V.N, zetten de eerste stap naar internationale stri j dmacht EPU! Brandes keert amateurisme de rug toe TUINBONEN .KATHOLIEKE" MOSLIMS en niet-Joodse Joden «I Buitenlandse studenten confereren in Maasstad Volkshogescholen zullen Oom Jarig missen a Korea-actie onder V.N-vlag niet in strijd met Handvest N" r Contract voor twee jaar met Nimes gesloten vJ Zaterdag 8 Juli 1950 aMUMIMMi: l!l (Van een onzer redacteuren) P OEN DE VEILIGHEIDSRAAD op 27 Juni j.I. constateerde» *- dat de autoriteiten van Noord-Korea noch de (al eer der door hen ondernomen) vijandelijkheden hadden gestaakt, noch hun strijdkrachten hadden teruggetrokken dus 's Raads eerder vermaan als iucht hadden beschouwd deed hij in die zelfde resolutie nog iets anders. Het besluit van 27 Juni bevat namelijk een aanbeveling aan 3e leden van de V.N., de bijstand aan Zuid-Korea te verlenen, welke nodig kan blijken om de gewapende aanval af te slaan en de internationale vrede en veiligheid in het gebied te herstellen. Het is wel duidelijk, dat de Veilig heidsraad op 27 Juni slechts één van de hem uit hoofde van het, ove rigens niet genoemde, art. 39 van het charter tne komen de bevoegdheden, mogelijk bij wyze van eerste aan loop, heeft willen toepassen. Let wel, één der bevoegdheden, immers art 39 kent aan de Veiligheidsraad inge val van vaststelling van het bestaan van enige bedreiging voor de vrede, vredesbreuk of ccn daad van agres sie, ook het recht toe, niet slechts om dan met een aanbeveling ter handhaving van internationale vrede en veiligheid voor de dag te komen, maar om nog iets anders te doen, te wetenbesluiten, welke maatregelen voor het zoéven ge noemde doel. in overeenstemming met art. 41 en 42 zullen worden ge nomen. de DE BESLISSING die Marshall-landen te Parijs hebben genomen tot het vor men van een Europese beta lingsunie, kan zonder overdrij ving de belangrijkste worden genoemd, die in het tweejarig bestaan van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is gevallen. Op weg naar de economische in tegratie van Europa immers werd het steeds duidelijker dat een ver dere opleving der Europese econo mie nauwelijks te verwachten zou zyn, indien het internationale be talingsverkeer en daarmee het handelsverkeer in het keurslijf bleef geperst, waar het 2ich sinds de bevrijding noodgedwongen in bevond. In wezen toch kwam het tot nu toe gevolgde betalingssysteem er cp neer, dat de landen twee aan twee betalings- en dus handels- accoorden sloten. Wat iti de practlfk betekende dat land A het geld van land B, dat hei door handel met dit land had verdiend, niet kor gebruiken, om een schuld aan C te betalen, aangezien C of zijn eigen valuta en/of goud of dollars wenste te ontvangen. Dit leidde er uiteraard toe, dat gegeven het geringe goud- en dol- larbezit van de Europese landen een beperking van de onderlinge handel plaats vond, die bepaald werd door de bereidheid tot het geven van crediet door de landen (twee aan twee) aan elkaar. Deze twee-aan-twee groepering, deftiger bilateralisme genoemd, moest doorbroken worden wilde men tot gezonder economische ontplooiing komen. X\JAT nu In Parijs is geschied, is genoemde doorbreking van het bilateralisme. Zonder daarbij op technische details in te gaan kan men wellicht de werking van de EPU, European Payments Union (Europese Betalings Unie) duide lijk maken door te zeggen dat m een Europese crediet-pot is ge vormd, tot welke dc deelnemende landen alle toegang hebben; waar ze uit kunnen putten en waar ze in kunnen storten. Het beginkapitaal van dit fonds wc rut gevormd cl-'Oi een ceel van de Marshalldollars, die de landen voor het derde Marshalljaar zullen ontvangen, terwijl daarnaast is vast gesteld, hoe hoog dc schuld in het handelsverkeer met alle andere deelnemers (of hoe hoog het te goed) van ieder der landen mag oploncn. Al]»'- financiële verplichi.r.gen of rechten, die uit de onderlinge han del van de deelnemers zullen ont staan lopen over het fonds. Daar ontstaat dusdoende een stelsel van rekeningen waarop van iedere deelnemer wordt aangetekend welke schulden en vorderingen hij heeft. Dit keer niet uitgedrukt in de geldsoorten van zijn debiteuren of crediteuren maar omgerekend in een Europese betalingseenheid, de dollar! Men kan dus in de hoofdboek houding van het fonds de onderlin ge schulden en vorderingen tegen elkaar wegstrepen, waarbij natuur lijk positieve of negatieve saldi kunnen en zullen ontstaan die op hun beurt via het in de pot aan wezige kapitaal kunnen worden voldaan. Dit betekent in principe dus dat land X zijn verdiensten uit de handel met Yuuwel kan ge bruiken voor schulddelging aan Z. Dit betekent dus opheffing van de bilaterale kruip-door-sluip- door spelletjes, die in Europa te lang reeds zijn gespeeld. T) IT alles zegt overigens niet, dat de beperkende deviezen- la epalingen zouden kunnen ver dwijnen; het betekent ook niet dat de onderlinge handel nu zonder meer vrij is. Maar wel kan men er uit afleiden, dat men een grote principiële stap heeft gedaan op weg naar normaler economische verhoudingen. Wat er niet door is opgelost, is de dollarschaarste: zonder Mar shallhulp zou niet alleen de EPU een onmogelijkheid zijn 'maar ook de verdere economische gezondma king van Europa een illusie blij ven. Maar per slot loopt de Mar shallhulp pas (of al?) in 1952 af. Toch kan men in het nu bereikte een teken zien van het voortge schreden economische herstel van Europa; in zekere zin, is de EPU immers een beperkte onderlinge inwisselbaarheid van de Europese munten, te noemen, iets waar men een jaar geleden nog slechts in op timistische droomtoestanden over kon denken. Voor ons eigen land kap men bovendien als zeer bemoedigend stellen dat de economische unie der Beneluxlanden die vooral met onderlinge betalingsmoeilijk heden had te kampen ook weer een pas dichter bij de werkelijkheid is gekomen. Er is dus alle aanlei ding de beslissingen van de OEEC in principe zeer gelukkig te noe men. Voor de heer Stikker die zich zo zeer heeft ingespannen deze regeling tot een succes te maken kan het bereikte tot voldoening strekken. Het is hier de plaats, om meteen in herinnering te brengen, dat blij kens enige andere bepalingen van het charter (art. 2, vijfde lid. art. 24 en art. 25) öe leden van do Verenig de Katies zich bij voorbaat verplicht hebben elke bijstand te verlenen bij enige, door de organisatie van de V.N. in overeenstemming met het charter ondernomen actie, dat de le den aan de Veiligheidsraad de voor naamste verantwoordelijkheid op draagt voor de handhaving van in ternationale vrede en veiligheid, ook namens hen en dat zij overeengeko men zijn de besluiten van dat or gaan te aanvaarden en uit te voeren. Hier is, gans anders dan onder de Volkenband, door de leden afstand gedaan van een stuk souveremteit. destijds nog te zeer ontzien als on aantastbaar heilig huisje. Geheel de opzet van de organisatie der V.N. komt dan ook hierop neer, dat zij als het ware een Volkenbond met haar op de tanden is geworden. Terugkerend tot wat hierbo- ven omtrent art. 39 van het charter is vermeld, zij er op gewe zen, dat het daarin genoemde art. 42, in het onderhavige geval kan over de inhoud van art. 41 worden ge zwegen, bepaalt, dat wanneer de Veiligheidsraad van oordeel is, dat niet-militalre maatregelen ondoel matig zouden zijn. hij kan optreden met zodanige lucht-,'zee- o£ land strijdkrachten, als noodzakelijk mochten zijn om internationale vre de en veiligheid te handhaven of te herstellen. Zodanig optreden kan aldus gaat art. 42 verder omvatten demonstraties, blokkade, en andere operaties met lucht-, zee- of land strijdkrachten van leder, van de Ver enigde Naties. Waar moet of kan de Veiligheids raad die strijdkrachten vandaan ha len? Het antwoord hierop bevat art. 43 van het charter, waarin de leden van de V.N. zich hebben verbonden om op uitnodiging van de Veilig heidsraad en overeenkomstig ccn daartoe vooraf te sluiten bijzondere Overeenkomst of overeenkomsten, gewapende strijdkraenten. bijstand en faciliteiten met inbegrip van rechten van doortocht welke noodzakelijk zijn voor de handha ving van internationale vrede en veiligheid, ter beschikking van de Veiligheidsraad te stellen. De verbintenis van de leden in zake hel sluiten van zulke overeen komsten, had ten doel. aldus oen in ternationale politiemacht ten behoe ve van de organisatie van de VN. te scheppen, J5e practijk van het in ternationale leven toch had wel zon neklaar de volstrekte juistheid aan getoond van het inzicht van een fi guur als onder meer wijlen van Vol- Icnhoven. zeldzaam fune geest met wndzïendc blik, hoezeer een deugde lijke internationale stagen-organisa tie. in het belang van handhaving en eerbiediging van de internationale rechtsorde, daartoe ook over de sterke politie-arm moet kunnen be schikken. De overeenkomsten als bedoeld in art. 43 zijn echter op dit tijdstip nog niet voor elkaar. Niettemin valt er ons inziens alles te zeggen voor de stelling van Goodrich en Hambro, de zeer deskundige schrijvers van het bekende commentaar op het charter, dat niets in art. 42 het schepoen en het gebruiken van een onafhanke lijke internationale gewacende macht onder leiding van de Veilig heidsraad zou beletten. Raads aanbeveling van 27 Juni j.I. in belangrijke mate ook metterdaad wordt opgevolgd, ligt het eigenlijk voor de hand, als dat orgaan tot het besluit zou over gaan inmiddels schijnen sommige berichten al op iets dergelijks te zinspelen tot het nemen van maatregelen, die dan zouden be staan in „bundeling" van de door de verschillende landen voor dat doel ter beschikking gestelde strijdkrach ten, tot een internationale politie macht. onder leiding van de Veilig heidsraad, met het doel om de vrede en veiligheid in Korea te herstellen. Wal de landen in kwestie reeds vrjj- illig op zich hebben genomen, kan nu in een dusdanig nader te nemen raadsbesluit als het ware worden be krachtigd, zonder dat ook masr één van hen, welke al hebben meege deeld aan de aanbeveling van 27 Juni gevolg Ie willen geven, hier tegen ook maar het geringste be zwaar zou kunnen koesteren. Dit nog te minder, omdat het optreden van zutk een politiemacht onder leiding van de Veiligheidsraad zowel met de letter als met de geest van het charter volkomen in overeenstem ming te achten valt. Koninklijk Paar met „Piet Hein*1 naar Zeeland MIDDELBURG. Het bezoek van het Koninklijk Paar aan Zee land is vastgesteld op 18 en 19 Augustus, Waarschijnlijk zullen de vorstelijke gasten met de „Piet Hein" komen. Vlissingen leefde op een vulkaan MIDDELBURG Achter het kan toor van dc Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" heeft men in een oude schuilkelder een geheime dichtgemetselde bergplaats ontdekt, die boordevol zat met zware ex plosieve stoffen. De stoffen, waren verpakt in kisten en op iedere kist waren etiketten aangebracht, waar op werd aangegeven, waarvoor, in geval van ontruiming van Vlissin gen door de Duitsers, deze explo sie ven moesten dienen. Het comple te personeel van „De Schelde" heeft ongeveer vijf jaar in de onmiddellij ke nabijheid van een vulkaan ge leefd. Er werd nog een tweede ge heime bergplaats ontdekt, die even eens dichtgemetseld was, maar toen deze open werd gebroken bleek zij slechts zand te bevatten. De spring stoffen. die een gezamenlijk ge wicht hadden van meer dan 1200 kilogram zjjn inmiddels door de mijnoprumungsdienst weg gehaald. Onderbezetting van troepenschepen Het Tweede Kamerlid Mcycrmk (A.R.) heeft schriftelijke vragen gesteld over de onderbezetting van troepenschepen, waarover grote ontstemming heerst onder de mili tairen van de K.L. in Indonesië. Hij vraagt de minister van Oorlog om een herhaling van-dit onrenda bel gebruik van scheepsruimte te voorkomen. Advertentie (LM.) AI watüwhnld in tieatallea gevallen voor haat genezing, zuiverheid en gezond- hcld nodig beeft, is Purol. Canadese lof voor immigranten uit Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAjG, „De Nederlan ders hebben zich doen kennen als de beste immigranten die wij hier kregen", aldus heeft de Canadese minister voor de emigratie, Harris, zich uitgelaten. Hij deed dat tijdens een gesprek met de heer W. "VVar- naar. voorzitter van de Christelijke Emigratiecentrale in Nederland. Deze burgemeester van Hazers- woude, die in Canada ruim een maand rondreisde, keerde gisteren per vliegtuig naar Nederland te rug, Hij is tot de conclusie geko men, dat de Nederlanders zich ge makkelijk aan de omstandigheden aanpassen en initiatief tonen. Een tienjarig meisje b.v. is telefoniste geworden en een 20-jarige jongen werkt bij de Canadese Spoorwegen In het land- en tuinbouwbedrijf konden 600 Nederlanders reeds voor zichzelf beginnen. Canada heeft maar één klacht: er komen te weinig Nederlanders. Aange zien er velen in Nederland jets ki aar ziin stelt de heer Warnaar zich voor om te onderzoeken, waar iets hapert. Colorado-kevers op de Veluwe PUTTEN. In bijna alle dor pen en buurtschappen op de Noord-West Veluwe zijn thans Colorado-kevers gesignaleerd. De larven worden bij duizenden ver nietigd. Enkele aardappelvelden zijn door de veelvraten leeg ge vreten en geven een troosteloos beeld te zien. De controle wordt nu verscherpt. ..Democratisering van de Universiteit is een actueel probleem BURGEMEESTER OUD heeft Vrijdagmiddag in het cultureel centrum „De Tempel" onder Overschie de regionale conferentie geopend, die International Student Service daar tot 19 Juli houdt. Het onderwerp van de conferentie is „The Expansion of the University in Europe en America" (Democratisering van het hoger onderwijs) en tal van Nederlandse en buitenlandse hoog leraren en studenten zullen voordrachten houden, gevolgd door discussies over deze problemen. Vier en vijftig deelnemers uit een tiental landen nemen aan de besprekingen deel; visa- en deviezenmoeilijkheden waren oorzaak, dat een twintigtal van hen. nog niet bij de officiële opening aanwezig kon zijn. Het leven wordt internationaal Prof mr. P. J. Verdam, voorzitter van I.S.S. Nederland, begroette het gezelschap, waaronder zich de In donesische Hoge Commissaris voor Nederland, Mobamcd Rum, de ver tegenwoordiger van do minister van O. IC en w; dr. A. P. L. W- Krcy- kamp, prof. Cbr. Glasz, rector-mag- mticus v»n de N.E.H. en vertegen woordigers van. instellingen en grote bedrijven bevonden. Het leven is zeer internationaal geworden, zo zei prof. Verdam. Bin nen enkele jaren zal het onmogelijk zijn zich ia ccn hoge functie te handhaven zonder internationaal contact te onderhouden. I.S.S. voor ziet daarin en de afdeling Nederland is er bijzonder trots op en dankbaar voor, dat het hoofdbestuur in Ge- néve aan ons land heeft verzocht deze regionale conferentie in Ma- Driemaal in Oranjeshirt Joep Brandes stamt uit de Haagse vierde klasse r DUN O, van welke club hi) in 1939 lid werd. Twee jaar later ging hij over naar VUC en bleef ltd van de Haagse tweede klasser tot ftet einde uan de oorlog. Hij speelde vervolgens een half jaar voor 't Gooi en kwam in Ja nuari 1947 de gelederen can Feijenoord versterken. Hij heeft nooit anders dan middenvoor gespeeld. Driemaal droeg hij het Oran jeshirt. De eerste keer tegen Belg te op 13 Maart 1949 in. Am sterdam toen de uitslag 33 werd. Voorts in de wedstrijd te gen Frankrijk in Rotterdam op 23 April 2 949. welke wedstrijd Nederland met 41 toon. In Nederland met 4-1 won. fn Juni tian 't vorig jaar maakte Bran des tenslotte de Irip mee naar Denemarken en Finland. In de wedstrijd tegen de Finnen werd hij vervangen door Van Roessel. Advertentie (1. M.) zijn buitengewoon rijk aan eiwit en vitamine Bj. Laat die vooral niet verloren gaan. Kóok de boontjes slechts een half uur onder water met een scheutje melk. Dat is voldoende J IVat bonenkruid of peterselie maakt deze groente extra pikant en geurig. En eet U ze ook eens een keertje met ham of varkensvlees. Dan heeft V een koningsmaal! TRIPOLI, JUNI. MIJN gids op Djerba was een theoloog, en het was hem een vreugde bij mij, als goede Nederlander, aandacht te vinden. Hij sprak over een sectie, die ik eens in haar hoofdzetel in de Sahara, in de Mzab, heb bezocht. Heel aardig was zijn omschrijving. „Het zijn onze protestanten. Ik ben katholiek." Hij bedoelde daar mede, dat hij zelf tot de ortho doxe Islam behoorde. - door Dr. M. v. Blankenstein De Islam erkent de Waha- bieten niet als leden van het geloof. „Zij spreiden hun han den niet uit bij het gebed, maar staan alleen te prevelen", zei mijn gids, met zichtbare af keuring. Maar verder had hij voor hen alle respect. Wij kwamen hun vrouwen tegen, kenbaar aan puntige strooien hoed jes. waarvan de sluier onmiddellijk afhangt. Want puriteins zijn zij tot in het uiterste. Zij zijn goede cn zorgvuldige landbouwers en uitste kende kooplieden. Zij onderschei den zich van andere Arabieren door uiterlijke zindelijkheid, Zij zijn de onvergetelijke meesters in hun wereld in het hanteren van fi nanciën. Zij zwefmen uit, vormen nauw samenhangende groepen in de grote steden van Noord-Afrika, maar duurzaam blijft hun band met de geboortestreek. Het is of een vrijmetselarij hen ver bindt. Een Wahabiet hoeft nooit om hulp verlegen te zijn. In hun sa menhang, in hun oouitroeibaarheid hen volkomen ontbreekt, is het n irrtrcfrnmtn- J- ...1. i-.v -.wv m verstrooiing, in de vele taboe*„ waaronder zij leven, ten slotte ook m hun financiële aanleg, doen zij aan de Joden denken. Eens, in de vroege middeleeu wen, in de dagen van het ont staan van hun schisma, hebben zij grote macht uitgeoefend over heel Noord-Afrika. Hun afscheiding doet aan die der vroeg Christelijke, Noordafrikaanse Donatisten denken: Niet een dogma is er de oorzaak van maar een strijd om een per soon, om de opvolging van de pro feet. En als een verwoestend vuur gaat hun beweging over het land. Het heilige Kairoean wordt uit gemoord en verbrand. Dan. valt de beweging in tweeën omdat-de wan daden der extremisten de gematig den, uit walging, tot verzet' prikke len. Het is een vreemde, maar en demische voorgeschiedenis voor een beweging die het fatsoen en de de gelijkheid zelf geworden is Maar nu kom ik op de Joden van het grote dorp Hara Srira op Djer ba terug. Hun gemeente is heilig voor de Joden van Noord-Afrika, zoals Kairoean heilig is voor de Mo hammedanen. Tot uit Marokko ko men jaarlijks de bedevaartgangers. Er is voor hen gezorgd, zoals er in de heilige plaatsen van de Islam gezorgd is voor de toestromende no maden. Er zijn lange reeksen van afsluitbare nissen, die een familie herbergen zoals een tent, zonder enige uitrusting. Maar waarom zou het anders zijn? De Noordafrikaanse Jood is. waar hy onder gelijke omstandigheden leeft, van de Arabier uiterlijk niet te onderscheiden. Is bU iets anders dan deze? De Joden van Djerba hadden, buiten hun uitwaaierende baard geen uiterlijke afwijking. Hun taal is Arabisch, hun levens wijze. hun woningen, hun dorpen zijn Arabisch. Zij kenmerken zich echter door handel en door welvaart. Wat onder Joodse type. Ér is geen twijfel aan. dat zij zuiverder Berbers zijn dan de rest van de bevolking, die ster ker Arabische menging bevat. Hun, in jonge jaren mooie en olijke vrouwen, zijn beter gekleed en rijker met sieraden behangen, maar verder in type volkomen ge lijk aan de vrouwen der Kabylen. Daarom is het verhaal van hun aankomst na de verwoesting van Jeruzalem onwaarschijnlijk, on waarschijnlijker dan een andere plaatselijke legende, die in hen oerinwoners ziet van het eiland. Vele van de al dan niet als noma den levende Berberstammen hebben eeuwen vóór de komst van de Is lam óf het Christendom óf het Jo dendom aangenomen. De N e f o e- s ft in Tripolitanië, de N e f a w a in Tunis, tal van stammen in Alge rije, in Marokko, in de Atlas en in de Sahara zijn zo Joden geworden. Toen de Arabieren aan de Straat van Gibraltar kwamen, hebben 2ïj, voor zy overstaken, eerst enige tien tallen jaren verloren met de be strijding van Christelijke en Joodse nomaden in de Atlas. Later maak ten Christelijke en Joodse stammen deel uit van het leger, dat Spanje binnendrong. Het Christendom werd door de Islam in Ncord-Afrika geheel opge zogen of verdreven, het Jodendom bood ten dele meer weers-tand. De Kahena met haar Joods»1 Dj*mwp's (Kabylen.) heeft in de zevende eeuw de stormloop der Arabieren een tijd lang weggehouden van de Berber wereld. Er is dus niets vreemds aan dat de Joden van Djerba. in hun geïsoleerde hoek, het Berbertype opmerk? Vk zuiver hebben bewaard. Ik heb mij in 1925 meer verwon derd toen ik in het hartje van de Hoge Atlas bergjoden trof, die voor Berbers doorgingen, maar van -wie velen in een Pools Ghetto niet zou den hebben misstaan. i (Van onze sportredacteur) DEN HAAG. Joep Brandes 28 jaar oud de midden voor van Feijenoord, heeft een profcontract getekend met de Franse club Nimes, waarin sinds Januari Theo Timmermans van ADO reeds speelt Aan het eind van deze maand zal dc Hagenaar hij is er geboren en getogen al speelt hij voor een Rotterdamse club reeds met zijn vrouw naar Zuid-Frankrijk verhuizen en begin Augustus zal hy de eerste wedstrijd voor zijn nieuwe club spelen, nl. een vriendschappelijke.ontmoeting tegen A.D.O., dat in Nimes konit spelen. Van Zaterdag jl. tot Woensdag is Brandes, met zyn echtge note, poolshoogte gaan nemen in zijn. nieuwe omgeving en bij die gelegenheid heeft hij het contract getekend. Het is voor lopig een verbintenis Yoor twee jaar. gespeeld en altijd met heel veel ple zier. Donderdag heb ik myn besluit aan het bestuur meegedeeld: ze wa ren er door dc berichten in de bladen wel enigszins op voorbereid. Het voordeel is natuurlijk dat ik me nu helemaal op voetbal kan con centreren. hoewel ik me in de eerste weken nog zal moeten aanpassen. Daarbij zal ik veel steun kunnen hebben aan Theo Timmermans, die immers naast tne komt te spelen. Ik zal nog maar een sigaret nemen, besluit Brandes. In Nimes zal ik er wel van afblijven en zonder veel moeite, want wat ze daar voor zwarte rommel roken,.. De hoofdzaak is dat we veel wedstrijden winnen, want dat betekent nu (extra) geld." Ook Bordeaux wilde Feijenoorder hebben Wij vonden de nieuwe bcroepsvoet- baller gisteravond rustig temidden van een groepje jongens op een gras landje achter zijn huis aan de Soest- dykseksde aan het voetballen. Met een is voor de jongens de aardigheid er af als Brandes. bezweet van het „frediekeetje". met ons naar zijn huis gaat. Gezeten in een fauteuil do derde verdieping vertelt hij ons dan onopgesmukt hoe hij er als zoveelste Nederlander toe kwam het amateu risme de rug toe te keren. „Het kwam eigenlijk erg onver wacht. Toen Nimes hier was in begin Juni om tegen A.D.O, te spelen werd ik door de voorzitter van de Franse club uitgenodigd eens in hotel Du Passage te komen praten. Ze vroegen me of ik een contract wilde sluiten ais middenvoor. We kwamen nog niet direct tot overeenstemming en er werd afgesproken dat ik voor zekere datum bericht zou krijgen. Aanbod van Bodeaux Enige weken later kreeg Ik echter ook een aanbod van Bordeaux, wiens voorzitter bU De Harder op bezoek was. Ik kon onmiddellijk een con tract krijgen voor drie jaar. Daar ik echter reeds met Nimes in onderhan deling was, heb ik de voorzitter van deze club irf Frankrijk opgebeld en hem de stand van zaken verteld. Hü verzocht me geen contract met Bor deaux aan te gaan. doch enige dagen naar Nimes te komen om een en ander te bekijken en een contract te sluiten. Tussen twee haakjes: ik ben dus niet met Nimes op tournee geweest door Duitsland, zoals enige bladen hebben gemeld. Welnu, ik geloof dat het me in Nimes wel zal bevallen, al was het er op het ogenblik erg heet. Je kunt het wat grootte betreft zo ongeveer ver gelijken met Leiden of Delft. Jammer van Feijenoord Brandes doet een haal aan zijn sigaret en blikt in de verte naar de Haagse toren. „Ja, het zal wel een hele .verande ring zijn en ik yind het beslist jam mer dat ik Feijenoord vaarwel moet zeggen. Ik heb 3jaar. vojbr de club JOEP BRANDES BBHKMHL Beproefde hulp bis ■erltoudhtid voor Va der, Moeder en kind. dras (India) wordt «de algemene jaarvergadering gehouden te or ganiseren. „Democratisering van de universi teit" is een zeer actueel onderwerp cn bet past volkomen in de politiek van I.SS. om zich hiermee serieus bezig te houden. De secretaris van de internatio nale organisatie, dc Amerikaan Ja mes T. Harris dankte het Neder landse comité voor het gastheerlyk werk cn jhr. M. L. dc Brauw, pre sident van de Nederlandse Studen tenraad sprak de hoop uit, dat _d8 deelnemers ons land met sterke, in spirerende indrukken zouden verla ten en de Nederlandse studentenwe reld en haar talrijke activiteiten goed zouden Ieren kennen. Het is heel nuttig en belangrijk dat studen ten uit vele landen elkaar hier kun nen ontmoeten. Mr. Oud achtte het een grote eer deze conferentie tc mogen openen. Hieruit blijkt, aldus de burgemees ter dat een conferentie in Neder land op het ogenblik betekent een contcrcr.tie in Rotterdam. Ik geloof dat er geen betere plaats is om bij een te komen, want Rotterdam is behalve een echt-Hollandse, een bij zonder internationale stad. De heer Oud vertelde iets over de geschiede nis van het vroegere buitengoed „De Tempel" cn hij uitte zijn. vreugde over het feit, dat de stad vrienden van over de grenzen, speciaal jonge mensen, mocht ontvangen. Ne moe ten eensgezind zijn in de verdedi ging van onze vrijheidsbeginselen. Het is zeer belangrijk dat jonge mensen hierbij meedoen en dat zy, die de volkeren zullen gaan leiden, elkaar goed begrijpen. Moge deze conferentie bijdragen tot benoud van de vryheid in de wereld, tot redding van de vrede en tot goed begrip, wederzijds. Middelbare school voor meisjes krijgt meer kans (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De groeiende belangstelling voor het onderwijs aan middelbare scholen is voor da minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanleiding ge weest om in een wetsontwerp het oprichten van zodanige scholen vast te leggen. Het ligt in het voornemen vooralsnog slechts aan dertien rijks hogere burger scholen een afdeling middelbare school voor meisjes te verbinden. Daar bij zijn slechts in aanmerking ge bracht gemeenten, waar uitsluitend het rijk in de behoefte aan open baar middelbaar onderwijs voor ziet. Tevens stelt de minister voor om, gelijk voor het lager onderwijs en het nijverheidsonderwijs het ge val is, aan de gesubsidieerde ge meentelijke en bijzondere scholen voor V.H. cn M.O. voorschotten ia verlenen op het subsldi. DEN HAAG. Aan J. G. H. Sauveplanne is met ingang van. 1 Juli 1950 eervol ontslag verleend uit zijn functie van voorzitter van de Bedrijfsgroep Levensverzeke ring. Dr M. Nïemeyer is voor het tijdvak van 1 Juli 1950 tot en met 31 December 1950 in die functie benoemd. (Van onze landbouwredacteur) Nog maar kortgeleden zei dr H. G. W. van der Wielen tegen ons: „Wij maken ons erg onge rust over oom Jarig, want wij kunnen hem niet missen". Die „wij" waren de medewerkers van de zeven volkshogescholen in Nederland en in het bijzon der de mensen van de volks hogeschool Allardsoog te Bak- keveen, waar oom Jarig al sinds jaren woont. En nu moeten zij hem missen. Jarig van der Wielen, de grondleg ger van het vclkshogeschoolwerk in Nederland, wiens geestelijke vitali teit en ievensoptimisme al verschei dene jaren, sterker waren dan zijn gezondheid, is gisteren gestorven. In het begin van dit jaar, 24 Januari, hebben allen dip hem kenden (en hoevelen zijn er dati) hem geluk ge wenst met zijn zeventigste verjaar dag, persoonlijk, per brief en tele gram, of in gedachten. Iedereen, die in aanraking is geweest met het volkshogescboolwerk, kende Jarig van den Wielen, en voor allen wa3 hy „oom Jarig". Zijn frisse en werkzame geest had nauwelijks onder het toenemen der jaren geleden. Met zijn advies en oordeel werd door de leiding van de volkshogescholen nog altijd in hoge mate rekening gehouden. Oom Jarig had ideeën, te veel zelfs om uit te werken; hy bezat nog altijd het elan en de moed om tegen gevestigde op vattingen in te gaan wanneer bij dat nodig oordeelde. Oom Jarig was een wys, begrijpend en verdraagzaam man, deugden die hij. zwervend over de gehele wereld, van het leven had geleerd. In de eerste helft van Mei is hij van zijn oude Allardsoog. aan die viersprong van rulle zandwegen waar Groningen, Drente en Fries land elkander raken, naar het zie kenhuis in Leeuwarden gebracht. Twee operaties hebben niet mogen baten. Nog tijdens zijn ziekbed werd hem op 25 Juni door Prins Bernhard de zilveren anjer van het Prins Bernhard Fonds verleend uit waar dering voor zijn culturele werk. Nu zullen de volkshogescholen hun mentor tóch moeten missen. Oom Jang is een der weinigen ge weest. die op een geslaagd leven mogen terug zien. „Centen heb ik niet," heeft hij vaak tegen ons gezegd, „maar toch ben ik de rijkste man van da wereld." Zes jaar voor gifmengster! ASSEN. De Asser rechtbank veroordeelde gisteren de 44-jariga Tryntje E. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van 6 jaar met af trek. Tegen haar was, nadat om trent haar een psychiatrisch rap port was uitgebracht, een'gevan genisstraf van 3 jaar met aftrek geëist. In het voorjaar van 1947 probeerde zij tot tweemaal toe haar man. de haringventer L. S, D. uit Assen, van wie zij thans ge scheiden Is. van het leven te be roven door vergif in zijn medicij nen te mengen. De derrie maal probeerde zij het met gas, maar ook deze poging mislukte. Dr Philips gaat goed vooruit DEN HAAG. Naar wij verne men heeft de vorige week Zater dag ingetreden verbetering in de gezondheidstoestand van dr. A. F. Philips zich ook de volgende da gen voortgezet. Naar het zich laat aaii7ier blijft de2e verbetering aanhouden. HELMOND Vrijdagavond ontstond een uitslaande brand in de suikerwerkenfabriek van A. Kooien te Helmond. De fabriek brandde bijna geheel uit. Een groot gedeelte van de voorraad suikerwerken en machines ging verloren. De schade wordt geschat op plm. 20.000.—, Verzekering dekt de schade.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5