m Nederlandse koopvaardij leert zich zelf beschermen Een en tachtig lopers niet aan de start Franse formateur Mayer haalt de reis niet Acheson: gevaar groter dan Amerikanen denken Een grapje Vacantietoeht begint met dodelijk ongeluk Velerlei meningenvelerlei typen Snellezakelijke opleiding in militair wonderland r h ZOEKLICHT OP Defensie in de Oriënt Wonderlijke wereld Nog gevechten in Jordanië Koningin Elisabeth van België 75 jaar Bidault krijgt nieuwe opdracht Middenweg tussen zwakheid en geweld zou oorlog kunnen vermijden Zaak Bertha Hertogh 30 Juli voor Nederlandse autobus in Duitsland tegen boom gereden WEK DE GAL IN UW LEVER OP Piet Kohier viert toneeljnbileum .Woensdag 25,rJuli 1951 Het is te hopen dat het allemaal voor niets is! het geschut worden nauwkeurig nagebootst. Aan het ingewikkelde mechaniek, dat dit alles verzorgt, zit bovendien een apparaat, dat alle „treffers" registreert. Er zijn meer van dergelijke ver- (Van een onzer verslaggevers) Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, stormt matroos W. Smits van de Holland-Ametika Lijn met een gasmasker op <en een soort asbest-cape om zijn hoofd en schouder, een schuilkelder in. waar dikke rookwolken uit walmen. Binnen Is de rook zo dicht dat hjj niets meer elet en tastend loopt hij naar het verste eind van de kelder, pikt daar een zwemvest op en vindt met veel moeite rijn weg terug naar buiten. Daar legt hij het zwemvest op een tafel en meldt zich bü de marine officier, die,drie maanden lang zijn commandant is bij de cursus „koop- vaardijbevelliging". Die oefening met de schuilkelder dient alleen om hem te leren, hoe hy moet optreden als er brand zou uitbreken aan boord van de „Volendam" of een van de andere schepen waarop hij vaart. Tien van de twaalf weken in Den Helder hadden ze er al opzitten, toen wij hen gisteren zagen: 120 knapen, die allen al ervaring heb ben bij de koopvaardij. In geval van oorlog zouden ze op hun eigen koopvaardijschip N blijven, maar de regering heeft Het nuttig geoordeeld, hun drie maanden lang als militai ren onderricht te geven in de ver dediging en beveiliging van hun vooral in oorlogstijd zo kostbare handelslading, vandaar, dat hun op leiding snel en zakelijk is: zij leren geschut bedienen, waar de koop vaardijvloot in tfcd van oorlog mee wordt uitgerust, er wordt hun ver teld,"-wat te doen als er'brand ont staat of een lek. Vraagt men;hun zelf, wat zij van. ditrr-aHes^ dentongadan^m^et ...antr woord:; ./Tevreden: Ach ja,-het gaat weL Het moet nü eenmaal." En dat is- een repliek, /die men van de meeste Nederlanders in verplichte militaire dienst kan krijgen. Als in eèn lunapark Zij schieten meer dan enig wer kelijk marine-man in zijn opleiding en afgezien van dit werkelijke schieten op over zee of door de lucht gesleepte doelen, is er voor hen een soort kermis, waar zij rich ten kunnen leren. Een soort mili tair „wonderland", waar bijvoor beeld vliegtuigen, die door een filmapparaat op de wand worden geprojecteerd, kunnen worden „neergeschoten". De vliegtuigen in dat beeld zijn ZÖ klein, als de man nen ze ook in werkelijkheid zouden zien; ze maken grillige capriolen om het geschut te ontwijken en zowel het geluid van net vliegtuig als van l'jNGEVEER. 35.000 man Britse v troepen liggen op het ogenblik in de Arabische landen van het Mid den-Oosten. Dat is veel te weinig om dit belangrijke gebied tegen een eventuele aanval van de Sow- jet-TJnie te verdedigen. Maar het as meer dan genoeg om de betrek kingen tussen Groot-Brittannië en de Arabieren," die zich evenals zo vele andere Aziatische volken aan de voogdij van het Westen willen ontworstelen, allesbehalve goed te doen zijn. Een mogelijkheid voor de Britten ware natuurlijk, zich te rug te trekken uit de posities, die zij er sinds 1918 bezet houden en de Arabieren de middelen te ver schaffen en gezamenlijk de vrij heid, die zij zo gaarne wensen, ook tegen de Russen te verdedigen. De kwestie is echter,, dat de Arabi sche staten het slechts op een punt met elkaar eens zijn, namelijk in hun wantrouwen tegenover het Westen. Een defensief verdrag tus sen hen. naar het voorbeeld van het Atlantisch Pact, is daarom on denkbaar. Dus hebben de Britten geen andere keus dan met' "hun kleine leger "in het Midden-Oosten te blijven, in de hoop dat dit de Russen van een agressie la Ko rea zal afhouden, omdat het Kremlin weet, dat een aanval op Britse troepen tot een derde we reldoorlog zou moeten leiden. Op de duur kan dit echter geen vol doende garantie zijn. Gelukkig daarom, dat het Westen - in het Nabije Oosten ïn- Turkije een krachtige bondgenoot heeft gevon den. Het sterke Turkse leger van naar schatting 400.000 goede ge wapende mannen moet een cam pagne tegen de Arabische staten voor de Russen niet bijzonder at tractief maken. Deze overweging is het ook geweest, die de Ameri kanen -er toe heeft gebracht Tur kije en Griekenland aan het Atlantisch Pact te binden, liever dan deze landen tot de kern van een apart defensiesysteem voor het Midden-Oosten*te'maken. On der de huidife omstandigheden is het inderdaad veel'.beter, het op- percommando in dit 'gebied bui ten de Arabische landen te vesti gen. puftige apparaten, die in een luna park geheel op hun plaats zouden, zijn, maar hier een nuttige en on misbare functie hebben in de op leiding van toekomstige kanonniers. Zo wordt het personeel van de Nederlandse koopvaardijvloot voor bereid op een taak, die zij naar ieder hoopt nimmer zal hoeven uit te voeren. Maar de Nederlandse belastingbetaler, kan er zeker van zijn, dat zijn geld goed en verant woord wordt uitgegeven, als het gaat om deze korte, intensieve op leiding van de jongens, die als sym bool van hun herkomst op de lin kermouw een margriet dragen zoals men weet, is de koopvaardij peet van Prinses Margriet. Kapitein yter zee S. Dobbenga (zelf oud-koopvaardij-officier), die „Chef-bureau handelsbescherming van de marinestaf" is, zorgt voor een training, die alleen maar ge richt is op het belangrijk doel: eventueel onze handelsvloot te ver dedigen. (Vervolg van pag. 1) Om half een was het op de .Wed ren, waar de militaire'groepen zich moesten ^afmeldenyrientijfct de tuin van de Vereniging, de finish voor de burgers en de individueel lo pende militairen, nog rustig. Zo nu en dan drupten er enkele „vlug gen" binnen, maar na één uur be gon de stroom geleidelijk aan te komen. De meesten fris en monter, zonder een spoor van inspanning op het gezicht, sommigen voor zichtig alsof zij eieren to htm. schoenen hadden verborgen. De heer Schouten uit Den Haag, een „vijftiger", die voor de tweede maal meedeed, zat met een vol daan gezicht na zijn 40 kilometers aan een tafeltje met een jonge hoogblonde Fries uit Heerenveen en een tippelaar uit Zutphen. Zij hadden elkaar nooit eerder gezien, maar het gesprek liep net zo vlpt alsof zij al jaren vrienden waren. Een beste dag, was het ant woord op onze vraag. Geen moei lijkheden en met het frisse weer hebben we wat steviger doorge stapt, De heer van Mourik van de R.E.T. een groep van 15 en acht individuelen was minder geest driftig. De sfeer van de vierdaag se was er, maar toch was de stem ming niet zo uitbundig als andere De enige Amerikaanse deelne mer. dte omstreeks 3 uur in de tuin van „de Vereniging" arri veerde, was meteen het middel punt van de belangstellingFo tografen renden op hem af en brachten hun geschut in stelling Hellohzeiden wij met zo zwaar mogelijk Amerikaans ac cent „A few minutes for an In terview?" Goed, zei de 17-jarige Amerikaan in het Nederlands. Hij was namelijk een Amerikaan van Nederlandse ouders. Veer tien dagen geleden was Leen van Hoek, vergezeld van zijn ouders met de Jvieuro-Amsteraam voor een vacantia naar Holland geko men. Zijn oom, de heer Hoogen- strijdPTT-ambtenaar bij de ex peditie van het C.S. te Rotter damhad hem warm gemaakt voor de Vierdaagse. Een training van 95 km vond Leen genoeg en de eerste dag 40 km was hem uitstekend bevallen„Moes ten ze bij ons in Pontiac in de omgeving van Michigan ook gaan doen", zei de jonge Yank. En ook Hoogenstrijd voegde er aan toe: „Als baby van acht maan den was. Leen voor het eerst in Nederland, «n bijna 17 jaar later bij zijn tweede bezoekloopt hij de Vierdaagse'. Wonderlijke we reld. jaren. Met de voortdurende drei ging van regen werd er weinig of niet gerust. Ieder wilde voor de bui JLn, Njjmegen .terugzijn; Vier man -van Re Schiedamse-Posterijen met een monsterflesje van het be faamde stedelijke product op de borst bengelend, waren echter vol lof. Prima mijnheer, was het com mentaar van de heer Quartel. Zo en daarna ging zijn duim met het bekende gebaar in de lucht. Een Noorse deelneemster, die met een groep van 24 landgenoten per bus naar ons land was gekomen voor vacantie en de vierdaagse, kwam (Engelse) woorden tekort om haar bewondering uit te spreken voor dit groots opgezette festijn, waar over zij haar landgenoten thuis in geuren en kleuren zou vertellen. Om half v«f waren vrijwel alle deelnemers afgemeld. Een. geslaag de openingsdag en morgen richting Wyehen. Met frisse moed ondanks de sombere weerberichten en de regen, die hier vanavond om tien uur neergutst. NIJMEGEN Vanmorgen zijn 8991 tippelaars voor de tweede tocht met centrum Wijchen op mars ge gaan. Gisteren waren er 32 uitge vallen en vanmorgen zijn er 81 zich niet komen aanmelden. Het weer was koel en de lucht voorspelde regen, maar de stemming zat er al vroeg in. Met tromgeroffel, trom petgeschal en vrolijk gezang trok ken de legionairs van majoor Breu- nesse het avontuur tegemoet JERUZALEM. Meer dan 5000 man van het Arabische Legioen heb ben zich in en om de oude stad van Jeruzalem genesteld in een po ging, de daar sinds de moord op koning Abdcellah verstoorde rust te herstellen. Men gelooft, dat bij de botsingen, die zich in Jeruzalem tot nog toe hebben voorgedaan, ten minste 15 mensen zijn gedood. In de Jordaanse stad Assalt kwam het gisteren tot gevechten tussen. Palestijnse Arabieren, en Jordaniers. Deze stad zit vol Palestijnse vluch telingen. Inmiddels gaat de Jordaanse poli tie Voort met bet arresteren op gro te schaal van leden van de gehei- me Jihad-organisatie, die er van be schuldigd wordt de moord Op ko ning Abdoellah te hebben beraamd. (Van onze correspondent te Brussel BRUSSEL Koningin Elisabeth, de weduwe van koning Albert en grootmoeder van koning Boude wijn, wordt vandaag 75 jaar. De koningin, die een vleugel van het paleis te Laken bewoont, is nog steeds zeer actief en vooral kunstmanifestaties woont zij veelvuldig by. Behalve dat de koningin, die uit een ar tistiek Beiers vorstenhuis stamt, zelf ook een verdienstelijk violiste is, doet zij aan schilderen en beeld houwen. Bepaalde kringen, wie de ver ering van vorstelijke personen vol gens principe en traditie eigen is, hebben weinig waardering voor de in politiek opzicht zo „linkse" in stelling van de koningin, die o.a. communistische vredesmanifestaties heeft getekend en de delegaties van communistische mantelorganisaties ontvangt. PARUS. Vanmorgen vroeg heeft de Nationale Vergadering geweigerd om de radicaal Mayer te aanvaarden als Kabinetsformateur op het door hem ontwikkelde program, dat in het bijzonder zijn kracht zocht in een Europese politiek, met garantie tegen herleving van het Duits mili tarisme, en voor de bekende twistpunten subsidies voor Katholieke scholen en een glijdende loonschaal compromissen voorstelde. Om tot de kabinetsformatie te kunnen overgaan had h(j een absolute meerderheid van 314 stemmen moeten verkrijgen. Er bleken echter slechts 241 stemmen vóór zyn program te zijn uitgebracht, zodat hiermede het kabinet-Mayer van de baan was. ofschoon er alleen 105 (communistische) tegenstemmen waren geteld. De nekslag ontvingen zyn plannen door het besluit van de M.R.P. en van de Gaullisten om zich van stemming te onthouden. In feite is het embryonale kabinet-Mayer dus gevallen op de Katholieke subsldle- eis, die door de Gaullisten wordt gesteund. Mayer wilde In plaats van subsidies voor het bezoeken van Katholieke scholen subsidies geven voor het bezoeken van alle scholen. President Aurlol heeft de volksrepublikein Georges Bidault verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe regering. Bidault verklaarde, dat hU vandaag nog zijn antwoord zal geven. DETROIT. By het begin der feestelijke herdenking van hel 250-jarfg bestaan van Detroit de stad van Ford en General Motors heeft minister Acheson een rede gehouden, die de ernst van de Russische bedreiging en de noodzaak van versterking der bewapening van de vrije landen nog eens duidelijk in bet licht heeft gesteld. „De "Verenigde Staten verkeren in groter gevaar dan vele Amerikanen denken," was het hoofdthema van z|jn toe spraak. „Of er nu wel of geen vrede In Korea is, of onze tegenstanders kirren als duiven o£ grommen als beren, onze taak en de bedreiging, waar •wij ons tegenover zien gesteld, blüven dezelfde,' zei Acheson. „Het Kremlin Volgt een soepele tactiek, die telkens aan wisselende omstandigheden kan worden aangepast. Doch zo lang de Russische macht dreigende vormen.aan- neemt en de Sowjet-Unie geen bereidheid aan de dag legt om te werken voor een stabiele en vreedzame wereld, bljjft het gevaar voor ons bestaan. Generaal Ridgway waakt er op Korea voor, dat hjj niet in een communis tische valstrik wordt gelokt." „De Verenigde Staten zullen, In dien noodzakelijk, geweld met ge weld beantwoorden, doch de pro- Nederlands radio-expert naar Pakistan PARIJS. -In het kader van het Unesco-programma voor het ver lenen van technische bijstand is ir. J, M. Madsen naar Karatsji ver trokken, waar hij Pakistan gedu rende een jaar zal helpen bij de opbouw van nieuwe studio's voor een nationale omroep. Ir. Madsen, die voormalig technisch directeur is van Radio-Nederland, heeft de studio's van de AVRO in Hilver sum ontworpen. Hij wordt naar Karatsji vergezeld door zijn vrouw en drie dochters. Voor de zeven en twintigste keer wandelt de heer Van der Kaag uit Arnhem de Vierdaagse mee. Een trots record dat «iet zo heel vlüg' zal/worden? verbeterd. bleraen van onze wereld zouden door een oorlog slechts sterk in ge tale toenemen. Tussen de uitersten van zwakheid en oorlog voert een middenweg, waarbij er naar wordt festreefd aan de landhonger der owjets het hoofd te bieden zonder oorlog, door het opbouwen van een doelmatig werkend stelsel van ge meenschappelijke veiligheid. Daar om moeten wij met alle macht het grote herbewapeningsprogramma der vrije landen voortzetten en vol tooien. Het oorlogsgevaar zal blijven bestaan, totdat de vrije landen hun achterstand op militair gebied vol ledig hebben ingelopen," Acheson schatte in zijn rede de totale sterkte der commu nistische strijdkrachten in de we reld op negen millioen man, name lijk ruim vier millioen inwoners der Sowjet-Unie, meer dan drie en een half millioen Chinese communisten en bijna een millioen man der post- Europese volksdemocratieën. Hij zeide dat de Russische luchtmacht met twintigduizend vliegtuigen in eerste linie, de sterkste ter wereld is. r;i\- (Advertentie l M.) Verdelgt: vliegen, vlooien luizen. Alt poeder, om re versfuiv Alt rloeisloi. om te verjpuilen N.V. ORGANON - OSS SINGAPORE Het Opperste Hof heeft beslist, dat op 30 Juli het be roep in dB zaak van Bertha Hertogh gehoord zal worden. De Britse soldaten en de politie die juist intensieve oefeningen in het dempen van opstanden achter de rug hebben,'zullen tijdens, dezit ting in de gehelestaa'patrouillerën. Emigrantentoestel naar Australië vertrokken SCHIPHOL. Het emigranten vliegtuig van de KLM naar Australië dat Maandagavond niet van Schip hol kon vertrekken, omdat men verwachtte onderweg moeilijkheden te ondervinden in verband met de precaire brandstofpositie tengevolge van het Perzische olieconflict, Dinsdagavoad vertrokken. F) E handel herleeft. I» het kleine LJ café, op de top van het borrel- uur trad, na de jongen met de zou te nootjes en de vrouw met de paling als" een boa constrictoreen schamele man binnen, die een hondje gelijk een kind op de arm. droeg. De vette heren van he.t vaste tafeltje waren juist aan het koon- lachen, omdat sullige Kees zijn vrouw aan de telejoon te woord- moest staan. Terwijl de pantoffel held zich schichtig naar de spreek cel spoeddezei de schamele «ton; „Is er nog interesse voor een mooie hond?" Daarmee doelde hij blijkbaar op de kleine, geheel met grijze krul letjes overlagen dakhaas, die daar zo doezelig de rokerige wereld in keek. Een paar borrelaars wilden hem meteen afschudden, maar een dik ke bonvivant, die gevierd grijnzend in de kring zat, zag opeens stof voor een kwinkslag om nog dik wijls na te vertellen en vroeg: ,Wat kost-ie?" Het werd loven en biede«._ Het hondje zat er btj als een blanke slavin en werd ten slotte op tafel gezet, omdat de koop gesloten was. Die glazen vond. hij wel interes sant, geloof ik, maar het walmende asbakje vol sabbelpeuJcert, vervulde hem terecht met diepe walging. „Goedenmiddag heren." Zonder afscheid ging zijn baas er vandoor, maar hy was nop te klem om het verlies te beseffen. De nieuwe heer nam hem trouwens in zijn nekvel en stopte hem in de donkere grot van zijn enorme col bert. „Ssssst," deed hij tegen de ande ren. Kees verliet namelijk de spreekcel, diep sullig het café door en ging, in een gespannen stilte in de kring zitten. „En tees ze kwaad?" vroeg de dikke argeloos. Benjemallantwoordde de man, met een bleek lachje „Als ik je raden mag," hervatte de ander. „Je mot een aardigheidje voor haar meebrengen, dan scheldt ze niet zo. Hier omdat we je wil den helpen, hebben we maar vast wat voor je gekócht...." Hup daar zat het hondje weer op tafel Hy -was een beetje ver kreukeld onder die jas en schrok ontzettend van het uit tien dikke buiken komende hó-hó-hó-gelach, dat met zün verschijning gepaard ging. Bet is voor dieren dan ook moeiiyk, het Nederlandse gevoel voor humor geheel te doorgron den. 1 Kees zelj zag er trouwens ook de witz niet van in. Hy tuerd alleen maar kwaad, trok zijn jas aan en liep het café uit. Flauwe vent," zei de dikke, te leurgesteld omdat hij niet aan zijn trek gekomen was De stemming zakte er ineens uit. Hij keek op de klok, trok zijn portefeuille en gaf het sein tot opbreken. Terwijl al die enorme mannenlijven In re genjassen werden geholpen, zat het hondje als een zoet kind op tafel te wachten, op hetgeen men eventueel verder met hem voor had. Dat was niet veel De heren lie ten hem achter als een leeg siga rettendoosje en toen de kasteleinde dikke nariep: „17 vergeet uw hond/", antwoordde deze luimig:„Doert'm maar in de soep." De kellner een vale boef kwam de asbak legen en bracht de glazen naar het buffet Toen nam hij het hondje onder de arm, deed de deur open en zette hem in de regen. „Ga. maar naar je moeder," zei hij. Maar hef zag er niet naar nit-dat- ie haar spoedig 'vinden zou. Eerst keek het hondje een poosje de lucht in - ik denk om na te gaan, waar aZ dat water vandaan kwam. Toen aam hij een waarschijnlijk i onver standig besluit en dribbelde'ernstig de boze wereld tin. Voor het - menselijke soort 'vond ik het geen dag om op te'pochen. KRONKEL. AMSTERDAM. Een autobus van de Naco ls Maandagmiddag op de Weg van Wesel naar Dinslaken in Duitsland tegen een boom gereden. De 32-jarige chauffeur, J. de Jong uit Hoorn, is hierbij om het leven gekomen. Hy stond bekend als een prima rjjder. Hei slachtoffer laat een vrouw en een baby achter. Twee dames van de 48 inzittenden werden ernstig gewand. Belden zyn in een ziekenhuis opgenomen. De overige passagiers zfln Maan dagavond en Dinsdagmorgen per trein teruggekeerd. De oorzaak van het ongeval is het springen van de linker voor band. De chauffeur, die juist tevo ren voor een wielrijder was uitge weken, reed daarop tegen een. boom. De bus was op weg naar Locarno (Zwitserland). Dc tweede chauf feur, die aan de andere zijde naast ae ingebouwde motor zat, kreeg een shock. Chauffeur De Jong zat zoda nig in de cabine bekneld, dat hij met behulp van snijbranders moest worden, bevrijd. BEA niet meer langzaam LONDEN De British European Airways heeft met haar technici, die een langzaam-aan-staldng hiel den, overeenstemming bereikt, al dus Is Dinsdagavond medegedeeld. Vandaag zal weer normaal worden gewerkt. De vereniging O.Z.O. uit Rotter dam. vief aan de wandel. (Van een speciale verslaggever) MEN kan in. het gast vrije Nijmegen ve lerlei meningen over de Vierdaagse vernemen. Niet alleen van bezoekers of passanten, maar ook van bewoners van de mooie Keizer Karelstad zelf. „Die meisjes konden beter d'r kousen gaan. stoppen," zegt een vrien delijk uitziende buschauf feur. En. aan zijn ogen kun je zien, dat hij het heus meent. Bijna van zelfsprekend heeft de si garenwinkelier een ge heel ander oordeel. „De Vierdaagse hoort bij Nij megen," beweert hij en daar moet niets aan ver anderd worden. Op de reclame'van vele firma's, die gratis scheermesjes, limonade of soep ver strekken, heeft hij het (als winkelier) niet erg begrepen. Maar de" ver keersagent op het Sta tionsplein heeft daar weer een andere mening over. „Het hoort nu een maal bij de marsen". Of de Vierdaagse sport is? Geen twee mensen heb ben daarover een zeilde opinie. Een autobewaker vindt het maar gekken werk, als hij het zeggen mag. Majoor Breunese noemt het wandelen de sport, die de beoefenaar de schoonst denkbare ontspanning brengt, Ook in het hotel zijn aan ta fel de meningen ver deeld. Een heer uit Voor burg die om drie uur is opgestaan om de verrich tingen van zijn debute rende dochter te kunnen volgen, noemt het vol brengen van de Vierdaag se een bewonderenswaar dige sportieve prestatie. Zijn echtgenote, die als twee druppelen water ge lijkt op een bekende to neelspeelster, bestrijdt vurig de visie van een Amsterdamse jongeman, als zou de Vierdaagse je reinste kolder zijn. „Dit brengt vreugde in tien duizenden harten," pleit de Voorburgse dame. „Bij de deelnemers en bij hun familieleden, die komen kijken of met de grootste aandacht de krantenver slagen nalezen. Sommige wandelaars lopen ér niet geheel volgens de eisen bij, maar die moet wor den geleerd om het wèl te doen. "Wandelen is een prachtsportj" 7 O verschillend als de *-* meningen zijn over de Vierdaagse, zo uiteen lopend zijn ook de men sentypen, die er aan deel nemen. De leeftijden va riëren van zestien tot tachtig jaar en ouder! De officier raakt be vriend met de FTT-be- steller, de boer met de man uit de stad, de kan toorbediende met de sol daat. Militairen zijn er uit vele landen, dit keer ook een groep van negen tien Indonesische ADRI- officieren, die op drie plaatsen ïn ons land in opleiding zijn. Hun lei der, luitenant Soelaksoni, die vertelde, dat in Indo nesië de wandelsport steeds in populariteit toe neemt, toonde zich opge togen over dit Nederland se k evenement. „Alleen'", zo vertrouwde hij ons wat schuchter toe: „Een beetje koud "was 't wel". De al te'dwaze kleding van zeer uitbundige tin- pelaars ziet men gelukkig steeds minder, evenals naar wjj meenden waar te nemen het aantal hoog bejaarden. Maar raag men het 72-jarige boertje, dat met een dokters verklaring in de zak van zijn zwartlakense pak het doorrokertje in de mond enop klom pen de dertig kilometer afsloft, zyn startkaart onthouden? Piet van Noort uit Oostvoome, die in 1940 bij de verdediging van het station te Dordrecht zijn gezichtsvermogen vrijwel "geheel verloor, liep voor de vierde maal achtereen aan de zijde van de Nijmeegse pad vinder Leo de Koningh in het leger der Vier- daagselopers mee. De bronzen leeuw naast het Vierdaagsekruisje met het cijfer 3 op de borst- ge speld. Volgend jaar krijg ik er een van zilver," zegt Van Noort en hij glun dert. Inderdaad, het de vies „Levensvreugde" van dit jaar schijnt goed gekozen! In het ziekenhuis te Dusseldorp is de 46-jarige mej. B. Allon uit Kam pen opgenomen, waar zij behandeld is voor verwondingen aan een van haar benen. De andere dame, de 35-jarige F. Werling uit Leeuwar den, is met een schedelfractuur .op genomen in het ziekenhuis te Bochum. Volgens de laatste berich ten zijn beiden buiten levensgevaar. Alle passagiers, op een tiental na liepen lichte verwondingen op. Een hunner heeft 2ïjn kaak gebroken. Allen werden van de trein met auto's naar hun woningen vervoerd. Do tocht, die tien dagen zou duren, was georganiseerd door een reisbureau in Schagen. (Advertentie LM.) U suit 's morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw ingewanden doen Btromen. anders verteert uw voedeel niet het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om dia liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natunriöka wijze teregelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stroman. Eist Carter s LeverpÜtetjea. AMSTERDAM Een zo goed als uitverkocht Carré hééft gisteravond hulde gebracht aan Piet Kohier, ter gelegenheid van zijn 60-jarig tonéel- jubileum. .Tevoren was de 79-jarige acteur door de Postharmonie van zijn huis gehaald. In Carré trad hij op voor meer dan de 2.000ste maal in een. zijner glansrollen,; „Droog- keeltje" uit „De Boemelbaron". Na hef, tweede bedrijf wer". het toneel in een btoementoin herschapen en werd de jubilaris door velen geluk, gewenst en toenesorokan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3