K A R P ITT E1 1ETZ SIETZ Oorsprong en bloei, van het Nederlandse zeestuk CHINA IN AHÖY' DORST In Australië worden vaklieden met open armen ontvangen 2920® BATAWS FILMS VAN DEZE WEEK Van Vroom toi Van de Velde import: Steeds meer vreemdelingen bezoeken ons land In Diergaarde Blij-Dorp vergaderen A.N. V V.-congressisten Maar een woning is er bijna niet te krijgen Een stad herrijst in de zalen van het gemeente-archief Elegante modeshow op de Ahoy toont verleden en heden M RU W I E L E N Zaterdag 17 Juni 1950 3 Ï?EN wonderlijke tijd, die 27e eeuwtoen de lage landen eco nomisch en cultureel een periode doormaaktendie voor- en nadien nimmer is overtroffen. Gouden eeuiu heet ze. in onze geschiedenisboekjes, en terecht. Nadat zich ons tand van de Spaanse overheersing had vrijge vochten begonnen de baten, die het handelsverkeer met Indonesië en Amerika afwierp, ruim te vloeien. In de loop der jaren werden reus achtige kapitalen vergaard en waar enerzijds dit geld gebruikt werd om nieuwe ondernemingen te jmancie- ren, werd het anderzijds besteed can verfraaiing, opschik en luxe, uit ■welke wisselwerking de hoogcon junctuur zich verder voedde. De krijgsverrichtingen, vooral ter zee, hadden intussen de behoefte doen ontstaan de heldenfeiten vast te leggen, waarmede een verhoging van het nationale bewustzijn werd bevorderd en het volk een bepaalde morele steun kreeg. Wie kon m het vasthouden van de suprematie ter zee, meer dan de kroniekschrijver, beter slagen dan de kunstenaar, dia het effect van een zeeslag in lyn en kleur vereeuwigde? Aan schil ders, werkelijk grote schilders, heeft het ons land in dit bloeitijdperk waarlijk niet ontbroken. De grote heren waren niet karig met hun oo- draehten en verplichtten vele kun stenaars, die in andere omstandig heden een. kommervol bestaan had- den^ moeten lijden, en. misschien wel nimmer een kans zouden hebben ge kregen om hun begaafdheid te io nen, aan zich. Het werd niet alleen een eeuw van TER OVERDENKING is gebeurd in de streken tus sen Stille Oceaan en Caraïbische Zee dat op bevel van een tiran nieke afstammeling der Spaanse Conquistadores mensen, die zich tegen" Zijn willekeur ën despotisme verzetten veroordeeld werden tot de dood door dorst. Onder de'bran- dende zon van het bijna tropisch gebied hingen zij daar in de ge snoerde touwen tegen een paal en riepen om water, water tot ze, hun opgezette - tong puilend uit de mond, stierven waanzinnig van dorst. Het lessen van dorst is wel de oorspronkelijkste daad van liefde. Het kind is na zijn 'geboorte de moeder het naast. En de functie van de natuurlijke voeding is te vens de innige liefdedaad. Het zijn niet alleen de kunstenaars, schil ders en beeldhouwers, die ontroerd worden door de vrouw in haar moederschap. De dorst naar leven wordt gelest. Zo heeft de Bijbel het over „een bekér koud water", die het ver schil kan uitmaken tussen leven en dood. Wie die dat geven kan zou een dorstige niet laven? „Gelijk een hert schreeuwt naar de water stromen" die bekende 42e psalm, „alzo dorst mijn ziel naar U, o God." Dat is geen grootspraak in religieuze vervoering; dat is men senkennis. Wij kénnen onszelf niet, of te weinig, of niet meei. Wij voelen de dorst wel en grijpen naar het beste Toier of een wat straffer drank, maar de grote dorst naar gerechtigheid, naar liefde blijft. Of kunnen wij het zien als de jonge dichter Van der Graft: „Dit Heer, is het gebed voor alle dorst, Wees met Uw kerk. die met Uw water morst Wees met de vele dichtgeschroeide kelen, en met de monden, die niet kunnen velen dat Gij U uitput in hun lafenis, Graaf in ons hart zo diep te graven is, tot Gil stuit op Uw leven en Uw dood en leg de stromen van Uw oor sprong bloot, opdat wij leren leven en verstaan, dat Gij met ons tot een begin wilt gaan." Dorst, en water dat leven bete kent, Er is één, die onze dorst kent en lest. „Wie tot Mij komt, zal nimmermeer dorsten." Dat is Christus. OBERMAN Dam in de Brielse Maas omstreeks 6 Juli gereed Naar het A.N.P. verneemt zal om streeks 6 Juli het laatste deel van de dam in de Brielse Maas gereed ko men- Daar. het werk van week tot week wordt uitgezet kan de defini tieve datum pas -over enige weken worden vastgesteld. koopmanschap, doorzettingsvermo gen en moed, maar ook de eeuw van de schilders, vele grote en vele klei ne schilders, De tentoonstelling, wel ke thans in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" wordt gehouden m het kader van de Ahoy'-maanden, legt hiervan ten overvloede getuige nis af. Van Vroom tot Van de Velde heet ze en ze kon tot stand worden gebracht dank zij de hartelijke me dewerking van Captain E. C. Palmer uit Londen, die niet alleen een groot deel der tentoongestelde schilderijen uit eigen bezit afstond, maar die te vens het vele, dat in Engeland moest worden verricht voor het bijeen brengen der kunstwerken, belange loos op zich heeft genomen. Het doel van deze expositie is de ontwikkeling van de maritieme Ne derlandse schilderkunst vanaf haar oorsprong tot aan het einde van haar bloei in de tweede helft der 17e eeuw te tonen. Tussen Hendrick de Velde liggen enkele generaties belangrijke zeeschilders maar het is geen- toeval, dat men juist deze Vroom heeft gekozen aJs de man, waarmede het eigenlijke maritieme genre wordt ingeluid. Toen Vroom de bestellingen eeptee'rde van de rijke reders en kooplieden, stond bet zeestuk nog m zyn kinderschoenen. Hij schilderde minder de zee dan de zeevaart en maakte op bestelling een hele serie voorstellingen van de lotgevallen der „Onoverwinnelijke Vloot". De opdrachtgevers verlangden in de eerste plaats een natuurgetrouwe af beelding van de zeekastelen en dit betekende, dat zeilen en tuigage op hun plaats behoorden te zitten. Da schoonbeidsgenieting en het ontzag voor de zee zelf als natuurverschij ning bleven nog vrij wel achterwege. Pas van lieverlede is de kunstenaar zich bewust geworden dat ook in het zeestuk iets waardevols en bezie lende tot uitdrukking kan worden gebracht. Eerst toen verplaatste zich het accent van het. vertellende en demonstrerende naar het lyrische: de weergave van een aandoening. Een kunstenaar als Simon de Vlie ger maakte zich geheel van het me thodische los van Jan van de Capelle bereikte in zijn overgave aan een gevoel voor ontzag nog iets hogers Uit het werk van Reïnier Nooms, genaamd de Zeeman, kan men voe len, dat hen op de 2ee thuis was cn de wisselingen van het weer onder ging als een zeer belangrijke factor in zijn leven. In al deze stukken wordt altijd een enorme ruimte ge suggereerd; de horizon is leeg, de lucht hoog, typische kenmerken van het wijde Hollandse landschap. De beroemdsten. der zeeschilders In de 17e eeuw zijn de beide Willem Van de Velde's, vader en zoon. 8ij hen was het portretteren van zee kastelen, en het reconstrueren van zeegevechten tot een hoog bezoldig de betrekking geworden. De oude Van de Velde heeft in het bijzonder uitgemunt door grote, wonder-fraaie pentekeningen, terwijl zijn zoon, wiens kunnen ongetwijfeld nog veel groter was, in zijn schilderijen, die gemakkelijkheid verenigde, welke een onuitputtelijke -vormkennis al leen kan verschaffen, met een sterk gevoel voor het picturale. Van een deel der op deze tentoon stelling aanwezige kunstwerken was het bestaan niet bekend en een nog groter deel ervan gewoonlijk niet toegankelijk. Men treft er werk aan van. vele toonaangevende schilders, waaronder Aert van Antum, Abra ham van Beyeren, Albert Cuyp, An- dries van Eertveit, Jan cn Julius Porceliis, Jacob van Ruisdael, Lieve Verschuier, Adam Willaerts en de Vroom en de oude en de jonge Van -reeds door ons genoemden. Advertentie (IM.) „OUD-ROTTERDAM" BEZOEKT TIJDENS DE AHOY' ONS RESTAURANT IN OUD-ROTTERDAM x CHINEES RESTAURANT YUEN WAH SCHIEDAMSESINGEL (VEST) 50 - TELEFOON 28066 CHIN. RESTAURANT CHONG KOK LOW DEL1STRAAT 18 - TELEFOON 73346 4 OOK BEZORGING AAN HUIS. Advertentie (I.M.) TIJDELIJKE AANBIEDING Wi; verkopen eer, partij Import WILTON KARPETTEN tijdelijk tegen verlaagde prijxen Zeer solide WILTON KARPET 1009/o wol - mooi Perzisch dessin 190*28029,50 Pracht WILTON KARPET vsr> zware gegarandeerda vooroorlogse kwaliteit 200,300 vin CMS- I 169 Mathenesserlaan 190 (hoek Nw. Binnenweg) Westkruiskade 4 - Pretorialaan 47 BOTTERDAM ROTTERDAM. „In 1949 zijn ongeveer 255.000 vreemdelingen in ons land geweest, die gebruik van een hotel hebben gemaakt", zei mr dr L. M. Deckers, de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, tijdens de algemene ver gadering. die de congressisten van de A.ïCv.V. gisteren in het thee huis van Diergaarde „Blij dorp" hielden. „Het aantal buitenlandse bezoekers neemt toe en in het af gelopen jaar zijn meer vreemde valuta in Nederland verbruikt, dan omgekeerd." De vacanti ^spreiding noemde de heer Deckers een moeilijk pro bleem. De belangstelling voor het vreemdelingenverkeer is stijgende en de voorzitter constateerde dat, zowel de overheid als het publiek, meer belangstelling voor het werk toont. Het aantal plaatselijke af delingen bedraagt op het ogenblik 616 en er is alle reden tot volle te vredenheid. „Maar", zo besloot de heer Deckers, „er moet nog veel gebeuren, voor we zijn aan het peil, dat we r' voorgesteld heb ben," Tijdens de rondvraag bracht een der afgevaardigden bet denkbee.u naar voren, gelden uit de Mar shall-hulp te verkrijgen voor de instandhouding van de Nederland se molens. Hiervoor was. aldus de voorzitter, een aanvrage ingediend, doch het was niet zeker of die ver leend zullen worden. Een der deelnemers achtte Sche- veningen een grote deviezeribren, mits er niet zweel tentjes en een kermis zouden zijn, die teveel dag jesmensen trekken, waardoor de mensen, die geld uit te geven heb ben, hun onderkomen elders zoe ken- Nadat rnr. A. Adema Zijlstra In de grote zaal van „Ons Huis" was Vrijdagavond geen stoel onbe zet toen de heer H. A. van Luük, hoofd van de afdeling emigratie van het Rijks Arbeidsbureau te Den Haag, een Inleiding hield over de mo gelijkheden cn moeilijkheden voor de Nederlandse emigrant in Austra lië, Vorig jaar heeft de heer Van Lufjk een reis van drie maanden door dit werelddeel gemaakt, daartoe uitgezonden door het R.A3. Allereerst besprak hij de enorme afstanden, die Australië kent en de veel grotere duur der reizen, die een vreemde wel eens parten kunnen" spelen als hij zich niet van te voren goed over deze materie laat inlichten. Ook de landbouw en de veehouderij zijn niet in alle opzichten gelijk aan deze bestaansmiddelen In Nederland. Bedrijfsgebouwen ziet men niet veel bij een Australische boerderij, het vee blijft steeds bulten cn de melk- winning geschiedt practisch overal machinaal. Juist het feit, dat Australia's bevolking voor het overgrote deel van de landbouw bestaat en dies een enorme klap kreeg in de der tiger jaren, is thans de reden dat men wil industrialiseren. Er zijn mineralen te over, er is kapitaal, maar de arbeiders ontbreken. Het is zo erg met het personeelsgebrek, dat bij aankomst van de immi grantenschepen (en vooral als het een Nederlands schip is) steeds tal van werkgevers al op de Jcade staan om arbeiders te bepraten in hun dienst te komen en ze direct mee te nemen. De sociale voorzie ningen. noemde de heer Van Luijck zeer goed. Er wordt gewerkt met het stelsel van de minimumlonen en een vreemde werkkracht, die niet naar zijn zin betaald zou wor den, kan zich beroepen bij een be- Lutusca Lartdhonger Amerika met zijn gebrek aan oude historie grijpt gaarne terug naar de tijd, toen pioniers de vnjde prairte verover den. Dat proces is nog niet zo lang ge leden tot stilstand gekomen en niet meer dan een eeuw terug was het nog in volle gang- Leze periode van strijd en avontuur, van primitief leven en rechteloosheid is altijd een dankbaar gegeven geweest voor stoere, gespierde en gekleurde litteratuur en ook. nu nog kan men, vooral in de Amerikaanse famiHcpcnodiekcn, de zogenaamde no velettes aantreffen, waarin het sterke leven der voorouders in alle toonaarden wordt bezongen. Zo'n hecht doortimmerd prairiever- haal, niet meer en ook niet minder is Sea of Grass (Landhonger) van Eliza Kazan, een regisseur, die ook een werk als Boomerang op zijn naam heeft staan, hetgeen men na het zien van deze solide opgebouwde, gave, maar zeer onpersoonlijke film haast niet kan begrijpen. Spencer Traey is de hoof dige veeboer, die de prairie, die hij met bloed en zweet op de Indianen heeft veroverd, niet aan de landbouwer wil overlaten. De grond verdient vol gens hem beier lot, dan doör boeren bewerkt te worden. Gras is de natuur lijke begroeiing, en gras zal het blijven. Belooft de film dus aanvankelijk een interessant conflict tussen de oorspron- kelijkepionier en de latere kolonisten, ai spoedig spitst zij zich toe in een vrij vermoeiende familiegeschiedenis. Katne- nne Hepburn weet dat de liefde van haar man voor zijn grond sterker is dan elk ander menselijk gevoel en dat is de reden van haar ontsporing eerst en de breuk later. Lang bluft die geschiedenis zich voortslepen in een zeer droevige sfeer tot het eind behalve de dood van de zoon toch ook de hereniging van man en vrouw brengt. Goed en beheerst spel ziet men bij Tracy en Hepburn, Melvyn Douglas als de rivaal Uijft maar een slappe meneer. A rem De gevaarlijke leeftijd Wat gebeurt er als de echtgenoot zo in zijn werk opgaat dat hij zijn mo°l* jonge vrouw schromelijk verwaarloost? Wel, dan duikt er gewoonlijk een atten ter jongeman op, die vla de rol van trooster het hart der verwaarloosde dame wint, zelfs als deze dame niemand minder is dan Myma Loy, het film- prototype van de trouwe en toegewijde 8aja,' het is Myrna Loy die in de film Gevaarlijke leeftijd" haar man bedriegt met zijn jonge compagnon. Die man, een «del en maniakaal advocaat, maakt net er dan ook naar. Deze roezige raadsman ziet zijn aantrekkelijke vrouw niet eens, zo druk heeft hij het met het Ver dedigen van andere, wildvreemde vrou wen m juridische nood. Als het overspel dreigt uit te komen moet de ontrouwe vrouw vreemde sprongen maken om de zaak in het reine te houden en zij mag werkelijk van geluk spreken dat haar amant ook wel geneigd is zijn zinnen te zetten op de mooie en zeer jeugdige stiefdochter van zijn geliefde. Na een vacantie op Capri, tijdens wel ke de overspannen advocaat (tijdelijk blind geworden! zijn vrouw opnieuw gaat waarderen, komt tenslotte alles nog op zijn pootjes terecht en de film ein digt met twee gelukkige paren. De film is gemaakt naar het toneel stuk „Autumn" van Margaret Kennedy. Gregory Ratoff, regisseur, vertelde het wat conventionele saciety-verhaal wel aardig en zowel Myrna Loy als Boger Livesey (de advocaat) u kent hem nog wel als de dokter in A, matter of life and death spelen hun rollen goed. Luxor Beau Geste Beau Geste heeft nu alle fasen door gemaakt van het moderne vermenigvul digen: als roman, als film, als hoorspel. En al deze dne manieren hebben een ander accent gekregen. In de fxim valt de nadruk het meest op het Franse vreemdelingenlegioen; daar is de dief stal van de blauwe saffier slechts de aanloop om aan het bonte, harde leven van de legionnair relief te geven. De minnaar van dergelijk soort romantiek krijgt dan ook het volle pond. Hij krijgt drie aanvallen van roofzuchtige Toua- regs te verwerken op het eenzame woestijnfort, een dreigende muiterij cn een. gedecimeerde bezetting. Verder: zon en zand, een hond van een sergeant, en een demonstratie van opofferende broe derliefde. Gary Cooper speelt Beau Geste. Maar hu heeft ook een gezicht waar de ruige goedmoedigheid en. de eerlijkheid afstraalt. Capitol South of St. Louis Cowboys^ paarden, schieten en liefde zijn de ingrediënten voor een wild-west film. Voeg daarbij een beetje sentiment en men heeft „South of St. Louis". In deze rolprent wordt de ranch van drie moderne musketic "s in de as gelegd en gezamenlijk trekken zij ten strijde om de misdaad op hun vijand te wreken. Intussen is er een burgeroorlog uitge broken en twee van hen gaan zich toe leggen op de smokkelhandel in wapens, terwijl de derde dienst neemt in het leger. Een van de smokkelaars raakt verstrikt in de netten van een roodhari ge juffrouw, hetgeen de andere weer uitbuit om zich de algehele opbrengst van de smokkel-affaire toe te eigenen. Dit alles heeft hevige gevechten cn enorme schietpartijen tot gevolg en het resultaat is, dat de man met de rood harige juffrouw uiteindelijk alleen de afgebrande ranch op kan gaan bouwen. Alexis Smith is de roodharige en drie musketiers 2ijn Joel Mc Crea, Zachary Scott en Douglas Kennedy. Voor de lief hebbers een film om van te watertan den. Prinses De Superman Omdat superman als zuigeling van de planeet Krypton is gekomen, waar een hnge technische beschaving heerste, heelt hij «n vele opzichten heel wat op de gewone stervelingen voor. De hoofd zaak is wel zijn wonderbaarlijke kunst in het vliegen, waarvan hu een druk ge bruik maakt, ook irt deze film, om de misdadigers het leven te verzuren. Over liet algemeen is het verhaal nogal zot en Jigt de superioriteit van superman er te dik op om het geheel erg spannend te makert. In dc hoofdrollen Kirk Alyn. Noel NeiII en Tommy Bond. Cineac Victoria De Erfgename Op welk niveau het spel van Ohvia de Havüland staat, heeft men onlangs in de aangrijpende film Snakepit nog weer eens kunnen waarnemen. Onze be wondering krijgt een nieuwe en mis schien nog stcikere stimulans door haar sublieme creatie in The Heiress (De erf gename) van het schuchtere, linkse, niet mooie meisje, wier noodlottige naïeve liefde zo'n tragische wending neemt, wanneer de man, voor wie ze bereid was alles op fe offeren en geheel mot haar milieu te breken, ontmaskerd wordt als een charmante non-valeur, die alleen maar .een goodc partij* zocht. William Wyler heeft het psychologisch fijn geschakeerde verhaal meesterlijk verfilmd met een wonderlijk effectieve beheerstheid, juist ook bij die climaxen, die het sentimentele uiterst dicht nAde ren. Zelden slaagde een regisseur er zo voortreffelijk in partij te trekken van een ouderwetse sfeer en levensstijl en de verstarring en onwerkelijkheid, die bij het weergeven daarvan de levende figuren zo vaak in een dode hoek druk ken, Ie vermijden. Ralph Richardson is de vader van het meisje; hij minacht haar, misschien on bewust, omdat zij in zo weinig lijkt op de aanbeden overleden vrouw, wier schoonheid en charme m zijn herinne ring als een volkomen over-gcidealï- seerd beeld voortleeft. Voor hem is de dochter ook alleen de .partij', die hij slechts aan de hoogste bieder wil af staan en hh infecteert zijn dochter met een minderwaardigheidsgevoel, dat zich wel ontspannen moet in een tragische affaire. Montgomery Cllft speelt de jon ge man cn hij doet dit zo subtiel, dat- men bijna tot het einde toe in zijn goe de trouw blijft geloven. Ook de andere rollen fn deze uitstekende speelfilm met litteraire mslag zijn optimaal bezet. paalde commissie waarvoor hij dan, indien hij zulks wenst, een examen aflegt. De Tonen variëren van 6 tot 15 per week. Er wordt wekelijks 40 uur of 5 dagen gewerkt (in de landbouw 56 uur) en de overuren worden buitenge woon goed betaald. Na al deze zeer zeker niet ongunstige aspecten, noemde spr. ook een onprettige toestand, nml, het schrijnende woningtekort. Het zal nog jaren du-en eer hierin is voorzien en het is sterk aan te bevelen wanneer men gaat emigreren, kleding, bed- degoed en enig meubilair mee ts nemen. Fa er met grote nadruk op gewezen te hebben, dat men zich zoveel mogelijk eerst in de taal moet bekwamen voor men zich naar het Engels sprekende Australië begeeft, raadde spr. de vrouwen onder zijn gehoor aan vooral enige echt Nederlandse wanddecoratie niet thuis te laten. De huizen daar kennen onze keu rige en vrolijke behangetjes niet cn uit ervaring is het spr, geble ken. dat een kans op heimwee door een dergelijk Nederlands cachet voorkomen kan worden. Na het onderwijs cn de meest populaire takken van sport te heb ben besproken, en ook het Austra lische menu genoemd te hebben, besloot de heer Van Luijk zijn toe- I spraak met «r op te wijzen, dat de sociale "rol der kerken in Australië van veel belang is en menige vreemdeling van deze bemoeiingen een grote steun zal ondervinden. Na de pauz werd een tweetal films vertoond en beantwoordde spr, de talrijke vragen, die over het behandelde onderwerp werden gesteld. hierop had geantwoord, dat die tentjes er sinds de tachtiger jaren stonden, men niet voornemens was de kermis een. permanent karakter te geven, maar dat het verdwijnen ervan een open ruimte te zien zou geven, dat er wel degelijk vreem delingen in Scbeveningen zijn en dat de exploïtatiemaatschappij „Scheve pingen" helemaal niet on tevreden is, sloot de voorzitter de vergadering. Na een rondrit door Rotterdam werden de congressisten in de na middag officieel op het Raadhuis ontvangen. In zijn begroetingsrede wees de burgemeester, mr. P. J. Oud, er op, dat Rotterdam het grootste belang heeft bij een goede organisatie voor het vreemdelingenverkeer. Het put als de eerste haven van ons land de levenssappen uit het verkeer. In 1938 was Rotterdam zelfs de eerste haven van geheel Europa. Er is in de Maasstad veel verwoest, maar nu hebben de con gressisten kunnen zien, wat in vijf jaar moeizame arbeid is bereikt. Mr Oud hoopte, dat talloze vreem delingen zouden komen kijken, hoe Rotterdam weer bezig is de „poort van Europa" te worden. De deelnemers aan het congres van de Algemene Nederlandse ver eniging van Vreemdelingenverkeer, dat gistermiddag in Diergaarde Blij- dorp is gehouden zijn 's avonds in „Ouo Rotterdam" geweest. Bij een ontvangst in het Hof van Weena zijn ..artelijke woorden gewisseld tussen de voorzitter van de commissie Oud Rotterdam de heer J. D. Bokhoven en oud-minister Deckers, voorzitter van de ANW die zich bijzonder waarderend uitliet over het centrum van vermaak dat het Rotterdamse park is geworden. Mooie opdracht Aan het aannemersbedrijf E- Blok te Rotterdam werd opgedra gen het maken van een Zeedijk met bijkomende werken, in de Waddenzee. Aanneemsom plm. 1.500.000. Advertentie fl.M In deze zomermaanden dragen de culturele instellingen van onze stad op bescheiden wij2e een steentje bij aan de festiviteiten rond de Ahoy'. Het gemeente-archief herbergt thans binnen zijn muren een tentoonstel ling, die geheel is gewijd aan de we deropbouw van R'dam. Het initiatief daartoe is te prijzen. Wij kunnen er, bij alle scepticisme over de trage gang van zaken, de synthese uit put- dat de jaren niet ongebruikt zijn voorbij gegleden en er, bij alle moei lijkheden, die wij op onze weg ont moeten, toch vorderingen zijn ge maakt, waarvoor wij onze ogen niet mogen sluiten. Veel foto's, veel tekeningen; zij geven tezamen het beeld van de ont wikkeling, waarvan het beginpunt ligt in de dagen na het bombarde ment, toen er, zoals enkele luchtfo to's duidelijk laten zien, slechts spra ke was van een barre steenwoeste nij. Wij zien hier ook hoe belangrijk het is geweest van al die werk zaamheden, die het beeld van. dag tot dag veranderen, tekeningen en aquarellen te doen vervaardigen door onze jonge kunstenaars. De to- pegrafie was daarbij zeer belang rijk, doch ieder van deze tekenaars gaf zijn visie op zijn eigen manier en daardodr is er toch enige afwis seling ontstaan. De latere histori sche waarde van deze tekeningen staat dan ook bij voorbaat vast. Interessant is een maquette van het ASRO, teruggekeerd na vele om zwervingen door Europa. Wie een indruk wil krijgen van het gezicht, dat onze stad mettertijd zal krijgen, kan hier veel wetenswaardigs op doen, ook al zijn na het ontEtaan van de maquette veranderingen in het oorspronkelijke basisplan niet uitgebleven. Men vindt er boven- Hoeveel bagage pakt de tegenwoordige jonge vrouw bijeen na een onver wachte uitnodiging van kennissen, net zulke tennisenthousiasten als zijzelf, "om'ëen paar dagen te komen logeren? Toch zeker niet meer dan een week end koffertje vol, waarin behalve voor een extra jurkje of jumper altijd nog webruimte genoeg is voor een witte short en blouse. Zij zal stellig bij het aanschouwen van bijgaand plaatje haar moeder en tante beklagen, die toch al vooruitstrevend en „overdreven" sportief genoemd de tennis sport bedreven in een dergelijke kledij. Wie waagde het haar blote armen, en henen te tonen? Zonder lange witte kousen en smetteloos witte hoed was het costuum een halve 'eeuw gelsden. niet compleet. Dit sporttenue en nog vele andere toiletten van 20, 30 of 50 jaar geleden kan men bewonderen op de mode shows, die gedurende veertien dagen, op het terrein van Rotterdam Ahoy", in Parkzicht worden gehouden. Want al biedt de tentoonstelling ook aan de dames nóg zoveel be langwekkends, de door Leramen-De Wit Coutre in samenwerking met het modehuis Manquin uit Parijs gear rangeerde show, maakt een bezoek wel bijzonder aantrekkelijk. Me vrouw Lemmen-De Wit verdient alle lof voor de samenstelling van deze show, waar we nu eens niet uitslui tend moderne toiletten, maar ook. de kledij, die we alleen maar kennen van familieportretten, in werkelijk heid kunnen bewonderen. Na een lang geruite reisjas met grote pellerine uit 1900, waarbij een met veren hoog opgewerkte hoed wordt gedragen, komen, onze moder ne practisch e reiskleren: mantelpak jes van pled de poule of kleine ruit jes (waarbij mooie handgeweven stoffen van Nora Lemmen) en ruime mantels, zoals een. prachtige kwaliteit kameelhaar. Bij de inprimé's valt bijzonder op een japon met paarsblauwe bloemen, waarvan de kraag met opstaande rand van voren tot diep in. de taille doorloopt, Manquin toont een zwarte wollen japon met op zeer aparte wijze aangeknoopte wijde lange mou wen over een kort aangeknipt mouw tje heen. Voor de reiskledij van haar, die zich een duur hotel, chique uitgan getjes en een hutkoffer vol kleren kunnen permitteren, is er een keur van avondjaponnen. Korte zoals een beeldige grijs met rose tule. waarbij een kapje van rose bloeme tjes en lange. Er wordt veel ge werkt met borduursel, met satijn en zelfs met edelstenen. „Opera" is een lange witte organdi-avondjapon met zwarte kant. Mevrouw Lemmen-De Wit ontwierp de bij deze toiletten passende hoedjes. De shows worden gehouden dage lijks, behalve Zaterdags en Zondags, viermaal per dag: om elf uur, half drie, vier uur en negen uur. dien perspectieftekeningen van gro te gebouwen en woningcomplexen, die eens zullen verrijzen, en die, zij het dan dat het slechts papier is, ons de verwachting geven, dat er op den duur een stad zal worden ge boren, waarop wij trots zullen mjn. Ruurlo in Oud-Rotterdam Zondagmiddag zal een groot ge zelschap boerendansers uit Ruurlo een bezoek aan Rotterdam Ahoy' en wel speciaal aan Oud Rotterdam brengen. Daar zal men zowel in de loop van de middag als 's avonds demonstraties geven waarbij af en toe aan het publiek gelegenheid wordt gegeven deze traditionele na tionale dansen mee te beoefenen. De vele andere attracties in Oud Rot terdam hebben die dag normaal voortgang. Concert Heemraadsplein Het harmonieorkest „Tot steun in den Strijd" geeft op Zaterdag 17 Juni in de gemeentelijke muziek tent op het Heemraadsplein een con cert van 20 tot 22 uur onder leiding van de kapelmeester D. Jongbloed. Commissie voortgezet handelsonderwijs Heden reikte de voorzitter dr W. F. Liehtenauer het Rotterdams be- drijfsdiploma uit aan 55 geslaagden, van de cursussen „Scheepvaart en Expeditie" en „Industrie en Handel", die in de afgelopen wintermaanden in de economische hogeschool wer den gehouden. Er werd medegedeeld dat in het komende seizoen cursussen „Assurantie en Scheepvaart en Ex peditie" zullen worden gegeven. Advertentie (l.M.) trotseren de tijd door degelijkheid

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3