en telekinese (verplaatsing van voorwerpen op paranormale wijze)niet langer getwijfeld be hoeft te worden. Mén Hééft'deze' 'verschijnselen thans onderexperimentele om standigheden in het laboratorium met een voortreffelijke laborato riumtechniek weten ie constateren. Voorts weten wij, dat telepathie en andere paranormale verscïiyr- solen geenszins verschijnselen zijn, die zich sléchts bij enkele perso nen voordoen. Integendeel, uit uitgebreide en zeer nauwgezette onderzoekingen is gebleken, dat het paragnostiseïr vermogen, in aanleg bij alle mensen aanwezig is. Ook is gebleken» dat d,ezè ver schijnselen volstrekt- niet -occult zijn. integendeel, de hypolhesen welke men in onze dagen heeft opgeslcl-i ter verklaring van deze verschijnselen passen zeer wel in om huidige natuurfilosofien we reldbeeld. Dochhet onderzoek dezer verschijnselen hlijve vooral lu de handen der bevoegde onderzoe kers, waartoe dan in de eerste plaats dc psychologen gerekend moeten worden. Er Is helaas op dit gebied nog veel dilettanlisme cn men moet het wetenschappelijk onderzoek dezer verschijnselen wel weten te onderscheiden van het onderzoek der dilettanten, zg. openbarings-spiriiisten, e.a. Waarheid en verdichtsel Wij leven in een ontredderde wereld. Het bijgeloof, de mys tiek, de magie tieren welig. Helderzienden, psyeboeopisten, telepathen, handlijnkundigen, media, treden allerwegen op en verdienen hun brood aan men sen, die, beslist willen weten wat in de schoot der toekomst voor hen verborgen ligt Dat moeten die mensen zelf weten, zult u zeggen. Maar de wereld wordt er niet beter door. Men houdt bijeenkomsten. Waar heid en verdichtsel vloeien in een. Soms is het raak, soms is het mis. Wij twijfelen er niet aan of tante Sjaan zal het ook weieens bij het goede eind heb ben, Doch de wetenschap en de vooruitgang worden er niet mee gediend. Wie geen ver trouwen in eigen kracht heeft, zal er niet komen. Daaraan verandert niets of er nu één of twee lampen op die zolder branden en of er nu wel of geen geesten op die foto's te zien zijn. De vormende waarde, die tot he den aan het rekenen werd toege kend, de waarde dus die dit vak heeft voor de ontwikkeling van het logisch denken, is volgens de weten schappelijke onderzoekingen, vaak erg overdreven, Nieuwere inzichten slaan de waarde van dit vak veel minder hoog aan, al kan het, vol gens de samenstellers van het leer plan, het kinderlijk denken active ren, Het aantal uren voor dit onder wijs op het weekrooster uitgetrok ken is aanmerkelijk minder dan volgens het bestaande. Over de 8 leerjaren geeft het oude er 32 (jon gens 34) per week, het nieuwe slechts 244. De grote waarde van dit vak schuilt in haar practisch nut. Ver keerd is het echter de kinderen te vermoeien met al te ingewikkelde berekeningen. Dit vraagt het leven van de doorsnee burger bepaald niet. Schoolclubs De leerstof van het vak geschie denis is vrijwel gelijk aan het oude leerplan, met dien verstande dat verplicht te leren jaartallen met zijn aangegeven. Het dient be langstelling te wekken voor de mensenwereld van onze nationale gemeenschap en mede hierdoor het tot ontwikkeling brengen van so ciale gevoelens van* verbondenheid en verantwoordelijkheid. Terecht wij'zen de schrijvers op het grote belang van het vormen van schoolclubs, waarvan de func tionarissen bij 'stemming worden gekozen.. Onze democratische be stuursvormen worden dan a.h.w„ spelenderwijs geleerd. Wij wülen de vakken aardrijks kunde en kennis der natuur stil zwijgend voorbijgaan, omdat ook de leerstof hiervan weinig of geen wij ziging heeft ondergaan, al zal de wijze, waarop zij worden onderwe zen steeds meer in overeenstem ming dienen te zijn met de mo derne opvattingen. Tweede natuur Wat het verkeersondenvijs aan gaat, wijst het plan erop, dat steeds meer zorg zal moeten worden be steed aan de: verkeersopvoeding. Niet alleen de regels leren, maar door herhaalde oefening zal men moeten trachten de leerlingen zover te brengen, dat het juist opvolgen der regels: een tweede natuur "bij hen wordt. Zangonderwijs dient niet alleen het leren van versjes te zijn hoe belangrijk voor het gemeenschaps leven ook maar moet in dienst staan van de algemene muzikale vorming; muziekonderwijs dus; stemvorming, toontreffen, rhyth- miek, improvisatie, notenbalkstudie. De lagere school, voor een groot deel van ons volk eindonderwijs, is wel gedwongen heel wat hooi op haav vork te nemen. Overlading is nog steeds een dreigend gevaar, ook bij dit nieuwe leerplan. Niettemin kan dit plan ook voor scholen buiten Rotterdam als voor beeld worden genomen. Ook een Mercurius-schopl in Rotterdam-Oost? In Caland-West heeft de vereniging Handelsschool „Mercurlus" gisteren haar Jaarvergadering gehouden. In riin ope ningswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. C, de Glopper. de verheugen de toename van het aantal leerlingen, dat per 1 Januari 1950 bijna 900 bedroeg. Verder deelde hij mede, dat net school examen dit jaar Ruks-examen wordt, waardoor het diploma voor het be drijfsleven ongetwijfeld noE grotere be tekenis verkrijgt, in verband mei de toenemende v belangstelling voor de school beeft men bet plan in overwe ging genomen ook in het Oosten van de stad een Mercurius-schoot le openen en wel in de HBS San *de Ramlehweg. De aftredende bestuursleden, de heren w. J. Eiderenbos. J>. Spek cn P. Ver meulen werden bij acclamatie herkozen. Tenslotte besloot de vergadering om de schoolvereniging na het einde i'an dit jaar wederom voor de tijd van 2D jaar en 6 maanden aan te gaan. De naam zal echter worden gewijzigd in .Middel bare Handelsavondschool Mercurius". Na afhandeling van de agenda nteid de heer L». de Waal van de N.V. Phs- van Ommeren's Scheepvaartbedrijf een lezing over het onderwerp: Het -evaar van de dlplomajacht voor bedrijfsleven en bediende, Spreker pleitte in het bij zonder voor een karaktervermende, bre de algemene opleiding. De heer de Waal is van mening, dat de aldus gevormd- kantoorbedienden de beste kansen op promotie hebben. Na zijn causerie ont- wiickelde zich een levendige discussie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5