V.S. melden V.N. HET ROTTERDAMSCH PAROOL' RUS VALT AAN IN KOREA Versnelling Westerse defensie Frontsectör op Korea bezweken Canadees ballonvaarder achter IJzeren Gordijn Sigaretten worden dnur 10e Jaargang, no, 208 Dinsdag 5 September 1950 Luitenant Vasilebioe (stamboekno. 25054) neergeschoten Nationale belangen ondergeschikt gemaakt aan grotere verband gevaar Opklaringen verivacht 1 Griekse regering wankelt - - -\ Nee toch.Heus! VJ Technisch ongeval of politieke stunt? Men hoopt, dat hij vrijgelaten wordt na ondervraagd te sijn Oorlóg in Korea en uitputting voorraad doet tabaksprijzen oplopen Schoenreparaties worden duurder Lonen en prijzen W oensdag geen beslissing? Djakarla met pest besmet verklaard Truman maakt geen verschil tussen blank en zwart Taifoen teistert Japan: 250 doden Koerden weer eens in opstand Ambon heeft geen geldgebrek, zegt minister Lokollo Voedselpositie moeilijk, maar nog niet zorgelijk Prins Bernbard erelid Stichting 1940-1945 Bed «a A dm. Langs Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.pri|s« per week f 035 per kwartaal 1 tJQ lease oummere 0.09 Opgericht doer de Stichting „Het ParoóJ" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Festgir® 398644 Bankier: Amslerdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper WASHINGTON. Een twee-motorige bommen werper met een rode ster als kenteken (het ken teken van de luchtmacht van de Sow jet-Unie. Red.) heeft Maandag een aanval uitgevoerd op schepen van de Verenigde Naties voor de kust van Korea. Het toestel werd neergeschoten. Een torpedobootjager van de V.N. wist bet wrak te bereiken en het lgk van de vlieger aan boord te nemen. Blijkens de op hem gevonden papieren is het luitenant Misjin Tennadi Vasilebioe, lid van de Sowjet Russische strijdkrachten met het stam- boeknummer 25054. Ia een boodschap, die aan d« secretaris-generaal van de Verenigde Naties en aan de voorzitter van de Veiligheids raad is gezonden, wordt verklaard, dat schepen van de Verenigde Naties ongeveer ter hoogte van de 38ste breedte graad langs de westkust van Korea voeren, toen een bom menwerper, dat als enig kenteken een rode ster droeg, het vuur op een schip opende. Dit is het eerste bericht over actieve deelneming van een Russische militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Amerikaanse luchtmacht de Verenigde Naties gemeld, dat in Rusland gebouwde Jak-9-jachtvliegtuigen boven Korea waren verschenen en later werd melding gemaakt van Jak- 15-straaljagers, doch van officiële zijde was geen aanwijzing ontvangen, dat deze vliegtuigen door andere dan Noord- Koreaanse piloten werden gevlogen. Functionarissen van de V.N. verwachten dat de nota waarin de Amerikaanse regering dit voorval meldt heden een onderwerp van bespreking zal uitmaken in de zitting van de Veiligheidsraad. DUITSLAND .De Westelijke geallieerden zet ten grote spoed «achter de bestude ring van het plan tot de organi satie van een betrekkelijk sterk Westduits poiitieleger. Deze haast in een kwestie, die normaliter langdurig^ overleg -nebben ge ëist, is-^maar al te begrijpelijk. Sinds hetuitbreken van de Ko reaanse oorlog vraagt men zich in het Westen met bezorgdheid af. of in Duitsland, waar de verhoudin gen in vele opzichten op die in Korea gelijken, niet spoedig een variatie op het Koreaanse thema te beluisteren zal zijn. De politici van. Bonn worden voor verraders, gescholden, de Westduitse arbeiders tot sabotage en verzet aange- t_ 1 spoord en 'n grote rr*j actie tot ,,natio- ZWknfJlt I nale bevrijding" J bevindt zich in voorbereiding. Ge lijk doe ngeruchten de ronde, vol gens welke de Russen voornemens zijn, een vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, de Oostdtiitse regering als de enig wettige Duitse, regering te erkennen en deze 't recht te geven, Oost-Duitsland te bewa penen. De Russische troepen zou den zich daarna terugtrekken. Komt het daartoe werkelijk, dan zou dé weg voor de opvoering van een Koreaans drama op Duitse bodem 'inderdaad vrij gemaakt zijn. Het Rode Leger zou rustig op de achtergrond kunnen blijven, terwijl de Oostduitse „volkspolitie* zou trachten, baar slag te slaan. Natuurlijk zou deze „voïkspolitie" dan stuiten op het verzet der ge allieerde bezettingslegers. Maar niets kan de geallieerden slechter passen dan een oorlog tegen Duit sers, zelfs wanneer dezen commu nisten zijn. Slechts de anti-com munistische Duitsers zelve zullen in staat zijn, om zich met succes tegen hun communistische lands lieden te verzetten. Maar daartoe moeten de geallieerden hun de middelen verstrekken. En dat zo snel mogelijk, want wanneer de Sow jets iets ■•.in .Duitsland willen ondernemen, zullen zij het onge twijfeld spoedig doen. Jeugdherberg „Poel akker" gesloten LUNTEREN. Op last van de Inspecteur voor "Volksgezondheid Is dé Lunterse jeugdherberg „De Foelakker" tot half October geslo ten. In het afgelopen weekend werd namelijk bij twee kinderen van 'de Jberbergouders, de' familie Van Loon, roodvonk geconstateerd. De trekkers, die op dat moment in De Poelakker verblijf hielden vertrokken met de meeste stfoed naar elders. Het mag een gelukki ge omstandigheid heten, dat de sluiting vrijwel samenvalt met het einde van het seizoen, ofschoon deze jeugdherberg ook in de na zomer en herfst nogal wat gasten telt; j^niifiijKPiituiii.'iiiïiiiiiiuiiiiiiaiitiiswiiuiiniimQiiijifiiniiQJiiiiiissiJiiiii^^. Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag- m avond: g Wisselendebewolking - met -m flinke opklaringen, maar in het ij Uiterste Noorden van het land, M voornamelijk Vannacht, plaat- tg selijk enkele buien. Des nachts S koeler,.' morgen overdag onge- Jg veer dezelfde temperaturen als 8 vandaag,' Meest .matige wind S tussen West en Zuidwest. 5 Sept. Zon op 5.30, onder 19.178 maan op 23,32, onder 17.05. S TOKIO. De Koreaanse front sector aan de Oostkust is onder een aanval ran 30.000 Noord-Korean en geheel bezweken, zo meldt Renters corresDOndent hij generaal Mac Arthurs hoofdkwartier te Tokio. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der Verenigde Naties ver klaarde, dat de toestand «ernstig*" Is. De Noord-Koreanen stromen thans in massa door de bres zuid waarts van Kigje. ATHENE. De Griekse centrum partij en de republikeinse progres- sieven hebben besloten, het verzoek van de liberale leider. Sophocles Vènizelos om zich bij zijn nieuwe coalitiekabinet aan te sluiten, van de hand te wijzen en Woensdag in bet parlement tegen hem te stem men. Zonder hun steun zal Venize- los nipt de noodzakelijke motie van vertrouwen in zijn regering kunnen verkrijgen. In Griekse politieke kringen voorspelt men de ontbin ding van het parlement en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen. Venizelos verbreedde verleden week zijn liberale regering door George Papandreoe, voorzitter der sociaal-democratische partij en vijf andere leden der party in zijn rege ring op te nemen. (Van onze correspondent) s y.. LONDEN. Het voornaamste punt van het communiqué dat de Ameri kaanse voorzitter van de Raad van het Noord-Atlantisch Pact, de heer Spofford gistermiddag uitgaf is het besluit tot een onmiddellijk uitvoeren van een voorrangs-productieprogram op korte termijn, waarvan de plan nen op grond van rapporten van de militaire productie- en veiligheids raad zijn opgesteld. Aan de regeringen wordt aanbevolen de orders voor dit hewapenings- program, dat gebaseerd is op de staande productie-capaciteit bedoeld wordt binnen een paar weken te plaatsen. Het gaat om „bepaalde specifieke uitrustingen, die het meest dringend nodig zijn voor strijd krachten, beoogd onder be staande defensieplannen". De lijst Omvat 50 tot 60 ver schillende types van wapen tuig, waarover echter geen na dere bijzonderheden worden verstrekt. Bij de financiering van de productie van wapentuig on der dit prioriteitsprogramma zal door de Verenigde Staten bijstand worden verleend. Wat betreft deproblemen go lan ge termijn, zegt het communiqué, dat de' plaatsvervangers een „drin gende studie zijn begonnen van. de maatregelen; die nodig zijn om: ten eerste; de -militaire organisa tie" van het verdrag te versterken, en ten tweede: om uit te maken, vat voor régelingen een billijke verde ling van 'de financiële lasten en het meest effectieve en economische ge bruik van de collectieve hulpbron nen der twaalf landen teweeg kun nen brengen." De heer Spofford gaf op de pers conferentie. nog een algemene uit eenzetting. Hij zeïde. dat hij van. de récente bijeenkomsten twee in drukken heeft meegenomen. Ten Van beroepsbevolking in België 10 werkloos BRUSSEL. Volgens een recent overzicht over de werkloosheid "in België was* in Juni. van dit jaar tiea procent.1,van de beroepsbevol king als 'werkloos ingeschreven. Het daggemiddelde der volledig werklo zen was in deze maand 117,239 man nen en' 40.241 'vrouwen. NIJMEGEN. A— Op Woensdag 20 September zullen estarfettelo- pers en wielrenners het overwifa- ningsvuur uit Bayeux van Eind hoven naar Nijmegen overbren gen langs de historische corridor. Uit andere .plaatsen zal men later weer naai' Nijmegen gaan om bij de overwiuningszuil nabij de Waalbrug bet vuur aan te steken. De 2e September j.ï. werd de Dierentuin te Rome verblijd met de voorspoedige en zeldzame ge boorte van een olifantje. Een jongen. Zijn roepnaam zal voor taan Remo zijn, omdat zijn twee jaar oudere zusje reeds Roma heet. Hij woog bij de. aanschouwing van het levenslicht 220 pond. Roma- was indertijd niet zo zwaar:, zij woog maar 193 pond. Volgens de met deze geboorte verblijde Ita lianen is het meer dan honderd jaar geleden, dan Dierentuinoli fanten tot gezinsuitbreiding kwa men. En nu iieeft. de Romeinse Zoo reeds twee olifantjes in tume jaar iijds! Wat een feest!..,. Let echter op het oog, waarmede baby Remo de wereld inziet; dat oog werpt egn wijze, beschroomde bftfe tot diep in uw ziel. Dodelijk ongeluk op Rijksweg bij Abbekerk ABBEKERK. - Gistermiddag omstreeks vier uur is op de Rijks weg bij Abbekerk (N.H.) een "do delijk- verkeersongeluk gebeurd. De 63-jarige motorryder A. Rave uit Rotterdam botste in. volle vaart tegen een truck van. de.fa. Eeden uit Oudkarspel, die de Rijksweg bij een kruispunt overstak. De heer Rave was op. slag dood. eerste was er een goed deel bereikt in het aanpakken van de drie zij den van'hun taak: personeel, mate riaal en financiën. De tweede in druk was er een van solidariteit. De plaatsvervangers hadden de. problemen benaderd meer op basis van ..practische uitvoerbaarheid en billijke oplossingen, dan op die van een handig marchanderen voor na tionale belangen.". Aan de heer Spofford werd ook nog gevraagd, of de verdere offers, waarop gedoeld wordt, Inbreuk zouden maken op de programma's van sociale welvaartspolitiek. De heer Spofford antwoordde, dat hei tempo, van vooruitgang verlang zaamd zou kunnen worden maar dat men poogde om de verbeterin gen in de levensstandaard, d':e on langs met hulp van het Marshall plan waren bereikt, te handhaven. Hij was echter uiet in staat, om te voo« spellen, wat voor invloed de verhoogde inspanning op defensie gebied op H» duur zou hebben. Een atoombom ontploft bin- nen een mitlioenste seconde, twee millioenste seconden daar na verschijnt ven vuurbal die op 10 kilometer afstand hon derdmaal sterker lichtschijnsel •.teert dan de.zon Na een se conde heeft die vuurbal zijn mt'xirnutn grootte van* ongeveer 300 meter bereikt. Het gaat dus a he maai erg puim. 4 Bij Ari'ontbétiard tuimelde een vrachtauto mei 2 ton suiker in een kanaal. Chauffeur werd gered doch duitenden i;lss?iI nier wen de al tc zoel-wate*- dood: de Montbêliarden bakten verzoete vis. v Een off erb lofcfcen-Ucfttster te Parijs bad een broodwinning daarmee van 3000 francs per iag, dertig gulden öelasting- erij. In eert Kirgiezen steppe bij fcet dorp Soe/i-fcoergan ver rees fot nit. toe een 48,00 meter hoge berg zon der naam. Van ctaao af heet hij echter Top des Vredes. LEEUWARDEN. De districts- commissaris van de Rijkspolitie in Friesland deelde ons, in verband met de beschieting nabij Breezand van een autobus, waarin bezoekers geze ten waren van het „Waarheid-zomer feest", mede, dat de linker voorruit van de autobus in haar geheel uit de sponningen is gevlogen. Dit valt, aldus de districts-commissaris, moei lijk te rijmen met een beschieting. Eerder wordt dan ook de mogelijk heid aangenomen, dat een technische oorzaak hieraan niet vreemd is. Daar het ene gerucht echter wil, dat aan dit geval een politiek ka rakter ten grondslag ligt en het an- dere„dai.er valse aangifte is gedaan, stelt de Rijkspolitie "een streng on derzoek in. Enige getuigen zijn reeds gehoord.. Een deskundigeheeft de autobus onderzocht De vernielde ruit wordt op hét laboratorium be keken: BERLIJN. De 45-jarige Canadese ballonvaarder Albert Boitard, die een. van de Tier was. die Zaterdag als deelnemer aan de Internationale Ballonrace te Amsterdam opstegen, en die mei zijn ballon over het IJzeren Gordijn is gedreven en fjt de Russische zone van Duitsland terecht kwam. wordt sedertdien vermist. Boitard i» geland bij Woimirstedt, op tien mijl afstand van hel Russische hoofdkwartier te Maagdenburg. dcc stappen zullen worden onësr- fljW»£a«a^BinMg«g^imigagBBBgags'^K!S8B^csi2a^Bat (Van een onzer verslaggeefsters) AM STER DAAL Over drie maanden, misschien nog eerder, zal men voor het goedkoopste pakje sigaretten 75 ct. moeten betalen, in plaats van 50 et. zoals thans en de prijs van een pakje van 70 ct. zal dan 90 cti. bedragen. D|t is het gevolg van dc enorme stijging van de prijs ruwe tabak in Noord-Amerika, zo deelde de Vakgroep Sigaretten-in dustrie op een gisteren in Amsterdam gehouden persconferentie mede. Wanneer de voorstellen van mi- nister Lieftinck tot verhoging van de omzetbelasting op sigaretten waarvan de prijs meer bedraagt dan 70 ct. per pakje wordt aangenomen, zal een. pakje van 70 et. zelfs f 1.05 tot f 1.13 gaan kosten. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat 70 cent de prijsklasse is die het meest wordt gevraagd: daarna komen de goedkope sigaretten van 53 ct. Dure. sigareten, van f 1.per pakje af, worden het minst gekocht- De prijzen op de tabaksveilingen die sinds Juli in Amerika aan de gang zijn zijn fantastisch gestegen. De oorzaak hiervan is j» de eerste plaats de oorlog in Korea. Daarbij komt dat de'oude voorraden in Juli vrijwel waren uitgeput De rege-, ringsvoorraden zijn grotendeels naar Europaverkocht: Er is nog slechts donkere tabak van oude oogsten, die voor sigaretten-fabricage volkomen ongeschikt is; De Virginia-tabak is dit'-jaar heel kleurig en dun van 'blad 'wat-tot gevolg beeft" dat de (kieskeurige) Amerikaanse fabri kanten meer kopen dan andere jaren. Engeland koopt niet alleen .eerste kwaliteit maar ook de middel-kwa liteiten, waardoor de prijzen van deze laatste soorten nog meer zijn opgelopen. De bruine rijpe tabak is dit seizoen vrij schaars, en de prijs daarvan is opgelopen van 22 dollar tot 53 dollar per 2 DO pounds. Niet alleen in ons land, ook in het buitenland zullen de sigaretten duurder worden. In Nederlandzal de' prijsstijging zich echter heftiger -doen gevoelen dan in België, ornaat de Nederlandse fabrikanten in te genstelling met de Belgische die voor een of twee jaar grondstoffen in huis hebben, vrijwel geen voor raad meer hebben. UTRECHT De gezamenlijke Nederlandse Schoenmakerspatroons- bonden hebben op een Maandag te 's Hertogenbosch gehouden vergade ring besloten, de schoenreparatie- prijzen te verbogen. *Dït besluit is genomen in verband met de. zeer verhoogde prijzen van alle grond stoffen. Een verhoging van 15 op alle schoenreparaties achten de bon den noodzakelijk. Tegenvoorstel gedaan door werkgevers lEigen berichtgeving) DEN HAAG. Hoewel de Raad voor Economische Aangelegenbeden nit de ministerraad (RJ3A). Woens dag de besprekingen over de door de vak benden geëiste loonsverho ging en prijsbeheersiug opnieuw ut behandeling zal «enten, wordt nies verwacht, dat de moeilijkheden dan zover ©verwonnen zullen zijn, dat die dag reeds een besluit ton kun nen vallen. Wij vernemen, dat intussen van dc zijde der werkgeversorganisaties een voorstel Is gedaan, om tot een voorlopige oplossing te geraken, op dat w een later stadium .als andere prijs- en Joon-beinvloedende facto ren als de werk loosheid ver zeke ring welke nog onderweg is. huur verhoging en belastingverlaging -— van kracht zullen worden, de de finitieve houding kan worden be paald. Dit voorstel zou er dan on der meer op neerkomen, dat reeds op dit ogenblik een bedrag ineens ter waarde van een week loon zou worden uitbetaald, ter bestrijding van het verschil, dat sedert de laat ste loontoeslag is ontstaan tussen lonen en de prijs van de noodzake lijke levensbehoeften. Het is op dit ogenblik niet vast te stellen, hoe dit tegenvoorstel, dat een tijdelijke oplossing poogt te brengen, door de werknemers-orga nisaties en door de regerings-ver tegenwoordigers is ontvangen. Veel verwachting mag men er niet van hebben. DEN HAAG De minister van Sociale Zaken heeft krachtens d« wet tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen en de wet tot regeling van het sanitair toezicht op de luchtvaart Djakarta wegens pest besmet verklaard. DEN HAAG: Ds, P. Zandt viert 15 September a.s. Zijn 23-jarig jubileum als Tweede Kamerlid voor de Staat kundig Gereformeerde Partij.. Te Utrecht zal die dag een besloten herdenkingssamenkomst worden ge houden. Een. woordvoerder van de politie te. Woimirstedt bevestigde dat de ballohvaarder daar neergekomen .was', maar voor verdere inlichtingen, verweetf hij naar het hoofdkwartier van de Volkspoütie te Maagdenburg, waar meet echter zei de: „"Wij mogen geen,enkele.mededeling doen". Boitard had de wedstrijdautoritei- ten in Amsterdam getelegrafeerd, dat by in Woimirstedt geland was. Dit 'was het laatste, ..wat men van hem vernam. Men neemt aan'dat Boitard in ge zelschap was van een passagier, die aangeduid, wordt als H. Coles-Frede- ricksen. een Deen, Pool of Zweed. Van de zijde van de Canadese en Nederlandse consultaten in Frank fort wordt vernomen dat geen ver- (Van onze correspondent) NEW YORK. De vrouwelijke jurist Edith Sampson, door president Truman benoemd in de Amerikaanse delegatie voor de a.s. Algemene Vergadering der V.N., is de eerste negerin, die een dergelijke functie be kleedt. Dr Ralph Bundle is nooit delegatielid geweest, maar maakt deel uit van het Secretariaat Generaal der wereldorganisatie. Hij vertegenwoordigt daar dus niet de regering der U.S.A. bied van het strafrecht, evenals Mevrouw Sampson, die te Chicago als. juriste is gevestigd;is 48 jaar, Zij werd in een derarmoedigste wijken te Pittsburg, de mijn- en industriestad in de staat Pennsylva nia geboren. Haar jeugd was moei lijk. Aanvankelijk" bleef zij van goed onderwijs verstoken maar met enor me energie werkte zij zich op. Na jaren van zelfstudie promoveerde zij in de rechten aan een der universi teiten van Chicago, de enige ne gerin die daar deze graad ooit be haalde. Zij specialiseerde zich op het ge baar echtgenoot, die zijn. praktijk echter zelfstandig uitoefent. Gedu rende achttien jaren maakte zö deel uit van de jeugdrechtbanJk in Chicago. Karakteriserend voor baar opvat ting is haar uitlating, naar baar be noeming: ,.De benoemingvan een neger- in* de delegatie der U.SA. voor de V.N. is slechts van belang, indien hij daardoor in staat is een definitieve bijdrage te leveren tot de doelstellingen en idealen, der wereldorganisatie.". nomen alvorens meer gegevens be schikbaar zijn. Men denkt, dat Boi tard. zo hij gearresteerd* is. na on dervraging zal worden vrijgelaten en de gelegenheid zal krijgen naar West-DuiIsland te vertrekken. Tc Berlijn zegt men dat Helge Coles Frederiksen. een als Deen ge boren Zweer moet zyn die in Mal- mee woont. TOKIO. Een taifoen in West- Japan heeft minstens 250 mensen het levon gekost en meer dar, 230.000 mensen dakloos gemaakt. Dit is de ergste wervelstorm, die Janan in 16 jaar heeft getroffen. Voora] de dichtbevolkte streken van Osaka, Kobe en Kioto werden ge teisterd. Op sommige plaatsen had de wind e ensnclheid vnn 175 kilo meter per uur. Byna 12.000 huizen werden totaal vernield. 22.000 ge- dceiteLjk en meer dan 170.000 ovrr- stroomd. 730 schepen werden ver nield of liepen schade op. De Ame rikaanse Jacge-afstand-bommenwcr- pevs konden niet opstijgen voor Korea. Halskoordje wurgt baby (Van onze correspondent) ROERMOND. Te Echt is bet 1-jarig zoontje van de familie Baars dcor verstikking om het le ven gekomen. Het kind is staande in zijn bedje, met een door het truitje geregen balskoordje enn een uitstekend deel van het bedje blijven haken en achterover ge vallen. De ontstelde ouders ont dekten het ongeluk pas. toen de" kleine reeds "was overleden. TEHERAN. Zaterdag zijn aan de Irakse grensgevechten uitgebro ken. tussen Koerdische stammen en regeringstroepen, 20 is in regerings kringen to Teheraii vernomen. De strijd begon, nadat de stammen een ultimatum van het Perzische leger om hun wapens in te leveren, had den verworpen. Troepenversterkin- gen en drie Hurricane-jachtvlieg- tuigen zijn naar bet strijdgebied ge zonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Van de uitgestrekte eilandengroep der Zold-Molukkea tossen Celebes en Nietm-Gninea en tussen Timor en Habnahelra rijn alleen nog de kleine eilanden ten Zuiden van Ceram in de macht van de Am bonezen. die op 24 April dc republiek der Zuid-Molnkken uitriepen.' Ds belangrijkste daarvan zijn Arobon en Saparoea, beide ongeveer zo groot ak> TexeL Daar wonen de 80.000 k 100.000 Ambonezen, die zieh tot na too met succes hebben weten te verzetten tegen de Indonesische regering met haar 70 miUioen onderdanen. Alleen op de eilanden van de zo genaamde ABC-groep. Ambon, Boe- roe en Ceram, bevonden zich Am- bonese militairen. Op Boeroe en Ce ram. zyjn deze militairen na de aan vallen der onder meer op schepen der KPM vervoerde Aprï-troepen. de bergen ingetrokken, waar rij een guerrilla tegen hen voeren. Prinses Bïrgitta van Zweden is 13 jaar geworden en mag nu naar de Franse School te Stock holm. Zij wordt hierom hevig benijd aoor haar broertje en zusjes die nog huisonderricht krijgen, tot- ze stuk voor stuk ook dertien zijn en rich ook onge- dicongen onder hun ieejtydska- meraden magen bewegen at Er zijn dertien ministers, allen Ambonezen. Qnder deze ministers is eert Islamiet. Het Islamietische deel der bevolking heeft zich achter deze regering geplaatst- de leiders van ben, die rich tegen de2e staatsgreep verzetten, waren gevangen gezet. Hun aantal is germg. De voedsel positie van Ambon is moeilijk maar niet 2orgebik. „De uitbetaling der veie gepensionneerden gaat ge woon door. kort voor de afscheiding is een grote hoeveelheid nieuw geld van de VSI aangekomen. Als dat op is wordt met de rechterhelften van het oude geld doorbetaald, zo nodig ook met de linkerhelft en dan is er nog oud Javaans bankpapier." In Nederland is nieuw bankpapier be steld. Al deze bijzonderheden zijn ont leend aan een persconferentie van de heer Lokollo. minister van be voorrading op de Zuid-Mo lukken, een persconferentie die hij te Den Haag hield. De heer Lokollo heeft, naar hij zeide, gedurende zijn verblijf in Nederland nog geen contact gehad met de Nederlandse regering. Wel had hij zijn komst aan de Ko ningin gemeld en een schrijven tot ar Drees gericht Op Ambon vertoe ven nog ongeveer 40 Nederlanders, die niet gecvacueerd wensten ta worden. AMSTERDAM. In een hoofdbe— stuursvergadering van de Stichting 19401945, die gisteren in het Am- stefhotcl werd gehouden, is ZJKJ3. Prins Bernhard het erelidmaatschap van het hoofdbestuur der Stichting aangeboden. Het was de voorzitter van dit hoofdbestuur, de heer J. Smallea- broek uit Assen, die in een korte re devoering schetste, hoe nauw steeds het contact is geweest, dat de Prins met de stichting heeft onderhouden. «Als ik het 20 zeggen mag" aldus de voorzitter „beschouwen wij U als een der onzen. Uw verbonden heid met het georganiseerd verzet. Uw optreden als bevelhebber» der Nederlandse strijdkrachten, illustre ren de band tussen U en de verzets beweging. waaruit de stichting recht streeks is voortgekomen." Dakota neergestort in t'.S.: 14 doden ÜTICA (Staat N.w York). Veertien vacantiegangers kwamen om het leven toen bij Utica in de staat Néw York een particulier vliegtuig kort na het opstijgen neerstortte en in brand vloog.-De overige negen inzittenden werden gewond, van wie een ernstig.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1