1— „Luchtvaart zou zo vrij als een vogel moeten zijn" KLM BOEKT KLEINE WINST Plan voor ontwikkeling van Suriname .Maii»van-liet-ministeriea bleek oplichter Thunder jet" trekt neus op voor voorwereldlijke kist Minister ziet de kersenteelt niet somber in De honneurs Willem Kloos' weduwe in alle stilte begraven Verdubbeling passagiersvervoer en nog meer vracht verwacht Waarom protesteert Nederland niet? Koel geschonken, Graag gedronken/ .Rijndam" feestelijk te New-York ingehaald Vrachtauto ramt Volkswagen: één dode Louden wil nadere inlichtingen van Teheran Ook voor Nederlandse boeren liggen' 3prr*:r de West grote kansen Gewondentransport uit Korea vijf weken onderweg Nederland zal geen extra troepen voor "VN geven Boeren gaven grif geld mee Verpleegster tot een week veroordeeld Paard op hol, man gedood zessen VLIEGENDE MENS: zeildoek, wat triplex en een waaghals Frankrijk wenst waarborg voor Indo-China Bonn wil verzoening met vakbonden Belemmeringenwet landsverdediging aangenomen Donderdag 26 Juli 1951 3 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De KLM heeft over 1950 een exploitatieverlies geleden van ruim 2,2 millioen gulden; dank zjj in dat jaar binnengekomen baten van vorige jaren kon de winst- en verliesrekening evenwel worden afge sloten met een winstsaldo van 56.000. Het exploitatieverlies ontstond door een voortzetting van de moeilijke omstandigheden, die in 1949 reeds een verlies van bijna 40 millioen veroorzaakten. In de tweede helft van het ^orig jaar werd echter met flinke winst gewerkt, reden waarom het ver lies over hef gehele jaar nog betrekkelijk gering is. Het eerste kwartaal van dit jaar leverde reeds een batig saldo van acht ton, zodat de verwach ting gerechtvaardigd is, aldus dr A. riesman, president-directeur der KLM, toen hij ons hetyjaarverslag over 1950 toelichtte, dat in 1951 een winst van enkele millloenen gemaakt zal worden. Het jaar 1949 was ongunstig beïn vloed door het tijdelijk stopzetten van de diensten op de Djakarta- route, Het r«k paste het tekort toen bij. Die moeilijkheden zetten zich in 1950 ook nog enige tijd voort. Daar bij kwam dan nog de kosten door prijsstijgingen en loonsverhogingen aanzienlijk stegen. Het bedrijf zag evenwel kans om daartegenover door het opvoeren van de efficiency de onkosten met rond 20 procent te drukken. Het postvervoer is het vorige jaar enigszins teruggelopen, ook al ten gevolge van -de gewijzigde omstan digheden in Indonesië. Het passa giersvervoer lag iets hoger dan tot gelijk met 1949. Voor de vracht vliegtuigen werkte men voortdu rend met een top bezetting. Door verbetering d,er toestellen heeft men de productie-mogelijk heden vergroot. Spoedig komt nieuw materieel in de lucht en de vraag is, aldus dr Plesman, of daarmee Spanje en de V.S. DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid mr. Burger (P.v.d.A.) heeft in schriftelijke vragen aan de mi nister van Buitenlandse Zaken over de beoogde Soaans-Ameri- kaanse militairè samenwerking herinnert aan de protesten daar tegen van Engeland, Frankrijk en Denemarken. Is de minister niet van mening, vraagt hij, dat zowel door het feit van deze militaire samenwerking met Franco-Spanje als door de on rust en het wantrouwen, die daar door in brede kring in Europa worden gewekt, de collectieve ver dediging van West-Europa niet wordt bevorderd? Is de minister bereid van de ter zake ook in Ne derland bestaande verontrusting te bestemder plaatse in Amerika te doen blijken? ■Nederlands 4tandpunf Europees léger mag Atl. verdediging niet schaden DEN HAAG. 'Naar aanleiding van berichten, dat tussen de deel nemende landen aan de conferentie te Darijs over de vorming van een Europees leger overeenstemming zou zijn bereikt, verneemt het ANP van officiële zijde, dat de Neder landse regering voorshands het rapport, dat een dezer dagen ge reed is gekomen, afwacht ten einde haar standpunt te kunnen bepalen. Er wordt aan herinnerd, dat de Nederlandse regering reeds eerder te kennen heeft gegeven, de vor ming van een werkelijk Europees leger in enigerlei vorm slechts nut tig en wenselyk te achten, indien voldoende waarborgen bestaan, dat de Atlantische verdediging der ge zamenlijke 12. Nato-landen daardoor niet zal worden vertraagd of be lemmerd, terwijl tevens zou moeten blijken, dat op deze wijze de inte gratie van Europa een stap nader bij gebracht zou worden. het gunstige beeld dat de exploita tie thans laat zien, bestendigd zal blijven. De vraag is wel eens ge steld of het wel verstandig was om nu nog een flink bedrag in „ouder wetse" toestellen te steken terwijl de techniek zo ontzettend snel voortschrijdt. Dr Plesman meende (Advertentie LM.) Vruchten,' Limonade. van wel, want volgens hem gaat de ontwikkeling niet zo snel, dat het bestelde materiaal spoedig uit de circulatie genomen zou moeten, worden. Hij verwacht, dat de be stelde toestellen net afgeschreven zullen zijn als straalmotoren e.d. op de verkeerslijnen een plaats krijgen. Dat er een snelle ontwikkeling is, staat buiten kijf. „Binnen acht jaar zal het aantal passagiers verdub beld en het vrachtvervoer vervier voudigd zijn," zei de beer Plesman, „en dat zijn. dan nog conservatieve voorspellingen." De heer Plesman zei het te be treuren, dat er nog zoveel regerin gen zijn, die de luchtvaart niet vol doende vrijheid geven en haar ont wikkeling remmen. Op sommige tiajecten waarop dc KLM vliegt, overtreft de vraag naar vervoer soms het aanbod verre, doch de be trokken. regeringen weigeren uit breiding van de diensten toe te staan. Het luchtverkeer zou volgens dr Plesman zo vrij als een vogel moeten zijn; intussi -t wordt ze even wel door vele regeringen aan ban den gelegd met de bedoeling de na tionale maatschappijen te bescher men. Op 31 December 1950 bestond de KLM-vloot uit 67 toestellen, In be stelling zijn nog zeven DC-6-B's ("levering 1951) en negen Super- Constellatïons Gevering 1952 en 1953). NEW YORK. De 15.000 ton metende „Rijndam", het nieuwe luxueuse passagiersschip van de HollandAmerika Lijn, is Woens dag op zijn eerste reis hier aange kamen en op traditionele grootse wijze ingehaald. Een officiële de legatie van ontvangst begaf zich aan boord van het schip, drijvende brandspuiten spoten watergordij nen in de lucht en andere schepen in de haven lieten bun sirenes loeien. Een helicopter begeleidde het schip tot aan de pier. De .Rijndam" zal op 1 Augustus vol geboekt de terugreis aanvaarden. Organisaties uit de staat Virginia hebben verzocht het schip in Ja nuari te mogen huren voor twee plezierreizen naar Zuid-Amerika. BOLS WARD. Woensdagavond reed tussen Bolsward en de kop van de Afsluitdijk ter hoogte van Kiewitshorneeen vrachtwagen van de firma Draisma van Piaam, komende uit de richting Wons, te gen een "Volkswagen, komende uit de richting Sneek- De Volkswagen werd totaal ver nield. De drie inzittenden werden uit de auto geslingerd. De bestuur der, de heer Groninger uit Sneek, werd gewond en bewusteloos op genomen in het R.K. ziekenhuis te Sneek, waar hij overleed. Een mede-inzittende, de heer Van der Veen, kreeg een hersenschudding en werd eveneens in het zieken huis opgenomen. De derde inzit tende, de heer Vos, kwam er met lichte verwondingen af. De chauf feur van de vrachtwagen werd niet noemenswaardig gewond. (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Minister Morrison heeft gisteren 't Lagerhuis medegedeeld, dat men van Averell Harriman uit Teheran had vernomen, dat de Perzen tegenover hem. een basis hadden aangeduid, waarop zij be reid waren besprekingen met de Britse regering te openen, De Perzische boodschap was ech ter op sommige punten niet dui delijk en men had om nadere in lichtingen gevraagd. Morrison voeg de hieraan toe,' dat de regering in het bijzonder op het oog had da situatie op de olievelden zelf en wilde weten in hoeverre de Per zische regering bereid was aan provocaties en inmenging in de werkzaamheden van de oliemaat schappij een- einde te maken. (Van een onzer redacteurs) DEN HAAG! Een missie van de Internationale Bank te Washington zal aan het einde van dit jaar een bezoek brengen aan Suriname, om de mogelijkheden TOOr de ontwikkeling van dat land te onderzoeken. Het planbureau van Suriname heeft thans een eerste schets gemaakt voor een ontwerp, dat een catalogus dient te zyn van alle projecten die samen gebundeld zullen worden in een tienjarenplan voor de ontwikkeling van Suriname. Drs. Van Warmelo van het planbureau is thans met die eerste schets in Nederland teruggekeerd, zodat deze thans verder kan worden uitgewerkt. Verschillende bekwame deskun digen leiden het onderzoekings werk. Aan hefc hoofd van het Su rinaamse planbureau staat dr A Campa. De schets bevat onder de plannen verschillende grote projec ten. Bijv, 't Sloo+wijkplan. dat grote plantages wil stichten. Men denkt aan koffie, cacao en pinda's, maar gaat ook proeven nemen met olie- palmen. Het tweede plan is om een groot stuk land te Lelydorp bij Parama ribo zo te ontginnen, dat het aan verschillende kleine boeren kan worden uitgegeven. Men denkt aan rijst, maïs, soja en andere één jarige gewassen. Het ontwikkelings plan van Suriname houdt dan ook met het onderwijs sterk rekening. Het grootste object is de grote polder in de delta van Nickerie. Hier worden drie polders ontgon nen van 17.000 ha. Het is de be doeling hier boerderijen te vesti gen van 80 ha, waar in het bijzonder Nederlandse boerenzonen land kun nen vinden. Uiteraard moet hier volledige mechanisatie worden toe gepast Er-is een proefpolder in be werking van 280 ha. Een plan van zeer grootse con ceptie is het project van prof. Blommestein voor waterkrachts- werken in de Surinamerivier, doch dit is nog in het eerste stadium van onderzoek. Bjj dit alles is een groot voordeel, dat men blindelings kan afgaan op de onder leiding van prof. Scher- merhorn tot stand gebrachte lucht- cartering, die in de praktijk tot hl DEN HAAGHet Tweede Ka merlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het feit. dat het laatste gewondentransport uit Ko rea van 15 Juni tot 20 Juli onder weg is geweest, met langdurige op onthouden in Hongkong en Singa pore. Hij vraagt naar de oorzaken van deze slechte organisatie en wil tevens weten, waarom de minister de gewonden bij aankomst niet namens de Regering heeft verwel komd. Hand van soldaat afgerukt bij oefening TILBURG- Tijdens de mili taire oefeningen, welke gehouden werden op het landgoed van kas teel „Zwijnsbergen" te Helvoïrt werd door een nog onbekende oorzaak de rechterhand van sol daat De Zeeuw uit Gennep totaal verbrijzeld. Zijn uniform zat vol brandgaatjes. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te *s-Hertogen~ bosch vervoerd. de kleinste details blijkt te klop pen. Andere plannen zijn de bevorde ring van de citruscultuur, waarbij men thans op nieuwe en hoopvolle wegen is gekomen, verder op het gebied der volksgezondheid, wo ningbouw, schoolwezen, onderzoek naar delfstoffen, irrigatie, industria lisatie, visserij, veeteelt. Thans is in Nederland de schet3, waaruit de grondopzet kan worden opgebouwd, die aan de Internatio nale Bank kan worden voorgelegd Stappen op de weg naar een grootse ontwikkeling van een. rijk land met een grote toekomst. DEN HAAG. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver, Naties heeft geantwoord, dat sedert November 1950 een Ne derlands vrijwilligers-detachement in Korea strijdt en nog onlangs ver sterking heeft ontvangen. Daarnaast heeft Nederland bijzondere ver plichtingen t.a.v, het Noord-Atlan tisch verdrag. Aangezien deze verplichtingen reeds een volledige, nationale in spanning vergen, overweegt de Ne derlandse regering thans niet ook nog verdere troepeneenheden op te leiden, speciaal bestemd om dienst te doen bij de Verenigde Naties. EDE. Bij de landbouwersfa milie O. te Lunteren klapte enige dagen geleden een keurig gu^ïede man aan, die zich voordeed als ambtenaar van het departement van Landbouw, Visserij en Voed- selvoorziëninar. Hij deea de heug lijke mededeling, dat de familie 'n bedrag van ongeveer f 1300 tegoed had voor schade, die de veestapel tijdens de oorlogsjaren had gele den. Verder verklaarde de bezoeker, dat hij het geld wel zou meege bracht hebben, wanneer de boe renleenbank ter plaatse, gemach tigd tot uitbetaling, niet te kampen had gehad met een tekort aan klein geld. Men had daar slechts PARAMARIBO. Een Neder landse kloosterlinge, verpleegster in het St Vincentius-Ziekenhuis te Paramaribo, is veroordeeld tot een week hechtenis wegens dood door schuld. Zij had een patiente, die uit de operatiekamer kwam, al leen in een lift gelaten. Toen de lift in beweging werd gebracht was de patiënte, een moeder van drie kinderen, van de brancard ge gleden. en doodgedrukt tussen de wand van. de liftkooi en de schacht. NIJMEGEN. Te Kilder bij Zevenaar is de landbouwer J. Thus om het leven gekomen bij een. on geval, dat *werd veroorzaakt door dat het paard dat voor een maai- machine liep, op hol sloeg, waar bij' dc man door de machine werd gegrepen. biljetten, van duizend gulden in kas. Het verhaal klonk zo geloof waardig, dat de landbouwersfami lie de afgezant van het ministerie grif 750 gaf, waarna hij heen ging om de schadevergoeding te incasseren. Tot op dit ogenblik is de onbekende neg niet terugge keerd. De politie ontdekte dat deze pseudo-ambtenaar ook elders in Ede getracht had zijn slag te slaan, zij het zonder succes. In Barne- veld ging een landbouwer echter op de aanbiedingen van deze op lichter in hetgeen hem f 700 kostte. Verder blijkt de man geopereerd te hebben in de provincie Utrecht en de Betuwe. Franse Veteranen uit de Eerste Wereldoorlog dragen hun aan voerder bp Verdun, de in gevan genschap overleden maarschalk Pétain, naar het Kerkhofje van Jaïnvilie op het eilandje Yeu. Maarschalk Weypand, die in 2940 voor de Duitse inval moest wij ken en leden van de regering van Vichy (zogenaamd Onbezet Frank rijk tot na de invasie in Juni 1944) gingen achter de baar. In totaal waren 7000 mensen van het Franse wisteland overgekomen om Pétain de laatste eer te bewijzen. Op zijn steen komt te staan Pétain. maarschalk van Frankrijk. Meer niet. (Advertentie LM.) Dool dat wilbranden «p Uw maag mat 'n paar Bennies. *n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. rr1 VLEEGFEEST YPENBURG GAAT GEGINREN Hier staat-ie: de EUeham- mem 1909" schudden voor 't gebruik, 't Geheel zit aan el- kaar met touwtjes. Maar zo l gammel ïs 't toch niet, of ctr- cusdirecteur SHvest Jensen durft ermee de lucht in. Kijk, hij pompt de banden al op. En zijn assistent keurt de wind met een meteorologisch tnstrtx- l ment: zijn zakdoek. pers een mooi rondje mee rijden. Nu stond er ergens in een hoek een Piper Cup en hoe men ook aan de Ellehammer trok, het apparaat wilde dat moderne ding telkens weer van (te) dichtbij bekijken. Ze hebben toen die Cup maar opzij ge zet.Uit louter woede trapte de „Ellehammer" daarop de band van z'n eigen achterwiel af! Herr Boehmer, een ge rimpelde Zwitser, heeft bovendien gistermiddag zijn merkwaardig vlieg apparaat laten zien: wat triplex, een paar vier kante meters doek, een paar kabeltjes en niet te vergeten een val scherm. Want deze Zwit serse vlieger gaat er prat op de enige Vliegende Mens te zijn, d.w.z. de enige Vliegende Mens die meer dan éénmaal vliegt. Met de apparatuur op zijn rug springt deze Zwitser op de ILSY uit een vliegtuig om er een minuutje mee te zweven en dan per valscherm het lokkende Ypenburgse gras weer op te zoeken. Hans Walti, de Zwitserse (Van een onzer verslaggevers) VLIEGVELD YPEN BURG. Eén van die nieuwe Nederlandse Thunder j et-straaljagers heeft gistermiddag op het vliegveld Ypenburg ver achtelijk zijn (holle) neus opgetrokken. Een paar monteurs hebben toen maar een plastic hoes over het toestel gelegd, want voor zo'n modern schepsel was het schouw spel voor de verkeersto ren eigenlek niet om éan te zien! Daar stond na melijk zo'n met touwen aan elkaar gebonden kist anno-enige-tien tallen- jaren-geleden, geduldig te wachten tot-ie weer eens een keertje de mo derne aarde van boveu mag gaan bezien: op de drie ILSY-dagen aan het einde van deze week. De Ellehammer", een oude Deense kist, de ma chine waar we het hier over hebben, is van dat type waarop je naarstig naar een bordje „voor het gebruik schudden" gaat zoeken. Maar we zochten tevergeefs want in on vervalst Deens is ons gis termiddag verzekerd dat het apparaat heus vliegt.. Vrijdag zullen duizenden bet kunnen zien en Vrij dag zullen waarschijnlijk duizenden verzuchten: „Voor geen geld ga ik er in!" Nu had die EUeham- Dat is 'm nou: de Zwitser Boehmerdie zegt dat hy mer het gisteren al vliegen kan als een vogel. „Kom nou", meesmuilden popelend van ongeduld deze Spakenburgse dames, die zich geen finollen natuurlijk op zijn heu- voor citroenen laten verkopen, met die stukken pen. De Deense vlieger poetskatoen zekerEn de vliegende mens lacht zou er even' voor de maar eens, omdat hy geen Nederlands verstaat vliegende trapezewerker, was er gistermiddag ook al. Evenals de „Elleham mer" trappelde ook hij reeds van ongeduld. Hij klom dan. ook in een Auster-tje toen deze sportkist nog op het gras stond, maar klom er uit toen het toestel een paar honderd meter hoog was. Zo-maar-voor-de-grap een parachute-sprong! Op de ILSY doet hij er drie. Om de paar honderd me ter smijt hij dan een val scherm naar de grond. Hij valt dan weer een stukje „echt" om zich tenslotte met de laatste parachute veilig naar de grond te laten voeren. Het zal van De Bilt af hangen of het naar de ILSY trekkende publiek dit alles wel zal kunnen zien. Gister lag het wol kendek op driehonderd meter en voor drie van die sprongen moet hij minstens 3500 meter hoog zijn. Nu kan hij natuur lijk boven de wolken de eerste parachute weg gooien en in de wolken numero 2, maar ten eerste is het risico te groot dat hy z'n. valscherm op iemands hoofd deponeert en ten tweede wil het publiek het zien. An ders gelooft het 't immers niet.... Bij lage wolken zal Hans Walti dus bij wijze van surrogaat aan z'n tanden onder een Austertje gaan hangen. Hij doet 't liever niet. Hij vindt het zo ééntonig worden, elk jaar dat hangen onder een kist... DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Borst (CPN) heeft rich tot tolk gemaakt van de klachten der kersentelers over de slechte uitkomsten van het bedrijf door het stellen vaji schriftelijke vragen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin zowel de hoge prijs voor de consumenten als de lage prijs voor de producenten in het geding was gebracht. Uit het antwoord van minister Mansholt blijkt, dat hü de kersenteelt niet somber inziet. Dat kersebomen worden verkocht siiiiiiiTOnniiiinmaissiiiBiiniiii'siiiiPisiiunisiitiitwjBiiiiiiimintsiBnjiiii aan de houthandel schrijft hij niet alleen toe aan moeilijkheden als ge volg van sterk gestegen productie kosten, maar ook aan de omstan digheid, dat voor kersenhout een zeer hoge prijs wordt geboden. De door de vragensteller genoemde consumentenprijs heeft volgens de minister betrekking op een periode, waarin deze het karakter draagt van prijzen voor primeurs. Overi gens vindt bij bij een kostprijs van f 0.80 per kg, inclusief beloning van de ondernemer, en een winkelprijs van f 1.tot f 1.50 per kg, de winst marge niet overmatig hoog, gelet op het verlies, dat bij dit bederfelijke product optreedt. De minister meent dus, dat er geen aanleiding bestaat tot het nemen van bijzondere maatregelen, waarom de heer Borst had ge vraagd. PARIJS. Frankrijk heeft de Amerikaanse regering verzocht om iedere overeenkomst met commu nistisch China over Korea afhan kelijk te doen zijn van de verze kering, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo-China- zullen stopzetten. Vol gens niet-officiële commentators is Washington niet bereid op het Franse voorstel in te gaan en wil de Amerikaanse regering niet meer positieve hulp aan Frankrijk in Indo-China geven, dan due waarin de bestaande overeenkomst voorziet. Op grond van deze over eenkomst .krijgt Indo-China een betrekkelijk kleine hoeveelheid uitrusting, (Bijzondere correspondentie) BONN. In een onverwacht belegde speciale zitting van het kabinet werd het besluit van het vakbondsbestuur (DGB) om de steun aan de Duitse economische politiek te onthouden, betreurd en als onrechtvaardigd veroordeeld. Daar de regeringspolitiek echter op een medewerking van de vak bonden gebaseerd is, doet men in Bonn moeite om tot een vergelijk te komen. Men erkent in Bonn, dat voor de coalitie-partijen na het parlementaire reces wel eens een moeilijke tijd zou kunnen aanbre ken. De minister van Economische Zaken, Erhard, verklaarde, dat 'n neutralisering van de vakbanden onmogelijk is, Zij moeten df open lijk een front tegen de economi sche politiek van de regering, öf met de economische commissies samenwerken. Zeil en mast van vermiste kano gevonden ELBURG. Door de heer M. Dekker aan het Noordeinde (tus sen Elburg en Kampen) werd het zeiltje en de mast gevonden van een kano, die ongeveer een maand geleden met aan boord de heren Gelderop en Boesveld uit Harder wijk verongelukte. Het stoffelijk overschot van de heer Boesveld werd onlangs bij Doornspijk gevonden. De vermiste heer Gelderop werd tot nog toe niet 'gevonden. TA/AAR het villadorp overging in oribedild natuurschoon had het laatste landhuis zich stil en verdroomd als Doornroosje ver scholen achter heesters en bloe men. Het was een hele wandeling geweest, maar nu stond ik einde lijk voor mijn doei en trok aan de beL Een dame verscheenin een ochtendgewaad uit de jaren van Piet Paaltjens. Mevrouwik ben journalist en ik kom om uw man te interviewen in verband met zijn naderend ju bileum." Ze schudde het hoofd en keek mij daarbij smartelijk aan, alsof zij dagelijks werd afgeranseld in die lieve cottage. Dat zou vanmiddag pas kun nen, want hij is nu niet thuis," sprak ze stroef. ,,0 noudan kom ik nog «iel eens terug Ik had me al half omgedraaid, maar zij legde haar hand op mijn arm. en zei een beetje schichtig: „Wilt u alstublieft hiér op hem wachten? Het zou me zo prachtig uitkomen, ziet u. Ik heb namelijk kiespijn gekregen en ik snek naar de tandarts, maar ik kan niet weg, want een neef van mijn man heeft geschreven dat hij bij mij komt koffie drinken. Als u nu hierblijft, dan kan ik mijn fctes laten trek ken en u mijn neef openmaken." Ze probeerde te glimlachen maar gaf het op. omdat het haar te veel pijn berokkende. „Goed mevrouw," zei ik en trad binnen. Een kwartier later zat ife met losse boord in de achtertuin en zag haar in bevallig wandeltoi let uit het huis komen. „Alles staat in de keuken klaar," sprak zij, „Brood, koffie, boter kaas en een banaan vaar toe hij hoeft het alleen maar op te eten. Nou, dag meneer. Ik kom zo gauw mogelijk terug." Toen. ze met de hand aan de koon was weggefietstging ik naar binnen en begon door de kamers te slenteren met een vage remini scentie aan de kindertijd toen je, als je ouders uit waren, bekken trok in de saloraspiegel, ongebrei deld koekjes at uit Tiet trommeltje, of naging of dat realistische boek nog altijd in vaders bureaula lag. Terwijl ik me net had vastgebeten in „Gods Geuzen", waarover ik nu al jaren bekommerd -meeknik zonder er ooit een blik in te heb ben geslagen, belde die neef. „Is mevrouw er niet?" vroeg hij bevreemd. „Nee, die laat haar kies trek ken," antwoordde ik, „Maar ik neem de honneurs waar. Kom ge rust binnen ze heeft me opge dragen u te zeggen dat uw eten in de keuken klaar staat. U hoeft het alleen maar te nuttigen. En ze komt gauw terug." Terwijl hij at nam ik, in ae tuin, de geuzen weer op schoot, zo nu en dan opkijkend naar de bloe men en de heesters, met de eer-, biedige hoogachting van 'n stads mens die zoals Tuchotsky zei de natuur altyd een beetje over schat. Midden in hoofdstuk tioee ging de bei. Er bleek aan te zijn getrokken door een vriendelyk jongmens met wat kort uitgeval- ten armpjes, die sprak: ,Js mevrouw er niet? Ik ben haar neej, ziet' u. Ik zou hier ko men eten Even later stonden we in ae keuken waar die man net zijn ba naantje opentrok. „Wie is u eigenlijk?" vroeg ik» „En wat doét u hier?" ,jk ben van het weekblad „Lv belle," zei hy, met een angstig lachje om de volle mond overeind komend, „Ik milde vragen of me vrouw soms interesse had voor een abonnement. Het is een inte ressant orgaan en vele dames zijn er verzot op. Het bevat dan ook mooie platen en is bekend om de handige breipatroontjes Nu ja, die banaan heb tk hem 6ók nog moor Int^bwKEL (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na een korte gedachtenwisseling heeft de Eersta Kamer Woensdagmiddag zonder1, hoofdelijke stemming o.a. de Be— lemmermgenwet Landsverdediging! en de salarisverhoging van de le den van de Raad van State goed-} gekeurd. In beide gevallen ver-i langde de C.P.N. aantekening van] haar tegenstemmen. Vervolgens! begaven de senatoren zich in de> afdelingen voor onderzoek van de} zes bekende voorstellen tot belas-, tmgverzwaxïng. Woensdag a.s. za]J de Kamer de begrotingen van Oor- loe en Marine in openbare beh&n-. deling nemen. In de twee daarna^ komende weken vormen respectie velijk de begrotingen van Unie, zaken en Overzeese Rijksdelen en> van Onderwijs onderwerp van be-> spreking. Daarna, omstreeks half Augustus, gaat de Eerste Kamer met reces. De begroting van Fi nanciën is dan nop onafgedaan. WASHINGTON. Generaal' Bradley is voor 2 jaar herbenoemd als voorzitter van de commissie van stafchefs. DEN HAAG. Den Haag is een zeer bekende locale figuur armer ge worden, nu, in de leeftyd van 76 jaar, overleden is de weduwe van de grote dichter der Tachtigers, Willem Kloos. Mevrouw Jeanne KloosReyneko van Stuwe, of voluit Jeanne Henriet te Reine Kloos Reyneke van Stuwe, was in 1874 te Soerakarta geboren om 18 jaar later te debuteren met <ea> roman De Heer van de State. Een eerlijk schrjjfsterssucces mocht rij S Jaar! later, in 1900, wedervaren, toen haar roman Hartstocht verscheen. (i Tussen 1890 en 1935 heeft zij veel gepubliceerd; romans, novellen, ly riek. e^n. drama in verzen, meisjes boeken, dagboeken, essays, vertalin gen... teveel om alle te vermelden. Zij werd een typisch Haags litteraire figuur en als zodanig zeer gewaar deerd. Haar hoofdwerk achtte 2ij zel ve de cyclus Zijden en Keerzijden, verhalen uit 16 verschillende mi lieu's. Een tweede cyclus „Van Vrou wenleven", bracht het tot ,,maar" 6 delen. Men kan bewondering heb ben voor haar ijver en haar vrucht bare fantaisie. die steeds leesbare, onderhoudende werkran schiep. Spreekwoordelijk was de dienen de en. vererende liefde waarmede' zij haar man. WilLem Kteös in zijn moeilijkste jaren, tot ain zijn dood heeft omringd met be'* van haar, eveneens begaafde, zu -r, Jeanne Kloos-Raavneke van Stuwe is heden aan de zijde van de man, die altijd „diep was in zijn gedach ten" begraven op Nieuw Eykendui- nen. Die diepte, en haar nimmer afla tende liefde zijn beide geëerbiedigd in de stilte; waarmede de begrafe nis werd voltrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3