Soldaat maak je niet ongerust over de bagage Whiskey Galoreeen film bruisend als champagne 0LGA LAWINA Olga Loivina jodelt al sinds haar tiende jaar Van boord naar je huis, zo snel als kan De Top-dag: 1850 colli Mr Van Roven met bloedend hart uit Canada terug Het is een prachtland, met enorme mogelijkheden Vliegdekschip voor ooievaars komt Maandag binnen Woerden wacht vol spanning af WILLEM DE JONG Meningsverschil over echtscheidings wetsontwerp WAT VOOR WEER? Waarschijnlijk mooi weekeinde Uit het logboek J Oud-illegalen-wachten op naturalisatie f IN EEN UUR TIJD „DE GOUDEN SNIT" ,MissGisela, zonder klompen, ontmoet Anton Karas Dodelijk ongeval op de Gordelweg Zaterdag 8 Juli 1950 S (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. In Rotterdam komt een troepenschip aan en op de kade bij de Lloyd is het de bekende drukte van mars muziek, toespraken, grote bussen, die overal geparkeerd staan om straks de mannen naar huis te brengen. En dan gaan z? naar huis. Alle formaliteiten zijn achter de rug, ze kunnen in stappen en vanavond zullen ze hun ogen de kost kunnen geven in de oude vertrouwde omgeving, waar de familie op ze heefi gewacht en soms de erepoorten voor de soldaten al werden opgericht. Dat, wat de mensen op het schip betreft. Maar nu hun bagage. verloren gaat, al duurt het wachten lang. Naar men ons vertelde, toen wa ons licht over dit enorme expeditie bedrijf ter bestemder plaatse opsta ken, is men er daar goed van door drongen, dat het niet alleen maar het gewone vakwerk betreft in dit ge val. Men weet hoe verlangend de militairen uitkijken naar die kist of die koffer en daarom wordt er nog ééns dubbel hard aangepakt om juist deze bagage zo snel mogelijk de loodsen uit te krijgen. Zou er ont dekt worden, dat er aan boord brok ken met een collo waren gemaakt, dan wordt het vakkundig gerepa reerd voor het stuk verder reist. Geen kans op diefstal of verlies tij dens de laatste étjpppe, is het parool. Continubedrijf Wat die soldaat, die na een paar dagen al aan de telefoon hing, ook eens moest weten is de onbarmhar tige wijze waarop de expeditie van Ruys zich inspant om de bagage snel weg te werken. In de loodsen wordt in continubedrijf gewerkt, het kan toorpersoneel heeft de acht-urige werkdag afgezworen zo lang het hoogseizoen is. De top-prestatie van de laatste tijd is het verzenden van 1850 colli op een dag! En als de soldaat het nu nog niet geleerd heeft en in bange nood over de lepeltjes voor moeder en de shawl voor z'n zus toch naar die telefoon grijpt dan kunnen we hem slechts deze raad geven, dat hij niet naar Amsterdam en niet naar Botterdam moet bellen, maar naar het betrof fen militaire bureau in Den Haag. Want dat heeft uiteindelijk de ge hele verzending in handen. In de grote loods „Holland" van de Kon. R'damse Lloyd worden honderden soldatenkisten en -koffers vakkundig gesorteerd en opgestapeld. Het komt niet zelden voor, dat een soldaat, die een paar dagen op va derlandse bodem staat, 'n beetje on gerust over zijn kist of kaffer wordt Al een paar dagen is hij binnen en van zijn bagage nog geen spoor. In zijn vergeeflijke onwetendheid belt hij de Lloyd op „Meneer, ik ben nou al een paar dagen thuis en die kist van me heb ik nog steeds niet ge zien. Duurt het nog lang voor 'ie hier is?" Hij verkeerde in de mening, dat het ingewikkelde apparaat, waarin zijn bezittingen werden opgenomen voor de lange reis van een of an dere haven in Insulinde naar zijn woning, ongeveer werkt als de goe derendienst van de spoorwegen, maar dat lijkt er niet op, In de eer ste plaats is het de laatste tijd niet meer zo, dat de bagage van de mili tairen op dezelfde boot zit als de jongens zelf. Het komt nog wel eens voor. doch men kan er niet op re kenen, Bovendien kan de bagage van soidaat 2Us-en-zo wel in de Maas stad aankomen, terwijl hij zelf in, Amsterdam van boord is gegaan. Ten' tweede mag hij er in 't geheel geen rekening mee houden, dat zijn aan komst ook het sein voor de trans portdienst van Ruys zou zijn om die kist van soldaat zus-cn-zo er ogen blikkelijk uit te pikken en hem di rect na te sturen. 13000 In de afgelopen weck kwamen kort na elkaar vijf schepen voor de Lloydkade: de Willem Ruys. de Si- ba jak, de Kota In ten, de Empire Brent en de Pair Sea. In totaal brachten zij 13000 stuks bagage mee! Als de soldaat zoiets weet. zal hij begrijpen, dat men met de beste wi! van de wereld er niet voor kan zor gen, dat de colli binnen twee weken na aankomst op de plaats van be stemming zijn. Het wordt soms wel langer, maar de eigen-ma kirtc-i en kaffers. vol mai souvernirs uit de tropen, behoeven niet bevreesd te zijn, dat deze band tussen hen en het land waar zij zoveel lief en leed hebben meegemaakt, onderweg ver loren zou zijn gegaan. Ze kunnen er heel zeker van zijn, dat er niets van (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. - „Ik kom hier voor vacantïc en om nieuwe instructies te halen voor mün nieuwe post in Amerika, waarheen xk op 25 Augustus hoop te vertrekken", vertelde ons vanmorgen Zijne Excellentie nr. J. H. van Royen, ex-ambassadeur van Nederland in Canada, bij zjjn debarkatie van de Nieuw-Amsterdam. „Ik heb met bloedend hart Canada verlaten, want het is een prachtig land met enorme mogelijkheden. Men moet er echter van aanpakken weten en de handen uit de mouwen kunnen steken. Dan zjjn er na een paar moeilijke jaren enorme kansen om zich verder te ontplooien. Vooral emigranten en in het "bijzonder landbouwers worden m Canada met open armen ontvangen. Zij zouden er wel 10.000 per jaar willen hebben. Dagelijkse ongevallen Gisteravond viel een klamp hout aan boord van het Noorse SS Havorn, Merwehaven, waardoor de havenarbeider J. W., Mathenes- serstraat, getroffen werd. Met een hoofdwond werd hij in het Zieken huis opgenomen. De havenarbeider A. de B-, Joubertstraat, is gistermiddag aan boord van het lichterschip Imma- nuel, Rijnhaven, getroffen door een bos plankjes, die uit een hijs viel. De man werd mei een hersen schudding in het Ziekenhuis opge nomen. Aan de Rijnhaven is omstreeks S uur vanmorgen de 66-jarige A. van L., Hillestraat, toen hij plot seling overstak tegen een taxi ge lopen. Hij brak het ïinkeronder- been; hij is in het Zuiderzieken huis behandeld. In de Rosestraat is vanmorgen om half 9 ongeveer de 17-jarige verkoopster Riet van K„ Putse- straat, met haar fiets door een auto aangereden. Ze liep een zware hersenschudding en een gebroken linkerarm op. In de Witte de Withstraat kreeg de wielrijder T., wonende v. d. Schellingstraat. plotseling een duizeling. Hij viel voor een tramwagen,waarvan de bestuurder zo snel wist te remmen, dat een ernstig ongeval werd voorkomen. Het slachtoffer is ter observatie naar het Ziekenhuis vervoerd. iTerlouw wordt vervangen In bet Rotterdams elftal, dat van avond 7 uur in het stadion Feïje- noord tegen Limburgla uitkomt, is nog een wijziging aangebracht. Ter louw zal worden vervangen door zijn clubgenoot Schenk. De plundering^ van het whis- key-droomschip. De schuchtere schoolmeester toont zich een Tar- zan nu hij old Scotch ruikt; in het ruim liggen de kisten val go dendrank opgestapeld. BKjdorpse brug op spits uren riet meer open Het gemeentebestuur heeft vol daan aan het vt-zoek van de KNAC om gedurende de spitsuren, by wijze van proef, hel landverkeer "ver de Blijdorps© brug niet op te houden, door deze dan voor de scheepvaart open te stellen, Tussen 7 en 9.30 uur en van 17 lot 18 uur zal het landverkeer de b;ug in het vervolg niet meer gesloten vinden. Winkeldiefstallen Uit de toonbanklade van de win kelierster J, v. d. L., Gouvemestraat, zijn gistermorgen 5 bankbiljetten van f 10.- gestolen. De fotohandelaar A. M. J. C. V., Zwaanshals, liet gis termiddag zijn zaak even onbeheerd om brood bij de bakker te gaan halen. Toen hij terugkwam waren er twee mannen in de zaak, die naar een fototoestel vroegen. Zij kochten echter niets. Na hun vertrek miste bij een fototoestel merk Coronet, 5x6.... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De „Atlantis", re- palriërtngsschip voor jonge en aan staande moeders, en vliegdekschip voor noodlandende ooievaars, zal Maandag om negen uur in Amster dam binnenkomen. Aan boord tevln- den zich onder meer 110 gezinnen, die aangewezen zijn op huisvesting van rijkswege. Voor dit doel zijn de gelijkvloerse étage van een oude ka zerne en twee barakken in Woerden gereed gemaakt. In dit centrum zul len 82 gezinnen worden gehuisvest. De anderen gaan naar Staphorst, waar zij in Huize Conraad voorlopig onderdak zullen krügen. De coördinatie-commissie van de regering heeft, naar haar woordvoer der gisteren mededeelde, de twee wooncentra geheel ingericht voor de intocht der jonge wereldburgers. Rose en blauwe wiegen, luierpakket- ten. massale aantallen poederbussen, zeiltjes en andere baby-artikelen, hebben dagenlang de ambtenaren be zig gehouden. Maar als Maandag de gezinnen in hun nieuwe woonstede komen, hebben deze ambtelijke peet vaders de zaak dan ook tot in de puntjes voor elkaar. Het aantal nieu we wereldburgers, aan boord van de .Atlantis" geboren, bedraagt, volgens de jongste radio-berichten, nu reeds meer dan veertig. Woerden, dat hun. huisvesting zal bieden, heeft zich het unieke karak ter van de gebeurtenis goed gereali seerd en als Maandag de nieuwe Advertentie (LM.) Ook de platen van zijn uit voorraad leverbaar bij Wytemaweg a/d Mathenesserlaan Kruispunt Rochussenstraat TEL. 28098 - ROTTERDAM. stadgenoten zullen binnenkomen, staat er een comité van ontvangst gereed, om moeders, vaders en kin deren een hartelijk welkom toe te roepen en verloskundigen en vroed vrouwen bevinden zich in de achter hoede om onmiddellijk aan de slag te kunnen gaan. De kinderartsen zijn gemobiliseerd om de jonge spruiten de beste zorgen te geven. Ook voor de zakenlieden biedt Ca nada veel interessants. De Neder landse chocolade bij voorbeeld maakt er enorme opgang. Het is ech ter zaak, dat de Nederlandsg fabri kanten de Canadese markt goed on derzoeken, in het bijzonder wat be treft verpakking, levcrantiemogelijk- heden en prijzen. Over de politieke situatie betref fende Korea zei mr Van Royen, dat het Nederlandse besluit zich direct aan de zijde van de Veiligheidsraad te scharen bijzonder gunstig in Ame rika. en Canada was ontvangen. Trouwens de gemeenschap van be langen is nog groter dan voorheen. Elk initiatief uit Europa wordt met enthousiasme begroet. De ontvangst van de plannen Stikker en Schuman is daar wel het beste bewijs van. In Canada was men bijzonder te spreken over het Nederlandse ge schenk in de vorm van het schilde rij van Hobbema. „Gelukkig", aldus mr Van Royen, „heeft men daar niets gemerkt van de disputen, die hier over dit geschenk gevoerd zijn". En dit is nu OLGA LOWENA, het charmante meisje uit Boeke- loo, dat al vanaf haar tiende jaar jodelt en plotse ling door radio- Hilversum werd ontdekt. Weet u niet, de Edel- weisz-kapel van Johnny Holzhuy- zen, cÜe zijn ra dio-debuut maak te met medewer king van een on bekend zangeres je? DeEdelweisz- kapel was een succes, maar het onbekende zange resje niet eens In het program mablad genoemd werd een sen satie, Haar naam was gemaakt. En zo treedt Olga nu regelmatig voor de radio op, zing', voor de Decca ei heeft een hele serie engagemen ten voor de boeg. Momenteel treedt zij met Albert de Booy en een ori gineel Tiroler en semble in de Ri- vièra-hal op. Olga Lowina is nim mer in Zwitserland geweest en heeft dus nooit de Alphen kunnen bewom deren. Wel zoutbergen, bij ons ii lill!l]i:BII!S[l,i.!miIi|l!L,LRIi3!Ui!n[.ll!qni!Iliai)!Sti:i!ll!'li:illUIH.ll[aillülinii,t!lltUlll^ werkers slaagt erin naar Engeland te ontkomen, waarna net tweede deel van de film een bravour-stukje toont, dat het bioscooppubliek ongetwijfeld zal boeien, doch dat getuigd van weinig werkelijkheidszin. Niet altijd kunnen we het eens 2ijn met het feest in de dorps-pub. De hele be- Over werkelijkheidszin gesproken, wat het oordeel van de Nederlandse Film- volhing werkt mee by het om de tuin denkt u van het feit, dat Amerikaanse club, maar deze hyper-geestige, Engelse leiden .van de speurende overheid en daC soldaten, weggeschoten van een snelboot „Whiskey Galore" Whiskey als water), wordt een kostelijke, spannende strijd, en met enkele zwaargewonden op mars vol vaart en verrassingen, verdient het die de rebellen natuurlijk, winnen. door de hete oerwouden van een eiland praedicaat Film van de Maan ten volle, Het grappige daarbij is, dat de film op m de Grote Oceaan, een poeste liefde- Wél vreselijk lijdt de bevolking van een vrijwel authentiek gegeven berust, rijk meeslepen? Achzucht 't publiek het Hebndeneiland. Todday onder de De regie heeft het verhaal ook in zo'n vertederd bij het aanschouwen van dit totale oorlog. De ramp, die haar treft, natuurlijke werkelijkheidssfeer geplaatst beeld uit de film Ontsnapping van Cor- is onvoorstelbaar groot, erger dan een het rotseiland omgeven door de wijde, regldor, die deze week :n CINEAC en algehele blokkade, verschrikkelijker dan prachtige zee, doemt telkens weer m VICTORIA draait. Een verhaal over de een Duitse invasie waar overigens het filmbeeld op dat de humor nog strijd van de Amerikaanse soldaten na niemand, ook de slome Homeguard met, krachtiger en bevrydender werking de overval op Pearl Harbour. In werke- zich ernstig over druk maakt. Het is heeft. lijklieid een strijd, te heroïsch om er alsof een atoombom alle leven uit deze Basil Radford is (natuurlijk weer) een met veel pathos van te gewagen. Op de vitale Schotten heeft weggeblazen. officier en de aanvallige Peggy wordt film een verhaaltje van ferme kerels. De whiskey, de drank regelrecht uit door Joan Greenwood gespeeld. stoere knapen, -die niets anders ver- de hemel geexporteerd. is op. In diepe „Whiskey Galore", die ui 'T VENSTER Jarigen dan to do something. John Wayne rouw gedompeld, zit het neerslachtige vertoond wordt, is ook in technisch en en. Robert Montgomery zyn de ailer- volkje m de eens zo vrolgke kroeg. Zij artistiek opzicht één van de beste stoersten en de makers van de film drinken water uit een kopje en ze trek- Engelse films van de laatste jaren. zeer erkentelijk voor de hulp van aller- ken daarbij een gezicht alsof het edik is. lei legeronderdelen en hoge omes. Zoals de regisseur Alexander Macken- T>e veje malen bekroonde fil-n die dnek onmiddellijk de komische bewust- jjet leven der onlangs heilig'ver- PRINSES vertoont Het Lied van. de zijnsverenging van deze eilandbewoners, ]daarde Maria Gorettl vertelt, draalt m Gr»te stad- Wie soms nog dacht dat te voor wie het begrip oorlog totaal nmT_.T snel verworven roem m dit leven nog irrelevant is, in rake trekken schetst, v-Mi-ixuu, anders brengen kan dan verdriet en daarbij gebruikmakend van een muziek. Er is in dit erg trieste verhaal wel zorgen, zal door deze film ernstig ver. die als in bijvoorbeeld de klassieke bizonder weinig actie. In een ongewoon maand worden. „Roverssymphonie" het half-operette- traag tempo speelt het armfte-leven van Een danseres met een pijlsnelle car- achtige gedoe van de Toddayers aocen- <le familie Gorettl zich af en des te fiere (Ann Sheridan) gaat tenslotte tueert, is waarlijk meesterlijk. onbegrijpelijker is het dan ook. dat op hongerig langs de theaters om werk te En dan de schipbreuk van het s s. het eind de moord op het arme kind zoeken als chorus-girl en -de bokser „Statesman", geladen met 45 000 kisten (met zijn stuitende steekgeluiden) zo (James Cagney) ontmoet zijn r.oodJot op Scotch. Een golf van razende activiteit „wild" geregisseerd is. het moment -dat hij het toppunt van zijn slaat over het dorstende eiland. Het .Overigens te- het Interessant te zien roem zal bereiken. Dat de liefde tussen schip wordt geplunderd, dc buit ver- welke mooie résultaten Genina bereikt deze twee mensen na ontelbare hmder- deeld en het leven op Todday wordt heeft met amateurs ia de. hoofdrollen, palen zal zegevieren moet ieder een ge weer waard om geleefd te worden. Bewonderenswaardig is zeker heïfneisje noegen doen, temeer omdat het au fond- Schuchtere jongelieden slaan na de eer- dat Maria Goretti voorstelt, het serieuze mensen jjin— ste glazen whiskey hun brulden aan de jarige kind dat de avances van een psy- scenario wel wat e^-p-*v»-TOh6nde]d. haak, bedlegerige grijsaards dansen op chopatische jongen weerstond en haar Als jzoroi© 'fiaderë malen boeit weer -- kuisheid mdt dood, moest hekopen_te^ Stelö van een troosteloos en grauw Ook voor de andere typè?TTrxrrT77Hf*5*N'8w-y--r!r a.'s flchtcrfiTBhci Van liét ver- voortreffelijk materiaal te kiezen. Het haal. ook al zijn de hoofdfiguren nog al laatste deel van de film wint zeer aan eens uitstedig bij het verwerven van dramatische kracht, maar het zou geen hun kortstondige roem. Tenslotte ral kwaad hebben gedaan als de serie san- deze wereldstad de inspiratie zijn voor vallen op de eerbaarheid van het slacht- een jong componist, broer van de bok- offertje minder groot was geweest. ser, verder do er.ige die met roem be laden het einde van de film haalt wan- LTJTTJSCA vertoont deze week „Secre- «oor hij 2ijn ..Lied van de Grote Stad" taresse na kantoortijd", een luchtig door een eivolle concertzaal ziet toe- vacantiefilmpje zonder enige pretentie, gejuicht. Ken Norton (Tyrone Power) schenkt Overigens is deze compositie uit het meer aandacht aan zijn secretaresse dan scenario-verband gelicht en als film zijn vrouwtje (Lmda Darnell) wel wen- muziek bezien, alleen al een gang naar selijk acht en zij besluit daarom zonder de film waard, voorkennis van haar echtvriend ook een baantje als prïvè-secretaresse te occep- Tenslotte biedt REX Gunflghters, Wat teren, toevallig by een zakenrelatie van onder deze naam in technicolor wordt haar man. Wanneer de heren een diner opgediend, zat zeker wel aftrek vinden, arrangeren met hun secretaressen, komt In de eerste plaats zit het verhaal goed de aap uit de mouw, maar mrs. Norton in elkaar en vindt het sterke steun in stelt zoveel prijs op haar wederhelft, dat -de begeleidende muziek. De dialogen zij hem zijn zijpassen vergeeft, zijn het aanhoren waard, dikwijl? zelfs geestig en gespeend, gelukkig, van elke COLOSSEUM brengt Paul Munt in manhaftige bombarie: dat in de tweede zij kwamen... bij dageraad, een Ame- plaats. Ten derde deed de camera ten rikaanse film, handelend over de ver- volle mee. zodat de talrijke goed ge- ze tsst rijd in Noorwegen, Het eerste deel filmde scènes aanmerkelijk aan span- van deze rolprent brengt de inval van ning wonnen. Randolph Scott was daar-' de Duitsers in Noorwegen en het enboven precies de man om -de hoofdrol groeiend verzet m beeld. Dit deel is van de vogelvrije, die tegen zijn zin toch eerlijk en boeiend en men beleeft de de revolvers weer omhangt, om het recht wurgende angst van een opgejaagde te dienen, op zich te nemen. In Barbara illegale werker, die, schichtig voor Brit Ion vond hij een tegenspeelster, die patrouillerende Duitsers door bossen het beste van haar niet erg-dankbare rol dwaalt, intensief mee. Een groep illegale maakte. Boekelo. vertelt ze ons trots. Mis schien hebben die me wel tot jode len. geïnspireerd. Hoe ze werkelijk heet? Olga Lowina is mijn eigen naam, hoor. zegt ze lachend. Ten minstehet zijn mijn voornamen, Hoe oud ze Is? Een gewetensvraag, die ze in het vage beantwoord: Tus sen 20 cn 25 jaar. Haar grootste succes is tot dusver de schlager „Tirdler meisje" ge weest, waarvoor haar vriendin Nel Brink de tekst schreef. Ze zit al „in het vak" vanaf 1946. Voor de oorlog trad ze als amatrice op, in de oorlog jodelde ze alleen maar thuis, omdat ze niets met de Kultuurkamer te maken wilde hebben. Verdere bijzonderheden over Olga Lowina: ze eet tien boterhammen per dag en zeis dol op ice-cream soda's en appeltaart. Verder zingt ze we! eens over eon Tiroler man, maar ze hoopt te zijner tijd met een dege lijke Hollandse jongen te trouwen.... (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Door de indie ning van een wetsontwerp tot wij ziging van de echtscheidingsbepa lingen in het Burgerlijk Wetboek wil de Regering lichtvaardige echt scheidingen tegengaan. In het voor lopig verslag der Tweede Kamer vindt dit streven op zich zelf in stemming, doch de vraag wordt ge steld of de hier voorgestelde betere regeling van de verzoeningspogin gen door de rechter doeltreffend is. Van de vragenstellers wil een deel het voorgewende overspel uit schakelen door het eisen van be wijs, terwijl een ander deel meer verwacht van uitbreiding van de echtscheidingsgronden. Naast overspel en kwaadwillige verlating zouden verschelden Ka merleden als echtscheidingsgrond opgenomen willen zien „grove in breuk op de huwelijksplichten, ten gevolge waarvan een zodanige ont wrichting van het huwelijk is inge treden, dat herstel ener redelijk echtelijke verhouding niet kan wor den verwacht". Erkennende, dat het aantal echt scheidingen, vooral indien men let op de absolute en niet op de rela tieve cijfers, in vergelijking tot de jaren vóór de tweede wereldoorlog belangrijk is toegenomen, zijn veel Kamerleden van oordeel, dat de alarmerende beschouwingen in de memorie van toelichting niet van eenzijdigheid en overdrijving zijn vrij te pleiten. Het gebied met hoge barometer standen verplaatst zich van de Golf van Biscaje naar Frankrijk en de rug van deze hoge druk die giste ren over de Britse eilanden nader de trok in betekenis afnemend naar onze omgeving. Onder invloed van deze hoge druk klaart het tueer op en ook voor het weekeinde wordt tamelrjk mooi weer verwacht met hoge temperaturen. De depressie ten Westen va-n Ierland die Bisteren langzaam naderde en een bedrei ging zou gsan vormen voor het weer in ons land is namelijk tot stilstand gekomen Wel trekt de nog hoge druk van Frankrijk naar Duitsland, maar het weer blijft bij ons onder invloed van dit maximum staan. De wind zal krimpen naar Zuidelijke rich ting, zodat de temperatuur waar schijnlijk flink zal stijgen, daar de kans op zonneschijn groot is. van de Paroolvacantievloot 7 Juli. Nadat de deelnemers van üe varende vacantievloot Marken bezocht haddenging men om 1030 uur de ankers hieu wen en werd koers gezet naar Muiden Het was buiig weer en slecht zicht. In Muiden bracht men een bezoek aan het Muider- slot onder deskundige leiding. In middels was het weer opgeklaard en zonnig geworden, zodat de deelnemers de gelegenheid te baat namen om te gaan zwem men. Om 4 uur namiddag werd uit Muiden vertrokken. Doordat een van de treinen op het traject HilversumAmsterdam, vertra ging had, kon op de gewone tijd de spoorbrug niet worden open gedraaid. Daardoor moesten de schepen van de varende vacan tievloot voor de spoorbrug blij ven wachten totdat al het foren senverkeer van Amsterdam-^ Hilversum gepasseerd was. Dit kostte de schepen drie uur wach ten. Deze gelegenheid werd ech ter te baat genomen om te gaan zwemmen en roeienzodat de deelnemers van het oponthoud u-einigr of niets hebben gemerkt. Maar het gevolg was, dat men te weinig gelegenheid had om, Weesp een bezoek te brengen zodat men via de spoorbrug langs Weesp door Nigtevecht naar Utrecht trok. waar een bonte avond aan boord van de schepen werd georganiseerd. Men meerde te Utrecht om 22.15 uur, zodat direct na de bonte avond de jon gelui te kooi trokken. De schepen zijn vanmiddag om streeks 2 uur in de Leuvehaven te Rotterdam aangekomenwaar de gebruinde opvarenden van de Parool-vacantievloot hartelijk werden begroet door familie en kennissen. DEN HAAG Naar aanleiding van een tot naturalisatie ontwerp zegt de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer ojp., dat nog altijd oud-illegalen wachten op op neming in een wetsontwerp, terwijl dragers van Duitse wapenen regel matig worden voorgedragen en der halve blijkbaar een zekere voorrang boven oud-illegalen genieten. De commissie meent, dat eerst alle ille gale werkers naar de destijds door minister Wijers gedane toezegging voor naturalisatie dienen te worden voorgedragen en dat eerst daarna degenen, die in Duitse militaire dienst zijn geweest zouden mogen worden voorgedragen. Zij zouden in. afzonderlijke wetsontwerpen beho ren te worden opgenomen. Redelijk wel was vanmorgen de toestand van de twee slachtoffers van de schietpartij in de Brabantse- straat. Advertentie (t.M.J kunt U al Uw kleding op maat Ieren snjjden door Zie verslag Parool van gisteren. Iedere dag gratis demonstratie voor kleine groepjes. Vraagt inlichtingen. Hoofdkantoor voor Nederland en België JAC. G. J. BUYS, Heemraadsingel 330B, Tel. 39.311 De Jan van Eyck-academie te Maastricht* wordt uitgebreid met een atelier voor weefkunst, spe- j ciaal voor het weven van gobelins. Docent wordt pref. M. J. Lau uit Maastricht, met mevr. Wenckebach uit Hilversum als technisch assis- tente. i „Miss Rebtnl&ivg Rotterdam", oftewel Gisela v. d. Woudc is weer terug uit Ame- sxAttrj""ih~ö:ar'"' zij" rtiéV 'haar „baas", de heer Ji Ai (Karei) v. 't Hoen, óp de HolTand- fmV in PMfnd<®J*ilvlrt tijdschriften heeft staan uitdelen, waar van zij de ,77i iss" is, „Het is 'n fijn land", zcat zij. „maar jc moet eerst even wennen. Alles is zo groot en massaal en de limona des worden er vreselijk koud geserveerd. Ame rikanen hebben geen begrip van Holland. Denken, dat het een soort voorstad van Berlijn of zo is. Som migen vroegen of ik hun neef in Purmc- rend of meneer Jan sen in Rotterdam de groeten wilde doen. Alsof tk iedereen ken. Heb ze alles gauw uit d'r hoofd gepraat. Kwam ik voor. En maar uitdelen op die „fair". Twee weken lang met m'n groen- wit-groene Rotterdam se avondjapon, aan. Paar kleine Ameri kaan tjes tilden, ?n'n rok eens op en zeiden: „Ze heeft ^ggeneens klompen' aan." „Parkeerterreinen zijn schaars bij Uncle Sam" vertelt^ „baas" Karet. den le hebben en zette daar m'n wagen neer Was 'm bijna kwijt mant ik parkeerde op een terrein van een a utaveilinq". Lachend gaat miss Gisela verder: „Voor de fair stond Jan Te gelaar met z'n draai- orgel uit Delft. Eerste nummer heeft-ic zelf gedraaid. Daarna liet hij het aan de Ameri kanen over. In z'n Vo- lendamse costuum zag hij er prachtig vit en de dames uit de States waren „weg" van hem. Spijtig voor ze, want Jan verstond geen woord Engels. Met een eeuwige glimlach luis terde hij naar de ellen lange verhalen, ver stond er niets van en knikte maar van Ja". Tot na een paar dagen tal van boze danies hun beklag kwamen indienen, omdat Jan niet was komen opda gen. Achteraf bleek, d&t "M? uersaheiderte- malen tnas uitgenodigd (in z'n mooie pakom te kömen dineren óf thaa te dri«V««T- had toch Ja" geknikt. De goeie man zuist al leen niet welke invita ties hij iveï aannam. Hij was natuurlijk ner gens geioeestHeeft daarna geen uitnodi gingen meer gehad. Anton Karas met z'n cither, logeerde in het- zelfde hotel van ons. Door onze bemiddeling heeft hij een avond urenlang op zijn in- instrument staan ,Har- Lime(n)'. Publiek vond het prachtig. Ben toch blij weer in Rotterdam te zijn," vindt Gisela. „Heb wel het gevoel in een soort poppenhuis rond te lo pen, maar dat went wel weer. Groot voor deel is, dat limonade hier niet zo koud ge serveerd wordt Een grote Mack uit Wormerveer' ramde gistermiddag omsfrreejts vier uur op de hoek van de Ro- chussenstraat cn de Heemraads- singel een fordje van minimale afmetingen. Hoewel de bumper van de Mack, de zijkant van het Fordje kraakte, liepen de inzit tenden van de Ford, wonder bo ven wonder geen noemenswaar dig leisel op. De Mack, waarvan- de motorkap boven het dük van het personenwagentje uitstak, ~hd& geen-schade*-.-- Op de Gordelweg is gistermiddag een meisje overreden. De 3-jarige Elisa M. F., Ackersdijkstraat, stak al spelende over en liep tegen het lin- kervoorwiel van een vrachtauto aan. Ze viel en kreeg vervolgens het lin kerachterwiel over het hoofd, dat zwaar verminkt werd. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds overleden le zijn. De politie ver zoekt getuigen zich te melden aan het Bureau Bergsingel. Fietsendief op heterdaad betrapt Geen werk had de 2D-jarige los werk man P. H. van M. sedert enkele dagen. Geld om zijn kosthuis te be talen had hij ook niet. Daarom prn? beerde hij gistermorgen aan cn? Schïedamsevest een fiets weg te nemen, Hij werd op heterdaad door de eigenaar betrapt. Aangewezen aan een agent. In het hoofdbureau opgesloten. Maandag gaat hij naar de politierechter.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3