HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Amerikaanse troepen in buitenwijken van V.N.-offensief op alle fronten Mr Stikker: „Hoe wordt mijn land verdedigd?" Groene Kruis ontvangt Koningin Juliana Binnen enkele weken iets goedkoper vlees ,10e Jaargang, no. 218 Zatèrdag 16 Sëptêïahér 1950 Marshalls benoeming goedgekeurd .Weinig verzoeken om dispensatie Looneisen Engelse spoormannen afgewezen Zitting der Kamers pleehtig gesloten r "A Met speld in long naar Philadelphia Extra treinen op Prinsjesdag Nieuw leven voor de prijzeneoramissie Grensstreek beleeft invasie van Belgische hamsteraars Korea-koorts heeft duizenden naar ons land gedreven 'ATLANTISCHE RAAD BIJEEN Kominforxn stookt in Engeland Maar nog steeds geèn redelijke prijzen in slagerswinkels Zaak Bertha Hertogh weer uitgesteld Hansje is de bovenste beste Bed. en Adm. Lónqe Hovén. 141, Schledóra Tel. 69300 Abonn.pri|ai per week 0 35 per kwartaal f 4.50 losse nummers ƒ.0.09 Opgericht daór de Stichting „Hét Parool" DE SCHIEDAMMER Ultgtnre N.V. De Nieuwe Pérs Postgiro 398644 Boakièr! Am3terdainsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper voorn KÖREi ZUlD KOREA WASHINGTON. Het Congres hééft Vrijdagavond de benoeminz van generaal George C. Marshall tot minister van defensie goedge keurd. Mét ruime meerderheid na men zowel het Huis van Afgevaar digden als de Senaat een speciale wet aan, die de. bepaling van de in 194? ingesteld wet in zake de unifi catie der gewapende macht, volgens ■welke geen militair de portefeuille van Defensie mag beheren, buiten werking stelt, In beide Kamers werd critiek. vernomen van de.zijde der republi keinen, die waarschuwden tégen ondermijning van het, traditionele principe van civiele controle op het militair apparaat. Loonsverhoging van 5 r (Eigen berichtgeving.) DEN HAAG. Vandaag was het dé laatste dag waarop verzoeken tot dispensatie van de verplichte loonsverhoging van 5% konden wórdên ingediend bij het college van Rijksbemiddelaars. Van de zij de van bet College kon over het aantal en de aard van de ingedien de dispensatie-verzoeken nogniets wordén medegedeeld, omdat men Eas Maandag een overzicht zal ebben. Intussen vernemen wij uit door gaans goed ingelichte bron, dat het aantal verzoeken tot dispensatie, dat op tijd Js ingediend, gering is gebleven. By de2e aanvragen zijn er dan nog vele, die niet voor :n- wiüiginz in aanmerking komen, omdat zij door individuele bedrij ven zijn ingediend, en niet door een ganse bedrijfstak zo als.-.-, was v oo«*j»eschre ven. Verzoeken van de ganse bedrijfs tak zijn slechts in zeer beperkt aantal binnengekomen. Wij ver- ramen, dat zij onder meer ziln in gediend. door bet taxi-bedrijf, de trawlyisserij in IJrmiidrn. door de Apothekers, tuinders en boomkwe kers. Deze opsomming is echter nog niet compleet. MANILLA. Vrijdag is de "mi ca a rv Hibok op Camtguin, het zuide lijkste eiland der Philippijneö. tot uitbarsting gekomen: 53 personen ■werden gedood, 27 ernstig getvond. TOKIO. Vandaag zijn de Amerikanen in Seoel, de vroegere Zuid-Koreaanse hoofdstad, die drie dagen na het begin van de Noord- Koreaanse agressie (25 Juni) in communisti sche handen viel, teruggekeerd. In de buiten wijken van deze stad, die de verbindings lijnen tussen Noord-Korea en de communisti sche troepen in het Zuiden beheerst, wordt op het ogenblik verwoed gevochten. Vanmid dag waren de Amerikaanse voorhoeden nog slechts 2 kilometer van het centrum der stad verwijderd. Tegelijk begonnen de strijdkrach ten dèr Verenigde Naties vanmorgen ten Noord-Westen van Taègoé een groot offensief in de richting van Waegwan, nadat de Noord- Koreaanse posities in deze sector van het front door de zware artillerie der Amerikanen stormrjjp waren gebombardeerd. Laag over het slagveld hangende wolken verhinderden een voorgenomen massieve aanval van super- fortenu Öok aan de Zuidkust zijn de Ameri kanen, onder leiding van een spfervuur, tot de aanval overgegaan- Met de regelmaat van een klok worden intussen, bij laag wa ter. nieuwe versterkingen bij Int- sjon, de ten Westen van Seoel ge legen havèn, aan land gezet. Aan de operaties van dit gisterenmor gen gevormde bruggehoofd uit te gen Seoel nemen naar schatting 40.000 Amerikanen deel. Zij zijn uitgerust met de modernste strijd middelen. Gisterenavond werd een grote hoeveelheid zware artillerie aan land gezet. Van. groot voordeel voor de troepen der V.N. is, dat men in dit gebied zo snel het vlieg veld van Kimpo, het grootste en beste van geheel Korea, heeft kun nen bezetten. Jachtvliegtuigen zijn van deze basis uit reeds actief. De Noord-Koreanen hebben met f rote, spoed versterkingen naar het ruggehoofd van Intsjon gezonden. Volgens het communiqué van gé néraal Man Arthur werden zij ech ter onderschept en „afgestraft" dóór de luchtmacht. Aan de zeezijde wordt Intsjon gedekt, door een vloot van 262 oorlogsschepen, die uit eenheden van acht naties, waar onder Nederland,is samengesteld. Generaal Ma cArthur leidt de operaties in. het gebied van Seoel persoonlijk. Hy draagt nu weer de oude verschoten pet, die hem in de gehele Tweede Wereldoorlog in de. Stille Zuidzee niet heeft veriaten! Een. zojuist binnengekomen be richt zegt, dat Hr. Ms. „Evertsen". niet aan de operaties bij Intsjon heeft kunnen deelnemen, daar hét schip, waaraan enkele kleine re paraties moeten wordén verricht, op het ogenblik op een Japanse werf ligt. LONDEN- De Engelse spoor wegdirectie heeft dè looneisen vén 579.000 personeelsleden verworpen. Een woordvoerder der directie heeft vertegenwoordigers van drie vak verenigingen van spoorwegpersoneel meegedeeld, dat met. het. oog: op .de huidige financiële toestand der spoorwegen niét op de looneisen kon worden ingegaan. 4 Bassraarasipiiaisa DEN HAAG „Jaar in, jaar uit wordt het boek der parlementaire geschiedenis met een aantal bladzij den verrijkt. Zij getuigen nu als voorheen van de toewijding en de kunde der volksvertegenwoordiging, die zich met grote ernst in de zo ver scheiden onderwerpen, haar voorge legd, inwérkie en daar op zeer we zenlijke wijze aan de wetgeving van ons land het hare bijdroeg." Aldus sprak de minister van Binnenlandse Zaken. mr. F. Teulings, hedenmid dag om drie uur in een korte rede, waarmee hij, daartoe gemachtigd door H-M. dè Koningin, de zitting der staten-generaal heeft gesloten. Hij getuigde van de ijver en toewijding van de Kamerleden, wier rust reeds voor het einde van het zittingsjaar weer geëindigd was en bracht hén daarvoor dank namens de Lands vrouwe. De plechtigheid vond plaats in het Eerste Kamer-gébóuw en de bijeen komst wérd gepresideerd door prof. mr. R. Kranenburg. ,Taxi-chauffeursIonen nog niet geregeld DEN HAAG. Ten aanzien van de regeling van de lonen der Am sterdamse taxichauffeurs, waarover door de Stichting van dc Ar beid een advies aan hét College van Rijksbemiddelaars is uitge bracht, is nog geen beslissihg geno men. Het wordt wenselyk geacht, tevoren nog een bespreking te hebben met de Haagse en. Rotterdamse onder nemers ia het taxibedrijf. Aan onze kwartaal- abonné'g Waarom wachten tot de kwi tantie over het 4e kwartaal 1050 by U wordt aangeboden als U over een girorekening beschikt? Nu even een formulier schrijven, en U voorkomt geloop aan de deur en bespaart incassokosten. Wilt U van Uw girorekening ten. volle gebruik maken, vraagt U ons dan kosteloos een machti gingsformulier voor automatische girering om het abonnements geld per kwartaal te laten af schrijven. Het bedrag ad. 4,50 kunt U overmaken op postrekening no. Een afgebroken Oranjeboom ,<rj/m6oUs erende de afwezigheid van het Koninklijk Hitis tijdens de bezettingstijd, daar omheen een groep personendie dè ver schillende geledingen wan ons volk vertegenwoordigenom ringd door prikkeldraad én stangen. Aldus de i'oorsteiïing van het monument vait de beeldhouwer Termote, dat he denmorgen door de Koningin is onthald aan de buitenmuur van dg uit de bezetting beruchte gevangenis aan de Pompstatións- weg te Scheveningen, in heel het land bekend geworden als het ,„Oranje-Hotel". Verzoeke duidelijk bet hezorg- adres te vermelden. Indien U a<- krant per post ont vangt, wilt U dan „Post-Abonne ment" op het strookje schrijven? DE DIRECTIE (Van een onzer verslaggevers) Mej. J. Tijsterman uit Amstel veen, die sinds een half jaar een speld in naar lone heeft, welke in, Nederland niet kon worden verwij derd, is varmacht om half vier 'per K.L.M.-toestel naar Amerika ver trokken. Zoals wij reeds berichtten, heeft de KLM haar gratis een heen- en terugreis ter beschikking gesteld. Het doel 'van mej. Tifstèrraan's reis is Philadelphia, waar prof. Jackson zal trachten de speld te verwijderen. .UTRECHT. Ter gelegenheid van de opening dèr SlAten-Gèié- raal op Dinsdag a.s. zullen de Né- derlandsche Spoorwegen van. Dor drecht, Amsterdam en Utrecht ex- tra-frijnen naar Dén Haag laten, rijden. Dit Is de eerste officiële foto ran de Britse prinses Elizabeth, met haar dochter .die op 15 Augustus u-erd geboren. De jongste spruit roti het Engelse koningshuis zal de namen Anna Elizabeth Alice Louise dragen. Links op de foto het broertje van de prinses-baby, prins Charles die in November twee jaar wordt. DEN HAAG. De minister van Economische Zaken heeft aan de nog bestaande plaatselijke prijzen- commissiès gevraagd opnieuw hun medewerking te verlenen aan een goede uitvoering van de prijspoli tiek waartoe door de regering is besloten. Aan de" gemeenten, waarin het laatste jaar de-prijzencomniissies ■werdén opgeheven, 'ishét verzoek gericht zo spoedig mogelijk weder instelling dezer commissies te wil len bevorderen. ^VirrnmüisifffiiinimiiifuiJiimininiTuinniiiiiiBfniniüifiiDiiiiiiiiniirin.'i Veel wind Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Krachtige, langs de kust tot hard of stormachtig toenemen de zuidelijke wind, later, rui mend naar;Zuid-west. Over het algeméén veel bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Weinig verandering van tempe ratuur. 17 Sèpt. Zon op 8.17, onder 18.52; maan op 13.49, onder 20.44. 18 Sèpt. Zon op 648, onder 18.49; maan op 15.11, onder 201 e.k. j (Van eed. onzer verslaggevers) ROOSENDAAL. -Een invasie van Belgische hamsteraars heèft in de afgelopen dage» onze grensdorpen geteisterd. Aan vrijwel allé grensposten verdubbelde of verdriedubbelde plotseling het verkeer. Te voet, op fietsen en In auto's kwamen honderden Belgen de grens over in *nhamsterpsychose, die te verklaren «s uit 't feit, dat de eerste golf van hamster-woede, die na 't uitbreken van de oorlog in Korea ook over ons land rolde', in België om vangrijker vormen aannam. Het gevolg was, dat verschillende artikelen zoals zeep, slaolie, waspoeder en lucifers, gehEel uitverkocht raakten Volgens de douane is de opwin ding bij onze zuiderburen thans al weer even snel aan het zakken als ze opgekomen is, maar van welke enorme afmetingen de stormaan val opdé kruideniers van Baarle- Nassau, Nispen, Essenputte, en an der© grensplaatsen is geweest, blijkt wel uit het feit dat vrijwel alle winkeliers die wij spraken, vertelden dat.ze in enkele dagen meer hadden verkocht dan nor maal in anderhalve maand. Er 2ijn gevallen gesignaleerd dat welgestelde Belgen in hun auto zeven maal op eén dag de gren» over gingen, elke keer. langs een andere weg, om hun bedoelingen te camoufleren. Maar waar in Ne derland de hamsterwoede vrijwel tot de wélgestelden beperkt bleef, is. het in België tot een volksbe weging gékomén, Bij duizenden kwamen ze te voet Of per fiets over de grens met alle geld dat ze maar haddén. Ook rijn ér mensen geweest die..in Nederland in het groot pakken lucifers inkochten en die dan voor tién franc per. pak (80 cent) in België verkóchten. De officier van justitie bü het economisch parket te Breda heeft strenge maatregelen aangekondigd, maar het ziet er naar uit dat hét niet meer zo hard nodig zal zijn, want de vloed ebt snel weg. Comiministennoodwet in V.S. WASHINGTON. Eén Ameri. kaanse Congrescommissie beeff haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat het. interneren van gevaarlijke communisten, in geval zich in het land een noodtoe stand voordoet, toestaat. De commissie wilde geen nadere bijzonderheden hierover bekend maken. Na Johnson Matthews NEW YORK. Uit wélingelichte bron te New. York wordt vernomen dat de Amerikaanse minister van Marine. Francis Matthews, ontslag zal nemen en dat dit ontslag Zal aanvaard worden. (Van onze correspondent) NEW YORK. Er heerst grote stilzwijgendheid van officiële rijd* om trent de besprekingen van de Atlantische Raad, die gisteren begonnén rijn. De pers van alle landen, die in groten getale in het Waldorf-Anstcria Hotel is vertegenwoordigd, wordt streng geweerd van de toegang tot de verdie ping, waar de conferentie wordt gehouden. De Raad zelf ls slechts bereid, mededelingen te verschaffen aan het slot van de bijeenkomst. Intussen is het wel zeker, dat de eerste dag geen beslissingen beeft opgeleverd. Het rapport van de gedeputeerden werd als basis voor stadie aanvaard. Het is geheim vanwege de vele pun (en van militaire aard, welke het bevat, maar aangenomen wordt dat het de nadruk legt op de noodzakelijkheid van belangrijke uitbreiding en vlugge uitwerking der bestaande defensie plannen. Hij de algemene besprekingen 2ou de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, de kwestie van de Duitse herbewape. rung aan de erde hebben gesteld, iVolgens United Press vroeg minis ter Stikker: Hoc zijn dc volken, hoe is mijn land en hoe zijn de leden van de Raad ir. staat van verdedi ging. indien zij worden aangevallen. Er» welke maatregelen kunnen wor den genomen om de dreiging van een aanval weg te nemen?) Ondanks de uitgebreide agenda hoopt men Zaterdagavond, uiterlijk Zondag klaar te komen, waarna Acheson waarschijnlijk de pers over de resultaten zal. inlichten. De ver wachting is, dat een compromis in zake Duitsland zal worden, gevon den in deze zin, dat de bewapening van dit-land Diet overhaast zal wor dén, zodat de bewapening en bevoor rading van Frankrijk voorrang zul len hebben, maar dat West-Europa berèid is, Duitsland daarna in de Westerse defensie in te schakelen, (Van onze correspondent) LONDEN. Minister George Isaacs, de minister van Arbeid, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de krantenberich ten, dat er pogingen zouden wor den aangewend, om ernstige indus triële onrust te veroorzaken, zon der grond zijn. Hjj zei „dat de be wijzen zich ophoopten, dat er een organisatie Is gevormd, en wel voor namelijk door mensen, die een lei dende rol hebben gespeeld In vori ge, nlet-officlële stakingen, waar onder er waren, die uit de vakbon den waren gezet wegens agitatie tegen hun vakbonden en voorts door anderen, die terug rijn ge keerd van hun ontmoeting met hun komlnformvrieuden in Warschau." Gedurende het weekeinde zou er eert aantal bijeenkomsten worden gehouden, waar zal worden voor- fewend, dat deze bijéénkomsten de avêns; hét wegvervoer en de vlees voorziening vertegenwoordigen. De ze bijeenkomsten hadden geèn an der doel, dan het desorganiseren van de essentiële voorzieningen. Isaacs deed een ernstig beroep op de arbeiders om ap hun hoede té zijn tegén alle pógingen om- hen in een strijd te betrekken,, die de na-: tie, hun zelf en hun medearbeiders slechts schade kan berokkenen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Slechts enkele tientallen Utrechters, diep In de kring van hun regenjas gedoken, zagen gisteren om twee uur Koningin Jiallana wier bezoek niét aangekondigd was bij het gebouw voor FL en.: W. op de Mariaplaats arriveren. Daarbuiten leek het al herfst te zijn, maar bin den heerste grote vreugde. Honderden werkers van het Groene KruSs, dat vflftig jaar bestaat, warén daar op het jubileumcongres bijeen, in affev&Ch- ting van de komst van onze vorstin. Weggedoken onder een grote, zawarte parapluie begaf de koningin rich snel van de auto naar de vestibule,": waar de voorzitter, prof. dr. J. H. Tuntler haar verwelkomde. Cath, dochter van de secretaris generaal dér Kruis-vereniging, bood vervolgt de Heiland:„Voor aover gij dit een mijner minste broeiderën. gedaan, hebt, zo hebt gij dit MSj ge daan...." „Zo rien wij de taak vam het Groene Kruis", aldus prof. Tuatlér. Wy weten wel, dat wij vaak gé-, fa aid hebben, maar wfj gaan voort te grijpen naar hoge, idealen. Uw komst. Majesteit, vervult ons mét grote vreugde. Want daardoor wor den wy herinnerd can onze grotè •plicht" Ook tot minister Joefces richtte prof. Tuntler woorden van grote dank. Geld is een belangrijke schakel tussen Uw departement en ons bestuur, maar het is niet de enige schakel, die ons bindt Met de betrokken ambtenaren van het de partement bestaat een innig contact, tot welzijn van de volksgezondheid. In zijn rede besteedde prof. Tuntler ook grote aandacht aan een aantal factoren, die invloed hadden op de ontwikkelingsgang van het Gróëne Kruis. Na het openingswoord van. Prof. Tuntler sprak zuster C. W. Brondèrs over „De Wijkverpleegster in. Groe ne Kruisverband", dr J. v. d. Lee over „Bevolkingsonderzoek" en praf. dr W. M. v. d. Seheér over Geeste lijke gezondheid én volkskracht". Dr. C- Banning sprak het slotwoord. iVan ons tandbouiereiiacteur.} AMSTERDAM! - Er is een mo gelijkheid dat ,de .vtessprijzen, die sinds mensenheugenis niet zo hoog rijn geweest als in de laatste maanden in de komende weken enigszins zullen dalen. De oorza ken-die wy hier voor zien, zijn de volgende: het weideseizcen loopt ten einde en dat is de tijd waar in de veehoudèrs en vetweiders de meeste slachtkoeien naar de mérk ten brengen. Deze trek is reeds 'n paar weken aan de gang en hij heeft tot gevolg, gehad, dat de prijzen voor het rundvee met enige dubbeltjes per kilogram naar beneden zijn gegaan,.. Tot/ deze prijsdaling werken evenéefts de importen mee. Ef is de laatste tijd een behoorlijke in voer van levend slachtvee uit Ier land, Denemarken en Frankrijk' op gang gekomen. Verder zijn grote hoeveelheden bevroren vlees m Zuid-Amerika aangekocht, waarvan de eerste partijen thans in ons land beginnen te komen. Hoewel dit verheugende ver schijnselen 2ijn, menen wij toch te moeten waarschuwen tegen de verwachting, dat het vlees nu ein delijk tegen redelijke prijzen bij de slagers verkrijgbaar zal zijn. Het. vlees bij dé slagers is, vérge- leken met de prijzen voor' het slachtvee, te goedkoop. De slagers berekenen óver Jiet algemeen en moeten dat zelfs een te lage winstmarge, omdat anders het vlees zo duur Zou worden, dat het boven de koopkracht van 'n groot deel der consumenten zou komen te liggen. Wanneer van de nu ge daalde slachtveeprijzen nog wéi nig' in de slagerswinkels merkbaar ls, dan'komt dit omdat de slagers hun prijzen niét'evènredig met. da' marktpryien hebben laten dalen, waardóór rij nu iri staat'zijn tegén normale winstmargès' té vérkopen. met van opwinding rood gekleurde wangen, de vorstin een prachtige corsage van zachtgètinte orchideeen aam j Voor dat men zich in de zaal be gaf, werdén de overige bestuurs leden van de jubilerende vereniging door.prot Tuntler aan de vorstin voorgesteld. Ook 'óe commissaris der gKocingin, de heer M. A. Reinalda. en burgemeester jhr rnr C. J. A de Ranitz, waren ter begroeting in de vestibule aanwezig. In de zaal nam Koningin Juliana achter de bestuurstafel ter rechter zijde van de voorzitter plaats. Prof. Tuntler besteeg het eerst bet kathe der, om de koningin en de overige gasten, onder wie de minister van Spciale Zakèn, mr Joekes, en diens secretaris-generaal, dr Muntendam, te begroeten. „Voor velen in den landé." zo vervolgde prof. Tuntler, „is het Kruiswerk eén heilige plicht. Hun beginselen zijn dc edel ste, die mén zien kan denken. Gé vindt ze in een hépaald bijbel gedeelte in éénvoudige, doch tref fende woorden vermeld. Hét is Je zus, dié in een grote réde de goé den en de rechtvaardigen prijst: ,Jk ben hongering geweést en gij hebt.Mij te éten gégéven.ik was eén vreemdeling en gij hebt Mij ge- SINGAPORE. Vrijdag heèft hEt opperste gerechtshof te Singa pore een afwijzende beschikking genomen op hét namens de ouders ingediende verzoek, om het meisje Bertha Hertogh onder de hoede te stellen van de sociale dienst van het gouvernement, voor de duur van de procedure inzake haar te rugzending naar haar ouders. 1 De verdere behandeling van da zaak zal zijn op 20 November in- stede yan 16 October zoals aanvan- j kelyk was vastgesteld. Coöperatie tegen Kogeré omzetbelasting ROTTERDAM. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de bezwaren dèr bakkersorganisaties tegen verhoging van de omzetbe lasting op verschillende banketar tikelen door de verbruikscoöpera ties worden gedeeld. Het standpunt van de coöperatieve beweging is door middel van de Nederlandse Bakkerij Stichting ter kennis" van. j de betrokken autoriteiten gebracht. Het is niet uitgesloten, dat dé prijsdaling op de veemarkten zich in dé komende wéken, nog iéts vérder doorzet en daarvan zou dan het publiek naar evenredig heid kunnen profiteren. Optimis tisch zijn onze verwachtingen over de ontwikkeling van de pry zen in de komende herfst en winter ech ter niet. De, mogelijkheid, dat na begin October, wanneer de groot ste stroom van najaarsopruiming van slachtvee weer voorbij is, dé marktprijzen wéér zullen aantrek ken, üikt .waarschijnlijker, dan dat de prijzen op het tharts bereikte niveau gehandhaafd kunnen wor den. Dlt is Hansje. Ver gis u niet, de boèr op dit plaatje heet Gerrlt of zo; Hansje is de naam, van de jofcstier, die drie maal beslag hééft gelegd op een eèrste prijs. Hansje weegt 1000 (zegge duizend) kllopretrtmert en schijnt, onder stie ren althans, een bij zondere schoonheid te zijn.'Vandaar de bekér. Maar kenne lijk heeft Gerrit daar mèer belang stelling 1 coor den Hansje'zélf,l;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1