„Bankgebouwen aan de Blaak zijn dringend noodzakelijk Menno Ter Braak Als Abe er weer we een stuk verder komt. Noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen ingediend zijn SECRETARIS BANKIERSVERENIGING. ZEGT: Woningbouw wordt er vrijwel niet door geremd Bankwezen voor de stad van grote betekenis r~~ Piano-recital in Boymans Gen. Van Hilten sprak over Mei 1940 Zijn dood tien jaar geleden, zware slag voor de letterkunde -\ Lezing en expositie in de Bijenkorf Bondsploeg schiet een één bij elkaar tegen Leeds United Linksbuiten Hofma een openbaring Troelstra De luchtvloten Verboden pacifisme Fraaie Belgische zege op Ierland Ons hoekey-elftal tegen Frankrijk Bijslag begint bij derde kind en wordt door het Rijk betaald Donderdag 11 Mei 1950 3 (Van onze speciale verslaggever) „Rotterdam bouwt maar banken. Eerst Is die enorme kast van de Rotter damse Bank aan de Coolsingci klaar gekomen. Toen is Mees en Zn. aan dc Blaak hersteld en uitgebreid. En nu is men naast Mees en Zn., op een rUtje, met drie nieuwe kolossale bankgebouwen bezig: Twentse Bank. Nederlandse Handel Maatschappij. Amsterdamse Bank-Incassobank. Is dat nu we] te verantwoorden? Had men bet materiaal, de arbeidskracht en het geld niet beter kunnen gebruiken om woonhuizen neer te zetten? Want daar zitten duizenden en duizenden gezinnen naar te snakken." Rotterdam bouwt banken. Aan de Blaak verrijzen er drie naast t elkaar, van rechts naar links: Amsterdamse Bank-lncassobank, Nederlandse Handel Mij. en T'wentfe Bank. Daarnaastop de foto nog even te zien, ligt het in de oorlog gedeeltelijk gespaarde, inmid dels herstelde en uitgebreide bankgebouw van Mees enZooncn.Zljn al deze nieuwe bankgebouwen in Rotterdam nodigDit vraagstuk wordt aangesneden in nevenstaand artikel. Aldus kunnen wii wel de opmer kingen samenvatten, die men de laatste tijd hei haalde lijk bij ons is komen maken over het optrekken van de nieuwe bankgebouwen aan de Blaak. Diezelfde opmerkingen kan men ook vrijwel iedere keer horen wanneer men met de tram deze nieuwbouw passeert. Zijn ze juist? Is het bouwen van al die banken in deze tijd van woningnood wel verantwoord? Wij hebber de vraag voorgelegd aan mr A. H. Overbeek, de Secreta ris van. de Rotterdamse Bankiers vereniging. „Natuurlijk is het ver antwoord, dat die nieuwe bankge bouwen worden neergezet", is het oordeel van mr Overbeek. „Het is zelfs dringend noodzakelijk. De mensen, die zeggen, dat we cr maar mee moeten wachten tot er huizen genoeg zyn. kijken riet verder dan hun neus lang is. Ik ben er ook een voprstander van, dat ieder een be hoorlijke woning heeft. Maar om te Iskar Aribo heeft met zijn recital, gisteravond in Boy mans gegeven, opnieuw bewezen een pianist van formaat te zijn. Zijn pianistlek bezit prachtige kwaliteiten. Zij kenmerkt zich door een gedifferentieerd troucher, een over het geheel genomen geache veerde techniek. Wel liet Aribo zich meer dan eens door zijn tempera ment leiden, waardoor dan de nodi ge dynamische tegenstellingen niet geheel eil al tot hun recht kwamen. Maar dit nam men gaarne, omdat deze pianist brandt van musiceer- drift en over een uitbeeldingskracht beschikt, die zijn interpretatie een zeer persoonlijk accent geeft. Naast de uitstekende vertolking van composities van Debussy en Chopin boeide in het bijzonder de voordracht van Quejas 6 la Majayel Ruisenor van Granados en Castiila van Albeniz en vooral ook de wijze waarop de Handel-Variatïes, (een compositie die om- de stroefheid van conceptie hoge eisen aan de inter pretatie stelt) van Brahms werden verklankt. Het warme pleidooi dat Aribo voor de tien kleine études van Fran co Mendes hield, was toch wel be grijpelijk, want al doen ze composi torisch beschouwd wat al te simplis tisch aan, ongetwijfeld bevatten ze vele inventies die zeker dg moeste van het horen waard zijn. De aula was uitstekend bezet en na afloop beeft men de kunstenaar een hartelijke en langdurige bijval geschonken. Twee toegiften volgden. HERMAN VAN BORN Als hoofdonderdeel van de „Ge beurtenissen in de Meidagen 1940" besprak gisteravond generaal-ma- joor D. A. van Hilten voor de leden van het historisch genootschap „Ro te rodamum" de verdediging van Rotterdam. Aan de hand van offi ciële documenten, belichtte de gene raal zeer uitvoerig de taak van de verdedigingstroepen. Deze troepen waren niet zo zeer ingesteld op ver dediging van buiten uit, maar op de veiligheidsmaatregelen voor het op treden van eventuele vijfde colonne. Haarfijn, tot het vermelden van het aantal politie-agenten dat gedood en gewond' werd, vertelde de generaal over de overal op Waalhaven, de verdediging van de Maasbruggenen alle andere reeds bekende wapen feiten. Hiervan hebben we reeds in onze bevxijdïngskrant van Zaterdag j.L uitvoerig melding gemaakt. Op 17 Mei ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Schiphol zal het personeel van de KLM de heer Plesman een van hem ver vaardigd borstbeeld aanbieden. Dit uit klei geboetseerde beeld, dat in brons wordt gegoten, is gemaakt door de amateur-modeleur, perso neelslid der KLM, de heer S. C. F. Maas. kunnen wonen zullen we eerst moe ten werken. Is het niet burgemees ter Oud geweest, die gezegd heeft, dat we eerst werkplaatsen en dan woningen moeten bouwen? Een werkplaats Ook een bankgebouw >s een werk plaats cn wel een, die voor Rotter dam met zijn havens en industrie, van de grootste betekenis is. De taak van de banken is veel uitgebreider dan voor de oorlog. Door de geld- zuivcring, de deviezenbepalingen enz. zijn ze in vele opzichten ver lengingen van het regeringsapparaat geworden. Het werk neemt steeds toe in omvang en betekenis. Vrijwel alle banken hebben het tot nog toe met noodbehuizingen moeten doen. Dat kan niet langer. Dat laat het werk niet toe" „Maar er valt veel meer over te zeggen", aldus de secretaris der Rot terdamse Bankiersvereniging. „Het belangrijkste van alles is misschien wel, dat de banken al lang met bou wen begonnen waren vóór de wo ningbouw op gang gekomen was. De woningbouw heeft na de oorlog ge ruime tijd op fïnancieringsregelin- gen moeten wachten. De banken moesten en konden hun nieuwbouw zelf financieren en daardoor onmid dellijk aan het werk gaan. De Rot terdamse Bank was in het begin van de oorlog al begonnen." „Men moet ook niet zeggen, dat de banken veel materiaal aan de wo ningbouw onttrokken hebben," zegt. mr Overbeek. „We bouwen in ge wapend beton en dat was altijd vol op te krijgen. Dat laagje bakstenen aan de buitenkant is maar voor het oog. Bovendien komt, zodra de nieuwe bankgebouwen, In gebruik genomen worden, heel" wat woon ruimte vrij. Laat men dat nu ook niet vergeten. Waar de bankperso- nelen uitgaan komen gezinnen in of Behalve in Crooswijk begint nu ook in Katendrecht en op het Afri- kaanderplein het zomeravondvoet bal. De bewoners van Katendrecht zagen enkele weken geleden tot hun grote schrik, dat de gemeente voor nemens was. dwars over het terrein aan de Tolhuislaan, een straatweg te gaan maken. Direct stak men de koppen bij elkaar en men verzamel de handtekeningen op een grote lijst, die met spoed naar wethouder Meer tens werd gebracht. Het resul taat was. dat de straat er nu voor lopig niet komt en de Katendrecb- ters naar hartelust hun balletje kunnen trappen. En daar beginnen zc Maandagavond mee. Aan de Tol- huislaan speelt Belvedère tegen NHS en op het Afnkaan der plein de Musschen tegen Pantser Boys Ook aan dit voetbal heeft de KNVB z'n toestemming gegeven, zodat ook hier de „wilde" periode tot het ver leden behoort. Nu ik hot toch over „wild- i voetbal" heb. wil tk nog even iets zeggen over het Schuttelsveld. Van meneer Van El deren heb ik hier- j over een brief gekregen, die me ronduit sehnift, dat Bruine Kees en j Pijpie, de „geestelyke vaders" van de Crooswykse voetballerij niet zijn. andere kantoren, die nu in woon huizen zijn ondergebracht. Overi gens hebben wij de verplichting een deel van ons gebouw aan andere kantoren onder te verhuren. Daar moest zelfs bij de bouw rekening mee gehouden worden. Wij bouwen groter dan voor ons zelf nodig is om andere bedrijven ruimte te geven, die dan weer plaats maken voor ge zinnen." En het personeel „Er is eigenlijk één ding, dat ik niet begrijp"," zegt mr Overbeek bij ons afscheid: „De mensen, die nu wat mopperen over het bouwen van de banken, zouden die er wel eens over nagedacht hebben, dat het ook voor de mensen, die op de banken werken, van belang is, dat zij hun arbeid in een behoorlijke lokaliteit kunnen doen? Een mens brengt nu eenmaal een derde deel van zijn le ven op zijn werk door. Nu zitten de bankpersonelen van Rotterdam (een kleine drieduizend man) nog gro tendeels in lokalen te werken, die met alle eisen spotten. In de nieuwe gebouwen krijgen ze ruimte, lucht. Jicht, behoorlijke cantlnes enz. enz. Voor de mensen, die er werken, moeten de gebouwen er dus zijn en voor de bedrijven zelf. Maar vooral en dat gaat iedere Rotterdammer aan omdat een groeiende, bedrij vige stad als de onze nu eenmaal over een financieel apparaat moet beschikken, dat behoorlijk kan func- tionneren". TIEN jaar is het nu geleden, dat Menno ter *Bra.ak zich In de dood terug trok. De Rotterdamse Bijen korf heeft bij dit feit willen stil staan met een lezing door Adriaan van der Veen over „Het werk en dc betekenis van Menno ter Braak" en met een bijzonder belangwek kende expositie van het werk, cu riosa en.zeldzame gegevens over de figuur Ter Braak. Voor de causerie bestond Woens dagavond zeer grote belangstelling. Adriaan van der Veen begon met op te merken, dat men nimmer zo vu rig bewonderend en enthousiast heeft meegeleefd met Menno ter Braak als na zijn dood; 't lijdt geen twijfel aldus spr. dat hij zelf, indien hij nog leefde, vele vrienden van thans door eerlijke critiek en compromisloze verkondiging van zijn standpunten tot een meer gere serveerde houding zou hebben ge dwongen. Wij missen Ter Braak zeer; nog steeds is hij volgens het woord van Vestdijk „het geweten van onze Jetteren". Hoe zou hij hiér op gereageerd hebben, wat zou hij in dit bepaalde geval gedaan heb ben? Dat zijn vragen, die nog velen zich in stilte stellen. Over zijn be tekenis is vooral na zijn dood door verscheidene letterkundigen ge schreven o.a. door H. A. Gomperts, zeer brillant, en Fokkc Siersma. Maar ook dezen zijn niet in staat geweest of hebben er de noodzaak niet van.ingezien om een populair misverstand omtrent dc schrijver Ter Braak uit de weg te ruimen. Ten onrechte wordt Ter Braak im mers door velen als een soort „in tellectuele boeman" beschouwd. Spreker bestreed die opvatting, zeggende, dat Ter Braak helemaal geen schrijver voor de happy few is. Zijn werk is voor iedere leergie rige leek te bevatten, mits men hem onbevangen tegemoet treedt. Zelf heeft spr. ervaren, dat men in de loop der jaren naar Ter Braak kan toegroeien. Uit de lectuur van zijn Werk kan men putten, wat men zelf vinden en gebruiken vil. Hij is één van de zeer weinigen, wiens levens beschouwing en mentaliteit van blijvende invloed zijn geweest cn nog zijn - op de geestelijke ontwik- kelingskoers van zijn lezers. Adriaan van der Veen besprak daarna Ter Braak's litteraire redac teurschap bij 't dagblad Het Vader land, waarmee hij de letterkundige critiek op een ongekend hoog ni veau heeft gebracht. Toch be schouwde hij zijn positie daar slechts als een maatschappelijke noodzakelijkheid', „een krant is niet mijn orgaan, ik schrijf voor mijn brood. Hier is geen inconsequentie mogelijk, omdat het geld de incon sequentie zelf is". Ter Braak bezat een zeldzame karaktervastheid: den- ümm mi ii mui mn IMfflif IHHM!1 1 UmiülLfU! "JiAiWi .MilTCW I ken en handelen was voor hem één. Zijn moed blijkt uit zijn militante bestrijding van het fascisme, dat hij als elite-democraat onderkende als de dood voor de cultuur. 1 Na de pauze besprak Adriaan van der Veen enkele essayistische wer- j ken waarbij hij nog even stilstond bij Ter Braak's houding tegenover kunstenaar en burger en bij zijn op vattingen over de positie van de huidige intelligentsia: in bet midden" tussen „bruut" en „cultuurhuiche laar". De letterkundige G. H. 'sGrave- sande, één der intiemste vrienden en kenner bij uitnemendheid, heeft tenslotte de tentoonstelling ingeleid, die hij heeft ingericht uit eigen be zit en met medewerking o.a. van mevr. A. ter Braak—Faber, dr. Moll van het Haagse Gemeente Archici en de heer G. Snoek te Rotterdam. Boeken zijn in de eerste plaats geschreven om gelezen, te worden, maar de bijzondere collectie, die hier op de tweede étage van de Bijenkorf (t.m. 20 Mei) te zien is, is werkelijk uniek. Niet alteen zijn alle eerste drukken en de pas ver schenen. door Van Oorschot voor treffelijk uitgegeven verzamelde werken aanwezig, maar ook ver schillende manuscripten, o.a. met wijzigingen door Ed. du Perron, fo to's en meer bewijzen van de enor me activiteit die Ter Braak ont plooid heeft. Zijn proefschrift „Kai ser Otto III" ligt er, zijn eigen cri tiek op .Politicus zonder partij", verschenen in het Critisoh Bulletin onder het pseudoniem Thea Ppoct- man, en aan de wand kan men het gedicht lezen, dat Arthur van Scbendel in 1944 aan zijn nagedach tenis heeft gewijd. Een Rotterdamse bijzonderheid vormen het affiche, regieboek en andere attributen van de voorstelling van „Pantserkrant", het stuk dat het Rotterdams Stu denten Toneel op 31 October hier met groot succes gespeeld heeft. De regisseur G. Waar herinnerde zich nog, dat Ter Braak op de middag van de generale bij hem was geko men: hij had verschillende dreig brieven van N.S.B.-ers. (Van onze sportredacteur) Abe er bij en... een betere oplossing voor de bezetting van de rech tervleugel» in het bijzonder de reclitsbuitecplaats. dan zijn we een eind op de goede weg met ons Nederlands elftal. Dat was algemeen de con clusie na de wedstrijd, die liet Bondselftal Woensdagavond in een voor negen tiende bezet Olympisch Stadion speelde tegen de Engelse tweede divisie-club Leeds United. Want dc indruk, die de Bondsploeg tegen dit solide spelend prof-elftal maakte, was lang niet slecht. Wederom ging natuurlijk speciaal de aandacht uit naar de voorhoede, die men als semi-nationalc bijna splinternieuw kon noemen. Deze voorhoede bleef niet mot een nul zitten. Ze schoot een ééu bij elkaar (er werd met 10 gewonnen). Maar die één had mét Abe Lenstra en een nog iets bekwamer rechtsbuiten dan de BVY'er Van Overbeek» tegen een club als Leeds United zeker een twéé en misschien zelfs een drie kunnen zijn. Wy geloven niet, dat de Keuze- Commissie zich zeer sterk zou laten beïnvloeden door de publieke opinie, die schreeuwt om het weer opstellen van Lenstra. Wel zijn we van me- oing, dat de KC, evenals de 50.000 toe schouwers,- die de wedstrijd gister avond volgden, zeer verheugd kan zyn over het optreden van de Hee renveen-speler -Kafma als linksbui ten. Want deze Fries, die de vorige week al met succes proef stoomde bij de Zwaluwen, kon men gister avond een openbaring noemen. Hof- ma verkeert "inprima vorm. Hij is snel, heeft een goede kijk op het spel, vecht voor een kans en durft ook een schot te lossen. Dat hij schie ten kén, weten we uiïTcle wedstrijd verslagen van Heerenveen. Hofma heeft zich, zo durven wij aannemen, gisteravond in het Nederlands elftal voor de volgende week Woensdag gespeeld. En wat zou er dan nog meer voor de hand liggen, dan dat men hem de morele, maar vooral de daadwerkelijke steun gaf, door zijn clubmakker Abe Lenstra eveneens en dan liefst nóést hem op te stel len? De KC en haar adviseurs laten, naar wij weten, de factor teamver band zwaar wegen Een linkervleu gel van twee zo uitermate op elkaar ingestelde strijdmakkers als Leustra en Hofma zou daar zeker toe bij dragen. Er zijn de laatste dagen in „hogere" voetbalkringen enige be sprekingen geweest en het resultaat daarvan zou wel eens kunnen zijn, dat Abc nog vóór de wedstrijd tegen Advertentie (l.M.) brengt deze week o.a.: jhr mr Van der Goes van Naters stierf twintig jaar geleden Wat betekent hij thans voor ons? van Rusland en Amerika nog niet op oorlogssterkte Lie ware houding der Russen tegenover de vredesbeweging Genade door recht? Actie tot vrijZaünc ron aite politieke delinquenten Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegel*: of t>. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt t,ot en met 30 September 1950 tenviil u ons ƒ.3.70 doet toekomen per postwissel of per postgiro or 6269 ten name van np Twent- scbe Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland" Administratie „Vrij Nederland": Raamgracht 4 - Amsterdam. Eendenkooi -Bakkerswaal" weer geopend De eendenkooi „Bakkerswaal" te Lekkerkerk, zal gedurende de peri ode van 15 Mei tot 15 Juli weer iedere Woensdag, Zaterdag en Zon dag voor het publiek toegankelijk zijn. De „Bakkerswaal" was vroeger zeer bekend döör zyn aalscholver- kolonie. Deze kolonie is in de oor logsjaren verstoord doch de vogels hebben dit jaar de „Bakkerswaal" weer als broedplaats .uitgezocht, zo als wij onlangs al hebben gemeld. Engeland B opnieuw zijn rentree maakt in de nationale ploeg. Mie he Is aanvaardbaar Mich els van Ajax was een aan vaardbare middenvoor. Zonder her inneringen wakker te roepen aan de dagen van Bakhuys heeft hij een behoorlijke partij gespeeld. De vol tallige Ajax-middenlinie achter hem (Terlouw liet, zoals officieel was medegedeeld, wegens drukke werk zaamheden verstek gaan) is daar wellicht debet aan geweest. In ieder geval toonde hij zich een talentvol spelverdeler en van hem ging toch Wel iets meer stootkracht uit den van Roosenburg. Michels maakte, in de 35ste minuut met een onver wacht en -fraai 20-raeterschot,ook het enige Nederlandse doelpunt. Blijft in de voorhoede de verster king van de rechtervleugel over. Die weegt het zwaarst op de buiten plaats, Want de BVV'er Van Over beek (van huis uit een binnenspeler) kon daar niet tot grote daden ko men. Ook de HBS'er Van der Vegt lijkt ons niet zeker van zijn (rechts binnen)-plaats. Deze Hagenaar is een soms voortreffelijk clubspeler, maar hij wist, evenmin ais tegen de Rode Duivels, in het milieu van gis teravond, te imponeren. "Wie dan op die rechtervleugel? Kees Rijvers (gisteren als linksbinnen overigens zeker niet in topvorm) zou eens aan de andere kant van Michels kunnen gaan Jopen. Als rechtsbuiten heeft de KC nog wel enkele troeven. De HaarJemspeler Rcozen bijvoorbeeld! En verder zal de Commissie Zaterdag m Rotterdam nog de zogenaamde B- ploeg met Schrumpf en Steenbergen aan het werk zien, wederom tegen Leeds United. Over middenlinie en verdediging van onze ploeg kunnen we kort zyn. Kraak. Potharst en Van der Sluys en de kanthalves Van der Hoever bn Stoffel cn voldeden valkomen aan de verwachtingen. Van der Hart, als in telligent speler met een prachtige traptecbniek, zal voorlopig onge twijfeld de eerste reserve zijn als stopperspil. Prettige wedstrijd Leeds United, dat in de league op de vijlde plaats eindigde, speelde een sportieve, technisch mooie party, met als uitblinkers de linksbuiten Williams, .de jeugdige stopperspil Charles cn de beide backs Dunn en Miiburn. Zy hielden het spel echter dikwijls te kort en de vertragingen, die daardoor ontstonden, maakten slechts weinig scoringskansen mo- i gelijk. Aangezien het met de schiet- i vaardigheid der Engelsen deze avond slecht gesteld was en Kraak nu een maal Kraak js, kwamen zy niet tot doelpunten. Dit neemt met weg, dat j de wedstrijd vooral voor de rust een zeer aantrekkelijk verloop had en in het algemeen als een bij zonder nuttige training voor het voorlopig Nederlands elftal kon wor den beschouwd. Hopen we voor J? Met op enkele gelukkige beslissin gen van de zo vaak becntisecrde. maar toch ook slechts het beste wil lende KC. Dan zal het straks tegen Engeland-B waarachtig nog wel gaan! die dc eerste „wilde" wedstrijden. Dat zou meneer UI jee geweest zyn. in de Wollefoppenstraat organiseer de, waarvoor meneer Versnel zn café geheel belangeloos als ver kleedlokaal. beschikbaar stelde en banketbakker Wolff het eerste kam- pioens-elftal, dat was RCR, een taart cadeau deed. Ook schrijft me neer Van Elderen, dat de doelpalen, die nu op het Schuttersveld staan, afkomstig zijn uit deze periode. Ik heb deze zaak eens besproken» met Brume Kees en Pypie, en die zeggen, dat Pijpie met meneer U1- joe begonnen "is. maar dat na een half jaar Bruine Kees er bij kwam en meneer Uljee toen verdween. De goal palen op het Schuttersveld» me neer Van Elderen. die zijn daar door de gemeente neergezet. Het zijn ex tra dikke, omdat de lieve jeugd er anders mee aan het sjouwen zou gaan-" 3k zou zeggen, beste vrienden, wat doet het er eigenlijk toe. hoe de zaak en door wie. voor elkaar gekomen is. Het is nu zover, dat alles gesmeerd loopt en dat is toch maar de hoofdzaak. Dan heb'ik hier iets voor de bil jarters. De personeelsvereniging van de Technische Diensten m Rotter dam „Tidero" organiseert op Maan dagavond 15 Mei in het clublokaal aan de Bergweg 10 Cen biljart- dem onstra tie. waar onze Rotterdam se Piet v. d. Pol eens zal laten zien, welke mogelijkheden het biljartspel biedt Ieder biljarüiefhebber kan gratis de demonstratie bijwonen. Voorhoede Rode Duivels zeer op dreef (51) BRUSSEL De land en wedstrijd Beigie—Ierland is een 5—1 overwin ning voor de Belgen geworden. De ruststand was 3—0, Al m de derde minuut opende Mer- mans de score. De technisch veel beter spelende Belgcr bleven druk uitoefenen en in de 20ste minuut bracht Chaves met een laag schot uit een voorzet van linksbinnen De Hert de stand op 20. Vijf minuten later maakte Mermans er 3—0 van. Mordant had een corner afgedwon gen, waaruit Godwin de bal wel weggestompt had, maar precies voor de voeten van Mermans, die deze kans dankbaar accepteerde. Na de rust waren de Ieren wat beter op dreef. En aangezien de Bel gen tevreden schenen te zijn met nun voorsprong, ging de strijd meer gelijk op. Maar nadat Meert al dui kend een gevaarlijk schot van de Ierse rechtsbinnen Simmons slechts op het nippertje onschadelijk had kunnen maken en hun verdediging herhaaldelijk op de^ proefwas ge steld, pakten de Beigen met meer energie aan In de 10e minuut schoot Chaves na keurig soiospel de bal voor de vierde keer in de Ierse touwen. Profiterend van cen kortstondige inzinking aan de Belgische kant bracht Duffy in de 22ste minuut met een" kopbal uit een voorzet van zijn rechtsbuiten Murray dc stand op 41, wat de Belgen tot hernieuwde stormlopen inspireerde. Kort voor het einde maakte Mermans 51. De Belgen speelden in de volgen de opstelling: doei: Meert; achter: Vaillant en Anoul; midden: Van der Auwera, Carré en Mees; voor: Cop- pens, Chaves, Mermans, Dc Hert en Mordant Een ongeluksvogel, deze rijdende betonmolenI?i liet begin van het jaar werd li ij op do Groenendaal omver gereden en gisteren tui melde hij op dc Pleiniveg om, doordat het achterstel afbrak. Engelse profs staan achter Franklin en Mountford LONDEN Het is mogelijk dat de Engelse bond van spelers, die al geruime Ujd een actie voert voor de algehele vrijheid van handelen van beroepsvoetbaliers in het gesloten seizoen, zich achter Neil Franklin en George Mountford van Stoke City zal plaatsen indien zy geschorst zou den. worden wegens hun vertrek naar Bogota, waar zij zijn toegetre den tot de Independiente Santa Fé club. De bond zal. Ingeval van een schorsing, een rechterlijke uitspraak tegen de F,A. en de League trachten te verkrijgen. Boleslafski nog altijd een punt voor BOEDAPEST. Woensdag zijn de afgebroken partijen- uit de veer tiende ronde van het candidaten- tournooi te Boedapest gespeeld. De uitslagenluiden: Lilienthai—Boleslafski 0—1. Bron st einNajdorf 1—0 De stand luidt thans: 1 Boleslafs ki 10 pnt. 2 Bronsteln 9 pnt. 3 Ke- res 8 pnt. 4 en 5 Smyslov en Kotov Leder 7Vfe pnt. 6 cn 7 Najdorf en Stahlberg ieder 64a pnt. 8 Lilien- thai 542 pnx. 9 Szabo 5 pnt. 10 Flohr 44a pnt.. DEN HAAG. Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, die Zaterdag 13 Mei ia het Wagener stadión te Amstelveen wordt gespeeld, is als volgt samen gesteld: Doel: Smits (Amsterdam), Achter: Derckx (Venlo) en Dry ver (TOGO). Midden: Rinkel (Gooi), Loggre Laren) en Ancion (Kampong). Voor: Willy Nefkens (Venlo), Boerstra (H.H.Y.C.), Kruize (H. H. Y. CJ, Esser (TOGO) en Van Heel (H.H.Y.C.). Reserves: Piet Nefkens (VenloJ en Couvrct (H.D.M-), V)egens het niet beschikbaar zijn van Bouwman, die geblesseerd is zijn er veranderingen aangebracht in de.voorhoede van de ploeg die 30 April legen Engeland zo'n voor treffelijke prestatie leverde. Van Heel is van de rechter naar de lin kervleugel verhuisd en wordt als rechtsbuiten vervangen door Willy Nefkens. Esser speelt linksbinnen in ac plaats van Bouwman. (Van onze parlcmentsredacteur) DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is tbans het lang verwachte wets ontwerp voor kinderbijslag ten behoeve van kleine zelfstandigen inge diend. Hel heeft het karakter van cen noodregeling-, waarvoor de kosten uit de schatkist worden betaald. Met een definitieve regeling op de basis van premiebetaling zullen drie jaren gemoeid zijn. De bijslag begint voor inkomens van 2000.bij het derde kind, terwijl voor iedere J 100. inkomen meer het aantal kinderen, voor welke.bijslag wordt gegeven, met een verminderd wordt. De kosten van deze regeling worden geschat op 15 millioen gulden per jaar. Volgens het ingediende ontwerp maatschappelijke arheid in de be- worden als zelfstandigen beschouwd hoeften van zijn gezin te voorzien, zij, die een bedrijf of beroep uitoe- De zelfstandige, die niet meer dan fenen met uitzondering van ambte- 2000.— inkomen per jaar heeft, naren en loontrekkenden. Indien krijgt van het derde kind af kïnder- bet beroep of bedrijf slechts een bijslag voor de kinderen beneden 18 bijkomstige bron van inkomsten jaar en wel voor het derde kind vormt, valt de uitoefenaar daarvan ,0.23 per dag en van het vierde niet onder de regeling en even- kind af-0.28 per dag. In geval van min, wanneer deze nalaat door schoolgaande kinderen wordt, even als in de Kinderbijslagwet, de leef tijd, waarop kinderbijslag verstrekt wordt, verhoogd tot maximum 20 jaar. De kind erbij slag-wordt uitge keerd over alle dagen, waarop een belanghebbende zelfstandige in de zin der wet is geweest, met uitzon dering van de Zondagen. De kinder bijslag wordt per drie maanden uit betaald. Als het inkomen ligt tussen 2000.— en 2100,— begint de kin derbijslag bij het vierde kind, als het tussen 2100.— en 2200.— ligt bij het vijfde kind en zo vervol gens. De kinderbijslag wordt aan de zelfstandige verstrekt voor zijn wettige on gewettigde kinderen. Tevens heeft hij recht op kinder bijslag voor de onder de regeling vallende wettige of gewettigde kin deren uit een vorige huwelijk van zijn echtgenote of overleden echtge note, behalve indien dit huwelijk js- ontbonden door echtscheiding.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3