VAN HOUTEN Eenzaamhongerigongeschoren sta ik in Z. -Frankrijk Gepensionneerden verontwaardigd over schrielheid der Regering Drobny (2 sets voorsprong) geslagen door Sedgman Protestvergadering ;n Amsterdam Beperkte vrijstelling van loonbelasting voor geschenken Duplexwomng kan woningnood met vier jaar verkorten Bevroren aardbeien naar Amerika Sigaren .worden niet goedkoper Stikker's rods draad De keuze der vrijheid Sowjet-BMna - de maak De kracht van het Westen Cultuur in Winterswijk Werkloosheid daalde in Juni met 16 proeent Dren te heeft de meeste werklozen „Grote Vier" Amerikaanse dames blijven alleen over Patty ten koste van Seixas in finale Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Strop voor Geersen- wedders op Duindigt Slijkhuis gaat wel naar Brussel Colonel Blake V Donderdag 6 Juli 1950 AMSTERDAM. „Hoe Is de toestand van hen, die de beste jaren van huu leven hebben gegeven in dienst van de staat7 Hoe staat het met hen en hun gezinnen in de laatste jaren van hun levensavond?" Dat was de vraag, die gistermiddag gesteld werd op sen demonstratieve vergadering, die duizenden leden van de Algemene Nederlandse -Bond van Gepension neerden, de Bond van Gepensionneerden van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Algemene Militaire Tensïoenbond bijwoonden ter bespreking van het onlangs ingediende wetsontwerp betreffende verhoging van d« thans geldende uitkeringen aan gepensionneerde ambtenaren. De grote zaal van Bellevue was int rm de laatste stoel gevuld met gepensionneerden, die aan de op roep v=in hun bonden gevolg had den gegeven. De redevoeringen der sprekers werden herhaaldelijk on derbroken door bijvalsbetuigingen. „Waarom is deze bijeenkomst be legd?" vroeg de heer G. Wolters van de Algemene Bond. „Omdat wij gepensionneerden zo demonstratief zijn?" Zijn antwoord luidde: „In genen dele. Wij zijn de rustigste burgers van onze maatschappij, maar wij worden thans tot demon stratie en protest gedwongen, omdat degenen, die in de eerste plaats voor onze belangen moesten opko men, onze democratische regering, ons in de steek laat". Do Regering komt met een voor stel, dat in zijn schrielheid een be spotting Is van alle mooie beloften an van de sociale rechtvaardigheid. De heer Castricum van Spoor- en Tramwegpersoneel merkte ten aanzien van het wetsontwerp op, dat de meest conservatieve regering, die we hebben gekend, het nog nooit zo bont gemaakt heeft, als thans met deze Regering het geval is. „Als de Regering echter denkt, dat de gepensionneerden zich zullen neerleggen bij de sombere armoede. Advertentie (LM.) 'Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, I I zudat do huid zich kan f 1 herstellen. DEN HAAG.. De minister van Financiën heeft onlangs de volgen de regelen gesteld voor het buiten de loonbelasting vallen van jubi leumgeschenken in geld of in na- tura. Een geschenk in geld ter gele genheid van een dienst jubileum of bij het beëindigen van oen dienst betrekking wordt niet als loon be schouwd, indien en voor zover het bedrag niet groter is dan:maand loon bij een diensttijd van 12^ jaar; maand loon bij een diensttijd Van 25 jaar; 1 maand loon bij een diensttijd van 40 jaar; 2 maanden loon, bij een diensttijd van 50 jaar. Bij weeklonen is dit het loon over achtereenvolgens 1 week, 2 weken, 4 weken en 8 weken. Bij afscheids geschenken wordt de diensttijd naar beneden afgerond, totdat de aange geven tijdsduur is bereikt. Eveneens wordt niet als loon beschouwd een geschenk in geld, dat een werkne mer ter gelegenheid van zijn huwe lijk ontvangt tot een bedrag van Vi maand loon (weekgelders 2 weken loon). Indien in de hierboven genoemde gevallen een werkgever in de plaats van een bedrag in geld een ge schenk in natura uitreikt, gelden voortaan ook hiervoor overeen komstige normen, behalve wanneer dit laatste in hoofdzaak waarde be zit als souvenir, zoals dit het geval is bij een legpenning of bij een por tret van de werknemer. die dit wetsvoorstel beoogt hun op te leggen, dan vergist zij zich deer lijk!" De conclusie van de h*er Groen van de Militaire Pensioenbond was: „Als er één groep in de Nederlandse samenleving is, die op financieel ge bied de dupe is en wordt van de oorlog, dan is dat wel de groep van de gepensionneerden." Over het thans ingediende wetsontwerp zei hij „Het is in-treurig, dat op deze wijze met de grote nooddruft van een zeer groot aantal gepensionneer den wordt gesold. Zij kunnen hier onmogelijk genoegen mee nemen. De bonden van gepensionneerden zullen dan onverzwakt, wat ook het uiteindelijke resultaat van de be handeling van dit wetsontwerp zal Zijn, hun streven voor een behoor lijke toeslag in verband met de stij ging van het levensonderhoud, voortzetten." Henley Royal Regatta begint bij somber weer HENLEY Bij somber en be trokken weer is Woensdag de Hen ley Royal Regatta begonnen. In da series voor de Thames Cup (achten) wonnen beide Amerikaanse ploegen: Yale University en Kent School dat deze cup al drie maal gewonnen heeft. In de series voor de Diamond Sculls boekte de Britse crack Tony Rowe een gemakkelijke overwinning op de Belgische kampioen Plessens, terwijl Lutz (G.B.) de Amerikaan Mc Creesh uitschakelde. Lutz komt Donderdag tegen de Nederlander Neumeier uit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Wanneer ons land bel inderdaad zal klaarspelen, in 1960 het woningprobleem op te heffen dan zal dat voor een niet gering deel te danken zijn aan de bouw van 72.000 duplexwoningen, die nu op het pro gramma. staan. Er zijn reeds een goede 3000 duplexwoningen gereed ge komen. Eind April waren er bovendien nog 441S in uitvoering ROTTERDAM, Gisteren heeft het Amerikaanse s.s. „Claiborne" van de Watennanline een eerste zending van ongeveer 60 ton be vroren aardbeien ingeladen, be- -stemd voor de Verenigde Staten. Dit is voor Nederland een nieuw exportartikel en men" had gehoopt er dit jaar ongeveer een miUxoen kilogram van naar Amerika ta kunnen verschepen. Maar de weersomstandigheden zijn niet gunstig geweest, noch voor de kwantiteit noch voor de kwaliteit Er was op gerekend, dat de ver schillende vriezers de aardbeien zo goed als niet behoefden tetsor- teren, maar deze berekening is fa- likant uitgekomen. Ongeveer de helft bleek voor de uitvoer ongeschikt. De hoeveelheid die geëxporteerd kan worden is daardoor zeer geslonken, maar nog altijd de moeite waard om te trachten onze aardbeien, die in Amerika zeer geliefd zijn, daar in bevroren toestand ingang te doen vinden. Zij zijn ingevroren in een temperatuur van minus 40 graden Celcïus en hebben een- suikerge halte gekregen .van 20 pet. Het vervoer dient met de meeste zorg te geschieden, want bij iets te hoge temperatuv- is de kans op siroop vorming gr sot. Daarom is deze la ding in de koelruimen van de Clai borne geladen. Indien de gemeentebesturen voor de plannen van de regering ge wonnen kunnen worden, dan zul len er in de jaren '50, *51 en '52 resp. drie, vijf en. acht duizend duplexwoningen worden gebouwd en vervolgens in de jaren 53 tot en met '56 jaarlijks 10.000. Daarna zal het aantal Duplexwoningen geleidelijk kunnen worden terug gebracht. In Haarlem, Hillegom en Rijns- burg hebben wij een aan tal van deze tijdelijke twee-een heden in gebruik gezien. Bij be woners, die zonder een uitzonde ring in hun toen beperkte ruimte de grootst mogelijke tevredenheid betoonden. De Duplex-woning is een eengezinshuis, dat voor de duur van tien jaren in tweeën is verdeeld, Zoveel mogelijk is daar bij gezorgd voor een dubbele bui tendeur, opdat ieder gezin zijn eigen ingang heeft. De eerste paar jaren na de oorlog hebben ons wel geleerd, dat een kleine be huizing altijd nog beter is, dan een ruimere samenwoning, verzekerde ons het hoofd van de afdeling voorlichting van Wederopbouw, de heer Bommer, die als wethouder van Amsterdam, de misère al door en door kende. Je hebt bij samen woning tal van slagvelden. Het Reciit'iberstel personeel Nederl. Arbeidsdienst DSN HAAG. Door de heer EL A. C. van, Lent te Scheveningen, voor malig arbeïdsleider en. ex-hoof d van ce ardeling administratie! en civiel- recht der stafadministratïe van de .Nederlandse Arbeidsdienst geduren de de bezettingstijd, worden thans op verzoek van een aantal kader leden en arbeidscontractanterx yan de voormalige NAD. pogingen in -bet werk gesteld voor die oud-NA.D.- leden, die het bewijs kunnen leveren van hun trouw aan. de vaderlandse ■zaak gedurende de bezetting, rechts herstel te verkrijgen op grond van de wet rechtsherstel overheidsperso neel 1946. VENLO - Het vooruitzicht, dat de sigaren vrijgesteld zullen worden van omzetbelasting, heeft bij vele rokers de verwachting gewekt, dat de sigaren goedkoper zullen wor- uuti. Blijkens Informaties bij de si- garenindustrie is dit echter niet het geval, weliswaar behoeft de winke lier als de omzetbelasting komt te vervallen 3 pet. minder te be talen, maar deze vermindering wordt doorberekend in de korting, die hij van de leverancier ontvangt, zodat bet product voor de koper uiteinde lijk duurder noch goedkoper wordt. De vrijstelling komt geheel ten goe de aan de sigarenindustrie, die we gens de hoge inkoopprijzen van ta bak het laatste half jaar met voort durend verlies moest werken. In verband met het verschijnsel, dat ZLch in de smaak van het pu bliek sterke wijziging heeft voorge daan ten gunste van de sigaret en shag en ten nadele van de sigaren, wil men het sigarenroken stimule ren met n grote reclame-campagne, waarvan dc kosten voor het eerste halfjaar op 250.090 begroot zijn. i uitvoering. voornaamste is de keuken. Het volgende de WC. En dan komt het portaal, de trap en al die delen van het huis die gezamenlijk on derhouden moeten, worden. Even- zovele bronnen van de erbarme lijkste conflicten. In de Duplex- woning zijn ze verdwenen. De wasgelegenheid is in alle wo ningen welke we zagen bepaald veel te sterk verwaarloosd. In som mige gevallen hebben plaatselijke schoonheidscommissies meer aan dacht besteed aan het uiterlijk van de woning, dan asn het daelwaar- voor ze- gebruikt moet worden. Het gevolg is, dat in de bovenwo ning het licht ver onder de maat blijft. Er blijft bij deze woningen na tuurlijk veel te wensen over gaf de heer Bommer toe. Het is net als met een damesschoen. Van buiten moet hij een beetje klein zün, van binnen een beetje grooot. Maar men moet bedenken, dat we op deze manier met iedere woning die gereed komt twee gezinnen kun nen helpen. En als men bedenkt, dat de jongste volkstelling heeft uitgewezen dat omstreeks 1 Janu ari van. dit jaar op iedere acht ge zinnen er één bij een ander in woonde, dan is er haast. Wanneer de gemeenten er op grote schaal toe overgaan zal het woningprobleem in 1860 opge lost zijn. Zo niet dan zijn we pas in 1964 gereed. De Langfitt ontscheept Zondag a.s. AMSTERDAM Het troepentrans- portschip General W. C. Langfitt wordt in de nacht van 11 op 12 Juli alhier verwacht, De ontscheping zal Zondag 12 Juli gereedkomen. Advertentie (l. M.) van de2e week o.a.: WENST U DIT NUMMER IE ONTVANGEN? Toezandtne volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels: of b. gratis na mtvangss ven ..en briefkaart waarmede c een proefabonnement bestelt tot en met 30 September 1950. terwijl u ons 3,20 doet toekomen per postwissel oI per oastgiro nr 6269 ten name van De ""wenfr- ache Bank met vermelding rekening ..Vrij Neder'and". Administratie „Vrij Nederland": Raamgracht 4 - Amsterdam, De „Nelly" op weg naar Nederland DEN HAAG. Het troepen schip „Nelly", met 1593 passagiers, is op 3 Juli van Tandjong Friok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich geen gesloten onderdelen, maar militairen van KNIL en KL, velen met hun gezin. "WEDDE Van 13—16 Juli zal het SOO-jarig bestaan van Wedde (Gr.) worden gevierd. EINDE VAN WIMBLEDON NADERT DEN HAAG. In de afgelopen maand daalde het aantal bij de gewestelijke arbeidsbureau's inge schreven mannelijke werklozen van 72.397 tot 60.643, dus met 11754, o.i. 16,2 procent. Het aantal werklozen kan worden onderver deeld in 42.647 geheel werklozen (vorige maand 49.290), 17.734 D.U.W.-arbeiders (22471) en 262 wachtgelders (636). De daling van het aantal werk lozen kwam in nagenoeg alle tak ken van bedrijf tot uiting en wel het sterkst in de landbouw en on der de losse arbeiders. Veel sei zoenwerk, zoals wieden, druiven- krenten, hooibouw, aardappel- rooien en kersenpluk, was hiervan de oorzaak. Door al deze werk zaamheden en mede door de toe nemende bedrijvigheid in de bouw nijverheid. het ontsmetten van pluimveebedrijven wegens pseydo- vogelpest en seizoenwerk in de LONDEN, De Egyptenaar Drobny zal ook dit jaar niet de Wïm- bledontitel winnen, want gistermiddag is hü reeds In de halve eind strijd uitgeschakeld door dc jonge Australische kampioen Sedgman, die in vijf sets won, na de eerste twee met 3—6 te hebben verloren. Wel erg bitter voor de voormalige Tsjech, die de Wimbledon-titel zo brood nodig kon gebruiken om, nu hij zijn land is ontvlucht, een nieuwe carrière te kunnen opbouwen in het proftennis. Sedgman, die blijkbaar niet veel hinder meer ondervindt van zijn pijnlijke pols, waarvan hij de laatste tijd veel lust had, zal in de finale de Amerikaan Budge Patty woonachtig In ïarijs ontmoeten, die in de andere halve eindstrijd zijn landgenoot Seixas in vier sets sloeg. Hiermee bewees hij. dat Seixas in dit tournooi leis boven zijn stand heeft geleefd. De eindstrijd wordt dus een treffen tussen de twee grote tennislanden Australië en Amerika. Patty sloeg Seixas met 63, 5-7, 62, 75, Sedgman won van Drobny met 36, 3—6, 63, 75, 62. Drobny zeer gunstig uit, want hij speelde in de eerste twee sets met de regelmaat van een machine. Niet alleen zijn kogelharde services en drives maar ook zijn scherpe volleys brachten Sedgman in de grootste moeilijkheden. Met 63, 63 kwam Drobny in het zicht van de zege, Maar evenals dc vorige dag tegen Larsen ontplooide Sedgman ook nu pas zyn beste spel, toen hij met de rug tegen de muur stond. Hij sloeg ballen terug die onhoudbaar leken, plaatste zelf met wiskundige zeker heid en brak Drobny's eindoffensief, hetgeen deze demoraliseerde. Nadat Sedgman beide volgende sets met 6—3, 75 gewonnen had, verslapte Drobny'e tegenstand- Hij speelde lusteloos, maakte Kostbare fouten en verloor de vijfde set met 6—2. Vier seis lang had het publiek evenwel van een fonkelende en spannende partij kunnen genieten. Patty had tegen Seixas zijn slagen uitmuntend onder controle. Alleen zijn backhand faalde een enkele maal. maar over het algemeen kan men zeggen: zulk beheerst en ge varieerd tennis als Patty Het zien is dit jaar te Wimbledon nog niet ver toond. Een verrassing laat op de dag was de zege in het dubbelspel dames van Thelma Long (Austr.) en Joy Mottram (G.Br.) over de Ameri kaanse combinatie Gussie Moran Pat Todd, die verleden jaar de eind strijd bereikte. De voornaamste uilslagen luiden verder: Dubbelspel heren, kwart finales; Brown en Sidwel! (Austr.) sL Cernik (Eg.) en Matous (Eg.) 5* 6—2, 6l; Bromwich en Quist (Austr.) si. Mervyn Rose en Wor- thington (Austr.) 6—4, 6—2, 6—4. Dubbelspel dames, kwart-finale; In het enkelspel dames werden de kwart-finales gespeeld, waaruit de „grote vier" Amerikaanse dames weer (gemakkelijk) zegevierend te voorschijn kwamen. Alleen Louise Brough moest een set afstaan aan haar landgenote Shirley Fry: 2—6, 63, 60. Doris Hart, de favoriete voor de titel, behaalde ook de groot ste overwinning, n.l, op haar land genote Barbara Schofield: 61, 61. Ook Patricia Todd had weinig moei te met de Engelse mevr. Harrison: 62, 62. Margaret Dupont—Osbor ne tenslotte maakte dat de bijzon dere toiletten van Gertrude Moran niet meer bewonderd bunnen wor den, want „gorgeous Gussie" werd met 64 64 door haar landgenote aen de kant gezet. Gussie is echter niet zonder strijd ten onder gegaan. Jn de halve eindstrijden ontmoeten Louise Brough (oud-kampioene) en Doris Hart elkaar en Pat Todd en Margaret Du pont Het zag er aanvankelijk voor Thelma Long (Austr.) en Joy Mot- tram iGBr.) si. Gertrude Moran en Pat- Todd (V.SJ 1—6. 9—7. 5—3; Louise Brough en Margaret Dupont (V.S.) sl. mej- Eyre en mevr. Fhi- lipps lG.Br.) 6—2, 6—2, Gemengd dubbelspel, kwart-fi nale; Sedgman (Austr.) en Doris Hart (V.S.) sl. Faish (G.Br.) en Jean Quertier (Fr.) 64, 6—1, voedingsmiddelenindustrie (con serven. peulvruchten en zacht fruit) konden ook vele ongeschool den aan het werk. Het aantal werklozen bouwvak arbeiders daalde van 7665 tot 5751 en het aantal werkloze arbeiders uit de landbouw van 9751 tot 6672. Onder de arbeiders uit de voe- dings- en genotmiddelenindustrie daalde de werkloosheid van 3910 tot 3067 en onder de losse onge schoolde arbeiders van 12.595 tot 9529. Het aantal werkloze veenar beiders steeg van 1174 tot 1G49 en het aantal werkloze handels- en kantoorbedienden van 7640 tot 7846. De vraag naar mannelijk perso neel steeg van 19.285 tot 20.f" Regionaal bezien blijkt de werk loosheid het grootst in de provin cie Drente met 37 werklozen per 1O00 mannelijke inwoners en het geringst in Zeeland met 5. Voor Nederland bedraagt dit cijfer 12. Het aantal geheel werkloze vrouwen daalde van 4048 tot 3832. De vraag naar vrouwelijk perso neel steeg van 17.885 tot 18.550. Advertentie (LM.) cacao chocolade IMtHMHtr PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE (Van onze paardensporttnetJe-weTlcer) DEN* HAAG. Ondanks de dreigen de lucht was er gistermiddag- op Duin digt iets meer bezoek dan «P vorig® Woensdagen. D* baan was e-schUg maar t<Kh vrij snel. wijn Geerst»» kor» ditmaal geen overwegende rol spelen. Alle eerste plaatsen ontgingen Hem, Een strop voor de wedders die op deze favoriet vertrouwen. On of Eve weerde zich dapper m de S:em Claudy-prijs, Hjj werd. tenslotte wel door Nareist» II onttroond, (de course ging geheel tussen dit 2-tal) maar iaalstgenoem.de werd gedisQuali- fiseerd en On of Eve kreeg zijn ver diende loon. My Darling heeft een zware taak om te winnen gekregen m de San Remo- prijs. Zor. der ialen van Kentucky King en uegspatten van Llnotte S zou hem zulks wel niet gelukt zijn. Na twee se ries m de Senator-prijs kwamen voor de finale 8 paarden m de baan en daarvan heft Nora Behvln een. fraaie overwinning behaald. Over Agam heeft lang als aanvoeraer gefungeerd, maar moest in de eindstrijd voor de pracht prestatie van Nora Belwln bukken. De uitslagen .Aden; Slem Claudy-prijs, draverij over 2049 m.; 1 On of Eve (W. Verwoerd) Km.- tijd; 1312; 2 New Allegheny; 3 JgetïM, winnend: t 29.30, plaats: 6.—. 8.90. t li 90. gekoppeld 88.covercal 11.60. San Remoprys. draver'j over 2100 m I My Daximg (J. de Vheger) Kim-Uid: 1.27,2; 2 King Charles; 3 Kentucky King. Winnend: f 19.50. plaats: f 3.20, f 3.90. f 210, gekoppeld 155.70. co vercal i fl 60. Senator prijs, serie-draverij over 1560 m 1 Nora Belwtn (L Ensing) Km.- tijd: 128.1; 2 Over Again 3 Kimble's Boy. Winnend: f z.50, plaats; f 1.60, f2gekoppeld: f 6.covercal: f 3,60. Sanssoueiprijs. draverij over 2100 m. 1 Miss A (J, Wageaaar) Km.-tijd; 1.29.2, 2 Lord Heny, 3 Morning Star, Winnend f 5.plaats: f 2,f 1.40. gekoppeld: f 8.60, covercal: 3 30, Santiagoprijs, ren over 1300 m.; 1 Sir l,ucifer (A. Montanél tijd: 1.24 2; S Taxiol3 Zephyr. Winnend: 1.40, plaats* f 1.40. i 2.30. gekoppeld; f 4.00, covercal: 3 30. Totale omzet totajlsator: 24.274.50. AMSTERDAM Wim Slijkhuis, die gisteren op doorreis van Dublin naar Oslo enige minuten op Schip hol vertoefde, verklaarde Sat hij voor de Europese kampioenschappen te Brussel nog een flink aantal wed strijden zal lopen. Een daarvan zal zyn de drietanden-ontmoeting tus sen Nederland. België ea Frankrijk in Treebeek. Hieruit blijkt dat Slijk huis dus wel aan de Europese kam pioenschappen zal deelnemen. Hij reide voorts, zich op het ogenblik niet bepaald fit te voelen. Dit kwam waarschijnlijk van het reizen per vliegtuig. Nieuw-Zeeland nodigt Slijkhuis uit WELLINGTON De Amateur Athletiekbond van Nieuw-Zeeland heeft 25 buitenlandse athleten uitge nodigd tussen 27 December 1950 en 2 Januari 1951 aan enkele wedstrij den in Nieuw-Zeeland deel te ne men. Ook Slijkhuis heeft een invita tie ontvangen en voorts Reiff, Hei- no, de Zweed Ericksson en de Fransman Vernier. Nationale zeilwedstrijden op de Noordzee DEN HELDER Op 7. 8 en 9 Juli worden tussen IJmuidEn, Den Helder en Hoek van Holland natio nale zeilwedstrijden gehouden. Dit zeilfeest begint met een aanbreng- wedstrijd tussen IJmuiden en Den Helder op 7 Juli, waarvan de start des morgens vroeg plaats vindt. Voor 8 Juli heeft de Koninklijke Marine Jachtclub de bekende Haaksrsce uitgeschreven, waarvoor om 7 uur des morgens te Den Hel der wordt gestart. Voor kleinere schepen hebben races plaats in de Waddenzee. Zon dagochtend starten eveneens kleine jachten voor races in dc Wadden zee. terwijl de zeilwedstrijden wor den besloten met de grote wegloop race Den Helrfer-Hoek van Holland, waarvoor om 2 uur des middags ta Den Helder wordt gestart. Voor deze wedstrijden hebben in geschreven: 11 grote jachten klassa a, 20 jachten klasse b, 24 modelsloe pen van de Koninklijke Marine, koopvaardijsloepen, 7 kajuitj'achten, 3 drakenjachten en 3 valkjachten. Bob Spears overleden PARIJS De Australische wiel renner Robert Spears, een der groot ste sprinters van alle tijden, is op 56-jarige leeftijd in het Amerikaan se hospitaal aan kanker overleden. In 1920 won hij o.m. de Grote Prijs van Parijs cn het "Wereldkampioen schap bij dc profs. MïJN gids is een ervaren loper. lp h?t licht van de maan zie ik hoe hij by elke klimpas het been even helemaal strekt cn hoe zijn schouders regelmatig heen en weer wiegen. Wij gaan snel en zwijgend. Met onfeilbare rïchtingszekerheid steekt hij over beekjes en passeert de kieine bruggetjes, waarvan er hier zoveel zijn, Ik volg. Gelukkig heb ik mij *s' middags een stok ge sneden. die nu beste diensten be wijst Eerst bij de vork stopt mijn geleider. „Wij kunnen het nu kal mer aan gaan doen, we liggen de patrouille beslist vóór" zegt hij. En op de brede weg gaan we naast elkaar, in een fatsoen lijke bergklimmerspas, langzaam, heel regelmatig, zwijgend. Na een poosje merk ik tekenen van on rust bij mijn gids. Hij blijkt niet te begrijpen, waarom zijn vriend met de schapen nog niet komt opdagen en wil. eens even op onderzoek uit gaan. Ik zet mij op een steen aan dc kant van de weg. Na een half uur komt de gids terug. Onbegrijpelijk, de vriend met de schapen is ner gens to vinden. Maar dat komt wel in orde; wij zullen vast verder mar cheren. Mijn gids bidet zich af en toe en bekijkt bij het licht, van een lucifer de weg: hij zoekt afdrukken van schapepoten. Masr zij zijn er niet. Zijn ongerustheid neemt merk- baar toe. Om een uur of drie wordt het hem te machtig. Hij moet, zegt hy, terug gaan en zich vergewissen. „Zoek hier ergens een plaats uit waar je je verbergen kunt. Ik kom zo gauw mogelijk terug. Niet op de weg blijven." Weg is mijn gids. Ik heb hem nimmer teruggezien. Later hoorde ik, dat zijn vriend met de schapen op een Duitse patrouille is. gelopen en opgepakt, Maar dat wist ik die nacht nog niet. Ik klom in het duister een eind omhoog, door kreupelhout tegen de bergwand op en vond er een plek waar ik min of meer liggen kon. En toen maar weer wachten. Tegen het schemeren van dc morgen zakte ik naar de weg en zocht er een beekje om wat te drinken. Een laatste homp,brood Uit Toulouse plus een stuk vlees lever den een ontbijt, de beek zorgde voor waswater. Maar wat moest' ik doen? Een kaart had ik niet, een kompas evenmin; mijn eigaretten waren op, proviand was uitgeput. Ik kon alleen maar hopen op de terugkeer van mijn begeleider. Nu het dag werd was de situatie beter te overzien. Ik zat in een diep dal, waardoor een weg langs een bruisende rivier slin gerde. In de verte lag een gehucht van armelijke boerderijtjes, vlak bij mij knarste het grote wiel van een kabelbaantje, waarlangs vermoede lijk vracht naar een fabriek ergens boven werd gezeuld. Geen sterve- door ling viel te bekennen. Ik besloot ?.HLvoorlo?1S «en schuilplaats te vinden en de weg in het oog te hou- tGr,rcin was er prachtig voor. Van afgebroken takken maak- r£nd?r?een min of meer ho- rizontaal plekje een soort camoufla- ge. Ik kon er net liggen. Door de takken heen hield ik een oog op de weg, waarlangs bij het klimmen van de morgen at en-toe een mens pas seerde. r M een uur of tien ging eoh boer w met een hond voorbij. Het dier sprong van de weg af, mijn kant uit. Zou hij mij signaleren? Nee, net niet. Maar het wordt hier toch wel wat onbehaaglijk. Ik klauter een paar honderd meter hoger. Nog beter uitzicht op de weg, cn een nog betere plek om de dingen die komen zouden af te wachten. Het werd twaalf uur, één uur. Ik begon te be grijpen, da) mijn gids niet terug komen zou en nam aan dat-hij was opgepakt. Het enige wat mij te doen stond was, dacht ik, de avond af wachten en dan. proberen alleen terug te keren naar het uitgangs punt. Maar hoe? Ik had het traject bij nacht gelopen en kon mij niet de minste voorstelling'maken van alle kronkelwegen. waarlangs mijn verdwenen gids mij had gevoerd. Derhalve diende ik eerst aan. de weet te komen, welke richting ik in moest slaan. Ik daalde af naar de weg, en weldra verscheen een boerin, gewapend met een boodschappen mand, Ze bleek heel behulpzaam. Ik probeerde een beetje geleerd te doen en hing een verhaal op over Steen soorten die ik aan. het zoeken was on over het laboratorium van de fabriek, waaraan ik was verbonden. Ja, het was niet zo heel .makkelijk om hier de weg te kennen, zei ze, maar als ik zo en zc liep en dan de brug over ging cn vervolgens rechtsaf sloeg dan kwam het wel in orde. „Blij dat ik u gezien heb," zei ik, „want er is hier de laatste uren niets anders voorbij gekomen dan een Duitse patrouille en die lui vraag ik natuurlijk niks." De vlieger ging op. Hel mens begon gezellig op de Duitsers te schelden en bleek een zoon te hebben die in krijgsgevan genschap had gezeten. „O, hebt u ze vanmorgen langs zien komen? Ja, ze hebben hier om de bocht hun posthuis, twee minuien lopen ver der en ze komen elke dag driemaal langs dc weg om af te lossen." Ik begreep waaraan ik toe was. Langs de aangegeven route kon ik onmo gelijk terug; dan zou ik. bij een af stand van minstens tien kilometer, een prachtkans hebben om tegen ecu patrouille op te lopen. En twee mi nuten van hier hadden ze dus hun posthuis. Prettig. Ik bedankte de boerin hartelijk cn schoot weer naar boven; „stenen zoeken". Hei zag er vrij hopeloos uit. Negentien dagen geleden had ik Amsterdam verlaten. Aan mijir oorspronkelijke tijdreke ning dacht ik allang niet meer. Zou ik ooit komen waar ik zijn moest? Ik bekeek mijn Weren. Het ouwe pak, dat ik voor de reis had be stemd, hing als een vod om mij heen. Sinds Woensdagmorgen, toen ik uit Toulouse vertrok, had ik het niet meer uitgetrokken. Nu was het Vrij dagmiddag. Mijn baard groeide als kool. Van scheren was geen sprake. Ik probeerde mij voor te stellen, dat ik in ongeveer deze staat bij Profes- sor Gerbrandy zou aankomen: ik ben Blakc, Excellentie, U weet wel,,. Voorlopig stond ik eenzaam ergens in Zuid-Frankrijk, met slechte voor uitzichten. LANGZAAM kroop de dag voorbij Ik weet -niet recht wat ik 't meest miste: eten of een cigar et. Ik weet alleen dat ik naar de duisternis ver langde, de duisternis, die ons, ille gale werkers, zo dikwijls veilig heeft omvangen cn aan de ogen van de Gestapo onttrokken. Toen eindelijk de avond viel besloot ik een poging te wagen om mijn tactiek te wijzi gen. Ik zou naar een boerderijtje stappen, daar een verhaal ophangen en proberen, er een gids op te schommelen. Vooruit dan maar. Ik sjorde de trouwe rugzak weer op en begon voorzichtig te dalen. Ginds, aan dc overzijde van liet riviertje, lag een gehucht; daar maai' op af. Dc armelijke buizen leken van los opgestapelde stenen te zijn gebouwd, en in een van de eerste zag ik door een gat in de muur ramen waren cr niét een oude vrouw bezig met vuur maken. Ik schuifelde naar bin nen. Het mens schrok. „Goeien- avond. Zou ik U wat mogen vragen? Ik ben een ontsnapte krijgsgevange ne en ik wou graag naar Andorra. Weet U hier niet iemand die de weg kent?" De oude vrouw keek mij lang aan, dan zei ze: „Non non, on ne recoit persanne ici, metlez vous dehors". Dat liep mis. Het mens kwam op mij af, wees naar de deur, en snauwde nogeens; „Mettez vous dehors!" Ik ging. Kennelijk was het oudje doodsbenauwd voor een val strik of een betrapping. Nog een poging wagen? In het hobbelige straatje liep een man. Zeilde vraag. Nee, hij wist van niets en maakte zich haastig uit de voeten. Opgeven dan maar. Terug naar de weg, over steken, omhoog klimmen cn zien dat Ik door de nacht in de richting van mij» punt van uitgang kom. Ik had duizend franc gegeven voor een bo terham en voor een cigaret. Niets aan te doen. Ervan maken wat ervan te maken is. En ineens had ik het klare besef, dat het nu wel mis lopen moest; dat ik eigenlijk geen redelijke kans had om de weg terug te vinden; dat ik praktisch zeker tegen een van de patrouilles oplopen zou. Het was een uur of tieriT De lucht begon te bewolken en om half elf kletterde de regen. Nu kon ik niet meer zitten or liggen. Mijn jas en mijn rugzak begonnen te door weken. Ik kreeg het koud. Doorzet ten. Lopen! Klimmen! Jn het duister begon ik langs onbegaand terrein op goed geluk af mijn weg te zoeken. Do regen hield na een uurtje op. Ik struikel over een steen cn val, krab bel weer overeind cn probeer het opnieuw. Een onbeschrijflijk gevoel van eenzaamheid maakt zich van mij meester. Ineens tekent zich in de verte tegen de bergwand een lichtje af. Het beweegt zich biiel m mijn richting, maar het is nog een heel eind weg. Wat kan het zijn? wie loopt cr in liet holst van de nacht dat pad af? De patrouille? Ik duik in struiken weg en wacht af Het flakkerende licht verplaatst zich snet Iangj de wand, nu eens lager, dan weer hoger. Een muilezel, die wordt voortgedreven? Het gaat on begrijpelijk snel. Een weg is daar niet, dat heb ik overdag kunnen waarnemen. Het lichtje danst boven mij langs en zet zijn vreemde reis voort. Wat het is geweest zal ik nooit welen. In de verte schreeuwt een uil. Ik tast naar bomen en steen blokken en strompel voort. Af cn toe heb ik het gevoel dat ik met lang meer zal lopen; dat de Duitse patrouille er een eind aan zal maken; en dat ik Londen nimmer halen zal. Ineens denk ik aan een van mijn beste vrienden in Amsterdam, die op 23 April bij ons afscheid tegen mij zei: „ik heb weieens van die voor gevoelens en die komen dan altijd uit en ik weet zeker dat je het baaVt." Hier, midden in de eenzaam heid, trek ik mij aan zijn voorspel ling op. Ik heb toch nog een kans! Waarom zou ik eigenlijk niet kun nen terugkomen in dat, dorpje? Straks, als het dag 5$, kan ik mij oriënteren en dan vind ik wel een brave Fransman, die my weer op de goede weg helpt. Maar honger dat ik heb! (Wordt vervolgd). Twee dames vallen uit bij Laura-rit ALPHEN 'aan DE RIJN Ook de tweede dag van de Alpheuse rijwiel-vierdaagse heeft de deelne mers geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd. De afstand, welke moest worden afgelegd, bedroeg 126 km. en het was wél merkwaardig te constateren in welk een verschillend, tempo de deelnemers reden. Er waren er die deze afstand binnen S uur aflegden, anderen hadden er tien uur voor nodig, de maximum toegewezen tijd. Achtereenvolgens werd gerede» over Ter Aar en "Uithoorn naar Am sterdam en vandaar ging het via het Gooi en Hilversum over Mijdrecht terug naar Alphen aan de Rijn. Twee dames moesten tijdens de tocht op geven. W ereldkam pioensdi appen zweefvliegen te OereLro STCKHOLM Op de eerste dae van de Wereldkampioenschappen Zweefvliegen te Oerebro, in midden Zweden, behaalde de Amerikaan Mc Cready de beste resultaten in de gecombineerde hoogte- en afstands- vlucht. Hij kreeg 127 p. voor een af stand van 247 km. en een hoogte van 3050 meter. Tweede werd de Zweed Svcn Alm met 119 p. (287 km. en 1900 meter) en derde de Zweed Nilsson met 112 p, <260 km. en 2.000 meter). NEW YORK Ezzard Charles, wereldkampioen zwaargewicht voor de National Boxing Association en de met dit lichaam samenwerkende bonden, mag weer aan wedstrijden deelnemen. Charles leed aan een lichte hariaandoening sinds hij in Mei bij de training een bartspiertje geblesseerd had. Een titelwedstrijd kon toon niet doorgaan. PARIJS Medina, die te Nancy door Mathieu verslagen, is in ten wedstrijd om het Franse kampioen schap bantamgewieht. is automatisch, door Mathieu vervangen als officieel uitdager van de Spanjaard Romero, houder van de Europese titel. De wedstrijd Romero-Mathieu moet vóór 21 Sept. worden gehouden. Advertentie M.)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5