Lustrum Duitsland omgekomenen naar huis Evelyn Waugh in ons land gearriveerd 1 Hè tsSé WAS Vikingschip vergaan met alle opvarenden MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Korea beïnvloedt Franse Indo-Chin apolitiek Mooi l eens hóren! OM EEN GRAF IN NEDERLAND Niet alle stoffelijke resten van in Drieduizend (van 30.000)genoeg, 'egt Den Haag Belgisch kabinet legt morgen verklaring af r Vertrokken a Een traag interview Verduistering van 30.000 gulden Mb-P.LIEFTINCK MINISTER van FJNANCl' 1945-1950 .Mijlpaal 1950' vraagt regeringshulp Verwachtingen veel te I hoog gespannen Centrale televisie zender bijna klaar Jonge Zweden souden Ahoy' bezoeken Ziekenfondsen zullen niet berusten in premieverhoging „Donderslag" in Leidse raad Benelux eist nieuwe accijnzen Dinsdag 27 Juni 1950 3 En nu weer hogere premie 1 voor het ziekenfonds Eindelijk zullen dan toch ook de gepensionneerden een beurt krijgen, met 90-per jaar. Tegelijkertijd met dit „verheu* Sende" bericht bereikt ons tevens de tijding dat de vrywilligverzeker- den meer premie zullen moeten betalen voor hun ziekenfonds. De toch al zo misdeelde gepen- sïonneerden zijn allen vrijwillig verzekerd en moeten dus ook nog verhoogde ziekenfondspremie beta len! Welja waarom ook niet, zij be horen immers tot de economisch overbodigen, tellen dus in geen en kel opzicht meer mee. Vooruit maar. EEN DER HOPELOZEN Met verbazing las ik, dat met in gang van i Juli de ziekenfondspre mie van vrijwillig verzekerden wordt verhoogd van 0.63 tot f 0.80 per week. Hiervan worden weer vele gepensioneerden etc. de dupe. Wordt het niet hoog tijd, dat de re gering maatregelen treft om voor gepensionneerden enz. een lagere premie vast te stellen dan. van 0.80 per week? J. S. Toen ik nog werkzaam was, be taalde ik 25 cent per week. later 50 cent, en weer later 63 cent. Nu heb ik een klein pensioen van een par ticuliere firma; ik werd dus auto matisch vrijwillig verzekerde. Gaat het nu aan om mensen met een klein pensioen of kleine rente trekkers het tekort van de vrijwil lige verzekering te laten dekken? GEPENSIONNEERDE Wordï' het nu langzamerhand geen tjjd, dat de ambtenaren verplicht verzekerd worden? Het is toch wer kelijk belachelijk, dat wij, ambte naren, binnenkort een premie moe ten betalen, die voor man en vrouw te zamen vaak meer dan 60 cent per week hoger is dan voor de ver plicht verzekerden. J. SPRUIT. Ik ben zo iemand, die na 31 dienst jaren bij de politie een pensioen ge niet en in wiens budget door deze verhoging een nog groter te kort ontstaat Alleen de bedoelde bijdrage legt beslag op 5 van mijn pensioen. Ik vraag in gemoede: Is dit ook iets, dat ondergebracht kan worden onder het motto „so ciale rechtvaardigheid"? K, B. Billijk? Minister Schokking heeft ver- Waard, dat de repatriëring van mi litairen uit Indondeslë zou geschie den „billijkheidshalve" naar gelang hun diensttijd aldaar doorgebracht Dit begreep iedere weldenkende Nederlander. Maar nu! Officieren van de tweede Divisie mochten „bil lijkheidshalve" niet met hun ba taljon mee, omdat zij een half jaar later by deze afdeling in dienst wa ren gekomen dan hun kameraad. Zy namen dit Zouden zij nu repa- tirëren met de 3de Divisie? Mis. Eindelijk, tien Mei gingen deze men sen naar Djakarta. Holland in zicht meenden zij- Reeds meer dan vier weken verblijven zij in deze stad, terwijl gewoonlijk de militairen na tien of veertien dagen vervoerd werden naar Nederland. 'Zyn deze mensen vergeten? Zij lopen zonder enig resultaat alle bureaux af. Omdat hun bataljon reeds in Holland is en zij bij diverse bureaux zijn ingedeeld, officieren dus zonder manschappen, komen hun namen steeds niet voor op de bootlij sten. Deze mensen hebben hun plicht gedaan, grote verantwoorde lijkheid gedragen. Waar blijft nu hun recht, waar biyft nu voor hen de „billijkheid"? Militairen die lang na hen in Indonesië zijn aangeko men, zijn thuis of op weg naar huis. J. JANSEN. (Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat betrokken ojficieren deel uitmaken van het zogenaam de detachement nazending 2e Divisie". Deze categorie viel, op grond van het tijdstip van haar aankomst in Indonesië, in het re patriëringsschema van de 3e Divi sie. Dienovereenkomstig zijn deze officieren gedurende de repatrie- ringsperiode van de 3e Divisie overgeplaatst naar het sub-bataljon te Djakarta, teneinde als indivi- duelen te repatriëren. Hun insche ping werd echter vertraagd, om dat op de vertrekkende schepen alle officiersplaatsen waren ingeno men door de officieren, behorende tot de onderdelen, die ingescheept werden. Aan deze officieren werdhoewel zij korter in Indone sië waren dan de groep „nazen ding 2e Divisie" voorrang ver leend, omdat anders de onderdelen zonder hun eigen officieren zouden repatriëren, hetgeen niet wenselijk wordt geacht. Intussen zullen thans de meeste officieren van de hier m bedoelde groep wel ingescheept zijn). Motor in plaats van trekhond Met zeer veel belangstelling las ik het artikel over bet trekhonden- vraagstuk. Uw advies echter om de honden door ponnïes te vervangen is niet juist, immers ook de li chaamsbouw van paarden stempelt hen niet tot trekdieren. Waarom wordt er niet aangestuurd op de constructie van een kleine motor, in de geest van de rijwiel- hulpmotor? Deze zouden niet alleen aan veel dierenleed een eind ma ken, maar ook het werk van hen die bakkers- en melkksrren moeten duwen kunnen verlichten. En weet u, dat er in ons land nog bijna 80.000 kettinghonden zijn? Ook hun lot is meestal een drama in een notedop. K. M. E. SCHUURMAN VAN STRIJEN. Post voor „Gen. C. H. Muir" DEN HAAG. Brieven voor repatriërende militairen aan boord van het tmepenschip ..General C. H. Muir" welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moe ten uiterlijk op 29 Juni in Neder land worden gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip General C. H. Muir" op thuisreis naar Nederland." De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Pelotons van do Dienst Identificatie en Berging zullen zich dezer dagen naar de Franse zone van Duitsland begeven. Daar gaan zy een begiu maken met een taak die sinds lang in uitzicht was, namelijk het terugbrengen van de sfoHelyke overschotten van Nederlanders, die, tenge volge van oorlog en terreur, om het leven zijn gekomen. Met deze terugvoering dreigt zich iets heel pijnlijks te gaan af spelen. Talloze Nederlandse families hebben sedert de bevrijding gewacht op de mogelijkheid in Duitsland gestorven familie leden. in eigen land de laatste eer te kunnen bewijzen. In Augustus 1S47 besloot de ministerraad in beginsel tot identifi catie en terugbrenging op 's lands kosten. Ten aanzien van dat besluit is destijds in de dagbladen een summier bericht ver schenen. Daarna heeft er stilte 'geheerst, totdat vorige week uit het antwoord van da minister van Oorlog op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer bekend werd, dat men op 1 Juli aan het werk gaat. Allereerst vraagt men zich af, waar de oorzaken hggen van dit grote gat tussen besluiten, en beginnen. Het eerste besluit dateert van Augustus 1947, de Dienst gaat aan het wérk m Juli 1950. Alleen personeelstekort? Dat men in die jaren geen stap ver der kwam, verzekerde men ons, zat vast op het feit dat de departemen ten van Oorlog en Soziale Zaken het er niet over eens werden, wie de kos ten diende te dragen De afspraak is nu dat Sociale Zaken tot 1931 finan ciert, daarna neemt Oorlog het over. Wie echter aanneemt dat einde lijk! nu dan alles in kruiken en kannen is, vergist zich. In Den Haag schijnt men dat echter graag aan te willen nemen. Hoe is de situatie? Er zijn in de loop der jaren verschillen de verzoeken van. verwanten binnen gekomen. Zo zijn van personen wier oog is gevallen op de publicatie In 1947, van anderen die op eigen houtje eens zijn gaan informeren. Geduid, werd uit Den Haag gezegd. In totaal zijn ongeveer 3000 verzoeken binnen gekomen. De minister heelt dat de heer Vermeer doen weten. Naar ruwe schatting liggen in de Britse, Franse en Amerikaanse zones van Duitsland echter 3GCOO Nederlanders begraven. Ook als men de doden der massagraven uitzondert, en verder degenen, die niet onder de regeling zouden vallen (de „onvaderlandshe- venden" en zij die vrijwillig naar Duitsland zijn gegaan) dan nog komt men aan een getal, dat het aantal in gekomen verzoeken met duizenden overtreft. Men moet aannemen, dat ettelijke landgenoten het eerste bericht, dat géén oproep bevatte, is ontgaan. Men mag ook aannemen, dat tallozen bui ten die 3000 waar de minister het tegenover de heer Vermeer over heeft, vurig verlangen een dierbare dode in dc nabijheid een graf te kun nen verschaffen. Genoeg In Den Haag vindt men dat blijkbaar niet nodig. Men wil star vasthouden aan de 3000, getuige de opdracht aan de Dienst Identi- BRUSSEL. Morgen zal de Belgische homogeen-katholieke re gering voor het parlement ver schijnen en zal eerste minister Duvieusart voorlezing doen van de regeringsverklaring. Deze regermgs verklaring zou twintig bladzijden beslaan en de voorlezing ervan zal ongeveer een uur in beslag nemen. De verklaring zal een regeringspro gramma omvatten voor de grond wettelijke periode van vier jaar, Hoewel de nieuwe regering als eerste punt op haar programma de terugkeer van koning Leopold naar België heeft staan, zouden in doze regeringsverklaring de financiële en sociale vraagstukken omstandig worden behandeld en zou ook een deel ervan gewijd zijn aan de Euro pese Betahngsume en de Benelux DEN HAAG. Hedenmor gen om tien uur is t>a» de Alex- anderkazerne aan de Waals dor per weg een missie onder leiding van majoor van Oyen van de Dienst Identificatie en Berging, naar Duitsland vertrokken. Deze missie zal stoffelijke over- schsttr:; van in Duitsland tij dens dc oorlog omgekomen Ne derlanders naar ons land bren gen. Zoals bekend keeft de re gering besloten deze stoffelijke overschotten naar ons land te laten overbrengen, voor zout? de nagelaten betrekkingen der overledenen dit wensen. Aan ongeveer 3000 ingekomen ver zoeken, waarvan ongèveer 200 de stoj/elijke overschotten van militairen betreffenzal thans worden voldaan. fïeatie en Berging. Daarin wordt nadrukkelijk vastgesteld dat geen publicatie ten behoeve van verwanten mag plaats hebben, waardoor nieuwe verzoeken wor den. uitgelokt. Wat de oudere aanvragen betreft, moet deze Dienst eerst met nabestaanden overleg plegen of nog altijd over brenging op prijs wprdt gesteld. Wij' menen te weten dat men by de betrokken Dienst over deze van onstellcnd weinig piëteit getuigende gang van zaken allerminst te spre ken is. Bij deze Dienst is men ove rigens niet gouw meer geschokt. In het begin van het jaar hield men nog rekening met de mogelijkheid dat de gehele Dienst zou worden opgedoekt per 1 Juni. Men herinnert er zich dat op het stationsemplacement te Amersfoort jaren lang een speciale trein heeft klaar gestaan voor hj'kentransport uit Duitstand. De trein is nooit ge bruikt. hij" is twee maanden geleden weggehaald. De vrachtauto's die er staan zullen nu dan eindelijk dienst kunnen doen. Ambtelijke dwaasheid Met de werkzaamheden zal be gonnen worden in de Franse zone. Het is mogelijk, dat men naar een kerkhof moet waar acht Nederlan ders begraven liggen, maar dat men slechts de stoffelijke resten van drie hunner moet meebrengen. Dit om dat slechts drie families een ver zoek indienden. Voor de idcniifica- tie kan het echter noodzakelijk zijn alle graven te openen. In vijf ge vallen moet dan weer tot begraven ter plaatse worden overgegaan. Mocht later Den Haosr zijn stand punt herzien, dan zullen de Bcr- gings-pelotons opnieuw naar dat kerkhof moeten. Zoals in het hier gestelde voor beeld zal het gaan op vele tientallen begraafplaatsen verspreid door de Franse. Britse en Amerikaanse sec toren van Duitsland. De Franse re- (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Dc En gelse schrijver Evehjn. Waugh arri veerde vanmorgen in Hoek van Hol land met de nachtboot uit Engelen?!. Langzaam, kennelijk gesteld op com fort, teas hij de laatste passagier, rite can land stapte. Een enigszins gezet heer van middelbara leeftijd met een grijze bolhoed op en in die vorm «tt duizenden te herkennen als de Engelse aristocraat, die hij in zijn hoeken zo graag en so goed bespot. Ik heb zelden een beleefder en tegelijk minder toeschietelijk man ontmoet als Evelyn Waugh. Hij laat alie records van de meestal over dreven voorgestelde Engelse gere serveerdheid ver achter zich. Ter wijl luij achter een glas bier zitten in de stationswachtkamer t*an Hoek van Holland, ontwikkelt zich een ge sprek, voor welks traagheid, alleen het vroege uur e» Waugh'? erken ning dat hij een bijzonder slecht slachtoffer wan interviews is, a's ver ontschuldigingen kunnen gelden. Hij is nog nootf eerder in Hol land geweest Hij heeft een bijzon der goede reis gehad. Zeker, dank u. Ook voortreffelijk geslapen. Een nieuw boek? Ja hij heeft juist een boek poltooid oner Keizerin Helena, de moeder van Constanten de Grote, S7SS iibS' 'n bock, dat men moei- reldschnjvers van na- Baa ousmess, nietwaar. le_en blJ„ m het Haagse ge- Vanavond spreekt hij 'maar nu heeft hij het meentemuseum. Hij li in Den Haag over de toch goed gelezen en zwaar, he, zegt Waugh. katholieke invloed op Greene heeft gelyk. Hy Erg ztoaar\Jk,kv^f de Engelse literatuurheeft een grote betoon- hem nog, dat ik van- Hoe veel katholieken dering voor Greene, avond naar zyn legng nullen er onder zijn ge- Verder leest hy wein.g kom luisteren, dat it, toot rijn? vraaat de nieuwe boeken. .Ze bijzonder aardig van u. katholiek geworden moeten eerst zes jaar zegt hij. Ik zal nvjn auteur. Veertig procent? oud zijn, zegt hy. beste schoenen aantrek- Ik vertel hem, dat men Is mijn buste gearrt- ken. gering heeft aangeboden een kerk hof in te richten voor alle Neder landers, die io de Franse zone ge vallen zijn. Waarom dit niet met graagte is aanvaard is ons niet duidelijk! Deze hele gang van zaken komt in een zeer vreemd daglicht te staan als men weet, dat het terughalen van do stoffelijke overschotten van Nederlanders uit de Sovjet-Russi sche zone steeds voortgang heeft gevonden cn intussen vrijwel is vol tooid. Dit is mogelijk geweest doordat de Franse autoriteiten, die onmid dellijk oa de bevrijding contact met dc Russen hadden gezocht, als pleit bezorgers voor de Belgen en voor ons zijn opgetreden. De Russen wa ren bereid ook ons toegang te ver schaffen, officieel liep alles over de Fiansen. Een. Nederlands peloton heeft zich twee en <?en half jaar 1 de Russische zone bezig gehcud met identificeren, bergen en terugvoe ren. De Nederlanders konden onge stoord werken, maar konden niet in aanraking komen met dc Duitse bevolking. Intussen is het nu dus zo, dat men in Nederland wel al een graf heeft voor iemand die uit het uiterste hoekje van de Rus sische zone werd gehaald, maar niet van iemand, die vlak over de grens, bij Kleef, be graven ligt. BREDA. In Zevenbergen zijn malversaties bij een waterschap ont dekt. waarby ongeveer f 30.000 zijn gemoeid. In verband daarmee be vindt zich de administrateur van dit waterschap, J. de L., in arrest. Hij heeft zichzelf bij de politie gemeld te Rotterdam, toen hij daar op fami liebezoek was. Deze heeft hem even wel laten overbrengen naar Zeven bergen, waar het verdere onderzoek in handen der rijkspolitie is. Voorzover thans is na te gaan, heeft de man uit de kas van het wa terschap bedragen genomen om daarmee verliesposten te dekken van een aan- en verkoopveromging van landbouwers in Zevenbergen. Hij wilde een goede beurt maken door goedkoop in te kopen en duur te verkopen en fingeerde zijn inkoop- en verkoopcijfers zodanig, dat de kas van de vereniging er wel bij voer, ten nadele echter van de kas van het waterschap. Hij deed zulks omdat hij op die manier hoopte, dat men hem spoedig tot directeur bij de vereni ging zou benoemen. De L. was ook vertegenwoordigend agent van de M,V,Z. en zou als zo danig een tekort in kas hebben van rond 7000 gulden. 9 EEJJBIECI6AAK&EBODENDOC"] CVan een onzer redacteuren) DEN HAAG Het tentoonstel- Iingsbestuur van de „Mijlpaal" en de. gemeente Arnhem hebben zich tot de regering om hulp gewend in ver band met de grote teleurstelling, welke de grote Arnhemse tentoon stelling tot nu toe heeft opgeleverd. De regeringscommissaris voor het vreemdelingenverkeer dr. W. L. Groeneveld Meijer, heeft ons, naar aanleiding hiervan verklaard, dat de „Mijlpaal" geen overheidszaak is, doch dat uiteraard de overheid wat mogelijk is zal doen, om Arnhem te helpen over het dode punt heen te komen. „De verwachtingen ten aanzien van de „Mijlpaal" zijn van het be gin af aan te hoog gespannen ge weest," zei dr. Groeneveld Meyer. „Men heeft zich getallen voor ogen gehouden, die zweefden omtrent het millioen bezoekers. Dat is natuur lijk veel en veel tc hoog geweest." Vanmiddag en de volgende dagen heeft dr. Groeneveld Meyer in Arn hem weer besprekingen met het ten- toonstcllingsbestuur. Blijkbaar wor den koortsachtig pogingen in het werk gesteld om althans van half Juli af de „Mijlpaal" ia het centrum van de belangstelling van het gehele land te plaatsen. Als men daarin slaagt zou een redelijke uitkomst nog wel te verwachten zijp. Bouwkosten dalende DEN HAAG. De bouw- en on derhoudskosten van huizen zijn da lende, ten gevolge van de toenemen de arbeidsproductiviteit en het rui mer wordende aanbod van materi alen. Een. verdere daling van deze kosten is, zo meent de minister van Wederopbouw, te verwachten. In 1946 cn 1947 waren de bouw kosten per kubieke meter f 35-50," m September 1948 f 33.10; in April 1949 f 32.10 en in Maart van dit jaar I 29.30. Dat wil zeggen dat in Maart dc kosten waren gedaald tot 83 pet van de kosten in 1946/47. DEN HAAG. De centrale tele visiezender voor Nederland zal binnert afzienbare tijd worden op gesteld te Jaarsveld. De appara tuur is practiseh gereed en ook aan de antennemasten wordt de laatste hand gelegd. De constructie van de tweehonderd meter hoge zendmast is opgedragen aan de Duitse firma Stahlbau uit Rhdnhausen, die dc voordeligste offerte met de kortste levertijd heeft gemaakt. Deze leve- rmgstijd loopt tot half September. Voordat de masten geplaatst kun nen worden dient men nog maat regelen te treffen om verzakking in de vrij drassige grond te voor komen, De zender zal via kabels met de studio's in Hilversum wor den verbonden. HAMBURG. Het Is thans wel zeker, dat het uit Zweden afkom stige Imitatie-vikingschip de „Ormen Friske" (Krachtige Slaitg) met zyn bemanning van zestien Jonge Zweden Is vergaan bij dc Sleeswijk- ïlolsieinsc kust. Het scbip was op weg naar Rotterdam, waar het tnerfe de tentoonstelling „RohMdam Ahoy" zou opluisteren. Een verslaggever van „Het Vrije Volk" had in Kiel de „Ormen Friske", een open schip, dat een zeil had, maar grotendeels door de bemanning geroeid werd, verlaten, omdat de reis hem te lang duurde. Hy is dus juist aan de dood ontsnapt. Dit vertelde hij over scbip en tocht: De „Ormen Friske" was een open houten schip, te vergelijken met een platte schaal, Het was 6 m, breed en 20 24 meter lang en volkomen zee waardig, zodat aan boord al de op merking werd gehoord: die oude Vikings wisten toch wel wat sche pen bouwen was. Ondanks het open zijn van het schip kwam er tocli minder water over dan b.v. op een kustvaarder, want deze bodem was zo licht, dat hij gemakkelijk met de golven op en neer ging. Te Birka in Zweden waren ze gestart, veertien gewone arbeiders- jongens, allen lid van de Frieskspor- tare Forbundct. Ze hadden voor de reis gespaard cn dit zou hun vacan- tie worden. In Ystad in Zuid-Zwe den werd de kok, Stig Larsson, ziek. Hij leed aan geelzucht en moest achterblijven, maar hij was vast voornemens na een dag o£ veertien met een vrachtschip zijn collega's achterna te komen. Voor hem em- barkeerde een ander. Oskar Wahl- derg. De leider van het gezelschap was een ervaren zeiler en er waren nog wel meer jongens aan boord, die niet bepaald als leek beschouwd behoefden te worden. Niemand vertoonde dan ook enige angst, ook al hadden we tussen Zuid-Zweden- en öland met een flinke harde wind te kampen. Het waren allen heel rustige, zeer kameraadschappelijke en hulpvaar dige jongens en behalve de leider Sten Schröder en nog een was nie mand nog ooit in het buitenland ge weest. Ze stelden zich dan ook heel veel van het verblijf in Nederland voor en waren kennelijk blij en en thousiast. Het leven aan boord was vrij hard, want allen sliepen op slaap zakken op de grond. ,Veel lekker eten was er niet en wat er was, was vegetarisch. Ondanks al die ontbe ringen vonden zy het prachtig, van de jongste, die 17 telde, tot de oud ste toe; De meesten waren tussen 20 cn 25 en slechts twee hunner waren gehuwd. Hnnr&westli rcnteze^eli ouderdomspensioen lavallditalt*Trat dviele procedural arbeidswet en*. Vraag: V. J. v. d. B. twijfelt of hij de verplichte contributie aan zijn vakgroep moet betalen, omdat hij met zelf laat werken maar zijn personeel voor derden beschikbaar stelt. Antwoord: Het bedrijf wordt uitgeoefend en is als zodanig inge schreven, Hier zal betaald moeten worden. Een geding voeren vraagt nogal wat geld. Laat vragensteller eens zijn vrije vakvereniging raad plegen. Vraag: A, H. wil iets weten over onteigening van een boerderij bij stadsuitbreiding. Antwoord: Reeds honderden boerderijen zijn, als gevolg van onze toenemende bevolking en daardoor mede uitbreiding van de steden, verdwenen. Dit proces is moeilijk te sluiten. Wanneer een gemeenteraad een uitbreidingsplan wil vaststellen, dan kunnen zy, die gedupeerd drei gen te worden, daartegen bezwaren inbrengen. Bijstand van een. advo caat is daar by onvermijdelijk. Is het uitbreidingsplan tenslotte van hoger hand goedgekeurd, dan volgt een voorstel van B, en W. tot aan koop. Wordt dit voorstel afgeslagen, dan volgt tenslotte bij rechterlijk vonnis onteigening ten algemene nutte en schadeloosstelling. Ook hierbij is juridische bijstand onver mijdelijk. Kan men tot ruiling ko men b.v. een andere boerderij dan verdient een dergelijk voorstel ernstig te worden overwogen. Laat de belanghebbende landbouwer dan advies vragen aan de provinciale RijkBlandbouwconsulent. Vraag: F. B. heeft bezwaren te gen de regeling (steun), welke voor ijsventers geldt. Antwoord: Voor ijsventers geldt de volgende regeling. Zij ont vangen van de gemeente hulp zo lang zij hun ventvergunning hebben ingeleverd. Hebben zij deze weer terug, dan ontvangen zij geen steun meer, daar zij dan geacht worden in hun onderhoud to kurmen voorzien. Dc ijsfabnkanten willen de mensen wel ui hun dienst nemen, wanneer zy zich verplichten het gehele sei zoen voor hen het ijs té venten, ook dus in de periode, dat het weer minder geschikt is en zij in die tijd misschien met voldoende inkomsten hebben. Men stelt die conditie, op dat men in het hoogseizoen over de nodige ijsventers kan beschikken. over de Ziektewet en de werkster. Antwoord: Een werkster in een particuliere huishouding heeft alleen dan recht op ziekengelduitke ring, Indien zij op tenminste 5 da gen per week bij dezelfde werk gever werkt. Werkt zif echter voor êen onder neming. d.w.z, voor winkel of kan toor, dan is zij altijd verzekerd in gevolgde de bepalingen van de. Ziektewet. Wij \vyzen er nog op, dat voor deze verzekering afzonderlijk premie betaald moet worden. Het plakken van rentezegels geschiedt voor de Invaliditeitswet UTRECHT. Het Centraal Over leg van Ziekenfondsorganlsaties heeft naar aanleiding van de premie verhoging voor vrijwillig verzeker den, waartoe de Ziekenfondsraad de zer dagen heelt geadviseerd en waar van de minister van Sociale Zaken de overheidssubsidie aan de zdeken- fondsen afhankelijk heeft gesteld, nogmaals per circulaire zijn stand punt kenbaar gemaakt In deze circulaire wordt nogmaals met nadruk vastgesteld, dat de zie- kenlondsorganisatics de premiever hoging met aanvaardbaar achten, omdat zij haar als een verzwaring van de lasten van het individu be schouwen en omdat zij naar het inzicht der ziekenfondsen geen de finitieve oplossing van de moeilijk heden betekent. Volgens het rond schrijven zou eeö matige premie verhoging te overwegen zijn geweest, maar in de situatie die thans per 2 Juli ontstaat willen de ziekenfond sen niet berusten. Zij zijn van plan ter bevoegder plaatse een protest in le dienen, dat van constructieve voorstellen vergezeld zal gaan, Naar hun mening zijn de kosten van de geneeskundige verzorging de laat ste jaren zodanig gestegen, dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de verzekerden kunnen worden gedekt. Het'wrak van de „Onncn Friske" I Een zekere firma heeft echter om nin miriJo,. nimclirrn 1 t.W t ntrak. is door een vissersboot naar het eiland Peil worm gesleept. Twee doden ziin reeds aan land ge spoeld, Het Duitse s.s. „Makrele" heeft Maandagmiddag op 13 mijl zuid-zuidwestelijk van het eiland Sylt het voorstuk van het Viking schip en twee kurken zwemvesten opgevist. minder gunstige tyd te over bruggen een regeling met zijn ijs venters getroffen, waardoor zij over die periode 40,— per week als voorschot krijgen te verrekenen met de naderhand te verdienen provisie, Echter lang niet alle ijsfabrieken hebben dit gedaan o£ kunnen dit doen. Vraag: C. v. E. heeft een vraag Burgemeester wil besluit tot demping van Mare niet uitvoeren (Van onze correspondent LEIDEN. In de gisteren ge houden vergadering van de Leidse gemeenteraad verklaarde de bur gemeester, dat hij het besluit van de Eaad om de Mare tc dempen niet zou uitvoeren. Hij zou vernie tiging ervan door de Kroon vragen. Oorspronkelijk lag er een voor stel van B, en W. ter tafel om vier bruggen in de binnenstad te bou wen. Daartegen kwam een plan uit de Raad, om de Mare te dempen, zodat dc bruggen niet nodig zou den zijn. Dat is aanzienlijk goedko per dan de bruggenbouw. Hierte gen kwamen van diverse zijden protesten. Men zag er vernietiging van historisch stadsschoon in. De betrokken wethouder verklaarde, dat hij een besluit van de Raad loyaal uit zou voeren, maar toen de Raad met grote meerderheid tot demping besloot, zei de burgemees ter, dat hij dit besluit in strijd achtte met het algemeen belang, Zyn woorden kwamen voor alle raadsleden als de bekende donder slag en zij waren er aanleiding toe, J' verscheiden cn. de zaal ver- J. lieten. (Van onze correspondent) PARIJS, De gebeurtenissen in Korea beginnen invloed te krijgen op de Franse politiek, De toestand in Intio-Chma is zo verward cn voor de Fransen zo ongunstig, dat Zaterdagavond nog „Le Monde" in een artikel van haar medewerker Du verger voorstelde, een einde te maksn aan de „absurde oorlog" cn Iwlo-China maar aan de Indo-Chinezen over te laten. Intussen kwam cle aanval op Zuid-Korea en vele Aziatische specialisten menen, dat nu Amerika gedwongen zal zijn dc Franse politiek in Indo- China veel actiever te gaan onderstutten. Indo-China is nu vrij we U het eni ge aan het Chinese vasteland gren zende gebied, dat nog in zekere zin aan de communistische invloed ont snapt De situatie is ook van binnen uit gewijzigd, aangezien Ho Tsji Minh onlangs door Rusland is weg geroepen en op dood spoor gezet. Hjj heeft, zoals iemand bet uitdruk te. de positie gekregen van een Markos. Hiermee is met alleen het communistisch karakter van lio Tsji Minh volkomen onthuld, maar te vens de controle, die Moskou op de nationalistische beweging daar uit oefent. Nu ecbier Ho Tsji Minh, ver reweg de populairste man van de Vietminh, verwijderd is, zou het, zo oordeelt men ook in die kringen hier. die met de Vietminh sympathi seren, niet onmogelijk zijn. een splitsing te veroorzaken in de natio nalistische beweging en de echte nationalisten te scheiden van de Stalinisten. Dit vereist echter van Amerikaanse kant niet alleen een energieke en realistische, maar ook progressieve politiek. Indien men zich de illusie zou maken, da4 men in Indochina spoe dig terug kan winnen, wat men in China verloren heeft, roept men al leen een nieuwe nederlaag op. Men zou zich met een bescheiden begin tevreden moeten stellen. Met een gebied., dat men grondig beheersen kan. Tegelijkertijd echter zou men dit gebied in progressieve zin moe ten reorganiseren, door b.v. het land te verdelen en de kleine boeren te steunen zodat het een aantrek- kingspunt voor de ontwakende na tionalisten zou worden. Die is wat in China en Korea ontbroken heeft, Deze politiek heeft nu een kans, (n ieder geval is alles door de Kore aanse gebeurtenissen in een nieuw licht geplaatst. DEN HAAG. De unificatie van de accijnzen in de Benelux-Janden zal voor Nederland do volgende wij zigingen meebrengen: 1. afschaffing van de zoutaccijns ad f 9 per 100 kg. 2. verhoging van de gedistilleerd- accijns van f 320 tot f 596,50 per hl van 50%. 3. verlaging van de bieraccijns van f 3.70 tot gemiddeld f 2.26 per hecto litergraad. 4. verlaging van de suikeraccijns van f 29-25 tot f 14 per 100 kg. 5. omzetting van de waarborgbe- iasting in een wa arbor gr echt, dat voortaan ook van plitinawerken zal worden geheven. Het waarborg- recht voor gouden en zilveren werken, zal resp. f 13 en f 0.70 per 100 gram gaan bedragen, hetgeen ongeveer de heLft is van de huidige waarborgbe- lasting. Voor platina werken zal het f 22 per 100 gram bedragen. Deze en andere wijzigingen zijn opgenomen in het bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp tot goedkeuring van het unificatie-ver drag. De in het verdrag neergelegde Be- nelux-tarieven^van de tsbaksaccijns en de benzinebelaeting zijn inmiddels reeds in Nederland ingevoerd. Omtrent'de tijdstippen waarop bo venbedoelde wijzigingen van de ac- cynsbedragca in werking zullen tre den, staat nog niets vast, Het wets ontwerp bepaalt, dat deze tijdstippen nader door de Kroon zullen worden Vastgesteld. Hieromtrent zal uiter aard overleg tussen de drie regerin gen nodig zijn. ARNHEM. Van 28 tot 30 Juni zal alhier de jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie worden gehouden, waaraan een weten schappelijk congres is verbonden. Het congres staat in het teken van. de t.b.c.-bestryding.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3