Oostvoorne, wordt centrum van watersport Afdamming van de Brielsche Maas schept nieuwe mogelijkheden Licht, meer licht, vraagt wijkraad Hillegersberg Plan voor een nieuw gebouw van Dirkzwager Eénbenige redt twee kinderen Alles bereidt zich al voor op komende badseizoen Per dag soms 10.000 dagjesmensen Op de dijk bij het havenhoofd van Maassluis f Schip doormidden gesneden Kabale und Liebe Muziekavond in Ons Huis Mysterie in Uinsila 6 Juni 1950 5 Het karakteristieke, pas gerestaureerde tare ret je van Oostvoorne Deze plannen nu, zijn thans in een zover gevorderd stadium,, dat het mogelijk is het een en ander over het toekomstige Dirkz-wagerhuis te vertellen. Het gebouw, dat van be ton zal worden opgetrokken, zal een modem, zakelijk uiterlijk krijgen. Wat bij de inwendige indeling het allereerst opvalt is dat op iedere ver dieping de gangen ontbreken. Via een. trappenhuis aan de achterzijde zijn, alle verdiepingen met elkaar verbonden en op de verdiepingen zelve grenzen de verschillende afde lingen ineens aan elkaar Het was van? meet af aan niet de bedoeling een paleis te bouwen, zodat de aldus verkregen ruimtewinst uitstekend kan worden benut. De onderverdieping, die in de dijk zal steken, herbergt ruimten voor de opslag van stuwadoorsmateriaal, een garderobe, de verwarmings kamer, een buffet en een cantine. Een ver dieping hoger, die men gerekend van de dijk af de begane grond kan noemen, bevat de directiekamer, de boekhouding, het archief en een wacht- en spreekruimte. Hier zal ook de entree voor het publiek ko men te bereiken via een korte trap ROTTERDAM Maandagmiddag verdwenen de twee 2usjes Mosterd, respectievelijk tien en twaalf jaar oud, bij het baden in de Waalhaven plotseling in de diepte. De 29-jarige radiotelegrafist W. P. J. van Laar, die slechts één been heeft, bedacht zich geen ogenblik er. dook haar na. Het gelukte hém beide meisjes te gelijkertijd in veiligheid te brengen. De drcnkelingetjcs en de dappere redder hebben geen nadelige gevol gen van dit onvrijwillige bad on dervonden. (Van onze speciale verslaggever) In Rotterdam bruist het moderne jachtige leven, daar fluiten de schepen in de haven, daar klinkt het hamergeklop van de nieuwbouw, daar jagen de auto's, daar knarsen de trams, daar haasten de mensen zich voort over het asfalt tussen de hoog oprijzende kolossale eebouwen Wie denkt hier aan natuur schoon? En tochIn de onmiddellijke nabijheid van de stad vindt u oorden, die tot de mooiste van Nederland behoren Daar vindt u zee en strand en bos en duin, daar treft u plekjes, waar maar zelden iemand komt, waar u weg kunt dromen op een zonnige middag', aan een stille plas midden in de duinen, waarde konijnen om uw voeten spelen, de fazanten, de wulpen, de bergeenden rakelings langs u wieken. Gaat u naar Hoek van Holland, naar Roekan je. naar Oostvoorne en dan noemen we maar drie plaatsen op. Wij zijn een dagje naar Oostvoorne ge weest. Een gezegend oord, zeiden wij toen wij vertrokken. Het ouderwetse, toen wel gezellige trammetje van de R.T.M. brengt ons er *s avonds heen. Een dik uur lang worden we door elkaar geschud. Dan staan we midden in Oostvoorne. Echt een dorp is het hier. Het is donker en er lopen maar weinig mensen langs de straat. Maar die weinige mensen zijn vriendelijk en lopen een eind mee als ge de weg vraagt. En het hotel is com fortabel, niet luxueus, maar echt Hollands, degelijk, rein en goed. Er zijn maar een paar gasten voor de nacht. „U moet eens over een maand komen," zegt de hotelhouder. „Dan zit ik stampvol. In Juli en Augustus ben ik nagenoeg vol geboekt. Jammer, dat er niet wat meer vacantiespreiding is. Dan zouden wij veel meer mensen kunnen ontvangen." Oostvoorne verwacht een goed badseizoen. Dat wordt ons ook de volgende morgen duidelijk als wij hier en daar ons oor te luisteren leg gen en ieder druk bezig vinden metde voorbereidingen. Het hangt natuur lijk van het weer al Zo was 1947 een goed jaar, 1948 een slecht en. ook 1949 had beter gekund. Als het slecht weer is blijven de mensen weg. Wie geboekt hebben, komen wel. Maar men moet bet hier in Oostvoorne voor een groot deel van de dagjesmensen hebben. Op war me zomerdagen komen ze met hele karavanen uit Rotterdam, wel eens tienduizend op een dag. Soms staan er veertig wagons van de tram bij het stationnetje. „Daar is die tram ook voor nodig." zegt men hier. „Hoe wil men ai die duizenden men sen met bussen, vervoeren?" Er komt van de. zomer wei voor bet eerst een busverbinding tussen het dorp en het. strand» naast bet-tram metje. Ook gaat er weer een boot van Rotterdam op Oostvoorne varen- Wij behoeven Rotterdammers niet te vertellen hoe het strand in Oost voorne er* uit ziet. Waar een dertig jaar geleden nag een mooi strand lag is nu een brede groene strook, het groene strand. De oude stenen strandtrap loopt nu uitin een dicht begroeid terrein, domein van tal loze watervogels. Het strand, even prachtig ais voorheen, is een paar honderd meter verderop komen te liggen. Maarna vérloop van weinig jaren zal ook het groene strand weer geel strand geworden zijn. De zee neemt, de zee geeft. De afdamming van de Brielsche Maas, aldus hebben de geleerden voor speld, zal weer zand afzetten tegen het groene strand. Dat is een kwes tie van enkele jaren. Mening van burgemeester Maar die afdamming zal nog meer gevolgen hebben. Wij hebben er over gesproken met de burgemees ter, de heer Van Voorst van Beest en de gemeentescretaris, de heer A. Bolwidt. De laatste is ook voorzitter van de VVV en met hem en de secretaris, de heer Boerman, hebben we een tocht dwars door de duinen met hun vele meertjes en langs de stranden gemaakt. Wij kwamen door een weelde van vaak zeer bijzonde re bloemen, en planten en ontdekten een zeldzaam rijke vogelwereld, welke voor die van Texel niet be hoeft onder te doen. Het is hier een uitgezocht oord voor de vacantie- gangers, was ons oordeel. Maar het wordt iets unieks, bleek ons, als die afdamming van de Brielsche Maas een feit is. "*L Welhaast nergens tn het land zijn de duinen zo fraai als op Voorne. Vooral de flora in het prachtige landschap is zeer belangwekkend. zijn verscheidene molens, die lang zaam malen. Een recreatie-oord aïs Oostvoorne, dat in de zomer vele tienduizenden gasten trekt en in de toekomst nog veel meer bezocht zal worden, kan het zonder een water leiding en een riolering niet langer stellen. De hotels hebben die water leiding wel, maar de meeste woon huizen en dus de talloze particuliere pensions nog niet. Maar als we de burgemeester goed begrepen hebben zal hij niet rusten voor aan dit ongerief een eind is gemaakt.*" Er komt nog bij. dat Oostvoorne, na de verwezenlijking van Botlek plan nog maar vijftien km. van Rot terdam verwijderd zal liggen. Dat het plaatsje zich in de toekomst meer en meer als forensendorp voor de Rotterdammers gaat ontwikkelen kan wel zeker worden geacht. Er is nu al zeer veel aanvraag. Als er maar huizen waren! Maar dat komt wel. zegt de burgemeester. Nog een poosje geduld. In de vergadering van de Wijkraad Hillegersberg—Schlebroek gaf het derde punt op de agenda gisteravond stof genoeg voor uitvoerige discussies. Het ging over de aan»ijzing van vertegenwoordigers van de raad voor een bespreking met representanten van andere wijkraden betreffende contact met de gemeente o.a. op sociaal terrein. (Van een onzer verslaggevers) Dirkzwager'* Scheepsagentuur N.V. te Maassluis, hei bedrijf, dat de schakel vormt tussen het schip op zee en de wal en sinds een tachtigtal jaren een steeds groeiend aantal diensten van de toeest uiteenlopende aard verricht ten behoeve van de scheepvaart en handel in de Maasstad en de havens langs de Waterweg, is sinds de bevrijding geleidelijk aan in minder gunstige positie gekomen wat de behuizing betreft. Het bedrijf Is ge splitst: het ene sterk gegroeide deel van reportage, radio- en telexdienst zit samengeperst in een klein, houten gebouw aan het havenhoofd, het andere deel en wel administratie en boekhouding huist in een pand aan de Haven. Toen wij indertijd Over Dirkzwager's Scheepsagentuur schreven ter gelegenheid, van bet. vijfenzeventigjarig bestaan hebben we vermeld, dat geen feest zou worden gevierd, maar dat inen er de voorkeur aan gaf alle energie te besteden aan het ontwerpen van een nieuw gebouw, waar aan het bedrijf zo dringend behoefte heeft. Vervalsers willen altijd grove winst maken ROTTERDAM Dezer dagen werd 'aan de keuringsafdeling van de Rotterdamse Fbilatelistenvereni- ging verzacht een- serie Suriname DC. X 1931 te keuren. Men kwam tot de conclusie, dat men met een geraffineerde vervalsing te. doeyi had. Tot op heden was op deze serie nog geen vervalsende opdruk aangetroffen. Daar de serie in on vervalste staat ruim f 180.- verte genwoordigt, acht de keuringsafde ling het vanzelfsprekend dat ze ip grote hoeveelheid is aangemaakt. In verband daarmede wil genoem de keuringsdienst de zegels gratis, keuren, indien deze in de laatste tijd zyn aangekocht. ROTTERDAMS RECHTER STAAT TERECHT (Eigen-'bericht) Vanochtend stond voor de arron dissementsrechtbank in Den Haag terecht mr H. B. van R„ rechter bij de arrondissementsrechtbank te Rot terdam. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Er waren zeven getuigen gedagvaard, onder wie prof J. Waterink, dr Van Laar en de heren Munster, Fokma, Dekker en Metsier. van de straat af. Op de volgende eta ge is aan de voorzijde ongeveer de helft van de totale oppervlakte be stemd voor de zeer belangrijke re portage-afdeling van het bedrijf. De rapporteurs hebben in de eersje plaats voor een goede uitoefening van hun werk een ruim uitzicht over de rivier van node. Hieraan is tegemoet gekomen doör de voorge vel met twee schuine hoeken te projecteren, elke hoek voorzien van een breed raam, terwijl ook grote ramen komen in de zijden. Boven dien zal het gehele rechte gedeelte van de voorgevel van een ruim bal- con worden voorzien. Achter de re portage-afdeling zullen de telex- en radioluisterdiensten' worden gehuis vest. Hier komt ook het Rijksteie- graafkantoor, terwijl voorts met de bergruimte rekening is gehouden met het onderbrengen van een radarafde ling. Op het dak is een ruimte van kleinere afmetingen geprojecteerd, die benut zal worden voor enkele slaapplaatsen. Zoals gezegd zal het nieuwe ge bouw op de dijk worden gebouwd en wel «ets verder landinwaarts dan het tegenwoordige houten gebouw op het havenhoofd, dit in verband met de plannen tot rivierverbetering van Rijkswaterstaat. Met de bouw zal worden begonnen, zodra hiertoe ver.gnnn.ng afkomt van Rijkswater staat en andere instanties, waarop naar de directie vurig hoopt, niet te lan»» meer zal behoeven te worc'. :tï gewacht. Wanneer een schip 'n groter inhoud moet wordèn gegeven, pleegt men het te ver- lengen door 't dtoars- scheeps in tweeën te snyden ere een nieuw tussenstuk te bouwen'. scheepsvergrotïng ge heel anders aan moest pakken. Men heeft na melijk een grote zol derschuit langsscheeps in twee helften ver deeld. De ene helft van het schipdat bestemd De aard van liet vaar- is voor het ueruoer tuig bracht mee, dat van betonnen palen, het scheepsreparatie- werd door middel van bedrijf „De Hoop" te sleden mim een meter Schiedam zo'n opzij geschoven. Daar na is men begonnen met het aanbrengen van nieuwe spantdele» en Jitfl'dplaten. De al dus verbrede zolder schuit zal dan dertig ton meer kunnen la den. Op de foto tiet overlangs doorgesne den schip op de hel- ling. fEigen foto Een tocht langs de oeners nare de Brielsche Ma as behoort tot de plezierige attracties, verbonden aan een verblijf te Oostvoorne. Want wat gebeurt er dan? Er komt in de eerste plaats 650 ha. cultuurgrond bij, hetgeen een goede compensatie is voor de 800 ha- gronden, die het Botlekplan opeist. Maar er ontstaat bovendien, een groot binnenmeer, waar men nog geen naam voor heeft gevonden, maar dat met zijn omtrek door een stichting in exploitatie wordt geno men. Daarin hebben de aanliggende gemeenten, zoals Oostvoorne. Briel- le en Zwartewaal deel. Er komt een fietspad rond het gehele meer en er komen, behalve de bouw- en wei landen. stukken bos langs de oevers. tT hebt al geraden wat dit bin nenmeer gaat worden: een centrum voor de watersport, zoals de Kaag en de Loosdrechtsche plassen en de Friese meren dat zijn. Het meer iseven groot als de Kaag en het Brasemermeer samen. Oostvoorne. aldus de burgemeester, heeft in dit opzicht zijn plannen. Oostvoorne zal in de toekomst niet meer alleen badplaats en een lustoord voor vogelliefhebbers zijn, maar ook een geliefkoosd centrum voor allen, die graag per kano, zeilboot of motor jacht door het water stevenen. Er komen ook inrichtingen waar men boten kan huren en vooral de velen, die het thans aan de Brielsche Maas gelegen kampeercentrum Kruinin» gergors bevolken, zullen daar graag gebruik van maken. Oostvoorne. het stille plaatsje met zün 4.000 inwoners, zal dus" binnen kort nog veel meer dan voorheen een der voornaamste recreatie-oor den voor Zuid-Holland zijn, dat in derdaad „elck wat wils" kan bieden. Een tweede Schevemngen, met dure dancings en luxe-hotels wil men er niet van maken, al zijn er wel open luchtconcerten. wedstrijden e.d. Het strand is breed en lang; de. duinen zijn uitgestrekt en de plas is wijd. Er kunnen vele duizenden mensen terecht zonder dat bet overdruk be hoeft te worden. Waterleiding en riolering Men wil Oostvoorne een badplaats laten voor mensen, die niet in de eerste plaats van het vertier, maar van de natuur en de buitenlucht willen genieten. Maar een beetje moderner wil de burgemeester zijn gemeente toch wel graag maken. Hij ziet met ongeduld uit naar het mo ment, dat Oostvoorne nu eindelijk eens een waterleiding en.oen riole ring krijgt. Het is allemaal in de pen en het komt ook wel. Maar er Bezoek Brits fregat aan Rotterdam H.M.'s „Cygnet" zal van 9 tot 14 Juni a.s. een niet-officieel bezoek brengen aan de haven van Rotterdam. Dit schip is een van de 18 eenheden van de zg. gewijzigde „Black Swan"-klasse. een fregat met een standaardwater-verplaat sing van on»:eveer 1.450 ton. De bewa pening bestaat uit 6 kits van 18.2 cm. S mitrailleurs van 40 mm en nog wat lichtere mitrailleurs. De bemanning telt 192 koppen. De voorzitter achtte het gewenst, dat de secretaris en hijzelf de eer ste maal eens poolshoogte zouden, nemen pn er verder geen vertegen woordigers van de wijkraad bij zou den zijn om de desbetreffende ver gadering niet al te groot te maken. Een der leden wenste aan dit duo de vice-voorzitter nog toe tc voe gen. Een derde wilde er zelfs vier man heen sturen. Nadat er tenslotte voorstellen op tafel waren gekomen werd er grondig over gedebateerd tot na twintig minuten drie voor stellen weer verdwenen waren en alleen het twee-mans voorstel over bleef, waarmee de vergadering bij nader inzien dan toch wel accoord ging. De heer v. Willigen lichtte zijn voorstel om B. en W. te wijzen, op de erbarmelijke toestand van de verlichting aan de Otnmoordsweg, nader toe. 's Winters kan het daar' zo donker zijn. dat er alle kans be staat op ongelukken en het de be woners niet mogelijk is met een veilig gevoel hun huis tc verlaten. Straatlantaarns zijn daar dringend gewenst. Dc raad ging volkomen met dit idee accoord. Ook over de toestand van de verlichting aan de Molenlaan werd een balletje opge gooid en ook daarover zal t.z.t. met B. en W. over gesproken worden. Strubbelingen in verhand met de exploitatie van de jachthaven deed een der leden een lans breken voor de gedachte of het niet goed zou zijn de gemeente eens op deze on gewenste en voor de watersport niet prettige toestanden te wijzen» Hiertegen ging een stem op. die meende dat het niet op de weg van. de wijkraad ligt om zich te be moeien met een kwestie tussen de huurder van de jachthaven en zijn buurman waarmee hij' niet tot een •er gel ijk zou kunnen komen. De -oorzitter meende evenwel, dat het hier niet ging om een. soort beslis sing in een geschil, doch louter een aanwijzing voor de gemeente waar van de haven wordt gehuurd, dat er een feitelijke toestand is. waar aan mogelijk iets verbeterd kan worden. Op deze manier kon de raad er zich mee verenigen. Bij de rondvraag werd desge vraagd toegezegd, dat er bij B. en W. op aangedrongen zal worden politietoezicht uit ie doen oefenen bij de plaatsen waar de schoolkin deren van de school in de "Wilhel- minalaan 'de Straatweg oversteken. Vroeger stond er geregeld op de spitsuren een agent, die thans ech ter sterk gemist wordt. Ook het uit diepen van de Voorpias. in de eer ste plaats uit hygiënisch oogpunt, zal opnieuw onder de aandacht vatt B. en W. worden gebracht. Auto in brand Gisteravond is tijdens het starten de motor van de bestelauto van de broodbakker G. A. S. uit Ridderkerk in de Overij sselsestrsat in brand ge raakt, vermoedelijk door kortsluiting. De wagen, die niet verzekerd was, brandde met dc Jadtng (60 broden) bijna geheel uit... Nadat omstanders met de blussing met emmers water en een blusapparaat begonnen wa ren. heeft personeel van slangenwa gen 65 de zaak overgenomen. Met een takelwagen is de auto wegge sleept. De belangstelling, vooral van de jeugd, was groot. VENLO In de vroege uren van Zondag 4 Juni slaagde de heer J. Coenen te Blerick erin een baars van 6 pond en 200 gram met een lengte van 53 cm. in de Tang-koel aldaar op het droge te halen. Het uitzonderlijke exemplaar zal worden opgezet. Op zijn toumèe door ons land ver-, gastte de_ Österreichische Lander- bühne Wien. een troepje Weense spelers, dat onder regie van Hans Thïmig elders a! De knecht van twee meesters heelt gespeeld, Rot terdam op Schillers Kabale und Liebe. Over het nut en. het genoegen van de vertoning van dit pathetische melodrama, waarin zo ge weet, de kuise jongedochter van een arme muzikant en een edele, adelijke jonkman het slachtoffer worden van geraffineerde intriges, zou men kun nen twisten. Ik voor mij kon er maar matig waardering voor heb ben, maar een groep meisjes van een HBS onder de toeschouwers scheen wel genoten te hebben, te oordelen naar het uitbundige ap plaus dat aan het slot werd ge bracht. De Weeners, voor het merendeel jonge krachten, waren technisch wel aardig geschoold, maar de man nen brachten het niet veel verder dan een min of meer vlot zeggen van de tekst. Bij hén was doorgaans van bezield acteren geen sprake. Van de speelsters kan meer goeds worden gezegd. Lla Ander bijvoor beeld, gaf de arme muzikantendoch ter Luise vaak treffende accenten en ook Cornelia Oberkogler deed wel knappe dingen als Lady Mil- ford. Een groep leden van de vereni ging Nederland-Oostenrijk woonde, op enkele begintaferelen na, de ge hele voorstelling bij. R» V. De violist Th. Abas heeft zich gis teravond in Ons Huis voorgesteld met een" góed gekozen programma, dat uit werken van. Handel, Vitali, de Falla, Nin en FrancK'bestond. Men kan hier zeker van eén zeer geslaagd debuut spreken, want hoe wel "Abes' spel nog aan diepte en rust kan winnen een te driftige en spitse accentuering van de melo dische lijnen in Handel's Sonate en in de Chaconne van Vitali. stroken niet met de brede stijl van deze composities, viel er violistisch. be schouwd zoer veel te waarderen en te loven. Vooral in de suite Espag- nole van de Falla en „En el jardin. de Lindaraja" traden de zeer goede instrumentale eigenschappen van de violist op de voorgrond. Met zijn begeleider Sas Burge be sloot Abas het concert' met de voor dracht van Franck's sonate, een werk dat ook in artistiek opzicht zware eisen stelt. Beide spelers stel den hierin zeker niet' teleur. Er waren vele momenten van spontaan, en geacheveerd musiceren, een mu siceren waarin Bunge die zich trouwens ook in de andere werken een muzikaal en technisch degelijk begeleider toonde volop gelegen heid vond zich te doen kennen als een pianist, die de kunst van het kamcrmuziekspelen zeer goed ver staat. HERMAN VAN BORN Gisteravond is de 44-jarige me- taalslüper Th. van W, uit de Pupil- lenstraat op de Westzeedyk.mel rijn fiets door een auto aangereden. Met kneuzingen aan de rug is hij in het Coolsingelziekenhuis opgenomen. FEUILLETON Beiaardbespeling Het programma voor de eerste avond- bespeling van het stadhuiscarillon op Woensdag 7 Juni a.s. van 20 tot 21 uur door de stadsbeiaardier Ferd. Timmer mans luidt als volgt: 1, Improvisatie over „De grote Schep per aller dingen". Ferd. Timmermans 2. Praetudium (op. 47) St. Heller a) Sing uit Jou lied. Anna Lambrechts-Vos b) Tafelberg. c) Kom dans met mij. 4. Gavotte, 5. a) Zonnelied, b) Des zomers, c) Meimorgen, 6. Sonate voor beiaard (1027), Ferd. Timmermans Allegro - Andante - Menuet - Rondo 7. a) Als 't klokje klingelt, Jos. Reekers b) Hopsa, heisasa, e> Dansliedje, 8. Pcstludlum, - Jef Demljn Chr. W. Gluck Cath. van Rennes -door Nicholas Blake 18 .„Ik niet, kerel. Ik was aan *t swingen met Saily." „O ja, natuurlijk. En dan die on- der-water-trekkerij. "Waarschijnlijk was dat een man, zeker iemand met grote, sterke handen. Er waren vijf- en-negentig mensen op het strand, daarvan kunnen we wel een groot aantal elimineren, als we iedereen vragen te zeggen waar hij zich pre cies bevond toen de incidenten plaats hadden. Maar dan houden we nog altijd een groot aantal verdach ten over. Jij hebt de nummers van de identiteitskaartjes van iedereen, die het strand 'verliet, opgeschreven en ook de namen van de metisen die geen kaartje droegen en de volg orde waarin zij weggingen. Natuur lijk zijn, er nog wel mazen in dat net, de persoon in kwestie zou bij voorbeeld het kaartje van iemand anders op hebben kunnen spelden. En ten derde die boodschap op het aanplakboord. Tenzij de grappen maker een medeplichtige heeft, moet hij het zelf opgeprikt hebben. Maar juffrouw Jansen kan er op zweren dat het er om 12 uur nog niet was, dus hij moet het er na het zwemmen opgehangen hebben. Dus moet hij bij de eerste mensen ge weest zijn, die het strand verlieten, want hoe later hij zijn briefje kwam ophangen: hoe meer mensen er In de hal zouden lopen. Dus moeten we zoeken bij de namen die boven aan je lijstje staan, Teddy. Dadelijk zullen we ze nog even doorzien. Tenslotte die stroop-geschiedenis. De kok heeft het magazijn nageke ken, maar er ontbreekt géén busje met stroop, Hij moet dus zijn eigen stroop gebruikt hebben, en daaruit volgt dat hij van te voren een plan. de campagne had opgemaakt; we zullen dus nog wel" meer van hem horen. We zouden natuurlijk de huisjes na kunnen, kijken. maar dat zou de gasten onaangenaam treffen, en hij zal zich toch wel al lang van het lege busje ontdaan hebben. Om kwart voor één hebben dc tennis spelers de ballen in de kleedkamer gezet, en om kwart over twee wer den ze weer tevoorschijn gehaald. In die tussentijd moeten ze dus be smeurd zijn. Een ontzettend lange j tijd om te controleren, al kunnen er ook misschien mensen te laat geko men zijn voor de lunch of vroeg van tafel gegaan zijn. Lieve hemel, het is allemaal zo vaag!'* Kapitein Wijs streek wanhopig met zijn hand over zijn dunne haar. „Wat we nodig hebben is een paar rechercheurs of iets dergelijks." „Zal ik. eens proberen om zo'n poederverstuiver te krijgen waar mee ze vingerafdrukken opsporen?" vroeg juffrouw Jahsen. haar potlood op het papier houdend. „Vingerafdrukken? O, Jk snap het, die microfoon zou ons misschien meer kunnen vertellen. Ja. mis schien..,." „Gebruiken al die kerels tegen woordig geen handschoenen?" zei Teddy. „Je kan er geen touw aan vast knopen. We kunnen de gasten toch met als een troep misdadigers be handelen. Ik...,1* Er werd geklopt Paul Perry kwam binnen. „Neemt U me niet kwalijk," zei hij, „ik dacht dat U alleen was.1* „Alleen? Komt U Uw zonden op biechten?" zei Kapitein "Wijs gefor ceerd grappig. „Nee. Maar ik dacht dat ik U mis schien van dienst zou kunnen zijn bij die Boze Wolf-geschiedenis, Ziet Umisschien kan ik U eerst be ter vertellen waarom Ik naar Sprookjesland gekomen ben." HOOFDSTUK 5 Paul Perry's stem had die offi ciële intonatie, die hij voor zijn be- roepsgesprekken bewaarde. Hij deed dit werk nog maar kort, en daarom deed hij het soms nog wat onwen nig tegelijkertijd met trots èn met het gevoel een rol te spelen, net als een jonge officier die voor 't eerst zijn uniform aan heeft. Zijn stem klonk zakelijk, het was de stem van een bekwaam, onpersoon-, lijk employé, het radertje in de gro te machine heel anders dan zijn normale stem, die beurtelings aar zelend of aggressief, maar nimmer- zelfverzekerd klonk zoals nu. „Gewoonlijk," zei hij, „verzamelen we ons materiaal zo onopvallend - mogelijk. Gesprekken in cafè'e, op straat, en zo voorts. Soms zijn het ook w-el van te voren opgestelde vragen, maar dan worden ze toch zo onopvallend mogelijk gesteld in da loop van een gesprek. De mensen worden meestal wat schichtig als ze het gevoel krijgen onder de loupe genomen te worden, hoewel- publie ke opinie-onderzoek bij de massa langzamerhand, wel bekend is. Wan neer men het mij op de man af vraagt, ontken ik ook nooit aan pu blieke opinie-onderzoek mede te werken. Toen ik opdracht" kreeg, een onderzoek te doen in een vacantie- knmp. was mijn oorspronkelijke plan dan ook, mij voor te doen als een gewone gast. Maar de gebeur tenissen van de afgelopen dagen hebben er toe geleld, dat ik U thans voor kom stellen of ik mijn onder zoek niet zou kunnen combineren met wat detective-werk."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5