Duizenden kinderen, grote en kleine, vieren in stilte het feest van de R.V.S.mee Waterleiding exposeert op Ahoy Hel mooiste geschenk: een nieuw kamp in Hoek van Holland FILMS VAN DEZE WEEK VIJF EN TWINTIG JAAR VACANTIESCHOOL Dit jaar weer bijna drieduizend vacantiefeestgangertjes Nieuw kamp voor de R.V.S. Fraaie modeshow in Parkzicht van werk uit eigen atelier Men kan er in een vier meter hoge druppel kijken Gevecht in de achterhoede 3 blijken de non- „Met JJcifigr Ge- e kunnen gaan. (Van een onzer verslaggevers) Jan van Arkel heeft een pukkel op z'n neusZe hebben het altijd uit volle borst gezongen, die kinderen van de Rotterdamse Vacantia School. Er werd niets denigrerends aan het adres van Jan van Arkel mee be doeld, het werd alleen maar gezongen omdat je er van die heerlijk lange uithalen bij kon produceren en omdat.nu ja, omdat het zo lekker zong. O, weet u niet wie Jan van Arkel is? Als u dat vroeger aan de RVS-kin- deren zou hebben gevraagd, dan had u.van de hele knappe koppen waarschijnlijk ten antwoord gekregen: een gêschiedènisheid, Maar tien tegen één, dat men u zou antwoor den: Jan van Arkel, dat is die fijne boot van Van der Scbuyt, waar je meè naar Hoek van Holland mag met de RVS. Je had nog meer van die bóten, zoals de Harmonie en Juliana enach, wat doet het er toe. Belangrijk is alleen maar, dat duizenden'kinderen er héér-' lijké tochten mee hebben gemaakt naar Den Hoek, tochten, die tot stand kwamen door het onvermoeide werken van een groot aantal onderwijzers en het bestuur vaii de nu jubile rende RVS. Ze duurden wel vaak. lang, die tochten van 'Rotterdam over de Nieuwe Waterweg naar Hoek van Holland. Was je nog nooit eerder mee geweest, dan zat je voorbij Schiemond al verlangend in de verte te kijken of je Hoek van Hol land nog niet zag. Een volgende keer pikte je het handiger in en nam je het befaamde instrument mee waarmee- je kon „klosj esbrei- en'^Weet' ü'^et nog? Zohj doodge-- woon klosje- van je moeder, waar het garen; af was en waarin 'je vier spijkertjes .had geslagen. Vier draad jes wol er -doorheen en dan maar aan de gang. :13e jongens geneerden zich niets voor de meisjes, want je kon het breien .van leidsels om paardje te spélen tach gerust als een mannelijke bezigheidbeschou wen. Kilometers leidsels zijn er. ge breid in de meest variërende kleu ren, van. groen tot knalrood tot pimpelpaars. En dan... als je to taal geen zin in breien xneer had Hoek van Holland. Den Hoek met zijn duinen, waarin je voetbalde, kuilen groef, verstoppertje speelde en wat al" niet. Den Hoek; waar je onder de argusogen van de. „mees ters" aan het strand ging pootjeba den en waar je de in je ogen fan tastisch lange pier eerbiedig aan schouwde, De pier, waarvan je als kind dacht, dat hij welhaast in En geland reikte. En dan de spelen, waaraan je .deel mocht nemen, de flesjes melk, die je ih het .kamp kreeg, het zijn allemaal heerlijke herinneringen voor. hen, die als schoolkind deel mochten nemen aan het vaeantïefeëst' van de R.V.S. Zee en cliiin bij de hand Een kwart eeuw geleden werdde R.V.S., na tal van voorbereidende besprekingen, op initiatief van het N.O.G. Opgericht door een groep enthousiaste leerkrachten van het lager onderwijs in Rotterdam. Wet houder A, B. de Zeeuw juichte de plannen toe en zegde de hulp en de steun van de gemeente toe. Aanvan kelijk wilde men ae schoolkinderen bezighouden op terreinen in de stad, doch men kon geen geschikte vel- dèn vinden. Men kwam toen op het idee het buiten de stad te zoeken. In Hoek vanHolland slaagde men met een-, terrein,' afgestaan door de gemeente. Rotterdam,- Zee en- duin waren bij de hand eh een afspraak voor -het vervoer van de kinderen per boot'naar Hoek van Holland De RVS triert dit jaar haar zil veren jubileum. Duizenden, kin deren van de Rotterdamse scho len hebben in de afgelopen 25 jaar dank zij de RVS kunnen- ge nieten van zee en duin in Hoek .van'Holland. Gedurende dë oor log moest het werk van de RVS worden stopgezet, doch in 1347 is mèn met frisse moed opnieuw begonnenzij het dan, dat men zich enigszins moest behelpen met de kampotittHape. Hei mooiste jubileumgeschenk voor de RVS is wellicht het feit, ■dat er deze zomer een nieuw kamp in Hoek van Holland zal worden gebouwd. Dit kamp zal onder beheer komen van de com missie Vacantievreugd en de RVS wordt in de gelegenheid gesteld hét complex te pachten. Op 25 Juni-begint de firma K. J. de Winter met de bouw, die op SI Juli voltooid moet zijn. Een korte bouwtermijh, doch de firma De Winter is voor geen kleintje ver vaard, want zij heeft ook een be langrijk aandeel gehad in de snelle totstandkoming van de Ahoy'-corhplexen. werd met de rederij van der Scbuyt gemaakt. 'Duizend kindéren gingen deze eerste zomer in 1925 mee, een aantal, dat in de loop der jaren steeds is uitgegroeid. Voor de lei ding deed men een beroep op het onderwijzend personeel, dat een deel van. de vacantie opofferde ter wille van de stadsjeugd. 's Morgens vroeg vertrokken ...dekihderenr.'met de boten van dé rederij, om 'ff avonds ver moeid maar bruingebrand terug' Nieuwe dansschool in Zuid Vrijdagavond opende de hèer F. dé Groot in het souterrain van zijn nieuwe woninê aan de Dordtselaan een nieuwe dansschool, waar hij» naast zijn werk in gebouw „Spés", dat normaal door blijft gaan, lessen aan privé-leerlingen hoopt te geven. Het zaaltje <12X5 m), ziet er erg ge zéllig en "gedistingueerd uit en zonder twijfel voorziet het in dit deel van de, stad in een grote behoefte. Enige intimi waren bij de opening geno digd en de avond werd in feestelijke sfeer en, natuurlijk, met een dansje, verder doorgebracht. Britse ambassadeur opent tentoonstelling Tentoonstellingen als deze dragen bij tot een betere verhouding tussen de landen. Vandaag lijkt het echter veel op „Bringing coals t-o New Castle", aldus sprak Vrijdagavond Sir Philip Nichols, ambassadeur van Groot-Brit» tannië, in de aula van het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam, waar hij. ingeleid namens Rotterdams burgemeester door «T. U. Schllthui.s, wethouder, van algemene personeelsza ken, de tentoonstelling „Van Vroom tot Van de Velde" opende. Deze expositie bestaat zoals wij reeds meldden, uit 17de eeuwse Nederlandse zecschilderijen uit Engels bezit. Hierna gaf Captain Eric C. Palmer M.C. uit Londen een toelichting op de tentoonstelling, waarna de aanwezigen een rondgang over de expositie maak- ten. Onder de aanwezigen merkten Wh e.m. op de wethouder van onderwijs en volksontwikkeling, A. J. van der Vlerk. PERNIS Het succes van het vorig jaar gespeelde Excelsior jubileum-tour- nooi was zó groot dat ook dit jaar een tournooi is samengesteld, waar aan deelnemen de Rotterdamse voet balclubs Neptunus, RFC en Xerxes, Zaterdagavond om 0 uur wordt al hier de eerste wedstrijd Excelsior 1 —Xerxes 2 gespeeld, nadat om 4.uur de ontmoeting Excelsior 2—Xèrxes 4 plaats' heeft gevonden. gesteld en toendértijd bepaald op f 10.000 per jaar daalde tot f 2800. In het crisisjaar 1934 stichtte men. toen de commissie „Duit in 't zakje" en deze commissie wist dank zij huis-aan-huis collectes weer be langrijke bedragen bij. elkaar te brengen, waardoor weer vele kin deren ook van werkelozen van een vacantie aan het strand konden profiteren. In *39 werd door de mobilisatie het werk abrupt afgebroken. De Duitsers roofden in" het begin van de oorlog het kamp in Den Hoek vrijwel geheel leeg, zodat men na de bevrijding practisch opnieuw moest beginnen. Pas in 1947 konden weer de eerste lOOQ schoolkinderen naar het R-V.S.-kamp in Hoek van Holland gaan, in samenwerking met de VKF, In 1948 waren het weer 1700 kinderen, in 1949 bijna 2000 kinderen en dit jaar zullen er waarf schijnljjk niet minder dan 2800 kin deren deelnemen aan het RVS-va- cantiefeest in Den Hoek. Dat is prachtig, zegt de heer L. H. Kloot wijk, die sinds de oprichting secre taris is van de RVS en dus zijn zilveren jubileum bij de RVS mee viert. Prachtig, want hoe meer zie len. hoe meer vreugd. En vreugde en plezier hebben ze, de kinderen van de R.V.S. Daarvoor hoeft u alleen maar hun glundere gezichtjes te zien, wanneer ze na zo'n fijne dag in Hoek van Holland terug keren Gelegen heidsstem pels PTT op Aboy1 Ter gelegenheid van de wereldhaven - ter.toonstelling Rotterdam Ahoy. wordt rldaar een tijdelijk bijkantoor der PTT gevestigd, waar gewone en aangeteken de stukken ter post kunnen worden be zorgd. Deze stukken zullen worden voorzien van een afdruk van een bij zonder stempel. Ook bij „500 Jaar Kal verstraal" in Amsterdam, in net historische stads „Domstad", dat van 14 Juni t.m 15 Juli as. voor het publiek zal zijn opengesteld, zal een tijdelijk bijkantoor der PTT worden gevestigd. De corres pondentie wo.-ct daar eveneens voor- zien van een afdruk van een bijzonder stempel. Voor eer» niet officieel bezoek arri veerde Vrijdagmiddag te Rotterdam het Britse fregat ..Cygnet". Hel schip heeft ligplaats gekozen in de Park haven. Op 14 Juni zal het schip ver trekken. „Het Masker" besluit zijn seizoen in de Schouwburg Op verdienstelijke wijze heeft dé toneelvereniging „Het Masker" gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg het seizoen besloten met eén opvoering van het frisse blijspel „George en Margaret". Dat deze toneelgroep op een succesvol seizoen kan terugzien blijkt wel uit het feit, dat. zij de .beker,, be schikbaar gesteld door de NATU, dit jaér in haar bezit heeft gekre gen door het winnen van de eerste prijs met de opvoering van: Mar guerite Gautier. Ook nu weer gaf het gezelschap er blijk van de kunst van toneelspelen goed te. verstaan. In het bijzonder viel op het spel van de heren H. Clausen, H. Kruis en L, Legierse, terwijl de dames A. Krtiis-Odems en B. Odems even eens uitstekend spel te. zien gaven. Al met al een geslaagde: uitvoering, die het bewijs levérde, dat ook amateurs blijk kunnèn geven tot goedeprestaties in staat te zijn. De regie berustte bij de heer Her man Clausen. De woeste golven, die aan het Noordzeestrand komen aanrol len,... het is altijd weer een im posant gezicht. En een prettig gé- zicht is het de stadsjeugd in de golven, ver van de gevaarlijke branding, te zien pootjebaden. te komen. Men achtte het na- melijk niet verantwoord om de kinderen geheel en al aan het gezinsverband te onttrekken en daarom keerden de scholiertjes iedere dag naar huis terug om de volgende dag weer opnieuw naar Den Hoek te gaan. - Het vacantiefeest strekte zich uit over een periode van vijf tien dagen-"- Men noemde de kinderen „trekkertjes". Latér kwamen er „blijvertjes" bij, dat waren oudere scholiertjes, die in het kamp overnachtten. De gelden voor het vacantiefèstün werden deels door de oudersder kinderen, deels door gemeentelijke subsidies en verder door giftên bij eengebracht. v "Uiteindelijk-voelde men de lange dagelijkse bootreis, die veel tijd vergde, als èen bezwaar. Men. ging praten met de Spoorwegen, doch het heeft nog heel wat vóetèn in de aarde gehad voor men tot een overeenkomst kon kpmén. In 193S hapten de Spoorwegen, toe én kon den de kinderen de reis per trein maken. Per reis kostté dit een stui- Ter per kind meer, wat voor de hele periode neerkwam op 45000 harde stuivers. Duit in 't zakje Het aantal kinderen, dat ih de jaren tot 1931 was geklommen tot bijna 4500, daalde in dé crisisjaren tot ongeveer de hèlft. Ook de gè- meentelijke subsidie in 1927 in- Hoeveel kuilen zouden de kinde ren van de RVS in de afgelopen 25 jaar ih het strand bij Hoek van Holland hebben gegraven? Dat het er tienduizenden zijn, staat als een paal boven water 't Venster Quartet Aardige titel: Quartet, maar zoek er geen vierhoeksverhouding achter, noch de geschiedenis van vier lieve kinderen of het drama van zangers of strijk- insirumcntalistcn. Quartet wil de auteur van. vele soort story's, W. Somerset Maugham, eren door yler van zijn be kende verhalen te verfilmen. U krijgt ze achter elkaar opgedist, vlak achter elkaar. Het eerste: Levens lessen is niet het sterkste. Het is het wat gerekt vertelde mopje van de jongeman, die, zijn vaders wijze lessen versmaden de. zich met eon lichte vrouw mee laat lokker». Hij ziet 's nachts dat bet juffie zijn portefeuille ledigt en de buivin een bloempot verstopt. Als hij na een greep in de pot vertrokken, is, bemerkt hij dat hij tweemaal zoveel geld heeft dan voor. de beroving. Nummer 2: De vlieger, verhaalt van een simpele man. zoon van tamelijk infantiele ouders, met een maniakale hobby voor vliegers oplaten en con strueren. Het vreemde zaad, nummer 3 van het quartet, is de magazine, story van een rijke jongeling die zo nodig pianist moet worden, maar als na zijn studie een be roemdheid van oordeel is dat. hem het nodige talent ontbreekt, gaat het jacht geweer af. waarmede de arme aan het knutselen is. Dood. Uit. Veel cn veel- beter is het laatste ver haal: De vrouw van de Kolonel. Cecil Advertentie Voor vele belangstel lenden hield het mode- iteïier van roevrouw C. M. de Jong-Kraan Don derdagmiddag en -avond in Parkzicht een show, in samenwerking met Maison A. van Veen en de firma C. Oversloot, die hoeden en bontwerk toonden, geheel in eigen atelier vervaardigd. Voor vacantie en strand zagen we slacks, de even onder de knie vallende broek, waarop gedragen werd een wijd jasje van felle kleur, be schilderd met dieren- of bloemmotieven, wel ke pakjes, gecomple teerd mét een erote hoed, aan de Chinese koeliedracht doenden ken. Over schouderlóze jurken wordt een om slagdoek gedragen, of, zoals bij een elegant toi letje van effen met ge bloemde groene stof, een wijd mouwloos mantel tje: Mantelpakjes en mid- lagjurkjes hebben veel al een ruim vallende t*Ug; bij een pakje van sen grijs pepita-ruitje zelfs zo ruim aan het gladde schootje aange- rimpeld, dat bij geheel overbloest. Bij dit toi letje had de firma iïes- sels pumps vervaardigd van stof van het pakje, met lederen hak en teen. Alle door deze fir ma geleverde schoentjes zijn handgenaaid, waar bij kunstige hoogge hakte sandalen, die he laas slechts weinig vrouwen - wie loopt gemakkelijk op een 7 cm-höge hak? -r- met de nodige elegance kunnen dragen. Bij de cocktail-, jurkjes viel bijzonder op M^ssaline", een zwarte rok, van voren strak,' van achteren met uit springende plooien en- een schouderloos, mat groen lijfje, geborduurd met parels, waarbij eén zwartavondkapje werd gedragen. Naast vlotte strooien kapjes met gar nering van verèn of een toefje bloemen opzij; sportieve hoeden met kleine omgeslagen rand; grote naturelklenrige strohoeden, muntten uit de met pailletten be- stikte avondkapjes. ,een bijzonder. flatteuze hoofdbedekking bij cocktail- en avondjapon. Vele tolletjes wérden gecompleteerd met een martercollier of met een zó moderne stola van blauw-, of zilvervos. De bontmantels hébben een grote ronde kraag, bij een bruin Indisch lam, zo verwerkt, dat hfj als capuchon kan dienen. Een bijzonder mooie nerz niurmelmantel, een Virginische bisam en een .wasbeermantel wa ren opvallende stukken Hit de fraaie bontcollec- tiè. Veel water is er op Rotterdam Ahoy". Water In bas sins, water in goten, rimpelloos en golvend water, wa ter van glas, karton, hout; blauw, groen, geel water, ge fotografeerd, geschilderd en getekend water, Over de brug van de Rijnvaart-stand stroomt echt water en het klatert langs een enorme draaiende wereldbol ;,de zee", in. Dat is de Rijn, waarvan maquettes, foto's en teksten, vertéllen, dat hij door een enorm bevuilingsgebied stroomt. Afval van industrieën, stadsriolering, de kali- münen in de Elzas, het Ruhrgebied, de scheepvaart, dat alles zorgt ervoor, dat het Rijnwater 20 onzuiver mo gelijk is,, als .het Rotterdam bereikt. Dat troebele, onzuivere, van bacteriën wemelende waler nu, gebruiken wij. We wassen ons ermee en drinken het. Dat zelfde water? Ja en nee. In de laatste bocht van de rivier vóór de stad ligt de Gemeentelijke Drink waterleiding. Die maakt het vuite Maaswater tot schoon leidingwater in een enorm zuiveringsapparaat, zoals Nederland er geen tweede kent. Het is een goede gedachte geweest om het systeem en het belang van de drinkwaterleiding ook op Ahoy' te demonstreren. Temeer omdat men met een stand aan het Oosteinde van de grote hal logisch kon aansluiten op de „leverancier van de grondstof", de Rijn. Het is ook de architect van de Rijnvaart-stand, Herman P. C. Haan, die de Drinkwaterleiding voor zijn rekening heeft gekregen. Hel wordt geen groot, wel een bijzonder Interessant object. In het centrum van de stand en stellig ook van de publieke belangstelling zal een enorme drup pel ongezuiverd Maaswater staan. Vier meter hoog, van blauwzilverig geverfd triplex, met tien kijkgaten, waardoor men een blik kan werpen op een griezelig tafereel: een micro-projectie van één druppel water, dat zijn gang door de verschillende fil ters nog voor de boeg heeft. In een vingerhoed (1 cm3> van dit v/ater zitten behalve slib en „gewoon" vuil lOO.OCO bacteriën. Een gedeelte daarvan ziet mor,, en kele honderden malen vergroot, rondkrioolcn. Om de ontstelde bezoeker weer wat gerust te stellen is tegen een wand erachter eon grote druppel gezui verd water, van glas, aangebracht. Maar uit het ver schil tussen die twee druppels kan men leren, wat ccn enorm werk de Drinkwaterleiding te verzetten heeft voor de zuivering van het water. Water is belangrijker dan men denkt, zo wordt ons verteld. Water is kostbaar. Dat mag men wel bedenken in een stad, die in tegenstelling tot de meeste plaatsen een ongemeten verbruik heeft. Daarom stadgenoot, word nog meer „water-miuded". Gebruik veel water, maar verkwist het niet. Laat geen kranen lopen, daarmee verbreekt ge het gentleman's agreement tussen Waterleiding en niet- betalende verbruiker. Hoeveel liter gaat er bij een klein beetje lekkende kraan verloren? Een ontstellend grote hoeveelheid. De Drinkwaterleiding heeft er een prijsvraag van gemaakt. 15 Juni begint op de Ahoy' stand een kraan te lekken, en het publiek mag raden, hoeveel liter er tot de slui tingsdatum twee maanden, later onbenut wegge lopen zijn. Nog meer laat de stand zien; de kringloop van het water, de watervoorzieningen het verleden, het systeem van de filters, het verbruik, dat vorig jaar 48 millioen m3 (156 liter per hoofd per dag. het hoogste verbruik in het land), bedroeg en nog steèds stijgt. En dan het begrip „water": zonder water is geen leven mógelijk. Parker geeft er een prachtige typering In van de gepensionneerde kolonel, een echte beperkte ijzervreter, wiens vrouw (Nora Swinburne) sensatie verwekt in de literaire wereld met de uitgave van een gedichtenbundel, Lutusca Opstand op Cuba Ongelukken zijn nooit uitgestoten als de Amerikaanse film zich gaat bezig houden met recente geheet of semi- historische gebeurtenissen. John Huston beeft een filmverhaal ge componeerd over de verzetsstrijd van 'vrij®' Cubanen tegen het dictatoriaal régime, dat het Caraïbische eiland in de jaren '30 geteisterd heeft. Ondanks wat Wild-West achtige avon turen is „Opstand op Cuba" (We were strangers) een gave film, spannend op de goede manier en voortreffelijk opgenomen met een sterk volgehouden rhythme. Wie er ook een bescheiden rol in heeft? De nu oude Ramon Novarro, (Ben Hur!)lange tijd onzicht baar .gebleven. Victoria Vier jaren later...,. Een nieuwe fabriek. eerherstel. stichter van esn bloeiend exportbedrijf. Bewierookt door officiële personen en gehuldigd met een toast. De ex-collabo rateur hoort de toast aan en het film beeld verandert, De zakenman blijft, doch -de beelden van de na-oorlogse geestdriftige speechers verdwijnen en maken plaats voor uniformen en „Die Fahne Loch" Moffenknechten brengen èen toast op de collaborateur uit. Een mof, die een toast op je uitbrengt öf een hooggeplaatst vaderlander die dit doet, in wezen is er geen verschil. Je verdient geld en principes zijn rekbaar. Tijdens de oorlog was je collaborateur, nu ben je in eer hersteld en een goed vaderlander. En niemand verhindert je om brallende vaderlandslievende woor den in je mond te nemen of ze af te drukken Daarnaast de oud-illegaal. Je bent toch bij de illegalen geweest in de oorlog? Ja, stom genoeg. Dt Deense film „Vier jaar later" is schrijnend. Maar het beeld van na- oortogse problematiek is eerlijk. Je'gaat de bioscoop uit en je bent bitter Arena De man die mij gegeven werd Enigszins bevreemdend werkt het be gin van 'Madness of the heart'. De over- schone. rijpe Margaret Lockwood in het witte novice-gewaad, devoteltjk schrij dend door de gangen van een nonnen klooster. Hoe moet dat verder gaan? vraagt men zich af. Gelukkig is dit slechts een tijdelijk reces van bet wereldlijke leven, al is de reden van Margaret's teruggetrokkenheid droevig genoeg. Ze is namelijk plotseling blind geworden. Terug in de maatschappij trouwt ze snel met een suave Franse graaf, maar een mededingster (Kathleen Byron),, die een slechte verliezer is. maakt het verblijf in het scboon-ouder- iijke kasteel tot een hel. Kortom een verhaal, waar een damesblaadje misschien nog wel mee voor de dag zou durven komen. De ver filming echter is met bijzondere zorg en kennelijke smaak gedaan Cineac Colosseum Katinka Dat zelfs een baby een mens In moei lijkheden kan brengen, ondervindt Willy Frltach in de nieuwe Duitse film „Ka tinka". Hannelore Schroth, als Katinka, wórdt aanvankelijk afgewezen als actrice door Georg Forster (Willy Fritsch).. Bij wijze van wraakneming, en om te bewijzen, dat zij wel degelijk over talenten beschikt, 'dringt zij met een tijdelijk geadopteerde baby het huis van Forster binnen. Op .een voortreffelijke manier speelt zy daar de roL van eer» jonge vrouw, die met haar kind door haar -man op straat is gezet én hu bij Forster om bescherming smeekt. Prinses V De grote diefstal Hard kletsen de vuisten en vrolijk knallen de revolvers in dé rolprent De grote diefstal. Maar de gierende auto banden, die langs Ijzingwekkende haar speldbochten snerpen, vormen toch wel de voornaamste attractie. Dan is het een koebeest, dan een hele troep gelten, dan een opgebroken weg die dé doorgang belet. Het gaat om een som van 300.000 dollars, die is gestolen en 'een psar Ame rikanen, dJe er jacht op maken. Robert Mltctium ts de held van het verhaal cn Jane Greer En gels-Fran s-ïers-Schotse afkomst staat hem by. Ook met de jeep netjes vit de film weid" goed om ti HET is. na de berichten, welke thans zyn verschen-sn over de rapporten inzake de vliegvelden Sehieveen en Ypenfcmrg, wel duide lijk geworden, dat het betrokken ministerie op dit' moment zeker met zal toestemmen in de bouw van een. luchthaven, zoals de gemeente Rot terdam zich. die in de polder Sehie veen heeft gedacht. De vraaf: rijst nu of de belanghebbenden zien hierbij zullen neerleggen. Zo ïs het alge meen bekend, dat het Rotterdamse gemeentebestuur de verwezenlijking van de luchthaven Sehieveen onmis baar acht voor een stad, die het prae- dicaat „wereldhaven" met ere draagt. Waar de2e stad reeds eenmaal vele jaren achtereen, sinds het ogenblik, dat de vliegerij nog in de kinder schoenen stond, over een eigen vlieg veld heeft mogen beschikken, dat in het luchtverkeer zeker een belang rijke schakel is geweest, zal dit be stuur- moeilijk kunnen berusten in een vliegveldloze stad, waaruit on vermijdelijk en op de duur, bij een verdere ontwikkeling van het lucht verkeer. en wij denken, hierbij aan de charter-luchtvaart, financiële en. commerciële nadelen kunnen voort vloeien. Het is, nu deze kwestie in een be slissend stadium is gekomen, zeker niet toevallig, dat deze week in Eco nomisch Statistische Berichten een artikel is verschenen van de hand van de heer J. C. Ramaer over „Het luchthavenvxaagstuk in West-Neder land". In dit artikel wordt betoogd, dat uitbreiding der vliegveld accom modatie in West-Nederland gewenst is omdat een toeneming van het luchtverkeer zeer waarschijnlijk is en omdat de ontwikkeling van het vliegveld dit vergt. Vervolgens gaat de schrijver na' op welke wijze de luchthaven-accommodatie in West- Nederland dient te worden uitge breid, opdat Al voldoende verkeers- mogelïjkheden worden geboden; B. een technisch verantwoord, project wordt uitgevoerd: C, tegen zo laag mogelijke financiële offers. Het nadeel van een dergelijke be schouwing is. dat de stof sterk wordt samengedrongen, waardoor het in zicht in details niet voldoende tot zijn recht komt. Wat de schrijver wel tot zijn recht Iaat komen, is zijn voorkeur voor" Sehieveen, dat hij technisch en geografisch verant woord acht en in overeenstemming met Nederlands beperkte middelen. Een van zijn krachtigste argumen ten lijkt ons overigens de kostenbe rekening van het z.g. tangentieel Schiphol in vergelijking tot de aan leg van Sehieveen. Het eerste, dat centralisatie beoogt, zou Nederland aan investeringen bijna 70 millioen gulden meer kosten volgens de maat staven van vóór de devaluatie. Dit bedrag is thans vermoedelijk gro ter. Wanneer dit zo is. vraagt men zich uiteraard af welke zwaarwegende argumenten de meerderheid in de commissie Ringers mogën. hebben overtuigd om van Sehieveen af te zien. Ed verdergaande: wanneer de meerderheid noch voor Sehieveen, noch voor Ypenburg is, is zij dan soms wel voor een tangentieel Schip hol? Antwoord op deze vragen kan pas worden gegeven zodra hét advies aan de minister aan de openbaar heid, wordt prijsgegeven. Tot zolang zouden wij dus moeten zwijgen. Maar intussen vuurt de heer Ramaer een schot, dat veel overeenkomst vertoont met het rumoer in een. ach terhoede-gevecht. De voorstanders van .Sehieveen laten -zich vooréén gat niet vangen en als goede Rotter dammers kunnen wij dit verstaan. Toch geeft het tè denken, dat er een meerderheid is, die voor Sehieveen weinig of niets voelt. Hier moeten wel belangen op het spel staan, waarbij die van een wereldhaven in het niet verzinken. Rex i De Rebellen van de Prairie Onder de rolprenten, die westerns ge noemd worden, zit zo voor en na nog wel eens wat filmisch brandhout, maar al is het verhaal niet steeda even aan nemelijk,toch steekt „De rebellen val» de. prairie" een heel stuk boven het peil uit waarop dergelijke geschiedenissen doorgaans staan. Er wordt voldoende in geschoten en niet -iedereen, -die in het begin meespeelt haalt het einde zonder half of helemaal dood te gaan. Luxor i The two mrs. Carrolls Wie een variant wil zien op „Gas licht", kan deze bewonderen in de.film „De tweede mevrouw Carroll". Aan de mode té oordelen een. niet jonge film meer en ook in vele andere opzichten, tempo, spei, intrigue en climax niet ver- gelijkbaar met de rolprent, waarin. Charles Boyer de hoofdrol vervulde. Hier een lieftallige Barbara Stanwyck,, de tweede mevrouw Carroll, die pas. als zy ziek wordt, tot de ontdekking komt, dat haar echtgenoot-kunstschilder (Humphrey Bogart) haar, op dezelfde manier om het leven tracht te brengen als zijn eerste vrouw. Een film tnet ge-' miste kansen en geforceerde hoogtepun- ten. die desondanks met enig geduld wel te genieten valt. Capitol 1 Met heilig geweld Henry Kostex* is een beminnelijk humorist. Zie nu weer eens wat een ge zellig en grappig verhaal hij gemaakt hec-ft van de avonturen van twee zeer voortvarende Nonnen, Frans-Ameri kaanse kloosterzusters, die het in hun moedige hoofdjes hebben gezet in het Amerikaanse dorpje Bethlehem (in New England) eenkinderziekenhuis ta bouwen. Aanschouw met vreugde iioe die Mar garet en Scolastica door hun geweldige, heilige geweldloosheid een aartsgangster vermurwen. Loretta Vour.g en Celeste Holm spelen de nonnen alleraardigst en Eisa Lan- chester is weer op haai best als de ont roerend simpele miss Potts.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3