m 4- HET ROTTERDAMSCH PAROOL' In goede stemming tijdelijk uiten Monnet geeft delegaties working papermee Verzet in Bommelerwaard tegen herindelingsplan SCHUMAN-CONFERENTIE Tweede Kamer voldaan over Interimregeling Antillen Antwoord op „Vredescongres" van Stockholm Amerikaanse woningbouw kan ons wèl iets Ieren Examen waarde 10e Jaargang, no. 146 Eed en Adm Lanqe Haven HI. Schiedam Tel 69300 Abonn prils, oer week 0 35 per kwar'ad 4.50 losse nummers f 0.09 Opqerlcht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 24 Juni 195Ö Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Arasterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrie* Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper (Van onze correspondent) PARIJS. Vandaag gaan vrijwel alle delegaties naar huis voor een week, maar men behoeft daaruit nog geen enkele pessimistische conclusie te trekken. Zij nemen een uitgewerkt Frans voorstel, dat vanmorgen ingediend is, het z.g. „working paper", met zich mee en kunnen zich daarover dan direct me! hun regering beraden. Tot nu toe is de stemming op de conferentie niet slecht te noemen- De Fransen, onder aanvoering van Monnet, doen al hun best er meer het karakter aan te geven van een werk- of zelfs studieconferentie dan van een diplomatieke. Van daar, dat de meeste besprekingen plaats vinden met kleine delega ties. uit een of twee man bestaan de. Dat vergroot de mogelijkheid van samenwerkng en zelfs van teamarbeid, maar dat maakt grote Duvieusart bezoekt koning Leopold (Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgische pre mier Duvieusart heeft gisteren meegedeeld, dat hij koning Leo pold om een onderhoud heeft ver zocht op Maandag. Hij zal daartoe Zondag per vliegtuig vertrekken en hoopt Maandagavond per trein naar Brussel terug te keren. Dit zal het eerste contact van de heer. Du vieusart met de koning zijn. Het doel van het onderhoud is om uit de regeringsverklaring, die gisteren door de ministerraad is goedgekeurd, die passage met de koning te bespreken, die betrek king heeft op de koningskwestie en op het voornemen der regering om de Verenigde Kamers over de beëindiging van het regentschap te laten beslissen. Koning Leopold en zijn echtge note. de orinses van Réthy, zullen Zondag van hun Italiaanse reis te Prégny terugkeren. Post;voor troepenscliépén DENtHAAG. 1 Brieven, bftstélfoj voor ben, die met het troepenschip „Gen. Langfitt" repatriëren en in een der tussenhavens moeten worden uitgereikt, dienen uiterlijk 26 Juni te worden gepost. Post bestemd voor militairen aan boord van de „Water man", die op weg is naar Indonesië en in een der tussenhavens moet worden uitgereikt in haven van aan komst uiterlijk B Juli. Alle brieven dient men te adresseren aan het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: „Aan boord van s.s. Wa terman, op weg naar Indonesië". delegaties in dit stadium overly,- dig en het is dus de vraag, of vol gende week aile gedelegeerden al weer naar Parijs terug zullen ke ren. Men zou dit alles de pragma- t.sche methode kunnen noemen, sommigen spraken echter van ge brek aan voorbereiding aan Fror.- se kar.t. j i rik «eval zijn de meniruftvet - i schillen tussen de Fransen, die een j er drag wensen en de delegaties, die veel meer belangstel'>.g ho'r>- ben voor de economische en com- tg merciële kant trroter gebleken dan M de meeste Fransen verwacht had- den. Aan de andere kant bevat het voorstel, dat Monnet vanmor- gen indiende, zekere resultaten -'ÊMi* van de discussies met de andere delegaties. De Nederlandse delega tie zal zeker nogen de Franse en Engelse standpunten dichter bii elkaar te brengen. Tot nu toe is van toenadering nog weinig te be speuren. Het enige punt, waarop de Fransen tegenover hun gasten op de conferentie tegemoetkomend geweest zijn, is de planning. Zij schijnen bereid te zijn met een minimum daarvan te volstaan en verder een zo vrij mogelijke markt toe te staan. Dat zal de Engelsen nauwelijks warmer stemmen. Aan de andere kant is in Engelse krin gen ook nog weinig toenadering te bespeuren tot de continentale ge zichtspunten, maar ten slotte valt de beslissing niet bij de Engelse staf in Parijs, doch in Londen, waar de commissïe-Plowden haar rapport heeft uitgebracht. Om de conferentie geen last te. laten ondervinden van de dreigen de regeringscrisis, geeft mén het .„werking paper" van vanmorgen vermbedeliik niet het karakter -van een regeringsvoorstel, doch van een ontwerp, door experts gemaakt. Breng mij» laatste groet or er aan myn gezin," zei de Zweedse bouw arbeider Per Larsondie in een ne gen meter diepe en uiterst nauwe schacht viel. zijn armen niet ge bruiken kon en langzaam wegzakte in zachte klei. Maar zijn vrienden waren niet van plait hem aan zijn lot over te laten: Zij gaven de moed niet op, wisten hem eerst bij zijn haren vast te houdendaarna een touw om zijn middel te be- vestigen, tenslotte zijn vastgekneld been te bevrijden :en hem vervol gens omhoog te trekken. Zes uttr na zijn. vat- was kif weer..op de tye- gane grond zondernoemenswaar dig letsel. Elke koloniale verhouding wordt thans voorgoed verbroken In het zoeklicht SOWJET-UNIE Plan-robot vordert slecht De „Manchester Guardian" vestigt de aandacht op een artikel van de „Prawda". waarin de moeilijkheden by de vorming van de „nieuwe Sowiet-mens" worden besproken. Er schijnen in de Sowjet-Unie nog al- tijd „oude gewoonten, tradities en vooroordelen, stammend uit het ka pitalistische tijdperk", te smeulen, die uitgedoofd moeten worden door „voortgezet psychologisch werk van. de partij." Een ervan is een onjuiste houding tegenover arbeid. „Er zijn nog altijd achterlijke lieden, die zich niet aan de socialistische discipline willen onderwerpen, die oneerlijk zijn in de vervulling van de hun door de staat opgedragen taak, lui lakken en leeglopers." De oude Adam van het par ticuliere initiatief maakt zich breed op de collectieve boerderijen, waar „mensen voor zich-' zelf willen doen, wat zij niet voor de staat wensen te doen." Verder zijn er de bureaucra tische geest en de „oude vooroorde len" omtrent de. familie en vrouwen arbeid, terwijl „bij zekere delen van het Sowjet-volk een terugval in re ligieus bijgeloof ia waar te nemen". Dit bijgeloof tnoet worden uitge roeid, evenals het .nationalisme", maar daarbij wordt niet zozeer aan het Russische nationalisme als wol aan' dat van Oekrainers, Georgiërs enz. gedacht. Of juister gezegd, het Russische nationalismewordt ver eenzelvigd met socialisme. En ten slotte moet er volgens de „Prawda" een resolute strijd gevoerd worden tegen „iedere manifestatie van cos- tnopolitisme en het slaafse aanbidden van alles wat buitenlands is en uit de vermolmde burgerlijke cultuur stamt". De niet-communistische we reld kan uit de jammerklacht van de „Prawda" de bemoedigende we tenschap putten, dat In ieder geval de schepping van de Russischero bot niet volgens de plannen verloopt Hogere temperaturen g Weersverwachting geldig van j§ Zaterdagavond tot Zondag- jg avond: g Overdrijvende wolkenvelden ,g maar op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige zuid- westelijke wind. Hógere tempe- raturen. §j 4.20 under 21.04; 5 28 Juni Zon op 4.21 onder 21.04. n Maan op 17,37 onder l.lö mmmmmJ (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De interimregc- Ung voor de Nederlandse Antillen moet gezien worden als de eerste grote schrede op de nieuwe weg van nauwe verbondenheid op voet van gelijkwaardigheid in het nieuwe Koninkrijk, en bet verbreken van elke koloniale verhouding, zo blij ken öe leden van de Tweede Kamer algemeen van mening. Over het al lesbeheersende beginsel, nl. het toe kennen van volledige autonomie in eigen aangelegenheid, bestaat bij Regering noch Kamer in enigerlei opzicht %'erschil van mening. In gro te lijn draagt deze regeling hetzelf de karakter als de interimregeling voor Suriname. Verschillende leden merken cp, dat de regeling zal staan o£ vallen met de goede of slechte uitvoering van de bestuursdecentralisatie over de eilanden. Zij achten het verheu gend, dat de zgn. „eilandenregeling" welke aan de eilandgebieden bij al gemene maatregel van bestuur zelf standigheid zal verlenen ten aan zien van eigen aangelegenheden, en welke zij dan ook zien als de sluit en hoeksteen van de interimrege ling, gelijktijdig met deze laatste tot stand zal worden gebracht. Ge vreesd wordt echter dat de eilan denregeling, niet behoorlijk snel zal gaan werken. Zij menen tenslotte, dat de cilandenregeling in deze wet behoort te wordén vastgelegd, Ver scheidene leden vinden het onjuist, dat de, eilandenregeling het regelen van onderwerpen, die volgens deze wet bij landsverordening behoort te geschieden, aan de eilandenveror- deningen kan overlaten. Hierin zien zij een onnodige verschuiving van bevoegdheden van de Nederlandse wetgever naar de v Met da voorgestelde zetelverd0- ling in dc staten (Curasao 12, Aruba 8, Bonaire 2, St. Eustatjus, StrMar- tïn én Sa.ba elk i> kunnen zij zich verenigen,'j hoewel zij'déze ".toch zien als een concessie aan groepen op Aruba, die streven naar een*vol ledige afscheiding van Curasao. Zij zouden er voor voélen het zetelaan tal van Curasao ie verhogen tót 14. Tenslotte wijzen verschillende le den er op, dat de bepaling, dat drie gedelegeerden van de Antillen de beraadslagingen in het parlement over wetsontwerpen op dit gebied kunnen bijwonen èn mondelinge' .voorlichting aan de kamerleden kunnen geven, vooruit loopt op de toekomstige structuur van het Ko ninkrijk. WAT VOOR WEER? Stijging van de temperatuur Hoewel de depressie ver op de Oceaan zich slechts langzaam in de richttrrg van West-Europa ver plaatst, doet zich haar invloed over het westen van de Britse eilanden reeds gelden. Daar ligt 'n warmte- jromt, dat zich in onze richting ver plaatst en in Ierland reeds enige regen veroorzaakte. Toch zal het morgen in ons land waarschijnlijk by iets meer bewolking blijven en is de kans op regen nog niet zo gróót.' Gunstig is de temperatuur stijging, die verwacht kan worden, zonder dat het kwik tot zomerse waarden zat oplopen. Vandaag staat het weer bij ons ondc-r in vloed van een uitloper van een ho- gedruk over Frankrijk. Deze uitlo per ligt over Engeland en trekt naar onze omgeving. Ten zuiden van de Oceaan-depressie wordt warmere lucht uit de omgeving van de Azoren naar West-Europa ge voerd, Het scheidingsfront tussen deze warme lucht en de koude is het front dat wij boven noemden. Deze warme lucht stijgt tegen de koude op en veroorzaakt de bewol king voor het front uit. De regen val is daarbij niet zwaar en zoals gezegd kan het Zondag ondanks de dreiging wel meevallen Alléén Zaltbommel is voorstander van samenvoeging van gemeenten (Van onze landbouwredacteur) ZALTBOMMEL Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben indertijd een nota! opgesteld waarin de samenvoeging werd voorgesteld van de,Vijf tien gemeenten in de'.Bónujralërwaard tot drie gemeenten. By de over- wëgènde' meörderheW -van-"dit ln totaal 26.000 Inwoners-,-tellende: gebied tossen Maas en Waal, is tegen deze nota ernstig bezwaar gerezen. Twaalf gemeenten besloten de mrs-Van Haren en Donner uit Den Haag een contra- memorie te laten opstellen. Slechts één gemeenteraad, de Zaltbommelse, heeft zich vóór de samenbundeling van de gemeenten uitgesproken en tevens een rapport opgesteld, waarin deze samenvoeging wordt verdedigd- In de zittingen van de gemeenteraden der overige dorpen is heftige eritiek geleverd op de nota van Gedeputeerde Statenen het rapport van Zalt bommel; zelfs zijn er openbare protestvergaderingen, belegd. In het Nutsgebouw te Zaltbommel de Bommelerwaard, ten gevolge van hebben Gedeputeerde Staten één ver gadering gehouden, waarin de leden der gemeenteraden degelegenheid kregen „door gemachtigden-ten aan zien van de berindeling der gemeen ten van hun gevoelen' te doen blij ken". Dat die gevoelens overwegend negatief zijn, bleek uit de rede van mr Van Haren, die namens twaalf gemeenten-het woord voerde en ook uit de rede van mr Th. M. J. de Graaf, die als burgemeester van Maasdriel het standpunt van zijn eigen gemeente weergaf. Beide redevoeringen waren hoofd zakelijk gericht tegen het rapport •van Zaltbommel. waarin, volgens de twee sprekers, de overige gemeente raden in de Bommelerwaard werd verweten, dat zij tengevolge van hun onvoldoende bestuurskracht .en ge brek ahn belangstelling voor 'de eco nomische welvaart,, er de. oorzaak van zijnj dat deze streek achterlijk eri arm is. De heren Van Haren en- De Graaf ontkenden dit en waren van mening dat de sociaal-economische én cultu rele belangen - van- dé Bommeler waard door samenvoeging van de vijftien gemeenten tot drie niet zou den zijn gediend. De heer A_ H. Buissink,burge meester van Zaltbommel, verdedig de de samenbundeling. Op sociaal- economisch en. cultureel gebied .wor den aan kleine gemeénten té zware eisen gesteld, zo zëLhy. Door samen voeging zal het voorzieningspeil van Anti-communistische intellectuelen komen bijeen te Berlijn BERLIJN. De voorhoede van ruim honderd anti-communistische Intellectuelen Is gister tc Berlijn gearriveerd voor het vijfdaagse con gres voor culturele vrijheid, dat Maandag begint. Deelnemers aan het congres, onder wie vele vluchtelingen uit Rusland en de Russische satelliet-staten, zijn schrijvers, geleerden, denkers en leiders van poli tieke bewegingen en vakverenigingen. Het congres is een antwoord op het door de communisten georganiseerde „vredescongres'*, dat onlangs te Stockholm werd gehouden. Hét thema Is „vrede door vrijheid." De propagandadienst van de Sor de New Yorkse universiteit, en Ir- cialistische Eenheidspartij heeft zich niet onbetuigd gelaten. De an ti-communistische intellectuelen werdén beurtelings uitgemaakt voor „kettinghonden van Wall- street", „het congres van oorlogs hitsers", „een centrum van spion nen", en een „élite van afvalligen en Trotskisten," De communisten beweerden zelfs dat de aanhangers van het con gres schuldig waren aan èen brand die eergisteren een communistisch verenigingsgebouw in Oost-Berlijn verwoestte. Gisteren arriveerden o.a. de vol gende deelnemers: Panayotis Ka- nellopoulos, Grieks afgevaardigde en oud-minister van oorlog, James Burnham, Amerikaans schrijver, en hoogleraar in de wijsbegeerte aan ving Brown, Amerikaans vakbe wegingsleider. Tijdens het week einde worden nog delegaties liit Groot-Brittanrüë, Frankrijk. Italië en andere landen verwacht. Onder de Franse deelnemers be vinden zich AnÖrè Malraux en Jules Romalns. De. Italiaanse groep staat onder leiding van de roman schrijver Ignazïo Silone. Uit Ame rika komen nog David Lilienthal, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie, de toneelschrijvers Tennessee William*, en Carson McCullers, en de acteur Robert Montgomery. Onder de Britse gedelegeerden bevinden zich Julian Amèry, con servatief parlementslid en de ro manschrijver Arthur Koèstlér. een economischer besteding van het geld. kunnen worden verbeterd. De Bommelerwaard, zo vervolgde hij, laat zich thans misleiden door de schijn-weJvaart' die er heerst, waar door het niet opvalt, dat er in dit ge bied onvoldoende werkgelegenheid bestaat en dat zijn structuur van eco-: nomische ongenoegzaamheid nog in grote trekken gelijk is aan vóór 1940. Ons kleintje koffie wordt duurder (Eigen bericht) DEN KAAG Ons kleintje koffie zal voortaan duurder worden, óm dat de Horecabedrijven de beffing van f 4.— per kilogram op de in koopsprijs van koffie bij de thans geldende prijzen niet kunnen op brengen en gelijk men weet de re geringssubsidie alleen van toepas sing is op koffie voor huishoudelijk 'gebruik..Na beraad vair de betrok ken vakgr oepen;!-^ hëéft'^mèn ;_£en 'prijsvaststeUmg Öritworpenj' die bier- op neerkomt, dat een -kopje koffie met melk of verdunde koffieroom al naar de klasse van het bedrijf 25, 30 of 35 cent per kop zal kosten. Voor een portie koffie wordt de dubbele prijs minus 5 cent berekend én voor koffie met volle room en slagroom zal de gebruikelijke toeslag worden berekend- Cafetaria's en koffiehui zen, die een afwijkende prijs bere kenen is geadviseerd hun huidige prijzen met 5 cent te verhogen. De officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank heeft appel aangetekend van het vrijsprekend vonnis in de zaak tegen P, de B. te Drachten, voorzitter van de bond van mobilisatie-invaliden. Vooral op het punt van organisatie DEN HAAG. Na zijn terugkeer uit Amerika heeft minister In "t Veld gezegd, dat op het gebied van de woningbouw voor Nederland in dc Ver. Staten niet veel te leren was. Zo absoluut als het gepubli ceerd u-as had de minister het eigenlijk niet bedoeld. Z|jn opmer king beperkte zich tot de woning-, bouw, de architectuur en de bouw methoden. Over dc technische zijd? had h|j zich niet willen' uitlaten, omdat een Nederlandse delegatie van werkgevers en werknemers In dp bouuindustrie bezig was In de V.S. daaromtrent indrukken op te doen. De bewindsman gaf deze verkla ring uaar aanleiding van eenuit eenzetting van ir J. J. G. van Hoek, leider dezer delegatie, in een bij eenkomst ten kantore, van de stich ting Raad van Béstuur vait het Bouwbedrijf te 's-Gravenhage. Be- Bouwbedrijf te 's-Gravenhage. De heer Van 'Hoek zei. o.a. dat de de legatie' met de minister waagt van mening te verschillen. Zij vindt nl. dat er wel wat te leren was, in het bijzonder op het terrein van organi satie en psychologie van de arbeid. „Als een van de factoren, die het snel bouwen in Amerika mogelijk maakt, moet vooral worden ge noemd de hechte samenwerking en de goede onderlinge verstandhou ding tussen opdrachtgevers, archi tecten, raadgevende ingenieurs, aan nemers, onderaannemers en arbei ders". Afgezien van de technische voor zieningen in keuken, badkamers en wat betreft verwarming, heeft de delegatie de indruk, dat de kwali- Koningin Juliana helpt slachtoffers van windhoos AMSTERDAM. H.M. Koningin Juliana heeft een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld van het Na tionaal Rampenfonds om verdeeld te worden over de door de storm van Woensdag 21 Juni geteisterde gemeenten. telt van de lager geprijsde huizen wel eens te lijden heeft van het streven naar zo Jaag mogelijke bouwkosten. Op het gebied' van nieuw-bouv/systemèn heeft de dele gatie in dc bezochte gebieden tvei- nig en zeker niets opzienbarends waargenomen. De huren zijn zoda nig, dat gezinnen van geschoolde ar beiders deze kunnen betrekken. Niettemin zijn de huurbedragen naar het begrip der delegatie hoog. De minister bevestigde dit op zijn wijze door op te merken, dat men bij het horen van de huurprijzen geneigd is te zeggen, dat de heren aardige winsten maken met de hui zen. Verloving van prinses Margaret aanstaande LONDEN. Prinses Margaret zal zich waarschijnlijk na haar 20e ver jaardag verloven met de schatrijke graaf van Dalkeith, erfgenaam van dc hertog van Buccteugh, zo deel den hofkringen gisteren mede. Prin ses Margaret is thans IS en «te graaf van Dalkeith 26. Hoewel de graaf van Dalkeith een bij uitstek geschikte partij is hebben hofkringen, die, sedert prin ses Margaret als 16-jarig meisje veel uit begon te gaan, voortdurend scherp op eventuele huwelijkscandi- daten hebben gelet, hem vreemd ge noeg steeds over het hoofd gezien. Toch was hij vrijwel steeds in de nabijheid van de prinses te vinden. Twee weken geleden zijn prinses Margaret en de graaf van Dalkeith samen naar de rennen te Ascot ge weest. Zij reden in. het zelfde rij tuig van de koninklijke stoet naar de renbaan. De graaf van Dalkeith, een slanke roodharige jongeman, en prinses Margaret zijn de laatste tijd vaak samen uit geweest. Prinses Margaret heeft al verscheidene ma len zijn ouders bezocht, die zès grote landgoederen bezitten welkè tot de uitgestrektste van geheel En geland behoren. Mét prins Philip heeft de. graaf van Dalkeith gemeen, dat ook hij tijdens de oorlog marineofficier is weèst. Na de oorlog heeft hij zich toegelegd op studie van de bosbouw. IN DE TIJD TOEN het Uselmeer I nog 2uiderzee heette, werd de kaart van Nederland eens zo gete kend, dat Friesland, groot en grim mig. zich over een angstig-kijkend Noord-Holland boog. En daaronder stond: „De ene helft van Nederland examineert de andere." Al kan die tekening thans waar heidsgetrouw niet meer worden ge maakt dooi de puist, welke de Wie- ringermeerpoider teweeg zou. bren gen, het onderschrift behoudt zijn kracht- De lijdensweken, maanden, eigenlijk, zijn weer op de kalender verschenen en het zou een uitge sproken misvatting zijn, te menen dat dit alleen voor de geëxamineerden geldt. Wanneer wij over de examen- slachtoffers spreken, bedoelen wij allen die bij 't vraag- en antwoord spel zijn betrokken. De examinato ren niet In de laatste plaats. Wanneer men het genoegen be leeft enige examens van nabij te volgen, blijkt spoedig dat er veelal meer geleden wordt door ben, die vragen, dan door diegenen die ge acht warden de antwoorden te kun nen opbrengen. De leerlingen (wan neer wij in het bijzonder aan de middelbare scholen en hun eind examens denken) verschillen onder ling niet zoveel; de een weet wat meer, de ander minder- Maar de le raren, die ten overstaan vart de ge committeerden geconfronteerd wor den met de resultaten van hun ar beid der laatste twaalf maanden, zwoegen vaak meer om eruit te ha len, dan de aan de tand gevoelde partij zich inspant om ter tafel te brengen, wat door de examinatoren zo zdelsgraag opgebracht wordt ge zien. Het is een vergissing te menen dat (uitzonderingen voorbehouden) de vragende partij 2ich gemeenlijk ach terover in de zetels werpt en koel- weg registreert wat de gebogen- peinzende partij oplevert. Want de vragers zijn zij, die méér dan de ondervraagden, de betrekkelijkheid van heel die vragerij doorgronden. Die bovendien en dat is van be tekenis een beter en bonafide oor deel kunnen uitspreken op grond van de ervaringen van vele jaren, althans van ten minste een jaar, dan het vonnis dat gebaseerd is op de resultaten van ten hoogste enkele uren'top-cor»centratie volgens in- stamp-methodieic. De waarde van examens als toets van werkelijke kennis, van zich eigen gemaakte wetenschap, is hoogst betrekkelijk. Wat dit betreft kaïi eon examen ener middelbare school ten hoogste een bevestiging opleveren van het beeld dat door de •docenten toch reeds was verkregen, In de meeste gevallen blijft de exa minandus beneden de verwachtingen, en vandaar ook dat al dat geëxami- neer ;voor de leerkrachten ten min ste even vermoeiend is als voor de andere partij. Zjj immers zullen hun eigen energiebron voortdurend aan spreken om eruit te halen wat huns inziens onvoldoende aan het daglicht 7.-- J-V J.', "Aj Als waardemeter, als zuivere maatstaf van kunde, kennis en we tenschap behoeft men het instituut van het examen-afnemen waarlijk: niet te boog aan te slaan, temeer daar er talrijke incidentele factoren, bij komen, die de uitslag het nauwst raken en vaak van te overheersende invloed zijn. Zoals de figuur van de leraar niet alleen, maar ook van de geheel vreemde gecommitteerde, wiens persoonlijkheid een bepalende rol kan speten, zowel ten opzichte van de candidaat als van de leraar, die gemeentelijk het examen af neemt. Toch zouden wij bet examen niet volledig durven veroordelen, omdat het een andere betekenis heeft, die belangrijker geacht kan worden, dan de inquisitie naar de parate kennis. Deze betekenis is juist gelegen in bet onrechtvaardige, in bet onzekere, in het ongewisse en het meermalen verwarrende. Want ais zodanig komt de jonge man, de jonge vrouw mo gelijk voor het eerst in het leven in aanraking met wat in de toekomst dagelijks te wachten staat. Het exa men is met zijn goede en slechte kanten enigermate te beschouwen, als het beeld van de dagelijkse prac- tijk, gezien in een de figuren verklei nende spiegel. Het leven kan. elk mo ment situaties opleveren, die gelijk zijn aan die waarin een examentijd zo rijk voorzien is: onverwachte wendingen, het redden uit en de weg vinden in verwarde situaties, het doorbijten, als het om een schijnbaar hopeloze toestand gaat, het op ge paste wijze tonen van wat men ver mag, het opbrengen van beheersing, tact en goede omgangsvormen. Daarom willen wij vooralsnog in. de examens iets meer blijven zién dan de koele becijfering van de waar de. gehecht aan de kennis der on regelmatige werkwoorden, mitsga ders het exact weergeven van de meerwaarde-theorie. Zij zijn mede vormend aan het geheel der per soonlijkheid. Van geëxamineerde en examinator. ..w Nee toch. N Heus! Londense bioscoopeigenaars klagen over de pindamanie van 't tegenwoordige bioscoop publiek: „na 1 voorstelling moe ten icy teel 14 zakken pinda- doppen en -schillen opvegen. Hun gekraak verstoort de voor stelling, hun droogheid verhoogt hef brandgevaar". „Laat Stalin en Truman sa men aardappels jassen en va ten wassenDat zou de vrede te goede komen". Dit betoeerde Paul Kurotüski (W. Dtl.) in alle ernst te Gelsenkirchen voor congres morele herbewapening. Tommy Kelzos' poesje wiel in een 14 meter diepe droge put. Tommy sloeg geen alarm, haal-, de de moederkat, liet die aan 'n touw 14 meter zakken en toen hij ze ophaalde bleek moeder kat het jong t'cilig tussen haar tanden te hebben! Tommy (te Dublin) is zelf 14 jaar en zeer redzaam. Automatische stenograaf is er (voor wie feilloos kan dicte ren). Eén plaat neemt 1 uur lang dictaat op, inschakeling uan nieuwe plaat duurt 5 secon den. Daar kan geen juffie tegen op!, (maar geen baas ook!)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1