i Ontstellende chaos in Rotterdam Besluit klinische hogeschool met groot enthousiasme begroet es mm:m Geboortetoename in 1946 schept problemen in 1952 Voortreffelijke prestatie van Comedia MENS, ERGER JE NIET Voor Ahoybegint, moeten alle verkeerspuzzles zijn opgelost Uitreiking M.T.S. diploma's Van fpnbdeti Vijftig procent meer ruimte op scholen nodig De dood van een handelsmisiger meesterlijk verbeeld conflict tussen droom en daad GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM Rotterdam sluitsteen van een practische artsenopleiding Een grote en een goede dag iVrijdag 26 Mei 1950 3 (Van een onzer verslaggevers) Als Je je In Rotterdam vandaag aan de dag snel wilt verplaatsen kun je het best gaan lopen, want met een auto of een fiets is het hopeloos met al die opgebroken straten en wegomleggingen. Dit verzuchtte een chauffeur van onze expeditie somber en htf had het bij het rechte eind, want de verkeersproblemen in onze stad nemen de laatste weken on rustbarend toe door het grote aantal openbare werken, dat momenteel in uitvoering is. Of men nu op de Linker- of Rechter Maasoever komt, overal gapen de opengebroken straten u tegen. Automobilisten krijgen nachtmerries, wielrijders mopperen gestadig en bakkers en melkboeren weten soms niet boe ze hun karretjes moeten keren of wenden om de kianten te bereiken. Komt men van de Scfciekade op de Coolsingei, dan is de eerste straat naar het Westen, welke men in kan draaien, de.... Witte de Witbstraat. Het is hopeloos, meneer, verzuchtte een taxi-chauffeur, want wanneer ik een klant bijvoorbeeld naar' Luxor moet brengen weet ik soms werke lijk niet hoe ik er moet komen. En weet n, wat het ergste is? Wanneer je zo'n heel eind om moet rijden begint de klant nog te mopperen ook, omdat de taximeter maar door draait en de rit door ai die omrij dingen duurder wordt dan gewoon lijk. Lieftinck moest de benzineprijs maar verlagen, nu de boel hier zo opgebroken is, besloot de man. ber. gelooft de taxi-chauffeur niet? Dan moet u zelf maar eens proberen vanaf de Coolsingei met een fiets KRU.SKm AFGEStÜTEK RöfieS WESTEN SCHeAH SfJKELSSEK- irSra.OH.ti RvHTJUG BLUBOR? Donderdagmiddag vond in de aula van de Rotterdamse MTS de enigs zins plechtige uitreiking plaats van de diploma's aan hen, die met goed gevolg vijf of zes jaar aan de avond cursussen hadden gestudeerd. Er waren 108 deelnemers voor de exa mens opgekomen en 96 waren ge slaagd, De uitreiking was op deze plaats overigens symbolisch, want om aan zesennegentig mensen stuk voor stuk een papier te overhandi gen zou wei een erg langdurige ge schiedenis worden, merkte ir; J*. Rotgans, de voorzitter van de aca demie, in zijn toespraak op. Daarom volstond hij met slechts twee heren voor het front.te.roepen namenlijk J. Zuydendorp en M. de Looze, die resp, hun -examen 1 voor electro-techniek en werktuigbouw kunde met lof hadden afgelegd. Evenals ir Rotgans feleeiteerde ook de heer J. Tb. Franken, direc teur van de avond-MTS de afgestu deerden hartelijk met het behaalde succes. Nadrukkelijk wees spr. op de noodzaak van bet bezit van al gemene kennis naast de zuiver tech nische oriëntering en in dit verband .noemde de heer Franken de speciale cursus die hiervoor aan de MTS be staat. Een propagandistisch woordje in het belang van Üc Bond van afge studeerde MTS'ers werd begrijpelijk niet vergeten. Een vertegenwoordi ger van de MTS bond deelde tenslot te mee, dat er de volgende dag een avond voor de geslaagde candidaten was in Palace, want vanavond aldus spr., zulti.u het goede resultaat wel in de huiselijke kring willen vieren. De namen der geslaagden zijn: Afd. Eléetrotecïmïek: A. J. L. Blcwh, D. Bol, P. de Bondt, A. J. M. v. d. Bosch, D. C. Kooyman. A. W. Lof [J er, S, P. Möhlmann. F. L. W, Parie. J. Schuitema M. Sch weder sky, M. L. Timp. C. v. Wind, Th. J. v. Wijngaar den, J. Zuydendorp. Diploma M: H. Kapsenburg. Afd. Scheepsbcuwkunde: G. Baas, L. Baxendregt, L. Brusse. D,Buys, C, v. Dijk, P. W. M. Holthausen, M. v. Hous- selt, J. Meerman, M. Nuyt. W. H. Olt- hof, M. v. Raalte, G. Schuur H. H. v. Stralen. Afd, Werktuigbouwkunde: J. C. v. d. Berg. A, F. Biesheuvel, P. E. Boey- naems. H. Bcezaard. L. P. Bol, P. J. Bol. H. S. Dokter, C.. Haegervs. J. v. d. Herik, H. Heystek, A. v. d. Horden, J. de Koning. G. J. L. v. Kuyk Ci J. v. Lith, M. de Loozc, H. W. Luycx, H. Metaal. H. A. Osendarp, C. Plooy, P. J. Has, S. v. Roon, J. v. d. Ruyt. W. H. v, Savooyen, H. Schefferlie, A. J. Seip, J. Soek, W. Spetter J. J. Steyger. F. J. Tl:ijs. M. J. G. Touw. A. Verkade. F. J. de Visser. G. Vons. A. H. de Wilt, J. de Wit. J. v. Zetten. Afd. Bouwkunde: G. H. Bellaard, J. v. d. Berg. p. v. d. Berg. A. v. Berkel, J. H. Bosch. p. Burger, W. C. de Grauw R. C. Greyn, C. de Groot. L. Holswiider, H. G. M. Jocker, P, J. Knegt, P. Kooyman. P. W. Lodder. M. Loeve, A. Meyerink. C. Tunzi. A. Vonk. Met diploma W.: M. W. Aalsloot, F, v, der Velde. I; Visser. Afd. Weg- en Waterboukkunde: J. N. Alvers. J. L. -Brenters. A. Hey. A. R. Karstel, J. Rosendaal G. F. Tichgelaar, D, de Rycke. Met tf' v, der 1 of een,auto het Westen van de stad te bereiken. Rond de Coolsingei is het bijna een hopeloze taak de weg te vinden in de onbeschrijfelijke chaos van wegomleggingen, opengebroken stra ten, voetgangersbruggetjes enz. enz. En niet alleen rond de Coolsingei, want het euvel viert hoogtij in bijna alle delen van dé stad. Dat het ongerief een zo grote om vang heeft genomen vindt zijn oor zaak in het feit,dat de uitvoering van verscheidene grote openbare werken als het leggen van buizen voor de stadsverwarming, waterlei dingsbuizen enz. geschiedt op een ogenblik, dat ook de grote bedrijven spoed zetten achter de bouw van bun nieuwe panden. In zekere zin is het dus een gezond verschijnsel en ge tuigt het var» het élan. waarmee de wederopbouw var» onze stad tbar.s wordt aangepakt. Doch een puzzle blijft het. in het bijzonder voor de verkeerspolitie, die het ene probleem na het andere krijgt op te Josser.. Bijzonder moei lijk wordt het, wanneer op IS Juni de havententoonstelling Ahoy haar poorten zal openen. Dan vragen grote stromen touristen een snelle toegang tot de terreinen aan de Westzeedijk. De verkeerspolitie heeft het voornemen de aanvoerwegen naar het Ahoy-terrein met grote pij len aan te duiden. Een gelukkige omstandigheid is, dat de stroom van touristen niet op een bepaald uur is geconcentreerd.. Bovendien streven de verschillende diensten van open bare werken er naar de opgebroken straten tegen 15 Juni weer zoveel mogelijk in.de normale toestand, te hebben.hersteld. Hopenlijk lukt dit streven. Feestavond van Americano Americano, de sport en ontspan ningsvereniging van de Holland- Amerikalijn, 'heeft- zich gisteravond in Lommerrijk aan déj.ontspanning gewijd, waarbij, alleen vóór het bal, dStiria, .afloop, yan .de 'révue ;Kleu- rebsymphonie"* U.werd; gehouden, de 'hulp van een buitenstaander enin dit geval van het bekende dansorkest van Cor de Graaf werd ingeroepen. Verder zorgden de leden van de. vereniging zelf voor een prachtige avond, waarop de leden van de toneelafcteling onder de be zielende- leiding van de heer J. Lïeuwma niet tevergeefs met volle liefde hebben gewerkt aan hun programma. Jur Snijders was de ook wel even serieuze en uitste kend geslaagde dwaas van deze avond, Nettie van Nieuwkoop zorgde voor goede declamatie en de zaal zorgde voor applaus. Geslaagd was deze avond in. de meest volle zin des wóords, temeer daar de op brengst van de programma-verkoop nog ten goede kwam aan de kan kerbestrijding. Dank zij de ILA.C:, Minerva en Falthena kunnerx we op de Pink sterdagen een aardig athletiek pro gramma afwerken en bewonderen. Alles staat in het teken van do lichte athletiek en om dan maar bij het begin te beginnen: op Zaterdag middag organiseert de R.A.C. een jeugdwedstrijd op de Nenijtobaan, waaraan door jongens en meisjes wordt deelgenomen. Minerva zorgt op de Eerste Pinksterdag voor een internationale txialmeet, waaraan naast Parthenon uit' Dordrecht ook een athletiekploeg van het Parijse spoorwegpersoneel deelneemt. Deze ploeg beschikt over goede athleten en de Dordtenaren en Rotterdam mers zullen het tegenover deze Parijzenaars hard te verantwoorden krijgen. Op de Tweede Pinksterdag 's middags om twee uur heeft Palthena een regionale jeugdwed strijd uitgeschreven, waaraan ook nieuwelingen deelnemen. Vooraf is er een wandelwedstrijd over tien kilometer, waarbij men onze natio nale kampioen Piet Engelman op de weg kan zien. Verder zou ik'graag Uw aandacht willen vestigen op het honkbal misschien bij sommigen -nog onbe kend maar in elk geval een sport met toekomst Om U een inzicht te geven hoe het er op het ogenblik in de Rotterdamse honkbalwereld uit ziet voeg ik bij deze sportkrabbels een overzicht, dat ruimschoots vol doende is om U, wanneer U tijdens de Pinksterdagen naar een dergelij ke wedstrijd gaat. kijken, niet tot een volkomen outsider te stempelen. Overgangsklas. Sparta heeft zich door een 5-3 overwinning op RFC Haarlemin de kopgroep kunnen handhaven. HCK heeft nu de lei ding met .drie gewonnen wedstrij den, gevolgd door -Sparta. RCH en HHC 2 met elk twee gewonnen en een verloren wedstrijd. Zondag a.s. ontvangt Sparta RCH, en daar beide clubs hun uiterste best zullen doen om niet verder óp HCK achter te geraken, kan men ongetwijfeld op een spannende wedstrijd rekenen. De 2e Uas. In afdeling A heeft Nepium'' het niet tot een tweede overwinning kunnen brengen en moest de punten aan HFC Haarlem 2 laten. Tegen TYBB 2 geven wij Neptunus meer kans, zodat het voorlopig wel voor een der boven ste plaatsen in aanmerking zal ko men. In afdeling B heeft Schiedam het volgens de verwachting niet tegen EHS kunnen bolwerken eri ook Maandag a.s. tegen EDO 2.' dat reeds twee wedstrijden gewonnen heeft, zal het voor de Schiedammers niet gemakkelijk zijn de eerste winstpunten binnen te halen. De 3e klas. In afdeling A kwamen de nieuwelingen USC en DVH als overwinnaars uit de bus en wij ge loven wel, dat deze week resp. SVV en ADO 2 het slachtoffer zullen worden. In B (de sterkste der drie* 3e klas afdelingen) wonnen zowel Sparla 2, Neptunus 2 als RFC, waar door vooral de komende wedstrijd Sparta 2-RFC interessant kan zijn. In C gingen. Sparta 3 en RFC 2 met de eer strijken en ook in deze afde ling ontmoeten beide overwinnaars elkaar dit weekend, waardoor dus een voorlopige beslissing om de bo venste plaats verkregen zal worden. Het programma: Overgangsklas B Zondag 2 uur Sparta-RCH. 2e klas A: Zaterdag 5 uur Neptunus-TYBB 2. 2e klas B: Maandag 2.30 uur Schiedam-EDO 2. 3e klas Ai Zater dag 3.30 uur: DVH-ADO 2, Zaterdag 4.30 uur Celeritas 2-Laakkwartier 2, Maandag 10.30 uur SVV-USC. 3e klas B: Zaterdag 5 uur Schiedam- Neptunus 2, Zaterdag 5 uur Sparta 2-RFC, Zaterdag 5 uur Qvermaas- ADO. 3e klas C: Zondag 11 uur Sparta 3-RFC 2. Maandag 11 uur Overmaas 2-Schiedam 3, Maandag 12 uur DSC 2-SW 2. Junioren: Zaterdag 3 uur Sparta A-RFC A. Het Britse Lagerhuis zal in October zijn intrek kunnen nemen in het nieuwe parlementsgebouw. De eerste zitting in het nieuwe gebouw zal gehouden worden op 26 October. Ook de koning zal daarbij aanvyezïg zijn- Het oude gebouw werd tijdens de oorlog door Duitse bommen zwaar beschadigd- DEN I&AG De interlandwed strijd voetbal tussen Nederland en Zweden op 8 Juni te' Stockholm zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter Ling; Advertentie (l M ROLA- en PHILJF8- LTIIDSPREKERS voor radio en distributie 15.— Specialisten voor radio-reparaties - JA?.?/,/ - glrctm ZWARTJANSTPAAT 13 De Coofsinpe! is vandaag aan de dag één grote verkecrspuzzle. (Eigen jo to) Debatten wachten op nota i.z. werkloosheid (Van ome parlementsredactenr DEN HAAG De regering heeft bij monde van de minister-president aan de Tweede Kamer toegezegd een nota in zake het vraagstuk van de werkloosheid en de werkgelegen heid. Daaromtrent zou de heer Ne- derhorst (Arbeen interpellatie houden op een nader door de Kamer te bepalen dag. De interpellant had er geen bezwaar tegen, dat in af wachting van de toegezegde nota zijn interpellatie wérd aangehou den, onder voorbehoud hierop nader terug te komen. Intussen drong hdj aan op spoedige toezending van de nota- (Van een medewerker) Het jaarlijkse geboortecijfer bedroeg in 1939 in ons land 20.6 per dui zend; het sprong in 1946 omboog tot 30,2 een vermeerdering dus met bijna de helft. Dit feit stelt de «verheid nu reeds voor tal van uiterst moeilijke problemen en het zal dat nog enkele tientallen jaren blijven doen. I,aten wij een paar voorbeelden noemen: er is in 1952 of '53 plot seling vijftig procent meer plaatsruimte nodig in de laagste klassen van de scholen en elk volgend jaar zet zich deze behoefte in een hogere klasse voort. Rotterdams geboortecijfer beneden rijksgemiddelde Behalve meer schoolruimte zijn er ook veel meer leerkrachten no dig. Ze$ jaar later ondergaat de jaarlijkse toevloed van leerlingen naar dc middelbare en nijverheids scholen een even plotselinge ver meerdering. Weer vijf cif zes j»ar later zal het jaarlijkse contingent studenten zich plotseling met de helft uitzetten. Inmiddels heeft het bedrijfsleven eveneens het jaarlijks aanbod van jonge arbei ders eensklaps met uc helft zien toenemen, enz. enz. Had het geboortecijfer zich op het topniveau van 1946 gehand haafd. dan zouden voor dit alles blijvende maatregelen genomen kunnen worden, maar 1947 gaf een geboortecijfer van 27,8 dat in 1948 gevolgd werd door 25,3 terwijl 1949 het niet verder bracht dan 23,7. Geleidelijk maar zeker keert Nederland tot het voor-oorlogse geboortecijfer terug en dit maakt de voorzieningen des te moeilijker omdat de golf van grotere aantal len. die zich door de scholen, de universiteiten,- de militie, het be drijfsleven enz. zal voortplanten, slechts een tijdelijk karakter zal hebben en alle maatregeien om deze golf afdoende op te vangen na enkele jaren al weer te veel omvattend zouden blijken. In Rotterdam bedroeg in 1939 het geboortecijfer 17,2 per duizend; het lag derhalve nog al vrij ver Aan het slot van de voorstelling, die de Toneelgroep Comedia hier gisteravond in de Schouwburg gaf van Arthur Miller's De dood van een handelsreiziger, rees men als één man van zijn zetel en klapte zo lang, dat de „halers"' op klokken luiders moeten hebben geleken. Er was dan ook wel reden tot tevredenheid en enthousiasme. Een zeer goed stuk zeer goed te zien op voeren is immers voor de toneel minnaar wel éen bijzondere tracta- tie. De schaarste van. goede stukken heeft men wel geweten aan het ont breken van collectieve problemen in deze tijd en het is dan ook geen wonder dat de toneelschrijver, die een algemeen menselijk conflict en tekort met kennis van zaken weet te dramatiseren, zijn greep op de massa niet missen zal. Arthur Miller, de pas dertigjarige Amerikaan, gaf hier met zijn mees terlijk verbeeld conflict tussen droom en daad kan het algemeen- menselijker een prachtig voor- Het heeft gistermiddag in de Raad, in het bijzonder van de «Ude der heren medici, niet ontbroken aan bijvalsbetuigingen, toen de con- cept-stichttngsacte van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs in be handeling werd genomen. En niet zonder reden, want Rotterdam zal er een centrum van wetenschap rijker door worden en op de duur een belangrijke plaats onder de Nederlandse universiteitesteden kunnen Innemen. De critïek van enkele heren juristen oP een aantal artikelen van de acte heeft aan de alom heersende vreugde geen afbreuk ge daan. Tenslotte heeft de Raad zich als één man achter het voorstel geschaard, ziel heeft gewerkt,-dit niet meer heeft mogen beleven. Uit éen geheel andere gezichts hoek heeft mr. Nelemans <C-H.) het voorstel in het oog gevat. Hü be klaagde zich over de geringe infor matie, welke de Raad ten dienste heeft gestaan en oefde critiek op en kele artikelen uit de Stichtingsacte. Bovendien vreesde hij, dat de post onderwijs wel geheel op bet ge meentelijke budget zou komen te drukken en dat b.v. de functie van hoofdassistent ook voor rekening van de gemeente zóu komen. Mr. Loeff (KVP) achtte wat hier gevraagd wordt, volkomen voorbarig. Pas, wanneer de Stichting gaat werken, moet de gemeenteraad beslissingen nemen. Bezwaarlijk vond hij, dat de particuliere ziekenhuizen niet in de ze materie gemengd waren. In dit sta dium was z.i. geen binding moge lijk. Weth. Hogeweg (A.R.) merkte op, dat de Raad volkomen vrij blijft om over uitgaven, die later worden' ge vraagd, te beslissen. Hier ontstaat al leen een „morele gebondendheid'". Alle kosten, direct verband houden de met het onderwijs, zullen door het Rijk worden gedragen. Het eerstd* jaar zullen er vermoedelijk niet meer dan 75 studerenden zijn, ter wijl een capaciteit van ongeveer 150 co-assistenten na verloop van tijd als normaal moet worden beschouwd. V?ai dé verhouding van dé particu liere ziekenhuizen tegenover de Stichting betreft, deze is dézelfde Een grote en goede dag noemde dr. Qudkerk (A.R.) het voor de Rot terdamse medici, die hier over een zeer uitgebreid materiaal beschikken, waaraan de meeste universiteiten niet kunnen tippen. Reeds vele stu denten hebben hier hun opleiding gekregen, terwijl zij elders maanden moeten rondlopen voor zij co-assi stent kunnen worden. Hij verwachtte alleen, dat de huisvesting misschien moeilijkheden zou kunnen opleveren eri verzocht op dit punt om inlich tingen. Dr. Lamberts (Arb.) gewaagde van een doopplechtigheid en noemde de verwezenlijking eveneens een be langrijk feit. Reeds voor de oorlog gaf de practische opleiding reden tot bezorgdheid en Uhans, nu wij met een grote bevolkingsaanwas moeten rekening houden, zullen wij aan dacht moeten besteden aan de oplei ding van meer artsen. Daarom is vol gens alle deskundigen een zesde me dische faculteit d e oplossing en Rot terdam is hiervoor dé aangewezen plaats. Onze stad kan de sluitsteen vormen van deze practische artsen opleiding en ze kan de mogelijkhe den uitbuiten, dat deze' nog beter wordt. Wél. betreurde spr. het, dat wijlen dr. Kramer, die hieraan met hart en als van de gemeentelijke ziekenhui zen. Mr. Nelemans gaf zich echter niet zo gauw gewonnen», doch het resul taat was toch. dat het voorstel met vlag eii wimpel onder de hamer doorging. OP EEN SCHOPSTOEL Bij de voorstellen tot verhuring of verhuring bij continuatie van perce len grond voor de exploitatie van volkstuinen, heeft mevr. v. d. Pols (VVD) een lans gebroken voor de volkstuinders. Zij vond een opzeg termijn van een tót drie maanden wel heel erg kort en betoogde, dat volkstuinen niet slechts aardappelen en groenten voortbrengen, maar dat zij aan' de beoefenaars ook een hoe veelheid ontspanning bieden. Kun nen deze mensen, het volgend jaar complexen toegewezen krijgen, die de gemeente in vooruitzicht heeft gesteld? Weth. Meertens (Arb.) gaf toe, dat de. volkstuinverenigingen min of meer op een schopstoel zitten. Bij iedere uitbreiding van de stad moe ten zij het verder weg zoeken. Er za] daarom gestreefd moeten worden naar complexen, waar de volkstuin ders kunnen' blijven zitten. Binnen kort worden met betrekking tot de groenvoorziening voorstellen aan hangig gemaakt om dit te bevorderen. Er is gedacht aan wegen buiten en door de tuitten heen, waar ook het publiek kan wandelen. Opmerkingen van de heer Wilschut (A.R.) over de uitbetaling van ach terstallige rentevergoeding voor ver woeste schoolgebouwen deze zou bij sommige schoolbesturen teleur stelling hebben gewekt leidden tot protesten bij de heer van Dongen (Arb.). die van mening was, dat de bijzondere scholen in het verleden goedgeefs behandeld, waren; eigen lijk hadden ze allang moreel geen récht meer op hot geld. Weth. v. d. Vlerk (Arb.) begreep de ongerust heid van deze schoolbesturen ook niet erg. hij hader tenminste in twee jaren niets van gemerkt; Dc rechtsgrond spreekt van scholen, een andere interpretatie laat de wet niet toe en voor opgeheven scholen kun nen, en willen wij niet betalen, aldus dé wethouder; Mevr. Dalmeyer, dé heer v, Don- er K< gen en de heer Keesén hebbén vrien delijke woorden gewijd aan het voostel tot het verstrekken van bij dragen in studiekosten aan leerlin gen uit een financieel zwak'milieu. Minder vriendelijk was het oordeel van de heer v. Halm (CPN) over de aanschaffing van electrisehe kranen t*»t behoeve van *öe Gemeentelijke "Handelsinrichtingen. Hij noemde dit een bevoordeling van de particuliere havenbedrijven ,en bleef daarbij, ook nadat weth. v. Tilburg (Arb,) had betoogd, dat deze kranen er moeten komen om de helpende hand te bie den aan bedrijven, die net.zelf niet kunnen. Dus stemden de communis ten, tegen. MOSTERD NA DE MAALTIJD Tot een groots debat over montage- bouw of traditionele bouw is het, ha hetgeen hierover in vorige zittingen reeds is gezegd, met gekomen toen het voorste! over de bouw 'van 520, resp. 160 woningen in Ovèrscbie ter sprake werd gebracht. Wet is er van aile kanten critiek geleverd op het feit, dat gisteren de eerste paal voor deze woningen werd geslagen nog voordat de Raad over het plan had beslist. De heer Gestel (VVD) wraakte de hoge huren en de hoge grondprijzen, mevr. Dalmeyer de ex tra-bedragen voor warm water, por- tiekvérlichting en plantsoénkosten; mevr. Dekhuyzen vroeg aandacht voor de afwerking en de onderdelen en de heer v. d. Linden" vond het vreemd, dat er over winkelhuizen niét wordt gesproken. „Dit is" chantage-polltiek van het college tegen over de raad'", zei de l.aer v. Halm (CPN). „Ik mag die uitdrukking niet toe staan," zei de voorzitter, „Laat ik dan zeggen: afpersings- poütiek," zei de heer v. Halm leep. De voorzitter schudde met hel hoofd. „Nu dan, het college manoeuvreert de Raad in een buitengewoon moei lijke positie", zuchtte de heer v. Halm. Dat mocht wel en nadat de heren Platenburg (KVP> en A. v. Kranen burg (Arb.) het hunne hadden ge zegd, verweet weth. Meertens de ge achte leden kortheid van memorie, omdat hij reeds enige tijd- geleden had gezegd, dat er nog enkele voor-- stellen op stapel stonden, die reeds door de praktijk waren achterhaald. Verder zag hij geen kans de huren te verlagen, terwijl winkelhuizen in voldoende mate in hét gehele plan zijn opgenomen. Toen was het bijna half zevén. De nota inzake het spoorwegplan werd aangehouden tot de volgende zitting. Rest ons nog te vermelden, dat de heer G. A. Willemse' (Arb.). die voor het raadslidmaatschap heeft moeten bedanken, met enige vriendelijke woorden van de voorzitter werd uit geluid. beeld van. «kent de ondergang van. een handelsreiziger, een goed hartig, ijverig tn bekrompen man, een fantast, die uit gebrek aan ca paciteiten faal* in zijn streven om carr;ére te maicn. compensatie zoe kend in illusoire verfraaingen vun ce realiteit, kinderen, zoons, bedervend doo» dit gebrek aan wer- kelykhf#iszin en tenslotte, ais hij zich zijn falen bewust wordt, de dood zoekend, om zijn gezin te ver schaffen, wat hij bij zijn leven niet in staat was de zijnen te geven: een zekere materiële welstand (een grote som van de levensverzeke ring). Het typisch Amerikaanse van dit geval, met zijn sterke accenten op zucht naar populariteit en carrière maken, zou ik maar zeer ten dele willen onderschrijven. Uit deze hu mane critiek op de Amerikaanse manier van leven is wel heel dui delijk de les voor de gehele Wes terse mensheid af tc leiden en het zijn waarlijk met alleen de han delsreizigers, die het geluk op ver keerde wegen zoekend, te laat tot het inzicht komen dat zij hebben gefaald; dat zij aan hun blinde ge zwoeg om materiële zaken, de wer kelijk waardevolle dingen van het loven hebben opgeofferd. En ook niet. bepaald Amerikaans is het ver- fraaien van de werkelijkheid, het I vluchten in de illusie, het snoeve rig zelfbedrog dergenen, die in eer lijke ogenblikken zich van hun te korten maar al te zeer bewust wor den, Dit drama der menselijke dwa lingen heeft Miller met een warm hart géschreven. Zijn" poging tot vermenging van actuele realiteit met herinneringsbeelden voert hij niet tot in het absurde door. Met mate en daardoor, (ook dank 2ij de knappe regie van Johan de Mees ter) volstrekt niet verwarrend, ver beeldt hij de nevengedachten van de hoofdfiguur, Wilty Loman. Niet op de manier van O'Neill in'Strange Interlude (door vele terzijdes), maar door een virtuose afwisseling en soms vermenging van werkelijk heid «n herinnering. Ik zei al dat dit zeer voortreffe lijke stuk bizonder goed werd ge speeld. Het geeft ook volop gelegen heid tot sterk spel en het moét een genot zijn voor de acteurs het te spelen. De creatie van John Gobau 'Willy Loman. de handelsreiziger) zal lang in het geheugen blijven. Zeer ontroerende momenten had ook Magda Janssens, Willy's liefde volle vrouw, ook een knappe, on vergetelijke rol. Maar de gebeurte nis van de avond was wc! het su blieme spel van Ko van Dijk, Biff, dc door een fatale opvoeding uit zijn evenwicht geraakte zoon. Ko van Dijk loonde in deze creatie vrij wel eJUe facetten van zijn uitzon derlijk talent. Uitstekend waren ook de prestaties van Fons Rademakers (Hayyy, de tweede zoon). Mimi Boesnach, een goedgezinde meid, i «slechte genius van Willy Loman), j John Soer. de geestverschijning van com Ben, een goed type). In kleine rollen zag men nog Henk van Ul- sen, Lucas Wensing. Luc Lutz, Jopie Touniaire, Bób Verstraete, Truus Dekker en Fransje Hart. Jammer dat wc nog tot het vol gend seizoen moeten wachten op de voorstelling, die het A.T.G. van dit waardevolle stuk dan hier zal geven. D. ROODENBUKG VERMAAT beneden het rUksgemiddclde van dat jaar. In 1946 sprong het om boog tot 30,8 d.w.z. dat het in dat jaar zelfs nog boven het zo gestegen ryksgemiddelde uitkwam. Maar ook hier trad al in 1947 een kentering in; dat jaar beliep ons plaatselijk geboortecijfer 26,3, in. 1948 gevolgd door 22,7 en in 1949 door 20,4. Gaf het jaar 1946 ten opzichte van 1939 een stijging té zien met 80 pet, in 1949 bleek deze stijging al weer tot slechts 18_ pet te zijn gereduceerd en opnieuw ligt het Rotterdamse geboortecijfer vrij ver beneden het riuksgemld- öclde. Een hoogst bedenkelijk ver schijnsel in de eerste na-oorlogse jaren was de sterke: toename van het aantal onwettige geboorten. Bedroegen deze in ons lend in 1939 dertien per duizend geboorten, in 1946 bleek dit verhoudingscijfer 26, dus het dubbele te belopen. Gelei delijk is ook hier gelukkig weer een terugkeer tot de" oude normen merkbaar en in 1949 was de ver houding al xveer verbeterd tot 15 per duizend geboorten. In Rotterdam bedroeg het aan tal onwettige geboorten in 1939 260; in 1946 sprong het omhoog tót 614, heel wat meer dus dan het dubbele; in de sedertdien verstre ken jaren daalde het tot resp. 520, 395 en 374. Tenslotte toonde ook het aantal doodgeboorten na de oorlog aan vankelijk een sterke, toename, goeddeels door late nawerking van geleden ontberingen e.d- maar ook dit cijfer keert tot zijn voor oorlogse omvang terug. Ook in Rotterdam kwam het na een zeer sterke toename in 1946 weer op het peil van 1939 aan. Adiwrteiirit. -ff.M.j De 54-jarige spoorwegarbeider A Beuker uit Purmerënd, die giste ren werkzaamheden verrichtte aan de rails bij het viaduct aan 't Noord- Hollands Kanaal te Purmerend, werd door een trv;.m van uit Amsterdam gegrepen en up slag gedood. In hartje winter kregen wij een fabrikant zover, om ons een partij zomerhandschoe nen te leveren. Misschien vreemd, om, als fodereen aan schaatsen en een warme kachel denkt, over zomerhandschoenen te praten, maar een seizoen artikel inkopen is hel duurst In het seizoen. Bovendien hadder wij de zekerheid ze in huis te heb ben, als iedereen ze nodig heeft en rw behoeft U er ook geen 4 gulden voor le betalen, ook al zijn het de echte „Gharmona". Nog juist voor U met yacan- tie gaat komen wij met deze aanbieding, die voor leder een een verrassing Is. Zaterdagmorgen om 9 uur kpopt U weer de bekende „Charmone" zomerhand schoenen in diverse zomer- tinten en nu b e to alt U geen 4 gulden «AÏHEMESSÈRLftAII (DUKZiCüs

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3