HET ROTTEEDAMSCH Labour noemt plan-Schuman een t Brits journalist vraagt Qostduitsland om asyl Een echt huisje van Hans en Grietje met een (vriendelijke) heks 0.0e Jaargang, no. 136 Dinsdag 13 Juni 1950 Onze nationale belangen wijken niet voor Europese eenheid" Houdt arbeiders niet buiten plan-Schuman Atoomenergie en industrie Reuter-corréspondent wil niet langer „westelijke oorlogsstokers dienen" Barneveld ducht pseudo-vogelpest Bij baden of zwemmen verdronken I Hier en daar omveer Yoor schilders breekt nieuwe gouden tijd aan Nederland schenkt 1,5 millioen voor achterlijke gebieden Zilveren Krakeling in Groningen laat Vliegongeluk bij Bareiu; zes overle venei en zien wat kunstenaars in suiker kunnen Ontploffing in Britsé onderzeeboot Nee toch. Heus!' .J Schuman en Stikker Red, en! Adm.-Lange Haven 141, Schiedam IfoJ. 49300 Abonn-prijHtsper-week 0.35 pee twartaal 4.S0, losse nummer® 0.09' Opgericht door de Stichting ^Het Parool" DE Uitgc'/e N V De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries -Hoofdredacteur:-W. B. F. Schaper (Van onze correspondent) LONDEN, De Labour-partü beeft voor het eerst sinds de oorlog een officiële brochure gepubliceerd óver de buitenlandse politiek der partij. In dit geschrift, dat de titel „Europese een beid" draagt, Wordt de wenselijkheid om een gedeelte der souvexeiniteit aan supra-nationale lichamen over te dragen, ten enenmale van de hand gewezen. Eenheid dient té worden nagestreefd, gelgk dat thans geschiedt, door middel van samen werking lussen verantwoordelijke regeringen in gemeenschap pelijke overeenstemming. Het geschrift verwerpt ook de, idee van eén com plete economische! unie, door het op heffen van alle handelsbelemme ringen. Terwijl een economische uiiïe dus van de hand wordt gewezen, wordt eveneens jiè"' toogd, dat een vol- ledige politieke unie ook uitgeslo ten moet worden- geacht. „Het doel moet zijn", betoogt het geschrift, „om alle niet-commu- nistische vólkeren te verenigen in een enkel systeem, dat zowel économisch stabiel als politiek veilig is," Men kan de - leidendégedachte in het kort in drie punten samenvatten: le. Engeland's samemverking in Europa mag dé regering niet belem meren in het voortzetten* vanuitge- ■.breide controle ovér haar eigen huis houding. 'A.;':'- 2e. Engeland's véfbouding "tot West-Europa mag zijmpósitie als het zenuwcentrum van het gemenebest en bankier van -het Sterliriggebied niet in gevaar bréngen:-': 3e. De beiyeging naar Europals; GENEVE. De heer P. J. S. Serrarens, de Nederlandse afgevaardigde ter 33ste Interna tionale Arbeidsconf eren tie, heeft gisteren verklaard, dat de arbeiders een" stem moeten, hebben bij de uitvoering van 'het-plan-Schu man, dat hij even belangrijk, zo niét belang rijker achtte dan 't,Marshall-plan. Het: moet, io. zeide hij, geen privé kartel -worden, maar een supra nationaal orgaan, mét execu tieve rechten gebaseerd cp een internationaal verdrag, Indien een dergelijk orgaan, dat in vloed'zal uitoefenen op de gehele economie 'en dus op'de toestand van de arbeiders in de betrokken landen, wordt' opgericht, mogen de, arbeiders er niet buiten gesloten - worden.' Zij hebben een impreratief recht op rechtstreek se deelneming, T Inliet,,., zoeklicht Dat Amerika in "tiet"»geheim waar schijnlijk het besluit heeft genomen, af te. zien van een ernstige poging tot constructie .van de waterstofbom, wordt door Stewart Alsop in de New York Herald Tribune op goede gronden verondersteld. Minder dra matisch schijnt de .kwestie van het vinden van mid delen om .atomische energie als drijvende, kracht voor de industrie te - gebruïkén. "Maar! naar Alsop in zijn opmerkelijk artikel „Achter gesloten deuren vaststelt, is ook dit een pro bleem'van vitaal belang. Nog in Maart werd door deTtoenmalige, x uiterst 'kundige voorzitter van de Amerikaanse Commissie'voor de Atoomenergie- Lilienthal .verklaard; dat bet --Westen zich zou moetcn "bevrijden van ziin afhankelijkheid van kolen,".door de atomische energie'aan de industrie dienstbaar te maken.. Maar enige we-, ken na Liliërthals aftreden werd bet belangrijkste industriële object ge schrapt,' met de mededeling, dat men in plaats daarvan alle aandacht zou. richten op een plan," tot ontwikkeling, van door atoomkracht gedreven duikboten. En nog-iets later sprak Liliënthals opvolger, Sumner Pike, er in het openbaar zijn twijfel over uit, of het wel mogelijk zou' zijn. atomische energie voor de industrie te gebruiken. OP grond van dit alles nemen deskundige waarnemers aan, dat de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie zich geheel concen treert op militaire'objecten. Gezien de huidige internationale situatie moge dit een juist bestuit zijm Maar Alsop merkt terecht op, dat aan genomen, dat Liliënthal gelijk heeft en dat de- Sowjet-Unie met succes deze nieuwe grote bron van energie ontwikkelt, terwijl -Amerika dit na-: laat reeds dit alleen het gehele machtsevenwicht' in de wereld ten; gunste van het communisme kan verbreken!" Maandag arriveerde te Hoek van Holland- voor rhet eersthet nieuwe ss „Amsterdam" bestemd voor de nachtdienst Harwich--Hoek van Holland,-- Het zeer moderne schip is het derde van deze dienst, dat de naam van de hoofdstad- draagt. Zijn voorgangers waren in gebruik van 1894—1938 en van 1S30—194A Het laatste schip ging verloren bij de invasie in Normandic. eenheid dient ruimte te laten voor dé voortzetting van. dé politiek van „full employment"' en sociale recht vaardigheid. Deze politiek dient ver der over West-Europa te worden uit gebreid. - Het pamflet begint met te'consta teren, dat de houding van "dé Labour, partij tot het»probleem der Europese eenheid bepaald wordt door de •be ginselen van het democratisch-socia- lismé, door de belangen vanliet Britse volk als lid -van 'het,gemene best en van de wereldgemeenschap. Op nationaal, zo^el als'internatio naal .terrein moet do gemeenschap zo worden georganiseerd, dat zij aan haar'leden pelijkheiü van kans, ver antwoordelijkheid en offer waar borgt. .Dit eenvoudige 'morele-begin sel ligt ter» grondslag aan allé de mocratisch denken, doch hét kan alleen ten vollebevredigd worden, als de mensen in staat'zijn en: bereid, zijn. de werking der economische krachten te beheersen", Hieruit wordt de conclusie getrokken',1 dat de Labour partij dus geen verbintenis sen aan kan gaan, die haar eigén'of andexer. .vrijheid om.democratisch- socialisme na te streven en de nood zakelijke economische controle toe te passen, belemmert. In dé tw'ëedé plaats' wordt de po litiek van de Labour partij bepaald, door de noodzaak om Engeland's na- oorlogse problemen op te lossen. .Het geschrift beweert, dat .geen enkele regering Engeland voor een bank roet gevrijwaard zou kunnen hebben, zonder het algemene raam van de controlemaatregelen, die de laatste vijf jaar zijn toegepast,. Ten slotte onderlijnt het gesciirift het vitale belang van Engeland als zenuwcentrum" van het gemenebest en bankier van het gehele Sterlirig gebied, Dit leidt tot de conclusie, aat de „Labour partij de economi sche eenheid niet als een overheer send doel in zich zelfkan zien." Het doel moet veeleer zijn, 'een en kel systeem over de gehele wereld, dat alle biet-communistische volke ren verenigt. Het onmiddellijke doei. van .Europa's eenheid dient te zijn' bet in toom houden van de Sow jet expansie en het overbruggen van de"' „dollarkloof" in de naaste toe komst. De conceptie van een supra-natio naal lichaam, ten einde -Europa's eenheid te: bewerkstelligen, wordt: verworpen, omdat mét de bestaande anti-socialistische meerderheid in Europa waarvan het geschrift nogal somber zegt, dat .zij wel „per manent" zal zijn dit'de mogelijk heid van de Britse regering; om „full .employment" te handhaven en dé noodzakelijke economische controle, maatregelen toe te passen,, zou be perken. Een volledige economische unie wordt afgewezen, omdat de partij van mening is^ dat zulks een gevaar op zou leveren voor. „full employment" en economische .sta biliteit. „Dé. meeste aanhangers van deze politiek geloven, dat het vrije spel der economische krachten bin nen een continentale markt een be tere verdeling van arbeid en grond stoffen. ;tot stand zou: bréngen. De Labour partij verwerpt deze'theo rie te enenmale." In tegendeel, zij i»; van mening,: dat zulk een poli- tiek werkeloosheid en een dalende productie zou veroorzaken en daar door de dollarkloof zou vergroten en', een; voedingsbodem- voor. com munisme zou vormen. Op bovenge noemde gronden komt het geschrift j dan: tot de reeds in de aanhef van dit artikel genoemde conclusie, dat de. huidige, politiek van samenwer king tussen regeringen, dient te worden voortgezet. Minister Hugh Dalton, de voorzit ter van de sub-comiriïssie van het partijbestuur, die; .dit geschrift heeft opgesteld,, lichtte gisteravond op een persconferentie een en ander hader toe; Vanzelfsprekend kwa men er vragen over het verschil ih accent tussen de duidelijk afwijzen de taal van het' pamflet en de vroe ger verklaring van Attleë over het -plahiSchutna h. Dalton Het aichléchr;, ter niet uit zijn tent lokken. Hij -zei: wel, nog ééns, dat men Europa's be langen alleen kon bespreken binnen het ruime raam van de gemeen schap van het gemenebest en - van de wereldgemeenschap. Over het pian-Schuman wilde hij zich niet nader uitlaten. Het anbérijdbaarste paard ter wereld' moet Snake (slang, serpent) zijn, -een Rodeo-ors uit Oregon. Wie het op Snake 10 seconden volhoudt, kan zichzelf eenweester-rijder noemen. Hetis cowboy Dick Faircbiïd onlangs gelukt 15 seconden ire. de buurt van Snake's zadel te blijuen de toeschouwers waren diep on der de indruk, zowel van Snake's dolle sprongen als van Dick's vaardigheid. HOORN, Aan da veiling „Op hoop van Zegen" te Blokker zijn de eerste druiven aangevperd. Het was een partij van de kweker C. Koeman te Wester-Blokker. De druiven.werdeh geveild voor f. 3.30 .per kg..-,, BERLIJN. John Peet, de BerJynse correspondent van Reuter, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij de Oost Duitse Communistische regering om asyl heeft gevraagd, daar hy, zoals hij zich uitdrukte, „de westelijke oorlogsstokers niet langer wenste te dienen". Hij legde zijn verklaring af tijdens een persconferentie:, die bijeen was geroepen door de leider van de Oostduitse voorlichtingsdienst, Gerhart Eisler, in het voormalige pro- paganda-minlsterïe in de WWhelmstrasse. Peet. zeide, dat noch Russisch goud, noch Centraal-Aziatische waarheidspreparaten hem tot deze stap hadden gebracht cm bij verzekerde nadrukkelijk, dat hü geen communist is. Hy deelde mede pas na lang nadenken tot zyn besluit tè zijn gekomen en voegde daaraan toe, dat „de verdraaide en leugenachtige berichtgeving ovèr de vredesdemonstratie van de Oostduitse jeugd met Pinksteren" bö hem de doorslag had gegeven, De verklaring van Peet, die hij in het Duits voorlas, besloeg vijf blad zijden en" bevatte beschuldigingen aan bet adres van het „Amerikaanse imperialisme" en „de- oorlogsstokers in het westen". Hij zei, dat Amerika van Engeland zijn vazal maakt en dat er in' bét westen geen vrijheid van meningsuiting bestaat, „De wij ze, waarop de- betekenis van zijn- telegrammen in Londen veranderd werd".-en zijn ontdekking dat „be richten, die gunstig waren voor de. Duitse democratische republiek! door de kranten werden wegge gooid" hadden hem teleurgesteld. Zowel de directie van Reuter le Londen als de perschef van de Brit se militaire regering, te Berlijn zijn; door de stap van Peet volkomen, verrast. Zijn berichten waren steeds nauwkeurig, objectief en onberispe lijk. .Volgens Reuters hoofdvertegen- woordiger. in Duitsland heeft hij nooit enig teken van sympathie voor het communistische bewind getoond. Tussen Peet en Reuter bestaan thans geen betrekkingen meer.. De ex-cor- respondent heeft verklaard, niet lan ger in hét Britse perscentrum te zullen blijven wónen,' doch te ver huizen naar de Russische sector. BARNEVELD. Om de zich uitbreidende pseudo-vogelpest te bestrijden zijn te Barneveld reeds 20.000 kippen „vernietigd". Toch zijn tot en met Maandag weer20 'nieuwe gevallen van vogelpest aangegeven. De Barneveldse pluim veehandel ligt. volkomen stil. Bedrijf grenst hier. aanbedrijf, zo dat! totale vernietiging dreigt als niét strenge maatregelen worden getroffen, Alle pluimvee in een ge deelte van Barneveld moet opge- hokLrivordeh, hónden en katten moéten worden. .vastgehouden. Honden én katten welke toch los lopen'worden doodgeschoten'. Los lopend pluimvee wordt in beslag genomen en vernietigd. De 13-jarige. G; Bouten uit Kei pen is bij hét baden ia de Maas bij 'Venlo verdronken. Hij kon niet zwemmen en waagde zich te ver in de rivier, waarin hij plotseling vër- dwéèn, :v De 48-jarige:P.A. Hooykaas, be diende bij Vroom on Dreésmann te Den' Haag is- Maandagmiddag bij. het voormalige vliegkamp 1 „De. Mok" óp .Tèxel'verdronken.: .Zijn,:, .-vrouw- .en yïevAAm „hun. zes Linde- ren^wjft'éhVpi?" hfc^s&aïi3,:\tóën"!dit ongeluk gebeurde, maar zij - hebben er niets van bemerkt. Het -lijk was vanmorgen oogniet gevonden DEN h!AAG. Op gtond 'van het feit,n dat aan de Nederlandse Vak centrale volledig rechtsherstel is ver leend, waarbij de ministers van Jus titie en Sociale Zaken, verklaard hebben, dat de N.V.C. een voortzet ting is van de op 10 Mei; 1940 be staande en erkende Nederlandse .Vakcentrale, meent het bestuur aan-' spraak te mogen maken op een plaats in.het bestuur van de Stich ting van de Arbeid! g Weersverwachting geldig van S s§ Dinsdagavond tot Woensdag- M. 1 - avond: 3' g Veranderlijke bewolking met g- 1 enkele verspreide onweers- 'i J buien. Zwakke tot matige wind, g hoofdzakelijk uit westelijke g g richtingen. Weinig verandering P jêin temperatuur, jg pi 14 Juni Zon op 4.19 onder 21,01m Maan op 2.52 onder' 20-41. (Van een onzer. Verslaggeefsters) DEN HAAG. Twintig Nederlandse schilders vertoeven op het ogenblik In Frankrijk, zonder dat zjj zich zorgen behoeven te maken over faun hotelrekening. Dit is mogelijk geworden door het initiatief van een arts uit Holten, dr J. p. Nagelhout, die reeds in bezettingstijd besprekingen hierover heeft gevoerd met de Nederlandse Reisvereniging. Dr Nagelhout is van mening, dat een hotelhouder er belang bij heeft, de streek, waar. zyn hotel zich hevindt door een kunstenaar le laten uitbeelden. Het beste kan dit gebeuren in de stille tyd, wanneer zijn huis toch leeg staat. Hét .hoofdbestuur vande. Neder landse Reisverpniging is in overleg getreden met de Touring Club de France en het resulfaat was, dat zestig Franse hotelhouders zich" be reid verklaarden een Nederlandse schilder of schilderes gedurende éeh maand alsgastteontvangen. Het laat zich overigens aanzien dat dit aantal nog zal stijgen. Als tegenpres tatie schenkt de kunstenaar, de hotelier een der door- hem vervaar digde schilderijen.: Een aantal hotel houders in Twente hebben zich -ook reeds bereid verklaard éen Frans scjiildgr, ie. optyangèm-Voarivéis- en zakgeld zal de% kunstenaar echter, zelf moeten; zorgen.. Dit zal voor sommigen een bezwaar zijn. Het plan Is nu in eenaantal plaatsen een loterij te houden. De opbrengst hiervan zou dan ten goede komen aan een bepaalde schilder, die'' in ruil hiervoor belooft in die plaats een causerie over 'zijn .werk te komen houden en een van zijn stuk ken ter beschikking van- de .prijs winnaar te stellen. Het plan dat waarschijnlijk pas in September volledig in werking' zal treden heeft de volle instemming van het ministerie van. O. K- en 'WV dr Vroom, hoofd afdeling kunst zaken yan. dit departement, zegde toe, dat van overheidswege, steun zal worden- verleend -oirt na terug keer in.-Nederland de vervaardigde kunstwerken te exposeren. In het werkcomité dat de kunstenaars die voor een reis naar Frankrijk in aan merking wensen te komen, zal selecteren, hebben vertegenwoordi gers van de vier organisaties van beeldende kunstenaars zitting, ter wijl mr Vis van het Kunstcentrum de belangen van de ongeorganiseer de kunstenaars van verschillende richtingen vertegenwoordigt. Alleen hard werkende, serieuze, bona fide kunstenaars kunnen, in aanmerking komen. Inhet ere-comité hebben o.a.; de ministers Rutten,. In 't Veld en.Spit zen, dé directeur vanhet Stedelijk Museum te Amsterdam jhr W. J. H, B. Sandberg, de directrice van de Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag, mevrouw J. G. Hefting en de directeur van het Museum Boymans te Rotterdam, J, C, ,Ebbinge Wub- ben, zitting genomen. (Van onze New Yorkse corres pondent) LAKE SUCCESS.—Bij de ope ning van de driedaagse conferentie voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden, .waaraan, met uitzondering van de Sowjet- Unie en haar satellieten, aVle le- den-staten van de Ver. Naties! als mede een aantalniet aangesloten landen, onder welke Indonesië, deelnemen, .werd Hernan Santa Cruz van Chili tot voorzitter geko zen; Zuid-Slavië stelde daarop voor, een uitnodiging aan de com munistische regering van China te zenden, welk voorstel echter met grote meerderheid verworpen" werd, Nederlandonthield., zich -van; stemming/Indonesië steunde Zuid- Slavië,. Prof. de Vries, dievoor Neder land een bijdrage van anderhalf millioen gulden toezegde, zette uit voerig uiteen,, welke morele ver plichtingen ons land daarenboven bereid is op zich te nemén voor ef- ficiëote hulp, zowel practised als voorlichtend en- in coördinatie met het hoofdbureau té Lake Success, BAREIN. —-"Men vreest, dat 44 personen het leven hebben -verlo ren tengevolge van het neerstorten van. ëen "„Skymaster" van dé, ,Air France* nabij Barein, aan .de Per zische Golf, Het :ori!geluk' gebeurde Hedenmorgen vroeg. Er bevonden zich vijftig-perso nen in het vliegtuig. Zes werden opgepikt.: (Van. onze correspondent) GRONINGEN. De grootste internationale, bakkerstentoonstelling-, die sinils jaren is gehouden, „De Zilveren Krakeling", staat öp het punt in Groningen te worden géopeud om vakman en leek te laten zien wat de bakker van zijn dagelijks brood maakt, wat hij 'vermag op het gebied van de banketbakkerij én tot welke dingen hij in. staat is als hij ook nog de kokstitel erbij voért. Morgen "Woensdag om half elf zal minister S. L. Mansholt deze jubi leumtentoonstelling openen in aanwezigheid van. vele buitenlandse en binnenlandse gasten, onder wie de Ierse Gezante. De Ieren hebben, deze tentoonstelling - georganiseerd ter gelegenheid van hét 25-jarig, be staan van de Groninger Bakkerscursisten Vereniging als uitermate belangrijk beschouwd én zeer hun best gedaan om in dit internationale gezelschap éen goed figuur-te slaan. Of zy hierin geslaagd zijn zal :in de komende dagen blijken. Het zijn. echter niet alleen de Ieren, dié een grote waarde aan deze eerste na-oorlogse bakker ij- tentoonstelling hechten.' Uit Scan dinavië, uit. de Beneluxlanden >en uit -andere Europese- en niet-Eu- ropese landen liebben de inzenders zich "aangemeld om op deze ten toonstelling te kunnen exposeren. Uiteraard laten ook de bakkers uit eigen land zich niet onbetuigd. En ook de jubilerende vereni ging blijft niet achter. De leerlin gen van de bakkerscbool zijn reeds wekenlang niet enige zeer bijzon dere inzendingen bezig. In de eer ste plaats een groots diorama van vijf meter breedte.'van het Gro ningse Ontzet in 1672, vervaardigd uit 50 kilo suiker aan de hand van een gravure in het Provinciehuis. Het is een getrouwe weergave" ge wórden. Vooral aan de onderdelen, zoals personen, tenten, paarden en stellingen is veel aandacht be steed. In de Korenbeurs komt een. ge heel van koek en banket opgétrok- ken huisje, van Hans en Grietje. Een ware attractie voor de kinde ren, daar er zelfs *n (vriendelijke) heks zal zijn en eerigrabbelton voor het huisje. Voorts- zullende. bezoekers de intocht' van Jacoba van Beieren 'kunnen 'zien 'ha ëen valkenjacht. Eén bijzondere ver rassing is het grote', portret. van de koningin, die beschermvrouwe van de tentoonstelling is eni deze tijdens haar .bezoek aan Grónihgen op 20 Juni met.een bezoek zal ver eren. Dit levensgrote portret is 'ge- hèel uit cacao vervaardigd ■- LONDEN. De Britse Admlra- litelt deelt mede, dat er zich hé den een ontploffing heeft voorge daan in de onderzeeboot „Tren- chart". Nadere bijzonderheden ont breken nog. -!Si.itiii:niuuiiTJ>s'ni!)iiuiiminjiittiiiiMnitii!i.i>ji:iitiamii{imiii!Si'iiiiini3aii)iiiii;iu» Boer op Jutland verkocht zijn paurd aan' bper óp eiland. Paard kreeg heimwee, slapte by boer op eiland uit de stal en begon te zwemmen,, 36 kilomc- ter zout toeter, waar Jutland te- rag. Het bereikte /iet:slrared van eerste boer, zakte ineen en stierf. Onverschillige paarden leven langer „Rook in bed met onze nar- gileh-pelikaan; glooiende as van onzichtbaar- blijvende siga ret valt in de onderklep van de pelikaanssnavel en lurkend paf fen doet gij behaaglijk door middel van een prima gummi slang met mondstuk. Pelikaan valt niet om. Pmctisch". Het. is practischcr o?n.: in bed alle ge- rook- na te laten. Wcdsl.rijd Gennep—Nijmegen .Icon- .met doorgaan -wegens nestje met eitjesin strafschop gebied. Eitjes werdén iv de pet van de' scheidsrechter buitens- velds gedragen eh nd de "Wed strijd weer in. het nest je. gelegd xnaar. Jen bleven de vogeltjes fic. ïeeuiüérikctri weg. 4 Stél het!d\oaze geval, dat een' _?rean ..fascinerend" kan zijn, wie is dande fascttrereudste man 'van heel de wereld? De Canadese Jilmspeelstcr Yvomic de Carlo heeft .het niet benéden haar waardigheid geacht ant woord te g'even op deze zotte Hollyi oodse kuj^stie:'de .sjah van Perzië, Hemingway (schrijver) omdat hij een baard heeft,.3 lord Louis M'ountbatten, omdat hij geen baard heeft." ER VALT NOOIT ÊSN APPEL van de boom; als de oogst rijp is, wordt de eerste onmiddellijk ge volgd door de tweede. En als de tijd gerijpt is voor nieuwe ideeën, ko men cle uitvindingen in menigte lós. In deze eeuw verkeren wij in de periode, (ondanks de schijn van het tegendeel), dat meer en meer aan duidelijkheid wint de gedachte dat geen deel der aarde zo autonoom is. -dat het .zich kan losmaken van dé rest. Als ergens ter wereld een ca lamiteit plaats heeft en dan hoeft men nog niet eens aan het ergste, oorlog, te denken dan gevoelt men alom de weerslag ervan in meer oï minder sterke mate. En het is duidelijk, dat op een beperkt gebied als West-Europa is, deze samenhang des te sterker voel baar is., Was het een honderd jaar Of. korter geleden nog mogelijk, dat men Frankrijk Frankrijk Tiet en de Belgen hun. eigen peultjes konden doppen, zonder dat wij in Neder- land daar noemenswaardige interes se voor behoefden te hebben, van daag is dit afgelopen. Werkloosheid in Bordeaux, stakingen in de Bori- nage, voedsel nood in Italië, het heeft allemaal met óns te maken. En doordat, wij deze zaken tot nog :toe gewend waren als die des buur- manste beschouwen, zonder de eenheid des gebieds te erkennen ondanks grenspalen en nationalitei ten, rammelt het zo in ons West- Europa. Het rammelt,- omdat - we energie verspillen, geld verknoeien en niet efficiënt tewerk gaan. De eerste appel van de nieuwe tijdgeest is gevallen; het plan-Schu man. Mogelijk wil men dit plan als dë darde of vierde appel beschDU wen,- io aanmerking genomen, dat ei reeds eerder een. Benelux ontstond, een Marshall-plan, een Atlantische Unie. Maar wanneer men ter duide lijke historische markering .het plan-Schuman als de. eerste vrucht wil beschouwen, omdat het, con- ereet-economïsch gesproken, een groter gebied omvat dan tot nog toe ter sprake kwam, dan kan men het plan-Stikker de tweede appel noe men. Dit Nederlandse plan, dat reeds in voorbereiding was. toen ook het plan-Schuman binnenskamers werd opgesteld, levert de volledige erken ning van de gedachte -dat West- Europa een eenheid is. Een econo mische eenheid wel te verstaan. Weliswaar zonder dat daarmee ge zegd .zij, dat West-Europa een .af gesloten eenheid kan zijn, die op baar beurt autonomisch.of autar kisch zal kunnen bestaan met nege ren van de rest. der wereld, is het voorlopig zo, dat hetplan-Stikker niet verder, reiken wil;dan West- Eurapa. En- dit is op .zichzelf al heel uvat. i..'•!-/ ij- -- OM dtë.-economische-eenheid!, iti Wést-Europa te verkrijgen kan het niet anders.of er zal ook op.po litiek .gebied wat moeten verande ren. De fraaiste; technische con structies hebben niets, te -.betekenen wanneer ze niet gedragen worden door een positie\'e geestesgesteld heid, hetgeen op haar beurt een ge zamenlijke politieke gedragslijn im pliceert. Dit betekent, dat er boven-natio- nale maatregelen moeten kunnen Worden genomen, die uitgaan boven het nationale belang, zelfs zouden kunnen indruisen tegen.dat wat men tot nog tóe gewénd was als „het" nationale belang" te zien. Oia een voorbeeld te noemen; .in som mige Belgische kringen wordt scher pe critiek uitgeoefend op dé Neder landse beslissing om de hoogovens le IJmuiden uit te breiden. Men be schouwt dit als "een, handeling'ui strijd mot het plan-Schuman en stelt de vraag of het plan-Schuman ons nuwerkelijk wel ernst'is. Afgezien van de. fout, dié naar .onze mening gemaakt wordt, wanneer men thans reeds stopzetting van plannen eist,: die reeds lang geledèn zijn/ont staan, terwijl het plan-Schuman zijn eerste grote bespreking -nog moet verkrijgen, (zodat de Belgische cri- tick eerder lijkt óp verdediging Vén. de nationale belangen dan Wel eén bijdrage vormt voor. de -Europeso eenheidsgedachte), kan het zyn, dat het er inderdaad van zou moeten, komen om bijvoorbeeld in Nederland, het hoogovenbedrijf in te krimpen, te sluiten, te verplaatsen, of anders zins mee te handelen, Dezelfde soort maatregelen zouden ook voor andere delen van Europa noodzake lijk kunnen zyh. En de" financiële gevolgen daarvan, die ongetwijfeld niet kunnen uitblijven, zouden vól gens het plan-Stikker moeten wor- den opgevangen, door een Europees Integratiefonds. Zulk een fonds is dus een door de Wnst-Europese lan den bijeengebrachte' pot, waaruit vergoedingen moeten worden be taald ter bestrijding van. de kwade gevolgen, die onvermijdelijk zijn bij het verkrijgen van een gezonde een heid. Het zou dus eentijdelijk ka-; rakter hebben. Het spreekt vanzelf, dat die .tijdelijkheid vooralsnog niet sl te letterlijk moet worden geno- racu. Terwijl ook hier het genoem de voorbeeld van zeer. eenvoudige aard is. AL deze plannen', .die hoe in gewikkeld ook natuurlijk technisch en op papier tot een op lossing zijn te brengen, kunnen al leen dan kans hebben op slagen, wanneer de deelnemende West-Ëu- copese landen bereid 'rijn. niet hi het belang van anderen, doch van.' het totaal, en dus van zichzelve, eer» deel van eigen „laatste woord" prijs te-geven.. Wanneer Wést-Europa, gnipperyerdeeld als het is, wat. landsgrenzen en daaraan vastkleven de beperkende bepalingen betreft, onveranderd en onverminderd op volledige souvereiniteit blijft staan, behoeft men aan geen plan-Schu man 'óf plan-Stikker te-beginnen. Dit is het grote probleem waar voor wij staan en dat eéh enorme barrière vormt, groterdan welke handelsbelemmering: ook.Ondanks: dé tijdgeest, die leidt totfameuze voornemens als die van Schuman eïi.Stikker, moet de draak der sou-- vereiniteit-toi-het-ujterste nog wor-; deri verslagen. Dit moét, omdat West-Europa tus sen de; vrijwillige eenheid, diede Verenigde Staten van Amerika vor men en de min of méér. vrijwillige eenheid die door de Sovjet Unie' wordt"'gevormd, zich' geen luxe vaiT souvereine versnippering kari vér oorloven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1