Overeenstemming bereikt over onderwi j zer ssalarissen De vernieuwingsbeweging in de Ned. Herv. Kerk VAN HOUTEN Kaartjesnaar Toulouse dankzij grote vindingrijkheid Voorbehoedende inenting tegen vogelpest pijnen ZWITSALETTEN Oorlogsslachtoffers op Nrd-Sumatra bijgezet Er komt meer systeem in onderwijswetgeving T och reisdeviezen voor motorrijwielen Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Geen invloed op eierproductie Meeste voetbalploegen al in Rio Socialisten zoeken nieuwe koers Van Randwijk's eerste indrukken in Djakarta Nieuwe Kerkorde toegelicht 'Het Nederlandse merk met Wereldreputatie De Roode verliest op punten miKBÊHtmii Colonel Blake AMSTERDAM-LONDEN in 55 dagen Administratie van Beheersinstituut was ondeugdelijk Postzegels voor kerkopbouw Donderdag 22 Juiii 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Het langdurig overleg over de onderwftzerssalarissan in de cotnmis- sle-Wesselings, zo deelde minister Rutten gistermiddag in de Eerste Kamer mede, heeft eindelijk tot volledige overeenstemming geleid. Wat deze, sléchts enkele uren oude, primeur precies inhield, vertelde hü er niet bij. Maar hij had wel nog andere nieuwtjes in voorraad. Zo is een on derw ijs-statu ut in voorbereiding; een plan van onderwijsvoorziening van lager- tot hoger onderwijs, waarover aan de Staten-Generaal zal worden gerapporteerd. Het sedert 1903 bestaande verlangen naar meer systeem In de onderwijswetgeving, wil minister Rutten bevredigen. Daarover hoopt bij over een half jaar nadere toelichting te verschaffen. Wellicht was dit milde .informa tie-buitje bedoeld als weerlegging van de klacht van prol. Molenaar (VVD), dat er zo veel werk in commissies e.d. bleef hangen, zon der dat het de kamers bereikte. Over de onderwijzerssalarissen had echter de gehele kamer geklaagd. Verschillende sprekers tevens over het onderwijzerstekort en de leerlingenschaal. Prof. de Zwaan (CHU) had de onderwijzersoplei ding lyrisch het handvat genoemd waaraan het onderwijs moet wor den opgeheven. Met betrekking tot het tekort meende de bewinds man, dat het wel meeviel: enkele honderden vacatures op een getal van 40000. De vooruitzichten zijn gunstig dank zij de goede bezet ting der kweekscholen. Omtrent de leerlingenschaal werd de ka mer de bekende fabel van de twee mannen, en de ezel verhaald, waar uit zij léren kon, dat het niet mo gelijk Is iedereen en allen tegelijk te bevredigen. Een les met soortgelijke strek king werd de heer van Santen (Comm.) toegediend met betrek king tot zijn klacht, dat het hoger onderwijs feitelijk voor de arbei dersjeugd gesloten is. Minister Rutten wilde daarin ook verbete ring brengen, die overigens reeds 25 jaar gaande is, maar hij zag de mogelijkheden beperkter. Voor hem was het trouwens nog een vraag of het 'n eis van goede de mocratie was, dat iedereen met goede capaciteiten naar het H.O. werd gezogen. Dat zou nl. beteke nen, dat in de arbeidersklasse slechts de dommen zouden over blijven. Toen de communistische woord voerder fascistische elementen in onze cultuur signaleerde en als eerste voorbeeld noemde, het ge schiedenisboek, waartegen Ita liaanse studenten hebben gepro testeerd, sprak minister Rutten van „overdrijving". Reeds voor dit protest binnenkwam, is, met suc ces, departementale aandrang uit geoefend om dit boek te zuiveren en zelfs op nog meer punten dan de gecritiseerde. Omtrent 't tweede voorbeeld 't geval-Stotijn ont spon zich een aardig debatje met de heer Algra (AR), die betoogde, dat het verband tussen de radio activiteit van de hoboïst en zijn aandeel in de door de Sowjct-Unie gedirigeerde actie tegen het Wes ten, door de communisten zélf was gelegd. In hun „vredcsactie" werd deze nl. aangeduid als de bij de radio-luisteraars bekende hoboïst." „Als men dan zegt," aldus de heer Algra, „dat hij een meester is in de kunst maar een kind in' de poli tiek, dan is het weinig fra2i van de communisten om kinderzielen voor hun politiek te misbruiken." Die laatste sneer sloeg op het pro test van de heer Van Santen tegen de overheersende plaats van de confessionele richting bij het kleu teronderwijs, Daardoor zouden nl. kleuterzielen in conflict gebracht worden niet die van hun niet-reü- gieuze coders. Dit grapje sloeg in. Minister Rutten volstond met zich aam te sluiten bij de stelling van de AR-spreker, dat de omroep-ver- DER" HAAG. Het protest van de KNMV tegen het voornemen, om voor motorrijwielen geen reisdevie zen beschikbaar te stellen, heeft re sultaat gehad. De Ned. Bank heeft een. door de KNMV voorgestelde re geling aanvaard. Zolang zij nog niet officieel bekend is gemaakt, moeten zij, die thans reeds met een motorrijwiel naar het buitenland wensen, te gaan en voor hun voertuig reisdeviezen nodig hebben, zich uit sluitend wenden tot eerv van de agentschappen of bijkantoren van Nederlandsche Bank, waar ook nu reeds een bepaald bedrag aan de viezen zal worden verstrekt. Advertentie (LM.) rijn vatbaar voor Rbeumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mine rale zouten" van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatlsche pijnen ma ken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. .Indonesische leden der Nieuw Guinea-commissie in Nederland SCHIPHOL De Indonesische le den van de gemengde commissie voor Nieuw-Guxnea, de heren Latu- harhary Papare en Makaliwy, zijn gisteravond op Schiphol aangeko men. De heer Latuharhary, de voor zitter van de Indonesische delega tie, zeide te hopen, dat het rapport, dat de Nederlandse en Indonesische leden der commissie in gezamenlijk overleg zullen opstellen, begin Juli zo mogelijk I Juli gereed zal zijn. Het zal gelijktijdig m Neder land en Indonesië worden gepubli ceerd. enigingen, ondanks het subsidie, wel degelijk vrij blijven in de keu ze van hun medewerkers. Omtrent de gewraakte achter stelling van het openbaar onder- de bewindsman een gerust gewe ien te bezitten. Hetgeen daar ge schiedde is volkomen in overeen stemming met de juris prudentie. Men bedenke, dat de onderwijs- pscificatie wel gelijkstelling maar geen gelijkheid bracht. Op de, door Prof. Woltjer (AR) kunstig gevonden, strijdigheid tus sen het gebruik van woordenboe ken bij ..klassieke" eindexamens en art. 201 der Grondwet, dat vrij heid in de kepze van leermiddelen voorschrijft, ging prof. Rutten nog niet in. Evenmin op het doorwrocht betoog van mr. van Walsum (PVDA) tot bevordering van de export van Nederlands intellect naar het buitenland. Dat geschiedt wellicht volgende week Woensdag, wanneer het debat wordt voortge zet. Vermoedelijk debuteert dan ook staatssecretaris Cals, die nu reeds ijverig de regeringstafel voor het maken van aantekeningen op wijs te Heer en Nootdorp toonde een bloc-note, gebruikte. DEN HAAG. Op grond van het ernstige verloop van de pseudo- vogelpest in enkele gebieden is thans besloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overgegaan. Aldus wordt medegedeeld door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening.- ting met dode entstof blijft ook zon der invloed op de eierproductie. De duur van de immuniteit bedraagt evenwel slechts enkele maanden, zo dat niet mag worden verwacht, dat één inenting voldoende is om de immuniteit te waarborgen. Daar aan deze inenting enkele na delen zjjn verbonden (o.a. duurt het ongeveer 10 dagen na de inenting al vorens onvatbaarheid optreedt) wordt de beslissing over het feit of de pluimveestapel in een bepaalde streek zal worden ingeënt, ter beoor deling van de betrokken inspecteurs van de veeartsenijkundige dienst, die inmiddels door de directeur van de veeartsenijkundige dienst zijn geïn strueerd, overgelaten. Verwacht mag worden, dat bin nen enkele dagen met de inenting zal worden begonnen. De inspec teurs vafa de veeartsenijkundige dienst beschikken reeds over een voldoende voorraad entstof. De inenting zal geschieden met zgn. dode entstof. Hieruit vloeien in het algemeen geen nadelen voor de in geente kippen voort, zoals wel met de levende entstof het geval is. Inen- Advertentze (l.M.) l>as£ van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Gecompromitteerde, generaals op pensioen PARIJS. De voormalige chef van de Franse generale staf, gene raal Georges Revers en gene raal Charles Mast, voormalig resi dent-generaal van Tunis en ex- directeur van het instituut voor hoge nationale defensiestudies, zijn bij besluit Van bet kabinet op pen sioen gesteld. Beiden waren betrok ken bij de „affaire der generaals", die aan het rollen ging nadat een gedeelte van een geheim rapport van generaal Revers over Indo- China in handen bleek te zijn ge vallen van de Vietminh rebellen, met wie de Fransen sedert jaren in een strijd op leven en dood zijn gewikkeld. RIO DB JANEIRO. Behalve de Uruguezen zijn thans reeds alle ploegen, die aan de eindronden van voetbal-tournooi om de Jules Rimet-beker zullen deelnemen, in Brazilië gearriveerd. Zij zijn in training gegaan en proberen te wennen aan het klimaat, wat som migen niet meevalt omdat het zeer warm is. Het Engelse gezelschap is het grootst en bestaat uit 35 per sonen. De spelers is verboden, voorspellingen of mededelingen aan de pers te doen. Sommige Brit ten volgen deze order zo strikt op, dat ze zelfs hun naam niet willen zeggen. Te Rio hebben de Spanjaarden en te Sao Paulo de Italianen twee uur lang geoefend. De Spaanse ma nager heeft besloten dat zijn ploeg voortaan in het geheim zal trai nen, fotografen en verslaggevers maakten het hem veel te lastig. „Dark Warrior" wint 7000 pond DUBLIN. Het paard „Dark Warrior", eigenaar O'Ferrall, heeft de Ierse derby gewonnen, een met een prijs van 7000 pdst. begiftigde ren over 2400 meter. T^*" - - - op lengte werd -Eclat van de Aga Khan en derde „Pardal" van Mar cel Boussac die met 13/8 favoriet was. Het winnende paard stond 4/1 ge noteerd. Advertenttf <IM.) van deze week o.a.: Veel Bezis Uw land met nieuwe ogen Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents tón postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 30 September 1950, terwijl u ons ƒ2,50 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twenfc- sefte Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland", Administratie „Vrij Nederland"; Raamgracht 4 - Amsterdam. Op uitnodiging van het Moderamcn der Generale Synode, was een groot aantal journalisten bijeengekomen in het centrum der Ned. Herv. Kerk, het bekende patriciërshuis Carncgielaati 9, Den Haag. Ds. H. J. F. Wesseldijk, praeses der Synode, motiveerde in het kort het doel dezer pers-ontmoeting; een inzicht te verschaffen in het vele nieuwe werk, dat binnen de Herv. Kerk tijdens en na de bezetting gestalte kreeg en dat, naar men hoopt en verwacht, aan het eind van dit jaar zijn volledige fundering zal vinden, wanneer de Nieuwe Kerkorde wordt aangenomen. De eindstemming over het ontwerp zal plaats vinden in een verdubbelde Synode-vergadering, op 9 December a.s. Courses te Duindigt WASSENAAR. Uitslagen drave rijen Dumdigt. Pauhrta-pnjs (2040 m.>: I. Nanda D., km tijd 1.39.5. toto 1.30, pi. 1.10. 1.20, 1.30, gekoppeld 2.20, cover- caï 3.—. Parquita-prijs (2120 m.): 1. New Vla mingman, 1.35.9, toto f G-50, pl. f 1-80. 2.80. f 6.60, gekoppeld 36.—. covercal 10.50, Pasadena-prijs <1560 m.); l. Juweel- tje, 1.28 8. toto w.* 4.30, pl. 1.10, j 1,20. 1.10, gekoppeld 16,20. cover- cal 5.30. Poxnmard-prijs (2020 m.): 1. Madame B.t 1.26.5, toto W., f 5.40. pl. 1.70. 2.70, f 5.—, gekoppeld 72.10, cover- eal 12.80. Pnmrose-prijs. (13S0 m.1: 1. Sir Lu cifer, 1,26.6. toto w.. 1.70 (stal) plaats t 3.50. f fi-30, gekoppeld j 98.60, aover- cal i 11.80. Totale omzet 23.115. Nederlandse roeisters naar Parijs AMSTERDAM Aan de wed strijden in het dames sneiroeien op Zondag 25 Juni te Parijs, zullen be halve Franse ook Zwitserse, Engelse en Nederlandse ploegen deelnemen. Voor Nederland gaan de dames vier van „Het Spaarne" en de acht van „De Hoop". Het is voor de eerste maal, dat of ficieel roeiwedstnjden worden geor ganiseerd, waarin ook voor de da mes internationale nummers op het programma staan. Men hoopt hier mee de eerste stap te hebben gezet op de weg naar internationale da mes kampioenschappen, die tot dus verre nog nimmer zijn gehouden. Ajacied Fischer speelt laatste wedstrijd AMSTERDAM. Zaterdagavond, 24 Juni zal de bekende rechtsbuiten van Ajax en oud-internationaal Gerrit Fischer, voor de laatste maal, de roodwitte kleuren van de Am sterdamse kampioensploeg verdedi gen in de wedstrijd, tegen Limbur- gia. Fischer zal vóór de wedstrijd door het Ajax bestuur worden ge huldigd. Advertentie (LM.) De praeses der Synode herinner de vervolgens aan de ban, waarin de Kerk sedert 1816 besloten is ge weest: een haar opgelegde bundel reglementen (en zelfs het Lieder boek!), die al haar hogere organen, als b.v, dc Classicale Vergaderin gen, de Provinciale Kerkbesturen, tot de Algemene Synode toe, de gradeerde tot een administratieve apparatuur. In de top der Kerk kon men daarom in 1940 nog volstaan met een secretaris-president en een burea u-am btenaar Pastoraal was er de arbeid in de gemeenten, maar een centrale lei ding, die theologisch en geestelijk de Kerk aan haar roeping kon doen beantwoorden, ontbrak. Niettemin, zo zei us. Wesseldijk, was het ver langen naar een herordening der Kerk reeds vele jaren levendig. Doch het kon eerst doorbreken toen Kerk en volk in de nood van de oorlogsjaren kwamen. En het werd eerst ten voile gerealiseerd onmiddellijk na de bevrijding, toen de Kerk bijeenkwam in Generale Synode, op 31 October 1945 te Am sterdam, en haar vertegenwoordi ging bestond uit 45 leden, namelijk uit elk classicaal ressort één. Deze Generale Synode kreeg een viervoudige opdracht: Een kerkorde voorbereiden en Vaststellen, die dc Kerk in haar be lijden zou funderen; getuigen tegenover Overheid en Volk van het Evangelie van Jezus Christus; leiding en vorm geven aan alle arbeid waartoe de Kerk geroepen is; de eenheid der Christenheid te zoeken en te bevorderen- Advprtentte (LM.) cTflaak met korte metten! PORTHCAWL ln een fel ge vecht over tien ronden heeft Cliff Cur vis, "n weiter uit Swansea, Woens dagavond op punten gewonnen van de Nederlander Giel de Roode. Onze landgenoot werd in dc vierde ronde bloedend aan de linkerwenkbrauw gewond, wat zijn strijdlust echter niet temperde. Hij zette moedig door en plaatste met beide handen zware treffers. Curvis, die herhaaldelijk met zijn rechtse doorkwam en daar harde linkse op het volgen, had na vijf ronden een duidelijke punten- voorsprong. Daarna kwam De Roode echter zo verwoed opzetten, dat er van de voorsprong niet veel over bleef. De scheidsrechter verklaarde Curvis winnaar, maar het was een zeer krappe zege. CHOCOI'ADB 15 *i PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE Ook Laurent Dauthuille Europees candidaat MONTREAL. - De Franse bokser Laurent Dauthuille heeft besloten, zich candidaat te stellen voor het vacante kampioenschap van Europa middengewicht. Intussen is bekend gemaakt, dat zijn wedstrijd tegen Villemain, die op een nader te be palen datum in Parijs zou worden gehouden, wegens een verwonding van Villemain niet kan doorgaan. Al deze taken zijn en worden in den brede opgenomen. Ds. Wessel dijk tiet zien, hoe uit het thans uit gebreide werk, de vraag naar bin ding der Kerk aan haar belijdenis, vanzelf op kwam; hoe de noodza kelij kheid, een apparaat te schep pen, dat in een veranderde wereld de mens met het Evangelie tege moet kan treden, in feite dwingend werd voorgeschreven, toen de Kerk zich haar apostolaire roeping weer bewust werd. Wat nu dc Kerkorde betreft, ;erkte ds. Wesseljjk op, dat zij tot doel heeft de Hervormde Kerk haar Gereformeerd-Katholiek ka rakter te hergeven. Gereformeerd, omdat zij geworteld is in de Calvinistische Reformatie; Katholiek, in tegenstelling met sectarisch, oecumenisch stre vend naar dc eenheid der Christe lijke Kerk. Daarom ook moest de liturgie der Kerk nader worden bezien en komt het Dienstboek, dat alle ker kelijk handelen in zijn formulieren begeleidt. Daarom ook moest de Psalmberijming worden herpen, waarvan spr. het betreurt, dat de commissie der Synode op verschil lende welgefundeerde gronden, niet kqn meegaan in de berijnung- Hasper, inmiddels door de Gerefor meerde Kerken aanvaard. Maar ds. Wesseldijk wijst er nadrukkelijk op, dat de Synode in geen enkel opzicht in haar vrijheid van han delen wordt belemmerd door de bepalingen, die het contract met de uitgever der Psalmbundel zouden bevatten, Daarom gelet op de oecume nische verbondenheid en het ge sprek, dat hier en daar met R.-Ka- tholiekcn sedert langer of korter tijd wordt gevoerd, kwam ae Sy node met het „Herderlijk Schrij ven" met betrekking tot het R. Ka tholicisme. Achtergrond, ontstaan en bedoeling daarvan werden uit een gezet door dr. H. Berkhof, rec tor van het Seminarium. Op uit de vergadering gestelde vragen en opmerkingen daarom trent. antwoordde ds. Wesseldijk, niet te verwachten, dat de opposi tie, die er in de Kerk ook is tegen de nieuwe Kerkorde, groepsgewijze uittreding van ieden lot gevolg zal hebben. De Classicale vergaderin gen ontvangen alle gelegenheid haar consideraties en wensen ken baar te maken. Zij zullen alle aan dacht krijgen, die ze verdienen. Uit dit alles, ook uit de levendige discussie die n.a.v. het gesprokene werd gevoerd, bleek de grote be langstelling voor de ontwikkeling der Hervormde Kerk in onze da gen. En vast staat, dat binnen deze oudé „volkskerk" onmiskenbare te kenen zjjn van een geestelijke en daadwerkelijke vernieuwing, waar door zij in het geheel van ons volksleven weer een plaats van be* tekenis is gaan innemen. DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt ons mede, dat op 5 Juni j.l. te 8 uur voormiddag op het ereveld van Noord-Sumatra. gelegen aan de Padangbutamveg te Medar., de stof felijke overschotten werden bijgezet van onderstaande zes en vijftig oor logsslachtoffers uit de kampen Sirenggo-Renggo en Wlngfoot, Het hoofd van de Legergravcn- dienst te Bandoeng heeft bericht, dat door personeelsgebrek, hetgeen een gevolg is van de" bijzondere om standigheden in Indonesië, de publi catie dezer herbegrafenis zeer tot zijn spijt niet eerder kon geschieden. De namen zijn: G. Aandewijn, J. Drijvers, N. B. Noosten, S. H. IJs- selstein, H. de Haart, J. W. A. Reekers, G. J. Vergoed, N. M. Ha- senack, A. Tichler, G. D. Gronert, W, H. Koolhoven, A. d'Angremond, H. C. A. van Deutekom, S. Fraaij, A. Timmer, R. F. van Brussel. A. Plai- sier, F. W. Bolstier, H. Twijnstra, C. W. van Blankerstein, J, C. Soft J. N, Kruisinga, A. Jongbloed, H. W. J. A. Schook, J. Adriaanse, F. J. Jan sen, J. C. Clous, J, Dutry van Haeü- ten, H. J. te Camp, L. J. Tholen G. J. Laating, S. Monsxna, D. C Hetterschy. D. M. Venvcy, H. B Steen. L. D. Kolhoff, F. Dekker, H. G. Klaassen, J, Wirtjcs, W. Blok, A C. van Velzen, J. Verton, Th. W. H. van de Papert, T. F. van der Kamp, A. C. Fiorani, J, Pauw, J, v, Riems- Spoorwegautoriteiten uit Engeland op bezoek UTRECHT Donderdag 22 Juni zal de „Amsterdam", het sinds enige dagen in de nachtdienst Hoek van Holland-—Harwich voor de Britse Spoorwegen varende nieuwe stoom schip, te Hoek van Holland aanko men met een aantal Bntsc spoor wegautoriteiten, die door de directie van de Nederlandse Spoorwegen ontvangen zullen worden. In het kasteel Oud-Wassenaar zal aan dc gasten een lunch worden aangeboden Het ligt in de bedoeling dat daarbij ook de minister van Ver- keer en Waterstaat mr. D, G. W, Spitzen, zal aanzitten. 's Middags ontvangen de Britse autoriteiten op het schip. De burge meester van Amsterdam zal het op het schip aangebrachte wapen van Amsterdam onthullen. in HIER stond ik, wachtend op een tram naar Valenciennes, hoog in het Noorden van Frankrijk. Ach ter mij fietst Ijjzig de t Gestapoman in een Zollbeambte-uniform, en ik dacht aan wat allemaal nog komen zou: Parijs, Toulouse, de „zóne in- terdite", de voettocht over de ber gen Spanje Portugal. „Voor waarts Vaderland!" De tram zette zich in beweging on een klein uur later stapten wij het station Valen ciennes binnen, waar wij hoorden, dat er die avond vanwege de bom bardementen niet verder kon wor den gereden dan Douai, Michel en ik waren allebei doodmoe toen wij er aankwamen en niettemin, hebben wij' ons de voeten stuk gelopen om onderdak te vinden. Het is tenslotte gelukt, in een soort pension bij een hevig spraakzame dame, die ons sa men een bed, wat Nederlanders een „twijfelaar" noemen, had aan te bieden en die overigens hinderlijk geïnteresseerd was in apothekers uit Toulouse. Klaar zij gaf ons goed eten en ik kreeg van Michel een lesje in het gebruik van Franse brood-, vlees- en andere bonnen. Wie dergelijke kleinigheden niet kent kan er allervreselijkst de du pe van worden. Piloten, die door Frankrijk hebben gereisd natuurlijk altijd met een geleider, plachten nogal eens de „doofstomme" uit te hangen, want zij hadden ook nog de taaimoeilijkheid. Ik heb mij er zo goed en zo kwaad als het ging door heen geslagen, ook later, toen ik op mijn eentje aan het zwerven ben geweest. De nacht was verre van rustig. Mijn hart huppelde bij het horen van de sirenes en het geronk van de vliegtuigen. Zou de invasie weldra komen? Niemand wist iets en ieder hoopte alles. Het enige dat wij voorshands aan het station de volgende morgen vernamen was, dat gedurende de nacht Noord- Frankrijks spoorwegnet zó'n klap had gekregen, dat wij Parijs niet dan via Valenciennes, en dan mis schien óók niet bereiken konden. Zo stonden wij die morgen om tien uur weer waar wij de vorige avnd óók waren geweest. Het perron was stampvol, de eindelijk binnenlopen de trein eveneens. Hangende en soms een poosje op de grond in de couloir zittende zijn wij in ruim tien uur naar Aubervilliers geko men. Daar vertikte dc trein het ver der. Wij moesten eruit en opnieuw ging het te voet, naar de Métro, die ons naar het Gare de Lyon bracht. Lezer, ik vraag Uw respect voor de organisatoren van de reis. Wij wa ren aangewezen op een klein café- tje, dat „Le Provencal" heette en totn wij er binnen kwamen stond een jongeman op, die er an derhalve dag had zitten wach ten: André in de burgelijke stand Paul Veerman), textielgroot- handelaar in Amsterdam, vriend en medewerker van Michel, gereed om met ons mee te reizen naar Toulou se.... als er eens een trein mocht wezen. Alle stations van Parijs wa ren door de K.A.F. uitgeschakeld n alle treinen voor het Zuiden wa- r f.n voor de eerste week allang stijl vol geboekt.... Het vooruitzicht door van een dag of acht in Parijs rond hangen was verre van opwekkend. Nog maar enkele weken tevoren had de Gestapo in de gelederen van onze ondergrondse werkers daar een paar lelijke bressen geschoten: ettelijken waren gevangen genomen en omtrent hun lot verkeerde men in onzekerheid. Een hotel vinden waar men zonder inschrijving loge ren kon, dat ging nog wel. Mont- martre nam mij de eerste nacht gastvrij op, en opnieuw moest ik vaststellen, hoe er geen straat meer in Europa scheen te zijn, waarin geen lieden liepen die Duits spra ken. Hier, in Parijs, zwierven op dat ogenblik nog landgenoten, die bij de razzia, waarover ik het zoeven had, wisten te ontkomen, maar die nu alle bekende adressen schuwden en zichzelf erdoor trachtten te slaan. Later, in Toulouse, zou ik er een van ontmoeten; Frits, nu vliegenier, die de meest fantastische avontu ren heeft doorgemaakt om over de Pyreneeën te komen, en die de Gestapo allerverschrikkelijkst op de hielen moet hebben gezeten. Neen, blijven ln Parijs, dat trouwens zo iets als een dode stad was gewor den, had in het geheel niets aan trekkelijks, en de volgende morgen zijn Michel, André en ik er dan ook op uit gegaan om te proberen of wü aan het Gare de Lyon iets konden bereiken. Het bleek, dat je twee dingen nodig had, waarvan je er maar één kon kopen: een spoor- kaartje en een „fiche d'admission au quai", een toelatingsbewijs voor het perron. Dat laatste ding was het struikelblok: kaartjes konden wij kopen, maar pas geldig voor over een week en ook pas op de datum van een week later afgestempeld. Toen is Michel aan het knoeien ge slagen. Ik zeg u, dat ik nooit iemand zoveel vindingrijkheid tegelijk heb zien tentoonspreiden. Hij begon met een diep ongelukkig gezicht te trekken en daarmee naar een Joket te stappen. Daar stak hij een ont roerend verhaal af over een verlo ren kaartje en over een mijnheer die zo en zo heette cn die hem ge zegd had dat hij hier een ander kaartje kon krijgen cn over een reis die onbeschrijfelijk noodzakelijk was, ja waarvan uitstel voor reke ning en verantwoording van de Franse spoorwegen zou worden ge bracht en ik weet het al niet Ik vermoed dat de rnan achter het lo ket het gevoel heeft gekregen dat hij bezig was krankzinnig te worden en daarom maar een kaartje heeft afgegeven. Dat was één van de zes onontbeeilijke documenten. Daar mee gewapend toog Michel naar een ander loket en vertoonde daar zijn abonnementskaart op de Franse spoorwegen. Hij was er namelijk achter gekomen dat houders van abonnementen wel reizen mochten. Dat leverde een tweede kaartje plus een „fiche" op. Met deze drie docu menten terug naar het vorige loket en wachten tot er een andere be ambte aan het bedienen sloeg. Nau welijks was deze ongelukkige ge start of Michel sprong hem op de nek en vertelde hem dat „die mijn heer die blijkbaar net weg is" hem gezegd had dat er voor hem hier vanmorgen om twaalf uur een fiche d'admission zou klaar liggen en dat hij die nu even kwam afhalen. Er lag niets. Ah, mais c'cst trop fort, jammerde Michel, die vervolgens al zijn overredingskracht bij elkaar harkte en in drie minuten tijds de arme beambte zover had dat hij hem een fiche uitschreef. Twéé kon den er reizen. Maar er waren er drie. Toen is Michel zijn laatste kunststuk gaan uithalen. Hij sprak een portier aan en drukte de man ontroerd de hand; in die hand bleef een biljet van honderd francs ste ken. Toen vertelde hij, dat hij per se naar zijn zieke vrouw in Tou louse moest, cn dat het toch eigen lijk een schandaal was dat je door de spoorwegen van je familie wordt afgehouden en of daar nu werke lijk niets aan te doen was en dat hij, de portier, natuurlijk de weg kende om dat zaakje even in orde te maken, en zie: de portier baande zich een weg door de menigte, Michel een kantoor binnen en daar zat een beambte die niet ongevoe lig bleek voor het slijk der aarde noch voor redelijke cigarette,n en toen Michel eruit kwam hadden wij alles wat wij behoefden om nog de zelfde avond naar Toulouse'te ver trekken. Vanwaar dat zou geschie den bleef voorlopig een raadsel. Er hing een groot berd in de hall van het station en al wachtende op de tours de force van Michel heb ik mij in stijgende mate geamuseerd met twee znannekes, die in het zweet huns aanschijns dat enorme bord om de tien a twintig minuten afhaakten en er met krijt krul letters telkens een andere mededeling op goochelden over de trein naar het Zuiden. De mannekes deden hot met oneindige toewijding, maar hot was monnikenwerk. Blijkbaar zat er ergens in. de hogere regionen een heer. die zichzelf aldoor aan het verbeteren was. Wij hebben maar geen risico genomen cn zijn tegen het valJen van de avond nog eens gaan kijken: toen was het weer Gare de Lyon geworden en van daar zijn wjb inderdaad vertrokken. Nooit in mijn leven heb ik een zo volle trein gezien. Parijse politie agenten propten de mensen erin, door dc deur, en door dE ramen In de couloirs zaten de reizigers opge pakt als sardines in blik. Wyzelf kwamen terecht op een hoeveelheid koffers en zakken, en wjj hebben er op gelegen en gehangen tot wij om een uur ol vijf 's morgens bij La Sousterraine allemaal uit de trein werden gejaagd: de rail was door een bom vernield, twee kilometer lopen langs de lijn-en dan zou er verderop ccn andere trein klaar staan. Het werd een nek aan nek ;ace, want ieder die tot dusverre gestaan, gehangen of gelegen had wilde nu welecns fatsoenlijk zitten Wij ook. en wij hebben dc race ge wonnen. Tot Toulouse, waar wij met een uur of tien vertraging des avonds uitgehongerd aankwamen, zaten wij eerste klasse en de Gesta po, die enkele dagen later op dit traject een paar clandestiene reizi gers uit de trein haalde, heeft ons gan en ai ongemoeid gelaten. In een voortreffelijk restaurant, „Aux Truffes de Quercy" heette het, bij Charly, kregen wij schadevergoe ding voor de honger en e^n uitste kend bed deed ons een n iserabele nacht vergeten. (Wordt vervolgd.) dijk, W. E. R. van Lynden, W. P. de Jong, J. C. Th. Groeneveld, A. H. Kramp. H. C. Carpentier, J. C. A. de Bont, H. M. L ter Horst, A. W< Kouwenaar, allen te Sirenggo-Reng go, J. Rus te Wingtoot. DEN HAAG De vermogensadmi nistratie van het Beheersinstituut heeft niet voldaan aan de eisen, die daaraan gesteld moeten worden. Daarom heeft de Algemene Reken kamer geweigerd hiervoor verant woordelijkheid te aanvaarden. Dit blijkt uit een wetsontwerp, dat be oogt de uitgaven over de jaren 1946 tot en met 1948 in de verantwoording over' het jaar 1950 op te nemen. De administratie van het instituut was niet in staat over de eerste jaren juiste cijfers te verstrekken omtrent de beheerde vermogens, mede in ver band met het feit, dat do wijze van boekhouden bij het Beheersinstituut slechts ccn overzicht gaf van baten cn lasten, waaruit inkomsten cn uit gaven niet meer konden worden ge distilleerd. Er bestaat nog geen zekerheid, dat over 1949 een voor dc Algemene Re kenkamer acceptabele verantwoor ding kan worden samengesteld, hoe wel dc administratie en contróle in dit jaar reeds veel verbeterde. Ver wacht wordt, dat de verantwoording over 1950 wel aan de eisen zal vol doen, Voor beide jaren moet gere kend worden met uitgaven die de in komsten zullen overtreffen. Dit was niet het geval met dc jaren 1945 t/m 1948. In totaal bedroegen dc uitgaven in die jaren ruim 37.5 millioen gul den, tegen bijna 47 millioen aan in komsten. DEN HAAG. Door oorlogs handelingen is een groot aantal kerken in ons land beschadigd of geheel verwoest. Ten behoeve van. dc her- en op bouw van deze kerken geeft de P.T.T. in de periode van 17 Juli tot en met 15 September a.s. een se rie postzegels uit, waarvan de toe slag ad 19 cent per serie van 5 waarden ten goede komt aan al gemeen Christelijke belangen, waaronder de wederopbouw van do m oorlogstijd verwoeste ker ken in Nederland. Ook worden z.g. eerste-dag-cou- verten (first-day-covers) verkrijg baar gesteld, waarop zinnebeel dig deze herbouw wordt weerge geven. Indien deze couverten (co vers) voorzien zijn van een of meer postzegels „Kerken in oor logstijd", zullen zij worden afge stempeld met een speciale eerste- dag-afsiempeling, dus op 17 Juli a.s. Dit kan waar ook in Neder land geschieden.De couverten dienen dan op deze datum aan het loket van een postinrichting ter plaatse te worden afgegeven, waarna het desbetreffende kan toor of postinrichting voor verdetre behandeling zorg draagt. De couverten zijn bij alle post zegel hand cl aren verkrijgbaar. De postkantoren verstrekken alle ge wenste inlichtingen. In drie jaar 25.000 boeren naar Canada DEN HAAG. Van 1947 af tot he den zijn niet minder dan 25.000 Ne derlanders naar Canada geëmigreerd. Voor 1951 is een schema opgezet voor de emigratie van 10.000 Nederlandse „Settlers". Dit aanta] is in 1950 niet bereikt, omdat de meeste gegadig den zich te laat hebben aangemeld. De beste tijd om naar Canada te vertrekken ligt in de periode van Februari tot en met April, Om tn 1B51 te bereiken dat in dit tijdvak de meeste emigranten de reis naar het land overzee gaan beginnen, heeft de Centrale Stichting Land- bouwemigralie een beroep gedaan op alle Instanties, die de emigratie behartigen, om de procedure te ver eenvoudigen en te bekorten. Emi granten moeten zich zo spoedig mo« gelijk melden bij hun organisaties of bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3