Ansa c MPtTÏEH Gemeentelijke bezwaren tegen bonw van een nieuwe kerk m DE KLERK ZN Wiuitdfdni 2 Kerkgenootschap heeft grond en maar geen vergunning geld Vele vragen blijven Vlaardingen DE AVONTUREN, VAN KAPITEIN ROB Ze kregen wat ze wilden bij de Kunstkring Louis Saalborn bovenal AGENDA '■imfrmê Vocaal concert in Julianakërk Prof. Ehrhardt in Den Haag tt&tiiiecechtec Vrijdag 12 Mei 195Q Iedere Zondag trekken groepjes Schiedammers en Rotterdammers naar de Boterstraat om daar op een zolder van de distilleerderij Wed, A. van den Eelaart te „kerken". Zes en dertig jaar lang heeft de Stichting tot Instandhouding ener Kerkgemeenschap te Schiedam ter verbreiding van de Gereformeerde Leer volgens de Synode van 1618—1619, Aere zolder reeds in huur. Vorig jaar Augustus moest de firma v. d- EeUart in verband met noodzakelijke uitbreiding van het bedrijf berichten, dat men binnen éen Éerrayn van drie maanden het pand zou moeten verlaten. Die drie maanden tyn er ondertussen negen geworden en nog is men niet vertrok ken, De oorzaak hiervan is echter niet te zoeken fcjj de stichting, maar b(j de gemeentelijke instanties, die de aanvraag voor een nieuw kerkgebouw behandelen. Onmiddellijk nadat door de firma v. d. Eelaart de huur was opgezegd, werden pogingen in het werk ge steld om een bestaand gebouw in het centrum van de stad over te nemen en dit te verbouwen tot een kerkzaal met ruimte voor ca. 400 zitplaatsen. De door het stichtings bestuur ingestelde bouwcommissie zocht direct contact met Gemeente werken, doch hier wist men r.och een gebouw, noch geschikte -grond, zodat men de raad kreeg zelf op zoek' te gaan. Dit zoek én, hoe breed ook opgezet, mislukte volkomen, totdat zich op het laatst toch nog een zeer gunstige oplossing voor deed toe i een strook grond tussen Dostsingel en Villastraat beschik baar bleek. Informatie bij de gemeente lever de het advies op, de nodige bouw vergunning schriftelijk aan te vra gen. onder overlegging van een schets van het gebouw. Door het architectenbureau Vis ser te Schoonhoven werd een ge bouw ontworpen ter grootte van 28 bij 13 meter, met in totaal 457 zit plaatsen. De kosten hiervan zouden een bedrag van f 50.000.riet over schrijden. Bevreemding verwekt het, dat bij aanvraag om een onderhoud om deze zaak aanhangig te maken, aa al min of meer voorbereidende con tacten met de gemeentediensten, ar chitect en bouwcommissie der stich ting, van de stedebouv.-kundige af deling een aanvankelijk botte wei gering te horen kregen, daar zo'n onderhoud geen zin zou hebben! Op 13 Januari kwam de officiële aanvrage voor het te bouwen fcerk- Advertentta HM.i .cZoetc mo»r van appelen Uw tai'eldrank Goed, goedkoop, gezond 'Ti Vs'v. SC RIEDflM GEMKENTEKAADSVKKÖADEKING De Ka ad der gemeente Vlaardin gen was het gisteravond roerend eens met de voorstellen van Burge meester en Wethouders en alle voor stellen werden dan ook met alge mene stemmen aangenomen, uitge zonderd het voorstel, waarin B. en W. voorstellen het erfpachtrecht te rug te nemen van een strook grond langs de Schiedamseweg- Dit be treft een Strook grond van de fir ma R. Mees Zoonen en deze grond zal straks misschien nodig zijn bij de bouw van de nieuwe schouw burg. De heer Den Admirant ver klaarde zich tegen dit voorstel. Hij had zich indertijd eveneens tegen het plan verzet om een nieuwe zaal te bouwen en hij meende conse quent te moeten blijven- De heer Weststrate verzocht B. en W. nog dé voorstellenvoortaan beter en uitvoeriger toe te lichten. Wethou der Jonker antwoordde ,Jk zal een beetje duidelijker zijn". Over de ■andere punten werd niet lang ge praat. Zo krijgt de vereniging tot het verstrekken van christelijk nij verheidsonderwijs aan meisjes een stuk grond, worden er 2 lokalen aan de Mr. Terpstraschool gebouwd, worden een groot aantal panden aangekocht en verleent de gemeente financiële medewerking met betrek king. tot de.stichting van een koel huis. I FLARDINGA SPELERS MET j „GASLICHT" Het polltietoneelgezekchap „Dié Flardinga Spelers" hebben 't aange durfd een oovoering te brengen van „Gaslicht". Dit is een spel met een kleine bezetting, dat zeer veel eist van de capaciteiten van de spelers. Die Flardinga Spelers hebben een goede kern van spelers, doch het was toch wel te veel gevraagd van dit, moeilijke spei een opvoering te brengen op een peil, zoals bijvoor beeld. Het Chinese Landhuis stond- Er werd vele malen goed spel gele verd, doch het geheel miste de juis te sfeer. Het tempo was nu en dan wat laag en de stemmen waren in de vele heftige scènes te onbeheerst Niettemin genoot het publiek bij zonder van deze opvoering, wat duidelijk bleek uit het hartelijke applaus. VLAGGETJESDAG in ver lichte HAVEN In de vier grootste Nederlandse vissershavens zal op Zaterdag 30 Kei vlaggetjesdag worden gehouden en overal is men thans reeds bezig de schepen dp te poetsen, opdat zij er op deze feestdag als nieuw uit zullen zién. Het plaatselijk ccmité Vlaggetjesdag heeft- dit Jaar, reeds enkele malen vergaderd .om dl be volking dit--jaar. op vVlaggetjesdag, een 'aantrekkelijk programma, aan te bieden. Uiteraard- is- dit proj? ram- ma nog niet geheel békend,- doch zeker is het dat de haven weer feestelijk verlicht zal rijm 7 evens zy thans nog vermeld, dat de Be- drjjfsschapswimpel officies* zal worden gehesen op de VL 61 van de firma C. van Toor, schipper J. Rog. je binnen by het kantoor van Bouw en Woningtoezicht. Op 17 Maart moest het stichtingsbestuur nog een brief zenden, waarin op spoed werd aangedrongen. Eerst op 24 April ontvingen de aanvragers een afwij zende beschikking op hun verzoek, gedateerd IS Aprü en verzonden op 22 ApriL Een erg vlotte behandeling mocht het dus niet genoemd worden Ondertussen waren door de ge meente nog enkele tegenaanbiedin- gen gedaan voor een ander bouw terrein, doch dit stuitte op te grote bezwaren. Wanneer men toestem ming krijgt voor het perceel grond tussen Oostsingel en Villastraat, dan zou het werk in vijf maanden ge heet gereed kunnen zijn. Na doorbraak kerk aan straat Voorlopig zou het kerkgebouw schuilgaan achter het pand Oostsin gel 35, doch daar hier een door braak is geprojecteerd, gaat dit dan in de toekomst zo veranderen, dat de kerk met de lange zijde aan de straat komt te staan. De zo op het oog dus niet fraai lijkende oplossing van het kerkzaal-probleem komt dus straks in een heel ander licht te staan. Hetgeen aan het bouwwerk even tueel tekort zou schieten, zal zeer zeker door de architect in overleg met de gemeentelijke instanties be vredigend kunnen worden opgelost. Het heeft b.v. een punt van over weging uitgemaakt, of er vroeg of laat mogelijkheid zou zijn om de in bouwvallige staat verkerende wo ning Oostsingel 35 in eigendom te verkrijgen en dan te vervangen door een nieuw te bouwen pastorie of concierge-woning. Waarom niet? In de afwijzende beschikking van B. en W. valt te lezen, dat bij deze bouw niet wordt voldaan aan de bouwvoorschriften, waarbij o.a. wordt opgemerkt, hoe slechts een gang van p.Lm. 2 meter breedte aanwezig is om bij eventuele brand de brandweer gelegenheid te geven het kerkgebouw te bereiken. Ook voldoet het bouwplan niet aan de eisen, die men zeker in aesthetisch opzicht aan een gebouw van deze orde zal mogen stèHen. Dat bij de. stichting en bij allen, die met deze bouwplannen ,op de hoogte zijn, verwondering, laten wjj niet zeggen ergernis, bestaat over de vreemde werkwijze, welke bij deze aanvraag door de gemeen telijke instanties is gevolgd, is zeer begrijpelijk. Tal van vragen blijven open. Waarom adviseerde men b.v. een aanvraag voor deze grond in te dienen wanneer het terrein onge schikt zou zijn., In andere gevallen is men ook niet zo snel met z'n ad vies. En wat is de reden, dat een aangevraagd onderhoud door bouw commissie en architect botweg is geweigerd? Naar men ons van de zijde van het stichtingsbestuur ver zekerde, was dit de eerste en enige officiële aanvraag. Er was dus in geen geval sprake van. 'dat reeds een aanvraag in zee was en deze eerst moest worden afgewerkt. Thans gaat men de architect ver wijten. dat het plan niet voldoet aan de bouwvoorschriften. De kans om hier rekening mee te houden, ontnam men hem echter. Duor het stichtingsbestuur is thans een adres gericht aan de ge meenteraad, waarin geprotesteerd wordt tegen de behandeling van de aanvrage en de afwij2ing daarvan. Het duurdere bouwen op een even tueel andere plaats zou voor het kerkgenootschap, dat hoofdzakelijk bestaat uit eenvoudige mensen, op grote bezwaren stuiten. De gemachtigde voor de kerk bouw, de heer J. Boekholt besloot dit adres aldus; ..Daar het tydstip, dat met de doorbraak zal worden begonnen, wel niet meer in een vér verwijder de toekomst zal liggen, te oordelen naar het feit dat b.v., zoals wij heb ben vernomen, volkstuintjes aan de Oostsingel dit jaar niet weer ver huurd worden met het oog op de ophanden zijnde uitvoering van de plannen ter plaatse, wil het ons voorkomen, dat er geen steekhou dende redenen zijn om ons (afge zien van event, te verlenen onthef fing volgens artikel 98 lid 2 van de Bouwverordening 1944) het verlang de (kleine) voorschot in tijd te wei geren om reeds nü met de kerk- bomv ter aangevraagder plaatse te beginnen. Zou de doorbraak inder daad zó spoedig komen als dc niet- wederverhuring van de volkstuin tjes doet vermoeden, dan zou het schier een wedstrijd worden of de kerkbouw nog wél net, of al niet méér, onder de in de afwijzing aan gevoerde bezwaren tot stand zou komen. En al duurde het nu nog 1277. Wanneer de eer ste granaat van de tank k* door de lucht giert, wer pen Ross. Rob en Larry zich op de grond en zoe ken dekking achter de rotsblokken. De „gene raal" Is blijkbaar van plan het vliegtuig te veroveren ten einde daarmee te ontvluchten, maar de rotsen bieden gelukkig goede dekking tegen de granaatscher ven. Terwyi het gevecht aan de gang ts, ziet Rob opeens huip komen op dagen: daar nadert van de berghelling af een mammouth, waarschijn lijk het enige dier. dat nu nog in leven is. En op zijn rug zit de oude Pary. die de staf van koningin Anastasia in de hand draagt. Rob heeft 's morgens de oude pit»,® man nog opgezocht. Hij was toen de enige, die i laatste krachten gebruiken om zijn zich nog op de been kon houden. Zal hjj zijn J te helpen? De Schiedamse Kunstkring be sloot het toneeïseizoen Donderdag avond in het Passage-theater met een opvoering van-,.Zij kregen wat ze wilden" door het Amsterdams Toneelgezelschap, Men kon er zich gelukkig mee prijzen, want dit blijspel beschikt zo'wel in tekst als in spel over alle mogelijkheden om er „dat" van te maken. En Louis Saalborn was de man, die iets groots maakte van die vaderfiguur met wiens komst a^e realiteit op de loop ging, vooral toen zijn om geving hem ervan ging verdenken een aanzienlijk bedrag te erven. Laat de waan werkelijkheid zijn en de werkelijkheid waan. is zijn de vies en zo ziet de tóeschouwer met scheutjes en beetjes het bonte stramien ontstaan, waarin geen mens meer weg weet. Werkelijk- - heid en realiteit worden dooreen even langer, aan. zou het toch maar i gevlochten tot een onontwarbare S®1? e vai? korte tyd^blijven, knoop. Door crediet op de verbeel- Het. lijkt ons niet aannemelijk, dat daarvoor een gemeenschap zoals hiervoren geschetst, van ruim 400 mensen, zolang zonder meer op straat zou moeten blijven staan." Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: A. Goufca, Hoogstraat 29. Bellen bij ongeval; G.G. en G.D Tuinlaan 80. Telefoon 69290. Clubhuis Ongeorgan. Jeugd; Doete-Gcbouw. Da. (beh. Do.) 16—17.3i) uur: 13 jarigen; 19.30—21.30 u: <Di 18.15—20.45): 1421 jarigen. Films: Passage. Da. 2, 7, 9.15, Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.15 u. (Do. geen voorstel ling): Manon <18 jr.). Monopote. Da. 2, 7. 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: De Bengaalse Laneiers (14 jr.). Bijeenkomsten: 22 Mei, Ver. lokaal, 8 uur: Kon Ver. Oost en West. Vertoning K.L.M.-film „Boven Caraïbische stranden". 12 Mei, Pieterman, Westvest, 8 u; Ledenvèrg. Ver, tot Opr. en In- standh. van Chr. Nijverheids- scholen. 13 Mei. R.K. Volksbond. 8 uur: Feestavond Schied. E.H.B.O. 13 Mei. Volksgebouw, 8 u: Feest avond Sportclub „Schiedam". Advertentie (LM.) ding wordt een gezin, dat meer en meer naai- de afgrond ging, er weer bovenop geholpen en dat al les is te danken aan die wonder lijke vader met z'n slobberjas en z'n steeds spelende handen. Waar de tekst op zekere ogenblikken het stuk in de steek liet, was Louis Saalborn de man, die het opving met z'n al.even achteloos gespeel de gemakzucht. Rond hem dartelde het huisge zin, waarin de waan hoog wordt geprezen, totdat de werkelijkheid hem achterhaalt, maar dan is on dertussen reeds atle goeds tot stand gebracht, zodat er niemand een traan om behoeft te laten, zelfs niet de jongste zoon, die z'n wer kelijkheidszin in botsing 2ag ko men met de fantasie van. de rest en tot de erkenning moest komen, dat hij de waarde der fantasie had on derschat. Als de huichelachtige kruidenier van het" dorp stond Baul -Huf wel zeer buiten dit familiegroep je en hij accentueerde dit.nog door zijn theatrale spel. Louis van .Gasteren was een onboerse boer, met wie j hebben beslag .weten te leggen op een prachtige partij karpetten van zeer goede kwaliteit, in een grote variatie var» dessins. Morgen 9 uur begint de verkoop. AXMINSTER KARPETTEN zware wollen kwaliteit, 200 a 300 139.75 WILTON KARPETTEN zeldzaam mooie karpetten, ijzersterke kwaliteit, fraaie Per. .i«he 200 X 300 159.75, 179.50 Ook in kleinere en grotere malen «oorradig jVoorfi een beperkte, voor export bestemde partij MACH. SMYRNA KARPETTEN li» kleine *n grote maten. WALENBURGERWEG BEIJERLANDSELAAN Het RK. Schiedams Mannenkoor „St. Caecilia" onder leiding van. Wirn de Rooy heeft met medewer king van het R. K, Schiedams Ge mengd Koor onder leiding van. Jan Remmerswaal gisteravond in de Ju lianakërk een concert gegeven waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De samenstelling van het pro gramma viel te loven. Het vermeld de naast werken o.a. van Patestrina, Mozart, Schubert en Bruckner ook werken van de Nederlandse compo nisten Diepenbrock, Vranken, Lan- dré en C. de Rooy, benevens een tweetaL neger-spirituals. Beide koren deden zich van hun goede zijde kennen. „Caecilla" muntte over het geheel genomen uit door een goed genuanceerde klankproductie, die slechts een en kele maal leed onder een ietwat schriele toonvorming der tenoren. Ook het gemengde koor had vele uitstekende momenten. Weliswaar had het soms met de zuiverheid te kampen, terwijl de iets te langzame tempi op de duur vermoeiend werk ten. Maar daar tegenover stond, dat de dynamische schakeringen zeer goed werden getroffen. Een woord van lof voor de wijze waarop de dirigent zijn discipelen een klankvol pianissimo weet te laten produceren is hier zeker op zijn plaats. De toehoorders gaven telkens met een hartelijk applaus blijk, het ge- bodene zeer op prijs te stellen. Burgerlijke stand Geboren: Willie, z. van H, Hart man en "W. H. van Asten; Jan H. z. van F. Meijdam en L, P. Ouwen- dijk, Franciscus M, z. van E. Mos- tert en J. H .A. Schrauwers. Pie- ter F., z. van F J. Degenaar en M. C. P. v d. Berg. Johanna N.f d, v. M. Brand en J- G. Zaal; Nicolaas, z. van J. v. d. Wal en A. M. L, Jansson. Comelis z. van P- J. Soe- teman en M. J. Bodde. Dirk, z. v. C. van Bruggen en M. Th. Janssen. Petrus J., z. van P. J. Warmerdam en R. de Haan; Maria L., d. v. A. J_ A. M. Thyssen en J. C. M. We ber. Gregorius A. z. v. G. A. We ber en J. de Jong. Lolita, d. van J. A Redman en A. Verschoor. Ondertrouwd: J. E. W. Croes, 27 j. en C, M. de Vries, 26 j. C. De- meyer. 57 j. en J. de Ruijsscher, 37 j. C. van Gerven, 27 j. en E. Bergsma, 28 j,; Th. F. Kabel, 30 j. en A. M. v. d. Oever, 28 j.; H. E. Krommenhoek, 23 j, en G. Schriek, 25 j.; J, Meidam, 30 j, en A. G. M. van Noort," 24 j. B. Over2ier, 29 j. en M. P. L. Lcch, 25 j.; A. Ph. van Schalk, 28 j. en B, -v. d- Poel 30 j. H. v. Schie, 39 j. en N. Beumer, 24 jaar. Gehuwd: P.W. M. Lommer se, 29 j. en H. C. van Dijke, 26 j.;"A. de Boer, 31 j. en C, Barink, 23 J. D. Christen, .27 j. en A. Quak, 30 j.: F. L. Stolk, 34 j. en H. C. Bahrt, 29 j.; W. F. v; d. Heiden, 28 j. en Th. A. M. Bakker, 24 j.; H. E. Scheffer, 28 j. en w. v. Wagenüi- gen, 20 j.; C. Renirie, 54 j. en B. M..v. Deutekom. 46 H. Meyer 28 1 en H. G. de Graaff, 25 j.; J. Gijsen, 28 i. en A. M. P. Offerman, 24 i" H. Terlouw, 25J. en W. P. v. d. Gaag, 24 j.; J. v. d, Hil, 24 j. en H. van Bedaf, 29 j Overleden: J. A. Bijlevéld, 80 J. niet alleen hij, maar ook de schrij ver kennelijk wel eens omhoog had gezeten. Tussen waan en werke lijkheid zweefde tenslotte ook nog Marie Hamel als de liefhebbende echtgenote, wier grootste zorg de man is, fantast of realist. Het Kunstkring-publiek, dat weer enige uitbreiding kan hebben, aeeft tussen de tafrelen en aan het slot ondubbelzinnig laten blijken, hoe deze avond gewaardeerd is. HBS-nieuws Op het terrein aan de Havendük speelt H.B.S. Zaterdag een oefen wedstrijd tegen een sterke SW- combinatie, H.B.S. moet Droge en Falandt afstaan aan het afdelings-elftal, doch de pas uit Indonesië terug gekeerde den Hoed (doelman) en Immerzeel (middenvoor) spelen mee, zodat het een goede partiji belooft te worden. Aanvang 2.30' uur. Voor de competitie speelt H.B.S. III de belangrijke uitwedstrijd te gen G.S.S. II, dat met H.B.S. aan de kop van de ranglijst staat. Druk programma voor Luc van Dam Naar wjj vernemen zal Luc van Dam in de loop van deze zomer enige wedstrijden in de open lucht bok sen tegen bekende buitenlandse cracks. Men heeft als tegenstanders in de eerste' plaats William Jackson op het cog, de neger uit Jamaica, van wie Van Dam kort geleden in Londen op punten verloor; voort de winnaar van de Zaterdag 13 Mei in Brussel te houden ontmoeting Cy~ rille Delannoit—Dick Türpin, en tenslotte Jean Stock, de Franse mid dengewicht. Definitieve afspraken zijn echter nog niet gemaakt, en het is mogelijk, dat ook met anderen zal worden onderhandeld. Van Dam is ten zeerste gesteld op een revanchepartij tegen Jackson, omdat hij van mening.is, dat hij .de eerste ontmoeting onverdiend ver loren heeft.- "-.V Indien Van Dam dezé"wedstrijden, tot een goed einde brengt, is hij voornemens de Italiaan Mitri uit te dagen voor een wedstrijd om het Europees kampioenschap. Mitri ver toeft momenteel In Amerika, maar zou binnenkort naar Europa terug keren. Van het verloop van deze wedstrijden, zal afhangen of Van Dam al dan niet zal ingaan op aan< biedingen uit Amerika. Advertentie (LM.) Dit is een vreemde aanbie ding. Waar elke fabrikant de maat van een karpet zo klein mo gelijk houdt om de prijs gunstiger te doen schijnen, is dit een aanbieding karpet ten in ongewoon grotematen. Geen gewone maat 3 x 4, (die in de regel een beetje smal zijn) maar karpetten 30 cm. breder dan de nor male maat. En nu het vreemdste van het geval: wij kochten ze voor een beduidend lagere prijs, dan wij voor de normale ma ten moesten betalen. U weet wat een Axminster 3x4 kosl, U weet dat ze onder de 150 gulden niet te koop zijn. Centrale athletiektrainïng voor Brussel begonnen (Van een onzer Verslaggevers) Donderdagavond werd te Amster dam de eerste centrale estafette training voor dames gehouden, als voorbereiding voor de Europese athïetiekkampioenschappen te Brus sel. Voor deze, onder leiding van de heer G. Hinkel te houden veertien daagse bijeenkomst, werden uitge nodigd mevr. Blankers-Koen, Foek- je Dillema, Gré de Jongh, Xenia Stad-De Jongh en een veelbelovend leopstertje. Tini Pol uit' Meppel, momenteel in Amsterdam woonach tig. Hoewel de eerste avond, niet alle uitgenodigde' dames aanwezig kon den z4jn, werd er toch stevig ge traind. (Eigen bericht) DEN HAAG De Duitse minister van economische zaken prof. Ehr hardt, die Donderdag in. ons land is aangekomen, is ontvangen door de minister van landbouw Mansholt. Donderdagmiddag ontmoette de mi nister zijn Nederlandse collega yan den Brink. Heden wordt de Duitse gast een eten aangeboden waarbij onder meer aanzitten de ministers Drees, Van den Brink en Mansholt. Het is de eerste keer na de oorlog dat een Duitse minister inNeder land een -zo officiële .ontvangst ge niet. Vorig jaar was weliswaar de Duitse minister Arnold, in Den Haag, om te protesteren tegen de toen op handen zijnde grenscorrec ties, doch hij werd door minister Stikker slechts ontvangen, omdat hij nu toch eenmaal in het land was. Een bar hartelijk karakter droeg de ontmoeting toen niet.,Prof. Ehrhardt stelt er intussen prijs op niet al te duidelijk zichtbaar te worden. Hij heeft in verband daarmede nadruk kelijk geweigerd Nederlandse pers vertegenwoordigers te ontmoeten, Iaat staan, te woord- te. staan. „Professor" Roskam krijgt 2)4 jaar ARNHEM. Het Arnhemse ge rechtshof, deed uitspraak in de zaak tegen de 54-jarige docent H. S. L. Roskam uit Arnhem. De Arnhemse rechtbank veroordeelde „professor" Roskam indertijd wegens oplichting, meermalen gepleegd, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. R. was directeur van een talen instituut en maakte er zijn werk van hulp te bieden aan mensen, die wen sen te emigreren en aan Duitsers, die na de bevrijding van Nedefland in moeilijkheden waren gekomen. Ongeveer 40 personen-werden door hem opgelicht, die K. door zijn prak tijken 18.864 gulden rijker maakten. Het hof veroordeelde R. thans tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Zaterdagmorgen om 9 uur koopt U zo'n bijzonder groot echt Axminster karpet 230 x 275 cm. in Perzische des sins niet voor 150 gulden, maar ondanks die grote maat ff/fggjf voor fwy,* Ook oog In axira groto maten voorradig. Een beperkte partij handweefiafetkltstJen mei VOO, 5.25 HSTHEKESStRUUX (DUKZICHT) Nederland in Oorlogstijd Eens te meer heeft bet Rijksin stituut voor. Oorlogsdocumentatie, ditmaal in het eerste nummer van de vijfde jaargang van zijn orgaan „Nederland in Oorlogstijd" bewe zen, welke waarde het. heeft voor ons, die nog nietalles weten van wat zich tussen de jaren 1949—'45: binnen onze grenzen heeft afge speeld en voor komende generaties, die zich in deze vijf rampjaren zullen- willen verdiepen. Het Instituut verdient onze. dank voor de publicatie van een uitvoe rig relaas van een' Amsterdamse ambtenaar bij Maatschappelijke Steun, die heeft deelgenomen aan de Februari staking vah 1941 en die deswege enkele wéken ih Duit se gevangenschap heeft verkeerd. Nooit zal deze man, een zekere G. Molenkamp, gedroomd hebben van openbaarmaking van wat hij voor- zichzelf optekende over het optreden der Duitse gevangenen- bewakers. Hij heeft .'de Duitser in zijn „ziel" gekeken en slaagt er met z|jn. zuivere onopgesmukte observaties in voor ons dat meng sel van wreedheid en sentimenta liteit, botte machtswellust en slaafse gehoorzaamheid. haar scherp te tekenen. Adres van de uitgeefster Heren gracht 579 te Aihsterdam-C. DEN HAAG. Ter nagedachte, nis van het vliegtuigongeluk met het elftal van de Italiaanse ploeg Torino, die juist een jaar geleden plaats vond, zal Woensdag vóór. de interlandwedstrijd tegen Enge land B een minuut stilte in acht worden genomen. De tong ener vróuw Het moet een hele tijd geleden zijn, dat deze schrikgodin Maria het bekijken zozeer waard was, dat zij aangeduid kon worden met „Moote Maria". Mooi is. Maria, ook by nadere inspectie, geenszins, en. wat zij deed en doet. nog minder. Het kan natuurlijk zijn, dat ze uit narigheid en spijt over het verval harer attracties, de kwaadspreken de, boosaardige heks is geworden, die met niets ontziende, vlijmscher pe, in edik gedoopte lastertong de wildste beschuldigingen tanceert. Met het gemak en dé rust van de stamgast, die het vertrouwde buurt café. betreedt, dragondert de mas sieve Maria op het rechterlijk hek werk af. Ja, ze kent 'het Maopen. van de zweep soms .wel,- die Maria. Nog geep veertien .dagen geleden, zagen wij haar hier cptreden als de bevlekster van de goede naam en. eer van ene Jan. Een droevig ge val. Maar van haar ondeugden, schijnt ze niet het minste begrip te hebben, want 'met opgestoken zeil is zij inmiddels al -in hoger, beroep gegaan. Zij, Maria, 25 gulden boete betalen? stel' je voor! Niks voor Maria. En ze heeft er ook géén gras over laten groeien. In een geheel ander stadsdeel is ze sedertdien een gloednieuwe scheldterreur be gonnen, en het ïs stellig aan een grote verdraagzaamheid der buurt genoten te danken, dat Maria hier nog zo ongeschonden en heel -voor 'de rechter staat. De uitlatingen, w-aarop zij de vre dige bevolking daar tracteeröe, zijn. vóór reproductie hier ter plaatse ten enenmale ongeschikt; Maar één keer werd het de onverstoorbare meu belmaker Frans, haar goedertieren buurman toch te gortig. Ze had zli werkvolk reeds bij herhaling tegen hem opgeruid en allerlei onbetame lijke woorden toegevoegd. Dat was nog te verdragen geweest, Maar toen Frans' gloednieuwe handkar, in.hét geding kwam, was de beer los. Niet dieper had Mooi'e Marie Frans* 'bfave'houtbewerkers- hart kunnen treffen-. - dan mét de hebzuchtige hint, dat ze die .kan best kon gebruiken voor wa,t brandstof in de. kachel. D&t nam Frans eenvoudig niet -en hij maakte haar duidelijk, dat een. aanslag op zijn geheid en trots be zit haar zonder om we gén in bet zie kenhuis zóu doen belanden. Maria, dit 'op haar beurt niet nemend^, kreet Frans uit voor. landsvérrader- lijke driehoóksspélddrager. Nu, dat was wel een concreet argument om de feeks voor de rechter te slepen, die haar nog eens aan het verstand tracht te brengen, dat die straat terreur nóu maar es moet 'ophou den. Onlangs had ze Jantje en Nel netje van de groenteboer op de hoek er nog eens op gewezen, dat hun vader toch maar knap scheel was, alsof de jonge bloedjes daar soms .met een operette iets aan, zouden kunnen doen en de hele straat krijgt het nu al op de zenu wen, zodra Maria zich maar ver toont. Dat kap zo niet langer, vindt de, rechter. Twintig gulden 'kóst dit gedoe, zoals de vorige keer. en el pen zal het wel niet veel, zoals de vorige keer. Trygve Lie in Moskou aangekomen MOSKOU. Trygve Lie,- secreta ris-generaal der VJST., is gisteravond per vliegtuig uit Praag te Moskou aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Russische plaatsvervangen de minister van.Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko en Gunnar Myrdal* uitvoerend secretaris van de Econo mische Commissie der V.N. voor Europa, Erasmus krijgt, een voetbeha-nde- liïig Het sinds jsren pertoacT- loosde voetstuk van. het beeld van onze Desiderius op Mt plein tje voor het, Erasmus buis wordt namelijk door de firma. A. J. Pon» tier hersteld en in de oorspronke lijke toestand teruggebracht. Ook de letters van de tekst op ket noetstulc worden er opnieuuf tn fraai verguldsel opgetekend--- (Eigen foto).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 2