l Viilefranche als uitgangspunt van smokkelkruistocht \wy Ook voering kan als garnering dienen Kerk door wetenschap uitgedaagd tot een hernieuwd gesprek Fantastische winsten op illegale Amerikaanse sigaretten Niet ieder jacht is een plezierjacht Inhoud van gesloten brief bleef geen geheim Moet U eens hóren Riskant werk op volle zee Merhtvaardig parapsychologisch experiment onder scherpe controle /""Helderziendheid J Geleerden zoeken fundamenten voor een brug over de kloof tussen „Kerk" en Wereld K EN WERELD Dat kan ik niet J NA ccd drastische achter volging heeft een rionane- Ïkxïé uit Livorno (aan de kust van Toscane ten Zuiden van Genua) een kleine Italiaanse hoot beschoten. Men nam 1740 kilogram gesmokkelde Ameri kaanse sigaretten in beslag. De sigaretten, die een waarde vertegen woordigden van 122.475.—, waren in het ruim verborgen (Reuterhericht van 19 Juni). OF sen verrukkelijk war me avond zat ik met Rob bie, een Schotse zeeman, aan een tafeltje voor een cafétje in. de haven van Viilefranche. Vlak voor ons stopte een auto; er stapte een man uit, die op ons toekwam en ons zou inwij den in de geheimen van het smokkelen. Hfj was de eigenaar van een. schip, dat tussen Tanger en enige niet met name genoemde plaatsjes in de golf van Genua voer. Hij monsterde mij aan als lid van de bemanning op een salaris van 5000 francs per week met een premie van 20.000 frs na aflevering der smokkelwaar. Boten in de schilderachtige haven van de Viilefranche. Ogenschijnlijk onschuldige toeristenboten, maar vaak hergea zij een kostbare lading. In het Middelland se Zeege bied tussen Tanger en Italië wordt op grote schaal een seer tcinsf- gevende smokkel handel in Amerikaan se sigaret ten gedreven. Duizenden pakken rokertjes uit de V.S. worden in maanloze nachten op smok- keivaartuigen overgeladen om op de zwarte markt te worden verhandeld. De journalist T. - T. M osbv heeft zich laten aanmonsteren op so'n smokkelanrsschip en maakte een hele rats mee, waarvan hy deze spannende beschrijving i geeft. j ZJ ET is de avond van 30 Augustus 1923. In de woning te Warschau van de Poolse ingenieur Osscwiecki, een der beste amateur-helder, zienden van die dagen, zijn vier geleerden met een wereldreputatie bij eengekomen om getuige te zijn van een belangwekkend experiment. De bekende Duitse parapsycholoog Dr v. Schrenck Notzing overhan digt tr Ossotdecki een grote bruin-grijze, volkomen ondoorzichtige en veloppe en verzoekt hem mede te delen, hoe de inhoud ervan is samen gesteld. Niemand ter wereld, behalve de Engelse Dr Dmguiall, die niet aanwezig is, weet wat er in de enveloppe zit. Tot op het ogenblik, dat dr D. de enveloppe aan dr v. Schr. overhandigt, heeft eerstgenoemde bedoeld voorwerp steeds bij zich gedragen en geen ogenblik uit handen gegeven. De heer G. Zorah, een autoriteit op het gebied der parapsychologie, vertelt in zijn tweede bijdrage van een opmerkelijk geval van „helder ziendheid", dat door gele&rden van wereldrepotatie Is gecontroleerd. Als men leest met hoeveel -waarborgen een dergelijk experiment "moet wor den omgeven om de betrouwbaar heid vast te stellen, begrijpt men dat men heel voorzichtig moet zijn in al die gevallen. Waarin mensen zich bnitenzrataigelijhe vermogens aan meten, zander dat aangetoond is dat xJJ die -werkelijk bezitten. Examens voor handels reizigers Tn dit blad heeft gestaan, dat het te Utrecht door de Nederlandse Handelsreizigers Vereniging afgeno men examen voor vertegenwoordi gers het eerste was, dat ooit in Ne derland is gehouden en dat bet tn i opdracht van de overheid werd ge organiseerd- Beide mededelingen zijn onjuist. -Reeds in 1940 werden door de* samenwerkende bonden voor handelsreiziger: examens afge nomen en ook na de oorlog ge schiedde dit enige malen. De in Utrecht gehouden examens werden evenmin als die welke daarvoor werden afgenomen in opdracht van de overheid georganiseerd. Slechts werd voor deze examens op_ ver- zode van de betrokken organisaties een gecommitteerde aangewezen, zoals ook wel geschiedt voor andere branches. - D. J. SKENE Hoofd afd- opleiding en examens bij-het directoraat-generaal voor de middenstand. Waarom, makkelijk als het - ingewikkeld kan? Is het geen overbodige rótnp- elomp, dat iemand die twee rijbe wijzen heeft, waarvoor er thans tén kam worden verstrekt volgensmeuw model, éérst het ene moet omwisse len en- pas'op de einddatum van geldigheid van het tweede wéér alle •"moei'e en; kosten krijgt om tenslotte in het-bezit te'komen van het defi- cnltieve, dat beide vervangt? Wordt er in Nederland niet, al ie veel tijd -en gdd verkwist?^ -r ,x_ F, D. VAN DUURA. R. O. heeft de enveloppe nu op genomen, hij houdt haar in zijn samengeknepen band vast en ijs beert ermede het vertrek op en neer. Aan het rood-aanlopen van zijn gelaat, het herhaaldelijk zuch ten en het fronsen der wenkbrau wen is duidelijk te zien, dat hij zich sterk concentreert De aanwezigen houden Ir. O. scherp in het oog, geen beweging ontgaat hun. Op een gegeven ogenblik roept Ir. O. uit: .Jk zie 'tl Ik zie en zegt dat hij eerst een groenachtige enveloppe ziet en dan een rode, in de laatste steekt een stukje wit papier, aan één kant beschreven, en hierop komt een tekening voor van een flesje inkt, erg simpel getekend met enkele dunne lijntjes. Ir. O., tekent daarop, hetgeen hij meent waar te nemen. Vervolgens zegt hij: „Er staat ook nog een regel tekst op in de Franse taal; verder een jaar tal en er vóór een datum of de naam van een stad.*' Na opening der enveloppe bleek de werkelijke inhoud op treffende wyza overeen te komen met het geen door Ir. O. was. medegedeeld, De regel geschreventekst was in derdaad in de Franse taal (iets °ver wijngaarden in Frankrijk). Het eni ge verschil tussen de werkelijke in houd en die wélke door de helder ziende aangegeven was, dat de twee de enveloppe niet groenachtig was gekleurd maar zwart. Experimenten als de zo juist aan gehaalde hebben steeds onbetwist baarder aangetoond, dat de mens de beschikking heeft over wonderbaar lijke vermogens, welke hem in staat stellen buiten zijn zintuigen om al lerlei mogelijke dingen te weten te komen; m.a.w. hij schijnt te kunnen, zien, horen, voelen enz, zonder dat hij daarbij zijn oren. ogen, gevoel zenuwen enz. behoeft te gebruiken. In de volksmond heet een dergelijk vermogen c.m. .helderziendheid", in de wetenschap, die zich met deze verschijnselen bezig houdt, spreekt men bij voorkeur van „buiten-zin- tuigelijke waarneming.'' Er zijn belaas heel wat personen die om financiële redenen voorge ven, 'dat zij bedoeld helderziend vermogen in een opmerkelijke mate bezitten. Zij schromen daarbij niet weinig ervaren onderzoekers of wectgierigen door allerhande truc jes om de tuin te leiden en hun doodgewone „normale'* knollen voor buite n-zin tui gelijke (paranormale) citroenen-te verk>pen. Bij Ir.- O. v/as er xb het bijzonder op gelet, - dat ieder, ook onbewust, bedrog en het „doorlekken"- van informatie, welke hem ou het goede spoor zou kunnen leiden, was uitgesloten. Het geval van Ir. O. staat niet op zichzelf. Vele honderden evengoed geconstateerde gevallen zijn bekend.- Het' verschijnsel der helderziend heid 'kan1 dan "ook niet langer wor- den ontkend, al-kunnen wij'er geen redelijke verklaring van geven. Robbie wees mij in de haven enïge boten aan, die de zo winstgevende smokkelhandel be dreven. Daar lag een sierlijke twee master, een race boot. De zeilen blonken in het maanlicht dat ook de dubwimpel be scheen, die de boot boven elke verden king moest verhef fen. Ons schip was er een van een. serie, die in elke haven van eigenaar ver anderen. Ik werd aangemonsterd voor een reis van meer dan 3200 km, een kruistocht over de Middellandse Zee, voor het ophalen van een lading smokkelwaar, die weer ergens in plaatsen, aan de Italiaanse kust moest worden afgeleverd. Naar Italië via Tanger DE volgende morgen kregen we ruim dertig raten olie aan boord. Het grootste vat hield meer dan 20.000 liter in. En er kwam proviand, genoeg voor twee weken. Kort na het middaguur begonnen de machines te wérken. Op de ka de stond een groepje mensen, vriendinnetjes en wat toevalligs slenteraars* te wuiven. Wij vertrokken, langs Cap F er- rat, met bestemming Italië Gi braltar en Tanger.... Al gauw bleek Seppi de-belang rijkste man aan boord te zijn. Als rechterhand van de man-achter-de- schermen was hij verantwoordelijk voor het op tijd. afleveren van de smokkelwaren. VIER dagen, nadat wij uit Viile franche waren vertrokken, voe ren wij in dichte mist de haven van Gibraltar binnen. Alles was voor onze komst in gereedheid ge bracht. De agent van een olie maatschappij had ligplaats gereser veerd en binnen een uur werd al met tanken begonnen. Twee Britse havenautoriteiten kwamen aan boord en onderzochten de papie ren. De oudste wendde zich tot de kapitein. „Het is mijn plicht u te vragen, of deze olie bestemd is voor ge bruik aan boord van dit schip, dat als een gewoon jacht vaart." „Inderdaad, het is een gewoon, jacht.** „En denkt u de olie voor smok kelhandel te gebruiken?" „Natuurlijk niet", zei de kapitein „In orde", zei de havenbeambte. Hij grinnikte breed en een ogen blik dacht ik dat hij een knipoogje ging geven. Maar hij sloeg zijn ak- tentas dicht en wenste ons een goe de reis. De reis naar Tanger was een kwestie van enkele uren. We kwa men om negen uur 's avonds aan en nog voor de touwen waren vast gemaakt, stond er al een groep Arabieren op de kade, die ons hun diensten aanboden. Maar alleen Absalom, die een wit voetje bij de kapitein bleek te hebben, mocht aan boord komen. Absalom- spreekt vijf talen. Zijn waterige oude rusteloze ogen onder de vettige fez hebben ontelbare smokkelladingen zien verwerken. Eenmaal in de veertien dagen zien zü, hoe duizenden pakjes sigaretten in netten, uit een Amerikaanse vrachtboot worden neergelaten om onder dauane-bewaking in entrepot te worden opgeslagenDe volgende dag gaan enige van die pakken, voorzien fan de belasting-omzeilen de toverwoorden „in transit" van de douane-loodsen naar een on schuldig uitziend vissersvaartuig. Die sigaretten, die in goed vertrou wen door een Amerikaanse firma aan kopers in Tanger zijn geleverd, toorden wettig in die het/en binnen gebracht en worden pas contraban de. als zij vervoerd worden naar de zwarte markten van de omringende Middellandse Zee-landen. Absalom herkende onmiddellijk het verwisselbare nummerbord van een auto, die juist de pier kwam opryden, toen de bemanning aan land ging. en fluisterde de kapi tein toe, dat dat wel de agent zou zy'n, „Groot sigarettenhandelaar hier!" Het was inderdaad zo en na een kort gesprek deelde de kapitein ons mee, dat de lading de volgen de avond aan boord zou komen. De lading komt aan boord Om tien uur die avond riep de kapitein iedereen aan dek. Drie vrachtauto's kwamen aanrijden, waaruit een groot aantal Arabie ren sprong, die zich in één lange rij opstelden, van de kade tot de salon op het achterdek. En toen stroomden de pakken een uur lang, tot er maar net ruimte genoeg was om te koken en te eten. Het waren dit keer 42.000 pakjes, die een waarde van 32.760 dollar vertegen woordigden. 78 dollar per slol Ro kers in de V.S„ die voor hun siga retten belasting betalen, zullen wel even met de ogen knipperen als ze horen dat smokkelaars dezelfde merken voor minder dan 8 dollar centen in Tanger kopen.... Even na elven verlieten we de donkere haven en zetten op volle kracht koers door de Straat van Gibraltar. Met het oog op de Spaanse oorlogsschepen (voormali ge Duitse E-boten), die in - Taris en. Ceuta lagen, hield de kapitein de kijker voor de ogen, tot we er veilig en wel doorheen waren. Om zes uur was de afgesproken plaats voor Genua bereikt en. la gen. hondred pakken klaar op het dek. Maar er was geen boot te be kennen. Eindelijk daagde cr dicht bij de kust een jol op. Plotseling rees een rode lichtbal hoog boven de havenbleef even hangen, richtte zich naar de zee en het volgende ogenblik verspreidde zich uit de bal een waterval van wit lichf in aZZe richtingen. .De douane", riep de kapitein. „Vlug, de pakken naar beneden!" We voeren de haven weer uit en werkten allemaal koortsachtig om het- dek .vrij te maken. Gelukkig tras er tijd genoeg om aan de con trole uit Genua te ontkomen. In. het andere geval zouden de pakken overboord zijn gegooid, zoals meer gebeurt. Omstreeks middernacht was het laatste pak van boord en zetten we koers naar Viilefranche. Niemand was zo blij als Seppi, die ons 5000 francs extra toezegde. Hij, of beter gezegd de lieden, in wier naam hij handelde, konden het wel lijden. De 840 kisten hadden in Tanger 89 dollar per stuk gekost, ze waren voor 110 dollar nan dc Italianen verkocht, waardoor de totale waarde van de lading tot meer dan 92.000 dollar steeg. De latianen zouden-op hun beurt de sigaretten met flinke winst verkopen en zo ging het door tot ze op de zwarte markt kwamen, We voeren om Cap Ferrat en kwa men de volgende morgen in de vroegte weer in Viilefranche terug. In het kleine smokkelaarscafé'tje was nauwelijks ruimte om je te be wegen. We vondrn een tafeltje naast een stel jonge Engelsen, voorname-^ lijk ex-marine-officieren of para chutisten, nu leden van smokkelben den. Een vaa de raaisjes fungeerde als tweede machinist en droeg een halsdoek, waarop pakjes sigaretten waren geschilderd. De oude vrouw, die het cafétje hield, zette' een gramofoonplaat op en we gingen dansen. Het 'was er warm en plezierig en 3edereen was echt In zijn schik, „Een best leventje hier", zei een Engelsman. „Maar de gijn is er af. Het gaat te makkelijk. We moeten maar eens naar China. Daar heb je heel wat mogelijkheden. Als we nog een paar reizen hebben gemaakt.." Zo praten, de sigarettensmokke- laars aan de Rivièra.. (Nadruk" verboden) (Van onze mode-redacteur) lp H zijn van die kleine uandslen op modegebied* die zijn als - het ei van Columbus: eetiuoudig voor wie het eenmaal weet, maar je moet maar op het idee komen! Een voorbeeld daar van. ziet u hier: Waarom zou een mantelpakjasje altijd worden gevoerd met effen zijde in afstekende kleur? Waarom niet een zelfde stof gebruiken voor blouse en poor voering van het jasje? Is men eenmaal zover, dan lijkt het haast vanzelfsprekend om dan. van dat materiaal ook nog een kraag en manchetten te maken. Overigens is het geucar wan schadende overdaad hier natuur lijk groot. By het afgebeelde model (dat van Dior afkomstig is) i?deze zorgvuldig vermeden. Het mantelpak, bestaande uit een nauwe, van onderen smal toelopende rok en een loshangend, maar recht fniet klokkend/) jasje, is van grijs kamgaren; de voeringde blouses en de garnering van de grijze strohoed zijn vn zwart en wit piqué. De driekwart mouwen bieden gelegenheid lange, witte handschoenen te dragen. Het is met die driekwart mouwen van mantels een vreemd geval Het begon als een wat erotisch modesnufje, voornamelijk. geschikt voor vrouwen, die by voortduring een auto tot haar beschikking hebben. En dit nieuwtje werd erithousiast overge nomen door de jonge meisjes, de teenagers, die niet zover gingen dat ze een. stukje van de mouwen van haar mantels afknipten, maar ze eenvoudigweg opschoven, ter hoogte van de elleboog, en iedere mouw, die er maar geschikt voor was, omsloegen, De klassieke zomer-combinatxe van u>it met grijs en zwart is dit jaar op de achtergrond gedrongen door geel, dat aanvanke lijk alleen met grijs, maar nu -vooral met zwart wordt samen-.*" gevoegd. By voorkeur worden de warme, diepe tinten geel ge bruikt Het grote voordeel van deze kleurencombinatie is, dat het geel zorgt voor het zomerse element, terwijl tocih de al te bekende en vaak geprezen kwaliteiten van zwart als fond be houden biyven. Ook op een geheel ander terrein heeft zwart vooral in Frankrijk „de" kleur van deze zomer, ook voor de vacantie, zeker voor het strand wit verdrongen, namelijk by de schoe nen, In plaats van de klassieke witleren zomerschoenen draagt de Frangaise dit jaar by voorkeur sandaaltjes van smalle zwart lakleren bandjes, meestal met hoge hak, van het soort, dat hier als uitgaansschoentje wordt aangeprezen. Het practisc/ie voor deel hiervan is, dat de hopeloze strijd om het wit even smette loos te houden als het in de winkel was, kan worden gestaakt. EEN tragische kloof loopt VQDr een brug over de tragische hun krampachtig vasthouden aan Hnnr dp v/PTPlri TlpmPnï- tussen <>Kerk" en «wereld", traditionele standpunten niet ge- aoor ae wereiCL ue mens no eg aandacht aan de uatuurweten- iieid hunkert naar zekerheid, schap. Er is maar één uitweg; het rust en veiligheid, maar ver- De wereld verkeert in een grote laten varen van de blindheid en Vaart in can werAM van al Tan- crisis, aldus het memorandum. AI- vau de geslotenheid van de Kerk 7 m een wereia van enen- lerlei problem6n vragen om een ten aanzien van de satuurweten- ae, vrees en doodsgevaar. Jcten oplossing: het oorlogsgeweld (mis- schap en daarnaast een laten va- machtige stroming - denkt de bruik van mensen, wetenschap en ren van een houding door de na- in "haf rainn ta Vim nan techniek), overbevolking, opvoe- tuurwetenscbappelijke mensen, als zaeut ui .iet reine ue j ding der massa's, leiding der mas- zou de Kerk niet veel meer dan een brengen met materiele miade- sa's, het probleem van het geluk verouderd instituut zün/-' Alleen len. Anderen, de eodsdiensti- der mensen. Dit is een geestelijke door het verlaten der oude posi- c?pn slaven dat er een Keer crisis: bij de behandeling van da ties kan de basis worden gelegd gen, geiuven udi er een neer ^robiemen moeten de diepste oor- voor een nieuwe ontmoeting. der schepping IS, die een heils- zaken aan dë* orde komen en wel Moderne taal plan met de wereld heeft. Opnieuw een tragische gaping. beide stromingen lig gen in conflict met' -Dézc.ivëik— De natuurwetenschap pelijke mensen zullen de ware betekenis van de wetenschap en van haar grenzen bekend moeten maken, niet elkaar; men kan elkander niet °p het hoogste niveau, waartoe de meer wegvluchten In de ivoren to- 1KI- 1rens van hun arbeid maar zich moeten openstellen voor wat de Kerk te brengen, heeft cn aandach tig te luisteren, naar de Boodschap der Kerk, die zo moge gebracht worden dat de buitenkerkelijke kans loopt, tot eigen verrassing overtuigd te zün. De Kerk zal kloekmoedig op deze uitdaging moeten ingaan en. het es sentiële van haar Boodschap In moderne taal moeten brengen. De leden der Kerk moeten het ge- meer verstaan. Geloof ondermijnd menselijke geest zich kan ver heffen. De Christelijke Kerk verkeert eveneens in een crisis. Zij hééft haar greep op de jeugd groten deels verloren; zij heeft haarbind- kraeht voor de verschillende be volkingsgroepen zien tanen; zij schijnt geen deugdelijk uitzicht te bieden dat zij haar geestelijke lei ding, die relatief zo sterk is afge nomen, weer aanzienlijk zal zien gaan groeien. Beide crises zijn gevolgen van sprek met de mensen der weten dezelfde oorzaak. De techniek heeft schap aandurven, eerlijk getuigen velen door haar eclatante succes- van hun geloof, waaruit zij zelf - - - sen verblind. Er kwam eén geest leven. Wij hopen, zo schrijven de machteloosheid, er met m slagen van: als de natuurwetenschap nog geleerden, op een verlangen in de om de ellende, de vrees en het een tijdje zo doorgaat, zal zij alles Kerk om op te houden met hét na doodsgevaar uit te schakelen. vanzelf wel verklaren. Dit hééft druk leggen op onderscheidingen, In het maandblad „Wending", het door de Kerken gebrachte ge- die scheidingen veroorzaken tussen waarin het memorandum is gepu- loof in hoge mate ondermijnd en mensen, die eensgezind zouden moe- bliceerd, schrijven de geleerden, voor velen de vaste grond onder ten zijn. Wij hopen op een geeste dat hun standpunten tegenover de de voeten weggespoeld. Een af- lijk reveil, dat een vernieuwing kan Kerk uiteenlopen van rechtzinnig spiegeling hiervan moet worden inleiden op alle gebieden van het Hervormd tot geheel buitenkerke- gezien in de crisis der wereld. leven. lijk. Zij onderschrijven echter alle Nu luistert de wereld niet naar Schenk ons klare wün.de vijf deze beschouwing, waarin de kerkelijke Boodschap en vele buitenkerkelijke, van de hoogstge- wordt gezocht naar fundamenten dienaren der Kerk besteden door leerde wetenschappelijke onderzee- Vijf natuuronderzoekers uit Eind hoven hebben aan de Generale Sy node van de Hervormde Kerk een memorandum over deze crisis in „wereld" en „kerk" gericht. Zij ho pen daarmee een kerkelijk ant woord uit te lokken en aldus een gesprek op gang te brengen tussen mensen die, gevangen als zij zijn in de ban van een beklemmende ker tot de eenvoudige arbeider hebben er recht op, nu eindelijk te weten, waar zij aan toe zijn. ten aanzien van de fundamentele vra gen op geestelijk gebied. En laat men aan de gang gaan met een vol strekt ander tempo. Hier valt wel licht voor de Kerk iets te leren van wetenschap en techniek. Dr. C. J. Dïppel. zelf natuurkiwdJ- ge èn gelovige, beeft in aansluiting op het memorandum, waarvan het bovenstaande een summiere samen vatting wil zijn, m „Wending" een uitvoerig artikel gepubliceerd over de ontmoeting tussen geloof en we tenschap. De vijf ondertekenaars rijn dr. p. Clausing, prof. dr. G. Holst, dr. M. C. Teves. dr. H. J. Vink en dr. J. Volger. „Jaap, breng jij die glazen even naar de keuken, al js bet dom dat ik het je vraag, want je laat ze natuurlijk weer uit je handen vallen." Jaap gaat naar. de keuken en in de gang klinkt al het onheilspellend gerinkel: alles in gruzelementen. Zie je wel? Wat heb ik je gezegd? Je kan ook niets!" Zo herinner ik me een gesprek van een vader tegen zijn zoontje uit een van de boeken van Alphonse Daudet. Er zijn nog altijd domme zoon tjes, die zich door nog dommere ■vaders van de wijs laten bren gen. Daar gaat dat joch, hij toil •wel helpen, maar vader zegt dat hij een sufferd is en dat fry de boel toel weer zal bedervenZijn aandacht is in beslag genomen,-' doch door wat hij doet, maar met de neerslachtigheid van: „ik kan het toch niet." En het mis lukt Er staaf in Psalm 103 dat God weet wat maaksel wij zijn. Hij ■weet wat Hij aan ons heeft Soms hebben wij er zelf ook enig besef van. Én dan hebben wij niet veel reden om geest driftig te zijn. Nii is de inhoud van het Evangelie, kort gezegd: Christus geeft ieder van ons opdracht in dit leven, God lief te hebben en onze naaste. Hij zegt erbij: dat kan je. Hij doet niet schamper. Hij bemoedigt Wie dat eenmaal zief, vindt vreugde en kracht In Hem: „Ik kdn het" Het lukt! F. OBERMAN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 4