m HET ROTTERDAMSCH PAROOL Bdtse Labourparty bezint zich op haar toekomst Zware brand teistert het hart van Apeldoorn Indonesië wordt weldra eenheidsstaat Parijse verkeerspolitie in „activiteitsstaking* Amerikaanse stad door explosie verwoest r Koningin Juliana vraagt steun voor het Rode Kruis 10e Jaargang, no. 117 Ontploffing op „Zuiderkruis" Oude ideeën en formules trekken niet meer m Kreymborg en De Bijenkorf as gelegd Ammoniumnitraat weer de oorzaak Nee toch... Heus! VJ ATLANTISCH PACT Nu nog de middelen Loonstakingen in Griekenland 'Tècs^O iA^-% Vlb.** iL t /LSl gA/VL, V.. Red en Adm Lanqe Haven 141, Schlédam Tel 693O0 Aborin prijs» <er week f 0.3S per kwartaal 4.S0 losse nummers f 0 09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 20 Mei 1950 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper Vijf gewonden in ziekenhuis opgenomen ROTTERDAM. - Op de „Zuider kruis", als Iroepentransportsofflp door de regering gecharterd en on der beheer van de Kon, Rotterdam se Lloyd, liggende aan de Lloyd- kade. deed «eb gisterenmiddag om half vier een ontploffing voor, die arbeiders zodanig wondde, dat z|j in bet ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De arbeiders waren bezig met het openmaken van een verstopte lei ding, toen plotseling een grote steekvlam omhoog sloeg, die vijf mannen trof» maar hen gelukkig niet levensgevaarlijk wondde. Het waren de 48-jarlge J Kramer, de 49-jarïge J. H. W, Schouten, de 52-jarige C. de Cocx. de 62-jarige J. Worms, allen uit Rotterdam, en de 19-jarige W. Groeneveld uit Arn hem. Met brandwonden aan gelaat en handen werden enigen van hen naar het Havenziekenhuis, de ove rigen naar het ziekenhuis aan de Coolsïnge] vervoerd. De schade aan de „Zuiderkruis" is niet van die aard, dat het ver trek ven bet schip op de vastgestel de datum. 26 Mei. niet zou kunnen doorgaan. Naar de oorzaak van explosie wordt een onderzoek in gesteld. (Van onze correspondent) LONDEN. De kopstukken der Labour- partij, dat wil zeggen het kabinet, het hoofd bestuur, vertegenwoordigers der vakvereni gingen en van de coöperatieve beweging, gaan dit weekeinde in retraite in een buiten huis bp Dorking in Surrey, het Beatrice Webb House, ten einde zich te bezinnen op de pro blemen van de bij de eerstkomende verkie zingen te volgen politieke strategie. Dit jaar wordt het jaarlijkse parttieongres niet zoals anders met Pinksteren, maar in het najaar, in October, gehouden. Is bet huidige parlement dan nog in leven, dan zal vermoedelijk aan dit congres een ont werp-verkiezingsprogramma ter goédkeuring worden voorgelegd. Maar om op alle politieke gebeurlijkheden te rijn voorbereid, wenst de partij ook al eerder over een ontwerp-pro- gramnia te beschikkin. Bovendien is bet nu de tijd om zich op de lessen, die uit het resultaat der in Februari gehouden algemene verkie zing kunnen worden getrokken, te bezinnen. De conferentie in Dorking zal zeif geen beslissingen nemen, maar haar discussies zullen als het ware het materiaal opleveren, voor de komende besprekingen en beslissin gen in bet hoofdbestuur. lopig moet stoppen en zich meer moet concentreren op het probleem van hoe de genationaliseerde indus trieën worden "geleid. RANGOON. De regerings troepen hebben de belangrijke stad Prome aan de Irawaddy op de communistische rebellen her overd. Een der punten, die zeker aan de orde zullen komen, is de vraag, wat voor politiek de partij nu op het gebied van verdere nationalisaties zal hebben te voeren. Het programma, waarmee men in Februari de kiezers tegemoet ging en dat budgetteerde voor de nationalisatie van de ce ment- en. de suikerindustrieën, de groothandel in vlees en de koelhui zen was een ongelukkig compromis tussen de meer gematigde opportu nistische elementen in de partij, die zich niet aan verdere nationalisaties wilden wagen en meer radicaal doe- DJAKARTA. De Verenigde Staten van Indonesië zullen waarschijnlijk nog deze maand door een aankondiging van president Soekamo plaats maken voor de eenheidsstaat. De Republik Indonesia Serikat zal dan voortaan heten: Republik Indonesia. Tot dit besluit Is men gisteren ge komen op de conferentie onder leiding van Mohammed Hatta, waaraan zes ministers van de V.SJ. en enige leden van de regering van de deelstaat Republik Indonesia (D jok ja) deelnamen. Oost-Indonesië en Oost-Sumatra waren vertegenwoordigd doar waarnemers. Overeengekomen is, dat ir Soekar- j aan te brengen. De constituante be rm' hoofd van de nieuwe staat zal blijven.'De Senaat zal worden op geheven. De voorlopige volksverte genwoordiging zal bestaan uit de sa mengevoegde voorlopige volksverte genwoordiging der V.S.I., bet werk comité van het K.N.I.P. (voorlopig parlement van Djokia) en door de president aangewezen leden. Deze voorlopige volksvertegenwoordiging, met het gehele K.N.I.P. wordt ge- ndemd „'vergadering' voor-V verande ring van de constitutie" en heeft het recht veranderingen in de constitutie staat uit leden, die door middel van algemene verkiezingen zijn gekozen, op basis van een lid per 300.000 in woners. Verder bestaat er een rede lijke vertegenwoordiging voor de minderheden, Na de formele aankondiging van de eenheidsstaat door president Soe- karno zal het kabinet van de V.S.l. formeel.zijn ontslag aanbieden, even als dat van JDjokja. Men neemt aan, dat met de overdracht der bevoegd-, heden twee maanden gemoeid zullen zijn. trinairen, die daarmee om princi piële redenen door wensten te gaan. Meestal worden aan deze tegenstel ling de namen van Herbert Morri son en Aneurin Bevan verbonden, maar raon doet goed om zich de La- bourpartij vooral niet voor te stel len als gespleten in twee scherp ge scheiden fracties. Wat nu? is de grote vraag. Over het algemeen is men het er over eens, dat het Februari-verkiezings- mamfest niet oepaald succesvol is geweest en dat het te opzichtig naar de mond praten van de middenklas se geen concreet resultaat heeft ge had, De partij heeft kennelijk be hoefte aan een nieuwe definitie van haar beginselen en overtuigingen, aangepast aan de werkelijkheid van 1950. Wat de partij in de afgelopen vijf jaar ais wetgeving In *t staats blad heeft gebracht was grotendeels 'vrucht van gedachten en formule ringen! die van vóór 1914 stammen. Nu vele van de oude desiderata zijn bereikt'en een aanzienlijke nivelle ring van de inkomens tot stand is gebracht, komen vanzelf de nationa le economische problemen, die En- geland's wel en wee bepalen, meer op de voorgrond. Dat verhoging of handhaving van het welvaartspeil alleen mogelijk is bij grotore productie is een waar heid, die langzamerhand in alle re gionen der partij begint door te dringen, maar om de consequenties hiervan politiek uit ,te werken, zal nog heel wat hoofdbrekens kosten. Het brengt yanzelf een andere hou ding tegenover, het particulier be drijfsleven met zich mee. 'dan waar toe de partij doctrine nog altijd ge bonden isJ Wat betreft het nationali- satieprobleem, het schijnt dat de meerderheid' to ch- neigt .napr, diet ge - voelen, dat men na "de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie vcor- SINGAPORE. - Met schreeu wen en schoppen hebben de 13- jaripe Bertha, de Hartogh en hao? Maleise baboe AminaH zich ruim een uur lang geweerd te gen de sociale werkers, die he' kind probeerden mee te tronen in een auto om het terug te brengen naar de ouders in Hol land. Het toneel speelde zich af In de zaal van het hoge gerechts hof, waar de president C. M. Murray-Anysley opdracht gaf 't kind terug te sturen naar de ouders. (Van onze correspondent) APELDOORN. Tivee der grootste winkelpanden te Apeldoorn, het herenkledingm&g&zljn Kreymborg en het kleding- annex v\arenhuls ..De Bijenkorf", die slechts door een kleine boekwinkel van elkaar z|jn ge scheiden, zijn in de afgelopen nacht zodanig door een hoog oplaaiende vuurzee verwoest, dat na het blussingswerk, hetgeen tot In de morgen voortduurde, slechts het zwaar geblakerde geraamte van de enorme ge* bomven als ruïne in de ochtendschemering oprees. Duizenden nieuwsgie rigen waTen getuigen van deze omvangrijke brand, de grootste welke Apeldoorn ooit heeft geteisterd, ukiiKHiHtiiiumHiumimiiiiiiuiuiitiiinaiiiB.ciünj'iiüisaüiBiiriiiiiniiiirMrnrtBiiiaiii! Prinses Fathia ontmoet nieuwe obstructie SACRAMENTO (CalilonuS) De iman (priester) van de moskee waar in koning Faroeks zuster Faikah de vorige maand in de echt verbonden werd, heeft verklaard het huwelijk van haar jongere zuster, prinses Fa thia, niet te willen inzegenen. Prin ses Fathia is wel reeds voor de bur gerlijke stand getrouwd. De enige iman van de moskee, Rahmel AH EChan, handelt in op dracht van de ambassadeur van Pa kistan in de V.S., want de moskee staat onder bescherming van Paki stan. De iman zeide ook bezwaar te maken omdat Riad Ghali, de bruide gom,' een koptisch .Christen is. Het 12.000 ton grote s.s. Zeeland van. de Koninklijke Rotterdamse Lloyd vertrok Vrijdag naar Indo nesië als een soort „schepen-moeder schip": op het achterdek van de Zee land staan twee patrouille-vaartui gen, de Anggang en de Angklang, elk 142 ton wegend, op het voor schip twee motorsleepboten, ieder 60 ton, gebouwd voor rekening van de V. S. L De nautische dienst van de Lloyd heeft met deze belading een presta tie geleverd, die men uniek zou kun nen noemen. De 250 tons bok Con dor kwam om 8 uur "s ochtends langszij de Zeeland, om 9 uur hing de Anggang in het speciaal gecon strueerde 13 ton zware juk aan twee stroppen „en om 10 uur rustte het sierlijke scheepje al in de houten bedding op het dek van de Zeeland Dat dek is weer gesteund door palen op het tussendek en niet minder dan 100 stalen kabels, bevestigd aan 32 punten, kluisteren elk van de opge laden vaartuigen muurvast aan het moederschip. Om 11 uur stond ook de eerste sleepboot aan bakboord zijde van bet voorschip en een uur later gooide de Zeeland de trossen los ora in de rivier te keren, 's Mid dags werden de twee vaartuigen aan stuurboordzijde van het schip opge laden. DOVER. Vrijdag is de Belgi sche trawler Paulette in de Noord zee op-een mijn gelopen en gezon ken. De bemanning van vier kop pen werd door hel Britse ss. Dy namo -(Liverpool) opgepikt. De kapitein van de trawler is bü de ontploffing ernstig gewond ge raakt. PARIJS. Gisteren om gif uur ging uw verslaggever de Rue Aur- bigo in. Om kwart over twaalf verliet hij dezelfde straat, down en murw van het lawaai, dat hem.ondertussen onafgebroken had vervolgd. De politieagenten, die het verkeer moesten regelen, en ontevreden waren over de toezeggingen van de regering, ten aanzien van hun lonen en pensioenen, maar naar het schijnt buitengewoon tevreden over de resultaten die de stakers een maand geleden met hun demonstraties be reikten, hadden besloten in'het centrum van Parijs, vooral op de druk ste punten, een soort van demonstratie van plichtsvervulling te geven, iedere auto, die ook maar enige decimeters uit de koers schoot, werd aangehouden en onderzocht- De politieagenten, vroegen niet alleen onmiddellijk naar de papie ren, maar zij Informeerden verder belangstellend naar de gezondheid van de claxon. krachten van de rem en elegance der handles. Niet tevreden met de antwoorden, hoe beleefd en tegemoetkomend die ook waren, gingen zij al deze onderdelen van de wagens zelf proberen. Intussen stond het verkeer stil, waardoor in alle straten van het centrum vier, vijf, zes rijen auto's opeengepakt bleven staan. De Place de la Concorde, dat enorme plein waarin zelfs het drukste verkeer verloren schijnt te gaan, was een onafzienbare klont van zwartglimmende torren, die alle luidruchtig met de claxon ^ejden. iiiiiiiitiiiiiaiiiijiiuiiJiiiiiiicBiffliiwiiaJiiai ^l!!!!!l{|llira!!!n'lliUlBSII!y![[|ll!l!0Mlll!e!ll3!li!!lillliniiniIlllll!!^ Enkele opklaringen j s Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag- n? avond Wisselende bewolking met i plaatselijk enkele buien. Meest jg matige wind overwegend uit 8 richtingen tussen Zuid en West. g In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders weinig g verandering van temperatuur. 1 m o. 4,38. onder 20.36: ji maan op 7.17, onder Ö.37. g 22 Mei zon op 4.37, onder 20.37ff -nan op 8.32. onder 1.11. 3 Omstreeks elf uur kleurde zich de hemel boven het centrum van Apel doorn oranjerood en de vuurtongen sloegen loeiend en angstwekkend uit alle ramen rondom beide panden, toen vele Apeldoorners zich naar deze brand in de Hoofdstraat spoed den, In het gebouw van De Bijen korf, waar niemand aanwezig was, moet de brand reeds enige tijd heb ben gewoed, toen een militair, die met de trein van kwart voor elf was gearriveerd bij het station, dat on geveer een kilometer van de plaats des onheils is verwijderd, de uit slaande brand ontdekte en ijlings de brandweer alarmeerde. Aanvankelijk had bïf velen het vermoeden postgevat, dat het ge hele blok, bestaande uit vijf panden, aan de vuurzee ten offer zou vallen. Het is te danken aan het kranige optreden van de brandweerlieden, die met ware doodsverachting de strijd tegen het vuur aanvingen, dat drie van deze panden gespaard ble ven. namelijk de tussenliggende boekwinkel Wouters, de tijdschrif tencentrale van de heer Arends en de comestibles- en galanteriewinkel van Licht. De brandweer van Arn hem en Deventer werd te hulp ge roepen alsmede enkele kleinere corp sen uit de omgeving. Met ongeveer dertig stralen werd de str|fd tegen het vuur aangebonden. Als een spectaculair vuurwerk verspreidde zich de vonkenregen over de perce len in de omtrek, die daardoor even eens in gevaar wei-den gebracht. Te gen half twaalf ontstond er ten ge volge van de vonkenregen brand bij een tegenoverliggend perceel van de juwelierszaak Huesken en ook hier. aan. moest de brandweer haar aan dacht besteden. Zij deed dit met succes, waarna men alle aandacht op de brand bti Kreymborg en De B|jenkorf kon richten. Angstwekkend nam de branden omvang toe. Loeiend baande het vuur zich een weg door het tweede gehouw van De Bijenkorf en binnen korte tijd was er van de inhoud niets meer over. Ook de winkels en magazijnen van Kreymborg waren op dat moment verloren. De muren stonden (zwaar gehavend) nog overeind, doch het inwendige van het massale gebouw was geheel aan het vuur ten prooi gevallen. Het was een gigantische str(jd, doch na een uur van intens werken kwam er tekening in de toestand. Men won terrein op de brand en om. streeks half twee was het gevaar voor nog verdere uitbreiding gewe ken. Men kon de balans van de strijd opmaken en deze was droevig genoeg. De winkelpanden, welke een gezamenlijke oppervlakte van onge veer 2500 vierkante meter besloe gen, waren totaal uitgebrand en de hele kostbare inventaris was verlo ren. Eerst om drie uur in de ochtend kon men aan de nablussing begin nen, welke nog vele uren duurde. Toen de brand het hevigst woed. de en de bewoners van de belenden de percelen bun inboedel ijlings trachtten te redden, traden vele om standers op als redders In de nood. Een van hen ontpopte zich echter als een laaghartige dief, toen h|j de weduwe Wouters, van de tussen de beide brandende panden gelegen boekwinkel „de helpende hand" bood, een geldkistje pakte en er ijlings vandoor ging. Hij werd echter door de politie gegrepen en achter slot en grendel gezet. SOUTH AMBOY Door de ontploffing van een lading van 600 ton am- mouiumnltraat (een ander bericht spreekt over munitie), dezelfde soort meststof, waarvan de ontbranding drie Jaren geleden in Texas City een ramp veroorzaakte, is de stad South Amboy, 50 kilometer ten Zuiden van New York, gisteravond zwaar gehavend, z|jn reeds zes mensen om het leven gekomen en liggen in ziekenhuizen en barakken nog honderden zwaar- en lichtgewonden. Door de explosie ontstond een geweldige hitte en vlammen laaiden meer dan honderd meter boog op. Een bootwerker, die in de buurt van de met de meststof geladen schepen (het waren vier aken) aan het werk was. toen de ontploffing geschiedde, zei: ,Jk dacht, dat Stalin was gekomen". In de stad is geen huls onbescha digd gebleven. Overal 'in de straten liggen glasscherven, brokken steen, beschadigde auto's en afgerukte electric; teitsk a bels en telefoondra den. Het station is door de ontplof fing geheel verwoest. Een trein, die juist het station verliet, is ontspoord, waardoor verschillende reizigers ge wond werden. Volgens de brandweer gebeurde de explosie bij het over brengen van de scheepsladingen naar op het station staande goederen wagens. De stad is op het ogenblik door de politie afgezet en het havengebied ontruimd. Vanwege de grote vérwar ring heeft de gouverneur van New- Jersey bevel gegeven tot het zenden van afdelingen van het leger en de marine om de orde te herstellen. De bewoners der stad hebben opdracht gekregen, alle gaskraantjes te slui ten om het gevaar voor brand te ver minderen. De kazernes in de omlig gende steden zijn ter beschikking ge steld van de daklozen en vluchte lingen uit South Amboy. Het stad huis en de scholen doen dienst als lazaretten voor de gewonden, die met auto's van de brandweer worden aangebracht, daar ei een groot tekort was aan ambulances IJslandse trawler gezonken CAMPBELS.TOWN (SCHOT- LAND). De IJslandse trawler Faerer is tijdens een hevige regen val voor het eiland Islay gezonken De bemanning van 14 koppen slaag de er in in reddingboten aan land te komen. v Oudere zuster van koning George van Engeland ver dient 's Zondags 125 150 pond sterling by met het ter bezich tiging open stellen van haar huis, Harewood. En dat mag ook welwant het in orde bren gen var Harewood heeft haar 1000 p.s. gekost. Door aan één stuk door 19 uur op de planken te staan en ket publiek bezig te houden heeft de New Yorkse komiek Milton Berle 1.300.000 dollar bij alkaar geginnegapt voor een goed doel: kankeronderzoek. Eén toehoorder gaf 1 dollar voor iedere minuut, dat Berle het volhield Frankrijk, wijnland, vecht tegen de Coca Cola-Invasie. Mismoedig Frans caricatuurtje laat kellner aan slaperige klant vragen: ,,'n' Co-a-O-la?" ,,0 nee", zegt de klant, „niet van die buitenlandse ro nmel waar je maagpijn van krijgt Breng my maar 'n Schotse whiskey of 'n straffe Schie dam!" iiiima»iiffliiii!iiiaiiE!iriffiï DE schepping van een soort At lantisch opperbevel, dat perma nent in Londen bijeen zal 2ijn en, naar gezegd wordt, grote bevoegd heden zal krijgen, Is ongetwijfeld het belangrijkste resultaat van de ia Londen gehouden zitting van de At lantische Raad Tot nu toe was het zo, dat beslissingen slechts af en toe, met grote tussenpozen, konden wor den genomen, namelijk wanneer het mogelijk was, alle ministers van. Buitenlandse Zaken op één plaats samen te brengen. Ook overigens was de machinerie van het Atlan tisch Pact traag en gebrekkig. Er waren de regionale Europese groe pen, er waren de aan deze groepen toegevoegde Ame rikaanse advise rende staven en er was de zogenaam de Atlantische groep, samen ge- steld uit generaal Bradley voor Amerika, lucbtmaarschalk lord Tedder vooi Engeland en generaal Eley voor Frankrijk. In feite beston den deze Europese regionale defen- siegroepen, met uitzondering van de Westelijke Unie met haar hoofd kwartier in Fontainebleau, hoofd zakelijk op papier. In de plaats daar van zal nu de Atlantische groep worden gemaakt tot een werkelijke generale staf van de gehele Wester se gemeenschap. Alle problemen zijn 'daarmede^echter nog niet opgelost. Om doelmatig te kunnen werken, zal de nieuwe generale staf over aanzienlijker groter middelen de be schikking moeten krijgen, dan thans aanwezig zijn. De anderhalf milliard dollar, die de V.S. jaarlijks in de herbewapening van West-Europa bijdragen, en de sommen, die de Westeuropese landen zelf daaraan besteden, zijn bij lange na niet toe reikend, om een. behoorlijk defensie apparaat te kunnen opbouwen. En daarom zal men niet gerust kunnen zijn, voor uit de begrotingen voor het komende jam: blijkt, dat de mi litaire macht vair het Westen niet langer een denkbeeldige moet hie ven. ATHENE. Het telegraaf- en te lefoonverkeer ligt in geheel Grie kenland stil, doordat het personeel een sympathie-staking Js begonnen voor de ambtenaren die hogere Io nen eisen. Ook het luchtverkeer naar en van Griekenland wordt bedreigd, door dat de vakbondsleden op de Griekse luchthavens besloten zich aan 'te sluiten bij de drie-daagse staking der ambtenaren. Tot 2'1 Mei zullen alleen bood schappen behandeld worden die betrekking hebben, op mensenle vens en op de veiligheid. Na die datum wordt alle werk geweigerd, zolang de eisen van de ambtenaren niet zijn ingewilligd. SOESTDIJK ff KL VCzl-èO, oLJ t Het Nederlandse Rode Kruh organiseert gedurende veertien dagen door het gehele land een inzamelingsactie. H.M. Koningin Juliana schreef hiervoor bovenstaande aanbeveling.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1