K.N.Y.B. sportieve gastheer voor vierhonderd sportieve jongens In zes practische lessen wordt men te Rijswijk magnetiseur bezoek in het jeugdsportkamp Spontane vreugde in Hoek van Holland Vijftien dagen avontuur in Frankrijk zitten er op Kralinger Hout voortaan dag en nacht geopend Woensdag 2 Augustus 1950 Chinees sprookje in de openlucht Regen in de Alpen na hitte van Rivièra met luid gejuich begroet Blessing-Etra opent nieuwe fabriek Boswachtenvoningen, ruiter-, rijwiel- en wandelpaden zijn nieuwe aanwinsten Zwitserland: mooi maar duur Wonderdokterstelt diagnose met kettinkje en schietlood NETTE MEISJES n ikMOTVhi Het was een goed idee van het bestuur van de K.N.V.B. een jeugdsportkamp te organiseren. Daar kanden de juniores van de bij de bond aangesloten vereni- gingen niet alleen voetballen, maar de- den zij bovendien in de vrije natuur een dosis gezondheid op, die zelfs niet met de vitamine-waarde van duizend si naasappelen of welke andere vrucht ook, vergeleken kan worden. Bestond het in 1948 en 1949 uit één kamp in Nun- speet, voor deze zomer was de animo zo groot, dat er twee kampen samengesteld m werden en wel één in Arnhem en één in Hoek van Holland. In dit laatste kamp was een onzer verslaggevers een dag de gast van de K.N.V.B. en de in drukken, die hij daar opdeed, worden in bijgaand artikel weergegeven. il %.(J<E.l,u,:Al!llfllnuKl]ll^3Mri,jj■nrq!.iHi*iniiUiiiir:.r mn, i kp.h (Van een oneer verslag gevers) „Kjjk, het doel van deze jeugdsportkampen is, het stimuleren van vreugde en vriendschap door de sport", vertelt ons ir. H. F. Hopster, de vice- voorzitter van de KNVB, die in Hoek van Hol- land kampchef is. „Natuurlijk wordt er gevoet bald, daar is het een kamp' van een voetbalbond voor, maar daarbij wordt niet uit het oog verloren, dat er ook nog andere manieren zijn, om de jongens te amuseren. Zo zijn er excursies (we gaan o.a. een dag leiders naar Ahoy' in Rotterdam), er is 'n 1 kampvuur, er wordt gezwommen pn 's avonds kunnen de artisten onder de jongens naar hartelust hun bes te beentje voorzetten met als hoog- r tepunt het cabaret-programma tij- dens de prijsuitreiking, die Vrijdags avonds plaats heeft. En verder moe- ten de jongelui zich vrolijk en spon- 1 taan uitleven, daarvoor zijn zij met vacantie, mits het maar beschaafd en correct blijft. Achter het gemeentelijke kam- mMim Alle vierhonderd deelnemers van het jeugdsportkamp van de K.NVB morden officieel ingewijd öls badgast. Deze in- w tiding bestaat als van otitis in- een_ wed loop naar zee. En maar spetteren tn het zilte water en maar gezondheid opaoen. Zeeluchtzwemmen en voetballen maken hongerig en wie zal er zich over ver won deren, det de jongens tegen etenstijd onge duldig op hun middagmaal staan te wach ten? De eerste dag wil het ntet zo best met de eterij maar in de rest van de week lukt het maar al te goed! Inderdaad fs dit geen kamperen meer. Echte kampeerders koken zelf hun pot]e, maar hier staat met een witte muts op een ervaren kok m de keuken, die onder supervisie van het Rot- naji iiisw vail ue VCAtu_ terdamse Beursrestamaut er voor zorgt, dat de „ing toe. De meeste spelers slaag- „De gouden papagaai" Het comité Vacantie 1950 van de Rotterdamse Gemeenschap heeft wel een bijzonder gelukkige greep gedaan met de serie voorstellingen door het Nederlands Jeugdtoneel van het kostelijke sprookje ,,De gouden papegaai", naar Chinese motieven geschreven door Rie Beyer, Die eerste van tien voorstellin gen, Dinsdagmiddag in het open luchttheater Dijkzigt, had stellig veel meer belangstelling verdiend dan nu het geval was, al kon ook het minder betrouwbaar uitziende weer hier een beetje de schuld van zijn. Het spel in vier bedrijven is inderdaad óók voor ouderen zeer wel te genieten, er gaat een wel dadige ontspannende werking van uit en de wonderlijke lotgevallen van de wijze sprekende vogel, die de keizer verstandiger adviezen zal geven dan Ping en Pong, zijn mi nisters van resp. Vervelende Zaken en Prettig Dingen, die voortdurend met elkaar harrewarren en de goe de bedoelingen van de vorst voort durend frustreren tot nadeel van het volk, die lotgevallen van de papegaai zijn heel aardig uitge werkt in een dialoog, die steeds on derhoudend is. Zoals dat bij Chinees toneel ge bruikelijk is vinden de „décor"- wisselingen bij open doek plaats en evenals men dat bij „De gebor duurde bal" heeft kunnen zien, voegt die activiteit van de „toneel knechts" juist een levendig element aan het geheel van de ver to- peerterrem heeft de Rotterdamse Sportstichting een. kampemenj in or de gebracht, dat waarlijk de naam van kampeerterrein niet meer kan dragen. De jongens slapen met hun leiders in tenten, maar overigens biedt het geheel een ware hotel-ac- commodatie, zij het dan met beschei den comfort. Vier en twintig grote tenten staan daar ongesteld en in drie en twintig zjjn niot minder dan vierhonderd deelnemers gehuisvest. In die andere tent slaapt de heer Hopster met de leden van zijn kamp staf. Verder is er een grote houten barak, die dienst doet als'cantme, té vens als eetzaal gebruikt wordt en 's avonds het vermaak centrum van dit kamp vormt. In een hoekje is de administratie ondergebracht, waar de heer Roos een functionaris van de Bond gedurende de drie weken, die het kamp duurt (elke week komen ex nieuwe verenigingen) de scepter zwaait. Een ruime wasgelegenheid, een keuken, toiletten met stromend water, alsmede voetbalvelden vor men de overige onderdelen van dit jeugdkamp. „Er zijn wel eens bezoekers", zo vervolgt de heer Hopster, „die zeg gen, dat dit geen kamperen meer is. Daar moet ik ze dan volkomen gelijk in geven, want het is ook niet de bedoeling, d'at'de'jongéns kamperen. Als er huizen waren, dan lieten we de jongelui daar in slapen. Omdat die er niet zijn, behelpen we ons met tenten." Vindingelectrische weide-afrasteringen Aan de Oosterkade 22 Is een fleu rig, fris uitziend fabrieksgebouw verrezen. Het is de gisteren officieel geopende fabriek van de N.V. Han delmaatschappij Blessing-Etra en haar dochfcr-ondernemtng, de Etra Technische Onderneming N.V., wel ke beide firma's vooral bekend zyn. geworden door de productie cn de verkoop van electrische afrasterïngs- apparaten voor weide- en bouw landen. Zo'n elcstisch weide-afraste- ringsapparaat is een bijzonder ver nuftig apparaat, Het levert stroom aan een zogenaamde schrikdraad, die rond bijvoorbeeld een weide is gespannen. Komt nu een koe of een kip of welk dier dan ook aan de rand van een wei en raakt het de draad, dan krijgt het beest een on gevaarlijke schok en de volgende keer past het wel op niet de draad voorbij te komen. Ook gedeeltes van weiden worden iv'l met deze apparaten afgezet, za- dai koeien de weide partieei kunnen af gr,-zen. Naar verluidt zou hierdoor 50 meer opbrengst van het gras land worden verkregen, aangezien de koeien normaal, wanneer men hen maar vrij in de wei laat open, veel gras vertrappen. De regering stimuleert de verkoop van de appa raten door bij aankoop een subsidie aan de koper te geven. Het apparaat spaart namelijk deviezen, aangezien er bij gebruik van schrikdraad min der prikkeldraad behoeft te worden Ingevoerd en.minder veevoer. Reeds 50.000 van dergelijke appa raten heeft de firma in Nederland afgezet. Ze worden ook geëxpor teerd, o.a. naar Duitsland, waar ze het wild van bebouwde akkers we ren. Een nieuwe boswachterswoning in het Kralingse bos. *n ?e?. verv°te het Kralinger Hout dag cn nacht geopend zijn. In het bijzijn van een aantal genodigden, waaronder wethouder Mecrtens, deelde de directeur van gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema dit mid den in het bos mede en daarmede was de „plechtigheid'' afgelopen. Tevens werden de boswachterswoningen (twee in totaal) officieel in gebruik genomen- Vrolijk wapperden van de wonin gen, die de boswachters nu betrok ken hebben de vaderlandse drie kleur van de stadsvlag. En daar was alle reden voor, want de bewoners beschikken over een ideaal huisje midden in een gerieflijke omgeving. Nu deze woningen klaar zijn, was er voor de directeur van gemeentewer ken geen beletsel meer dit Rotter damse recreatieoord na zonsonder gang gesloten te houden en kan men nu dus vrijelyk, zo lang men maar wilt, in het bos ronddwalen. Er zijn nog tal van andere verbe teringen in het Krahnger Hout aan gebracht en daarover gaf de direc teur van Plantsoenendienst, ir P. Koster een uiteenzetting. Zo zijn er enkele zandbakken voor de jeugd bijgekomen, terwijl ten dienste van de wielrijders, de wandelaars cn de ruitei-s nieuwe paden aangelegd zsja in de nabijheid van de pas geopen de Tocrweg. Ook op de stadskwe-ke- rij streeft men er naarstig na met de nieuwste middelen een zo groot mogelijk rendement te bereiken. Als men iedere week het gras kort wiekt, kan dit rustig blijven liggen, het verteert dan cn dient dan als bemesting van de grond. Met do aanplant van nieuwe bomen zit men ook niet stil en niet minder dan 33.000 jonge bomen staan op de kwekerij te wachten totdat zij een maal de plantsoenen in de stad zul len sieren. In de toekomst wordt Rotterdam 150 h.a. plantsoenen rijker cq daarvoor is men nu reeds bezig de nodige zorgen to treffen. Ook het marcotteren van bomen is een vinding die door de mannen van. de kwekerij, die met zijn opper vlakte van 12 h.a. de grootste is in ons land, wordt toegepast. Door op een boom ccn wond aan te brengen en hierop een tak te plaatsen, wordt de basis gelegd voor een nieuwe boom, die zich op eigen wortels ont wikkelt. Hierdoor bespaart men een groettijd van twee tot drie jaar. Zuinigheid met vlijt is een gulden stelregel van de heer Koster, want niets wordt weggegooid. Zelfs het vuil uit de riolen en uit de singels wordt gecomposteerd tot een mest die, ter vervanging van de stalmest, de gemeente veel geld bespaart. jongelui voldoende te eten krijgen. Iedere vlees en aardappelen en groenten apart, van daag is het menu rode kool met gebraden run- derlappeii en morgen varkenskoteletten met sperciebonen. 's Woensdags heeft de kok met z'n maat een drukke dag, want dan is er pud- toe- -*..1» - j „Nu kunt U me geloven of met beweert ae heer Pieters. de man die belast is met dc cor vee- en inwendige dienst, „maar de_eerste dag lusten de jongens bijna niets. Dat zit 'm in de zeelucht, maar als het Dinsdag is, dan eten ze bij wijze van spreken de oren van mn hoofd. Zes, acht, tien, ..zelfs twaalf boterhammen ver dwijnen dan in die jongens-magen. En dan zijn e* ook nog, die 's avonds om een uur of tien, zo tegen dat ze naar bed moeten, komen vra gen of er nog iets te eten is, want ze hebben zo'n honger. Wat doe je dan. snij maar een boterhammetjeDe hoofdzaak is immers dat de jongens het naar hun zin hebben". En dat hebben ze. Dat konden we al direct constateren, toen de eersten arriveerden. Dat was Unitas uit Gorkum. De tenten waren nau welijks toegewezen, het stro waarop geslapen, wordt, verdeeld, oi de voetbal kwam te voor schijn en m minder dan geen tijd, waren de volgelingen van Frank Wels op de terreinen hun balletje aan het trappen. Dit voorbeeld werd al dra overgenomen door de andere clubs, die zo" langzaamaan binnenkwamen. Achtereenvolgens waren dit DJH.C. (Delft). Enschedesche Boys, Epe, Geluksvogels (Dordrecht), H.S.C. (Hoagezand), Kranenburg (Den Haag), Quick (Nijmegen), S.D.Z. (Amsterdam), T.O.G.R. (Rotterdam). Watergraafsmeer (Amsterdam) en Z.A.C. (Zwolle). Tegen half één wapperden van de tenten de clubvlaggen en was het op de terreinen een bonte mengeling van alle mogelijke kleuren van de shirts, waarin de Nederlandse voet-' baljeugd gestoken was. Maar zo rond één uur waren -de velden ont volkt en hadden de deelnemers zich langs grote tafels geschaard voor de enige officiële plechtigheid, welke het kamp kent, n.I. de opening door de kampchef en het hijsen van de K.N.VJB.-vlag onder de tonen van het Wilhelmus, dat voor dit moment de samba en de foxtrot uit de ge luidsinstallatie verdrong. In een vaderlijk toepraakje vertel de de heer Hopster de jongens iets over het doel van dit kamp en wees er vervolgens op. dat orde en net heid van het grootste belang waren. Na het eten kwam de voetbal weer op de proppen met als intermezzo de traditionele wedloop naar de zee, waarmede de jongelui' als erkende badgasten werden ingewijd. Iedere dag wordt er op geregelde tijden gezwommen, dat behalve onder toe zicht van de kamparts ook nog on der die van de ervaren zwemmers van de Rotterdamse Redding Bri gade staat. En dan is er deze week een nieuw punt aan het programma toegevoegd n.I. de ochtendgymnastiek. Hiervoor heeft de heer Roos zich als turnlei- der opgeworpen. Het idee is echter niet van hem, maar van Toon Beyers, de gespierde middenvoor van Lobithsche Boys, die helemaal uit dit grensplaatsje naar de zee is gekomen om het wedstrijdprogram ma tot in de puntjes uit te kienen. Toen Toon vorige week op een avond heel blijmoedig had meege deeld, dat er voortaan ochtendgym nastiek zou zijn, verscheen er de volgende ochtend een slaperige Toon voor de microfoon, die in welgeko zen woorden vertelde, dat „ze weer rustig konden gaan pitten, want de ochtendgymnastiek ging vandaag niet door den er goed in de Chinese toets voldoende te treffen en hun voort durend gedribbel was niet weinig vermakelijk. De décors waren niet zo goed gevonden, een beetje goed koop. Vermakelijk daarentegen klonken de liedjes, die ter afslui ting van de taferelen gezongen werden. De papegaai was een fraai staaltje van grimeerkunst. De re gisseur Rob Geraerds heeft met „De gouden papegaai" een nieuw stuk aan zijn repertoire toege voegd, dat er zijn mag. Ouders willen Spangens kinderen aan een kamphuis helpen In 194S besloten enige initiatief nemers de Spangense jeugd zoveel mogelijk afwisseling te brengen. Uiteraard viel het voor deze mensen niet mee, om met weinig leden grote ondernemingen te organiseren, maar in de loop van vier jaar heeft deze vereniging haar ledental zeer uitge breid. zodat tot grotere daden kon worden overgegaan. Ook .dit jaar is besloten, de kinderen enige weken naar buiten te zenden en wel naar het kamp Avegoor te Ellekom. Dit was een. van de punten, waarover op de ouderavond gesproken werd. Eeti ander belangrijk punt was het bouwfonds. Reeds lange tijd bestaat er in deze vereniging het verlangen een eigen kamphuis te bezitten, waarheen, dan eenmaal per jaar de kinderen uitgezonden kunnen wor den. Echter zoals bij vele verenigin gen het geval is, spelen hier de con tanten een grote rol. Daarom heeft men besloten tot de vorming van een bouwfonds over te gaan, waarin d.e leden hun bijdragen kunnen stor ten. De enige plechtigheid in het kamp is het hijsen van de bondsuiap on der de tonen van het volksliedDat is het enige -moment van de gehele toeekj waarop (overdag) tiolfcomen rusü heerst (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. De vijftien da gen avontuur in Frankrijk zitten er op. Dinsdagmorgen heel vroeg kropen de deelnemers aan de „Tour de France" van onze krant weer in hun eigen bed, Om eens flink uit te slapen na dc lange rit van Luxemburg naar huis. En chauf feur Jan Verkuülcn reed bus 2X42 van de Nederlandse Buurtspoorweg Maatschappij weer naar de Hil- versumsc garage. Bijna vierdui zend kilometer ver heeft bij ons gereden. Slechts één maal liet de wagen ons in de steek, "Woensdagmiddag, tijdens ons ver blijf in het broeihete Cannes aan de Rivièra, waar we van Hendaye in drie dagen heen reden, ging een aantal deelnemers met de bus een. bezoek brengen aan het Italiaanse grensstadje Vintimille. Hoog op de rotskust bij Menton gaf de motor het op. Onmiddellijk repareren bleek onmogelijk. De oiiepomp moest vernieuwd worden en de kleppen geschuurd, Verkuijlen is er met enige monteurs een hele dag mee bezig geweest. Donderdag nacht nog maakte hij een proefrit door de bergen. De volgende dag wachtte ons immers de moeilijke Ronte de Napoleon door de Alpen naar Digne, Én de chauffeur wilde geen enkel risico lopen. Intussen wachtten onze reizende lezers die dag van 's morgens ne gen tot 's middags drie uur op de dingen, die komen zouden. Toen dan eindelijk het telefonisch be richt kwam, dat we pas Vrijdag morgen konden vertrekken, nam Uw verslaggever met een groot deel van het gezelschap de trein naar het vorstendom Monaco. Daar zochten wij 's avonds een plaatsje op een baak voor het Casino. Te midden van druk kakelende vrou- u elijke Monegasken, die iedere bezoeker en bezoekster van de speelbank met scherpe tong criti- seerden. Wij aten ons droge brood je en keken maar. Naar al die zéér oude, zéér excentrieke dametjes, die kind aan huis zijn in dat rou lettepaleis en er een bestaan schij nen te vinden. Verkoeling Op weg naar Grenoble zogen we de volgende dag met elke adem tocht de longen vol frisse berg lucht. Cannes was mooi, maar o zq warm. En er ging een gejuich op in de bus, toen. donderkoppen over de Alpen kwamen aanzetten en even later een dichte regen het hel© liefelijke landschap van den nenbossen tegen bergglooiingen en diepe valleien met akkers rond kleme dorpjes voor ons onzichtbaar maakte. We staken de armen door de raampjes en vingen de regen druppels in onze handen, die we daarna tegen de verbrande gezich ten drukten. Maar al gauw klaar de de lucht op en rees diep uit het dal een regenboog ver omhoog over een hoge top» waarop sneeuw glinsterde in het zonlicht. De rit naar huis voerde ons door het, bij Frankrijk vergeleken, welvarende maar voor Nederlan ders peperdure Zwitserland. In een vrij eenvoudig restaurant te Genève kregen enkelen van ons voor acht gulden een niet eens overdadig maal- Ach, dat eten! Al le verwondering over wat-we op de terugtocht door Noord-Frankrijk en Belgie nog aan oorlogsverwoes tingen zagen, werd even vergeten bij de eerste maaltijd» die ue Maandagavond weer op vader landse bodem kregen. Wat zijn wij toch heel andere lekkerbekken dan de Fransen. Het spiegelei met ham en de peertjes met gehakt zullen voorlopig bij ons in hoge ere blij ven. Nog lang na de huldiging van onze eminente leider, de heer Van Spanje, en die reus van een chauf feur, werd er in de bus over het diner in Roermond gesproken. Dit materialisme zij ons vergeven, vijf tien dagen knaflookgeuzen! Advertentie t.M.j Magnetiseurs zuA er in alle soorten cn van elk formaat cn er komen Hteeda nieuwe „collega's" bR. Geen wonder, zolang b(jvoorbeeld in Rijswijk een zekere heer v. d. W. tegen betaling van... slechts twintig gulden de gaande cn komende man in zes of zeven practische lessen de kunst van het magnetiseren bijbrengt. Ontelbare goedgelovigen raken in de netten van aldus „gevormde magnetiseurs" verstrikt. Zo werd iemand, in het laatste stadium van longkanker, gegarandeerd, dat hij binnen afzienbare tijd zou genezen. De patiënt onderging diverse behandelingen, honoreerde zijn „wonderdokter" met zijn laatste spaargeld. Enige maanden later over leed hjj. Zonder dat wij de betrokken mag netiseur aansprakelijk voor dit over lijden willen en mogen stellen, staat liet vast, dat hij bij een ten dode op- geschrevene en bij diens nabestaan den, illusies heeft gewekt, die be drieglijk bleken te zijn. Toch zetten bij en de andere heren hun ongezon de practijken voort. LYRISCHE PENDEL Van K. is een gezette man van achter in de vijftig, die zijn patiën- -cn op zeer aparte wijze behandelt. Wanneer een patiënt klaagt over pijn-hier of pijn-daar, komt de .lyri sche pendel" er aan te pas: een dood gewoon. schietloodje aan ecu metalen kettinkje van enkele decimeters lengte, Zachtjes Iaat de „wonderdok ter'7 het loodje heen en weer slinge ren en aan de hand van de bewegin gen beweert Van K. te kunnen op maken aan welke kwaal men lijden de is. Omdat Van K. al eens een proces verbaal wegens overtreding van de wet op de uitoefening van de ge neeskunst heeft gekregen blijkt hy zeer waakzaam. Hij behandelt alleen zieken, die door zijn andere patiën ten zijn aanbevolen. Wie niet een zekere proeve van goedgelovigheid heeft doorstaan, wijst hij onverbid delijk de deur. En dat kan hij deen; klanten heeft hij genoeg en het geld stroomt binnen. Zekere heer W.» magnetiseur, rÜdt in een grote auto rond. Hij heeft ook geen gebrek aan klantjes, want zijn wachtkamer zit dagelijks stampvol. W. slaat echter niet zonder meer aan het magnetiseren; hij moet vooraf een seintje van „hogerhand" hebben gekregen, dat hij zijn gang kan gaan. Dit „seintje" is altijd afkomstig van de psychometriste mej. D„ die met hem nauw samenwerkt. Mej. D,, die zich „medium" noemt, gaat dan in trance en adviseert- of de patiënt door mijnheer W. behandeld kan worden, dan wel naar een „gewone" dokter moet gaan EAU DE COLOGNE-THERAPIE Een schoonheidsspecialiste, me vrouw 0„ een dame van flink pos tuur, is ook aan het dokteren gesla gen. hoewel zij daartoe geen enkele bevoegdheid bezit. Tot ieder, die het horen wil, verkondigt zij, dat zij een speciale taak op aarde heeft gekre gen en dat men haar „vader" moet noemen vanwege haar bijzondere „gaven". Deze „gaven" combineert zij met een „Eau de Cologne"-the- rapie, die zij zelf heeft uitgedacht en die als een unicum in haar prac- tljk wordt toegepast. Ofschoon uit alles blijkt, dat me vrouw O. het goed bedoelt zij rekent hoog-uit een gulden per be handeling en doktert meermalen gratis wekt zij bij haar patiënten valse verwachtingen. Onverschillig Het grootste deel van de lieden, die onbevoegd de geneeskunst uitoefenen, bestaat tut magneti seurs. Het blijkt, dat er van deze magnetiseurs slechts zeer toeini- gen iets bereiken; in «efe getial- len heeft -men zelfs met bedrog te doen. Daarom is het raadzaam uiterst voorzichtig te zijn met alle niet-artsendie door handop legging al dan niet tegen beta ling ziekten of kwalen willen bezweren- Dit is niet alleen onze mening, maar tevens die van- twee vooraanstaande Nederland se parapsychologen. Zij hebben de verrichtingen van magneti seurs grondnig bestudeerd en daarom zullen wij in een volgend artikel, dat het slot van deze serie zal zijn, hun mening uituoe- rig weergeven aan welke kwaal hij of zij lijdt, zet de „vader" een patiënt (e) in een met witte banddoeken bedekte lig stoel. en legt gedurende enige mi nuten haar handen op het gezicht van de zieke. Wanneer dit gebeurd is, komt er een toestelletje aan te pas, waarin een vloeistof met Eau de Cologne als hoofdbestanddeel, electrisch tot het kookpunt ia gebracht. Ongeveer een kwartier lang wordt het toe stelletje in de nabijheid van de neus der patiënt gehouden. De geurige damp van de verwarmde vloeistof, moet de zieke daarop met gesloten ogen zeer diep inademen. Zodra deze behandeling is afgelopen, maakt mevrouw O. enige „demagne tiserende" armzwaaien, waarop de patiënt kan vertrekken. kunnen e$n goed lonende werk kring vinden. Prettig, schoon en licht werk Aanmelden dagelijks van 8-5 uur Caramel- en Toffeefabrick KORENAARSTRAAT 45 bij N. Binnenweg Spaxta naar Zwitserland Zaterdagmorgen 5 Augustus zal Sparta voor een achtdaagse toer naar Zwitserland vertrekken. Ge speeld zal worden tegen Nord- stem in Bazel en tegen Sankt Gal len ir.^ de gelijknamige plaats; waarschijnlijk zal er nog een der de wedstrijd plaats vinden. Het gezelschap hoopt Zaterdagavond 12 Augustus weer in Rotterdam te rug te zyn. De volgende spelers zullen de trip meemaken; Landman, Kou wen,v. d. Water, Wenneker, Ver beek, Terlouw, Schenk, v. d. Berg, Zuidgeest, van Ede, Benningshof, den Boer, Wibout, Sonneveld en van Male. OUDERKERK A.D. IJSSEL BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Jacob Klein 24 jaar (te Nieuwerkerk a.d. IJssel) en Neeltje van Kleij 22 jaar. Advertentie (LM.) Beproefde hulp bt| vetkoudheid voor V». d«. Moeder en fcitij. Kampeercommissie voor Hoek van Holland In de gisteravond gehouden vergadering van de wijkraad voor Hoek van Holland kwam weder om het beheer van het kampeer terrein ter sprake. Na veelal emo tionele discussies werd besloten B. en W. gunstig te adviseren be treffende de instelling van een kampeercommissie, die zal res sorteren onder de Bond van Li chamelijke Opvoeding. In deze kampeercommissie zullen drie le den van de wijkraad zijn opgeno men. Een vertegenwoordiger van de handeldrijvende middenstand zal echter niet in de kampeercom missie worden opgenomen, aange zien de middenstand haar stem reeds kan doen horen in de wijk raad. Besloten werd voorts om B. en W. te adviseren wederom een •woonwagenkamp te doen optrek ken, echter niet op de oude stand plaats, maar op terrein nabij de Tuindersstraat. B. en W. zullen worden verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een muziek tent, teneinde het creatieve as pect van de Hoekse Bosjes te ver hogen. HERMANN RA.USCHNENG „TIJD VAN L DELIRIUM" Rsuschntng, ons reeds bekend uit zlln boexen .J)e nihilistische revolutie" en „Hitlers eigen woorden", geeft In rijn nieuwe werk „Tijd van Delirium" een scherpzinnige diagnostische analyse van onze tua. In sobere trekken wordt hierin de crisis van de Westerse maat schappij getekend Volgens Rauschning staan wc voor een tweesprong: de soci ale crisis vormt de sleutel tot de vrede of tot het voortduren van de wereld oorlog in gewijzigde vorm, die van de wereldrevolutie. Hat gehele werk ir doortrokken van een diepe Christelijke overtuiging, het. betoog wordt daardoor soms wat hartstochtelijk en terecht kan men „Tijd van Delirium" een teken aan de wand noemen. „Een cultuur., een maRtsehappjj komt tot volkomen verval, wanneer haar credo vervalt, wanneer ze de kracht mist zichzelf te vernieuwen", aldus Rauschnlng. Hij ziet de uitweg uit de Impasse gelegen ln het Christendom, en niet In enige materia listische levensopvatting, hoe menselijk de ondertoon van deze ook moge zijn. Hierdoor verwaarloost en Kleineert hij o.i. we) enigszins de serieuze studies door sociologen, en andere wetenschaps mensen speciaal in Amerika Jn deze richting op grote schaal ondernomen. Het is dan ook wel wat te optimistisch gezien, wanneer men zegt dat Rausch- ning de wegen wijst om de grote crisis van onze tijd te overwinnen Het geheel getuigt wel van een uitgebreide histo rische kennis cn politiek inzicht. Een grote belezenheid ligt ongetwijfeld aan het boek ten grondslag. Daarom is het Jammer, dat aan het boek in het geheel geen literatuurlijst is toegevoegd; dtt doet het bock. wetenschappelijk gezien, minder tot zijn recht komen. Een ver dienste van het werk is voorts, dat de vele aspecten van onze maatschappij m onderlinge samenhang bezien worden, dit komt de universaliteit van het hoek ten goede, „Tijd van Delirium" houdt ongetwijfeld een appèl in aan het ver antwoordelijkheidsbesef van onze gene ratie, Om deze redenen is het belang rijk. dat dit, door H. P. Leopold N.V. zeer verzorgd uitgegeven, boek gelezen wordt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3