-VOO R AL VO O R D IE V R O U W WVBERT M Veel rose zal gedragen worden en overal zakken Claudia-serie, recept voor een bestseller Het helpt! Roddelen, een vreugdevolle bezigheid 'p NEEMT ZE IN HUIS DE COMMISSARIS VERTELT DOOR ALS HET WEER LENTE WORDT IN PARIJS De meeste rokken zijn nauw en de kousen bewerkt Misverstand Zielig voor Mary Radio-Programma Minister Stikker naad Parijs KADERT: voorkoming WOEDT: - ter bèstrijding ÏSETEHT: ter versterking Vertrouwensvo luin voor Belgische regering Schumacher houdt! vast aan nieuwe verkiezingen Scwjet-spionnage in West-Duitsland Voorlopig nog geen RTC met de West Kiespijn? Nen Akkertje Spoorwegstaking in Amerika vrijwel 1 geëindigd GRIEP? door h. voordewind Vrijdag 9 Februari 1951 771.jV hier bloeit ergens in Frankrijk een appelboomterwijl er tien /v kilometers verder nog sneeuw ligt. En hier zingt er een vogel, zijn naam ken ik niét preciesmaar het is een voorjaarsvogel, terwtjj de. mensen van mist en regen', moe met griep in bed liggen. En hier wórden voorjaars-modeshows gehouden, voor bezoeksters in dure bontjassen. Geheimen worden onthuld, lente-geheimen, van een appel boom en een onbekende vogel, van lente-haren, lente-maqulllage, van lente-sloffen, snit en hoedjes. Die haren worden volgens Guil- f ïaume, de grote Parijse kapper, j niet te kort en niet te lang, ze moe- t ten het hoofd klein maken en de oren vrij laten. En Christian Dior, i «ie modekoning, wil vo'.strekt niet dat de rouge zichtbaar aangebracht wordt, en Leeft liet overdadige ogenzwart vaarwel gezegd. Want, zegt Christian, de Lente is gelijk een jong meisje. Er. wat is er voor de lijn beslo- ten? Geen comDromittcende r.ew- lock meer. daar ziin ze het allen over eens. De taille od de plaats j waar hii hoort. Renaissance mcu- wen. die op lampions of accordeons gelijken. Strenge mantelpakken. met een rechte rok; asymm trie is I afgelopen. En de lengte voor de japonnen blijft ongeveer gelijk aan j die van deze winter. Veel rose zal er gedragen worden, zwart met ro se. en marineblauw met rose, en zakken, overal zakken. Alwyn zegt 2eifs: Madame U zult bij mijn mo dellen geen tas meer nodig hebber.. Maar dat is natuurlijk onaanvaard baar, en voor de Parisienne, en voor de tassenfabrikant. Borstwydte negentig, taillewijdte vijftig. Schrik niet, als U zelf aan het meten gaat, in die grote mode huizen worden uitsluitend de meest volmaakte mannequins vertoond, dus. een paar centimeters mag het verschil tussen TT en haar. wel zijn! Grote décolletés, dikwijls gedra peerd, maar rond-ruggig- en ma- gere-schouders-vrcuwen moeten in alle omstandigheden toch maar beter bedekt blijven.' De meeste^ rokken zijn nauw, maar iets minder nauw dan het woord aangeeft, of ze zijn wijd, maar dan ook weer iets. minder wijd. dan wijd. En verder worden er rokken onder de rokken gedra gen. en.rokken boven de rokken, en cape-rokken,en rokken: als vlindervleugets, en rokken als kool roet krulletjes, en broek-rokken en rok-broeken, en ook doodgewone rekken maar die, om dat dcodge- T~A IKKE zusje is toch nog ziek geworden. Ondanks het veld bed en de kamer apart. „Ze heeft het?' praat zoontje op een morgen, ,3.4 heeft hét hoor. dat merk je zo." 't Kleine wijfje ligt stil, check to cheek" met de oude bruine teddy beer en wil niet opstaan. Ze hoest niet. -heeft geen vieze neus, maar j ze gloeit. En als we vragen, wat ze voelt, mompelt ze triest: „Weet t -niet." JS -het in je buik?", informeert zoontje, de oud-patiënt, ijverig. „Is het net of daar iets sist. of is Set strak in je hoofd, of voel je rrfc xrt langs je rug?" .VWéet 't niet," prevelt zusje. '„Weet 't helemaal met." «k Denk dat de thermometer er in moet," voorspelt zoontje grim mig. ,/k Denk dat ie bij jou ook in je 1e weet wel moet. Niet gillen, 't valt mee":- „Doe niet zo zot," roep ik. „maak dat kind niet bang. 't Kan best on- ier d'er arm Maar dikke zusje blijft onge- SudOkt. Ze ligt maar met d'er peer en kijkt zoals zieke meisjes op zoeté plaatjes kijken kunnen. Pas na een* stuk asperien op een lepeltje wordt ze .kribbig. .Altijd seurèn," mop pert ze. „altijd, maar zeuren" en duwt de pop met de slaapogen uit ••üed, 's Middags komt de dokter. Eei> .vlotte jongeman, die galant eeri paar prettige dingen zegt: „Wat hei jij mooie krullen" en „hoe heet nnu die leuke beer?" Inmiddels opent „hij- z'n tas, pakt van alles, zet een Buppt bril met een lampje op z'n hoofd cn kijkt in. zusjes keel. „Rood," praat hij,„natuurlijk Hij1 schrijft eeh recept en stapt op. I want het is druk. Als ik terug kom in de kamer zit j dikke zusje ontredderd te huilen. „Laat maar," doet zoontje dat óp j het voeteneind zit, gewichtig. „Ze het me net bekend. Mam. Ze denkt dat de dokter een brandje in :"d'ér keel gemaakt heeft met die elektrische' 'bril. Gewoon een mis- - verstand, Wat móet je daar nou aan \d oen I" De Notre - Dame in^ éen le nte - feestkleed van ontluikend zacht- .- groen. wone buitengewoon te maken, van boven tot onder geborduurd rijn Sommige hebben ook een veren garnering en voor de sport: die dat vereist komen ze niet verder dan de knie, om te dansen reiken ze tot de enkel. En overal witte, rokken van onkreukbare stof, zodat je al tijd er uitziet of je net uit een doos je komt, en voor de avond en dat is het nieuwtje van het seizoen rokbroeken van zware crêpe de chine. En dit alles sluit zich om benen die met volmaakte kousen zijn bedekt. Kousen waarvan de hielen zijn bewerkt, en gouden! kousen, en kousen zonder naad en zonder Mei. en ook kousenals handschoenen, dus voor iedere teen een aparte ingang. En met pijltjes, die dat volmaakte been dan» nog eens extra onderstrepen. En schoenen met dikke baby-Lodewijk de Vijftiende hakken, en andere met potlood-hakken, fijn en heel recht. En overal en altijd escarplns, voor kleine voeten zelfs in rose, met een bijkleurende tas. Veel grij ze en lichtbruine schoenen ook. En wat tot slot de stoffen be treft: taffetas, fragile zijde, die als een wolk het vrouwenlichaam om floerst, lichte tweedstoffen met bij na onzichtbare strepen of in tegen stelling hiervan enorme ruiten, im- primes, waarop groenten en vruch ten afgebeeld staan, orgacdi's in kleuren van een Hollandse ontbijt koek, verder blauw, grijs, beige en rood. En dan de onvolprezen shan tung. die iedere vrouw zo graag draagt. O. en niet te vergeten het hoedje, het hoedje van Parijs, dat een deel van het voorhoofd bedek ken zal. De. ranotiers hebben de vorm van een boot en Claude Saint-Cyr heeft een gele panama hoed gecreëerd dit- omboord is met zwart fcandfluwecl, en waar een lichte voilemetstipjes bij gedra- gen wordt, de zogenaamde „voüet- te, mouchetée de noir". Alles heel j gewoon nietwaar? Maar het onge wone aan dit hoofddeksel is-, dat het de vorm hfitft van éen schip met stuurboord op de juiste plaats, dat dus rechts gedragen wordt. Als net nu maar niét te veel gaat 'waaien dit voorjaar, want dan moet de charmante Parisienne die zich een dergelijke hoed heeft aan geschaft,haar hoofd van rechts naar links draaien. Waarvan ze daarvan geef ik U de verzekering helemaal nïet houdt! JOSEFHA MEKDELS WE leven in een tijd van recep- hevallmgen en versterven: ze zijn ten. Niet alleen voor eten, ge- zo akelig keurig aan.mekaar gere- zonaheid en kleding, maar van gen en samengevoegd. Er is zo hele- receptcn op elk gebied. Recepten I maal mets vergeten van wat Elke voor schoonheid, voor churrae, voor -succes. Voor; het. beheer sen. van kwade eigenschappen, en voor het het ontplooien van geniale. "Voor het kwijtraken van pukkels en het verstrikken van. mannen.. Voor geluk zelfs.' Ook van de schone kunsten heeft het recept zich niet verre gehouden. Men: hoeft zich niet meer wanhopig af te vragen „Hoe leer ik piano spelen?", „Hoe leer ik weven?": het re cept ligt klaar. Iets aarzelender is de bereidheid van het recept om een journalist of .een croo ner van Ute maken,; en naar ik meen ontbreken tot op he den de standaardw erken die U succes als componist of roman schrijver verzekeren. Wat niet wegneemt, dat er lieden zijn. die op deze olympische gebie den hun eigen weg tot de glo rie wonderwel gevonden heb ben; Vooral waar het de best-seller betreft hebben diverse lieden al heel best begrepen, waar hun voordeel lag. Sinds „Gone with the Wind" verscheen er bijvoorbeeld een serie heldenverhalen, op gelijke leest ge schoeid. waaronder .Amber" en „De Prins der Vossen" het leeuwendeel in de auteursrechten opeisen. Maar ook de gewone familieroman, ont daan van het goud en brocaat, het gif en de pest, de intrige en de ro mantiek ..der historie, kan altijd ;zeker zijn van een goed afzetgebied. En bet is Rose Eranken. geweest die snapte, dat de vrouwen, van deze wereld graag iets gewoons en ge zelligs zouden willen hebben. Iets normaals, aardigs en prettigs, in veel vervolgen.Een. Odyssee yan Mien-van-hiernaast, een Ilias van mezelf-op-z'n-best, een lach en een traan, een spannïnkje en een ril- linkje, allemaal in het gewone, in het nette, in het bereikbare. Het is dit recept yan een vleug je van dit en een pietsie van dat, van een weloverwogen opzet en een berekend effect, dat de Claudia- serie zo'n onnavolgbaar succes be zorgd heeft. En al heb ik niets tegen een Cliéntèle-service, en al dwing* een dergelijk straf initiatief en zo'n psychologisch juist inzicht in de behoeften, van de mensheid een on willekeurig respect af: het is jam mer, dat het er althans voor mijn gevoel zo bovenop ligt hoe hier gerekend, gemengd, geroerd en ge bakken werd. Hoe de pan even van het vuur werd genomen om nog een enkel ingredient je toe te voegen, om wat te binden of aan te lengen, cn hoe zorgvuldig het geheel ten slotte in de oven werd gaargesud- derö. Al die gelukjes, ongelukjes, Adoertertué (I.M j Geef Uw keel het beste:Gebruik dage lijks Wybertjes ter voorkoming van hoes! en keelpijn;., en vooHrisse adem. Alléén in dózen 32, 45 en 70 cent Ook verkrijgbaar iVvybcrl met menthol Vrouw Wil Horen, en het Oeuvre is zo griezelig goed geschikt als film-manuscript Nee, geef mij maar het sentimen tele hart van „Gone with the Wind" of de opgelegde verlekkerdhèid van .Amber", in plaats van de „preten tieloze eenvoud" van de Claudia- serie. En geef mij maar liever een onhygiënische zuurstok van de ker mis, dan een snee synthetisch brood met r.amaak-gehakt MARJOLEIN DE VOS. Eerlijkheid.niet bestand legen 5 dollarverleiding DE barometer van New York'i eerlijkheid staat, tot nu toe, op 40 :■*:*-.-" -■■■ Verslaggevers houden zich hier op het -ogenblik mee beiïg. Deze proefneming begon .vlak voor Kerst mis om te zien of er werkelijk een Kerst stemming in de harten van de. New Yorkers aanwezig was. Een jonge ver slaggever van een van de grote kranten „verloor" op sen dag tien Bijbels; In ieder Bijbel had hij een biljet van 5 dollar ge daan, plu? een brief aan een denk beeldige „Mary", een H.B.S. meisje die in moeilijkheden verkeerde. HU „Verloor": zijn Bijbels op een Dins dagavond en ze waren, alle tien en kele minuten later weg. Een man, die de Bijbel in.-een van de grote buslijnen gevonden, had, bracht hem terug aan de afdeling gevonden voorwerpen yan ac bus Company, maar behield de vijf dol lar! zelf. Waarschijnlijk weigerde hij daarom zijn naam en adres achter te laten. Vier mensen waren zo diep onder, de indruk yan de brief aan Mary" dat zij het ;geheei binnen een -ur aan hét. Bureau van /- Gevonden Voorwerpen terug brachten. Do brief begon, met; „Lieve Mary. Ik ben zo bly dat je nu weer naar school kxmt gaan. Deze Bijbel lijkt mij het meest geschikte cadeau voor jou. Ik sluit er nog 5 dollar bij in. Die weet jij zeker goed te besteden. Ik wou dat ik je meer - kon sturen, maar dat is op dit ogenblik beslist onmogelijk. Misscnien kan ik later meer doen om je te steunen. Be-waar deze Bijbel goed en lees er veel in, dan zal je leven goed wor- den." De vijf dollar waren in de enve loppe gedaan. De vier erlijke" New Yorkers mochten alk beloning de Bijbel én de 5 dollar houdèn en kregen bo vendien. twéé bioscoopkaartjes cadeau! - De eerste 'van de vier was een zestienjarig schoolmeisje dat 's avonds als verkoopster in een modezaakje werkt. „Ik vond het zo zielig voor die Mary en, het is geen seconde in mij opgekomen, pm het te. houden,?.-.zei, ze.j'; -I De tweede was een vierendertig- jarige treinconducteurj die zijn vondst in een openbare telefooncel van eer. station deed. Zijn antwoord was: „Ik zou zoiets Met graag op mijn geweten willen hebben. Het is een spiksplinter nieuwe Bijbel en ik begreep dat het een. belangrijk ca deau voor die Mary; moest zijn." De derde vond zyn Bijbel ook in een telefooncel. Een soldaat die de - vierde was, vertelde: „Ik. begreep: uit de brief dat het voor een schoolmeisje was. Ik heb mijn Bijbel verloren toen ik in Japan onder dienst was. Zij heeft die Bij*bel nu harder nodig dan ik dacht ik zó." Van de zes andere „verloren" Bij bels is" nooit een woord gehoord. Ze kunnen nu nog teruggebracht wor den. En daarmee zal het percentage van de „eerlijke" New Yorkersvstij- genï .BECCY -W ZATERDAG HILVBRéhML'1. 402 Hl. VAHA;.l!oo Nieuw* 7.15 Gramsnuslek 5.00 Nieuw» erv weerberichten 8.15 Gra* mofoonmuziek 8J8 ,Ond«r ona gezegd" 8.23 Orgelspel 8.43 Gram.muziek 9.00 idem (fl.30-~9.35 Waterstanden). VPRO: 101» „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie «0.05 Morgen wil ding. VARA: 10,20 Voor de arbeiders in de continubedrijven ti.30 Vtool en piano 12.00 Gram.muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingsn 12.33 Lichte muziek 13.00 Nieuwa 13.15 Metropole-orkest en soliste 13.50 Gra- moloonmuziek I3.0Q Voor de jeugd 14.30 Amusementsmuziek 1S.00 Boekbespre- king - £5.15 Gram.muziek J3.45 ..Van de wieg tot het graf", canaerie 15.09 Ka- merorkest 10.35 Het eerste lustrum van de Partij van de Arbeid DOS Gram. muziek 17.15 Voor de jeugd 17.43 Sport- repomgc is.OQ Nieuws 1815 VARA-Va ria 18.20 Gram.muziek 18.30 Volksmuziek 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: „Pas- se par tout", causerie £9.40 .Joseph in Dothan", causerie 19J55 ,J3eze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Ac tualiteiten 20.15 Gevarieerd programma 21.15 Gram.muziek 21,43 Socialistisch commentaar 22.00 Instrumentaal sextet 22J5 „Onder de pannen", hoorspel 22.45 Accordtonmuziek 23-00 Nieuws 23.15— 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Oebtengj'roftas- tiek 7-30 Gewijde muziek 7,45 Morgen gebed en liturgische kalender 3.00 ■Nieuws en ^weerberichten 8.15 Amuse mentsmuziek s.OO Voor de huisvrouw 9.40 Cramunuziek 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram.muziek 11.00 Voor de zieken 11.45 GrarcunuzieK UJ0 ,Als de ziele luistert; Vasten, het oude gebruik ln de nieuwe tijd", causerie 12.0<j Angelus 12.03 Gram.muziek ,12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingenl 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13,20 Amusementsmuziek 14.C0 ..Wij ma ken 'n Paasgroep" 14.10 Gram.muriek 14.20 Engelse les 14.40' Amateursuitzen- ding 15.15 Kroniek van letteren cn kun sten 15.50 Gram.muriek 1630 „De Vlie gende Hollander", causerie 16,30 „De Schoonheid van het Gregoriaans" 17J0 Voor de jeugd 18.00 Filmmuziek 18.15 Binnenlands overzicht 1835 Sportrepor- tage 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse defensie" 19.90 Nieuws 19.15 „Dit is leven", causerie; Actualiteiten; Sport 19.27 Orgelconcert 19.52 Journalistiek weekoverzicht 20.00 Nieuws 20-05 Radioschaakwedstrijd Ne derland—Noorwegen 20.06 De gewone .man- zegt er 't zijne van 20.12 Grain.tnu- ziek 20.15 .JJchtbaken" 20,40 „Steek eens op. Heren" 21.00 „Uit het dagboek van een dorpspastoor", hoorspel 22.00 Amusementsmuziek 22.30 Wij luiden de Zondag lni 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto 23.22~-24.0G Maastrichts Ste delijk orkest. Koren en solisten. ENGELAND BBC, Home Service. 350. m. 13.00 Gram.muziek 13.25 „Have a go" 1353 Weerberichten 14.00 Nieuws 14.10 Gram.muziek 14.40 „Bandsmen of to morrow" 15.10 Orgelspel 15.30 Schots trkesc 16.40 Reportage 17.35 Pianorecital 18.00 Voor de kinderen 18.53 Weerbe richten 19.00 Nieuws 19.15 Sport 19-30 Gevarieerd programma 20.15 Interviews 20.45 Pariemènts overzicht 21.00 ..Music Hall" £2.00 Nieuws 22.15 Hoorspel 23.45 Avondgebeden 24.00OJ-j Nieuws, ENGELAND Light Vrusr.-unme. 247 en 1500 ra. 32.00 Hoorspel 13.00 Parlcments-over- zicht 13-15 Lichte muziek 13.45 Sport 14.00 Orgelspel 14HQ BBC West of Eng land Light Orchestra 15-15 Dansmuziek 16.00 Militair orkest 16.45 Reportage 17.45 Lichte muziek 18.00 Filmbeschou wing 18.30 Sport 19.00 Jazz Club 19.45 Causerie 20.00 Nieuws en radio-journaal 20.25. Sportpraatje 20.30 „International Quiz" 21.00 Boekbespreking 21.15 Geva rieerde muziek 22.00-Orkestconcert 23.00 Nieuws 23.15 Populair concert 8.15 Gra- mofoonrmiriek 0J6—1.00 Nieuws. BRUSSEL. V 324 sL: I1.4Ö Gramunuziek 12J2 Zigeuneror kest 13-00 Nieuws 13.15 Vlaamse liede ren. 13.30 en, 14.00 Gram .muziek 15,00 Accoröeonmuziek 15,15 Jazzmuziek 15.45. Accordectnmuziek 16.00 Mannenkoor 16.15 Fluit en piano 16.40 Mannenkoor 17.00 Nieuws- 17.20 Gram.muziek 17.30 orgelconcert 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19,30 Zartg en piano 19.50 Radiofeuilleton, 20.00 Gram.muziek 20.45 Lichte muziek 21.15 Actualiteiten 21.30 Gram.JTUiziek 22.00 Nieuws 22.15 Ver- zoekprogramma 23.00 Nieuws 23.05 er 23.30—24.00 Gram.muziek. 484 m.: fl. M.j Advertentie (LM.) HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akkcr's Klooslerbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand- wondenf, voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook Jals wrijfmiddel bij rhéumatiek. spierpijn en lendenpijn wordt Akker'a Któostïvbalsem al dtïe geslachten tang- geprezen met de wootdert: „Geen goud zo goed" 2ÜTET LEVEN is een ramp met veel troost, la- /I ten we het daar maar óp houden, dan valt het Gtiyd nog een beetje mee. De troost bestaat in cliocolade-biseuitjes, kleine kinderen-, Johan nes Brahms en roddelen. Bij sommige vrouwen, de lijn-bezeten vrou wen, vallen de chocoladebiscuit je s ook nog af. Maar roddelen blijft altijd, dat is 'n vreugdevolle bezigheidniet aan leeftijd of stand of lijn ge bonden. Men kan er lang over kibbelen, of rod delen een specifiek vrouwelijke bezigheid is-, Wij vrouwen beweren namelijk van niet en zij mannen beweren van wel, en met uolmaafcte ze kerheid pijststetten tuie gelijk heeft, kan menniet. Maar hoe het ook zfj, het komt me voor, dat mannen or niet dat hooggestemde genot uithalen, wat er inzit. Zij kunnen het roddelt je niet zo savoureren als wij, dat is bepaald een lacune in hun levens kunst. Hoe gezelliger de kamer, boe dieper de stoel, hoe geuriger de narcissen op de tafel, hoe lékkerder het roddeltje, en hoe.verfijnder ook. Want er zijn natuurlijk verschillen en nuances. De grofste soort: „Zie jo die, dat is de vrouw van Kolen- bonk er, ze zeggen dat die.... nou je begrijpt het wel...." bij dat soort hoeven we niet eens stil te staan. Nee. er is een. soort roddelen, waaraan leder zich met vreugde overgeeft: „Wat vind je van Em mie? Ik moet zeggen, ik mag haar dolgraag hoor, Üc ken haar al jar én en 't is een schat van een meid maar, zie je, ze is niet héle maal eerlijk.,.." Het is heel akelig, heel pijnlijk en moeilijk om dit aan Emmie in haar gezicht te zeggen, maar als ze ér niét bij is. wórdt het zo gemakkelijk en zo plezierig bij de thee en de sigaret. De nobelste vrouwen doen dit cit doen het met smaak. De nobelste vrouwen ziin ook. blij .ais ze een nieuwtje heb ben. Ze rekenen bij wijze van spre ken al uit: Vanmiddag komt Loes, wat heb ik haar. aan te bieden, 's kijken, pórt* krakelingen en de echtscheiding van Tine. En altijd komt er In zo'n gesprek voor: Zeg. ik wou je iets vertellen maar je mag het volstrekt aan. nie mand zeggen, kan ik daar van op aan? Natuurlijk zegt de ander, vertel. eens gauw! - En die ander, opi haar beurt,is zo gelukkig met het roddeltje, dat 2e het als een bosje tulpen gaat aanbieden aan een derde: Maar zul je er vooral metniemand verder over spreken? Totdat het nieuwtje in een grote kring weer terugkomt bij nummer één, die dan veront waardigd is.- -. En waarom?; Een tuinman, die spinazie zaait wórdt toch ook niet boos als de spinazie .opkomt? Ik heb eens een vrouw gekend, die nooit een kennissen-nieuwtje vertelde, die nóóit een aanmerking had achter de rug van haar schoon zuster en die nooit een géheim dóórvertelde; Waar ze is gebleven, weet ik niet; Zij moet wel gebarsten zün, want dat houdt- geen vrouw lang uit. ANNIE M, G. SCHMIDT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Stikker had vanochtend een bespreking met de formateurs voor hij om half twee met de trein naar Parijs vertrok, waar hij in het kader van de OEEC ■besprekingen te voeren heeft. Ket voo:rnemen. is. dat hij Zondag in de namiddag in Den Haag zal terugke ren. Hiermede is de juistheid beves tigd van het geuite vermoeden, dat hij binnenkort wel eens naar het buitenland zou moeten met het oog op zijn internationale functies. Op het ogenblik moge hij dan ten on zent demissionair bewindsman zijn, hij is minister van buitenlandse za ken, en als zodanig zag hij zich des tijds met de Junctie.- van voorzitter van de O.E.E.C. en de daarmee sa menhangende werkzaamheden, waar onder die van politiek bemiddelaar belast. Zolang hij zijn post op het Plein bekleedt, gaat dat alles door. (Van onze correspondent te Brussel), BRUSSEL. De Belgische! Ka- mer heeft gisteren de door de rege ring getro.fen maatregelen tot uit- sluiting van communistische amb tenaren uit de staatsdiensten aan vaard. Een door de. katholieke frac tievoorzitter ingediende motie van vertrouwen werd goedgekeurd met alleen, de stemmen der katholieken voor, terwijl socialisten, liberalen en communisten tegen stemden. Volgens enige Brusselse bladen bereidt de. regering thans ook een wetsontwerp voor, dat beoogt haar bijzondere volmachten te geven voor het geval ernstige, internationale omstandigheden daartoe aanleiding geven. BONN. In politieke kringen is hier Donderdagavond vernomen, dat de leider der West-Duitse sociaal democratische oppositiepartij, Schu macher, in een brief aan bonds kanselier Adenauer opnieuw als 2ijn mening te kennen heeft gegeven, dat slechts een na nieuwe algemene verkiezingen gekozen parlement kan beslissen over de vraag, of West- Duitsland militaire eenheden zal bijdragen voor de verdediging van, West-Europa. HANNOVER. Het persbureau van de West-Duitse sociaal-demo cratische partij verklaart over do cumenten te beschikken, waarin de richtlijnen vervat zijn voor cont- munistische agenten in West-Duits land. Zö zouden opdracht hebben:, actiegroepen van zes man te vor men en te rapporteren over alle versterkingen der geallieerde troe pen en politie in hun district. Zij zouden voorts inlichtingen moeten versterken over troepenbewegingen, plaats van legering, bewapening en. de hervatting der Duitse bewape- ningsproductxe DEN HAAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan de aanvang van de Ronde Tafel-con- ferer.tie met de West, waarop de definitieve regeling van de staat- kundige verhouding tussen Neder land en de overzeese rijksdelen zal worden vastgesteld, niet voor ,da tweede helft van het jaar woraen 'verwacht. - r •y .Advertentie': (tM) 'f NEWYORK. —'"Tn - verschillende plaatsen," zoals Chicago. 'Denver, Los Angeles .en. Minneapolis, is de tien dagen oude staking van rangeerders .geëindigd. De arbeiders gaan" btf duizenden weer aan het werk. Men gelooft, dat de staking vandaag la ter op de dag geheel tot het ver Ie der. za! behorem Deze ontwikkeling volgt op een ultimatum van de minister van het Leger, die op. verzoek, van. jjxeaident T rum ar. in de staking heeft ingegre- pen. De arbeiders waren voor de keuze gesteld tussen werken cn ont slag. Nederlanderschap voor Strasburger DEN HAAG By de Tweede Kamer is een tweetal naturalisatie- ontwerpec ingediend. In een daar van wordt voorgesteld.de hoedanig heid van Nederlander' te verlenen aan Leopold "Karl Stratebiirger; ge boren te Bamberg (Duitsland), cir cusdirecteur, wenende te Hilver sum. Strassburger woont sinds 1935 in ons land. Gedurende de oorlóg heeft hij vervolgden geholpen. i.s Advrnentle L M.) Mijnb»rdt'» Grieppogdcrt. Poos 49: ct» 38 Maar geen succes. De volgende avond weer. Alle café's en terrassen waren dicht bezet Weer nam het meisje alle dameshoeden terdege op en. waarachtig, toen zij daar een paar uur rond had gescharreld, kreeg zij het verloren schaap in het oog. Maar.de vrouw, die het op dat ogenblik droeg, was niet degene, die öe vorige dag bij haar in de winkel was geweest. Zij schoot nu een agent aan en vertelde hem het geval, waarop deze de draagster van het hoedje naar de herkomst er van vroeg. „Gekocht van een vriendin," luid de het antwoord. „Zo? En van welke?" Dat wist deze dame op dat mo ment niet. Zij kende die vriendin alleen bij haar voornaam; verder niet. „Wanneer hebt u dat ding van baar gekocht?", wilde de agent we ten- „O, al zo lang geleden; dat weet ik niet precies meer." „Nou, gaat u dan maar eens even mee; dan zullen wij dat wel eens uitzoeken." En op die manier belandde de vrouw Tan het posthuis Rembrandt- plein, waar haar geheugen al gauw wat beter werd. Zij herinnerde zich nu wel verschillende bijzonderhe den over die vriendin; ja:wist zelfs haar adres. Het was daar vlak in de buurt. En toen was het zaakje gauw be keken. De agent trof de gezochte juffrouw thuis, die terstond door het verkoopstertje pertinent werd herkend. Het hele zaakje kwam nu naar het bureau Stadhouderskade en werd daar verder afgehandeld. Ik bekeek het gestolen hoedje en begreep, dat de rechercheur geen kans gezien had, om van zo'n hand jevol lintjes en strikjes een behoor lijke omschrijving te geven. Dat zo'n geval nog zoveel geld moest kosten, was mij oolc niet duidelijk. Maar dat het winkelmeisje ln staat was ge weest, om daar op dat plein dat ding uit zoveel honderdon van dat soort maaksels te herkennen, ging helemaal boven, mijn pet. Ik maakte haar dan ook mijn compliment en verzekerde haar, dat als zij nog eens aanvechting zou mogen krijgen om bij de politie te gaan, zy stellig op mijn medewerking kon rekenen. „Nee. mijnheer, daar voel ik niks voor. Ik blijf maar liever achter de toonbank. Maar ik - verzeker u, dat mij zo Iets geen tweede keer over komt." En in bet bezit van haar hoedje verliet dit pientere ding tevreden het bureau. Al is dus Amsterdam wel - een grote stad. iemand, die een of an dere streek haeft uitgehaald, moet er toch niet te vast op rekenen (ook al 15 het niet direct de politie, die hem op de hielen zit), dat hij nooit op de een of andere manier in de gaten zal lopen.. "Dat ondervond niet alleendie dame van dat hoedje, maar op ze kere dag bok een' jonge vrouw, die in een tramwagen van een tegen over haar zittende vrouw de. vraag tc horen kreeg: ..Zeg. wanneer, kom jij jé kind eens terughalen?" De aangesprokene deed erg ver baasd en vroeg waar baar overbuur het'eigenlijk over had. „Ja, dat zul jij niet weten,", was het antwoord. „Doe maar niet zo ou- bent daar teen Levallén. En toen het kind een paar maanden oud was, ben je met de noorderzon vertrok ken en liefje je kind bij .mij ach ter." Maar de jongedame hield zich goed en maakte lachend een toespe ling op het gezichtsvermogen •-van de vrouw, die inderdaad onbehoor lijk scheel zag. Maar deze gaf geen krimp en begon het geheugen van het meisje op te frissen, door aller lei bijzonderhedenover het. geval op. te halen, -. Het trampubliek was natuurlijk een en'al oor. Maar bok een recher cheur, die toevallig op het achter balkon stond, had belangstellend meegeluisterd. Bij de volgende halte maakte hij zich bekend en ver scheen even later bij mij aan het bureau, in gezelschap van de beide vrouwen. Hij' deed mij .verslag en ik begon met het verhoor van die ka- m er verhuurster., v Zij herkende n.ij direct en ik baar. want ruim éen jaar geleden was zij bij mij geweest en had toen het vol gende verhaal gedaan: „Kt; woonóp de' Prinsengracht en verhuur daar gelet bij nozeL Ik herken je wel. al is het bijna een jaar geleden. Jij hébt des tijds een kamer bij mij gêhad en kwam er een jong meisje wonen; zo op het oog een fatsoenlijk ding. Niet iemand uit „het leven" 's Morgens tegen negenen ging zij de deur uit en omstreeks balfzes was zjj weer thuis. En ook 's Dachts was zij gewoonlijk op haar kamer. Wel kreeg ze soms bezoek van een oude kerel; oen beetje een verlopen sujet. Ik begreep natuurlijk wel, dat dit geen zuivere koffie was, masr wat ging het mij verder aan. Ik kreeg cp tijd mijn geld èn had ver der geen last van dit stelletje.'Een enkele keer bleef die man daar ook .iWordt vervelen iSiSJis

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 5