Kampeerders op Kruininger Gors niet beter of slechter dan andere m Minister Rutten kondigt nota's j aan over kunst en onderwijs Nederlandse taak bij de W.-Europe se defensie Als een arbeider uit Tarascon de verboden zönê" in ZWITSAL Wel kaf onder het korenmaar waar is dat niet? Eerste Kamer debatteert over kunstenaars en Noord-Korea O ZWARTKOP Ponderdag 29 Juni 1950 3 (Van een onzer verslaggevers) De kampeerders van het recreatieoord „Kruininger Gors" in .Öostvoorne voelen zich diep beledigd, door een uitlating van het raadslid, de heer J. A. W. v. d. Blink, die in de laatste bij eenkomst van de vroede vaderen van Öostvoorne, deze kam peerders „minderwaardig publiek" genoemd zou hebben. Dit „publiek", dat verenigd is in de Federatie van Kampeervereni gingen „Kruininger Gors" heeft zijn grieven niet onder stoelen of banken gestoken, maar samengevat in een manifest. j Eerst informeren 1 Niets aan te merken Grote verbeteringen Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten Gramsbergen geeft aardgas Radioprijsvraag voor het Prins Bernhardfonds BE W^ABSCHUWIHCSPAU» >T1'8ABEK OF TE 2W£«M£H-;j§>: 1'éï Werf van Jan Smit Czn te Alblasserdam blijft bestaan Soldaten vervoerden vlees door Londens straten jen «eWaai voo* Uw *>aal1 Shampodor Minister Mansholt bezocht Barneveld Plannen voor mobilisatie koopvaardijvloten Ministeriële nota spreekt over een vierledige opgave Plan voor invasie van Ambon Geen belangstelling voor reünie gedemobiliseerden Radio zweeg m alle talen Biesbos door PTT, uit isolement - cJlambeien door AMSTERDAM-LONDEN in 55 dagen Prinses Beatrixlyceum ten dode gedoemd Instandhouding molens Alblasserwaard gevraagd Kartelvorming in electro- technische artikelen Gebaseerd op een raadsverslag in de „Nieuwe Brielse Courant" vindt dit manifest „het een eigenaardige verhouding als een wethouder (in dit geval de heer Fruin) gesproken heeft over het gehalte van het pu bliek op het Kruininger Gors en hem daarna vragen gesteld worden, dat dan de voorzitter, de heer v. d. Blink verzoekt deze vragen te be antwoorden." Verder achten de manifestanten de uitlating van deze heer een bele diging voor eerv gedeelte van de Rotterdamse bevolking, omdat het merendeel van de kampeerders in Rotterdam woont. In het manifest wordt ruiterlijk erkend, dat er onder de kampeer ders elementen zijn, die sociaal en moreel nog niet bet peil hebben be reikt, dat de Federatie gaarne zou zien. Tenslotte verzoeken de manifes tanten een openbare debatvergade ring, waarin men vrijelijk over deze aangelegenheid kan discussiëren. „Men had niet direct op de kast moeten springen, maar de zaak eerst eens grondig moeten onderzoeken," vertelde de heer A. Bolwidt, ge meente-secretaris van Öostvoorne en voorzitter van de plaatselijke V.V.V. Zeer duidelijk zette de heer Bolwiat uiteen, dat de kwestie over de kam peerders ter tafel was gekomen, na dat men de plannen besproken had over de aanleg van rijwielpaden in het streekplan van de Brielse Maas, nu dit na de afdamming een recrea tie-centrum dient te worden. Deze paden zouden door het dorp Öost voorne komen en aangezien men van Öostvoorne een rustig badplaatsje wil maken, achtte de raad de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat men door middel van die fietspaden on gure elementen binnen de muren zou halen, waardoor anderen Öost voorne de rug zouden toekeren. Hier op heeft, aldus de gemeentesecre taris, de P.v.dA.-wethouder de heer Fruin verteld, dat bij van mening is, dat mensen, die fietstochtjes onder nemen, in 't algemeen behoorlijk pu bliek vormen, „ofschoon er altijd on gewenste elementen tussen kunnen zijn, die men o o k w e 1 op het Krui ninger Gors aantreft." „In het verslag van de N. B. C.", zegt de heer Bolwidt, „heeft de ver slaggever een ongelukkige zinsnede geplaatst, door de wethouder te la ten zeggen „dat men niet bang be hoefde te zjjn over het gehalte van het publiek, hoewel er ook wel on der zullen zijn, als op het Kruinin ger Gors." Hiermede wordt de in druk gewekt alsof de wethouder alle kampeerders over één kam scheert. ,.Én dit ontken ik ten stelligste," al dus de gemeente-secretaris. „De raad en zeker wethouder Fruin, staan welwillend tegenover de kam peerders. Dit blijkt toch voldoende uit het feit, dat de raad vrijwillig zijn bevoegdheden over een stuk grond heeft prijsgegeven en die heeft overgedragen aan de stichting „Kruininger Gors" die met de ex ploitatie en de organisatie van het kampeercentrum is belast cn daar zelfs eigen voorschriften kan uit vaardigen. We leven in een democratisch land en het is een goed recht van de heer v. d. Blink om in de raad zijn eigen vrije mening te uiten en te verklaren, dat hij het Gors na delig vindt voor Öostvoorne en dat men dit ter plaatse in menig opzicht kan constateren. Hiermee wil geens gezegd worden, dat de kampeerders hiervoor aansprakelijk zijn. Integen deel, niet alleen dhr v.d. Blink, doch meerdere raadsleden, zijn er van overtuigd, dat het stichtingsbestuur tekort schiet. „Er-is altijd kaf onder het koren," gaat de gemeente-secretaris verder, „en het is de taak van het stich tingsbestuur dit kaf te verwijderen. Al is het maar 2 pet. van alle kam peerders, het zijn juist die mensen, die een nadelig stempel op het .Kruininger Gors" drukken. Met da stichting, dient ook de Federatie van Kampeerverenigingen er aan mede te werken, dat ongure elementen terstond verwijderd worden," zegt de heer Bolwidt, als we afscheid van hem nemen. Ook de kamp-controleur, de heer P. Biesheuvel, die we bij ontstente nis van de kampleider, de heer Braai, deze kwestie voorlegden, be aamde dat er kaf onder het horen zit. „Waarom zouden er hier niet en elders wel ongure elementen onder de kampeerders schuilen. Dergelijke individuen vindt men immers over al. Ik kan U wel vertellen (en als oud politieman heb ik wel enige er varing), dat het op het „Kruininger Gors" een behoorlijke boel is en er niets bijzonders gebeurt. Ook op hel gedrag van de kampeerders heeft, noch de kampleiding, noch het poli- tie-detachement, dat er permanent het toezicht uitoefent, iets aan te merken". De heer Biesheuvel vertelt ver der, dat iedere kampeervereniging een eigen terrein heeft, waarop men bij toerbeurt door een der leden nog extra toezicht laat uitoefenen. Zo doende worden dus eventuele wan toestanden tot een minimum be perkt. „Persoonlijk ben ik wel van mening, dat het stichtingsbestuur er goed aan doet, behalve de vergun ning, die door de kampleiding ver strekt wordt, bovendien een kam- peerkaart als eis te stellen. Voor hot verkrijgen van zo'n kaart worden eerst de antecedenten van de aan vrager door de politie onderzocht en kunnen zodoende nog meer kam peerders geselecteerd worden, het geen vanzelfsprekend een gunstige invloed op het peil van het kam peercentrum ten gevolge heeft." Kampeerkaarten Uit bovenstaand is wel vast komen te staan, dat én het gemeentebestuur, én de manifestanten, én de kamD- leiding het over één punt roerend eens zijn: n.l. dat er kaf onder de kampeerders zit. Daarom dient het stichtingsbestuur zich er in de ko mende vergadering ten zeerste over te beraden, dat iedere kampeerder in het vervolg in het bezit moet zijn van een kampeerkaart Hiermede worden alle belangen gediend en zullen geschillen als het onderhavige (wat nu een storm in een glas water blijkt te zjjn) niet meer voorkomen. Laat men elkaar de hand drukken en op vriendschappelijke wijze sa menwerken. Intussen is ons bij ons bezoek aan het Kruininger Gors wel gebleken, dat ook dit jaar het stichtingsbestuur weer enkele belangrijke voorzienin gen getroffen heeft. Voorheen wa ren de kampeerders voor het drink water aangewezen op een aantal wellen Dit jaar heeft men een enor me watertank laten plaatsen met een inhoud van 300 ton, die door middel van'n persleiding naar de Maas door een watertankboot regelmatig ge vuld wordt. In het kampeerterrein, dat bijna 100 h.a. groot is, ligt een buize'nnet voor de watervoorziening, v/aardoor nu op verscheidene punten van het kamp kranen zijn aange bracht, waaruit nu rijkelijk het drinkwater vloeit. Tevens is het aantal toiletten ver groot en een aanzienlijk gedeelte is nu van een electrische spoelinstal- latie voorzien. Waar dit niet het ge val is, kunnen de kampeerders het water uit de wellen voor het naspoe len gebruiken. Ook aan de toegangs weg wordt gewerkt en men is druk bezig deze te asfalteren. Er moet echter heel wat werk verzet worden wil men. deze gemeenschap, die een seizoenbezetting van 1500 kampeer - gelegenheden omvat en op hoogtij dagen wel 4 tot 6000 bezoekers telt, tot in de perfectie exploiteren. Keu- Advertentie (l.M.) Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten ,die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking ge ven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies ver richten, Icunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem dd4rom Kruschen. Regelmatig! En.... hoe eerder hoe beter.... GRAMSBERGEN Zoals bekend is de Nederlandse Aardolie Maat schappij Zaterdag j.l. te Gramsber gen, waar men reeds geruime tijd bezig was met een proefboring, be gonnen met een productieproef. Gis termiddag werd in deze boring aard gas aangetoond, vooralsnog in be perkte hoeveelheden, zo deelt de maatschappij ons desgevraagd mee. De juiste omvang van de productie van deze put zal eerst over enige tijd kunnen worden bepaald. AMSTERDAM. Hedenavond wordt over beide zenders van 20.30 21.20 uur een radio-prijsvraag uitgezonden in het nationaal pro gramma, waarvan de baten be stemd zijn voor het Prins-Bernhard Fonds. Acht anjer-solexrijwielen vormen de prijzen, voor elke letter van 's prinsen naam een. len en Aken zijn niet op een dag gebouwd en dit gezegde is zeker ook op het Kruininger Gors van toepas sing. De dringendste benodigdheden staan als no. 1 op de lijst en dit wa ren o.a. de borden, die op het strand langs de Brielse Maas staan opge steld. Hierop kan men lezen, dat het uiterst gevaarlijk is zich buiten de bepaling in het water te bevinden. Er zijn achter deze palen diepe kui len, waarin zich een sterke onder stroom van het water bevindt, die roekeloze zwemmers meetrekt, het geen enige tijd geleden een jonge man het leven heeft gekost. Het stichtingsbestuur treft de no dige veiligheidsmaatregelen en men doet er goed aan deze prompt na te komen. Men beveiligt hiermede niet alleen zichzelf, doch door een orde-, lijk gebruik van het strandbad ver-j hoogt men tevens het aanzien van| de kampeergemeenschap „Kruinia- ger Gors". Langs 't gehele strand zijn waar schuwingsborden geplaatstdie de badgasten opmerkzaam, ma ken op de gevarenwelke in het water schuilen. Deze borden staan er niet voor niets. (Eigen foto) A In overleg met de erven van wij len de heer Jan Smit Czn. zal een N.V. worden opgericht voor de ex ploitatie van de scheepswerf Jan Smit Czn. te Alblasserdam. Als di recteur zal worden benoemd de heer Poul Benzon, wonende te Al blasserdam, sinds verscheidene ja ren bedrijfsleider in dienst van de werf. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt, het bestuur van de N.V. op te dragen aan twee direc teuren, zodat een benoeming van een tweede directeur wel spoedig volgen zal. Het kan niet anders dan toege juicht worden, dat de erven Jan Smit Czn. gemeend hebben, de werf niet te moeten opheffen maar het bedrijf voort te zetten. Behalve de legataressen van de werf werden ons nog als oprichters van de nieuwe N.V. genoemd de heer C. v. d. Lee te Utrecht, een der erfgenamen van wijlen de heer Jan Smit Czn. cn de heer mr. J. A. v. d. Lee te Rotter dam, executeur-testamentair van de nalatenschap van wijlen de heer Jan Smit Czn. Waarschijnlijk zal laatst genoemde als commissaris van de nieuwe N.V. optreden. LONDEN Britse troepen kregen gisteren opdracht het werk over te nemen van veertienhonderd vracht rijders van de vleesmarkt, die mo' menteel in staking zijn. De soldaten reden met de wagens door Londen en bezorgden het vlees bij de slagers. Vertegenwoordigers van de slagers verklaarden echter, dat de soldaten nooit zoveel vlees zouden kunnen vervoeren dat men heel Londen van het magere vlees rantsoentje zou kunnen voorzien. Intussen dreigt de staking, die Vrij dag begon wegens een geschil van de arbeiders met de directie over een loonsverhoging, op andere ar beidersgroepen in Londen over te slaan. (Van onze parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag de in vele etappes behandelde begroting van O., K. cn W. aangenomen. Minister Rutten heeft zijn rede voortgezet en daarbij medegedeeld, dat hü de Tweede Kamer binnenkort een nota zal toezenden over het kunstbeleid. Hij kondigde verder een onderwijsnota aan in verband met de industrialisatie en een wetsontwerp, dat een regeling zal bevatten voor de middelbare meisjesscholen. Staats secretaris Cals deelde mede, dat een ontwerp-radiowet op zijn departement gereed is gekomen en aan de radio-raad zal worden toegezonden om advies. Minister Rutten zal met de radio verenigingen overleg plegen over de salarissen bij het philharmonisch or kest. Hü gaf toe dat de radio zuig kracht uitoefent op de andere grote orkesten, waar men echter meer dan bij de radio gelegenheid heeft tot bijverdienen. De culturele instellin gen in ons land hebben meer be hoefte aan steun dan vroeger. Er wordt thans een documentair on derzoek ingesteld naar de verdeling van de subsidies om na te gaan, of hij concrete voorstellen kan doen voor een andere spreiding daarvan. Hij overweegt ook een andere or- kestpolitiek. Om in Overijssel een groter aantal concerten te kunnen geven, heeft hij voorgesteld om het Gelderse, Utrechtse en Groningse or kest in Twente concerten te laten ge ven en die te subsidiëren, doch het Twents Philharmonisch orkest, dat m 40 concerten in het seizoen heeft gegeven, meent zelf in de behoefte te kunnen voorzien. Overheidssteun aan noodlijdende Advertentie (l.M.) kunstenaars is nodig, aldus de mi nister, doch dit is een netelige kwes tie. Hoofdzaak is de kunstenaars aan werk te helpen. Bij de inschakeling in het maatschappelijke leven, het verfraaien van fabrieken, gebouwen en tentoonstellingen wordt al een verheugende medewerking door par ticulieren verleend.. De minister sprak nog over de In- dologische studie, die wellicht dienstbaar kan worden gemaakt aan het vraagstuk van de tropen. Hij gaat ook na, hoe do Indologische stu denten hun studie kunnen^aanvullen of naar een andere faculteit kunnen overgaan. Over het vraagstuk van een tweede technische hogeschool moet de irr nisterra ad zich nog be raden. Bjj de replieken baarde de minis ter enig opzien met de mededeling, dat hjj overweegt om de subsidies voor het toneel te verbinden aan de voorwaarde, dat het gezelschap aan gesloten moet zjjn bij het coördina tiebureau. Men weet dat de Haag- schc Kunststichting zich hieruit on langs heeft teruggetrokken. Aan het einde van de vergadering ontspon zich nog een woordenstrijd tussen de communistische afgevaar digde van Santen en het a.r. lid Algra over het ontslag aan enkele medewerkers van de radio-omroepen wegens hun communistische activi teit. De heer Van Santen vroeg of de vrije meningsuiting dan niet gold bij de radio. Thans zijn ook Hetty Beck en Robert Sobels bij de VARA ontslagen. Hij noemde dit broodroof. De heer Algra vond, dat de hoboist Slotijn zijn betekenis in de zgn vre- desacties ontleende aan zijn bekend heid als kunstenaar. Als secretaris van de „Vredesraad" heeft hij deze week een manifest ondertekend, waarin gesproken wordt over de laf fe aanval van Zuid-Korea op het Noordelijke deel. Hij veroorloofde zich de opmerking, dat de voorstan ders van een nationale omroep na hun nederlaag thans een agitatie voeren tegen de radio-verenigingen. BARNEVELD gistermiddag heeft minister S. L. Mansholt, verge zeld van dr E. J. A. A. Quaedvlieg, hoofd van de Veeartsenijkundige Dienst, zich te Barneveld ten ge meentehuize door burgemeester Kuntze laten voorlichten omtrent het onheil, dat de pseudo-vogelpest te Barneveld gesticht heeft. Na het onderhoud, dat ongeveer een uur duurde, werd de centrale pluimvee slachtplaats bezocht en een bedrijf, waarop de pseudo-vogelpest giste ren geconstateerd werd. Er is de laatste tien dagen slechts sprake van een lichte uitbreiding. Inmiddels zün te Barneveld alle maatregelen genomen om met de in enting te beginnen. LONDEN De gedelegeerden van de Atlantische Pact-landen, die gisteren te Londen bijeen kwamen, hebben vaart gezet achter de plan nen voor de mobilisatie van drie kwart van de koopvaardijvloot, ten einde op alle mogelijkheden voor bereid te zijn. Tüdens de tweedaagse zitting van de raad, die speciaal voor de zeevaart werd opgericht, bestu deerden de gedelegeerden voorstel len voor een gezamenlijke werkver deling voor de koopvaardij. De ge delegeerden van de Verenigde Sta ten, Groot-Britannië, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Noorwegen, Denemarken, IJs land en Portugal stélden lijsten op van de beschikbare scheepsruimten van de diverse landen. DEN HAAG. In de zojuist verschenen nota inzake het defensie-beleid van de minister van Oorlog en Marine wGrdt o.ru. gezegd, dat in het huidige tijdsgewricht het Nederlandse defensiebeleid de doelstelling en samenstelling van de Nederlandse krijgsmacht, niet meer worden bepaald door overwegingen van zuiver Nederlandse aard, doch bezien moeten worden in het licht der groeiende internationale samenwerking, in casu de West-Europese en Noord-Atlantische Unie. De Nederlandse bijdrage aan de West-Europese verdediging houdt in de eerste plaats in het paraat, beschikbaar of binnen enkele dagen mobilisabel hebben van die strijdkrachten, welke nodig zijn om een agressie te stoppen en te keren. penine van de koopvaardijvloot voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn ge- Vast staat, dat Nederland geen bijdrage zal leveren aan de strate gische luchtstrijdkrachten. Financiële omstandigheden maken het onmogelijk in verhouding tot de omvang van onze koopvaardij- en tankervloot deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. Nederland zal deel uitmaken van de „North Atlantic Ocean Regional Planning Group". Tot de taken van de Nederlandse krijgsmacht in West-Europees ver band zal het in hoger geallieerd ver band tegenhouden van 's vijands landstrijdkrachten behoren, ook als zij door de lucht komen en voorts het bestrijden van vijandelijke lucht strijdkrachten. Hiervoor zijn eigen luchtstrijdkrachten en luchtdoelar tillerie met bijbehorende waarschu- wings- en directieorganen nodig .Een derde taak is het openhouden en beschermen van onze havens en zee verbindingen, met inbegrip van het bestrijden van vijandelijke zeestrijd krachten. Ten vierde moet gezorgd worden," dat het eigen achterland rustig blijft. Deze samengestelde taak moet hoofd zakelijk met eigen middelen worden vervuld. Geallieerde steun zal slechts een aanvullend karakter hebben. In aansluiting op de krijgsmacht zal ,eon civiel apparaat nodig zijn. dat ge oefend is ten behoeve van de rampen bestrijding en de burgerlijke verdedi ging. In de nota wordt niet verheeld, dat genoemde voorbereidingen van de de fensie offers zal vergen. Offers voor onvoldoende voorbereiding zijn echter niet te aanvaarden. Tot elke prns, aldus de nota, moet aan militair beroeps- personeel, reserve- en dienstplichtig personeel de primaire vaardigheden worden bijgebracht, noodzakelijk voor het vervullen van de militaire taak. Het militiestelsel roet een eerste oefentijd van twaalf maandèn en langer wenst de regering te handhaven. BH luchtstrijdkrachten en marine zal het accent sterk op het beroepspersonecl moeten worden gelegd De nota zegt, dat de sterkte van onze zeemacht in 1955 ongeveer als volgt zijn: 1 vllegkampschip. 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 onderzee boten, 48 mijnenvegers en ongeveer 1U0 vliegtuigen. Daarenboven zal de bewa- DJAKARTA. De Indonesische regering heeft een groots opgezet plan voor een invasie op Ambon voltooid, waarbij 15.000 militairen zullen worden gebruikt, zo is he den in gewoonlijk welingelichte Indonesische kringen medegedeeld. Dit plan zal niet worden uitge voerd, tenzij een laatste vredes missie van niet-gouvernementele Ambonnese politici van de voor naamste eilanden van Indonesië geen resultaten oplevert. Deze missie, die bestaat uit ze ven leiders van Ambonnese politie ke partijen zal volgens genoemde bron deze week por vliegtuig en boot naar Ambon reizen. De 15.000 militairen bevinden zich onder leiding van kolonel Kawilarang. Voormalige Nederlandse Mit- chellbommenwerpers zouden de invasie ondersteunen door het be schieten van Ambonnese barakken en troepenconcentraties. UTRECHT. De voor a.s. Za terdag 1 Juli belegde demobilisatie dag met massa-reünie te Utrecht zal, naar wij vernemen, niet door gaan wegens te weinig belangstel ling van de gedemobiliseerden voor deze gebeurtenis. vorderd. De beveiliging van aanvoeren naar België langs de zeeweg zal groten deels op Nederlandse schouders moeten rusten, aangezien dit nabuurland niet beschikt over zeestrijdkrachten van enig formaat. Voor de luchtmacht gaan de gedach ten uit naar lichtingen van 27.000 man per jaar, die gedurende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en na dien naar de territoriale troepen zullen overgaan. Gestreefd zal worden naar een verdeling van thans geoefende manschappen over beide categorieën van de landmacht. Het is te voorzien, dat de marine begroting, in verband met het geleide- lijk"gereedkomen van de aanbouw, in 1954 reeds enigszins en in 1955 in be langrijke mate een dalende tendens zal gaan vertonen. De oorlogsbegroting zal in de matcrieelsector geen neiging tot daling vertonen. Van 1952 af zal in het bijzonder in die sector een stijging te 1 verwachten zijn. Een zeer omvangrijke i Amerikaanse steun zal deze moeihjk- heden moeten opvangen, wanneer voortgang gemaakt moet worden met het mobilisabel maken van de na 1 Ja- nuarl 1952 op te leiden troepen. ROME De gehele Italiaanse ra dio was gisteren buiten werking tengevolge van een staking van de drieduizend employees, die loonsver hoging eisten en toen zij daar geen bevredigend antwoord op kregen het werk neerlegden. Wel beloofden de autoriteiten een nieuwsverzorging, maar de radio zweeg in alle talen. Alle drie de Ita liaanse omroepverenigingen moesten hun programma's afgelasten. BIESBOS. Er heerste Dinsdag een dankbare stemming in de Bies- bos en er werden vele hartelijke i woorden gewisseld, toen de tele- foonverbinding tussen dit deel van i ons land en de rest officieel door de directeur-generaal van de PTT, ae heer Neher, in gebruik werd genomen. Deze zeide, het totstand komen van deze verbinding te zien als een ereplicht van ons land te genover de bewoners van dit ge- isoleerde gebied, die in de oorlog j zo belangrijk werk hebben ge- daan voor het onderhouden van het contact tussen het bezette en on bezette deel van ons land. De in woners van de Biesbos getuigden van hun erkentelijkheid door aan bieding aan de PTT van een Delfts blauw gedenkbord. Advertentie (l.M.) 2 A t f 2ETPILIEN waren stopte de wagen. Ik moest er uit. Op de laadbak lagen een paar zakken houtskool en een stuk zeil doek Ik werd de wagen op gecom mandeerd, onder het zeildoek ge legd. door zakken houtskool omge ven 'en voort ging het weer. Bij elke bocht werd ik tegen de zakken aan- geslingerd. en met moeite houd ik het zeil zo vast dat er geen stukje van mijzelf te zien is. De remmen knarsen. Wij staan stil. Controle. Ik hoor een discussie in half-Duits één verstandig ding doen: zich rus geven" ifgeïoorzame™ aan elk bevel. geen controle aan de uitgang, niets Toen wij een paar kilometer verder opvallends, een rustige wandeling J11 naar het afgesproken café. en daar even wachten op de man. die mij per auto door de „zone mterdite brengen moet. Dat is, heeft mij een van mijn begeleiders verteld, een kwaad stukje. Met de trein is het niet te doen: die wordt veel te scherp gecontroleerd. Per auto gaat het wel, als je wat valse papieren hebt en zo. Ik heb ze nog niet, maar mijn pas- seur zal er wel voor zorgen. Wij wachten. Op het afgesproken uur verschijnt er niemand. Vreemd. Een uur later ook niet. Wij worden lich telijk onrustig. Is er iets aan de hand' Het ene uur verstrijKt na het andere. Het wordt middag en nie mand komt opdagen. Wij lopen een eindje om en gaan wat eten. Einde lijk. daar komt onze vriejid. „Direct meegaan. Alles is in orde". Ik neem vluchtig afscheid van mijn begelei ders, sjor mijn rugzak op en volg de nieuwe gids. In een stil straatje staat een vrachtauto met een houts koolgenerator. Achter het stuur zit een gemoedelijke Fransman, en ik krijg een plaats tussen hem en de ander in. Mouwen opstropen, een neetje houtskool hier en daar op 'armen en gezicht smeren, onverschil lig een eindje cigaret in de mond hoek hangen, een Baskenmutsj. iet' half-Frans. Mijn camionneur is in deze streek bekend. Hij rijdt er da gelijks. Hij heeft een beetje crediet bij de Duitsers. Na een minuut, die een eeuwigheid lijkt, hoor ik de ver snelling inschakelen. Een schok. Wij rijden. Na een paar bochten weer stoppen. Ik wacht af. Daar trekt iemand het zeil weg: „Alors, on y est". De camionneur lacht. Hoe was-ie? ze hebben niets in de gaten. was mij daareven verzekerd, maar liefst twee niet meer jeugdige gene raals de bergen over geklauterd en het was alles even vlot gegaan. „Morgen om deze tijd zit u aan de goede kant". Het leek ongelofelijk. Nog maar vier en twintig uur, en dan zou ik buiten het bereik zijn van de Gestapo? Gek, dat je op het ogenblik, waarop je .je zoiets reali seert toch een gevoel van desertie over je krijgt. Hoe zou het nu met mijn vrienden in het vaderland zijn? Stellig waren zij op ditzelfde ogen blik bezig met verzetswerk. Wij de- don immers niets anders meer de .aatste jaren. Allemaal waren wij ondergedoken. Niemand dacht nog aan zijn oude maatschappelijke plaats. Niemand leeide nog thuis. Onze hele groep bestond allang uit „fulltimers", en zij werkte eigenlijk dag en nacht. Terwijl ik hier in Ta rascon in een kroegje zat zouden ginds zeker plannen voor nieuwe tegen de Duitsers gerichte activiteit gesmeed worden. En zeker zou de Gestapo haar drijfjacht op mijn vrienden en mijzelf stug volhouden. Intussen zou ik dan over één etmaal aan de greep van Himmler's bende zijn ontkomen Niet meer om de honderd meter omkijken of ik word gevolgd? Niet meer schrikken bij het stoppen van een auto voor mijn huisdeur? Even leven, „vrij van vrees?" Zouden Roosevelt en Churchill, die ons dat in het Atlan- DEN HAAG Op vragen van het Tweede Kamerlid De Loos (Arb.) in zake de opheffing van het Prinses Beatrix-Lyceum te Glion in Zwit serland, heeft minister Rutten geant woord. dat het zeer te betreuren is dat de instandhouding ervan niet langer mogelijk is gebleken. Ook na de toekenning van een zeer belang rijke subsidie door het Rijk zijn da uitgaven voor de ouders zo hoog komen te liggen, dat die slechts door weinigen hunner kunnen worden gedragen. Nu het Lyceum op 1 September a.s. zal worden opgeheven, zullen maatregelen' moeten worden geno men, ten einde de nodige hulp te verlenen aan kinderen, die aan. asthma lijden. Hierover vindt mo menteel nog interdepartementaal overleg plaats. wat scheef op het hoofd ^zetten, ik \Ve zijn in de zone. Kom maar weer Charter beloofden, zelf ooit goed ben arbeider van een fabriek m Ta- Voor zitten. Ik stroop de mouwen geweten hebben wat het zeggen wil, rascon. De „camion" wordt gestart. weer 0p. Houtskool-grime is niet - - de chauffeur draait aan een enorm meer nodig. Ik ben zwart. Maar de stuurwiel, en wij rijden door nauwe zon staat hoog aan de hemel en in straatjes Foix uit, het onbekende te- verte liggen de Pyreneeën, gemoet. Voorlopig geen gevaar. Er te leven onder Duitse bezetting? Ginds daalt de late middagzon naar de bergen, die de grens van Hitiers machtsbereik op hun ruggen dragen. Nederlandse Minister-President, Prof. Mr. Gerbrandy. Pas op dat ogenblik zal ik „er zijn". Hoe ver ligt dat ogenblik nog van mij af? Voor het Tarasconse kroegje stopt mijn camion. De chauffeur is een lading gaan halen en onderwijl heb ik mijn hart opgehaald aan Pernod en de verhalen over die twee gene raals, die, als of het een ochtend wandelingetje gold, van hier uit vlot de Pyreneeën over marcheer den. Nu zit ik weer voorin de vrachtwagen en wij slingeren door een dal naar een klein dorpje, dat eigenlijk uit weinig meer dan een enorme fabriek en een aantal huis jes bestaat. De auto draait het ter rein van de fabriek op. Ik word eruit geboegseerd, mijn rugzak ver dwijnt zonder commentaar in de handen van een Spanjaard dat hij Spanjaard is verraden zijn donker gezicht cn zijn gedrongen figuur cn ik krijg mijn orders: ziet u daar boven de hand wijst de steile berghelling langs dat koeienhutje liggen? Klim daarheen en wacht tot vanavond negen uur. Dan komt uw gids. Hü neemt uw rugzak mee. Doe zo onopvallend mogelijk. Spreek met niemand. Er zitten in het dorp drie Duitse posten, en er wordt zwaar gepatrouilleerd. Verberg u in het hutje en let tussen negen en half tien op een man, die niet langs het klimpad, maar dwars door het veld recht op u af komt. Volg hem." Ik wandel weg. de handen onver- felrode pijpleiding, die hoog uit de bergen op de fabriek aangaat. De avondlucht wordt rood, en het dorp wordt stil. De fabriek fluit en een langgerekte echo geeft hot sein terug: de dag is om. De machines stoppen. Ik zie een stroom kleine mensen langs de weg wriemelen. Daar is mijn hutje: niets dan mest c - modder binnen, geen sprake van schuilen. Maar het ding staat tegen een steile wand en ik kan er ach- te.' kruipen. Dat doe ik. Nu maar wachten. Het is zeven uur. Te eten heb ik niets, want mijn proviand zit in de rugzak. Een jas heb ik ook niet. Het wordt koud. Een sluier van damp trekt langzaam het dal in. Ik stap wat heen en weer. Achter mü vervagen de bergen, onder mij ver vaagt het dorp. Ineens schiet mij Hugo de Groot's Avondgebed te bin nen en ik vind het volledig terug tn mijn herinnering: O Schepper van dag ende nacht Den duyster door U voortgebracht Bedeckt dit al met syne vlerckcn Wilt oock alsoo tot deser stondt Door u genade sonder grondt Bedecken onse quade wereken Den vyandt is op ons gestelt Met loose list en met geweldt O Herder, loaeckt voor Uwe schapen Opdat wij vrij van boose lust En sware sorpe, welgerust In Uwe hoede mogen slapen. DEN HAAG Bevordering van een financiële regeling, welke het in gebruik houden of weer in gebruik nemen van de molens in de Alblas serwaard verzekert, verzoekt het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arb.) aan de ministers van O. K. en W„ van Verxeer en Water staat, van Economische Zaken en van Financiën. De heer Van der Goes betoogt, dat dit enige grote molencomplex in Nederland dat verloren dreigt te gaan daar de mo lenaars van de Overwaard per 1 Juli ontslagen worden, terwül de molens van de Nederwaard recd3 buiten gebruik zijn gesteld een cultureel erfgoed Is, uniek in de we reld, en de bewondering afdwingt van binnen- en buitenlanders. Het behoud van de molens zou technisch en financieel mogelük zijn, als alle betrokken openbare organen tot sa menwerking worden gebracht. passeert ons een Duitser met een fiets aan de hand. „Dat is er een van de controle". Ik vraag of wij verder- Van mijn twee begeleiders bleef Vannacht zal ik eroverheen. Morgen schillig in de broekzakken, het Bas- Wilt allen die gevangen zijn mam Msvlitn*» U7ï 1 „„1 »1> «m A mjJamma m?im AttAMtMAMirnM bAnmiiim'n pnYinnf nn V aF Can 7?i9 f ka«i «vi A+ a^Fa mi» er in Tarascon een achter. Wij heb- zal ik in Andorra zijn, overmorgen ben in een klein kroegje een drank- misschien in Barcelona, en ik reken je op de goede afloop naar binnen verder: hoe lang zal Spanje, hoe dit soort reizen maakte kon 'maar de weg. die ik zou volgen waren, zo nen voor ik staan zal tegenover de kenmutsje scheef op het hoofd. Een wankelend houten brugje over een schuimend bergriviertje wijst de weg naar boven. Ik begin te klim men. Allengs komt het dorpje onder mij te liggen en ik zie een lange Belaen met sieckten ofte pijn Vertroosten in haer droevig lijden Als deze loop sal zijn gedaen. Wilt dan, door Uwe rust, vaortaen Ons inder eeuwigheyd verblijden. (Wordt vervolgd). DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Suurhof (Arb.) heeft de mi nister van Economische Zaken ge vraagd, of hü er mee op de hoogte is, dat door middel van een stichting tot bevordering van de marktorga nisatie voor electro-technische arti kelen (M.E.A.) enkele vooraanstaan de grossiers pogen deze bedrijfstak te kartelliseren. Op vele grossiers, detaillisten en installateurs zou drang zyn uitgeoefend een bereid verklaring te ondertekenen om tot deze organisatie toe te treden, het geen velen gedaan zouden hebben uit angst voor mogelijke uitsluiting van levering van deze artikelen. De heer Suurhof f vraagt voorts welke gevolgen deze kartelliseringspolitiek zal hebben op de prijzen, die het pu bliek voor electro-technische artike len moet betalen, en verzoekt de mi nister om, zodra een of meer van deze marktmaatregelen definitief tot stand gekomen zijn, na te gaan of er aanleiding is tot onverbindend- verklaring.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3