■M» lVacantie in de zanderige Hoek Langs de havens van de Pacific FILMS in Aanleg binnentuinen gaat langzaam maar zeker Rotterdam SWÉNilftl "Vfy r -- I Rotterdammers exposeren iriDelft Perzik en Pruim Zuiderkruis, nu best schip voor emigranten Aantal emigranten neemt af Afd. Plantsoen gaf Overschie primeur 1 ZEELIEDEN OVER HUN WERK Javaans Nieuwjaar aan boord van de Limburg Wijkraad Pernis KETELBINKIE - PRIJSVRAAG Nieuw vacantiekamp P-ditieeechtu Zaterdag 21 Juli 1951 „Opoe, ie hemd komt op de kiek" riep een brutale in het zomerhuis- geskamp van. Hoek van Holland, maar dat was niet waar, want het ging er ons alleen maar om even te laten zien, dat voor de vacantie- houdende huisvrouw daar eigen lijk het dagelijks werk toch niet stil staat. Het werk van een huis vrouw komt nooit klaar, zeggen, ze wel eens en dat blijkt alweer. Mevrouw links (oftewel rechts van de theedoek) staat de sla 3choon te maken en de beide kof fieteuten, die zo'n gezellig babbel tjehouden, puffen even uit van de eerste - etappe op wasdag. En nou niks zeggen van die mannen op de kiek voor wie er kennelijk geen beter leven is dan een goed leven, want de mannen van het kamp hebben 't hele jaar de ping ping verdient en je autoped startklaar ma-- ken, want je vriendjes hebben een grote race georganiseerd, zo veilig als je nergens anders n xosiistnjd. lean houden, want echt snelver keer mag dit zonnige plezierige buitenhuisjesdorp niet binnen! om hun lieve echtgenotes eens heerlijk een paar weekjes strand- plezier te gunnen (en, nou ja, om zelf ook eens zalig niks te doen, maar dat is natuurlijk pas hele maal o pde tweede plaats, niet waar, heren?) En dus trekken de luchtig verpakte wederhelften zon der zorgen naar de branding met het karretje achter zich aanom- aitiji naar 't zandige bivak. Trouwens karretjes doen opgeld in de kampen. Ziehier 't watertransport, waarvoor de kinderen uiteraard alle belangstelling hebben, ter wijl ...ook de leveranciers niet aan de deur komen en je zelf moet pro vianderen. Broer, kijk eens even niet naar de fotograaf en doe maar net als straks toen je die knaap nog niet in de gaten had en je zo mooi aandachtig met al die lekkere boterhammen in spé aan kwam stappen. Klik, daar sta je er al op. Welbeda-nkt en nu gauw verder naar huis 1 In aanwezigheid van vele geno- dlgden. heeft mr L. 3. F. "Wijsen beek, directeur van de Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag gis teravond in het stedelijk museum „Het prinsenhof" te Delft een ten toonstelling geopend voor werken van Rotterdamse beeldende kun stenaars, die onder auspiciën van de Rotterdamse Kunstenaars Socië teit wordt gehouden. De waarnemende directeur van het museum, mr H. E. Phaff, sprak een. woord van welkom en bracht dank aan de heren. E. van. As van de R.K.S, voor de prettige samen werking en. aan de heer G. L. A. de Brauwere voor de inrichting van de tentoonstelling. Na een kort dankwoord van de heer Van As sprak mr Wijsenbeek zijn openingsrede int. Hij wees er op, dat de Rotterdamse kunstenaars zulk een rijk geschakeerd werk hier in Delft bijeen hebben ge bracht, dat vrijwel alle richtingen in de schilderkunst aanwezig zijn. De tentoonstelling omvat ruim tachtig werken; olieverven, aqua rellen, tekeningen, plastieken en gebrandschilderd glas. Hoezeer we de circus-schouw burg missen en. Tivoli en Casino, bleek gisteravond weer eens, toen een volle Schouwburg zich koste lijk vermaakte met Herman JBou- bers oude klucht Perzik en Pruim (in zuidvruchten). Dat was spek kie voor Rotterdams bekkie, niet zozeer voor de pruimenmondjes van ladies die met Sartre opstaan en naar bed gaan en ook niet in het bijzonder voor heren met ver beten trekken vanwege al dat die pere in hun gemoed, maar gewoon voor lieden die in de vacantie wei ereens een avondje naar de kome die willen om eens lekker te kun nen lachen, zoals dat vroeger mo gelijk was in de betreurde gebou wen, die ik hierboven noemde. De ware toneelbroeder zal het evenwel opgevallen zijn, welk een bijzonder acteur we toch in Her man Bouber bezitten en hoe dit natuurtalent oak zo'n David Pruim vol f«ne menselijkheid neerzet. Met zijn van een kouwe kermis thuiskomende compagnon met to neelaspiraties, Isak Perzik, weet Hans Kaart wel weg. Hij speelt de dankbare rol met aanstekelijke vitaliteit, al geeft hij 'm wel eens erg van katoen. Ook Netty Hart was als Trien, de Volendamse meid, heel vermakelijk en verder droegen Bsp Mouton, - Jopip Vi- scher, Tanne Wierts, Hetty en Aafïe Bouber en Bert Silvester bij J tot het grote succes. ••Dinsdag 24 Juli vertrekt van de Sumatrakade te Amsterdam het voor emigranten omgebouwde stoomschip „Zuiderkruis" voor zijn eerste eml- grantenreis via Rotterdam naar Ca nada. Zowel in- als uitwendig heeft de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mjj. in ongeveer een half jaar tijd dit voormalige troepentransportscbip 'n grondige gedaanteverwisseling doen ondergaan, waardoor het bruto-ton- nage van ruim" 7000 op 9126 is ge bracht en accommodatie is verkre gen voor ruim 800 passagiers en 200 man bemanning, waarvan in dit ge val byna de helft Indonesische Is. De passagiers van dit „regenngs- schip", waarvan de reizen door de Mij. „Nederland" worden verzorgd, worden ondergebracht in hutten van 4 tot 10 personen en twee slaapzalen met elk 55 bedden. Mag soberheid op. dit schip dan vóór de luxe gaan er is één klasse, de „emigrantenklasse" -, de facto ren doelmatigheid, gezelligheid, net heid lijden er niet het minste on der. Alle hutten hebben mechani sche ventilatie, ruimschoots elec- trisch licht en één of twéé wasta fels. Er zijn talrijke toilet- en was gelegenheden bij iedere groep hut ten en apart, tot zelfs een wasge legenheid voor babies toe.' Met zo min mogelijk kosten is alles gedaan, aldus de directeur-ge neraal van de scheepvaart, de heer J. J. Oyevaar, om de emigrant aan het vaderland de beste herinnering te laten behouden. Volgens de heer D. L. van Strien, chef van de pas- sagedienst van de Mij. „Nederland" baart het echter zorg, dat het aan tal emigranten, dat passage op een schip boekt op het ogenblik „binnen druppelt" in tegenstelling tot vorig jaar toen het „binnenstroomde". De .Zuiderkruis" bijvoorbeeld is voor zijn tweede reis naar Nieuw-Zee- land pas voor driekwart volgeboekt, i Wat Australië betreft is de strenge selectie de vermoedelijke oorzaak. Door het ombouwen van de „Wa terman", de „Groote Beer" en de „Johan van Oldenbarnevelt" wil men volgend jaar de „Sibajak" mee vijf emigrantenschepen in de vaart brengen. In totaal kunnen dan on geveer 20.000 emigranten per jaar •worden vervoerd. Rotterdam heeft zijn,, eerste ge meenschappelijke binnentuin, - die aangelegd is-door de' gemeente. <ïlr is veel verschil van mening ge weest over het nut van deze tui nen, en die meningsverschillen be staan nog. Er zijn er" ook velen, in onze stad, die reeds voor aanleg en onderhoud van de gemeenschappe lijke tuinen betalen, maar ze nog niet hebben en daarover in. zeker opzicht terecht ontevreden zijn. Laat. het voor hen echter een troost zyn (al is die schraal) dat het eerste schaap over de dam is. Men kan deze eersteling van onze afd. Plantsoenen bewonderen tus sen de huizen van de Achïchemweg en de Patijnstraat in de Kleinpol- der West. Er zijn mooie gazons, een paar jonge, opgeschoten, bomen, wat groen ens wat zeker zo belangrijk is, er zijn zandbakken, een wip plank en nog wat ander speelgerei voor de kinderen. Ook voor die van de gezinnen, die een etagewoning hebben. Op een andere plaats in de stad zijn er gemeenschappelijke binnentuinen gekomen, die zeker niet voor die aan de Adrichemweg onder doen. In de zijstraten van de Franselaan in Oud Mathenesse kan men ze vinden. Deze tuinen zijn door de eigenaar aangelegd, wor den goed onderhouden en onder vinden de waardering der bewo ners, die er zoveel mogelijk op let ten; dat de spelende kinderen het nog jonge groen niet vernielen. Natuurlijk is er ook een pro bleem bij de binnentuinen. Hoe zou het anders kunnen. En dat probleem is de verzakkende grond. Dit is ook de reden, waarom, er van gemeentewege niet reeds meer tuinen zijn aangelegd. Op het ogenblik is wel in Kralingen een begin gemaakt met enkele tuinen, maar men wacht liever tot de grond zich gezet heeft alvorens met aanplantingen te beginnen. Vele tuinen zullen nog moeten worden opgehoogd en de benodigde grond daarvoor zal uit een of andere bouwput moeten komen. Zo wordt er op het ogenblik veel grond van het Hofplein naar de tuinen in Kralingen gereden. Eerst als deze grond stevig be klonken is kan men pas beginnen met het aanleggen van de tuin Vroeger beginnen zou onbegonnen werk zijn met dubbele kosten. Daarom zullen nog talrijke hewo- ners van de woonblokken in Over schie en Kralingen moeten wachten op de aanleg van de tuinen. Examens Geslaagd voor examen Mulo. T. de Zeeuw, A. van Ringelesteln, r. J. Hazebroek, E. den Adel, M. Bouwman, M. G. de Bruin. J. C. Dol man, C. Durian. J. van der Lans, U\ M, Lengkeek, M. van der Male, P. W. van der Graaf, J. C. Keegel, L. van Kaïkert, G- van der Laars-e, S- Abas, D. Bsster. H. van Rees; afgewezen, acht eandidaten. De binnentuin tussen Adrichem>- toep en Patijnstraat in de Klein- polder-West. (Eigen foto). San Francisco: de be roemde brug over de Golden Gate 1/ AN gezagvoerder D van Burken ontvin gen wij uit Vancouver een brief, die naar hij mede deelt helaas de laatste moet zijn, omdat zijn schip, de „Limburg', thans aan een nieuwe reis rond de wereld is begonnen en dus bij verder schreven in herhalingen zou moeten worden getreden. Toen de Limburg van de Pacific- kust via Trinidad naar Zuïd-Afrika voer, schreef kapitein Van Burken ons zijn eerste brief.Sinds dien heef hij geregeld ge schreven uit havens in Zuid-Afrika, Oost-Afrika, India, Indonesië en weer de Pacifickust, alle gele gen langs de lange route, die de Limburg rond de wereld heeft afgelegd. Uit de vete kolommen tekst, die de kapitein In onze krant schreef, hebben wij kunnen vernemen hoe het leven aan boord van een groot Nederlands zeeschip reilt en zeilt en hoe de havenplaatsen er uit zien, die op de reis werden aan gelopen. Ondanks drukke werk zaamheden, die op een snel, modern zeeschip meer dan een normale dagtaak vormen, heeft kapitein Van Burken toch gele genheid gevonden onze lezers over het werk van de zeeman uitvoerig in te lichten, waarvoor wij hem onze grote erkentelijk heid betuigen. 'In de gisteravond gehouden ver gadering van de wijkraad voor Per nis zijn aangenomen voorstellen van het lid van de wijkraad, de heer B. J. M. Koomans, om hét gemeente bestuur te verzoeken: le het doen plaatsen van een windscherm bij de halte van buslijn F aan de Pastorie- dijk tegenover de Uiterdijk; 2e de nodige verbeteringen te doen aan brengen aan de helling by de Uiter dijk en een geschiktere plaats te doen maken voor ligging van de vissersboqtjes. In verband met het schrijven van een groep van ouden van dagen werd besloten, B. en W. te verzoe ken een bank te doen aanbrengen aan het nieuwe havenhoofd en om het vroegere wachthuisje thans m gebruik bij de ouden, van dagen, te doen verplaatsen naa^ de westzijde van de toegang tob heb havenhoofd* U KUNT NU NOG UW BRIEFKAART INZENDEN! De deelname aan onze Ketelbinkieprijsrvraag is enorm groot. Wij ontvingen reeds tienduizend inzendingen. Is ook Uw brief kaart hierbij? Zo niet, haast U dan! Schrijf nog heden het door U gevonden aantal op een briefkaart en zend ons deze vóór 25 Juli .De inzending sluit n.l. 25 Juli! Daarna wordt de uitslag zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Red Skelton IColonelsdocht er Sinds de gebroeders Lumière In een keldertje in Parijs de eerste bewegende beelden op het witte doek toverden, hebben reeds heel wat komieken via het medium film beroemdheid verwor ven. Een der nieuwere fllmkomieken ls de Amerikaan Red Skelton, «en in zyn Mary Astor,Mickey Hoon.y, He® onnavolgbaar humorlat, aio z[«, SMton, Eleanor Powell, Lucille Ball, •M&er 1= "jon van de grote Komieken Margaret O'Brien. Juno Allison. Gloria «Smi Du» week la Bed Stelt™ BSb:t™bVAKaySSSls™r oSSÏÏÏI A?! eÏEt w»™» Amerika zuni els» beroemdheden, kan men een ogenblikje l, ?Srvnnr,i hJ? a zien en horen In een mammoeth-show- stelt. mifiairc gmte van technicolor „Altijd naar wens" (Thou- sanrtc Chw-rl m,-inn fipno Kellv r>„ Een film die U beslist TUCt OTQet Veï- sands Ch«rh waanm Gene Kelly en ÏUimen, Jn het voorprogramma een trayson en jammer^ genoeg bijlonder aardlge hondenfdm en een dito tekenfilm. Boogie Woogie José Iturbi voor lan gere perioden de aandacht vragen. Het is allemaal bijzonder massaal en gewel dig, maar op het echte show.gebied brengt deze film weinig nieuws. Het gaat om da dochter van .een Amen- kaanse kolonel, die een heel regiment aan "haar voeten krijgt, 'maar toch vnj snel haar keus bepaald heelt. Maar voor alles m kannen en 'kruiken is, moeten er nog een heleboel nummers vertoond worden; het is immers een showfilm. Noot, de Husslsche compo nist Dmitri Shostakowitch zal wel nooit gedroomd hebüen dat één van zijn composities een Amerikaanse film op luisterde. Zön „Song of the United Nations" vormt het slot van de film, maar onde, de tientallen vreemde vlag gen in het décor zal men de Russische tevergeefs zoeken. (CINEAC en VIC TORIA), Lijken en gros Grijns, griezel, grol en gruwel hup pelen ln volkomen waanzinnige situa ties achter eikaar aan als het „Lost Cavern Hotel" bezocht wordt door een fjskouci moordenaar, die eerst een be kend strafpleiter op de korrel neemt en dan de score met nog twee lijken Opvoert. Bud Abbot, de hoteldetective en Lou Costelio, de chasseur, komen tot hun boord 1n de misère te zitten en sollen wanhopig met de stoffelijke over schotten om niet achter de tralies te raken, maar per slot staan ze van alle smetten vrij tegenover de Inspecteur, die de dader opspeurt. Uit de titel „Abbot en Costelio ontmiEten Boris Kaïloff" proeft u de voorname rol wel. die dit smister sinjeur 6peelt, al blijft weldadige zotheid in deze amusante film. rijkelfjk de boventoon voeren, Deze De zingende kolonels dochter (Ka- thryn Grayson) en haar acrobati sche, dansende soldaat (Gene Kelly). Uit „Altijd naar wens" (Cineac en Victoria) Afscheid van kapitein Van Barken Vancouver B.C., Juli 1951 Wij zijn thans gearriveerd te Vancouver, British Columbia, ge legen aan de Westkust aan Cana da, de noordelijkste haven in de Round the world service" waarin ons stoomsckip Limburg vaart. Van hteruit vertrekken we voor onze nieuwe rondreis en daarom, lezers, moet deze brief helaas de laatste zijn, daar wij anders in her- kalingen zouden treden. In onze laatste brief waren we ge bleven. te San Pedro, de haven van Dos_ Angeles in Califomië. Op uit nodiging van een passagier, die met ons SCVip gevaren had, maakten de hoofdmachinist en ik een autotocht via Los Angeles en Beverley Hills, waar de prachtige villa's van film sterren staan, naar de San Fernan do Vallei, Het was een tocht om nooit te vergeten. Californië is een schoon land, dat prachtige verge zichten biedt. Na San Pedro werd de reis voort gezet naar .San Francisco. De toe gang *ot de baai heet „The Golden Gate" of wel Gouden Poort, een naam, die zij "met ere draagt." Over deze toegang ligt-een enorme, vaste brug, waaronder wij langs voeréh op weg naar onze ligplaats. In de verte ziet men dan de Oaldandbrid- ge, de langste brug van de wereld. San Francisco werd gebouwd op heuvels en heeft daardoor zeer stei le straten. Nadat in San Francisco de lading was gelost, werden we naar Rich mond, een haven gelegen tegenover San Francisco, verhaald, was- d coprah van Manilla en het ertb"\an Lorenzo Marques uit de ruimen dwenen, waarna de reis werd \c--v- gezet naar Portland in de staat Oregon. Om deze haven, te bereiken moet een kleine honderd mijlen de Co lumbia River worden opgevaren. Deze stroom is een van de mootste rivieren ter wereld, vooral in het najaar, als overal langs de oevers het roodgetïnte eikenloof pronkt. Rotterdam zal hoogstwaarschijn lijk volgend jaar de beschikking hebben over een nieuw vacantie kamp voor de jeugd. Op het ogen blik worden onderhandelingen ge voerd over een terrein in de om geving van Leersum. Indien deze besprekingen een gunstig resultaat hebben zullen er volgend jaar 1000 jonge Rotterdammertjes meer naar buiten kunnen dan thans het ge val is. Rotterdamse Studenten raad samengesteld Op -de laatst gehouden vergadering fan de Rotterdamse Studentenraad heetl deze ztch als volgt samengesteld: W. A. van den Berg, praeees, afgevaar digde van het Rotterdamsch Studenten corps; mej. E Hamburger, ab-actis. af gevaardigde van de Rotterdamse Vrou welijke Studenten Vereniging, L. J. M. Smeete, afgevaardigde van de K.S.V, Sanctus Laurentius, P. van der Heul, af gevaardigde van de Societas Studioso- rum RelDrmatorum afd. Rotterdam; P. Boon, afgevaardigde van het Rotter damsch Studenten Gezelschap; O. Beau- jon, afgevaardigde van de Vereniging voor Studlebelangen; M. van der Velden, afgevaardigde van de Nederlandsche Christen Studenten - tert, afg Christel! Langs óe rivier loopt een autoweg, de Columbia-Highway, met als eihd- punt de Bonnevxlle-dam, waar mach tige turbines electriciteit voor de staat Oregon leveren. i In. Portland Oregon gaven, de Ja vaanse bedienden en. wasbazen aan boord ter gelegenheid van hun Nieuwjaar, Hari xadja puasa ge naamd. een zogenaamde slamatan. Verblijven en eetkamer "waren stemt mig met vlaggen versierd, de ta- fels feestelijk gedekt, terwijl chefs van dienst en. kapitein, werden uit genodigd te komen rijsttafelen. Van. Portland Oregon werd de reis voortgezet naar Seattle, gelegen aan de bekende zee-inham Juan de Fucan, en daarna naar Vancouwer, waar ons schip thans ligt te laden voor Zuid-Afrika; Zoals mijn lezers weten, schreef ik vooral voor de Nederlandse jeugd. Ik deed dat om hen iets te vertel len over het zeemansleven, om hen meer „sea-minded" te maken, om hen te zeggen, dat de zee roept om flinke Hollandse jongens, die niet bang zijn om de knuisten uit .de mouwen te steken en zich op zee een mooi bestaan te verwerven. Dan zullen zij de wereld zien <an kunnen praten over New Orleans, Marseil le, Karachi, New York, Buenos Ayres, Hawai-eilanden, Japan, Chi na. Afrika, noem maar op! Mochten, er onder hen rijn, die meer willen weten, dan ben ik gaar ne hgreid brieven te beantwoorden. De bemanning - verzoekt mij de groeten aan 'familie en vrienden over te -brengen, terwijl ik mijn brief besluit met de beste wensen voor de lezers. D. VAN BURKEN Proefrit ntuuigut- vai» ut xieuendnoicne len Studenten Vereniging; H. Kui- afgevaardjgde van de Vrijzinnige teiijke Studenten Bond. De proefrit van Gozewijn op de nieuwe 98 cc, die hij wel gekocht, maar nog lang niet betaald had, is wel bijzonder rampzalig verlopen op die Zaterdagavond, zo liefelijk, met het vooruitzicht van de enor me plezlemt, die de volgende dag over het hele eiland met het dan stellig wel getemde plofje onderno men zou wordenliefelijk ook met de roze schijn van het late zon licht en de dito van de nrille-meis- jes gezichten, die aan de weg vol bewondering de verrichtingen van held Gozewijn op s'n motorfiets volgden. Of het nu die alomvatten de lieflijkheid van het uur, de rij- kinwtipe onervarenheid van Goze wijn of het biertje, dat hij op de overdracht van het •uehiteeltje ge dronken, had met de verkoper, -is geweest, zal toel altijd in het duis ter der tyden verborgen blijven, maar feit ts, dat Gozewijn, al toer tjes makend om de grote kerk van zijn kleine dorpje, niet het fordje opmerkte, dat daar tochduidelijk hoorbaar naderde. Nóg trachtte stuurman Peng een directe ontmoe ting met' de zwenkende en raar a-aaiende too lor cyclist te vermij den, door ijlings het roer te men den en een heenkomen te zoeken in üc zachte berm van de weg, maar tevergeefs. Gozewijn vloog met een Jdets te- gm het rammelende autootje op, waarvan de onderdelen zich evenals die van zijn gloednieuwe motortje met veel lawaai uit hun oorspron kelijk logisch verband begonnen los te maken. De herrie, die dit treffen veroorzaakte, taai zich denken of lier er; horen, maar het vreemde was, dat Gozewijn zich van al de ze rampen niets aantrok en rustig aan de overblijfselen van de 98 cc ging knoeien, alsof daar nog iets aan te doen was. Toen hij eindelijk dóór had, wat ook de meest grote leek reeds bij eerste monstering mn het slagveld begreep, -rul. dat hier niets meer te redden viel, kreeg hij een helderder indruk van de con sequenties, die uit zijn ondeugdelij ke stuurmanskunst uoort zouden- spruiten. Maar zie, het geluk is vaak met de schelmen;daar ku)am de forse Lene al aangereden op haar fiets. Een sprongètje en daar zat Gozewijn, heel wat minder heldhaf tig, maar betrekkelijk veilig, ach terop de bagagedrager bij zijn oude vriendin Lena, die hem in veilig heid bracht in de grote hofstee van haar vader. Over service gespro ken! De Officier van Justitie is echter in het geheel niet te spreken over dit sluikse optreden van de ver- keerspiraat. Hij vindt het vlegel achtig van Gozewijn om. 'm te druk ken,, wanneer je iemand z*n spul- Zetje kapot gereden hebt Je gaf voorrang noch asem, toomt de heer Officier en dat is een mooi gezegde. Ik geef je drie weken. Met die goedgeefsheid is de poli tierechter het echter niet geheel eens; bö windt 50 pop boete en 2 weken voorwaardelijk genoeg als laafsie waarschuwing, maar Gozetuiin mag wel weten, dat zijn urtfheid aan een zijden draad hangt. Nu, dat beseft Gozewijn blikbaar danig, toant cis een marionet schuifelt hy de zaal uit. De 1 smaak van 'die proef-rit zal hij wel nooit vergelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 5