t Koningin Juliana zingt ,.Io Vivat in de Cité Universitaire 1 HET ROTTEBDAMSCH PAROOL Rede tot de jeugd, die diepe indruk maakt Fraude op te Laren postkantoor ontdekt Amerikaanse hulpactie in Indo-Ghina gestart Grote Drie bewapenen het Midden-Oosten Eenheidsstaat wordt op 17 Augustus een feit yrij dag 26 Mei 1950 Zes bestellers in ■l arrest ".yS. ZUID-OOST-AZIc Chaotische situatie De heer Lovink ambassadeur in Canada Nieuw hoogtepunt van vorstelijk bezoek Nee toch.Heus! Tuinfeest op Quai d'Orsay is grandioos succes Heel Parijs praat over koningin, die het hart der Fransen verovert Franse straaljager verongelukt Mohammed Roem genoemd als candidaat voor het premierschap 10e Jaargang, no. 122 Reel en Adm. Langs Haven 141, Schiedam TeL. 69300. Abonn.prlfst ;er week f'0.35 por kwartaal f 4.50 losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool"' Uitgave N.V. De Nieuwe Peru Postgiro 396644 Bankiert Amsterdamscbe Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze correspondent) PARIJS. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn hedenmiddag, uitgeleide ge daan door president en mevrouw Auriol, talrijke Franse en Nederlandse hoogwaardig heidsbekleders en voor het óverige door iedere Parijzenaar en Parisiënne, die maar even tüd had om de hoge gasten nog een laatste vaarwel toe te roepen, naar Nèderland teruggevlogen. Het hartelijke, welhaast ontroerende afscheid legde getuigenis af van de versterking der vriehschapsbanden tussen Frankrijk en Nederland, die dit eerste vorstelijke bezoek in de na-oorlogse periode aan de Franse hoofdstad ongetwij feld tot gevolg heefUgehad. Wie de reacties van dè openbare mening op het bezoek gevolgd heeft, komt gemakkelijk tot de overtuiging, dat de persoonlijkheid van Koningin en Prins diepe indruk ..heeft gemaakt. Vele malen heeft men in de afgelo pendUgen.ih Parijs de opmerking gehoord, dat de Fransen zich tijdens het bezoek „plus .Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zich te Parijs niet uur-in. uur-uit in beslag laten nemen door grote, be roemde - en voorname mensen: ook de jeugd kwam volkomen tot haar recht, niet alleen in de Cité Universitaire, maar zelfs bi? eenvoudige ge beurtenissen1 zoals het be treden van het' Gemeen tehuis.^ De foto; terwijl allerlei autoriteiten toe zien, bieden tweeParijse peuters de koningin bloe men aan en- kragen „hun eigen minuut aandacht". BAARN. Dé Rijksrecherche stelt eenonderzoek in naar een verjnoedelük omvangrijke ^fraude bij het postkantoor te Laren, die," voor zover het zich tot dusverre laat aanzien, bedrevén is door het bestellend personeel. Maandag: ge schiedde de eerste arrestatie vaii een postbesleller» Dinsdag volgden iiog twee arrestaties en Woensdag wederom drié, zodat thans zes be stellers zijn gearresteerd. Drie .van hen zouden reeds een beken tenis hebben afgelegd. De fraude is aan het licht geko men. door een ingezetene uit La ren, die aan een besteller brieven ter verzending had meegegeven, waarbij de man geld ontving voor de portokosten. In plaats van deze brieven behoorlijk te frankeren, schijnt hij, gebruikte, zegels op de poststukken te hebben, geplakt en het geld in eigen zak te hebben- ge stoken; Ér zijn hülpbestellers uit. Soest én Baam gearriveerd, die thans Öe postbestellingen uitvoeren. De gearresteerde bestellers zijn opge- BllltMlimillllMtl DÉ Westerse staatslieden; aan v/ie ..thans wel .duidelij&|voor. ogen' staat, welke'politiek zij in Europa moeten vólgen, zitten met de handen in hét haar over dö.toé- stahd in 'Zuid-Oost-Azie 'en het Verre.: Oosten. Het 'schijnt,dat overal, waar de Japanner-zijn voet heeft gézet, orde én riist .nietjméer te: hérsteUehzijn. Van Korea tot de grenzen van India' heerst-de, chaos, zij het ook 'niet. overal.: in even sterke mate. InBirma/ op. de Phïlippijnen' eh ten. slotte ook in Indonesiëheeft men getracht het- öriheïl ter bezweren door: de daar wóhende .vólken dè gevraagde al gehele onafhankelijkheid-te geven-. In Birma 'woedt sinds dat ogenblik - de burgeroorlog, de Pfailippünén worden geteisterd door moordende, plunderende en rovende benden, rh'p..-in totaal tien- duizenden In het zoeklicht man nen omvatten en wat Indonesië be- treft--nu, 'het enige, wat men er op het ogenblik van zeggen kan,is, dat'men. er maar het bestevan Üo- pen rrioet. De omgekeerde .tactiek, dié van hét gebruik van -militaire middelen, vwelke in' Irido-China door de Fransen en 'm'Malakka door de Britten wordt toegepast, blijkt, ai, evenzeer en misschién zelfs -nóg ,erhstiger: te falen. Pro- j ecteny diede..levensstandaard kunnen- verhogen en de liedèn,: die er thans de voorkeur aan geven, de kost met bét geweer in dé hand te verdienen, weer aan het werk te krijgen,' zijn èri worden ernstig overwogen,-Maar, nog afgezien yan het feit dat hiervan slechts op zeer lange- termijnresultaten 'verwacht kunnen' worderv veréist 'de, uitvoe ring -van dergelijke plannen juist de rust, die in het Oosten zozeer ontbreekt. Onder'deze omstandig heden. is--het duidelijk, waarom Achesbii, Bevin eii Schuman in hun tijdens -aë. Lohdense conferenties uitgegeven communique's 1 over Zuid-Oost-Aziëgezwegen hebben. Elke verklaring immers, anders dan in. uiterst - pessimistischetoon gesteld, zoueen hólle phrase zijn geweest.', sloten in hët' huis van bewaring té Amsterdam, l - In verband met het onderzoek is 'het postkantoor te Laren "Woens dag tijdelijk afgezet geweest. Dat er reeds eerder ten post kantore te Larep onregelmatighe- -den-,voorkwamen,'£leck vorig jaar. Toen er klachten binnenkwamen over poststukken, die niet op de plaats van bestemming waren aangekomen. Van fraude was toen evénwel geen sprake. Men had een aantal zakken met poststukken in de kelder van het gebouw, terug gevonden, waar zij énige weken hadden gelegen. Er was namelijk een inspectie, van het kantoor ge houden en óm "de boel tijdens het bezoek van een inspecteur netjes aan kant te hebben had men dé postzakken tijdig in de kelder ge deponeerd maar. later vergeten deze er uit te halen. DEN HAAG. Bij K B. is de beer A. H. J. Lovink, laatstelijk hoge vertegen woordiger van de Kroon in In donesië, be noemd tot H.M's ambassadeur in Canada. De heer Lo vink heeft om land reeds in allerlei belang rijke functies .gediend, na als kind en jongeman Indonesië en Europa te hebben leren kennen. Iri 1925 studeerde hij Chinees te Moekden; in 1935 zag Batavia hem als hoofd van de dienst Oost-Azia tische Zaken. SAIGON. De Ver. Staten hebben gisteren een programma voor economische hulpverlening aan Indo-China beken-d gemaakt, maar daarbij tevens gewaarschuwd, dat de verantwoordelijkheid voor het herstel van veiligheid en stabiliteit in dat land in de eerste plaats blijft berusten by Frankrijk en de geassocieerde Indo-CMnese Staten, la de Amerikaanse bekendmaking wordt gezegd, dat deze hulp ten doel heeft de gezamenlijke krachtsinspanning van Frankrijk en de regeringen eii volken van Cambodja, Laos en Vietnam te versterken. Er wordt na drukkelijk in verklaard, dat de Amerikaanse hulp slechts bedoeld is ais een aanvulling en niet als een vervanging van de hulp, die de Fransen geven. Het besluit, deinlossing van Achesocs te Parijs aan Schuman ge geven'bei of te, is in een schrijven van: Edmund Gullion. zaakgelastigde van. de Amerikaanse lègatiede Saigon aan de staatshoofden van Frankrijk, en' de Indo-Chinese staten meege deeld. Gulltah. verklaart, .dat bij de drie Indo-Chinese 'staten een speci ale- Amerikaanse economische missie geaccrediteerd zal worden, welke haar hoofdkwartier 5n Saigonzal hebben: Verder zegt Gullion, dat de hulp verleend zal worden krachtens afzonderlijke bilaterale overeenkom sten',' welke tussen de Ver. Staten, en de drie Indo-Chinëse staten gesloten zullen worden, Hij geeft evenwél te kennen, dat met de hulpverlening waarschijnlijk reeds een begin zal worden gemaakt, voordat deze over eenkomsten getekend zijn. Men leidt .hieruit af, dat het pro gramma aanvankelijk gefinancierd zal wórden uit de 75 millioen dollar, die door het Congres reeds- voor de 'bestrijding van het communisme in Züid-Oöst-Az"i zijn toegewezen. royalistes que républicains" meer monarchistisch dan repu blikeins hebben getoond. Gisteren won het' feest in Parijs tegenover de voorafgaande dagen zomogelijk; nog aan intensiteit. Het begon met een boottocht van het Koninklijk Paar over de Seine. Hetis tegen elf uur als het Ko ninklijkPaar, weer vergezeld van president en mevrouw Auriol, het jachtbootje betreedt, dat destijds door prinses Elisabeth is ingewijd en nog altijd haar naam draagt. Tussen, elf uur en half twaalf is het inmiddels druk geworden voor bet stadhuis, dat zeer eenvoudig en traditioneel, maar daarom niet minder effect-rijk was versierd Een niet eindigende reeks van he ren in jacquetten stijgt uit 'n over eenkomstige file auto'sen haast zich onder het enorme baldakijn naar binnen. Om half twaalf arri veert het jacht. Het meert aan een versierde steiger, terwijl matrozen van de nationale zeemacht het ge weer presenteren. Te voet en voor afgegaan door de bodes van het stadhuis, komt de koninklijke stoet het plein op. Juist op dat ogenblik breekt de zón door. Een jóngen en een nieisje hidden de koningin een bóclcet aan;* juist vóór dat stukje van he trottoir, waar de leden van de Nederlandse kolonie zich ver zameld hebben. Zij zwaaien en thousiast met hun vlaggetjes ea het Wilhelmus stijgt op. De heer De Gaulle,- voorzitter van de Parijse gemeenteraad, komt de vorstin tegemoet. Nu klinken de volksliederen officieel in schet terende, kopermuziek. En inmiddels betreedt de stoet de statietrap, die naar de feestzaal voert. Pierre de Gaulle neemt het woord, om de koningin en haar gemaal welkom te .heten. Hy her innert aan hun moedige houding tijdens de oorlog. Even later ant woordt koningin Juliana met een paar hartelijke woorden Daarop wordt haar het geschenk van de stad Parijs aangeboden, een dozijn prachtige kleurige shawls, in een zeer fraaie doos, Dan begeeft het gezelschap zich via leen kleine om weg langs de Nötre Dame en het prachtige lie St. Louis naar hotel Lauzun, waar mevrouw de Gaulle recipieert. 's Middags komt het in meer dan één opzicht lichtste deel van het programma. Het bezoek aan het in ternationale universiteits complex, de Cité Universitaire. Volop schiint de zon, als tegen vijf uur de stu derenden buiten en in het gebouw zich verzameld hebben voor het koninklijk bezoek, -In afwachting van :.de komst der koningin verma ken, de studenten, r'b langs het ga zon geschaard staan, zich met het begroeten van de hoogwaardig heidsbekleders, die in jacquet ge huld, de zeer critische erehaag met meer of minder succes passeren. Een Nederlands ambtenaar, die 'met eèn bijzonder charmante dame het die in de haar stem belangrijkste passages telkens weer nieuwe De 50-jarige Louisviller viert zijn halve eeuw door met een 50-jaar oude auto 50 mijl per dag te toeren tot hij in Las An geles is. Het -wagentje rijdt. 3 op 2, grootste snelheid 10 mijl per uur. Toeter niet nodig; want men hoort deze machinerie uit 1301 al op een kwartier afstand •.aankomen, Kelderdeur forceren, ijzeren binnendeur en 2 gewapende ramen openwringent in een luchtkoker omhoog klimmen, loeër één deur forceren, een safe langs deze gehele weg mee temgslepón en dan te ontdek ken dat de safe openhangt en leeg is... „Ons inbrekersleven is zwaar en gaat niet over ro zen", zei een betrapt lid van het gilde, en hij zuchtteDe New, Yorkse fcadt zuchtte met hem mee; maar gestraft moest er worden Onlangs heeft Adenauer te Berly'ïi een couplet (het braafstevan Deutschland, Deutschlanö ueber alles laten zingen. Geallieerden boos, Duit sers in hun Duitse sas. Teiecc blijkt geval nog erger gemaakt te hebben, want bij nalezen van Reuter telex-bericht blijkt er geseind te zijn: .^Adenauer ver zocht de aanwezigen 't Deutsch land, Deutschland ueber Allies aan te Heffen, Allies 's= gealli eerden.'). Mevrouw Eleanor Roosevelt, die in Juni met naaste familieleden ook ons land zal bezoekenheeft deelgenomen aan een zeer intie me familiegebeurtenis, nl. het huwelijk van de kleinzoon die het meest op zijn grootvader lijkt, innerlijk 'zowel als uiterlijk. Links bruidegom CixrLis Roose velt Dull, midden de bruid Ro bin Ediuards, rechts mevrouw de weduwe van Franklin Delano Roosevelt, „Elearior'L Koningin Juliana en prins Bern hard verlaten het gebouw uan' de Opéra waar zij een avondgala- vooTstelling- te huhnèr èer gegé- ven, hebben, bijgewoond. voorplein op komt, wórdt luide aan. gemoedigd, haar. voor het bataljon, der fotografen te omhelzen maar hij zwaait zo vrolijk met zijn hoed, dat hij de kprep tot zwijgen brengt^ Daar komt de directeur der unlver-v siteit: „Hoed af, hoéd afV.klinkt' het gebiedend en na een seconde:van. verblufte aarzeling,: gaat: de hued af; en zelfs'met enige haast. Een vrolijk applaus beloont zijn' inschikkelijk-' heid. En dan kómt de vragen met de boge gasten, Hartelijk handge klap begeleidt kóningin;-Juliana, en' het applaus gaat in de. hal.'óver in; gejuich. Aan een kant van... detrap staat daar een aantal Nédeflandse studenten en dat is bijzonder goed te horen. - In uitmuntend: Frans en met gro te zorg. maar ook volkomen onbe vangen spreekt Koningin Juliana tot de jeugd. Met een overtuiging. warmte, verleent. ..De jongeren van nu': zegt 2Ü. ..houden van het leven, maar zij staan ,,p"or 'n wereld, die ïn stukken liet. Kijk niet te veel naar het verleden. Beschouw het gerust als een boze Hroom. Voorafgaande geslachten hebben de krachten der vernietiging geen halt weten toe tc roepen. Toen ik zelf studente was, waren de idealen duidelijk. Maar zogenaamde realiteiten waren het ook. Er was tussen hen geen brug. Thans ziïn er echter voor die brug' de eerste stenen. En de koningin herinnert aan Straatsburg. „Door'groot te zijn in vergeving en klein in zelfverheer lijking bouwen wij de brug, die naar een verantwoord en vrij leven leidt" Zeer. lang applaus beloont haar en. terwijl zij tot heimelijk ple zier van iedereen weer alle wetten van bet protocol., doorbreekt met haar spontane gebaren van harte lijkheid klinken de volksliederen. Hierna volgt nog een kort bezoek aan het Nederlandse paviljoen dat de naam Juliana draagt en. door Dudok blinkend wit in de Cité is neerge zet' Nauwelijks betreedt de koningin de ontvangstzaal van dit gebouw of. de daar. verzamelde studenten zetten het „lo Vivat" in. Onmiddel lijk is de koningin weer in de stu dentensfeer en men kan haar wel aanzien, dat die tijd de heerlijkste herinneringen bij haar heeft achter gelaten. I..-.- .i (Van onze correspondent) PARIJS. Donderdagavond ontvangt de heer Bidault de koninklijke gasten aan een,diner in de zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay. 'n Diner, dat ge volgd wordt door een bijzonder geanimeerde receptie. Wederom zorgt de Garde Républicaine voor kamermuziek. Allé diploma tieke en politieke kopstukken zijn aanó/ezig. Wij zien minister Stikker druk praten met de heer Harriman. Jean Monnet, juist terug van Londen; verdwijnt in détuin aan. de arm yan René Mayecy ter.wijl de prins tegen een der tafels van bet buffet geleund en. lang en uitermate levendig londer- houd heeft met mmistèrlSéhuman,. r - -v; Het is een heerlijke avond. De gazons en de bomen van ;de tuin geuren. Ergens in de yertè,.waar. een>klèin;groepjé,:om :de koningin verzameld staat,; flikkeren kat kaarsen.- Öe avond toiletten krijgen tegen hét bleekgroen van de: halfverlichte gazons een toverachtige matte tint." En de soiree krijgt meer en meer het karakter van een tuinfeest. Ieder is in high spirits. „Wat een succes," zegt mij een der vertegenwoordigers van *-dë Quai d'Orsay. Overbodig-te zeggen" waarop bet sloeg. Want er is maar'één ding, waarover ieder hier praat. President Auriol brengt het onder woorden: de snelheid waarmee Kóningin Juliana het hart van Parijs en van de Fransen heeft veroverd. Het bezoek is voor de Nederlandse zaak in ieder opzicht een uitstekende propaganda geweest; Weer is her nieuwde belangstelling voor Neder-, land^ gekomen, maar vooral belang stelling van hartelijker aard. I Aan het' einde ,van de receptie brengt de Koningin nog een bliksem bezoek aan het.centrum van Parijs om de Nötre Dame en enkele andere historische gebouwen, die prachtig verlicht zijn, nog even te kunnen zien- Het publiek is door. een krant op dé hoogte gebracht en dromt •reeds lang te voren op bet plein van de Nötre Dame tezamen. VERSAILLES De piloot, yan efeii experimentele Franse..straalja ger is om het leven gekomen toen zijn toestel tijdens een proefvlucht, waarop hy een snelheid van 725 mij! per uur bereikte, van .een hoogte van 300 meter neerstortte. LONDEN. In een gemeenschappelijke verklaring hebben de rege ringen van de Ver. Staten, Engeland én Frankrijk bekend gemaakt, dat zij voornemens zijn wapens te verkopen aan Israel en aan de Arabi sche Staten, ten einde de gebieden yan het Midden-Oosten te helpen beschermen tegen liet Sowjet-imperialisme. De Grote Drie voegen bij deze belofte echter de waarschuwing, dat de wapens niet gehralkt mo gen worden voor een opleving van de Joods-Arabische strijd. PIET EVERS uit Zaandam, win naar van de tweede étappe van de Ronde, van Nederland, werd, te Apeldoorn, in de stromende regen géftuldtgd. Uit officiële bronnen wordt ver nomen dat dit besïuit ten. doel heeft: T. een bewapeningswedloop In het Midden-Oosten te .voorko men; 2. de Joods-Arabische span ningen weg te nemen, zodat geld kan worden, besteed aan sociale en economische projecten, welke de verspreiding van het communisme kunnen tegengaan; 3. te komen tot een vredesverdrag tussen de Joden en Arabieien. „De drie regeringen erkennen de noodzaak voor de Arabische staten en Israël om een zeker peil van gewapende macht te handhaven, ten einde hun interne veilgheid te verzekeren en het hun mogelijk te maken hun deel bij te dragen aan de defensie van het Midden-Oosten als een geheel. Van alle- staten in kwestie is de verzekering ontvan gen,- dat de wapenaankopen niet zullen worden gebruikt om een daad van agressie te plegen ten op zichte van een ander land"; aldus luidt de officiële aankondiging. Nader wordt vernomen, dat Egyp te, Jordanië en Irak deze verzeke ringen aan Engeland hebben ver strekt, Israël aan de VA en Syrië en'de Libanon aan Frankrijk. In Israëlische regeringskringen is men tevensverheugd over het feit, dat de driemogendhed en ver klaring in feite het huidige grond gebied van. Israël garandeert, èn. dat de Westerse landeh,:>zo nodig zullen ingrijpen om een aanval - op deze staat tegen te houden. DJAKARTA. Toonaangevende Indonesische kringen hebben te ver slaan gegeven, dat de eenheidsstaat vermoedelijk zal worden geprocla meerd op 17 Augustus, de dag, waarop vijf Jaar geleden de Indonesische republiek werd uitgeroepen. De verwachting, dat de overgang van de federale naar de unitaristisché staatsvorm reeds blnnën een maand zou plaats vinden, noemde men „te optimistisch", omdat eerst nog diverse belangrijke zaken moeien worden geregeld, zoals de positie van Moham med Hatta, van wie wordt aangenomen, dat nU de post van vice-president zal krUgcn, echter op dusdanige wijze, dat hIJ de teugels van het bewind opnieuw in handen zou kunnen nemen, wanneer een parlementair kabinet onbevredigend zou blijken. I Verspreide opklaringen 1 Als de meest, .waarschijnlijke.can didaat' voor de functie van premier in een parlementair kabinet wordt de sultan van Djokja Hamerigkoe Boewono genoemd. Vermoedelijk zou hij in da tgeval de portefeuille van defensie behouden. Als candjda ten voor het binistërie van Buiten landse. Zaken worden genoemd:.ou'd- premier Soetan Sjahrir, Hadji Agoes. Salim óf de Hoge Commissaris 'in Nederland, Mohammed Boem, die in dat geval naar. Indonesië zou moeten terugkeren. Kringen, die hauw con tact onderhouden met de Masjoemi- parüj houden, het ypor mogelijk,,dat Roem.' zal worden aangewezen als minister-president van ëen unltaris- tisehe regering. 1 Weersverwachting, geldig vak M f heden. Vrijdagavond'tot Zater- 1 dagavond: r:-. s Aanvankelijk nog veel be wol- I king-met hier en daar hevel of mist; morgén' enkele verspreide gl opklaringen. Bijna overal droog i weer. Ongeveer dezelfde tem- ff peratuur als vandaag. Zwakke s tot.matige wind hoofdzakelijk g tussen Noord en West. S 27 Mei wn op 4.31, order 20.42; -noan op 15.27. onder 2..^0, i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1