Sii Landaanwinning is een grillig geduldspel met de zee Mijnenveger lijkt op een ploegende boer Pessimistische critiek van Sjafruddin Heeft Uzich misschien verslikt Belgen weer wat warmer voor Economische Unie Finland twee dagen lang ter stembus Overheid kan niet alles doen voor repatrianten fV Dinsdag 3 Juli 1951 Liangs de Groninger kust wordt over 46 kilometer nieuw land gewonnen ZOEKLICHT OP: Justitie en pers REGERINGSBELEID IN INDONESIë Eind 1951 een ernstige financiële crisis? keuken Gunstiger Nederlandse betalingsbalans maakt goede indruk Lotsverbetering ontheemden ter hand genomen Hij was zijn hoofd kwijt Uitbreiding van vliegveld Eelde Titoïsm'e heeft communistische partij sterk aangegrepen Oudste inwoonster van Nijmegen 103 jaar „Pelitaen „Nederland help Indonesië" richten zich tot ons volk Jrenai LEEUWARDEN. Landaanwinning is een geduldspel met de zee. Het is een spel van listen en lagen, vol grilligheid en geweld soms, met onverwachte wendingen ten goede of ten kwade. Ondanks eeuwenlang vergaarde kennis en kunde moet de iandaanwinner en dijkenbouwer nog altijd als hoogste wijs heid erkennen, dat hij niet alles kan voorzien, dat er steeds weer nieuwe varianten in het spel zijn, waardoor het verras send en boeiend, zowel als spannend en inspannend blijft. En wie dit alles nog niet wist, die kan het leren langs de kusten van Friesland en Groningen, waar men bij de huidige stand van zaken op den duur toch 4500 tot 5000 hectare bouw- ert weiland op de zee h -pt te veroveren. Wind en stroom, samenstelling van de zeebodem, vorm;.van de kust en aanvoer van slib, zijn enkele kwes- ties die tier een rol spelen. Maar het zijn geen constante grootheden en hier is het soms geheel anders met f hen gesteld dan ginds. Wair men naar streeft is, op die plaat. .1 waar de zee veel en liefst vruchtbaar slib op de Waddenkust heeft aangevoerd, na verloop* van jaren tot bedijking over te gaan. Maar bij dit werk wordt veel vernuft, veel arbeid en veel geld gevergd. En teleurstellin gen blijven niet tiit. Beziet men ech ter de historie van Groningen en Friesland in de laatste 1500 jaar, dan komt men tot de conclusie,, dat de winst doorgaans aan de kant van de mens ligt Dat bewijzen de vele „dro mer"- en -„slaperdijken", die thans vele kilometers achter de zeedijken liggen. Van verliezen spreken ook thans nog de Dollard en de gebroken dijk van Friesland naar Ameland. Van misrekening gewaagt de ruim tien jaar oude geschiedenis van de Groninger Linthorst Homanpoldcr, die zo felle strijd met de zee eiste, dat de graanhalmen er in overdrach telijke zin krom staan van de schul denlast Niet iedere overwinning op de zee Is een fiere triomf. Doch het totaal der overwinningen heeft Ne derland gemaakt tot wat het thans is: land uit zee. Langs de Groninger kust, van de Lauwerszee af naar het Oosten, treft men thans, over een lengte van 46 kilometer landaanwinningswerkvc aan. Men werkt daar volgens een door de eeuwen heen ontwikkeld systeem. Op het wad worden op geschikte plaatsen dammen van rijs- 100 bij 100 meter worden greppels gegraven, zowel loodrecht op de kust als evenwijdig daarmee. In de vakken graaft men dwarsgreppels. die bij laag water duidelijk te zien zijn. In de rijsdammen,die soms wel tot 1000 k 1400 m. ver in zee staan, zijn openingen uitgespaard,.waardoor 't slibhoudend zeewater naar binnen kan stromen. Het water, datlbn eb zakt, wordt langer dan normaal in de greppels vastgehouden en krijgt daardoor gelegenheid bezinksel te maken. Zo tracht men getij na getij, een laagje, nieuw land té „vangen". Die laagjes' vormen na verloop van jaren een zodanige verhoging, dat een zogenaamde „rauwe kwelder" een „rijpe.kwelder" wordt en kan worden ingedijkt: Hoe lang. dit proces duurt is nooit bij benadering" te zeggen, Een kwa de storm kan. het werk van jaren teniet doen. Omdat plantengroei de aanslib- ÖP de 7?ste algemene verga dering van de Nederlandse Juristen Vereniging heeft mr. H- JVL A. van Oppen gesproken over de verhouding tussen justitie en pers en daarbij een aantal eritische opmerkingen laten horen, die al wat rechtbank-verslaggever en journalist is tot diep nadenken moeten stemmen. Zeker, mr. Van Oppen heeft óók bedenkingen ge uit tegen bepaalde praktijken, die een rechtstreeks gevolg zijn van gewoonten, van het Openbaar Mi nisterie; Mj heeft óók zyn afkeur laten horen over zaken, waarover de krantenman nu eenmaal princi pieel anders denkt en moet denken dan de advocaat als raadsman van deverdachte. De journalist echter, die de verhouding tussen justitie en pers ter harte gaat, zal zich allereerst willen bezinnen op dat gedeelte van het betoog, dat aan zijn adres was gericht en dat hem des te meer verontrusten moet, naarmate hij zich minder schuldig weet aan hetgeen mr. Van Oppen signaleerde- Deze toch heeft zon der een blad voor de mond. te nemen de persverslagen in de Ne derlandse kranten ronduit slecht genoemd en deze bewering ge staafd met een aantal voorbeelden, waarvan hij terecht zeide, dat'zij beschamend zijn voor de gehele Ne derlandse pers. Er worden, aldus mr. Van Oppen, bij'het schrijven van rechtbankverslagen en bij de berichtgeving over 'justitiële zaken fouten gemaakt, fouten, die ten dele 'n gevolg zijn van slordigheid en van onkunde der journalisten, ten dele een gevolg van de om standigheid, dat er kranten zijn, die blijkbaar in het gevlij willen komen bij een gedeelte van het lezend publiek. Welk der beide hier genoemde euvelen het groot ste is, zouden wU niet graag wil len" uitmaken. Wij willen hier slechts opmerken, dat wij het buitengewoon goed achten dat deze dingen, die als wij het goed zien vooral een na-oorlogs euvel zijn, in het, openbaar en van deze zijde zijn uitgesproken. Uitroeiing van het. kwaad zal uiteraard de verhouding -pers-justitie slechts ten goede komen. Maar een moge lijk nóg belangrijker gevolg zal een verbetering en objectivering der berichtgeving zjjn, die de ware journalist nog begerens waardiger zal 'achten, dan. een goedeverstandhouding met de Justitie, van. hoeveel; betekenis deze ook voor beide partijen moge zijn,' v«ï':'~r' .- blng sterk bevordert laat men op stukken, die bij vloed weinig of niet meer onderlopen kweldergras groeien. Al spoedig weidt men daar hout geplaatst. Rond vakken van schapen cn jongvee, dat er uitste kend gedijt. De polder in spê is doorgaans dus al productief voordat de dijkbouw begint of er zelfs nog maar van inpoldering sprake kan rijm Het begreppelen geschiedt langs de Groninger noordkust machinaal. De machine waarvan men zich be dient is een typisch Nederlandse constructie en werd voor het eerst in de Noordoostpolder gebruikt. Op een excursie, dezer dagen georga niseerd door de Vereniging voor Landaanwinning, hebben we kun nen constateren, dat hier door een hard r 'v hard wordt gewerkt. Streeft men langs de Groninger kust naar het winnen van bouwland, in Friesland Is men op het verkrij gen van nieuwe weidegronden, uit In de laatste dertig jaar heeft znen hier ten noordwesten van Sttens al meerd zand aangebracht. belangrijke successen geboekt. Dui zenden schapen en hokkelingen doen zich in de zomer te goed aan het malse kweldergxas. Men hoopt, dat het buitenveld van de Noor der leeg - polder vrtf spoedig binnen een dijk zal kunnen worden, gebracht. Bui ten de oegroeide kwelder gaat het landaanwinnlngswerk gestadig door. Van Stiens tot voorbij Holwerd on der bescherming van een zeehoofd bij Ternaard en voorts bij Wierum, waar men met slibvangen bezig is. Van Paczens oostwaarts is men met dijkbouw bezig volgens een nieuw systeem, waarvan men veel ver wacht Ongeveer halverwege het tegen woordige aangewonnen veld ligt een zomerdijk. Zo ver mogelük op het wad werpt men roet behulp van graafmachines een dam op. De geul die daarbij ontstond Is voor een deel al weer goeddeels dichtge slibd en op het wad worden de oude trucjes al weer toegepast om nieuw slib te vangen. Zo werkt men in het noorden van Nederland gestaag door tegen onze oude erfvijand en er is daar een vreedzame gebiedsuitbreiding aan de gang, waarover niet voort durend gesproken wordt, maar die toch vermelding verdient omdat het hier arbeid betreft die Nederland in het verleden gemaakt heeft tot wat het is en waaraan het o.m. een uitstekende reputatie dankt. BIJ Paesens In Friesland wordt langs eert kwelder, dia rijp is om ingepolderd te worden, een 5700 meter lange dijk aangelegd, die ten doel heeft, de aangewonnen gronden tegen de meest voorkomende vloe den te beschermen. De nieuwe pol der heeft een oppervlakte van on geveer 340 HA. Vele autoriteiten, onder tule de commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr H. F. Linthorst Homan en een aan tal deskundigen hebben de werk zaamheden bezichtigd-• De buiten zijde van de nieuwe dijk is gemaakt votgens een voor zeedijken nieuwe methode. Inplaats van een bazalt- glooiing is hier een laag gebitu- DJAKARTA. „Ik ben pessimistisch over het huidige financiële en economische' beleid van de Indonesische regering. Indien er niets word» gedaan om de toestand te veranderen, zal Indonesië naar mijn bereke- üng eind 1951 in oen zeer ernstige financieel-economische crisis verkeren". &ldos beeft de heer Sjafruddin Prawtranegara, oud-minister van Finan ciën verklaard In een Interview met het persbureau Aneta. Hü wees daarbfj ojm. op de gratificaties aan de ambtenaren en op loonsverhogin gen, die uitgaan boven de eisen, van de vakvereniging en door de pro- docenten noodzakelijk op de consumenten moeten worden verhaald. JOZEFS CHINEES PESTAUEJ Pelzen (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. Na de informele besprekingen over Benelux-aangelegen- heden, die de Belgische en Nederlandse ministers 'un Economische Zaken, de heren Coppé en Van den Brink, in het afgelopen weekeinde te Brussel hebben gehouden, zullen op 14 Juli te Goes opnieuw enige Belgische en Nederlandse ministers bijeen komen, voor overleg over economische en financiële vraagstukken. Van Belgische zijde rallen op deze conferentie aanwezig rijn de heren Van Zeeland, Van Hontte en Coppé, ministers xesp. van Buitenlandse Zaken, Financiën en Economische Zaken. Misschien rallen ook de ministers van Landbouw aan 't overleg deelnemen. Deze conferentie is ook weer be doeld als een informele contact- name, zonder van te voren opge stelde agendaiJEen procédé dat men, zoals de vorige week rëèds gemeld, thans prefereert hoven de officiële ministersconferenties, die voor een vertrouwelijke uitwisseling van ge dachten minder geschikt zijn. Men meent, dat te Goes vooral ook over de maatregelen zal -worden gespro ken, die tot de-beraamde- coördina tie van de handelspolitiek zullen leider». Volgens de „Libre Belgïque" heeft het bericht, dat er over Juni een aanzienlijke verbetering in de posi tie der Nederlandse betalingsbalans valt te constateren, in bevoegde Bel- (Advertentie LM.) Een vermeerdering van de koop kracht kan volgens de heer Sjafrud din alleen bereikt worden door een vermeerdering van de goederenpro ductie: „Alle door de huidige regering ge nomen maatregelen op fiaancieel- economisch terrein leiden", aldus Sjafruddin. „naar een. financieel-eco- nomische chaos. Indien men nu de klappen nog niet voelt, dan is;dit een. gevolg van de gunstige positie, waarin men rich thans bevindt we gens het beleid van de vorige re gering. Deze toestand ij echter slechts van tijdelijke aard." In het eerste kwartaal van het lopende jaar werden slechts 238.981 ton geïmporteerd tegen 1,118.008 ton in het gehele jaar, terwijl de export in dezelfde perioden resp. 450.482 en 2JQ6.278 .ton beliep. Een der gevolgen van de stakings golven noemde hij de vlucht van kapitaal uit Indonesia. Zo zijn thans de Delitabak en de RVA-, doende naar andere arbeidsterreinen uit te zien. zoals Abessinië. Het tragische is, dat het. beleid van het ministerie van Arbeid deze kapitaalsvhicht sti muleert, aldus de oud-minister. f Advertentie I. M.) GENèVE. Vertegenwoordigers van 25 landen zijn Maandag hier bijeen gekomen om een internatio naal verdrag betreffende de positie van uitgewekenen en staatlozen te voltooien. De conferentie 2al de laatste hand leggen aan de Inter nationale conventie, die reeds meer dan twee jaar in voorbereiding ia. Deze conventie zal uitgewekenen en staatlozen dezelfde behandeling waarborgen, die aan anderevreem delingen In het land, waar zij wo nen, is toegekend en hen bescher men tegen achterstelling, 'Willekeu rige uitwijzing en speciale vrijheids beperkingen. Advertentie L M.Jl .maar nu is de zaak irt orde. Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen en. dan weer had hij geen. hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij het fotograferen wel nooit zou leren. Maar nu is de za. k in orde. Zij schafte zich de Philips .""litscaniera ran. zó een voudig te hanteren, dat de foto's niet kuimen mislukken. Overdag pracht- f oio's (zonder flitslamp).... des avonds of binnenshuis even schitte rende opnamen (met flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flits- caroera gaarne zien. DEN HAAG. -In verband met het feit, dat Eelde uitwijkhaven voor Schiphol wordt en bovendien een definitieve vestigingsplaats voor de Rijksluchtvaartschool, ligt het in de bedoeling het veld gereed ie ma ken voor klasse C volgens de bepa lingen van de LC.A.O. Dit houdt in, dat tenminste één startbaan een lengte moet hebben van 1800 m. Het bestaande stationsgebouw zal een kleine uitbreiding moeten on dergaan in verband met de behan deling van passagiers door douane- en grenspolitie, terwijl een platform zal worden aangelegd. Voor de Rijksluchtvaartschool zullen enige bedrijfsgebouwen worden gesticht, waaronder enige hangars, een werk plaats, eefl schoolgebouw en een eenvoudig onderdak voor de leer lingen. De vestiging van de Rijkslucht vaartschool zal medewerken tot ver hoging van de economische activi teit in de streek. Een 200-tal perso nen, voor het merendeel technisch personeel, zal by de school werk vinden. Een aantal van deze perso nen zal van de bestaande vliegvel den worden overgeplaatst. (Van onze Scandinavische correspondent) HELSINKI. Gisteren rijn in Finland de verkiezingen begonnen voor het parlement, dat, overeenkomstig de grondwet, na een driejarige werk zaamheid door een nieuw moet worden vervangen. De verkiezingen doren twee dagen. De positie van de regering, die een coalitieregering Is en uit zeven sociaal-democraten, zeven vertegenwoordigers van de boerenpartij, een liberaal en twee leden der Zweedse minderkeldspartü bestaat, loopt geen gevaar, daar zij over 125 van de totaal «20 zetels beschikt. De grootste vraag bjj deze verkiezingen Is echter of de burgerlijke meerderheid, die thans uit acht stemmen tegenover de sociaal-democrat en en volksdemocraten {communisten) bestaat, behouden kan blijven. De sociaal-democraten hebben 55 mandaten, de communisten 37 en de burgerlijke meerderheid zou wel eens verder kunnen teruglopen. Naar huiten strijden de sociaal-democra ten voor een socialistische meerder heid, maar inwendig hopen rij, dat d6 burgerlijken een Kleine meerder heid behouden, daar- de communis ten hun anders zullen, vragen een gemeenschappelijke arbeidersrege ring te voren, wat onaangename her inneringen aan andere landen op roept De dominerende figuur btf de verkiezingen is de leider der sociaal democratische partij, Tanner, die na de oorlog op instigatie van de Rus sen als aanstichter van de oorlog tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld, thans op vrije voeten Is en de leiding van zijn party weer krachtig ter hand genomen heeft. Men verwacht een kleine winst van de communisten, hetgeen echter niet voel betekent, want de commu nistische partij is inwendig verzwakt door het TItoïsme, dat ook in Fin land de kop heeft opgestoken. Het heeft vooral veel indruk gemaakt, dat de vroeger zo bekende figuur van Leino, ex-minister vna Binnen landse Zaken, die met de partijleid- ster Kusinen gehuwd is, niet meer candidaat gesteld werd, daar hij als politiek onbetrouwbaar beschouwd wordt. NIJMEGEN In het tehuU voor ouden van dagen „Levens avond" hoopt do oudste inwoonster van Nijmegen, me]. Erna Sehultz, een Poolse van geboorte. Donderdag 12 Juli haar 103de verjaardag te vieren. gische kringen een goede indruk gemaakt Men acht dit een resultaat van de nieuwe economische politiek, die sinds Maart is gevoerd. Sommi gen, zo voegde het blad eraan toe, vragen zich af, of het moment niet is gekomen om de Belgen aan te moedigen tot investeringen op lan ge termijn ln Nederland over te gaan, hetgeen de orthodoxe oplos sing zou zijn om de betalingsbalans tussen de beide landen in evenwicht te brengen. lïtGlNljy (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Sinds de bevrijding rijn tweehonderd duizend personen pit Indone sië naar ons land gerepa trieerd. Hieronder bevinden zich honderdvijf en twiritig duizend Indo-Europeanen; veertig duizend van deze laat- sten worden op enigerlei wy- ze door de overheid gesteund, r vierduizend komen voor reke- f ning van de stichtingen „Fe- j lita" en .Nederland helpt Jn- f donesië". Op een gisteren ge- fe houden persconferentie heeft F de heer Ch. J. I. M. Weiter hetgeen de regering en haar sociale diensten voor deze ge troffenen hebben gedaan, ge roemd, maar er tevens op ge wezen, dat de overheid niet alles doen kan. „Veel," zo zei- de heer Weiter, „komt voor rekening van de particuliere Instellingen en de beide hier boven genoemde stichtingen zullen in de twee eerste we ken. van Juli een beroep doen op de inwoners van bet land, vroeger het moederland, waarnaar deze ongelukkigen altijd met trots hebben opgekeken. Dat het ver trouwen in de hulp die velen ver wachten. niet beschaamd moge worden," zo besloot de heer Wei- ter. Natuurlijk zijn er in Nederland ook velen die in de oorlog have en goed hebben verloren, doch de ge- repatrieerden rijn onnoemelijk zwaarder getroffen. Behalve de nood in materiële zin is daar de werkkring die de uit Indonesië ge komen Nederlanders hebben verlo ren, hetgeen voor velen de grootste slag is geweest. Voorts hebben zij geen oorlogsschade uitkering ont vangen, in tegenstelling tot de ge troffenen in ons land. Het aantal invaliden onder de gerepatrieerden is groot en onder hen is 31 lijdende aan t.b.e. op gedaan in de kampen. Tot nu toe hebben de stichtingen reeds twaalf en een half mlllioen uitgegeven voor eerste behoeften, maar de nood is nog lang niet gelenigd. De belde stichtingen hebben zidb nu genoodzaakt gezien ook op de col lecte-markt te verschijnen. Zij zul len echter iets ten verkoop aan bieden; geen speldje of Iets der gelijks, doch een raapje lucifers. In verschillende plaatsen van ons land zullen voorts huis aan huis collecten worden gehouden en op 7 of 14 Juli zullen kraampjes wor- den opgesteld waar een Indische lekkernij, „teng-teng", een soort noga met gebrande pinda's, zal worden verkocht» -,c. In Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Utrecht en Amersfoort §htfe worden deze boekjes lucifers op Zaterdag 14 Juli verkocht. Het gi ronummer van „Hulp aan Gere patrieerden is 696 Den Haag. A ANGF.ZIEÜ de tufjrcvw be- Z~x tmenct tpas met de zuster van een horlogemaker die mijn tante eens t(jdens de vacantie de Be driegertjes in Arnhem had ontmoet, lag het voor de hand dat zij roy opbelde om te vragen of 'k soms een poesje voor haar missen kon, en daar ik ,ja" zei viel het niet te verwonderen dat zij op een mi daag in persoon verscheen. Ruim Byjttg teas zy en nederig t?cn snit, maar de verwarmende glimlach van -moe ders eigen Fietje had de storm des levens nooit van haar gezicht ge blazen. Daar myn twee kleine katten in een turbulente omhelzing lagen te slapen kon ze op haar gemak uit zoeken. Terwijl ik met gedempte stem op de fijnere trekjes van ae karakters wees ert de voor- en na delen der beide geslachten niet on- gememoreerd liet, stond zij beleefd te knikken en riep ten slotte,Jjie dan maar". Het was de grijze met het bedrieglijk oogsatyn dat zo wei nig doet vermoeden hoe vals ze grommen kan, als haar mistekende broertje óók eens een hapje mee teil eten, ,Wat een schat."*, zei de juffrouw vertederd. En om haar geestdrift ook op voor dieren verstaanbare ujyze te uiten gaf ze zo'n plompe amateur-aai ten berte.'die het troce- tal op de stoel gealarmeerd deed ontmaken. Aan éen blik hadden ze voldoende om de situatie te over zien en als „mis" te qualificeren. Ze wipten van de stoel en trippel den de keuken uit, om ergens tn het huis een voor mensen te lage plek op te zoeken. „O, ik vang 'm wel eaen", zet tk. .Dan ral ffc f:i die tussentijd «Jen een taxi opschellen", spraJc de juf frouw op verouderde toon, „u'ant ijc durf niet zo maar met het diertje over straat Stelt U voor dat-ie me uit de hand glipte." En ze ging, hoofdschuddend bij dat vooruitzicht, met de nummer schijf staan speten. Terwijl zij een reeks van geheel verkeerde aanslui tingen tot stand bracht wierp tk my in het slaapvertrek ter aarde en be gon, op verleidelijke toon invitaties onder het bed te roepen, maar ik kreeg niet het geringste weerwerk. Waarschijnlijk zaten ze daar ergens achter een koffer en dachten: „Klets maar raak, als toe komen, moeten we met dat vreemde mens mee", een niet geheel onjuiste ver onderstelling die echter mijn misste ernstig compliceerde. ,De taxi komt dadelijk" hoorde ik de stem van de juffrouw in de hoogte. Toen ik onder net bed van daan kwam lag zij op haar knieën aan het hoofdeinde" en ntoest over eind geholpen worden. „Gaat het?" vroeg ze belangstel lend. "f „Neen", ztf Öc_ ^Maar üc zal even- mijn zakkmtdarn halen, dan ka» "ik beter zien." Daar ik kinderen heb.lag het handige voorwerpje niet op rijn plaats doch moest achter;i»,de tuin aan de overkant, aan een kribbig buurjochie morden ontturongen. Met zijn gehuil nog in mijn oren, keerde ik na. enige tijd in het slaapvertrek terug waar ik de juffrouw opnieuur geknield aantrof, deze keer naast twee mij onbekende lederen man- nenbenen die onder het bed uitsta ken. J>at is de chauffeurverklaarde zjj. „Hij helpt ons." „Hallo", riep de man haL JBcbt U die lamp daarT*r Ik daalde ,nu pok .weer in de schacht en zag, bij het aanflitsende licht dat hij 'n mooie knevel droeg. „Die koffer moet er uit meneer*, sprak hij energiek. \Dan overzien we de hele] ruimte, riet U." Toen wij,'dat mooie doel .bereikt hadden, konden we althans met ze kerheid vaststellen dat de kotten niet onder 'het béd zaten.. We be proefden daarop de kleerkast, .met hetzelfde resultaat, lagen man aan •man naast het fornuis en keken be hoedzaam in alle emmers en kistjes dei de inventaris bevatte, m aar an dere dieren dan toevallige torren .of iu.de slaap -verraste, kakkerlakken konden tov niet staande houden» „Waar nou eens?" vroeg de chauf feur, die bestoft doch - ongebroken op de vloer zat „We hemden U maar óp", sprak de juffrouw, - „O, dat geeft nic riep deman. „De meter draait teel, door:" De juffrouw kreeg er een groepje rimpels b\j en verlangde te weten hoeveel het al toss en toen de chauffeur terugkeerde om te mélden dat we nu el een rijksdaalder ondér de kast verlegenhadden, rekende ze snel af en beloofde my.later .-nog eens terug te zuilen keren. De deur was nog niet achter haar rug gesloten of de katten, kwamen, argeloos fluitend dekeuken binnen, schudden de kussentjes op en strék ten zich weer in de weelderigste houding uit Denkelijk hebben ze ergens een schuilhok voor noodge vallen, maar eer ik kon vragen waar, hadden ze hun dut hervat, vredig en schuldeloos als zoas er nooit een-knaak vermorst. z KRONKEL» FRANKFORT. De West- Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, Is Maandag per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. Vervolg van pag1> een nieuw reepje van het woelige water. En. zoals de boer zich be dient van allerlei soorten, ploegen, zo heeft ook de moderne mijnen veger zijn onderscheidene hulp middelen. Kijk, die Noor vist op magneti sche mijnen. Hij heeft een zwarte vlag gehesen en er hangen drie zwarte ballen in de mast. Achter het schip sleept een ongeveer 600 meter lange kabel, die een magne tisch veld vormt. Het monster van menselijk vernuft dat ergens op de zeebodem ligt, reageert daar net zo op als zou er een schip over heen varen: hij komt naar boven en dan zdjn-een paar welgerichte mitrailleurschoten voldoende om hem onschadelijk .te maken. Van daar ook, dat deze mijnenvegers zelf allemaal van hout zijn ge maakt. En die „Mickey" heeft een rode vlag voorgèhesen. Hij speurt naar acoustische mijnen en ;wekt ze tot actie met een geweldige ha mer, ergens onder in het schip op-, gesteld. En daar vaart een flot tielje op zoek naar verankerde mU- nen. Dat kunnen wij ook. Commando's klinken en een paravaan wipt over boord: een HIein. wit geschilderd toestel, net een vliegtuigje met een dikke neus, Drie vier „messen" glij den mee aan de lijn en eer» ^vlieger** tjoempt ook overboord om de lijn beneden de waterspiegel te houden. „Volle kracht vooruit"l Het schroef- water bruist en spat en trekt een brede, witte voor door het water. In de verte, schuin aan bakboord, wipt de paravaan, duikend en sprin gend als een jolige bruinvis. Maar het geluk, Is niet met ons. .Want mij nen, homaar! Links en rechts van ons schuiven de flottieljes yoorbij. Heen en. terug, heen én terug, altijd maar in betzelf de trage tempo. Ze hebben nu 23 van de honderd mijnen opgevist en het parallelogram hebben ze al Ver kleind tot 8% bij 3 mijl. Maar ze blijven vegen tot het bittere einde, Seinlampen flikkeren, vlagseinen gaan omhoog, daar wendt; een-flot tielje der steven; en ze .beginnen wéér...Mijnenvegen Is een"karwei, waarhö geduld te pas komt en vak manschap. Véél geduld en vóél vak manschap. - - - 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3