W Authentieke humor en een afkeer van dogmatiek DE LIMBURG ARRIVEERT OP HAAR EINDBESTEMMING Bent U te klein, te lang of te dik?j Zeelieden over hun werk JOSEPHA MENDELS' BOEKEN Comité van Actie Rijnvaart wil een vrije Rijn Zeeuw had pseudo-middel tegen pseudo-vogelpest tt! Woensdag 9 Mei 1951 ^5 Colombo, stad met oud-Hollandse huisjes Na een jaar kunnen de resultaten dan vergeleken ivorden met die van nu Prof.v. d. Broek opent „Goede Vormgeving" Nu als oplichter voor de rechtbank Piano-recital in Asker c til WSÈIËMm i -0 Kapitein Van Barken <8 met zijn schip de Limburg de wereld rond gevaren en iu de eindhoven Calcutta aangekomen. Van deze plaats uit schr(j/t hij ons een brief over het laatste deel van. de reis. W(j mochten eveneens een brief ontvangen van kapitein B. Blok, gezagvoerder op het stoomschip Samarinda van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd, dat op het ogenblik vaart in de Java Pcdficlijn of wel Jan Ple- nerlijn zoals de zeelui hem noemen. Eigenlijk was het niet de bedoeling van ka pitein Blok. dat de brief voor onze lezers zou wor den gepubliceerd. Hij be looft ons een reisverhaal in de naaste toekomst te stu ren en geeft ons daarbij de redenen op, waarom hij niet direct aan ons ver zoek kun voldoen. Omdat juist die redenen weereen typische kijk geven op het zeemansleven, laten toe zeggen J op de minder prettige kanten er van, halen we toch enige ge deelten uit kapitein Blok.'* epistel aan. Hij schrijft o.m., ^dat ons verzoek juist - te laat gekomen was. Had ik Uw brief In Ameri ka ontvangen, aldus gezagvoer der Blok, dan, zou ik zeker ge durende de lange Oceaanreis tot het schrijven t'an een brief zijn gekomen. Doch zodra het schip zich op de kustreü bevindt, zoals met ons nu het geval is, ts er niet veel tijd en animo voor. Iedere haven brengt weer zijn zorgen en _zijn werk mede. Bo vendien zijn de taerkamsfandtg- heden in het Oosten en daarbij bedoel ik vooral in de Indonesi sche havens zodanig, dat van iedereen het uiterste wordt ge vergd. Voorts is het warm .op het schip, zodat een ieder na ge dane arbeid de haopstnodige cor respondentie, het zij de zakelij ke, hetzij die met. de familie, afhandelt en dan zo vlug moge tijk aan dek gaat zitten om wat verkoeling te zoeken. Ik herhaal nog eens, dat ik bij een volgen de Oceaanreis een poging zal wagen! Aldus schreef kapitein Blok ons uit de Perzische haven Basrah, liggende aan mogelijk net heetste stukje zee. dat er op de wereld te vinden Li Op haar tocht rond de wereld passeerde het «r. Limburg ook het Panamakanaal. Van de brug af maakte een der opvarenden, deze foto van het smal HET eerste boek van Josepha Mendels „Rollen en R a lie n" (1947) was in vele opzichten ëen verrassing, omdat een overbekend thema de jeugd van het gevoelige, fantasie-rijke meisje In het ongevoelige provinciale milieu op een heel persoonlijke manier werd beschreven. Zij bezag die jeugd met een volkomen beheerst pathos en met een humor, die soms te bizar, soms te opzettelijk en daardoor wat „flauw" uitviel, maar die toch altijd authentiek aandeed. Het meisje ..Rolien'' bad sinds haar vroege jeugd een. afkeer van de mannen in haar omgeving, te beginnen bij haar vader en een ze kere voorliefde voor haar moeder, voor een onderwijzeres en voor eek* jaatisiBiaer; as*-.*.:*Htardammts Van Kranenburg in bet Rosaliahuis De firma Van Kranenburg be gon in 1923 met vjjf personeels leden ia'een pand aan de .West Kruiskade met het. importeren van machines en gereedschappen. Al heel spoedig breidde het bedryf zich uit en in 1930 werd de zaak verplaatst naar de Graaf Floris- straat De omvang van de te im porteren machines nam ook meer toe en sinds de bevrijding heeft Van Kranenburg ruim 200 mobile, kranen uit Engeland, ^ingevoerd, die over het genelc iahd zijnge-1 distribueerd. De dertig jaar lange ervaring op het gebied van zandstraalinstalla- ties heeft het mogelijk gemaakt, dat de firma Van Kranenburg deze installaties naar eigen ideeën en te keningen kan laten vervaardigen. Er was dan ook alle reden tot vreugde, toen gisteren de deur van het nieuwe bedrijfspand in het Rosaliahuis aan dc Leeuwenstraat 19 (achter het Beursgeoouw) ge opend werd. Ten eerste, omdat na een verblijf van ruim twintig jaar het benauwende pand aan de Graaf Florisstraat ontruimd kon worden en ten tweede, omdat in deze hy permodern ingerichte ruimte een fraaie showroom kon worden afge scheiden. De talrijke bloemstukken en de druk bezochte receptie wa rm dc beste bewijzen van het gro te medeleven dat de firma aller- wege mag ondervinden. Het per soneel had tevoren in een intieme bijeenkomst de directie een ge- zandblaasd raam aangeboden, waar in alle facetten van het bedrijf tot uiting komen. OVERSCHiE De plaatselijke Harmonie heeft gedurende de feestdagen van vorige week een collectie gehouden voor het instrumentenfonds, die f. 513.— opbracht. CALCUTTA, 27 April 1951 Wij gaan verder met onze reis rond de wereld! Van East London werd gevaren naar Durban. Dit is een grote, mo derne stad met wolkenkrab bers eh een prachtige boule vard, waar het ene grote hotel naast het andere staat. Durban wordt druk bezocht door tou- risten, die van daar uit tochten maken naar het Paul Kruger- park, het Zulu-reservaat en de Victoria-watervallen. Zowel in East London als in Durban heeft het voetbalelftal van ons schip wedstrijden gespeeld te gen clubs van Engelse schepen. Net als bij de K.N.VJ3. hebben we ook aan boord van ons schip een elftalcommissie! Alle gespeelde wedstrijden werden op één na verloren. Passagiers, vergezeld van opvarenden, die vrij van dienst zijn, trekken met ons elftal mee om het aan te moedigen. Te Durban ziet men nog veel ricksja's, lichte karretjes op twee hoge wielen, voortgetrokken door fantastisch uitgedoste Zulu's. Voor al hun hoofddeksel trein, de ann- Geduldkarweitje aan dekboots man J. Ommering bezig met het af bikken van verfwaaronder zich roest heeft gevormd. I (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Op een vergadering, die hier gisteravond belegd werd door het Comité van Actie Rijnvaart is voorgesteld na ook eens een jaar terng te keren tot de onde toestand, van vrijheid op de Rijn. Dit nadat de voorzitter van het Comité de tegenwoordige situatie had geschetst en daarbij vooral het standpunt van de minister van Verkeer en Waterstaat en van de Party van de Arbeid. In zfln betoog bad hü de resultaten ge schetst, die tot dusver volgens de thans gevolgde methode bereikt waren. En tegenover deze „povere" resultaten, zoals deze spreker ze noemde wil het Comité van Actie Rijnvaart thans de resultaten eens stellen, die be reikt worden als er een jaar vrij verkeer is op de Rijn. Men zou dan kunnen zien hoe de verhouding zou zijn tussen rede rijen en particulieren en hoe de on derhandelingen met de andere oeverstaten verlopen zijn. Het Comi té van Actie Rijnvaart stelt zich een dergelijke ontwikkeling onge veer ais volgt voor; Verplichte aan sluiting van rederijen, reders en' schippers bij overeenkomstige ver enigingen of vakgroepen, welke uit sluitend van organisatorische aard. zullen zijn en welker besturen (op democratische wijze verkozen) hun leden dwingende verplichtingen kunnen opleggen, ter bescherming van het vrachtenpeil. Belangrijk is daarbij, dat alle belangengroepen,: in gehjke mate gehouden zijn hun verplichtingen tegenover hun orga- nisaties na te komen. Alleen op deze Wijze zal het de besturen mogelijk zijn. onderlinge overeenkomsten te treffen en in stand te houden en daardoor de uiteenlopende belangen blijvend, te overbruggen. Daarnaast zal ieder vrij zijn zijn eigen exploi tatievorm te kiezen. Hoofdzaak is echter, dat er gevaren zal worden, aangezien als gevolg van de herkre gen vrijheid een machtig acquisitie- apparaat ten bate van de Rijnvaart ter beschikking zal komen, een ap paraat, Jat thans tot lijdzaam toe zien gedoemd is. OUDERKERK A.D. IJSSEL WEDVLUCHT UIT ROZENDAAL De Postduivenvereniging „Keer Weer" alhier hield Zaterdag een wedvlucht, met oude duiven vanuit Roozendaal. Afstand 49 km. Gelost 1.40 uur. Snelheid le pr. winnende duif; 1591 meter per minuut; laat ste 1238,10 meter per. minuut- Deel name 185 duiven. Dé uitslcg was als volgt: I C. van der Poel; 2 A. van Win den; 3 G. Dijksman; 4 6 Ant. Trouwborst; 5 P. Boers; 7 P. Lin- gen Czn; 9 10 J. Dijksman; 13 N. Speksnijder. dacht. Het bestaat uit twee grote horens als symbool van kracht en voorts een dikke bos veren, die de snelheid symboliseren. Nu er zo veel moderne taxi's zijn, worden de ricksja's hoofdzakelijk gebruikt door toeristen, die zich dan, geze ten in het wagentje, laten foto graferen. Hoe de. Limburg koerste Van Durban ging de reis naar Lorenzo Marques, een haven gele gen in. Mozambique. Het is de grootste in- en uitvoerhaven van Portugees Oost Afrika. Van Loren zo Marques uit voer de Limburg dwars over de Indische Oce'aan naar Colombo op het eiland Cey lon. Op deze overtocht werden de volgende koersen gestuurd: bezui den Madagascar, "tussen dit grote eiland en Mauritius door, benoor den de Saya de Malha-banken, tus sen de Chagos-Axchipel en de Ma- ladiveneUanden en zo vervolgens naar Colombo. Het is wel aardig voor de jongere lezers om deze reis eens op de kaart van een. at las, te volgen. Je kunt nooit weten of het niet eens bij een repetitie op school te pas komt; Pas op den horidt! Op 23 April 's-morgens om 7 uur lag ons schip gemeerd in de haven van Colombo, na een door zeer mooi weer begunstigde reis- Colombo is és grootste haven van het eiland Ceylon, een vroegere Nederlandse bezitting. Nog veel herinnert daar aan, o.a. oud-Hol landse huisjes met de bekende trapgevels. Boven ctm boogvormige poort staat nog het opschrift ,Pas op den Hondt". Iedereen weet, dat Ceylon het land van de thee is. Minder bekend evenwel zal zijn, dat hier ock de industrie van bet kantklossen wordt bedreven. Op 24 April vertrok de Limburg naar Calcutta, gelegen aan de hei lige Gangesrivier. Nadat men hier de loods aan boord heeft genomen, moet de- moeilijk te bevaren rivier over een afstand van niet minder dan 150 mijlen worden opgestoomd. Het lastige van de vaart op deze "rivier is, dat tie zandbanken steeds weer aanslibben en het vaarwater dan moet worden verlegd- In Cal cutta wordt gelost, waarna ons schip in. het dok gaat voor een al gehele schoonmaak. Dan zullen we weer lading innemen voor de U.SA-, maar daarover een volgen de keer. Gaarne maken we van de gele genheid gebruik om de groeten van de opvarenden te doen aan familie en. bekenden. Tevens de beste wen sen aan aan de lezers! D. VAN BUKKEN Prof. ir. J. H. v. d. Broek heeft Dinsdagavond met een inleidende beschouwing in het Museum Boy mans de tentoonstelling „Goede Vormgeving'' georganiseerd o.a.v. de stichting „Goed Wonen" en het bureau voor Aesthetische Adviezen, geopend. De belangstelling in de aula was groot. Prol v. d. -Broek ging de ontwik keling van de vormgeving in de in dustriële productie van de laatste honderd jaar na en stelde o.m. de vraag: wat is eigenlijk .goede vorm geving?" Een belangrijke voorwaar de is, dat de aard van het mate riaal of de constructie adaequaat aangewend wordt Maar, komt die schone vorm zo maar automatisch uit een goéde bewerking te voor schijn? Natuurlijk niet, want de goede functie is niet het panacee. Het hoogstnodige „extra" is de vormgevoellgheid van de maker, die In alle facetten van productie, dus ook b;j de met opzettelijk kunstzin nig gerichte arbeid, haar roL speelt. De tentoonstelling is in hoofdzaak uit een groot aantal foto's samenge steld, maar om het geheel wat te verlevendigen heeft znen uit Ne derlands bezit ook concrete ob jecten geëxposeerd. „Goede Vorm geving" is tot 31 Mei geopend. Wij komen nader op de tentoonstelling terug. vriendinnétjes van school. Haar af keer van de vader bleef in dit boek een onuitgewerkt gegévén, al wordt zijn spijt, dat zij geen jongen. ïs, tot een belangrijke factor gemaakt in hun verhouding. De schoolvrien din, op wie haar genegenheid zich concentreert, laat haar in de steek. Volwassen geworden gaat zij naar Parijs en als enige ontmoetingen met mannen niet tot de bevredigen de verhouding lelden die zij be geert en nadat haar vader gestor ven is, maakt zij een eind aan haar leven. Er was een zekere discrepantie tussen dit luchtig vertelde verhaal en het navrante slot, maar voor de lezer, die de soms wat oubollige tragiek van dit boek als tragiek heeft ondergaan en die bovendien niet de fout maakt om Rolien met Josepha Mendels te vereenzelvigen, was deze zelfmoord volkomen ver antwoord. Dit meisje, dat om tot activiteit te komen ran bewust- zijns-verdubbeling nodig had, die zij „Ralien" noemde, was niet „weerbaar" genoeg om bet bestaan na de vermelde ervaringen voort te zetten. Document van lielde Het volgend jaar (1948) kwam mevrouw Mendels met een geheel anders geaarde roman, „J e wist het toch....", die ondanks zijn verbrokkeldheid en mislukte ge deelten. mij bet meest vaa haar bij zondere persoonlijkheid overtuigd heeft. Wij vinden hier het meisje Rolien terug als Henriette Bas. De haat tegen de vader wordt nog even ver meld en tot verklaring daarvan wordt gesproken over zijn Joodse orthodoxie, waardoor hij het leven van zijn gerln bemoeilijkte. Hen riette is nu een vrouw van een jaar of veertig. Het mannenhaten- de meisje Rolien is werkelijk ver dwenen en al de vrouwelijke ele menten van haar opvolgster heb ben tijd gehad om te groeien en te rijpen. Zij heeft wel enig© er- Advertentie L M.) varingen met mannen gehad, maar zij Is toch een eenzame, zelfstan dige vrouw, als zij tijdens de oor log in Londen Frans Winters ont moet. „Je wist het toch.." is het document van haar grote liefde voor deze Frans, die een bijzon dere figuur is, een kinderlijk. maar toch ook „wijs" man, een tiental jaren jonger dan Henriette. klei ner van stuk, eveneens Joods, ego ïstisch. kleinzerig, maar toch ook royaal en van een haar telkens verrassende originaliteit. Zijn vrouw en zijn kinderen wonen in Neder land en Henriette krijgt hem „te leen": een huwelijk zoals Neder landers tijdens de oorlog in Enge land wel meer gesloten hebben, „for the duration", „Je wist het tori1,betekent: „je wist het toch, dat hij na de bevrijding weer terug zou gaan naar zijn gezin, ook al bleef zijn hart bij jou". De vooral moeder lijke liefde van Henriette voor Frans mèt de steeds aanwezige te gen-melodie van de kortstondig heid van die -idylle heeft Josepha Mendels op een overtuigende ma nier geschetst. In de suggestie van de idylle zelf, die voor een groot deel in luchthartige grapjes en dolle onbelangrijkheden bestond, is zij ook uitstekend geslaagd, al is baar ongeremde bewondering voor dg onnozele invallen van Frans Winters soms wel wat hinderlijk. Men krijgt dan de indruk, dat zij zich met de moederlijke liefde van haar Henriette voor deze naïeve figuur te veel beeft vereenzelvigd, hetgeen de aandoenlijkheid van dit boek als liefdesdocument ten goede komt, maar afbreuk doet aan zijn waarde als roman- Ten onrechte ook, lijkt mij, heeft zij het op zichzelf uitstekende hoofd stuk .Mirjam" ingevoegd, dat de lotgevallen verhaalt van het gezin van Henriette's zuster, eindigend met zijn deportatie. Dat staat in een te verwijderd verband met de Londense idylle, vooral ook omdat deze gebeurtenissen geen aanwijs bare invloed op het hoofdmotief van d© roman uitoefenen, of. lie ver gezegd, omdat die invloed, die ex had kunnen zijn, nergens is aangeduid. Huwelijksmoeilijkheden In. haar jongste boek „Als wind en rook" (Querido, ƒ5.90), voert Josepha Mendels haar lezers terug naar de Noordelijke provincie plaats, waar ook de ouders van Hollen en Henriette Bas thuishoor den. Men krijgt hier inderdaad een levensbeschrijving van de oudera en de Joodse orthodoxie, die in de tweede roman als motief werd op* gegeven voor de haat, die Henriette haar vader toedroeg, wordt hier nader bezien als ontbindende fac tor. De aandacht is versprongen van de dochter naar de moeder» hetgeen de schrijfster mogelijk maakt de orthodoxie nog directer in staat van beschuldiging te stel len als verantwoordelijk voor bet stukbreken van het huwelijk, Josepha Mendels* kracht ligt in de creatie van vrouwenfiguren; haar Elis? Cohen-van Dam, de half joodse vrouw, die met de ortho dox-Joodse Simon Cohen, leraar Frans M.O., getrouwd is, komt wel tot leven, al blijft zij door een geringere fantasie en meer „nor maalheid"' in de schaduw van Ro lien «ai Henriette. De echtgenoot, om wie he' boek eigenlijk geschre ven is, blijft voor mijn gevoel een caricatuur. Afgezien nog van de onwaarschijnlijkheid, dat deze vrome Jood met een half-Jodin trouwt, bi zyn combinatie van stie keme zondigheid en rechtschapen- heid-In-eigen-oog te programma tisch en te weinig verantwoord om te overtuigen. Evenals zij Hen riette'- liefde voor Frans Winters te veel deelt, heeft de schrijfster zich te sterk met E lisa's haat tegen Shnon vereenzelvigt. Het hele boek, dat de humor en dartelheid van het vorige mist. Is op een bedenkelijke wijze afge zakt naar het niveau van de ge wone Hollandse damesroman; in het slot,als Elisa het geluk vindt in de armen van de filmheldachtigo Richard, zelfs tot dat van het ge wone meisjesbodu De tragiek is hier verplaatst naar Simon Cohen, de verlaten man, die tot het in zicht komt,, dat zijn vormendienst vergaat „als wind en rook", maar de schrijfster is er niet in ge slaagd, de sympathie voor hem t« wekken, die nodig is om hem als tragische figuur te aanvaarden. Deze jongste roman van me vrouw Mendels is voornamelijk van waarde omdat hij enige lacu nes in de andere romans aanvult Dit is de geschiedenis van da ouders van Rolien-Henriette, al thans zoals zij had kunnen zijn. Da Oorsprong van die combinatie van afkeer van dogmatiek en manlijk heid met een zéér «vrouwelijks moederlijkheid, waarvan Josepha Mendels het geheim bezit, wordt hier blootgelegd. Maar de combi natie is niet meer 20 levendwelc- kend aanwezig als in de beid» andere boeken, H. A. GOMPERTat De pseudo-vogelpest, die vooral in de loop van het vorig jaar door rijn fatale gevolgen voor een be langrijk deel van de Nederlandse pluimveestapel zozeer in het mid delpunt der belangstelling is ko men te staan, bracht een inwoner van Poortvliet (Z.) tot oplichting. Deze, de 30-jaxige vertegenwoor diger J. K. K., stond Dinsdagmid dag voor de Rotterdamse recht bank terecht, omdat hij een win kelier te Brielle onder valse voor- Tniida Hageman, die gisteravond de reeks concerten gegeven onder auspiciën van de Rotterdamsche' Studenten Muziekvereniging in de sociëteit „Asker" besloot, beschikt ongetwijfeld over een respectabele planistiek. die echter alsnog te veel op het technische, is gericht. Als zo danig valt er heel veel te waarde ren Dit bewees wel bijvoorbeeld de wee.gave van Brahms' Handel-Va riaties, die ook technisch zeer hoge eisen stellen en waaraan Truida Ha- geman's spel, behoudens een enkel minder geslaagd moment, dan ook zeker kon voldoen. Dat er niettemin wensen onvervuld bleven, moet voor een groot deel geweten worden aan de veronachtzaming van de dynami sche schakeringen (de toon kwam, ten gevolge van een te weinig gedif ferentieerd toucher niet tot een be heerst piano en pianissimo) en de nog niet voldoende ontwikkeld in nerlijke muzikale spanning. Dit was ook het geval in de Prelude en Fu ga van Bach, waarvan de vertol king zuiver pianistisch beschouwd, zeer wel kon voldoen, doch door deze disederata niet genoeg reliëf kreêg. Toch heeft het optreden van Trui: da Hagemans zeker niet teleurge steld, Integendeel. Want in eeri tweetal stukken van Debussy en Al- beniz wist ze ook datgene, wat ach ter de noten staat, van tyd tot tijd! zeer goed te realiseren. Met heel veel vertrouwen dan ook. kan men de verdere ontwik keling van deze pianiste tegemoet' zien, Herman van Born,i wendselen een middel tegen de pseudo-vogelpest zou hebben ver kocht. .Naar zijn zeggen, bezat hij patent op deze wonder-medicjjn, die vervaardigd zou zijn door ze kere dr Bom te Utrecht. Hij ver telde voorts, dat hij het middel reeds aan tal van pluimveehouders had geleverd; een assistent-veearts controleerde de werking ervan en het schade-risico, gedekt door een beurspolis. zou voor hem zijn. De winkelier verklaarde als ge tuige, dat de man hem voor een bedrag van ƒ207,- van dit middel in depot ten verkoop had gegeven, maar toen de clientele niet enthou-, Siast bleefc en h« de voorraad inmiddels-. betaald aan verd. wil de terugsturen, was deze niet be reid de zending in ontvangst te. nemen. Verd. zei voor de rechtbank, dat! hy het recept voor het middel uit! een boekje had gehaald. De Offi cier van Justitie eiste tegen hem 4 maanden. Uitspraak over veer tien dagen. f)E Nederlandse vrouw is bij- waar'men voor zijn plezier een bruine schoenen en witte sportsofc- ,jAJ zonder slecht gekleed." Deze avondwandelingetje maakt. jes, waarboven vijf centimeter spïer- t-r. Fn na een uur aandachtig kijken, wit been uitkomt, vernietigende uitspraak is te le^en hebben wij moeten bekennen, dat Enfin, de rest Zullen töti tl dtt- m een pas verschenen boek, waann de Fransman gelijk heeft. Öp de maal sparest. Gaat u zelf maar een* een Fransman zijn landgenoten het vrouwen is er.;—1-- w vertelt over vreemie ÏLlT't misschien één op een terras zitten kijken. U zult Met goed ge- dan ook met schrik constateren, dal kleed' bedoelen met kostbaar de Nederlandse vrouw niet toont. landen. Dit ts een harde uitspraak, gekleed. Maar een meisje, dat bij maar sjokt en dat zij op ieder uur En, in de hoop deze auteur te kun- een hardgroen jasje een felgele rok vna de dag onafscheidelijk is vast nen tegenspreken, zijn tcy de Ne- draagt, ziet er niet moot uit. derbrndse vrouw eens critisch gaan En een brttin geruit jasje met een bekijken. wijde rug (op zichzelf heel aardig) Op een mooie lenteavond posteer- wordt volkomen bedorven, wanneer den u>y ons voor een raam, in één er een slobberige beige klokrok >van ae drukste straten. Een straat, der wordt gedragen, met platte k\evT\ een afgesloten enorme gore bood* schappentas, alsof zij de hele dag niets andeTg doet dan aardappel» halen. Wy beïouen u, dat toü in d« komende toeken u meer over derge* lijke smaakfouten zullen vertellen! Maar ditmaal trillen try die urou* wen te hulp komen, die te klein, t€ groot, of te dik zijn. Bent u klein, neem dan een mantelpak met een vrij kort jasje (om de rok zo lang mogelijk te.doen schijnen) en liefst met een rij knopen. Bent u erg lang kies dan een jasje, dat ver over da heupen valt en maak de kraag hoog. want dan lijkt de nek korter. Man* cnetten langs de mouwen, een strak ke ceintuur, een platte hoed en lagg hakken dan ujordt uw lengte veel minder opvallend, De dikkerds ten slotte adviseren: wy; een jasje.met smalle, lange re vers, want ruimte om de taille, een lang, glad-sluitend-jasje, met nlel meer dan vier knopen, en een glad- de rok met behoorlijk diepe plooien. nieronder kunt u zien, hoe u ee?» jurk kunt variëren naar de behoef te van uw eigen figuur. Bent tl klein, zorg dan voor verticale lij nen: een spilt van voren^ vertical» smalle zakjes, eneen lage kraag. Lengte kunt u maskeren door hori- zonpile lijnen: een hoge kraag, een ivfje dat door een overstag wordt gebroken,.een brede ceintuur, sterk geaccentueerde manchetten en gro te zakken. De rok kunt ubreken door wat plooien. Bent u aan de gevulde kant, neen» dan een kraag waarvan de punten naar beneden vallen. Het lijf ja WordUntim aan de schouders gezel en krijgt een bescheiden split van voren. Lange mouwen zullen u mtef flatteren dan driekwart Een smal ceintuurtje, liefst van de stof va» de japon, en schuin geplaatste steek*,. zakken voltooien voor u deze japon»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 5