m Oud Delfts graf heden geopend West-Duitsland onze eerste handelspartner Zeeuw en Vlaming sluiten cultureel Benelux'je Eens ontdekt de historie de waarheid - heden nog niet Scherpe koersdaling in Wallstreet Ttiijsse's Hof is 25 jaar oud Grootse expositie en Zeeuwse dagen te Gent Arbeidsproductiviteit in 1949 gestegen met twaalf procent Moeilijkheden van de particuliere ziekenhuizen Van Lemmers havenhoofden klonk afscheids-Wilhelmus Economische Zaken kondigt wetten aan Wederom iets aparts.... Zie de aankondiging van morgenavond! Regen belemmert de oogst Ook in België prijscontróle Woensdag 27 September 1950 3 RUST LODEWIJK XVU IN DELFT?: DELFT. Nederland bezit een dichter een zelfs niet onverdienstelijk dichter genaamd Louis de Bourbon. Deze dichter, een vijftiger, heeft ook in het gewone leven zijn sporen verdiend, en wel als burgemeester van Oss. Voorraderen van hem dienden Nederland als militair tot in hoge rangen. Allen echter beschouwden en beschouwen'zich niet in de eerste plaats als Nederlanders doch als Fransen. En niet als doodgewone Fransen, doch 'niets meer en niets minder als de enigie echte en meest-directe pretendenten naar de Franse troon, voorzover die bezet is geweest door Bourbons en dat zijn er heel wat meer geweest dan Napoleontiden. Een beroemd Huis, dat der Bourbons; het begint met Adhémar in 900, telt allerlei roem ruchte vorsten in verschillende landen, wordt voor wat de oudere koninklijke lijn betreft uitgeroeid in de Franse Eevolu- tïe, toen de laatste der Lodewïjken- en zijn gemalin Marie Antoinette op het schavot „boetten" voor een regime en een systeem dat niet zijzelf hadden geschapen. Over zijtakken heen zouden de Bourbons nog eenmaal regeren. (1830r-4Ö) en (verbannen) troon pretendenten opleveren, van wie de tegenwoordige echte, Hendrik graaf van Parijs zoon van Johan de Gui se, weer als vrij man en als vader van een talrijk kroost rustig door Parijs rondwandelt, zonder er zich veel van aan te trekken, dat in het gastvrije Nederland een concurre rende familie vertoeft die zich de Bourbon mag noemen en die er sinds de Nederlandse koning Wil lem I haar gastvrijheid en allerlei op prerogatieven lijkende gunsten verleende, in hart en nieren ook Bourbons uitziet Veel Nederlandse hooggeplaatst en beschouwen deze Nederlandse Bourbons als een fa milie die meer recht op de Franse Bourbons-troon bezit dan welke an dere nog levende tak. Omdat de Nederlandse Bourbons heten af te stammen van het zoontje van Bode wijk de Laatste en Marie Antoinet te (de Oostenrijkse). Dat zoontje is in de gevangenis (de Temple) van Marie Antoinette afgenomen om haar nog moer verdriet te berokke nen dan haar reeds aangedaan was, het werd toegewezen aan het wre de. onverschillige schoenlappers- echtpaar Simon. Het heet „onder hun hoede" (1) gestorven te zijn In 1795. „Neen", zegt een andere, door vee] vaags en geheimzinnigs om weven geschiedenis: „dit kind is ontkomen naar Duitsland, heette daar Von Naundorff, kwam met merkwaardige papieren naar Ne derland en overleed daar in 1845 in de ouderdom van 60 jaar, geëerd en erkend als feitelijk rechthebbende op de Franse troon." Op alle mogelijke manieren wordt er nog steeds aan de echtheid van deze laatste legende gewerkt Zo herinneren wij ons, dat hoofdhaar van het Kind uit de Temple, ge vonden in een medaillon van Ma rie Antoinette vergeleken is, onder medicmaal-teckmsch toezicht, met het haar van Naundorff en dat het precies dezelfde typische bijzonder heden vertoonde."-Ais "de opening van bet plantsoengraf aan de Haag poort (ja 'Waarom- kreeg- Naun dorff zo'n bijzonder graf in Delft, waar hij in garnizoen had gelegen?) nog meer overtuigingsmateriaal op levert zal de nog levende familie de Bourbon die 'zich sinds ruim 100' jaar niet meer Von Naundorff noemt zich nog gerechter achten tot de Franse troon. Jammer voor haar alleen, dat de buitengewone kleine groep der Franse royalisten zich achter de graaf van Parijs heeft geschaard en dat de empereur-aan- bïdders altijd nog hopen op de laat ste Napoleon, een zoon van Victor Napoleon en. een dochter van Leo pold II van België. Delft heeft al menige plechtigheid zich zien afspelen bij het hek van het merkwaardige plantsoengraf en dan keek men zich de ogen uit naar die typische Bourbonse dames van de oudere garde die zich zo Frans-voornaam gedroegen en aan wien het duidelijk te zien was, dat zij nog steeds Marie Antoinette, de zo ongelukkig aan haar eind geko- mene, tot tvoorbeeld namen. Ja als droegen zij een. hoge poeder- pruik met stofgoud bestoven. En niet, zoals het rauw-honende pe- troleuselxedje over het Kind in de Temple _had gezongen; ook als Karl Wilhelm Naundorff bekend. Wie was deze geheimzinnige man, die zich een paar maanden tevoren van Engeland naar Nederland had begeven? Lijvige boeken zijn er over volgeschreven, er is zelfs een speciaal tijdschrift voor geschapen, bergen documenten zijn verwerkt, maar een afdoend antwoord zal men vergeefs zoeken. Twee veronderstellingen bleven: 1. de zoon van koning Lodewijk XVI is op 8 Juni 1795. tien jaar oud, in de door ratten bezochte cel van de grauwe Temple te Parijs overleden. De te Delft gestorven man is een fantast geweest; 2. De kroonprins kwam na de ontvoering uit de gevangenis m Duitsland, leefde daar onder de naam Naundorff, werd een ver dienstelijk uitvinder op militair ge bied en overleed zestig jaar oud te Delft, waar hij werd begraven. Eens zai de waarheid aan 't licht komen daar zijn de meeste his torici van overtuigd. Naundorff-Bourbon was een knap man; ruim een eeuw geleden liet hij te Breda aan de militaire des kundigen van koning Willem n ra ketten zien, zijn uitvinding. Dit NEW YORK. -De successen in Korea en de vrees voor inflatie troffen de effectenmarkt gisteren met volle kracht en de noteringen daalden met gemiddeld 3 dollar per aandeel- De waarde van de genoteerde aandelen daalde met naar raming 1.250.000.000 dollar. Handelaars in Wallstreet zijn van„ mening, dat een snelle overwinning in Korea een einde zou maken aan de nood-herbewapening en het eco nomische leven zou overschakelen op een defensie-bouwplan op lange termijn, hetgeen een herwaarde ring van de noteringen op de ef fectenmarkt tot gevolg zou moeter» hebben. i waren de voorlopers van de veer- tien ton zware projectielen, die Hit ier in de laatste oorlogswinter naar Londen slingerde en waarmee de mens zich wellicht eens van de aantrekkingskracht van de aarde zai bevrijden om andere planeten te kunnen betreden. Dr. Hulst sceptisch „Ik moet u eerlijk zeggen dat ik tamelijk sceptisch sta tegenover die sectie op NaunhoffBourbon, ver telde ons dr. Hulst te Leiden, toen wij hem in zijn woning opzochten. „Tot nu toe heb helemaal geen ana tomische gegevens over de Bour bons. Alleen is er de vooruitstekende onderkaak, maar volgens de be schikbare foto's heeft Naundorff geen Bourbonse kin. Verder zal ik moeten onderzoeken of Naundorff een klewang-houw op zijn schedel heeft Dat is gauw genoeg gebeurd. En dau is er nog de kwestie van de arsenicum-vergiftiging. Op dit gebied zal mijn scetïe niet de minste juridische betekenis hebben, aange zien men in 1904 al waarom weet ik niet Let graf geopend heeft en. men dus met het stoffelijk over schot geknoeid kan hebben. Ook hadden wij nog een telefo nisch onderhoud met de historicus C. J. A. Begeer te Voorschoten, die in deze aangelegenheid een min of meer leidende functie heeft. Wij: „Kunt u ons ook iets naders verteilen omtrent de opdracht van dr. Huist? Acht u het namelijk mo gelijk, dat de identiteit van Naun dorff wordt vastgesteld?" De heer Begeer (verwonderd): „O, maar meneer, er is helemaal geen sprake van een Bourbon-kwestie. Dat Naundorff een Bourbon is staat zo vast als een huis." Wij; „Waarvoor wordt dan het stoffelijk overschot opnieuw opge graven?" De heer Begeer. „Om de doodeen voudige reden, dat het graf verzakt is en nodig gerepareerd moet wor den. Ik heb een vrij groot werk over de Bourbons en over het geval- Naundorff samengesteld; ik wil een en ander nog eens preciseren. Veer tien dagen geleden had ik nog enke le afstammelingen van het Huis- Bourbon bij mij te logeren en toen wij bij het graf waren, zagen wij dat het nodig nagezien moest worden." Bij het graf „Monseigneur Louis." zegt ieder een in het kleine groepje om het graf tegen een gezet heer in bontjas. Met deze titel geeft men te kennen dat men gelooft dat deze directeur van een verzekeringsmaatschappij de echte afstammeling is van Bodewijk XVL Uit het graf rijst moeizaam een loden kist -omhoog. Wij vroegen de heer De Bourbon, die met ontbloot hoofd aan het graf van zijn overgrootvader stond, of hij meende dat door deze opgraving nieuwe feiten aan de historie zullen worden toegevoegd. De heer De Bourbon meende van niet. De kist met de stoffelijke resten is met een begrafenïsauto naar het politiebu reau gebracht. De man, die bij zijn leven geen rust mocht vinden,.om dat hij beweerde* 4 rcchterr op de Franse troon te' hebben, mag ook nu nog niet rusten. ,JWon pêre est a paris Ma mère est Versailles Et mai je suis ici Couché zur de la païlle, en ik, ik lig hier uitgestrekt op stro"».». Het graf van het koningskind Ka- rel Bodewijk dat op stro lag in het vochtig gewelf van de Temple gaat vandaag open. Te Delft de symbolische stad der asylverlemug, want daar liggen de meesten onzer Oranjes, de meest gastvrije oud er- dakverleners onder de Europese vorsten, eeuw-in eeuw-uit Van daag is de steen gelicht waarop staat: „Hier rust Bodewijk XVII, Karei Bodewijk, hertog ven .Nor- rnandië, koning van Frankrijk en Navarre, geboren te Versailles 27 Maart 1785, overleden te Delft 10 Augustus 1845." Twee mogelijkheden Vanmogen is te Delft een graf kelder geopena, die ruim honderd- V|K 33#n geleden werd dichtge metseld; Zii was bestemd om de stoffelijke resten te ontvangen van een vreemdeling, die om 3 uur in de namiddag van 10 Augustus 1845 m het logement van Caspar us Bek- ker was ontslapen. Volgens het re gister van de burgerlijke stand was hij Charles Louis de Bourbon, her tog van Normandië, Lodewijk XVII, HAARLEM Sinds 25 jaar !«ft de nagedachtenis aan dc grote na tuurkenner en natuurminnaar di Jac. P. Thijsse voort in „Thijsse's Hof" te Bloemendaal, een bioemen- en vogeltutu) die midden in het Bloemendaalse Bos 25 jaar geleden gesticht werd bij de 60ste verjaar dag van dr Thijsse en hem als hul de werd aangeboden. Dit feit werd gisteren In Bloemendaal door de Ned. Natuurhistorische Vereniging met een sobere bijeenkomst her dacht in de aula van het .Kenne- mer Lyceum. De viering bestond uit een voordracht van Kees Hana, die aan de hand van een reeks lichtbeelden vertelde van het die renleven in de Nederlandse kust wateren. (Van een onzer verslaggevers) Zelfs de Bourgondische beker, *waar Veere nooit van scheiden kon gaat met zovele andere* Zeeuvr se cultuurmonumenten mee naar Gent om daar in het Citadelpark van 7 tot 23 October te pronk te staan op de tentoonstelling „Zie Zeeland". Dat is wat, want die beker van Max van Bourgocdië, waaruit on langs onze Koningin nog 'n dronk nam, wilde Rockefeller voor 100.000 gulden in de wacht slepen. Veere, neen heel Zeeland zei: Nooit. Maar nu zegt Zeeland ja, op de uitgestoken hand van Oost- Vlaanderen. En heel de provincie van hoog tot laag men moet de Zeeuwen wat dat betreft kennen is in actie gekomen om van de tentoonstelling iets geweldigs te maken. De Belgische en de Nederlandse provinciale overheden staken el kaar naar de kropn, wat de onder- Steuning betreft van de organise rende „stichting Zeeland". Een krachtige steun is ook de kunstenaar' A. W. M. J, Hamma- cher, directeur van het Kröller- Müïl er-museum gebleken. Die, als geboren Zeeuw, zal de Zeeuwse kunst en kunstenaars voor deze expositie bijeen lezen. We noemen Boutens, Jan en Charley Toorop, Carel Scharten, Betje Wolff, Jaco bus Bellamy. Niet alleen hun werk zal het machtige feestpaleis in het Gentse citadelpark vullen. Zeeuw se geschiedenis, architectuur, folk lore, muziek, kortom de hele cul tuur zal daar voor ieder gratis te bewonderen zijn, (Gratis, dat is nu eenmaal vanzelfsprekend in culturele zaken van Belgie). Ook de enorme gobelins, voor stellende de slagen bij Rarame- kens en Bergen op Zoom gaan mee naar Oostvlaandexens hoofd stad. De ruim 800 „voorwerpen" zijn verzekerd voor een totaal bedrag van ruim 5 ton. Dit ter oriëntatie. Een reusachtige reliëfkaart van Zeeland met kerken, stadhuizen, boten én bootjes, boerinnetjes en koetjes vormt'het-pièce'de -insis tence! i 'r*- In het midden i. van-, de .grote zaal is symbolisch de verbroede ring van Zeeland en Oostvlaande- ren weergegeven in een imposant park van dahlia's. De expositie wordt omlijst door de „Zeeuwse dagen". Het orkest van het NIR en Het R'dams Fhilhannonisch orkest ge ven gala-concerten. Zo zal de'Rot terdamse (of eigpnlijk Zeeuwse) orkestleider Eduard Tlïpsêf"Koe- bergs Zeelandia dirigeren.Zeeuwse harmonie-orkesten geven 'n open luchtconcert. Natuurlijk zijn er ook vele lezingen., Verder zullen Zeeuwse paarden spelen pogen een in Vlaanderen verloren gegane folklore te doen herleven met ringsteken en andere ouderwetse wedstrijden. Het moeilijkst krijgen de Zeeuw se reisbureaux bet Alle beschik bare bussen zijn tot de laatste rit van de zestiende dag besproken. Volgend jaar hoopt men in Mid delburg een Oastvlaamse tentoon stelling te kunnen inrichten. Indien de expositie in Gent een succes blijkt, dan bestaat de mo gelijkheid dat de tentoonstelling ook in de vier grote steden van ons land gehouden 2al worden. Dit alles werd ons medegedeeld op een persconferentie in het DEN HAAG, West-Duitsland is thans onze belangrijkste handels partner. Op Jaarbasis berekend heeft onze uitvoer naar. dit land een milliard gulden bedragen. Het is duidelijk, zo deelt de minister van economische zaken in zün memorie van toelichting oP de begro ting voor 1951 mede, dat dit een zeer welkom afzetgebied is voor onze gestegen productie, in het bijzonder op agrarisch gebied. Ook kon hier door de invoer uit dollargëbïeden voor een belangrijk deel op een ^®or ons land gunstige wijze worden verlegd, al kan anderzijds nfct worden ontkend, dat bepaalde nationale industrieën hierdoor in toenemende mate Duitse concurrentie ondervinden. Geen dienstauto's meer voor subalterne officieren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Maandag is bij het Ministerie van Oorlog een bepa ling van kracht geworden volgens welke het voortaan voor subalter ne officieren (luitenants en kapi teins) verboden, is om in het eigen garnizoen voor het lokaal vervoer gebruik te maken van auto's uit de garnizoensgarage. Dit privilege is voortaan alleen weggelegd voor de hoofd- en opperofficieren. De subaltemen zullen voortaan voor verplaatsing in de sector van hun eigen garnizoen, gebruik moe ten maken van een openbaar ver voermiddel of van een dïenstfiets. Koningin en Prins hebben in twee dagen tijds een dubbele Elfstedentocht door Friesland gemaakt. Zij begonnen in Sta voren en eindigden in Lemmer; zij kwamen per Piet Hein en gingen per Piet Hein. Overal was het feest. In Sneek bijvoorbeeld werden voor het Raadhuis ty- pisch-Friese dansen uitgevoerd. Het Interkerkelijk Protestants Zieken hui sbur eau (IPJZ.) de Bond van Pro testants Christelijke Ziekenmnchtmeen, de Bond van Nederlandse Diaconessen- huizen en de Gereformeerde Bond van verenigingen en Inrichtingen van barm hartigheid, hielden gisteren een onen- tenngsvergadenng in Esplanade te Utrecht onder leiding van ds, H J. Dijckmeester. voorzitter van 't LPA.Z. Een aantal sprekers behandelde de moeilijkheden, waarin de particuliere ziekeninrichtmgen zich bevinden. Huns uiaens heeft de huidige gang van "za ken grote onrust verwekt. Hij leidt "tot achteruitgang ep mtemdeLnk tot liquidatie van de particuliere xteken- ïnrichtuigen. onder andere als gevolg van het feit, dat door de eenzijdig door de overheid vastgestelde taneven de fi nanciële positie der ziekenhuizen steeds slechter wordt. Overheldsziekenhuizen wentelen hun exploitatietekort af op de publieke kas, terwijl particuliere zle- kemnnchtingen een beroep moeten doen op «ie offervaardigheid -wan de knog, welke het ziekenhuis heeft opge richt. waarmee, volgens de sprekers in feite een extra belasting wordt betaald- Bij het houwen van een nieuw par ticulier ziekenhuis, zo werd verder ge zegd, wordt door de regering slechts steun verteend door een garantie voor rente en aflossing van ongeveer drie zevende deel der totale bouw en in richtingskosten. het zogenaamde on rendabele deel der Investermgsgelden. Het andere deel moet echter geheel uit eigen bron worden bijeengebracht In verband met de zeer hoge kosten van circa 20.000 gulden per bed Is het Wel- t onmogelijk de voor de nieuwbouw particuliere ziekonhmsinnchUngen benodigde gelden bijeen te brengen. Hiertegenover staat weer, dat nieuwe overheidsziekenhuizen geheel uit de pu blieke kas worden betaald Het IJ1 Z. en de genoemde bonden hebben zich met de besturen en directies van de bij hen aangesloten ziekemnricbtingen be raden over de weg. die moet worden gevolgd om tot een oplossing der moei lijkheden te komen. Men is van mening, dat op korte termijn een "eind moet ko men aan de discriminatie, welke op fi nancieel gebied bestaat tussen particu liere en overheidsziekenhuizen. Even eens dient, zo os men van oerdeel, bij de beoordeling van aajivragen voor de bouw van nieuwe ziekeninnchtingen, behalve met medische en economische factoren, rekening te worden gehouden met de geestelijke structuur van de be volking in het rayon, waarin het zie kenhuis komt. Bij de overheid zullen gemeenschappelijke stappen worden ge daan en maatregelen bepleit om te ko- LEMMER. Het tweedaags bezoek aan Friesland door bet Konink lijk gezelschap is gisteren hier beëindigd. Om kwart voor zes kwam de stoet uit de richting Sneek binnenrijden om zich naar de sluis te bege ven, waar de „Piet Hein" al klaar lag voor de overtocht over het IJssel- meer. Tijdens een kort oponthoud brachten twee duizend kinderen uit de gemeente Lemsterland de Koningin en de Prins een zanghulde. Voor deze gelegenheid had de Friese dichter Fedde Schurer een lied over Lemmer gemaakt, Men was vroeg te Leeuwarden begonnen met een défilé van de stedelijke verenigingen, een keuri ge gymnastiekdemonstratie voor het paleis van justitie en een wel luidende aubade. Daarna ging de reis naar Dok- kum, waar tot hun spijt Koningin en Prins geen gelegenheid meer hadden, zoals in hun voornemen had gelegen, na de voorstelling in „De Harmonie" te Leeuwarden Dokkum's fraaie feestverlichting in ogenschouw te nemen. In Drachten werd een bezoek gebracht aan de industrietentoon stelling, waar Koningin en Prins alle stands bezochten, In één daar van werd haar door een matrassen fabriek de gelegenheid geboden drie matrassen te schenken aan een door haar aan te wijzen instel ling. De Koningin koos daarvoor uit het Beatrixoord te Appelsga. Met Oranje krijt vulde zij, een der matrassen spontaan beproevend, door erop te gaan zitten,-op het voorgelegde bord het adres Harer keuze in. In Beetsterzwaag werd hierna op Harinxma-state, het -buitenverblijf van de Nederlandse ambassadeur Haagse hotel Central fpet de j mcn tot een sluitende exploitatie van Zeeuws-Vlaamse t en to oust ellin gs - j particuliere ziekenïmïchungen en tot leiding onder voorzitterschap van het uit de weg ruimen van obstakels, ds heer C. lijnzaad namens de we"=J. Zpenwen en -mr Cl iTRanmic „nnP van nieuwe en bestaande grote chnste- geeuwen en mi c. d «anens, voor iyke. „dninumciitingcn in a» '".s ae Belgen. I staar. vervangen. Voorts mag- worden verwacht, dat de Staten Generaal een belang rijke wet zal worden aangeboden met betrekking tot kartelvraag stukken. Ten slotte ontlenen wij aan de memorie, dat de personeels sterkte van het-ministerie, die een jaar geleden geraamd is op 6050 personen, thans gedaald is tot 4489 personen, dwz. een vermindering met 26 procent. te Brussel de lunch gebruikt en vervolgens een bezoek gebracht aan het kinderziekenhuis. Vlak voor Heerenveen goot de re gen met stralen uit de hemel, maar gelukkig was het alweer droog, toen de hoge gasten ter plaatse een zanghulde m ontvangst namen. In Joure werd o.m, het Zieken huis bezocht en het onlangs in ge bruik genomen gemeentehuis „He- rema-State", waarna Sneek als laatste plaats de gasten begroette met een dans in Fries eostuum „De Skotse Trije" en een défilé van verenigingen. Huldiging bij 25-jarig Kamerlidmaatschap van ds P. Zandt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Tegelijk met dr» G. Kortenhorst kon de bekende voor mar. van de Staatkundig Gereformeerde Partij, ds. P Zandt, zon 25-jang Ka merlidmaatschap herdenken. Maar in de rookzaal van de Tweede Kamer heeft men beide gebeurtenissen apart gevierd. Niet echter omdat de jubila rissen die politiek inderdaad wel elkanders tegendeel vormen het per soonlijk slecht met elkaar kunnen vin den. Integendeel, de Kath. president Korten horst, sprak zon anti-papistisch mede lid warm en geestig toe. als! vriend. ..Vijanden." zo zei hy schertsend. „vindt men eerder onder degenen die het po litiek met elkander eens zijn. Maar wij zijn in geen enkel opzicht elkanders concurrent. Uw kiezers zullen op mij niet stemmen en het omgekeerde doet zich evenmin voor, zy het dan dat een, enkele maal een vergissing is voorge komen. Denkt U echter eens in. dat er geen katholieken zouden zyn? Uw poli tieke loopbaan ware zander hen on denkbaar. Nadat dr Kortenhorst nog waardering had geuit voor de volharding waarmee ds. Zandt zyn overtuiging had gepre dikt, onverschillig of deze aanhang vond antwoordde de jubilaris, dat 't getuigen voor de waarheid plicht was. Hij kon zich w voorstellen dat niet allen zijn overtui ging konden delen omdat hij vroeger zelf ook anders gedacht had en men toch mens onder de mensen bleef. Me ningsverschil sluit persoonlijke waarde ring echter niet uit. als men zich var. beledigingen weet te onthouden. Hij waardeerde het dan ook zeer. dat zo- velen hem waren komen gelukwensen en besloot met een juichkreet op de vriendschap. Dr. E. van Raalte, namens de parle mentaire pers en mr Schmal, van de „concurrerende" firma: CJï.U. spraken voorts op deze bijeenkomst, welke ds. Zandt met een zegenbede voor allen. Officieel sloot. DEN HAAG. Een krachtige middenstand is voor een evenwich tige samenstelling van de bevol king van groot belang, aldus de memorie van toelichting op de be groting van economische zaken voor 1951, In verband hiermede zal de minister voor het thans aange vangen parlementaire jaar onder meer de indiening bevorderen van een bedrijfsvergimningenwet en TOl wsttetaMWet, die enkele be-1 staanae regelingen zullen moeten j plicht was. Hij kon zich echter best Club Natacioa Berceloua naar ons land Club Natacïon Barcelona een der grootste zwemverenigingen van Spanje zal in de laatste week van October een bezoek aan ons land brengen. De Haagse zwem-en poloclub Zian, die deze tour wat het Nederlandse gedeelte betreft organiseert .zal CNB het eerst ont vangen en wel op Dinsdag 24 Oc tober a.s. in het zwembad de Re gentes te Den Haag. Het program ma vermeldt enkele invitatie zwemnumtners waarop ook Span jaarden zullen starten o.a, de Spaanse vrije-slagkampioen Que- ralt en voorts een v\ aterpolotour- nooi tussen CNB, Zian, HZPC en nog een Nederlandse hoofdklasser. Ook in andere steden m Nederland zal CNB op wedstrijden uitkomen doch waar en wanneer'is nog niet bekend. In recordtijd over Straat van Gibraltar De Argentijn Albertondo heeft een nieuw record gevestigd voor de overtocht van de Straat van Gi braltar (ongeveer 22 km.) door in 7 uur 42 min. van Las Païomas, een eilandje bij Tarifa, naar de kust van "Noord Afnka te zwem men. Hij zette tussen Punta Ciri en Alcazar Sequer voet aan wal. Het vorige record dateerde van 1948 en was 9 uur 20 min. Het internationale tournooi te Londen Gisteren werden de wedstrijden van het internationaal prof. tournooi te Londen voortgezet. Eerste ronde Nusslein (Duitsland) sloeg Maskell (G.B.) 8—1 61. Kwart finales: Gonzales (V.S.) slaat J, de Mos (Ne- deriand) 6—3 6—4. In het algemeen heeft de libe ralisatie van de Europese markt, waarmede tegen het eind van 1949 een aanvang werd gemaakt go^de vruchten afgeworpen. In bet ^bij zonder de handel met België en Luxemburg heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan als gevolg van de verwezenlijking van Bene- lux-accoorden. De verhoogde militaire inspan ning, die ook van ons land wordt gevergd, kan een ongunstige te rugslag hebben op ons levenspeil. Om dit te voorkomen is nodig. dat de arbeidsproductiviteit aanzien lijk wordt verhoogd, In vergelij king roet 1948 heeft 1949 een stij ging vertoond van 12 procent. Dit steekt gunstig af bij België, waar de stijging één procent, Engeland, waar deze 7 procent en Frankrijk waar deze 9 procent beliepen. Ook de uitvoer is in 1949 in ver gelijking met 1948 opgelopen. In het eerstgenoemde jaar beliep deze 142 procent van '48. Dit gunstige cijfer wordt echter afbreuk gedaan, doordat de import eveneens is ge stegen. Uit het voorgaande volgt, dat het streven van ons land. gericht moet zijn op: 1. Opheffing van de handelsbe lemmeringen. 2. Vermindering van de kost prijzen. 3. Verhoging van de productie. Geen regeringsstimulans meer voor montagebouw- DEN HAAG. Het ligt niet lan- ger in de bedoeling van de regering de montage-bouw te stimuleren, al dus deelt het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting mede in zijn memorie van toelichting op de begroting voor 1951. Toch is het gewenst de mogelijk heid open te houden, dat het rijk in bijzondere gevallen. Indien het al gemeen belang op het spel staat, rechtstreeks opdracht geeft, dan. wel stimulerend optreedt door de fi nanciering 'mogelijk te maken vaiï montagewoningen. LEEUWARDEN. Het staat er met de oogst van aardappelen en suikerbieten in de noordwesthoek van Friesland door het slechte weer niet zo best voor. Op de meeste akkers is het onmogelijk aan het Werk te gaan. De arbeiders zakken tot over hun enkels weg in de modder en bet is een onmo gelijkheid, om de producten, waar veel klei aan blijft hangen met paard cn wagen te vervoeren, want ook die zakken weg. Intussen zit ten er nog vele duizenden kilo's aardappelen in de grand. Gangsters in Chicago weer in actie CHICAGO. Een voormalige politie-inspecteur en een openbare aanklager zïj'n door gangsters te Chicago neergeschoten, even voor dat zij rapport zouden uitbrengen, over gangster-activiteit. De 43-jarige Will ie m Drury, voormalig politie-inspecteur en een- verbeten tegenstander van de thans overleden gangster Al Capon e, werd met kogels doorzeefd in de garage van rijn huis gevonden. Tevoren had een vertegenwoordi ger van een senaatscommissie ge tracht een onderhoud met hem te hebben. Kort daarna werd de openbare aanklager Marvin Bas, die inlichtingen over een gangster bende had ingewonnen, doodge schoten. Drury en Bas hadden bei den inlichtingen willen verstrek ken aan oen .republikeinse candi- daat voor de post van sheriff. BRUSSEL Als -gevolg van de hamsterpsychese, die de laatste we ken in België heerst, zal de klein- handelsindex voor de maand Sep- tember een stijging met 14 punten, tot 397 (1939 gelijk aan 100) te zien. geven, zoj wordt verwacht. Om aan deze stijging een halt toe te roepen heeft de Belgische regering thans besloten opnieuw de pnjzencontröle in te voeren. In een heden in het Belgische Staatsblad verschenen ministerieel besluit wordt bepaald, dat het ver boden is goederen ie verkopen, te gen hogere prijzen dan de vastge stelde calculaticprijzen. De Belgi sche justitiële instanties zullen toe zien op de strikte naleving van de ze bepalingen. Tegelijkertijd wordt de bevolking er aan herinnerd, dat iedere winkelier de prijzen op dui delijke wijze in zijn winkel moet vermelden. De minister van Economische Za ken Albert Coppé heeft in een toe lichting op het besluit verklaard, dat, hoewel sommige kringen er op hebben aangedrongen maximum prijzen vast te stellen, de regering deze weg niet heeft willen bewan- ÏÜ1!' ,"Raar België bij een strenge vaststelling der maximumprijzen de wereldprijzen zou moeten verwer pen. zou dit land gevaar lopen van de overige wereld te worden ge scheiden. Minister Coppé wees er op, dat de Belgische regering steeds in contact heeft gestaan met de Ne derlandse redering en geheel in eensgezindheid met deze beeft ge handeld. WASHINGTON Douglas, de Amerikaanse ambassadeur In Enge- ^/>inf5dagavoniI streden. w*rd ««daan door het Witte Huis, kort nadat Douglas ïtamatt had gebracht. Dougla- is afgetre den „om persoonlijke redenen. Waaronder gezondheidsredenen".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3