AI eerder was de berg Ararat doel van expedities Dr M. VAN BLANKENSTEIN 70 JAAR Brede eruditie en „het derde oog" kenmerken Nederlands grootste journalist Ingenieurs willen de zee terugdringen Herinneringen H 0 aan II. Marsman Verjaardag onder Afrika's tropenzon Geheel afgesloten kust zou Holland afdoende beschermen In Delft denkt men in grote lijnen DAHPO Hans Roozen .Bijgeloof verhinderde nadering van ark door omwonenden OP ZOEK NAAR DE ARK VAN NOACH Zeeschelpen op hoogte van duizenden meters PERZië PEPZ/E J V.i Zaterdag 10 Juni 1950 5 JJ AT is gemeen van jc," zal mijn vriend dr M. van Blankenstein brom- men, wanneer ergens in Afrika, waar hy op het ogenblik voor ons blad rondzwerft, de courant met dit stukje in zijn handen mocht vallen. En ik erken nederig, dat ik misbruik van da gelegenheid maak: Van Blan kenstein heeft zich, „door de vlucht", aan alle huldebetoon op 13 Juni, de dag, waarop hy zeventig wordt, onttrokken en mij ervan verwittigd, dat hij die datum „onopgemerkt" wil laten voorbijgaan. Ik heb mij op de vlakte gehouden, wel wetende, dat het eenvoudig niet aangaat, de zeventigste verjaardag van de grootste der levende Nederlandse journalisten maar te vergeten DE grootste? Ik schrijf die quallficatie neer na rustig overwegen en een imaginaire rondtoer over de journalistieke kaart van dit vaderland- Ja. van allen die er nog zijn. en in de tijd uitgedrukt van de laatste halve eeuw is Van Blankenateio bepaaldelijk en heel duidelijk de grootste. Hij dankt dat vooral aan drie eigenschappen: een brede en diepe eruditie, een ongemeen groot politiek combinatie talent, een nimmer aflatende, alles doordringende en door een welen- schappelijk verantwoordelijkheidsgevoel gecontroleerde belangstelling. (Van een onzer verslaggevers) DELFT. Onlangs stonden we met een niet onbelangrijk Nederlander die in water en zand doet, voor een machtige kóart van ons goede vaderland. Minuten lang had hij met half dichtgeknepen ogen naar het blauw en groen in het Westen staan turen. Toen greep hij een stok, richtte de punt op Hoek van Holland en liet de stok langzaam zakken precies langs de uiterst westelijke hoekjes van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden tot de kust van Zeeuws-Vlaanderen, ergens ten Wes ten van Breskens. „Eens zal dat allemaal dicht zyn! En ,eens' is niet meer zo ver van vandaag. Een enorme dyk, geen zeegaten meer, geen zout water meer, dat tot diep in het land de cul tuurgrond verwoest." En hij maakte een verliefd gebaar naar de lijn, die hij in gedachte reeds op de kaart zag staan. Het is overigens goed te beden ken. dat tussen bestuderen en uit voeren van dergelijke gigantische objecten gemeenlijk enige tijd pleegt te verlopen. De drooglegging van de Zuiderzee is een project uit het laatst van de negentiende eeuw. We zijn daarmee nu nog niet hal verwege. Onze weer- en zandman denkt over grote lijnerf; Voorlopig hebben we echter met kleinere be ginnetjes te maken. Of het in de resterende jaren van deze eeuw nog zat komen tot een algehele afslui ting van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse zeeboezems staat nog al lerminst vast. Grote mannen op het gebied van de waterbouw- en wa- terloopkunde zien de: mogelijkheid, dat de Westerschelde ooit nog eens zal worden afgesloten en dat Ant werpen evenals Amsterdam en misschien zelfs Rotterdam achter een groot sluiswerk zal komen te liggen. Maar men bedenke slechts wat de politieke problemen zijn, die daarmee samenhangen, om te be seffen, dat als het ooit gebeuren, zou,, er eerst toch nog heel wat wa ter door al die boezems stromen zal. Houden we ons daarom bij de realiteiten. Het zeewater dringt met iedere vloed tot diep. in het hart van Holland. Het dringt bovendien onweerstaanbaar onder de Holland se duinenbarrière door en het brak- Dordrecht en de Biesbos in üagel- vlucht? Jawel, van twee meter hoog te genomen. Een deel uan de na tuurgetrouwe maquette van de Ne derlands grote waterwegen, zoals dat in het Delftse waterloopkundige laboratorium voor studie-doeleinden is neergelegd. Hier wordt nauwkeu rig gemetenwelke gevaren het Ne derlandse. land ooit kunnen bedrei gen; en ookkoe wij nieuw land kunnen winnen, ionder dat elders natuurrampen zullen ontstaan. In het centrum van deze onderzoekin gen staat thans de drooglegging van de Biesbos, Nederlands water-long. Op de voorgrond de waterwegen situatie by Dordrecht, die precair zou worden indien men het alleen bij bedijking van de Biesbos laten. ke grondverwoestend water kan daar hoger naar de oppervlakte stij gen, doordat meer Oostelijk het zoete water langzaamaan al is te ruggedrongen- In een land, waar iedere vierkante meter grond een maximum aan landbouwproducten moet opleveren om een veel te grote bevolking in leven te kunnen hou den. is dat een acuut en ernstig gevaar. Daarom, dat zoute water moet er uit. De zee móét worden, terug ge drongen en ai zal de kust voorlopig niet van de Hoek tot Breskens kun nen worden afgesnoerd, er zal reeds nu een begin gemaakt moeten wor den- Dat is er trouwens. De Brielse Maas gaat op 17 Augustus dicht. En reeds hebben de plannen tot droog legging van de Biesbos vaste vor men aangenomen. In professor Thysse's waterloop kundig laboratorium in Delft, ligt op de grond, vele tientallen meters lang, een platte grond van het Ne derlandse water. Een natuurgetrou we copy In cèmcnt, leem, puim steenschraapsel en ijzer. De zeeboe zems. dijken, en rivieren, van de Hoek tot Lobith. Grote, pompen ja gen van twee kanten water door dit stromendal. Een pomp hij Lo bith zorgt voor het water uit de bergen. Een pomp in de Noordzee voor vloeden en springvloeden. Pro fessor Thysse heeft ons daar de ge volgen van een, superstorm laten zien, erger dari de St. Elizabeths vloed van 1421, waarbij meer dan honderdduizend mensen verdronken. Dat is geen grapje. „Een beschaafd land behoort zijn beveiligingsmaat regelen zo te nemen, dat ze afdoen de blijken ook voor die uitzonde ringsgevallen, die eens in de drie honderd jaar voorkomen," zei pro fessor Thysse. Hoog liep het water dat een jon ge Delftse studente stellig Eliza beth geheten met een handom draai opstuwde, over polders en hoge dijken. De Biesbos was een groot meer geworden. Dat was het ergste niet. „Kijk", zei een van onze begelei ders," straks gaat die Biesbos dicht. De plannen zijn daarvoor al uitge werkt. Maar stel dat die Biesbos nu was afgesloten. Dat water zou er gens moeten blijven." De man wees op Dordrecht. Als het alleen bij het indijken van de Biesbos zou blijven, 20U Dordrecht, (Eigen foto) waar een deel van de stad bulten EEN brede en diepe eruditie. Hoezeer de journalist dan ook méér „geboren" dan „gemaakt" moge worden, zonder achtergrond zal hij de hoogten van het vak moeilijk of niet bereiken. Van Blan kenstein heeft (en hoe?) letteren gestudeerd in Leiden, in Kopenha gen, in Berlijn. In 1911 promoveer de hij op een taalkundig onder werp. Nooit heeft zijn taalbelang stelling hem verlaten. Zijn in de oorlog verloren gegane kostbare bibliotheek getuigde ervan; zijn huidige (hij is weer verwoed aan het verzamelen gegaan) evenzeer Dat doorzetten van wetenschappelijk werk voor een journalist uitermate belangrijk is wie zal het ontken nen? De beslissende factor ligt niet in het onderwerp, maar in het ge traind blijven van de wetenschappe lijke zin, in de onrust, die die zin hl een mens onderhoudt totdat hij al thans het voorlaatste vraagteken heeft weggewerkt A lx in Kopenhagen begon Van Blankenstein zyn journalistiek werk voor de Nieuwe Rotterdamse Courant, blad dat hij trouw bleef totdat het hem ontrouw werd. Maar pas in 1909, als hij zich in Berlijn vestigt komt die tweede grote jour nalistieke eigenschap, dat wonder lijke politieke combinatietalent, tot volle ontplooiing. Hij blijkt „het derde oog" te hebben, dat de ver bindingen ziet en hem in staat stelt, de verklaring voor ogenschijnlijke vreemdigheden te geven. In zijn Berlijnse jaren wordt hij al een „primus inter pares", en ik bezeer hem niet zo ik zeg (de term is niet van een van zijn bewonderden) dat meer en meer „die Welt ist mein Advertentie it.MA jJwcxfd# hotp bij «tiWondhtid «oor V». der. Moeder en Vind. de toch al te lage bandljken ligt, zonder pardon verdrinken. Dat zou wegwerpen van het kind met het badwater zijn. Er zijn verschillende middelen om dat af te wenden. De bandijken in Dordrecht kunnen niet worden tbopgehooRd, omdat de ruimte in de breedte daarvoor niet aanwezig is. 2e liggen midden in de stad. Wat wel kan, is Dordrecht te vangen in een harnas van viergrote sluizen. Doch behalve dat dit ongehoorde bedragen zou vergen, wil Dordrecht zeehaven blijven. Wanneer het door sluizen, zou worden afgesloten, zou dat afgelopen zijn, meent de stad. De waterloop-mensen zien een andere oplossing en wij menen te weten, dat zij de minister aldus hebben geadviseerd; „Laat een grote dijk leggen tussen Overflakkee en de Hoekse waard, over het. eiland de Tiengemeten. Dan is cfe> ergste waterstroom, die door het Haring vliet binnendringt bedwongen." Het zou een grootse oplossing zijn, die bovendien de verloren Flakkëeërs uit hun isolement zou verlossen. Zelf hebben ze al aan geboden op eigen kasten een brug te bouwen. De dijk zou veel elegan ter zijn. Maar of het mogelijk is? Voorlopig gaat de scheepvaart tus sen Antwerpen en de Rijn goeddeels door het Voikerak en het Hollands Diep. Men behoeft zich geen illus- sics te maken: wanneer het Haring vliet bij Tiengemeten zou worden gedicht, zullen de schepen in bet Voikerak veel krachtiger stromen moeten overwinnen dan thans. Daar over zouden de Belgen nog wel een woordje te zeggen hebben. Ook de afsluiting zal dus niet op zich zelf kunnen staan. Het Hollands waternet is net als een schaakbord. Men kan er niet het geringste pi onnet Je verzetten, zonder dat elders een' raadsheer of een toren gevaar loopt. En "heel de waterbouwkundige wereld zoekt thans naar de steen der wijzen; het mat in drie zetten. Feld" op hem van toepassing leek. De N.R.C. heeft hem in 1920 reis- correspondent gemaakt. Daarmee kreeg zijn talent de volle kans. Hij heeft de wereld in welhaast alle hoeken doorkruist Zijn belangstel ling was letterlijk grenzenloos; zijn politiek inzicht maakte de kolom men van „de stercorrespondent" tot het beste dat de Nederlandse jour nalistiek toen opleverde. Sinds 1931 begon hij, ook in de N.R.C., „de Toestand", een dagelijks politiek overzicht, altijd precies „op lengte", altijd vol vernuftige interpretaties en waardevolle toelichting: wie ze herleest vindt een reeks journalis tieke juwelen. ZO bleef het tot 1937. De was sende macht van Hitler (die Van Blankenstein met z'n dodelijke pen voortreffelijk te lijf ging) had in ons land een neiging tot nare, neutrale voorzichtigheid het aan zijn gegeven. De N.R.C. achtte het tactisch verstandiger zich van Van Blankenstein te ontdoen. O tempora, o mores Ook de Haagse Post, die wekelijks zijn prachtige (maar dan ook waarlijk niet neutrale) over zichten bracht zette er een streep onder. En zo ontstond, tot mijn vreugde en voordeel, het persoon lijk contact tussen hem en mij. ik redigeerde in die jaren het „Utrechts Nieuwsblad", dat de strijd tegen de N.S.B. en het Duitse nationaal-so- cialisme poogde te voeren van prin- cipïeel-Nederlands gezichtspunt uit. Van Blankenstein bleek onmiddel lijk bereid mee te doen. Mijn toen malige directeur, de heer J. van Straten uit Driebergen, worde hier openlijk geloofd voor de mate van vrijheid, die hij Van Blankenstein en mij liet: dat was 'n demonstratie ■van Nederland's beste journalistieke tradities. Drie jaar tang werkten wij nauw samen Toen kwam Hitier. HET ontslag, dat de commissa rissen van het U.N. mij direct na onze capitulatie in Mei 1940 „wegens de gewijzigde omstandig heden" gaven, bleef van Blanken stein bespaard: hy was wijselijk op 14 Mei naar Engeland uitgeweken. Daar heeft hij zich grote verdien sten verworven door „Vrij Neder land" een onafhankelijk Nederlands weekblad, te redigeren. Hij heeft er ginds de grote tradities van de va derlandse journalistiek mee hoog gehouden. Sedert hij in 1945 in het land terugkeerde en zijn huis in Wassenaar dat op 15 Mei I940(!> ai door de Duitsers werd ingere kend weer had betrokken, is Van Blankenstein. medewerker van ons blad. Onvermoeid, met een onver minderde belangstelling en een on gerepte begaafdheid. Öp zijn ze ventigste verjaardag reist hij ergens in Lybië of de Fezzan en onze le zers profiteren van zijn enorme zaakkennis en zijn ontledend ver mogen. Deze Nederlandse journalist is te groot dan dat hij op „onopgemerkt" blyven aanspraak kan maken. Inte gendeel welbewust en met ge voelens van vreugde en van vriend schap heb ik hem in de zon gezet waarvan hij de warmte verdiend heeft en die hem, aiies bijeen ge nomen, naar ik hoop niet minder goed zal doen dan de zengende Afri kaanse. waaronder hij zijn verjaar dag viert. G. J. VAN HEUVEN GOEDHART. Het is Woensdag 21 Juni tien jaar geleden dat Marsman is omgekomen doordat de boot, waarmede hij pro beerde lilt Frankrijk naar Lissabon te komen, op een mijn stootte en verging. Met een zeldzaam voorko mende helderziendheid of liever voorziendheid heeft hij reeds in een gedicht van vóór 1933, getiteld ..Maannacht", nauwkeurig dit einde beschreven gelijk het zich heeft toe gedragen. H. Marsman was het prototype van de jonge dichter toen ik hem, nog in zijn eerste jeugd en opgang, leerde kennen. Alleen Shelley mis schien beantwoordde in die mate aan de romantische voorstelling van het beeld, dat de eeuwen hebben ge boetseerd naar die ideale godenge- lijke figuur van de jonge dichter. Zijn uiterlijk heeft hij beschreven In bet gedicht ..Zelfprotret van J. F," waarin hy weer verwerkt heeft een beschrijving van zijn uiterlijk, gelijk die in een critiek van de N.R.C. was ondernomen. Dichten was voor Marsman iden tiek met leven. Het creatieve had hij nodiger dan brood en hij was in de letterlijke zin ziek wanneer enige Kekkonen te Moskou met muziek ontvangen MOSKOU De Finse premier, dr Urho Kekkonen, die te Moskou een niauwe handelsovereenkomst tussen Finland en de Sowjet-Unie zal te kenen, is bij zijn aankomst in deze stad door Andrei Gromyko, onder minister van buitenlandse zaken, Mensjikof, de nieuwe minister voor buitenlandse handel, en MIkoyan, lid van het politieke bureau van de communistische partij ontvangen. Het station was met vlaggen ver sierd. Een militair orkest speelde de volksliederen van beide landen en een erewacht stond op het perron opgesteld. DEZE ACHTTIENJARIGE STU DENT uit Den Haag, onze jong ste correspondent", die de expe ditie van de Amerikaanse onder zoeker dr Aaron Smith naar de berg Ararat meemaakt om naar de resten van de ark van Noack te zoeken, schrijft hierfajj zijn eerste artikel Hieronder volgt een achtige voorwerp reeds verbrokkeld aan de fragment uit het verslag bijna zes jaar gezien, hoeken, alsof het door maar zij durfden het uit de mora'nen ^'et- bijgelovige vrees niet te scherwaldammen) be naderen, daar het alge- sehadvgd was geduren- meen geloofde gerucht de de langzame daling liep, dat vreemde stem- van de gletscher vanaf dat de „Levant Herald'1 publiceerde over de of ficiële Turkse nasporin gen van 1853 naar de resten van de ark. „Wij hebben van on- men binnenin gehoord de hoge toppen, die correspondent Trebiznnde bericht ont vangen betreffende de terugkomst van de Commissarissen, die van de Turkse regering de opdracht hebben ge kregen. om een onder zoek in te stellen naar de gerapporteerde ver nielingen door lawines in Mosul, Asbak Bayazid, werden en men zegt, dat achter deze vallei tot een, die meer dan de 17.000 voet reiken, een anderen durfde, een proces dat duizenden geest van een woest jaren geduurd moet uiterlijk had zien kijken hebben, indien men de uit een opening of deur natuur van het land en in het bovenste deel van het langzame tempo, het bouwsel. waarmee deze glet- ZWARTE MASSA echers zich voort be we- De Commissarissen, gen, in aanmerking vergezeld van bun assi- neemt. Het vooruitste- en stenten, besloten om dit kende gedeelte scheen de te onderzoeken, daar de ongeveer 40 tot 50 voet hoog, maar men kon niet schatten, hoever het in de gletscher doorliep. Nadat men door een van de gebro ken hoeken was binnen gekomen. vonden de on derzoekers het grolen- zwaargetroffen bewo- bewoners absoluut wei- ners in de valleien van gerden om zelfs de om- het Ararat-gebergte, die geving van de gletscher, zo bitter geleden heb- waar het schip zat vast- ben van de ongewone geklemd, te naderen. De koude van het seizoen, weg voerde door een te helpen. dicht bos en de oxider- De expeditie deed. een zoekers waren gedwon- ontdekking, die voor gen om de loop van de deels gevuld met heel de beschaafde we- stroom te volgen, waar- Van binnen was het in reld van belang zal zijn, bij men soms tot de afdelingen verdeeld met want te midden, van een borst in het water een hoogte van twaalf van de afgronden op de stond, dat bijzonder tot vijftien voet. Slechts berg Ararat, kwam zij koud was, daar het van in drie hiervan kon men de smeltende gletscher komen door de grote kwam. Ten slotte wer- massa sneeuw waarmee den zij beloond door het het gevuld was en ook zien van een grote, vanwege hun vrees, dat zwarte massa, die 20 of het schip met de over- 30 voet van de giet- hangende massa van de scher vooruitstak, aan gletscher naar bonedea de linkerzijde van het zou storten, ravijn. Zij zagen, dat het De Commissarissen. bij 'n gigantisch bouw werk van zeer donker hout, dat vastgeklemd zat aan de voet van een van de gletschers, waar van een deel vooruit stak, en waarvan men gelooft, dat het niets anders Is dan de oude ark waarin Noach en gemaakt was van hout, bij wie zich een Engels zijn gezin over de wate- dat niet in deze gebie- man bevond, kapitein ren van de Zondvloed den groeit, niet dichter Cascoyne, vroeger ver voeren. De plek, waar de ontdekking werd ge daan, ligt op een af- by dan in de warme bonden aan de Britse streken van de Ambassade in deze stad. Euphraat. waar de be- en welbekend als een stand van vijf dagen woners het „izim" noe- wetenschappelijk onder gaans van Trebizonde, men, naar men zegt het zoeker, zijn er van over. in het vilavet Van, in gopherhout van de iuigd, dat het de Ark Armenië, vier mijl van Schriftuur. Het was van Noach is en zij ver- de Perzische grens ver- goed bewaard gebleven, dedigen deze bewering wijderd. aan de buitenkant met door te verklaren, dat De bewoners van een donkerbruin pig- de nrk te midden Bayazid. dat ongeveer ment bedekt en stevig van sneeuw en ijs uit een mijl hier vandaan gebouwd. stekend bewaard is £■"- ligt. hadden dit raadsel- Het was grotendeels bleven." „De inateren namen af op het einde ran de honderdvijjtigste dag. En de ark rustte in de zevende maand, op de zeventiende dag der maand, op de bergen uan Ararat." Genesis) EMELHOOG verheft zich in het Oos ten van Turkije, aan de Turks-Russi sche grens, de berg Ararat, waarop volgens velen tientallen .eeuwen geleden het schip van Noach is blijven steken. En inderdaad zou geen andere berg een eerbiedwaardiger verblijf kunnen bieden aan dit vaartuig, waaraan de mensheid in ruim 600 zond- vloed-sagen de herinnering heeft bewaard.. In het bijbelboek Genesis wordt de plaats waar de ark strandde „bergen van Ararat" genoemd. Met Ararat bedoelt men hier dan het oude koninkrijk Uratu, het tegenwoordige Armenië, waarvan de ge lijknamige Ararat de hoogste top vormt. Zowel de Mohammedanen als de verschil lende secten der Christenen in het Midden- Oosten geloven, dat de overblijfselen, van de ark nog steeds rusten op de 5200 meter hpge Grote Ararat, die te zamen met de 1300 meter lagere Kleine Ararat het drie landenpunt vormt, waar Turkije, de Sowjet-Unie en Iran aan elkaar grenzen. De Armeniërs hebben een diepe eerbied voor deze berg, die door hen als „heilig en onaantastbaar" wordt beschouwd. De achttion- de-eeuwse Franse reiziger Tournefort vermeldde, dat het aan de omwonenden verboden was de berg te bestijgen. Ook was men gewoon bij het aan schouwen van de top neer te knielen en een kruis te slaan^ Deze eerbied voor de berg was de voornaamste' reden, dat de top van de Grote Ararat pas in 1829 werd bereikt. DE BERG' AR A RAT 5 0 WJ ET-REPUBLIEK LENINAKAN Q pvanga- OtRlWAN KACiYZMAN O O MARKARAO ELESKIRT -p ARARAT O a a din qARALJK <o OMAKU qHA&I ONAZIK OCHOI rvmeer- OWAN Kaspische de ber ARARAT war te Zee anbqel oteheran AD ii irmrif- V.PELT- PA Het was de Duitser dr Friedrich Parrot, die in dienst van de tsaar van Rusland deze en andere expedi- lijk vernieuwende en scheppende jeugd, tot aan zijn jonge dood op 40-jarige leeftijd voortdurend op de meest onbaatzuchtige en geconcen treerde wijze leefde voor de poëzie in haar hoogste en meest trotse be tekenis. De radicnnlheid waarmede bif zUn vroegste verlangens afsneed, toen bleek dat hen de jongeren die dat ze slechts bij vlagen kon uit- hij had willen wekken geen weg barsten en hem dan vaak in uitge- kon wijzen en in hun inertie geen putte toestand achterliet. Hij kende weerklank vond cn geen vonk kon geen compromis ten aanzien van wat ontsteken, deze teleurstelling heeft voor hem de kern was van het lc- haar troost gevonden in het besef, ven, dat hij onwrikbaar de eigen en nood- In een opstel in het Marsman-her- zakelijke weg is gegaan. De weg van denkingsnummer van „Criterium", een volkomen zuiverheid en van een September 1940 verschenen, heb ik fanatieke worsteling om echtheid en essentie. Waar, onder de jongeren door van thans, vindt men nog zo een ka- rakter? Het stompzinnig gezwam over aesthetics, waar hy wel eens het voorwerp van was, wordt te weerzinwekkender omdat zijn ge hele dicht-oeuvre juist op dat karak ter heeft berust. Wie hem na hebben gestaan zullen hem in hun gedachten houden. Ik eindig bij voorkeur met de woorden Victor E. van Vriesland getracht een ontieding te geven van zijn letterkundige betekenis en po sitie en van zyn eigenaardige hou ding ten aanzien van de cultmirtra- dig ik jn bedoeld opstel In „Critcri- nltie, een houding die Sn „Tempel en urn" gebruikte en die, na zijn levens- tijd het scheppende in hem niet fot Kruis", zijn geestelijk testament, zo uiting kwam: hij moest dan het bed Ingrijpend is gewijzigd. wanneer -- - wil en levenshonger, na zijn intensi teit en essentieel dicbterschap-als- houdën en zijn" lichamelijke zwak- Hier in dit korte woord part karakterstructuur, iets wezenlijks in heid kreeg de overhand op zijn ster- slechts de persoonlijke herinneringen Henny Marsman raken, wanneer zU ke geest. Want zijn geestkracht was aan een mens die met onblusbare spreken over de hartelijke, kinder groot. maar zo eruptief, zo fel en leefdrift en de edele woestheid van lijke en als rotsgrond betrouwbare hevig en volledig en ongebreideld, een onverwelkbare en heftige, tege- vriend. ties organiseerde. In zijn boek se zum Ararat" schrijft hij, dat het zeer goed mogelijk is, dat er zich nog resten van de ark bevinden in de uitgestrekte sneeuwvelden hoog op de berg. Hamilton, een Engelse onderzoeker, die de Ararat kort na Pf.rrct bezocht, achtte de ringen van zeeschelpen op een hoogte van dui zenden meters rond de Ararat reeds een voldoende bewijs, dat er in deze streken eens een geweldige over stroming heeft plaats gevonden. Talrijke klassieke schrijvers geven in hi«n werken bijzonderheden over de Ark van Noach. Zo schrijft Nico las Damascenus (30 v. Chr.M „Er is een grote berg in Armenië, voorbij Minyas, Bans geheten, waarop, naar men zegt, velen die ten tijde van de Zondvloed daarheen vluchtten, wer den gered. Ook zegt men, dat iemand, die daarheen werd gedreven in een ark, op de top van die berg landde en dat de resten van het hout lange tijd bewaard bleven- Dit zou de man kunnen zijn. over wie Mozes, de wetgever der Joden schreef." Het woord Baris betekent schip. Ook Flavius Joseph us. In later tijd Ben jamin van Tudela en Marco Polo, noemen de Ararat ais de rustplaats van de ark. Een Nederlander, Jan StruyE, be zocht de Ararat in 1670. Struys ge nas daar een monnik van een breuk en deze laatste gaf hem als blijk van dankbaarheid een kruis, gemaakt van hout uit de ark, en een stuk van dc rots. waarop de ark zou lig gen. Hierbij werd nog een certifi caat gevoegd, waarin dit alles werd bevestigd. In 1853 ontdekte een expeditie, die door de Turkse regering was uitge zonden om op de Ararat een onder zoek in te stellen naar aardstortin gen. dc voorsteven van een zeer oud schip. De vorm van de sneeuw toon de echter aan. dat deze voorsteven slechts een kleine vooruitstekende punt was van een geweldig groot vaartuig. Slechts een klein gedeelte kon betreden worden, daar het schip van binnen met ijs gevuld was. Vele Engelse en Amerikaanse bladen ga ven uitvoerige berichten over déze vondst en ook twee Nederlandse bladen gaven een kort bericht hier over. Het te Istanboel verschijnende blad „Levant Herald" publiceerde eon uitvoerig verslag, dat wij hier bij afdrukken. Naar aanleiding van deze berich ten besloot men een expeditie te or ganiseren, doch mén kon de Ararat niet meer bereiken door de EEN DRIELANDENPUNT, daar waar de grenzen can Turkije, de Sowjet-Unie en Perzië elkaar ontmoeten, ts de plants waar de Amerikaanse archeoloog dr Aaron Smith wil roeken naar de resten van de ark van Noach. Ditmaal heeft de Turkse regering de toe- stemming verleend die eerder werd geweigerd nadat Turkijes machtige buur de Sowjet-Unie, bezwaren had gemaakt omdat de expeditie van dr Smith „spion- nage" aan de Russische grenze?t tou beogen. hierna losbrekende guerilla, waar mee dc Armeniërs zich tegen dc Turken keerden. Enige jaren eerder, in iS78, was de bekende Engelse ontdekkingsreiziger James Bryce naar de Ararat getrok ken. waar hij op een hoogte van 4800 meter een stuk gopherhout (de houtsoort waarvan de ark volgens Genesis gemaakt zou zijn) ontdekte, met een lengte van vier el en dezelf de dikte. Het lag midden in het ijs en was volkomen versteend, zodat hij Slechts een klein stuk van dit brok hout at kon bikken. Volgens Bryce had niemand een dergelijk groot blok naar boven kunnen voe ren en daarom nam hij aan, dat het een fragment van de ark of een an der schip geweest zou zijn. Sinds die tijd zou de ark nog ge zien zijn door twee Russische pilo ten, die in 1916 een verkennings vlucht boven de Ararat uitvoerden en ten slotte is daar ook nog het verhaal van een Koerdische boer, Resjit geheten, die de ark in 1943 zou hebben gezien, maar de fantasie speelt bij de Oosterse volken een grote rol, zodat wij geen geloof aan dergelijke „ontdekkingen" mogen hechten. Zullen wij de ark deze zomer ontdekken? Wij kunnen er slechts naar gissen. Mochten wy iets vinden, dan zou dit een van de grootste archaeologi- sche vondsten van alle tijden z0n, waardoor tevena het tastbare be wijs zou zijn te leveren, dat het in Genesis opgetekende zondvloedver- haal niet is voortgesproten Uit de fantasie, maar de historische weer gave vormt van de grootste ramp, die de mensheid ooit heeft getroffen en waarvan de primitieve volken in de uithoeken van onze aarde uog al tijd tot In details de bijzonderheden kort verhalen. HANS ROOZEN.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5