Vijandelijkheden te Makassar na óverleg geëindigd Nederland kent bijna half millioen kampeerders Nieuw Granea-Nederland door de lucht Brits blad noemt affaire Bertha Hertog stuitend In Den Haag komt een landbouwcentrum Protest van de RIS en ernstige stappen van II. C. .Truman vraagt het - Congres strenger wetten tegen sabotage WAT VOOR WEER? Kans op enkele buien Russische athleten naar Brussel Europees Parlement tegen communistische agressie Critiek op comité van ministers Route via Australië Rijksrapport zegt dat 64pCt lagere inkomens niet weg kan met vacantie ANWB-brochure komt met leerzame cijfers Kerknieuws Meisje dient aan ouders te worden toegewezen, zegt Daily Express Mysterie in Radio-programma .Woensdag 9 Augustus 1950. 5 DJAKARTA. Hoewel sporadisch nog schietpartijen voorkomen is thans in. Makassar de rust weergekeerd. De vijandelijkheden tussen Indonesische guenUaslruders en personeel van het voormalige KNIL behoren tot het verleden. In een bespreking tussen generaal-raajoor Scheffelaar en kolonel Kawslarang, waarbij ook drie waarnemers van de UNCI aanwezig waren, schijnt volledige overeenstemming te zijn bereikt, hoewel het Hoge Com missariaat dit nog niet wenst te bevestigen. Er zjjn wapenstilstandsbepalin gen opgesteld, die om 4 uur gistermiddag van kracht z\jn geworden. Onder meer Is vastgesteld, dat leden van het voormalige KNIL, die weigeren aan de bevelen van generaal-majoor Bcheffclaar gehoor te geven, de status van militair der Koninklijke Landmacht zullen verliezen. Een order „staakt het vuren" is onmiddellijk uitgevaardigd. OTwmiiifliiiaMiwaroiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiaiiiiii WASHINGTON. President Truman heeft het Congres om strenger anti-sabotagewetten ver zocht en om een wet, volgens wel ke voor deportatie in aanmerking kamende vreemdelingen moeten melden, waar zij zich bevinden en wat zij doen. Hij verzocht het Congres echter zich te hoeden voor een optreden, dat de persoonlijke vrijheid beperkt. Hij ondersteunde zijn verzoek om strenger wetten onder meer met de volgende woorden: „He den ten dage zien wij ons zeer ernstig voor de bedreiging van 'n communistische beweging geplaatst, die internationaal van aanleg is int een centraal punt geleid wordt en zich toelegt op het omverwer pen van democratische instellin gen in de gehele wereld". De bankeommissie van de Se naat heeft een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij aan president Truman machtiging wordt ver leend tot instelling van een con trolesysteem op de prijzen, de lo nen en de rantsoenering. (Van onze weerkundige mede werker) Met grote hardnekkigheid ver zet het fraaie tveer in onze omge ving zich tegen iedere inmenging van depressies. Zondag werd een naderend regenfront over Enge land vrijwel tot stilstand gebracht. Maandag was het een onweerach tige storing uit Frankrijkdie dicht onze zuidgrens werd opgevuld, en gisteren werd de aanval voort gezet door een zeer diepe depres sie, die ver ten westen van Ierland lag Deze depressie trok in noordoos telijke richting en ligt nu ten wes ten van Schotland. Maar het front drong over de Britse eilanden door zodat de regen Zuidoost-Engelcnd heeft bereikt. Het sief er dan ook naar uit. dat het fraaie weer nu toch eindelijk niet bestand zal zijn tegen de voortdurende depressie- aanvallen. De verwachting spreekt dan ook over meer bewolking plaatselijk enkele regenbuien en tets lagere temperaturen. Gisteren hadden wij de derde zomerse dag in successie. Een zeldzaamheid in deze zomer met snel wisselend weer. Voordien was, na een stilte van twee dagen, radio-Makassar plotse ling v/eer in de lucht gekomen met een verklaring van opstandige troe pen, waarin deze hun steun toezeg den aan de tegen Djakarta gerichte actie op Ambon. In deze oproep werd gezegd, dat de Ambonne2en te Makassar aanvankelijk de vormiug van een Indonesische eenheidsstaat volledig aanvaardden doch van mening veranderden na het optre den van de troepen der centrale re gering. De oproep zegde steun toe aan de republiek der Zuid Moluk- ken en richtte zich met een verzoek om hulp tot alle Ambonnezen. De regering der RIS heeft gister avond een communiqué uitgegeven, waarin het zenden van de ..Kprte- naer" naar Makassar wordt be treurd. Men acht dit in strijd met de overeenkomsten van de RTC aangezien het schip ter beschikking van de Indonesische regering was gesteld en derhalve slechts volgens de door haar gegeven richtlijnen kon worden gebruikt, De RIS verwacht een nadere ver klaring van Nederlandse zijde. Inmiddels heeft dr Hirschleld, in overleg met ep op instructie van de Nederlandse regering stappen on dernomen naar aanleiding van het optreden van een vliegtuig tegen het KNIL-kampement en tegen de beschieting uit zee. Ook heeft dr Hirschfeld aan de KFM verboden haar schepen ter beschikking te stellen voor het vervoer van APRIS onderdelen naar Makassar. Volgens een raming zijn bij de gevechten te Makassar tien doden en vijftig gewonden te betreuren. Ray Robinson verdedigt zijn titel NEW YORK "Woensdagavond 8 Augustus zal de wereldkampioen weltergewlcht Ray Robinson te Jer sey City zijn titel verdedigen tegen Charlie Fusari in een wedstrijd ten bate van het kankerfonds, Fusari zal 5 percent van zijn beurs afstaan terwijl Robinson zijn gehele beurs ter beschikking van het fonds heeft gesteld. Hij zal voor deze gelegen heid een symbolische betaling krij gen in de vorm van 1 dollar. Robinson is zeer favoriet; hjj staat 4 a 5 tegen X genoteerd. CHARLEROI Te Chapelle-Lez- Herlahnont heeft de Belgische wiel renner G, van Brabant een wedstrijd over 125 km gewonnen in 3 uur 8 min. voor Bevilacqua (It.), Schulte (Ned.). Hardiquest (B.) en Salimbe- ri (It). BRUSSEL, Bij het bestuur van de Kon. Belgische Athletiek- bond is telegrafisch bericht ont vangen van de afdeling athletïek van de Busrfscbe Bond van Licha melijke Opvoeding te Moskou, dat Rusland deel zal nemen aan de Europese kampioenschappen van 23—27 Augustus tc Brussel, en dat de ploeg uit 40 personen zal be staan, de trainers en kamprechters daarbij inbegrepen. "Leider van het gezelschap is de heer ArdrianbfMeegedeeld werd dat nadere bijzonderheden per luchtpost zouden volgen. Na ontvangst, van dit bericht kreeg het bestuur van de Kon. Belgische Atliletiekbond bezoek van "de heer Meladze, le secretaris van de Sovjet ambassade te Brus sel, die het telegram uit Moskou kwam bevestigen en besprekingen voerde over de ontvangst en de huisvesting van de Russische ploeg. Boleslavsky remisie met Bronstein MOSKOU. De zesde partij in de tweekamp .tussen Boleslavky en Bronstein, die te Moskou wordt ge speeld, eindigde in remise. Bron stein leidt met 3 pnt. 1 afgebro ken party, terwijl Boleslavksy 2 put. X afgebroken party heeft. -Vandaag ts de Assemblee van de Raad van Europadie eigenlijk een Eziropees parlement moest rijn, maar dft helaas nog lang niet is, voor het eerst in een e.gen gebouw in Straatsburg bij een gekomen. Laat ons hopen, dat het fraaie gebouw werkelijk zal worden tot datgene, waartoe het ts voorbestemd: regeringsse- tel der Verenigde Staten van Europa. STRAATSBURG. Het „rarlement van Europa" heeft zich In zijn eerste algemene debat van het begin af geconcentreerd op ®en Passage iu de boodschap van het comité van ministers, waarin de Assemblee gevraagd wordt, de actie der V.N. met betrekking tot Korea te steunen. De ene spreker na de andere waarschuwde de vergadering, dat de vrije landen van Europa de bedreiging van een mogeiyke Sowjet-Russische agressie onder ogen dienen te zUn. "1 TTpt varantie-ïiTTibleem." zo zegt De Britse Labour-afgevaardigde Maurice Edelman oefende critiek op de boodschap der ministers, die naar hij zeide, als het geschal van een bazuin tot de volken van Europa had kunnen klinken maar in plaats daarvan, meer geleek op het geluid van een bazaarfluitje. Edelman drong aan op de weder- Jan Derksen eerste te Kopenhagen KOPENHAGEN (A.N.P.) Bij de sprintwedstryden op de Ordrupbaan leed Arie van Vliet tot ieders ver bazing een nederlaag in zijn serie. Lognay won die serie met van Vliet op de tweede en Koblauch op de derde plaats. Jan Derksen, die in zijn serie Fauwels en Schandroff geklopt had, kwam in de finale om de eerste en tweede plaats uit tegen Lognay, Met miniem verschil de foto van de finish moest het uitwijzen wist onze landgenoot de Fransman te ver slaan. In de rit om de derde en de vierde plaats liet Van Vliet Pauwels achter zich, waarna Koblauch van Schandorff won. Eindklassement: 1 Derksen, 2 Lognay, 3 Van Vliet, 4 Pauwels, 5 Koblauch, B Schandorff. «aasman** MANILLA. De Philippijnse regering heeft maatregelen getrof fen om de Amerikaanse regering in staat te stellen, onverwijld over te gaan tot vergroting van de Daar worden de passagiers over- AMSTERDAM. Gisteren is van Schiphol vertrokken de K.L. M. Dakota PH. TCB, met bestem ming Biak op Nieuw Guinea. Het vliegtuig is daartoe gecharterd door de Nederlandse regering. Ge zagvoerder is de K.L.M.-piloot Warnink, Het toestel vliegt njtar Nieuw Guinea via Karachi, Singa pore en Sandakan op Brits Bor neo, _De vlucht zaï 7 dagen in be slag'nemen. De regering heeft het toestel gecharterd voor het ver voer van bestuursambtenaren in Nieuw-Guinea. Voorts ligt het in de bedoeling met deze Dakota vluchten te doen uit voeren tussen Blak en Port Darwin in Australië om zodoende 'n Lucbt- verbinding tussen Nieuw Guinea en Nederland tot stand te brengen. Passagiers op deze route zullen met de PB TCB vliegen van Biak naar Port Darwin. Hier stapt men over in het toestel van de Austra lische maatschappij „Qantas Air ways", die tot Singapore vliegt. Het ligt niet in de bedoeling op deze wijze een geregelde lucht lijn tussen Nieuw Guinea en Ne derland te onderhouden. Van de verbinding via Port Darwin zal slechts worden gebruik gemaakt, indien voldoende passagiers naar Nederland moeten worden ver voerd. Teneinde deze luchtverbin- ding via Australië te kunnen on derhouden, was toestemming no dig van de Australische regering. De vergunning hiertoe is inmid dels verkregen. De Dakota, die volgens het vlieg pi an op 15 Augustus in Nieuw Guinea moet aankomen, biedt accommodatie aan 20 passa giers. instelling van enkele der bureaux, die in de laatste oorlog in Europa bestonden en te spoedig werden geliquideerd. De Franse socialistische leider André Philip wekte op tot het vor men van een Europees leger, gefi nancierd uit een Europees fonds, waarvoor de gelden door Europese belastingen bijeengebracht wer den. De Zweedse sociaal-demo craat Edberg verklaarde, dat Eu ropa heden ten dage meer dan ooit de positieve medewerking van Engeland nodig heeft. Britse conservatieven hebben, voor de aanvang van de korte vergadering van Dinsdagmiddag kennis gegeven van hun plan om In 't verloop der discussies van deze week hun plan in te dienen, dat door hen als een Britse tegenhan ger van het plan-Schuman ge noemd wordt. Het tracht de grondlijnen uit te stippelen van een gemeenschap pelijke Europese kolen- 'en staal- markt, waarbinnen tarieven, quo ta, vervoerstoeslagen zouden ko men te vervallen, beperkende con cernvorming verboden zou wor den en een gemeenschappelijke Europese exportpolitiek zou wor den ontwikkeld, evenwel zonder de souvereine rechten der landen te beperken. De Belgische rechtse bladen spuwen vuur en vlam over de ver kiezing van Spaak tot voorzitter van de Assemblee. „De leden van de Raad van. Eu ropa hebben een zware verant woordelijkheid op zich genomen met deze beslissing, waarvan de consequenties zeer ernstig kunnen zijn voor de Westelijke democra tieën"» zegt de Vlaamse Gazet, (Van een onzer redacteuren) - DEN HAAG. „Geen zorgen ln mijn vacantie," zult n zeggen. Maar intussen plaatst de vacant ie-t(jd onze overheid voor een steeds nijpender probleem, dat van 't sociaal-toerisme: „Hoe aan personen met een inkomen beneden de 4ö0O.— per jaar dus aan ongeveer 4/5 deel der bevolking vacantie-voorzieningen ter beschikking te stellen, die aan hun middelen ztjn aangepast?" Want uw portemonnaie kan ervaren dat er een aanzien lijk tekort aan goedkope Jogies-gelegenhcid van niet meer dan drie a. vier gulden per dag per persoon met volledig pension of van ten hoogste dertig tot veertig gulden per week zonder pension voor een gemiddeld gezin bestaat. Men heeft berekend, dat in 1947 liefst 64 procent uit de groep met de laagste inkomens, zich niet konden permitteren cr een week tussen ült te trekken. pulaire brochure „Tourisme voor Iedereen", dat kamperen geenszins uitsluitend jeugdwerk is: de meer derheid der kampeerders is meer derjarig. In '47 zou ruim 1% mil lioen Nederlanders gekampeerd of gebivakkeerd hebben. Ons landje schijnt niet alleen relatief, maar zelfs absoluut het grootste aantal kampeerders te tellen. Deze massale groei van het kampeertourisme heeft ongetwijfeld problemen ge schapen. Maar de A.N.W.B. ziet het kamperen toch niet als een moreel gevaar. Want het zijn de kampeer ders zelf geweest, die reeds in 1936 begrepen, dat voor hen slechts vrij heid te vinden zou zijn, als het kam peren behoorlijk werd geregeld. Zijzelf legden zich toen de verplich ting op een kampeerkaact te bezit ten. De autoriteiten van verreweg de meeste gemeenten, die voor kampe ren in aanmerking kwamen, hebben de garanties, die dit document bood. gaarne aanvaard. Maar de selectie, eerst door de katnpeerkaarlen alleen, later ook door kampeerpaspoorten. heeft niet verhinderd, dat in veel gemeenten de kampeerders gelijk gesteld worden met ongewenste vreemdelingen als venters en woon wagenbewoners. Ook zij moeten vrijwel Overal een gemeentelijke vergunning hebben en dat. terwijl geen enkele andere categorie touristen, soortgelijke garanties kan bieden zelfs het zitten van niet met elkaar gehuwde personen van verschillend geslacht is in sommige landelijke gemeenten verboden. Het geen het rechtelijk onmogelijk maakt, dat een gemengd gezelschap tijdens een wandeling of fietstocht rust kan nemen, anders dan in een café. Leden Franse militaire luchtvaart in Nederland DEN HAAG. Op 19 Augustus komen op Schiphol 55 officieren en vaandrigs van de Franse mili taire luchtvaart aan, die een 3- daegs bezoek aan Nederland zul len brengen en de gast zijn van de L.S.K. De majoor E, C, Nicolas van de L.S.K. zal het gezelschap, dat met eigen vliegtuigen arri veert, op zijn tocht door Neder land begeleiden. Dc rijksdienst voor het nationale plan heeft aan dit vraagstuk con zeer degelijk, gezellig geïllustreerd rapport gewijd, ondav de titel: .Doel matige vacantie accommodatie Daarin wordt gezegd, dat men zon der bezwaar zou kunnen overgaan tot een verdubbeling van de huidige capaciteit in goedkope logiesvormen, terwjjl daarentegen de uitbreiding van de hotelruimte ten behoeve van vacantie-gangers uit het eigen land met - voorzichtigheid moet worden bezien. De investeringskosten per bed ïn die goedkopere logeergele genheden bedragen nl slechts oen twintigste tot een vijfde deel van die voor hotels, welke 5000.— tet 15.000.belopen. Een zeer groot deel van de vacan tie-gangers !n 1947 meer dan de helft maakt min of meer noodge dwongen, gebruik van de gastvrij heid van familie of kennissen. Een belangrijk aantal zeg: een mil lioen -personen zou van andere accommodatie gebruik maken, in dien deze in voldoende mate on financieel bereikbaar zou worden aangeboden. Wanneer men, zo zegt het rapport, de logiesvormen met betaalde dienstverlening verdeelt in „oude vormen" (hotels, pensions en kamerverhuur) en „nieuwe vormen" (vacantie-centra, jeugdherbergen, kamphuizen forensenkampen, kam peerboerderijen e.d.) blijken mo menteel ongeveer evenveel personen in de eerstgenoemde als in de laatst genoemde rubriek een onderdak te hebben gevonden. Sinds enkele tien tallen jaren vindt een verschuiving plaats naar de ..nieuwe vormen welke zich naar alle waarschijnlijk heid ook in de toekomst zal voort zetten. Hoewel deze „nieuwe vor men" in 't algemeen tevens de goed kopere zjjn, is deze verschuiving niet uitsluitend een gevolg van de 2ïch u itb re Ld e nd e vacant ie-mogelü kheden van de groepen mei lagere wektand, maar ook. van veranderde wensen. Immers niet minder dan een derde gedeelte van de vacantic-gangers mt de hogere welstandsgroepcn maakte, volgens een enquête, van deze „nieu we vormen" gebruik. De dringendste behoefte aan een passende vacantie-voorziening wordt gevonden bij gezinnen met jonge kinderen. Onmiddellijk hierna ko men de behoeften van de jeugd. Een uitbreiding van de onderdaksgele- genheden voor deze groep levert echter minder moeiliikhcder. op, om dat zij reeds met een eenvoudige voorziening (tenten en gemeenschap, pehjke slaapruimten) is gebaat. Ho tels noch pensioos komen voor be- vordenng van bet sociaal-tounsmc in aanmerking. Evenmin de particu liere zomerhuisjes omdat daarvoor o.a. naar verhouding te grote eisen aan het grondgebruik worden ge steld. De uitbreiding van het aantal kamphutten in vacantie-centra cn andere bedrijven wordt echter met warmte aanbevolen, eienals het ver groten van het aantal jeugdherber gen en kamphuizen Eveneens ten behoeve van gezinnen: uitbreiding van de capaciteit, van forensen-kam pen tot grote vacantiecentra zou den kunnen evolueren. Met beperkte middelen kan de go- I zochte uitbreiding, naar bet oordeel van de Rijksdienst voor het natio nale plan, voorts bevorderd worden door: het zo intensief mogelijk ge bruiken van conferentie-oorden, leegstaande barakken-kampen e.d. voor vacantiedocleinden. Of spe ciaal voor "t onderbrengen van kin deren ook scholen gebruikt kun nen worden is echter onzeker. We] wordt het inrichten van kampeer terreinen, voor de jeugd, maar ook ten behoeve van gezinnen aanbevo len. De Kon. Nederl. Touristenbond die van ditzelfde vraagstuk ook studie heeft gemaakt, zegt, in de meer po- JEïet vaeantie-probleem," zo zegt de A.N.W.B. „Is een probleem van ruimte, zowel in letterlijke als in figuurlijke zin. Het zal daarom niet tot oplossing gebracht kunnen wor den door het ontsluiten van nieuwe gebieden en het spreiden in ruimte en tijd, zolang ruimheid in de over heidsvoorschriften blijft ontbreken." De huidige capaciteit van de ver schillende vacantie-accommodatievor men wordt door de Rijksdienst voor het nationaal plan globaal geraamd op: Hotels: 40.000 bedden; pensions (met vijf of meer bedden) 10.000 bedden; (met minder dan vijf bed den) 40.000 tot 80.000 bedden; parti culiere zomerhuisjes: aantal bedden onbekend; 2.400 huizen met tenmir- ste 10.000 bedden worden thans per manent bewoond; hutten in kam- peercentra e.d. met huttenverhuur, benevens hutten door de gebruiker op een terrein geplaatst: 8.000 a 10.000 bedden; kamphuizen en jeugd herbergen: 15.000 bedden; forensen kampen: capaciteit voor 4.000 tent huisjes e.d. overeenkomende met 20.000 slaapplaatsen, 40.000 tot 50.000 personen vinden hierin een onder dak gedurende een periode van en kele weken tot maanden; kampeer boerderijen: 10.000 slaapplaatsen die aan bescheiden eisen voldoen. 15-000 die hieraan niet of nauwelijks vol doen; kampeerterreinen: elastisch en daarom niet te bepalen; totaal aan tal kampeerders in tenten 300.000 tot 500,000. Militair polo-team speelt gelijk BRUSSEL In het bad van Da-< ring begon Dinsdagavond het inter nationale militair waterpolo-taur- nooi. De match België—Nederland in groep A. eindigde m een gelijk spel: 55. Ruststand 11. In groep B. speelden Egypte cn Frankrijk eveneens gelijk: 44» Ruststand 2—-2. Ned. Hervormde Kerk Beroepen te: Rijswijk (GWC. T visser, cand. te Qegstgeest, Haenderlo: W. Flden Ouden te Buren. Aangenomen naar Plngium-Zit- rieh D. H, van Daalen te Wehezuur- dljk. Bedankt voor: Winkel (NH.) A. D. Klaassen. csnd. te Rotterdam. Geref. Gemeenten Tweetal te Vlaardmgen, dr C. Steenblok te Gouda en F. Mallan te Bruinlssc. LONDEN. Het Engelse dagblad „Daily Express" heeft een beschou wing san de affaire Bertha Hertog gewijd, waarin wordt betoogd, dat zij aan haar ouders moet worden toegewezen en voorla de suggestie wordt gedaan, dat zij - hangende een gerechtelijk onderzoek inzake de geldig heid van het huwelijk van haar echtgenoot moet worden gescheiden. „Het is'haast niet te geloven", aldus het ln fameiyk felle bewoordingen, gestelde artikel, dat de wetten van een van Engeland afhankelijk gebied de rechten van de ouders over hun J3-jarige dochter kunnen ontkennen." FEUILLETON luchtbasis Clark, ongeveer 120 km ten noorden van Manilla. genomen door het lijnvlicgtuig van de KLM naar Amsterdam. 1 (Van een onzer redacteuren) Een twintigtal agrarische organi saties heeft principieel zijn mede werking toegezegd aan de stichting van een nationaal landbouwcentrum, een majestueus gebouw, waarin al le instanties, op de landbouw be trekking hebbend, gehuisvest zul len worden. De plaats, waar dit centrum gebouwd zal worden, is nog niet bekend en gereed geko men zullen deze instanties, die thans over de gehele stad verspreid kantoren en woningen in gebruik hebben, hun tegenwoordige gebou wen ontruimen. Verwacht mag wor den, dat nog geruime Mjd nodig zal zijn om tot verwezenlijking van de plannen te komen. Betrekkelijk kort na de bevrij ding werden reeds plannen ge maakt. De aanleiding hiertoe was een oproep van het Haagse gemeen tebestuur om eventuele bou'vplan- nen in het Bezuidenhoutplan ken baar te maken. De agrarischs orga nisaties vonden het alleszinsge wenst, gezien de steeds belangrijker plaats die de landbouw inneemt, dat hun icetor een. representatief gebouw zou krijgen. Twintig orga nisaties verklaarden zich in prin cipe reeds bereid om aan de stich ting daarvan mee te werken. Het spreekt vanzelf, dat het nieuwe landbouwcentrum een gebouw van enorme omvang' zal moeten worden als men de grote complexen ziet, die de organisaties thans individu eel innemen. Over de plaats, waar het centrum gebouwd zal worden, is nog geen beslissing genomen. Het is moge lijk. dat uiteindelijk niet dc keus op het Bezuidenhout, doch op een terrein aan de Stadhouderslaan zal vallen. Ook de- financiering vormt nog een. punt van onderhandeling, Het ligt in de bedoeling gemeenschap pelijk de bouw te financieren. Zo mogelijk door middel van een het leven te roepen stichting. Dit kan echter pas geregeld worden, ais de plannen definitief en de te keningen gereed zijh. Bij de Stich ting voor dc Landbouw, een der in stanties die in het nieuwe gebouw zal trekken, verwacht men, dat het nog wel enige jaren zal duren voor dat het landbouwcentrum gereed is. -door Nicholas Blake 73 Paul trok krachtiger aan de rie men, en de boot gleed vlugger door het water. Onder de kiel en legen de boeg klokten en kabbelden de golfjes. In het Westen vervaagden de rotsen in de eerste duisternis van de nacht, terwijl ze in het Oos ten het licht van de dalende zon vasthielden in do machtige bochl van de kustlijn. Rotsen cn zonlicht smolten ineen en groeiden tot een relief van teer, gedreven goud. Paul keek over zyn rechter schouder en kon.zo het strand zien, met daarboven het dak van bet Sprookjesland-gebouw, en de gla zen wand van de „Brug van de Ka pitein1' glansde daar als een vurige edelsteen. Er was iets onheilspel lends indie gloed. Wegdromend vergeleek hij die gloed met de vlam, die opstijgt uit een kuil waar men de slachtoffers van een pest epidemie verbrandt. Er heerste een epidemie in Sprookjesland, overal brak de ziekte uit, en de bacillen drager.... Hij wendde huiverend zijn blik a£. De zee was tenminste rein. Het zuivere zout lag op zijn lippen en op Sally's gouden armen. Zolang ze op zee waren, bleven ze ver van de algemene besmetting, waren ze veilig. .Gehoorzamend aan een vreemde, duistere ingeving, trok hij zijn link er riem krachtig aan en keerde om. „Hè, laten we nog niet terug gaan. Het is hier zo heerlijk." „Het wordt tijd voor 'het avond eten. Er is bijna niemand meer op het strand." „Wat geeft dat? We blijven de hele nacht op zee en gaan bij maan licht vissen. En zwemmen. Ik heb altijd zo graag willen zwem men bij maanlicht. Reuze roman tisch!" „We gaan dood van de kou." „En de volgende ochtend vinden ze twee witte lijken naast elkaar op het strand. Dat zou ook roman tisch zijn." „Niet voor die lijken." „Stop! Ik heb beet." Langzaam haalde ze de lijn in. De dobber schoot door het water naar hen toe, als een kleine lichtvonk. Er zat alleen maar een stuk zeewier aan de lijn. Paul begon weer te roeien. „Hè, wacht nog tot ik nog één vis ge van ge" heb. Eentje maar." „Nee, we zijh al laat." „Je wil vast niet de hele nacht met me op zee blijven. „Dan zou Vrqemdeweg denken dat e hem gesmeerd waren. Net zoveel als een schuldbekentenis." „Ach, Vreemdeweg kan stikken. Ik weet zeker, dat je het niet ge daan hebt, dus wat doet het er toe?" „Als ik dat nou eens niet zo zeker wist?" „Weet je w*t het is.... je wilt mli kwijt-zijn. Zo'n dom kind, dat zich aan je opdringt.... Dat is het, hè?" „Nou, als je het zelf zegt, goed dan. inderdaad," Sally's gezichtje verbleekte. Ze probeerde haar liin. in te halen, maar hij scheen in allerlei knopen ge raakt .te rijn. Ze -voelde rich zo ver drietig als een klein kind. Ze had wel zilte tranen willon huilen boven die zilte zee. Zonder een woord te zeggen trok ken ze de boot op het strand. Albert Morley, die had staan kijken, hfelp hen, hem boven de vloedlijn te trek ken. Zodra dit klaar wbs, ging Paul alleen het rotspad op. „Hebt U beet gehad, juffrouw Sallv?" vroeg Albert onhandig, want hl merkte wel dat e* iets mis was. rïij kon niet bevroeden, hoe pijnlijk ze door zijn opmerking werd getrof fen. Ze nam de makreel uit de boot, zei „Alleen deze"; stapte naar het water cn gooide de vis ver in zee. „O. maar dat is toch een prachtige vis" protesteerde hij. „Ik zou er wel achterna willen springen." „Ach, juffrouw Saily," zei Altfcrt, na een pijnlijke stilte. ..Er zijn meer. vissen in de zee dan iemand ooit zou kunnen vangen." „Och nee..." SaUy huilde en lachte door elkaar. ,.Ik ga geen vis winkel beginnen! Het klinkt,net als of... Ach Albert, neem me met kwa lijk, ik wou niet onaardig zijn. Laten we teruggaan." „Ja. ik kan.vanavond met tc laat komen." „Waarom?" 4 „Vanavond moet ik meespelen in dc voorstelling, na bet eten." „Goed zo." Het was Sally's bedoe ling niet, een opmerking te maken als van een volwassene tegen een klein kind. Gelukkig nam Albert Morley het ook niet zo op. Samen strompelden ze tussen de rotsblokkpri aan de voet van de steile wand door. Met een blos en een her haald hoofdknikje, maar toch heel vastberaden, zei Albert: „Heeft die jongeman.'ik bedoel... is het pijn schuld dat je... heeft bU je iets ge daan? Want in dat ceval..." „O, nee.-We zijn allebei wat onder steboven.- Zie je. hij denkt dat hij ervan verdacht wordt de Boze Wolf 141 (Wordt vervolgd) Hedenavond HILVERSUM I, 402 M. VARA, 18 00 Nws 18.15 Mededelingen. 1820 Actualiteiten of gram.muz. 1B.30 Radio- volks-unlveraltelt. 19.00 Parlementair overzicht, 19.15 Zang. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 NWS. 20.05 Socialistische causerie. 20.15 Amusementsmuziek. 20,45 „De Venus van Balnvllle". hoorspel. 21.35 ürkestconcert. 22.05 Gram.muz. 22.25 Vrouwenkoor. 22,45 Populair- wetenschappelijke causerie. 23.00 Nws. 23.1524,00 Gram.muz, HILVERSUM II, 298 M. 18 00 Muziekcorps. 18.30 Voor dc strijdkrachten. 39.00 Nws en weerbe richten. 19.15 Boekbespickmg, 10 30 Grammuz. 10,40 Radiokrant. 20.00 Nu. 20.05 Gram.muz, 20.15 Orkest, koren e.. solisten. 21.35 Reportage, 21,55 Orkest, koren en 6ollslcn, 22.30 Gramofoon- muzlek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23,15 Trio. 33.45—24.00 Gram.muz. Donderdag HILVERSUM I, 402 m. 7,00 AVRO, 7.50 VPRO, 5.00—24.00 AVRO. 7,00 Nws. 7.25 Gram riuz 7 50 Dag opening.' 8.00 Nws en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 8.55 Voor de vrouw. 8 00 Gram.muz, 0 30 Waterstanden. 9 35 Gram.muz 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gevarieerde muziek, 30.50 Voor de kin deren 11.00 Kamermuziek. 11 45 Repor tage. 12,00 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't Spionnetje". 32.38 Piano cn orgel. 13.00 Nws. 1315 Orkestconcert. 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 13.50 Gram.muz. 14.00 „GroepBvesUging ln hel buitenland", causerie 14.10 Gram.muz. 14.30 Plano en zang, 15.00 Voor de zieken. 36 00 Muzi kale' causerie. 36.45 Gram.muz. 17,00 Voor de jeugd. 17.50 RegcringsulUen- dlng. 18.00 Nws. 18,15 Sportpraatje. 1830 Zang «n plano. 19.00 voor de jeugd. 19.10 Cabaret. 19 25 Gram.muz. 39 30 Dansmuziek. 20.00 Nws, 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gram-muz. 21,30 ,.Hct BPTOokje van Arme Hans", hoorspel. 22 20 Gevarieerde muziek 23-00 Nws, 23,15 SportactualJtelten. 23.30—24.00 Gra- wofc-onmuzfek. HILVERSUM IT, 2D3 m, 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRÓ. 14,00—24.00 NCRV. - Hl0— Nwa, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8,00 Nieuwe en weerberichten. 8.15 Gram.muz, 0 40 Lichte muziek. 10.00 Gram.muz. 1015 Morgendienst. 10 45 Koorzang. 1100 Voor do zieken, 11.45 Gram.muz. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12 30 Mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12,85 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuw». 13 20 Gram.muz. I3.5S Pia norecital. 14.00 Gram.muz. 34.43 Voor de vrouw. 13.30 Cello en plano. 16 00 Bijbellezing. 18.45 Vocaal ensemble, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Voordracht. 17.50 Gram.muz. 28.15 „Dn stem van de Christelijke Vakbeweging". 18 30 Voor de strijd krachten, 19,00 Nieuws en weerberich ten. 13.15 Gram.muz. IS.30 Radiokrant. 19.50 Nieuws. 19.55 SymphcnJe-orkeat cn soliat. 21.00 „Germaanse voornamen", causerie. 2120 Amusementsmuziek. 22.00 Vocaal kwartet 22.15 Buitenlands over zicht. 22,35 Gram.muz. 22,45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Grum.- muzlek. RADIOCENTRALES Programma 3 7.00 Nws. 7.05 Lichte gram.tPV"* 7.30 Kroniek v d. dag. 7.40 Ochtendgi.t.: ss- tiek. 7.50 Lichte grammtuz. 8.00 Nw», 8 0S Morgencortc 9.00 Nwa. D.10 Ver- zoekprog. 10.00 Orgelspel. 10.3C Regent crch. 11.00 Mrs Dale's Dagboek. 11.15 BBC West of England Light orch, 12 00 Operette-aria's, 12,15 Ork. Salntal, 12.30 Weer- cn landbouwber. 12.40 Verv ork. ll. 13.00 Nws. 13.15 Gevar, gram. muz. 14.00 Caslnoconc. 15.00 Lichte gram.muz. 16.00 Casinowmc. 17.00 Nws, 17.10 Ens. Joa Heyne. 18.00 Voor de sol daten, 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nws, 19,30 Verzoekprog, 20.00 Verzcek- „Enkele dagen na da uitspraak van het Hof van Appèl le Singa pore", zo gaal het blad voort» „trouwde" Bertha met een Ma- Jeise Islamiet, onder cmslandig- heden, die de gedachte doen op komen, dat men haar hierdoor wilde ..behoeden'' legen haar ou ders. Hot is vreselijk en sluitend, dat zoiets ongehoords door de vin gers kan worden gezien in een. Blitse kolonie. Er bestaat twijfel over de geldigheid van het huwe lijk. Indien Bertha, zoals haar ou ders zeggen, pas dertien jaar is, is er geen sprake van een huwelijk." Volgens het blad moet Bertha onder bescherming van het gou vernement worden geplaatst, ter wijl intussen een beroep op de Privy Council" moet worden ge daan voor toewijzing \-an het meisje aan haar ouders, „Indien de Britse wet tenslotte geen manier kan vinden om dit ts bereiken", aldus de „Daily Ex press", dan bewijst zijn niet in overeenstemming te zijn. met het volksgeweten en behoort zij om die reden gewijzigd tc worden." rro?.2UQ Gevar. gram.muz. 32.00 Nw*. 22.15 The Sydney Thompson Olde Tyme Dflnce orch. 23.00 Lichte gram.muz. Programma 4 7.00 Nwi 7.16 Gcvar. gram.mur. 7.50 Ltft up your hearts. 7.5S Wecrber. 8X0 Nws. 6 10 Ochtendconc. s.00 Nivs 3,05 Symph. grammuz, 10.00 Prog over zicht. 10 30 Feuilleton. 10.43 verzoek- „V-00 Do" Carlos cn Samba-ork. 11.30 Negro splrliuaJs 11.45 Zigeuner- ï"l'riek 12co Gram.muz. 12 20 Strauss. 12 00 Voor de arbeiders 13 00 Sid Phi lips en 01 k 13 45 Voor de kinderen. 14.00 BBC Northern, orch. 15.00 Michael Freedmar) en ork. 15,45 Gram.muz. 16.00 West Vlaamse ccmponlslen 16.15 Lon don Studio Concerts. 16 45 BBC Schots variété-orkest. 17.30 tTitwissellncspro- gramms IROO Bill Savlll en ork 3830 Jamboree. 1D.OO Gram.muz. 19.45 Cau serie. 2000 Casinoconcert. 20.30 ïbur song parade. 21.00 Gevar. orkestmux. 21.45 Zang. 22 <10 Nws. 22.15 Dansmuz. 2255 Nws. 23.00 Rhythm, muz. 23.15 Hawaiian Serenaders 23 56 Nieuw*. ENGELAND BBC Home Service (342 ra.) 18 00 Nws. 18.15 Sport, is.ao „Look who's here". 19.00 Gram.muz. 10.45 Cfiuserle. 2O.0Q Lichte muziek. 20.30 Twintig vragen. 31.00 Nws. 21.15 Actuele vragenbeatrtwoordtng. 22.0O Pianorecital. 22,45 Voordracht 23 00—23.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Frograrame. (1500 en 247 itt,> 1B.O0 Licht orkest. 18 30 Jamboree. 19.00 Nws, 19 25 Spart. 19.30 Verzoek- programms, 20.00 „The adventure# of PC. 49", hoorspel. 20,30 Gevarieerde muziek. 21.00 Orkestmuziek. 21.45 Dans- orkest. 22 00 Nws. 2215 Dansmuziek. 23.00 Rhylhmiiche muziek, 23.15 Hawai ian-muziek, 23.56—24.00 Nw&, DUITSLAND Nnrdwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 18.00 Lichte muziek. 19.45 Nws 20,00 Hoorspel. 21,45 Nwg. 23.0D Causerie. 24 00 Nws. 0.051.00 Berlynsc uitzen ding. BELGIE Brussel (324 en 484 m.) 324 in.: 18,15 Volksdansen. 1830 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Zang ea Piano, ie.50 Causerie- 20.00 Verzaekpro- grarnma, 21.00 „Robert Koch", klank beeld. 21.30 Pianospel. 21.46 Actualitei ten. 22.00 Nws. 22.15 Strijkkwartet. 22X0 Pianorecital. 23.00—24.00 Gram.muz 484 ra.: 19 00 Gram.tnuz, 19.45-Nw*. 20.00 Gram.muz. 20.30 Hoorspel. 20.50 Gram.muz 22.00 Nws 22.15 Dansmuziek. 22.35 Nws. 23.00 Gram.muz. 23 55 Nws. FRANKRIJK Nationaal progr. (235, 249 en. 379,2 m.) 18EO Amerikaanse uitzending. 19,# Gram.nxuz. 20.00 Idem, 20.50 Omroep- «ympbonle-orkest en «oliste 22 55 Gra- mofaoamuzlek.' 22.46 Nws. 24,00 Sluitin*.-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5