De vrees overheerst in de „volksdemocratieën" Vraag om goedkope kolen veel groter dan aanbod Moei l eens hóren Constante vernedering van lichaam en geest breekt elk verzet Thomas Mann 75 jaar 0 Vis voor het oprapen Meer aanvoer van bloemkool dan vraag, „dus: doordraaien!" MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad DE ZAGENDE PIJNEN Handel onvoldoende bevoorraad met anthraciet Bescheiden doch boeiend begin van een Zuiderzeemuseum Radio-Oost stoort Radio-West Wetsontwerp toeslag pensioenen exit Nieuwe wetsontwerp nog Dinsdag 6 Juni 1950 3 Herstel van vertrouwen De Nederlands-Indonesische Unie is nog een leer bouwsel. Het is niet gegrondvest op dogma's van souve- reiniteit of geschraagd door kracht van wapenen. Wederzijds vertrou wen en wederzijds belang Zijn het enige fundament. Aan dat wederzijds vertrouwen ontbreekt nog wel het een en ander, zowel bij ons als bij dc Indonesiërs. Hoevéél er aan weerskanten ont breekt, is moeilijk te zeggen, maar indien het aantal doden, dat in de laatste paar jaren aan Nederlandse kan en en aan Republikeinse kant is gevallen, de maatstaf mag zijn, dat hebben wij Nederlanders verhou dingsgewijs heel wat meer vertrou wen te herstellen bij de Indonesiërs dan omgekeerd. En dat is geen wonder. De „poli tionele acties", die onze besprekin gen met de Indonesiërs hebben on derbroken, zijn een even zwak argu ment gebleken als de 10-daagse veld tocht bij de afscheiding van België. Slechts wantrouwen hebben wij ge oogst. En wil de Nederlands-Indone sische Unie betekenis hebben, dan dient dit_ wantrouwen te verdwijnen. Maar instede daarvan, wordt er steeds weer opnieuw voedsel aan ge geven. Misstanden, die ongetwijfeld in Indonesië, even ais elders, bestaan, worden door sommige veelgelezen kranten en weekbladen met leedver maak gepubliceerd en aangedikt alsof het ons plezier, in plaats van zorg, verschaft, indien ginds iets misgaat Avonturiers gelijk Wester ling spelen onder vooralsnog onop gehelderde omstandigheden hun duister spel. Maar gevaarlijker nog dan dit voor het voortbestaan der Unie zijn de woorden in 's lands ver gaderzaal door sommige, anders toch wel bedachtzame, afgevaardigden gesproken. Dat men hier te lande gevoel heeft voor de moeilijke positie der Am- bonnezen, is begrijpelijk. Maar het gaat niet aan, om aan onze Unie-ge noot daarvan de schuld te geven. Wijzelf zijn het, die de krijgshaftige bewoners van dit kleine eiland ver boven hun mede-Indonesiërs verhe ven hebben door uit hun midden en dat van enkele andere volksstam men de keurtroepen te reeruteren, die ons steeds trouw geholpen heb ben om onze macht in Indonesië te handhaven. En wederom wijzelf of beter gezegd; sommige onzer hoge militairen zijn het geweest, die velen dezer Ambonnezen hebben in gedeeld bij de „speciale troepen" wier verrichtingen hen in de Archi pel niet bepaald populair hebben ge maakt. Dit is de tragedie der Am bonnezen: niet alleen van hun voet stuk te worden gestoten, maar tevens door de overige Indonesiërs slechts met voorbehoud te worden aan vaard. Maar niet de regering van de Republiek is van dat noodlot de schuld liever moesten wij, en met name onze Indische legeraan voerders, de hand in eigen boezem steken. Resumerende: Met verwijten aan 't adres der Republiek en ijdele drei gementen de Verenigde Naties in het geval te zuilen betrekken, zijn wij op een gevaarlijke weg. Op een weg, die de Ambonnezen niet baat, en die zeker niet bevorderlijk is voor de mogelijkheden, die er voor ons Ne derlanders in Indonesië nog zijn.Hoe zon men hier te lande wel reageren indTen Djakarta of Djokja zich warm ging maken voor het zelfbeschik kingsrecht van Friezen of Zuid-Lim burgers? Onze Regering heeft ter R.T.C. het roer welbewust omgegooid en aan Indonesië onvoorwaardelijke souvereinitelt verleend- Haar stond daarbij een op onderling vertrouwen gebaseerde Nederlands-Indonesische Unie voor ogen. Laat on£ onze Rege ring helpen, dat ideaal te verwezen lijken. in plaats van door agitatie het vertrouwen van onze Uniepartner te ondermijnen. Mr. W. SUERMONDT Wzn. (Bij wijze van uitzondering heb ben tuy er prijs opgesteld boven staande opinie, geschreven op grond van -persoonlijke ervaringen van de schrijver in het begin van dit jaar opgedaan in Indonesië urytoel on verkort weer te geven). Verkeerd aangepakt Ik kan de instemming van de krant met het zich terugtrekken van Joris Diels als candidaat van het di recteurschap van de Haagsche C ome die niet delen. Hij zou er naar mijn mening beter aan hebben gedaan met zich niet te rug te trekken en zich door houding en gedrag in deze functie te reha biliteren, Als de heer Diels werke lijk had willen tonen, dat zijn stand punt veranderd was, had.hij dit kun nen doen door, desnoods tegen de verdrukking in, de kans aan te grij pen die hem hier geboden werd, JELLE BOSMAN 18-jarig scholier Geen pact des vredes Met instemming las ik in de krant van 30 Mei het bericht, dat de con servatieve Amerikaanse senator Taft van mening is, dat het Atlantisch Fact geen bijdrage tot, maar een be dreiging voor de vrede vormt. Het communisme kan alleen effec tief bestreden worden door realise ring van vergaande sociale hervor mingen in West-Europa. Wanneer West-Europa de wapens aan de kant zet hebben we het geld, om de armoede en de economische janboel op te ruimen. De kans, dat Rusland ons zal aan- 1 IN DE KLAUWEN DER BULGAARSE VEILIGHEIDSMILITIE (II) (Txuee en dertig uur lang gemarteld, gekweld en ten slotte murw gemaakt legt Shlpkov tegenover de veiligheidsdienst van de militie, de Bulgaarse Gestapo, bekentenissen" af. die niet slechts voor hem zelf, maar ook voor de leden van de Amerikaanse legatie in Sofia en velen zijner vrienden belastend zijnNa beloofd te hebbenvoortaan voor de veiligheidsdienst te zullen werkenr herkrijgt hij de vrijheiddie hij on middellijk gebruikt om een rapport voor de Amerikaanse legatie te schrijven., waarin hy tttfdrufckelyfc vaststelt, dat ryn tegenover de mi litie afgelegde verklaringen, onder dwang van hem verkregenonwaar en vals zijn. In het bijgaande artikel, 'een vervolg op de publicatie in 0115 blad van Zaterdag afgedrukt, beschrijft liy in eenvoudige, maar juist daarom zo overtuigende en ontroerende woorden, wat hem op de eerste dag van zijn herkregen vrijheid dreef en bezielde). Op de legatie teruggekeerd was mijn eerste obsessie, mijn geweten van het schuldgevoel te zuiveren, dat ik voelde voor iedereen, die ik had beschuldigd. Ik schreef 's morgens een korte verklaring, met de bedoe ling die 's middags uit te breiden. Ik kon dat niet doen zoals ik Wilde, omdat ik mij al die tijd gadegesla gen voelde door de andere Bulgaar se employe's. Iks loot de twee stuk ken in mijn bureau op, waarvan ik Courtney een sleutel had gegeven, verliet het kantoor, bezocht mijn moeder en ging mijn afspraak met de veiligheidsmilitie nakomen. Of het nu verbeelding of werkelijkheid was, ik voelde mij bij elke beweging geschaduwd. Dc wachtte 2Vz uur bij de ingang van de „Serdiva" melk- winkel no. 52 en bij de deur van postkantoor no. 26 op de hoek van de straat, maar er verscheen niemand. Daarom ging ik weer naar huis. Dinsdag probeerde ik eerst via Wal lace en daarna via Burke mij door Courtney op de gewone wijze te la ten opbellen. Toen hij het niet deed, stuurde ik de twee verklaringen via Burke weg en toen dat was geschied wist ik. dat de militie niet langer de macht had om mij en mijn woorden tegen andere mensen te gebruiken. Later op diezelfde dag had ik ge legenheid mijn ervaringen zo nauw keurig mogelijk als Ik ze mij kon herinneren aan de gezant te vertel len- Drama van de angst Ik zou enige punten zeer duidelijk willen maken. Ik ben officieel in re latie geweest, eerst met de Britse militaire missie en daarna met de Amerikaanse legatie, van einde 1944 tot nu toe. En van het begin af heb ik nog duidelijker het wantrouwen, de verdenking en de haat begrepen die het regime koestert jegens ieder een, die op enigerlei wijze iets heeft te maken met de Engelsen of Ame rikanen. Dit gevoel van pressie en vrees is geleidelijk gegroeid, eerst door de reeks van ongelukken en moeilijkheden, die mijn vrienden en familieleden overkwamen mijn beide zusters werden uit huis ver dreven met hun gezinnen en naar de provincie gedeporteerd. Mijn broer, die eerst op straat bewusteloos was geslagen, en wiens geeït later ge broken .werd, was naar een,, concen tratiekamp gestuurd; mpn beste vrienden werden gearresteerd, blijk baar slachtoffer van soortgelijke in timidatie-methoden. Dit klopt met de andere voorbeelden van vrees, van drama's, die in de kranten vermeld werden en die ik moest vertalen een vertaling die mij persoonlijk meer en meer neerdrukte. Deze neer slachtigheid werd vergroot door een gevoel van hulpeloosheid en wan- Advertentie (l.M.) Tracieer kinaeren hoop, van de onmogelijkheid van ontsnapping, zonder uitzicht, zonder werkelijke hoop op hulp of bescher ming door de delegatie, niet zolang ae militia alleen de macht heeft Be rusting werd maar tot op zekere hoogte bereikt en nooit voldoende om de vrees van mij af te schudden voor de dag, dat dit alles mij zou overkomen. En bij het laatste geval, dat van Secoulov, kon ik mij al zeer moeilijk neerleggen. Toen ik daarom eerst weerstand had geboden, was ik er al lang op voorbereid mijn lot te accepteren gevangenis, concentratiekamp zonder enige hoop op verlossing. Zo bezien was het gemakkelijk te besluiten de strijd op te geven, hun beschuldiging te aanvaarden, hun voldoening te schenken en te mogen uitrusten. En dit ineenstorten wordt onmiddellijk gevolgd door het besef, dat het niet het eind maar het begin is van een. nog moeilijker periode, nog verne derender omdat ik daarvóór meende, dat ik hun straf zou krij gen, door hun beschuldigingen te aanvaarden en de gedachte aan ge vangenis of kamp voor mijzelf niet zo afschuwelijk was als dat ogen blik. Met het eerste aanvaarden ech ter werd mijn kracht tot verzet steeds zwakker en ik gleed gemak kelijk lager, steeds lager, telkens sprekend over anderen, vrienden en verwanten, waarbij ik hen betrok in daden of gedachten die volkomen onwaar, ongegrond of lasterlijk wa ren. En dan wordt het verzet volko men gebroirem en ik herinner mij, dat ik steeds dieper wegzonk in die afschuwelijke trouweloosheid, ter wijl ik mij totaal vernederd en el lendig voelde en toch machteloos was om te protesteren en te ontken nen. De enige dingen die ik hun niet vertelde waren inderdaad dingen, waaraan ze nooit gedacht hebben rruj fe vragen. Ten slotte schreef ik de bekentenis van schuld en berouw neer, ik herinner mij, dat het geheel fantastisch en belachelijk leek. maar het scheen hen volkomen te bevre digen. Alles vals Mijn geheugen keerde in volle hel derheid terug op Maandagmorgen 22 Augustus, toen ik weer aan het werk ging. Mijn vurigste gedachten toen en daarna waren mijzelf schoon te wassen van een beetje van het be derf en de laagheid, die ik had aan vaard, door de Legatie een ware be schrijving te geven van de hele ge schiedenis van de Militie de moge lijkheid te ontnemen om enig ge bruik van mijn verklaring te maken door het zo te doen, dat het de Mili tie de kans ontnam, het door mij geschrevene te gebruiken tegen een van mijn vrienden. Ik verklaar daar om in volle ernst en waarheid, vrij en krachtig, dat iedere verklaring, dat ik mondeling of schriftelijk voor de Militie mocht hebben afgelegd over Georgi Pelrovitch, Venediv Kirtchev, Yoli Shipkova, Georgi Georgiev, Ivan Secoulov, Cheshire, Hadji Christov, mijn broer Krustcho Shipkov, Ivan Mïhailov, Falankov, Stankov, Ganchev, Detchko Uzunov, Mladjov, Nikola Stanc' <»v van het Balabanov restaurant, en mogelijke anderen, waarbij ik een hunner of allen betrok in spionnage tot om verwerping van het regiem of van j andere strafbare daden, vals is, on waar en tegen mijn wil afgelegd on der pressie. En ik wens dat de Lega tie ter kennis van de Militie brengt, dat iedere poging van hun kant, om gebruik te maken1" van mijn verkla ring getorpedeerd zal worden door de publicatie van deze brief- Ik wil ook verklaren, dat alle be kentenissen, die de Militie uit mij heeft gekregen wat betreft spionna ge of (omverwerpende) activiteit van mijn werkgevers op de Britse Missie of later op de Amerikaanse Legatie, die van my werd gevergd door deze instellingen of door een van hun beambten en door mij zou liet verklaren, vals, onwaar, verzon nen en onzinnig zijn en zonder eni ge grond. Nooit, op geen enkele wyze en onder goen enkel voor wendsel heeft men mij gevraagd of opgedragen van de zijde van de Amerikaanse Legatie of haar amb tenaren of door de Britse Missie of haar ambtenaren, deel te nemen aan enige (omverwerpende) onder grondse spionnage-activlteit. En ik verzoek verder, dat deze verklaring gepubliceerd zal worden en zal wor den gebruikt om de goede naam van de legatie zowel als de mijne recht te doen wedervaren voor het geval de Militie poogt van de verklaring, die men mij met geweld liet afleg gen, gebruik te maken. Ik teken het hierboven vastge legde in volle oprechtheid en eer lijkheid, en waarmerk de waarheid en ernst ervan, MICHAEL SHIPKOV. Schadeloosstelling van kamerleden (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot ver- ■hoging van de schadeloosstelling van. de Tweede Kamerleden vestigt de aandacht der regering op het be treffende grondwetsartikel in ver band met de in voorbereiding zijnde grondwetsherziening. Zij hoopt, dat de regering aan de grondswelscom- mïssie de vraag zal voorleggen, of het begrip „schadeloosstelling" in dit verband niet nader omschreven moet worden en uitdrukkelijk dient te bepalen, dat dc leden der Twee de Kamer zullen ontvangen: a. een vergoeding wegens derving van inkomsten; b. een vergoeding van reis- en ver blijfkosten; c. een vergoeding van andere on kosten. Men mag aannemen, dat de com missie van rapporteurs ten aanzien van punt c voornamelijk op het oog heeft vergoeding voor administra tieve hulp en vergoeding voor port- kosten. Thomas Mann, Duitslanjjg grootste levende schrijver, die Amerikaan werd en daarmee een symbool van de grote tragedie, die zich aan Europa voltrekt, wordt vandaag 75 jaar. Deze in Liibeck geboren aristocraat was allereerst een verfijnde geest, een hooghartige erudiet, die het zijn plicht achtte om buiten „de politiek" te blij ven, of. liever gezegd, de politiek buiten zijn domein te houden. Het heeft hem daarom enige tijd gekost om te verwer- „Oef108in de schaduw" WIJK AAN ZEE, Op net strand te Wijk aan „Zee is bij afnemend water de vis letterlijk voor het op rapen geweest. Tientallen zogenaam de horsmakrelen, die dichte scho len spiering tot vlak onder de kust hadden nagejaagd, werden bij het terugrollen van de flauwe bran ding in ,.bet kleine zeetje" achter gelaten. Wandelaars, die het klap pen van de staarten in het nauwe lijks dertig centimeter diepe water en op het natte zand hoorden, trok ken kousen en schoenen uit en kon den de vissen makkelijk grijpen. Een van de „vissers", die fluks een emmer had gehaald, slaagde er in niet minder dan tachtig makrelen op het droge te brengen. De vissen hadden zich volgevreten met spie ring, die zij in hun doodsstrijd be nauwd uitspuwden. ken, dat de politiek zich niet alleen bij hem binnendrong, maar hem van zijn eigen erf verjoeg. Toen hij voor Hitier de wijk nam naar Zwitserland, gtng hij nog even door met zijn boeken in Duits land te publiceren en wachtte hij nog even, vóórdat hy zach duidelijk tegen de nieuwe machthebbers uitsprak. Vit een gelijksoortige verbijstering cn traagheid om de politieke situatie te begrijpen, kan men zijn „vergissing" verklaren toen hij kort geleden naar het door de Russen bezette Weimar ging om de Goethe-pnjs in ontvangst te nemen. Maar toen Mann zich in 1936 duidelijk uitsprak, begon hij een sindsdien conse quent gevoerde strijd tegen het Hititer- regime. Ook t.a.v. het huidige Duitsland en zijn tweeledige status mag men een stellungname van Thomas Mann ver wachten. al is het begrijpelijk dat hij op zijn leeftijd en na zijn vele smartelijke ervaringen {zoals de tragische dood van zijn zoon Klaus) niet meer over de zijn uitgevoerd, zoals de Militie mij i spankracht beschikt van 15 jaar geleden. LEMCO SUIKERWERK- FABRIEK ROTTERDAM vallen, zal dan niet groter zijn dan nu, want ook zonder Atlantisch Pact zou daarvan oorlog met Amerika het gevolg zijn. Met ds Strijd meen ik, dat alleen ontwapening en socialisme Europa voor de ondergang kunnen behoe den. Dat ïs het stellen van een nieu we politiek, waartoe helaas de PvdA tot op heden niet bereid is geweest T. KRUL NAALDWIJK. Op de veilingen In het Westland ztfn Maandag grote hoeveelheden bloemkool doorgedraaid. De aanplant van bloemkool is dit jaar groter geweest dan vorig jaar en door h«t warme weer was de aan voer extra groot, In Naaldwijk böv. 170.000 stuks. Ia Naaldwijk werden zesduizend kisten (ieder ongeveer tien bloemkolen bevattend) doorge draaid. Ook op andere vellingen zijn enige duizenden kisten doorge draaid. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen is in contact getre den met conservenfabrikanten. De eerste kwaliteit onverkochte bloem kool, dat is het grootste gedeelte, zal worden, ingezouten. Zoals men weet vangen diverse productenfond- scn der georganiseerde tuinders overschotten op. De exportmarkt ligt op het ogenblik niet zo gunstig, omdat door het warme weer ook In Duitsland grote hoeveelheden kool aan de markt zijn. In België is het aanbod van eigen kool zeer aanzien lijk. Tsjechoslowakije is als afnemer van bloemkool geheel weggevallen. De grote aanvoer in het Westland is mede het gevolg van de accumulatie van het product gedurende het weekeinde. In de komende dagen verwacht men wel aanzienlijke, doch niet zulke grote hoeveelheden als Maandag aan de veilingen. Het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen zal het eerste klas product zo veel mogelijk opvangen en laten conserveren. HnnrkwestiM rentezee els «ntf e r d omspensl oen Invaliditeitswet civiele procedure» arbeidswet enz. Advertentie (l.M.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, ƒ2.08 en ƒ7.94 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het Is vandaag moeilijk om zich voor te stellen, dat we over enkele maanden weer moeten gaan stoken. Menigeen is al weer hele maal vergeten, dat hjj met Pinksteren de haard nog aan had. En toch worden de brandstoffenhandelaren bedolven onder de bestellingen. Wie maar enigszins bergruimte heeft probeert te profiteren van -de zoraerprijs- regeling. die de regering heeft ingesteld. Probeert.,,., voor de klanten is de regeling een grote teleurstelling. Het is gebleken, dat vrijwel geen enkele brandstoffenhandelaar kan voldoen aan de aandrang van het publiek om de gehele wintervoor raad in de goedkope maanden Mei en Juni af te leveren. Te meer niet, om dat vrijwel iedereen anthraciet wenst te ontvangen, Men heeft wel iswaar een einde gemaakt aan de distributie, maar dat betekent niet, dat de productie en de invoer bijzon der -veel zijn toegenomen vergeleken met de krappe distributiejaren. De Vraag: Th. H. stelt enige vragen omtrent de waarde van de premie, welke wordt betaald ten behoeve van een ouderdomsuitkering. Antwoord: Wie vóór J Juli 1922 verzekerd is geworden en toen reeds 35 jaar of ouder was. heeft recht op een ouderdomsrente van f 3 per weck, op voorwaarde, dat a) tot het 60e jaar gemiddeld 47 premiën per jaar zijn geplakt en daarna gemiddeld 39 premiën per jaar; b) de betrokken verzekerde niet is aangeslagen in de vermogensbe lasting. In tie plaats van deze rente kan ook ouderdomsrente worden aange vraagd, die berekend is naar de waarde der geplakte premiën. Er moeten dan echter tenminste 1248 premiën zijn geplakt. Het aanvragen van een dergelI ke rente heeft na tuurlijk alleen zin, als daarmede een hoger rente bedrag kan worden ver kregen. Voor hen. die geen 35 iaren waren, toen zij (vóór 1 "Juli 1922) verzekerd werden, geldt het vorenstaande eveneens, met dit ene verschil, dat het genoemde minimum van 1248 premiën niet nodig is. Zij. die na 1 Juli 1922 verzekerd zijn geworden en nog geen 35 jaar waren, bij de aanvang der verzeke ring, hebben onder alle omstandig heden recht op een ouderdomsrente, die afhankelijk is van het bedrag der geplakte premiën. Op de andere hier vermelde ouderdomsrente, de uniforme van f 3 per week, bestaat voor deze categorie geen aanspraak. Vraag: K, R. is ontstemd over het feit, dat de uitkering ingevolge de Ongevallenwet enigszins lang duurt. Antwoord: Het is ons bekend, dat de Rijksverzekeringsbank altijd op de meest snelle wijze de ongevals- uitkerïngcn regelt, maar allerlei om standigheden leiden er soms toe, dat in bepaalde gevallen, door het vra gen van inlicht infon, de uitbetaling iets wordt opgeschort. Vraag: T. T. Deze wil iets weten over een uitkering, welke een vak vereniging doet bij overlijden. Antwoord: In h et algemeen geldt voor organisaties, aangesloten bij een vakcentrale, deze regeling, dat een lid. wiens vrouw overlijdt, een uitkering ontvan- vars f 25 bij een driejarig lidmaatschap, oplopen de tot maximum f 50 bij 8 jaar lid maatschap of langer. Bemerkingen, ten aanzien van een tweede vrouw of anderszins, worden er niet ge maakt. zodat mag worden aangeno men, dat bii overlijden van de man of de tweede vrouw, opnieuw zal worden betaald. Vraag: J. D. Deze wil graag we ten of men zonder meer een bepaald bedrijf kan beginnen. Antwoord: Dit is zonder meer niet toegestaan. Er is een vestigings- vergunning nodig, waarbij eisen van bekwaamheid worden gesteld, ter wijl tevens moet vaststaan, dat er. een zekere financiële basis is. Op het bureau van de Kamer van Koophan del kan men meer bijzonderheden vertellen. Scheepsmodellen varen er op een plastic-zeetje (Van een onzer verslaggevers) Het Zuiderzeemuseum jaren lang een wensdroom (en niet meer) van tallozen, voor wie de gedeelte lijke drooglegging van de Zuiderzee toch nog iets méér betekende dan alleen het winnen van nieuw land Is thans werkelijkheid gewor den; over enkele weken, Zaterdag 1 Juli, zal het museum, gevestigd In het voormalige Peperhuis te Enkhuizen, officieel worden ge opend. Doch wat nu gereed is gekomen, is slechts een uiterst klein begin; met het grote buitenmuseum moet nog worden begonnen en voor dót geopend kan worden zal er al heel wat water uit de nieuwe Zuidelijke polders zijn gemalen. Want dit gp- deelte komt op een terrein, waar nu nog de golven kabbelen en daarvoor moeten heel wat kunstwerken worden uitgevoerd. Niettemin zul- WASHINGTON - Volgens Ed- ward Barrett, de Amerikaanse ad junct-staatssecretaris van voorlich ting, worden de Russische pogingen om Amerikaanse en Britse radio uitzendingen te storen uitgebreid tot de Oost-Europese landen. Barrett is teruggekeerd van een inspectiereis naar Engeland, Frankrijk en Italië; hij verklaarde, dat de eerste tekenen van storing de laatste welcen reeds waren opgemerkt in Bulgarije, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Polen en Roemenië. Koningin wenst president Sukarno geluk DJAKARTA. President Sukarno viert heden zijn 49ste verjaardag. Dr Hirschfeld bracht namens Koningin Juliana persoonlijk gelukwensen over- De hoofden, van de buitenland se missies boden eveneens geluk wensen aan. len allen, die in de afgelopen jaren hun krachten hebben gegeven om het Zuiderz emuseum e verwezen lijken, zich er over verheugen, dat althans dit resultaat nu is bereikt. De voorzitter van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemu seum", die Zaterdag in Enkhuizen vergaderde en voor de eerste keer in ht museum zelf! kon deze verheugende mededeling doen. Tn de pauze van de vergadering konden de leden ai vast de twee zalen bekijken, die onder de bezie lende leiding van de heer S. J. Bouma, de directeur, nu worden in gericht. Het is nog maar een be scheiden begin, maar het geeft een indruk hoe het moet worden. Hel museum beschikt reeds over ver scheidene objecten, waarvan de grootste hier overigens niet ten toongesteld kunnen worden, want dat zijn oude, ofschoon zeewaardige schepen: de Friese boeier „De Sper wer (van J8S5) en het Fries Boter- schip „Bato" (van 1874). Maar de verzameling scheepsmc. lellen staat er al te pronk achter glas en (ten dele) op een plastic-zeetje. Paling- schuiten, Schokkerjachten, tjalken, botterjachten, boeiers, blazers, maar ook fregatten, een admiraliteits- jacht, enz., want eens voeren oor logsvloten en handelsschepen naar Oost en West voorbij» Enkhuizen en Marken. Eén der zalen wordt ingericht als een reusachtige maquette van de gehele voormalige Zuiderzee met onmiddellijke omgeving. Als het waar is, dat er eens op het Ellerts- veld in Drente een reus woonde, die me een paar stappen door de Zuiderzee kon waden om in de duinen bij Heemskerk een handvol malse konijntjes op te pikken, moet hij op deze omgéving ongeveer net zo hebben neergeblikt als de bezoe ker (zonder zevenmijlslaarzen) nu. Maar de grootste collectie, waar ever het museum beschikt, is die der klederdrachten. Op de dag van de opening zullen de meeste wel „in nature" te bezichtigen zijn. In elk geval: het begin is er. Ze ven jaar geleden, toen de vereni ging werd opgericht, zou niemand in betrekkelijk nog zo korte tijd dit resultaat hebben kunnen veronder stellen. Het belooft iets goeds voor de toekomst! productie van de Nederlandse mij nen stiiet iets en met de invoer is de overheid wat soepeler, maar even als vorige jaren zal men het publiek alleen kunnen bedienen, wanneer het afnemen van de brandstof gelei delijk gaat. Hoe meer er In de zomer maanden wordt afgenomen, boe ge makkelijker de bevoorrrading ook in de wintermaanden kan geschieden, waarvan ook zij profiteren, die we gens gebrek aan opslagruimte hun kolen in de koude maanden moeten bliiven bestellen. Van het profite ren echter van de la:;e prijzen komt op deze wyze weinig terecht Wie het eerst heeft besteld maakt nog de bes te kansen. Ook wie genoegen neemt met andere soorten dan anthraciet kan gemeenlijk zijn portie vlot krij gen. Bovendien probeert de handel nog zo veel mogelijk binnen de ge stelde termijnen af te leveren. Voor de rest zal hfj, die het van de winter thuis net zo warm wil heb ben als nu, gehouden zijn aan het geleidelijk afnemen van zijn kolen net als verleden jaar; hij zal ook nu niet alleen maar anthraciet moeten vragen en niet moeten denken, dat hij de komende winter onbeperkt kan staken en helaas niet tegen lage prijzen voor het grootste deel van zijn behoefte aan kolen. niet verschenen (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG - Toen op 14 Decem ber 1943 het Wetsontwerp tot ver hoging van pensioenen met een toe slag werd ingediend, waren de be trokkenen diep teleurgesteld. De regering deed het voorkomen alsof hierdoor een door de Tweede Kamer aangenomen motie van de heer Van Sleen (Arb.) inzake de noodzake lijkheid om de pensioenen met een toeslag te vertiogen zou zijn uitge voerd. Een zeer beperkte groep van vlak na de vorige wereldoorlog ge- pensionneerden profiteerde van het "Wetsontwerp, doch voor de andere gerrnsionneerden gaf het geen Soulaas. pDe daarop gevolgde hardnekkige schriftelijke en mondelinge strijd liep uit in een amendement Van Sleen, dat ook aan de andere ge- penstonneerden door een glijdende toeslag recht deed wedervaren. De behandeling van het Wetsontwerp werd geschorst, het amendement werd in de afdelingen onderzocht, het standpunt van de regering hier omtrent verzocht, doch nimmer ver kregen. Bij monde van minister Teulings heeft deze zich tenslotte bereid ver klaard om een verbeterd wetsont werp in te dienen. Het tot zoveel critiek aanleiding gevende wetsont werp is nu verdwenen, en daarmede het amendement-Van Sleen, doch het nieuwe wetsontwerp, dat de op lossing voor dit moeilijke en lang zamerhand pijnlijke vraagstuk moet brengen, is intussen nog niet ver schenen. In het weekend vertrokken uit Djakarta 51 gedemobiliseerden met een Constellation van de Qantas naar Australië als emigrant.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3