j; HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Grote Drie betrekken Benelux in hun overleg X Wij moeten ons schamen, nu, op deze plek Conflict over toepassing Dienstweigeringswet Telexverkeer met New-Y ork nu foutloos Bevel aan militairen op Ambon: Staakt de opstand „Zonder autobussen is de aardigheid er af" 10e Jaargang, no. 110 Zaterdag conferentie van zes over Duitsland Treinverkeer in VS door staking verlamd Ac.heson achter plan-Schuman Individuele kundigheden en begaafdheden niet in aanmerking genomen Troepen komen vroeger terug Britse oppositie lijdt nieuwe nederlaag Wapenhulp thans „in volle gang" „Alle mensen worden broeders", te Djakarta Het was de laatste kans, zegt Djakarta Leerling-vliegers naar de V.S. Ds Bos herdenkt op de Erebegraafplaats de gevallen verzetsstrijders s Nee toch... Heus! Europese Beweging wenst machtiger Raad van Europa SUPPORTER-CLUBS PROTESTEREN Per trein reizen vaak i te omslachtig Red. en Adm. Lang# Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn,prijs: per week 0.35 per kwartaal 4.30, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 11 Mei 19o0. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank ie Rotterdam Directeur: B. de Vrifti Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper CHICAGO. Machinisten en stokers van. vier van de grootste spoorwegmaatschappijen in de V.S. zijn in staking gegaan in verband met de weigering der maatschap pijen om. een stoker meer op diesel locomotieven te plaatsen. De be trokken maatschappijen zijn: de „New York Central", de „Southern Railway", de „Pennsylvania Rail road" en de. „Santa ré Railroad". ■Enkele uren, nadat de staking'op aile vier spoorwegnetten een feit was ge worden, werd gemeld, dat zij voor 100 procent effectief was. 18.000 Man zijn.bij de staking be trokken. Doordraaien van groente thans nog geen reden voor ongerustheid (Éigen bericht) DEN HAAG- De berichten, dat deze week .op de veiling te Venlo al weer spinazie en sla zou zijn doorgedraaid, behoeft geen enkele reden, tot ongerustheid te wekken, zo verzekert men ons van bevoegde zijde. Het is elk jaar een normaal verschijnsel, dat er hier en daar partijen groenten worden doorge draaid, zodrahet weer zachter wordt. Meestal zijn dit de minder goede kwaliteiten, bv. sla, die is uitgeschoten of spinazie waar veel zaad in zit. Over bet algemeen is de afzet van groenten deze week heel redelijk geweest. Hoe de vooruit zichten zijn zal voor een groot deel afhangen van het resultaat der be sprekingen, die op het ogenblik in Den Haag worden gevoerd met een West Duitse delegatie uit Bonn. Tijdens deze besprekingen, zal ook aandacht geschonken worden aan de extra beffingen, die de Duitsers boven de normale invoerrechten op onze groenten en zuivelproducten hehben gelegd, ter bescherming van de eigen productie. De Nederlandse regering heeft1 tegen deze invoerbe- lemmeringeh geprotesteerd. LONDEN. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-groep, de heren Van Zeeland, Stikker eri Bcch, gaan Zaterdag naar Londen voor besprekingen met de „Grote Drie". Venvacht wórdt, dat-de ministers met hun collega's Beyin, Acheson en Schuman de problemen betreffende Duitsland zullen bespreken. Men mag daaruit concluderen, dat de Grote Drie geen beslissingen omtrent Duitsland willen nemen, zonder de Benelux-landen daarin te kennen. avond in Londen aangekomen," Een woordvoerder - vanvhei Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde na de bijeenkomst van Acheson en Bevin, dat voornamelijk is gesproken over de tö'estarid: in' het verre Oosten. Ook hadden de mi nisters gesproken over .Schumans plan. Naar van diplomatieke zijde is meegedeeld, zalHet" 'plan-Schuman voor gemeenschappelijk beheer -van de West-Europese steenkool- en staalindustrie zeker door de'drie mi- msters'vari- Buitenlandse. Zaken wor: den besproken. Men verwacht/dai Schuman zelf, zijn voorstel ta berde zal brengen. Dean Acheson heeft 't Franse plan voor het samenbrengen van de Steen- Jcool- en staalindustrieën van Frank-- 'rijk en Duitsland verwelkomd,; Hij gaf een verklaring! uit, waarin ^hij zei, dat de Amerikaanse regering reeds lang, gunstig, had gestaan-.'te genover de oogmerken van het plan. Hij zei, dat.-het 'plan een..zeer be langrijke ontwikkeling" 'is. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond in een-rede in.Lon den gepleit voor :hét in alle omstan digheden opnemen van West-Duïts- land in de kring der Westelijke geal lieerden. Acheson achtte een nauwer en meer organische samenwerking van Duitsland met zijn Westelijke naburen noodzakelijk wegens „de ongelukkige splitsing van Duitsland in Oost en West, de overbevolking in de Westelijke zones en de tragische gebeurtenissen, die de Duitse ge meenschap de laatste decennia zo ge welddadig uit het algemeen ver band van de Europese gemeenschap hebben gestoten". Maar dan moeten de Duitsers bereid zijn de volle maat van hun verantwoordelijkheid en van wat zij misschien als risico be schouwen te aanvaarden, aldus Acheson, Hij voegde er aan toe. dat de V.S. zich niet minder onaangename en zware opofferingen moeten ge troosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal worden gevraagd. Tevoren hadden Dean Acheson en zijn Britse ambtgenoot. Ernest Bevin. gesproken over de „koude-oorlog"- sirategie. Heden begint de conferen tie der drie ministers van Buiten landse Zaken. Schuman is gister- l|52UilMl!!l!ll!llll!lll!ll! (Van onze correspondent) ASSEN. Meer dan vijftig dienstweigeraars discussieerden gistermorgen met de Asser politierechter over de vraag, of zij als normale D.U.W.-arbei- ders beschouwd moeten worden, dan wel, of zij onder de Dienstplichtwet vallen. Aanleiding tot deze discussie vormde een aantal conflicten, die ontstaan waren tussen de DUW en deze jongemannen, waarbij in feite de algemene rechtspositie van de erkende dienstweigeraars betrokken is. Er heerst nL in Nederland (xvü schreven daar^eerder uitvoerig over) grote onzekerheid omtrent de juiste toepassing van de Dienstweigeringswet 1323, welke onzekerheid nog versterkt wordt door de verschillende op vattingen, die de Justitie er hieromtrent op na blijkt te houden. Indertijd had het Hof In Leeuwar den beslist, dat de wijze, waarop de dienstweigeraars te werk gesteld worden in strijd was met de wet, om dat zij collectief in de DUW gestopt waren en niet, zoals de wet aan geeft, individuele selectie op hun begaafdheid toegepast werd. Deze uitspraak werd echter bij arrest van de Hoge Raad vernietigd. Ook de Officier van Justitie bij de Asser politierechter was gistermorgen van mening, dat hier wel sprake is van overtreding van de Dienstweige ringswet en eiste straffen. De geval len die in Assen behandeld werden, hebben betrekking op dienstweige raars die ondergebracht zijn in ver schillende kampen in Drente. Zij moeten daar onder leiding van de D.U.W. in hoofdzaak ontginnings-, werkzaamheden verrichten, onge acht hun individuele begaafdheden of kundigheden. Deze toestand heeft al verschillende malen tot conflicten tussen de jonge dienstweigeraars en de D.U.W. geleid, omdat de Dienst Uitvoering Werken van mening is, dat de erkende dienstweigeraars geen enkel recht hebben en hun rechts positie in hoofdzaak bepaald zou zijn door gunsten welke de D.U.W. en het ministerie hier en daar wel willen verlenen. Met deze opvatting zijn de dienstweigeraars van het kamp Vledder het echter niet eens, en toen. de z.g. vrije D.U.W.-arbei- ders in de afgelopen winter enige malen met vorstverlet naar lnils werden gezonden, weigerden ook zij het werk. Zij waren, in tegenstelling met de D.U.W. van mening, dat de verletregels ook op hen van'toepas sing waren. Tien zij bleven weige ren, ging de Officier van Justitie persoonlijk naar het kamp Vledder en stelde daar de stakers voor de keus: aan het werk of anders allen 'in arrest. Inderdaad gingen de jon gens weer aan de arbeid, nadat ech ter eerst proces-verbaal was opge maakt. Ook in de kampen Geesbrug en Zwinderseveld ontstonden derge lijke conflicten. Hier speciaal om trent de doorvoering van een ver lofregeling. Evenals tijdens de vo rige zitting-op 22 Febr. j.I., lanceer de do verdediger, mr. J. H. van Wijck, te Haarlem, een scherpe aan val op Ie toepassing van de Dienst weigerïngswet. Z.L hadden de dienstweigeraars het hun opgedron gen pseudo-werk terecht geweigerd. De politierechter zal in aile zaken schriftelijk uitspraak doen over een Week, In het zoeklicht VER. STATEN Senator Pepper DEZER dagen heeft de «democra tische senator Pepper een ne derlaag geleden, toen het er in Flo rida om ging een candidaat aan te wij2en voor de Amerikaanse Se naatsverkiezingen van de komende herfst. Dat de heer Smatbers de meerderheid der stemmen op rich verenigde en niet hij betekent een zware slag voor de linkerzijde in de Verenigde Staten. Trumans positie wordt er maar weinig door ver zwakt Want al heeft Pepper dan de politiek van de president steeds loyaal gesteund, in wezen was hij toch veel linkser dan het Ameri kaanse staatshoofd. Maar de neder laag van Pepper is een succes voor dat soort van conservatieve dema gogie waarvan senator McCarthy de extreme verpersoonly kings is. Welis waar hadden de Republikeinen uiteraard niets te maken met de candidaatstelling van de Democra ten in de staat Flo rida, maar de gang van zaken zal toch niet nalaten hen driester te maken en die elementen naar voren schuiven die het in hun eigenbelang nuttig oordelen Truman als een verkapte salon-communist af te schilderen,... Men zal de heer Pepper missen in de Senaat waarvan hij veertien ja ren achtereen deel'heeft uitgemaakt Dat geldt vooral voor de vakvereni gingen, waarvan hij zich altijd een warm vriend heeft betoond. Zün nederlaag is begrijpelijk, omdat Flo rida een overwegend conservatieve bevolking heeft. Het is altijd alver wonderlijk geweest, dat hij veertien jaar lang achtereen herkozen werd. Het was te voorzien, dat daar op zekere dag een eind aan komen zou. Maar zijn nederlaag is ook bedenke lijk, omdat zij een overwinning van de demagogie inhoudt en men met grote ongerustheid, vaststellen moet, dat politieke beunhazen als Sma- thers en McCarthy bij de massa van de kiezers toch nog altijd weer ver trouwen weten te wekken met mé- thoden, die aan deze kant van de oceaan tenslotte zijn uitgelopen op bloed en tranen; i^^miIlöiniaiïllllTOIlHB:ölBIIIlfflllïlllIHlölHi!lS:KlïliBlHlllllïiinraill!*^ Weinig verandering j g Weersverwachting geldig van J m Donderdagavond tot Vrijdag- gt avond: - g g Droog en zonnig weer met jg .g een zwakke tot matige wind H tussen Noord en Oost Onge- f§ veer dezelfde temperaturen als m Ij vandaan. {g 12 Mei zon op 4.52, onder 2Q.22: g maan op 3.24, onder 15.38, m Mr Fockema Andre." e terug uit Indonesië DEN HAAG. De staatssecreta ris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, is gisterenavond uit Indo nesië in ons land teruggekomen. Hij arriveerde om kwart over zeven op Schiphol. DEN HALAG. De Hoge Com missaris van Nederland, dr. H. M. Hirscbfeld, die in Den Haag ver toeft voor besprekingen met de re gering zal Zaterdagavond per K.L.M. weer naar Indonesië ver trekken om zijn taak te hervatten. (Eigen bericht) DEN HAAG. De Nederlandse regering Is er in geslaagd nog en kele 'Amerikaanse troepenschepen te charteren/voor de repatriëring van militairen uit Indonesië; Hét zijn C-4 schepen, die de namen van bekende Amerikaanse generaals dragen. - <- Aanvankelijk had de regering voor de repatriëring-op zeven van- e-shepen da hand kunnen leg gen. Later werden nog drie C-4*s gecharterd en dezer dagen zijn voor nog viervan deze troepenschepen de contracten gesloten- In- totaal varen dus 14 generaalsschepen meè in dedienst. Door de. grote -activiteit voorol van hét" directoraat-generaal van scheepvaart worden deze maand 14.500 militairen naar Nederland ge bracht. Dat is-, een nieuw record. Ten tijde van de R.T.C. ging men er nog van uit. dat er niet veel meer. da,i 10.000 man per maand verscheept zouden kunnen worden. Het gevolg is. dat de. repatriëring zeelsneller verloopt dan aanvanke lijk werd verwacht. Oorspronkelijk moest mén- aannemen, dat de laat ste militairen eersteind October, uit Indonesië zouden- kunnen ver trekken. De tekenen wijzen er thans op. dat dit nu reeds eind. Augustus bf begin September het geval zal zijn. LONDEN Het Britse Lager huis heeft gisteravond een motie van'de oppositie tegen het - rege ringsvoorstel tot verhoging der vrachttarieven van de genationali seerde spoorwegen verworpen mei 308 tegen 283 stemmen, De regering wil de vrachttarieven met 16 procent verhogen- De con servatieve motie wilde deze ver hoging teniet doen. Zonder de ver hoging zouden de spoorwegen tegen 1951 een verlies van tussen de 50 en 60 millioen pond sterling lijden. Vier van de negen libéralen stem den met de regering mee. De ove rige vijf liberalen .waren niet aan wezig. Een conservatieve afgevaar digde, sir Ralph Glyn; verraste 'hèt Huis 'door te-verklaren, dat hij de motie van zijn partij niet zou steu nen. Hij achtte,..de tariefsverhoging noodzakelijk. WASHINGTON. Deze maand zullen opnieuw schepen met wa pens voor Italië, Frankrijk, België, Nederland eri Denemarken uit de Verenigde Staten vertrekken. Engeland krijgt nog een aantal bommenwerpers van het type B-29, die zullen worden overgevlogen. De schepen vertrekken binnen énkele dagen. Een zending wapens voor Noorwegen is onderweg. Ambtena ren verklaarden, dat liet Ameri kaanse wapenprogram „nu in volle gang" is. Op 22 Mei begint op het grote oefenterrein van de vroegere Duit se weermacht bij Grafenwoehr in Beieren de oefening van ongeveer duizend militairen van zeven landen van het Atlantisch Pact in het han teren van de Amerikaanse militaire uitrusting. De opleiding geschiedt door een speciaal Amerikaans oefen bataljon. De eerste veertiendaagse cursus wordt gevolgd door onge veer 130 Denen en Noren. DJAKARTA Het Radio Phil- harmonisch Orkest te Djakarta, dat sedert medio; 1948 onder leiding staat van de dirigent Yvon Baarspul en dat in dé afgelopen jaren in belang rijke mate heeft bijgedragen tot het culturele leven in Indonesië, zal binnenkort worden ontbonden. De heer Baarspul besloot, als waardig einde van de werkzaamhe den van zijn orkest, tot de uitvoe ring van de negende symphonic? van Ludwig van Beethoven, op 3, 4 en 5 en 6 Juni. Hieraan werken mede bet Radio Philharmonisch Orkest, de Orato- riumvereniging „Djakarta'.' en de solisten Corry Bijster (sopraan*, Annie Hermes (alt). Han ie Fèvre (tenor) en Laurens Bügtman (baS). Mede door particuliere bijdragen hiertoe in staat gesteld, zullen deze vier solisten op 27 Mei pet'^ KLM naar Indonesië -vertrekken. Sowjet-Unie uit het Rode Kruis GENèVE. De. Sowjet-Russische afgevaardigde heeft de zitting van het béstuur van de Bond van Ro de Kruisverenigingen te Genève verlaten. Twee andere Oost-Euro- pese leden (Tsjechoslowakije en Po len) zonden geen vertegenwoordi gers 'naar deze driedaagse bijeen komst. (Van een onzer redacteuren) DEN* HAAG. „De wereld is weer wat kleiner geworden- wat verwijderd is wordt nabij", tei de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. N'eher gistermiddag toen hü de telexdjenst Nederland—New York via de radioweg in gebruik stelde. Toeri rafelden de telexen zowel in het hoofdgebouw te Den Haag als in Rockefeller-centre in New York foutloos boodschappen door, waarin de beste wensen voor de nieuwe verbinding vervat waren. In New York had men er extra veel werk van gemaakt; daar werd de eerste ontvangst per televisie over heel Amenka uitgezonden. PTT beleefde met deze in gebruik stelling een wereldprimeur. Voorheen was het ook wel mogelijk om via de telex boodschap- pen met Amerika te wisselen, doch eigenlijk was dit slechts een theoretische mogelijkheid, omdat de atmosferische storingen.' onderweg dikwijls zoveel fouten in de berichten deed ontstaan, dat steeds weer herhaald moest worden. In dit betekende een langere oversein ingsduur en daardoor hogere kosten. Het radio- kanaal, dat thans voor de telex-verbinding wordt gebruikt, is echter tegen atmosferische storingen beveiligd door een uitvin ding van dr ir Van Duuren, hoofdingenieur der PTT. Deze be- i veiliging komt er op neer, dat, zo er op de radioweg een fout, dreigt te ontstaan, de overbrenging van het teken even wordt gestopt en dat dit teken automatisch wordt herhaald, totdat op het ontvangpunt de juiste letter kan worden afgedrukt. De 1100 in Nederland op het telexnet aangesloten abonné's kunnen thans dus foutloos met New York telexen. Met New York voorlopig alleen, omdat alleen de toestellen van de 250 abonné's van de Radio Corporation of America corresponderen met die,, welke in Nederland gebruikt worden. In de toekomst- •zal het Amerikaanse net ook successievelijk genormaliseerd jvorden, zodat de Nederlandse uitvinding dan op nog ruimere schaal zal kunnen worden toegepast. DJAKARTA. Het K.N.I.L. heeft z«n Indonesische troepen op Am- bon bevolen, de tegenstand op tc geven en een einde te maken aan de opstand tegen de Ver, Staten van Indonesië, die reeds twee weken duurt. Het hoofdkwartier van het K.N.LL. heeft bekend gemaakt, dat de kolonel L. Schotborgh met deze orders van zijn opperbevelhebber naar Ambon vertrokken is. Kol, Schotborgh is Maandag aan boord van een Nederlands schip, vergezeld van stafofficieren en een burgerlijke vertegenwoordiger van de Nederlandse Hoge Commissaris vertrokken. Deze missie is het resultaat van recente conferenties tussen de Indo nesische minister van Defensie sultan Hamengko Buwono en de Neder landse staatssecretaris van Oorlog mr. Fockema Andreae. Voor de Ambonezen is dit de laatsie kans, de tegenstand op te geven, alvoiens tot militaire actie wordt overgegaan, aldus een woordvoerder voor de Indonesi sche regering. Hii deelde mee, dat sultan Hamengko Buwono1 Dinsdag naar Makassar is gevlo gen om met de militaire bevelheb bers in Oost-Indonesïë te confere ren over het treffen van maatre gelen voor het geval,'IdatLde mis sie mislukt. Volgens, de mededelingen van Ambonese vluchtelingen zijn de rijst- en brandstofvoorraden klein. Verschillende Indonesiërs, die sympathiseren met de centrale re gering van* de V.S.L, wóïden als gijzelaars vastgehouden. Volgens de laatste berichten hebben de Indonesische soldaten van het K.N.LL. op Ambon geen gehoor gegeven aan het bevel om naar hun kazernes terug te keren en niet langer hun steun te verle nen aan de opstand tegen de rege ring van de V.S.I. De Indonesische en Nederlandse autoriteiten hebben nog niet be kend gemaakt.welke volgende stappen zij zullen nemen om de opstand te onderdrukken, nu twee vredesmissies, naar Ambon op een mislukking zijn uitgelopen. DEN HAAG Op 24 Mei om 18.S0 uur zullen van Schiphol 44 leerling- vliegers van de LSK naar Amerika vertrekken; zij zullen daar een op leiding krijgen te San Antonio (Texas). Aan Holland's kust, in Bloemen- daal's Ercgraf, onder de adem van de zee, rusten velen "Sic hun Ieven gaven voor ons landtnssen '40 en '50. Woensdag kregen zij weer bloemen (Van een onzer verslaggevers) BLOEMEND AAL Op tientallen plaatsen in ons land rusten de doden van de jaren 1940—15)45, maar nergens leeft dc herinnering aan die grim mige jaren sterker dan op dc stille Erebegraafplaats der verzetsstrijders in de duinen van Bloemend aal. Want op dezelfde plek, waar hun stoffelijke resten thans rusten, vonden zü de dood voor een Duits executiepeloton: een eenzame plek, waar eeuwig dc wind ruist, die van zee komt; tóen het dal des doods, dat verborgen cn onbekend moest blijven, nü een gewijde plaats, eenzaam en stil nog, waar z\j, wier nabestaanden hier een ellendige dood vonden, op geregelde tijden terugkeren om hun nagedachtenis té eren. Zo was het gisteren ook, de tiende Mei 1950. Een stralende lentedag, net als die verschrikkelijke dag, toen de vijand ons land overrompelde cn -de nacht der bezetting begon. De leden dor Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen, die gisteren in Haarlem een reünie hielden, hadden zich hier verzameld. Enkele honderden, uit alle delen des lands. Heilige grond, noemde ds Bos, de predikant, die in de Scheveningse gevangenis zovelen heeft voorbereid op hun. laatste gang, deze begraaf plaats in de duinen, grond, geheiligd door het bloed van hén, die hier zijn gevallen. Zij, die hier rusten, zo zei hij, hebben begrepen, dat' er in be paalde tijden grotere waarden zijn dan het leven zelf, omdat zij hadden begrepen, dat er geestelijke goederen zijn, die méér betekenen dan een mensenleven, ook al hebben zij dat niet nauwkeurig kunnen overwegen, toen zij zich/schaarden in de rijen van. het verzet, toen zij eenzaam in hun cd zaten opgesloten of zelfs, toen zij hier vóór de geweerlopen stonden. De oorlog heeft ons land vele dap pere mannen en vrouwen, gekost. Zij liggen hier. Zij liggen elders. En. nog elke dag worden zij gemist in hun familiekring, in hun vriendenkring.. Om hén te eren en eerbiedig to her denken, zijn wij hier in de eerste, plaats, aldus de, predikant, In de tweede plaats echter slaan wij hier om ons te bezinnen en om ons de vraag te stellen of wijdeze offers waarachtig wel waard zijn ge weest. Heeft de bevrijding ons va derland een geslacht gegeven, dat bereid is in diezelfde geest het ver scheurde en gewonde Nederland te dden herrijzen? Wij moeten hier ootmoedig ons egoïsme en onze te kortkomingen erkennen. Ja, wij moe ten ons allen schamen, nu, op deze plek... En ds Bos nam dc gelegenheid te baat om een kleine episode te ver tellen uit zijn werk in de gevange nis. Hoé hij daar eens "werd geroepen om vier verzetsstrijders op dc dood voor te bereiden, die, ofschoon allen komende uit een totaal ander gees telijk en godsdienstig milieu, elkaar hadden gevonden en met elkaar had den gestreden. Samen hebben zij ge knield op de vloer van hun cel en gebeden; de volgende dag werden zij hier doodgeschoten. En met stemver- heffing zei hij: „Laat ons nooit Ver- i geten, dat wij samen staan voor een grote en zware taak en dat wij tot dusver te kort zijn geschoten." „Wapenbroeders, wapenzusters!" zo besloot ds Bos, „wij:groeten u, ont roerd, in deemoed en schuldbesef en wij beloven op deze heilige grond, dat wij niet zullen vergeten welke plichten üw dood óns op de schou ders legt." Toon klonk het commando: Geeft acht!'De militairen presenteerden het geweer en twee minuten stilte daalde over de duinen, de stilte, die alleen verstoord werd door het heftig klap peren van de halfstok waaiende vlag en het geluid van de nooit zwijgende wind. Daarna werden bloemen cn kran sen op de graven gelegd. Namen, die in het hart van gans ons. volk gebei teld moesten staan, doch die helaas zo weinigen kennen, riepen de her innering wakker aan. de jaren van toen: Brouwer, Arondéus, Van der Veen, Folmer, Lans, Roos. Meinar- dien zoveel anderen. Was het wonder, dat slechts weinigen in staat waren het "Wilhelmus méé te ringen? Twaalf procent der Londe- naartjes van nog geen 5 jaar gaat naar de film, Tekenfilms en geweldplegingsTolprenten brengen hen meer uit het lood dan gangster-drakenr oman s. Men overweegt nu bioscoopbe zoek vóór wie nog geen 7 jaar zijn, te verbieden. (&et wordt roei tijd!) „Wat die handige Hollanders kunnen met hun bloetnbol- lengedoe, kunnen wij oök met Franse rozen," schrijven Parijsc bladen; „om te beginnenzullen de steioardessén op devliegvel den van Pinksteren af iedere, vreemdeling (e) rozen aanbie den" PARUS.De Europese Bewe ging, waarvan Winston Churchill, Paul Henri Spaak en Aleide-de Gasperi gezamenlijk voorzitter zijn, heeft eén resolutie'opgesteld, waar in om een ingrijpende hervorming van het statuut van de Raad van- Europa verzocht Wordt. De Euro pese Beweging is van mening, dat het Comité van Ministers, vèrlamd door het veto-recht; alle kwesties naar de deskundigen heeft doorge zonden, waarna er niets meer van is gehoord. De Beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de Raad van. Europa onverwijld in de parlemen ten van de deelnemende landen, zullen worden besproken en dat de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en alle an dere bestaande organen voor Euro pese samenwerking onder gezag van de Raad van Europa zullen worden geplaatst. Koning Faroek verloofd CAIRO. Volgens berichten uit Cairo is het zeker, dat koning Fa- roek van Egypte er over denkt op nieuw in het huwelijk te' treden. Zoals men weet, is zijn keuze gevallen op een jonge Egyptische; Narriman Sadek, de enige dochter uit een burgergerin; haar onlangs overleden vader was secretaris-ge neraal. van het ministerie van'ver keerswezen. Egyptische bladen verklaren dat de verloving is geschied „met alle waardigheid, die onverschillig wel ke jonge Muzelman bij de keuze van zijn toekomstige echtgenote zou kunnen wensen. Zij- heeft plaats gehad met de volledige en vrije goedkeuring van het meisje en héar familie.1' (Van onze correspondent) HAARLEM. Er is onlangs door het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat een regeling ten opzichte van dc touringcars ontworpen, die o.a. tot gevolg heeft, dat het vervoer van supporters naar voetbalwed strijden in de meeste gevallen ver boden zal zijn. ïn verband daarmede heeft de Federatie van Haarlemse Supporters Verenigingen een verga dering belegd, waarin tegen dat verbod geageerd werd. De minister meent, dat. de openbare middelen van vervoer voldoende transport- gelegenheid bieden. „Inderdaad", zei voorzitter de Nijs. „wij komen er wel met trein of tram, ook al is' het reizen dan vaak zeer langdurig en erg „omslachtig en al is in vele gévallen de transport capaciteit zo gering, dat mensen eerst na een uur- van het voetbalter-; rein vervoerd konden worden. Maar deze manier van reizen is "de dood steek voor het supporter-wezen. De man,- die zijn club ïn een vreemde stad wil gaan aanmoedigen, wil "dat doen in collectief verband. Hij wil op heen- en terugreis één zijn met de mede-supporters. Hij'wil praten over rijn club, hij wil door opschrif- ken, hij wil' op de terugreis zijn vreugde over een overwinning met zijn mede-supporters vieren. Dat simpele en onschuldige genoegen heeft hij alleen bij het reizen per gehuurde bus; In openbare vervoer-, middelen gaat het contact verloren. Per bus of helemaal niet „Daarom zal hét grootste ge deelte der supporters niet per.trein gaan. Zij gaan perbus of zij gaan niet 1 „De lol is er af." De supporters van de meeste clubs rijn afkomstig uit dé arbeidersklasse. Merendeels mensen., die geen middelen hebben om 's zomers vacantiereizen te be kostigen. Hun ontspanning concen treert zich op het meetrekken met en het aanmoedigen .van de club, dié hun belangstelling heeft. Die ont spanning wordt hun. nu ontnomen. „Wegen de voordelen, die de minis ter zich met rijn maatregel -voor stelt/wel op tegen- het ontnemen van de wekelijkse ontspanning' aan zoveel club-suppórters?"/vraagt de heer De Nijs zich af. De vereniging besloot ten slotte een circulaire te zenden naar andere supporters-federaties en. naar de .voetbalverenigingen, ten einde .dé protesten landalijktekunhen bun delen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1