VOOR AL VOO. R Je gaat er bij werken", een eenvoudige oplossing? 4 We kunnen nog weg maar doen tniet GEVOLGEN VAN ONZE ARMOEDE „BahOom Jaap" Team van Flinterman nog zonder strafpunten )e schuldeloze bloera !7 Als Moeder overspannen raakt is Leiden in last Piastic Masker MOTOR ZESDAAGSE TE VARESE Motorclub Veenendaal ook uit de strijd Tweedaagse meting te Mereveld (§a (sardine WAARBORG 109.-119.-139.- 99- detective-verhaal Charlotte Armstrong Vrijdag 21 September 1951 Advertentie (1. M, WANNEER U op straat loopt, terwül de ene prachtige auto na de andere langs U heengiydt, en U om U heen voor het merendeel behoorlijk geklede mensen ziet, komt misschien de vraag wel eens by U op: „Waar zit nu die armoede van ons volk, waarover zoveel geschreven en gesproken wordt?" Armoede behoeft echter niet allüd tot uiting te komen In Echamele kleding of slecht materieel, zy ban een volk op vele wijzen drukken In het verborgene. Neem nu eens een arbeidersgezin, dat daar voor tl uit loopt: man, vrouw en drie kinderen van 4, 5 en 7 Jaar. Voor het oDg netjes cn helder gekleed. „Die arbeiders hebben het tegenwoordig toch zo slecht niet met al die kinderbijslag en andere sociale voorzieningen" denkt tl mis schien. Jawel, vraagt XJ de moeder daar maar eens naar. Ze trouwden in. 1042, zonder vloer bedekking, zonder uitzet en met slechts de allemodigste meubelen. Zij wonen in een- grote stad en be talen ƒ7,- per week huishuur. Aan hun huis ls door de eigenaar sinds hun. huwelijk nooit iets gedaan, „Daar is de huur niet naar," zegt hy. Het oudste kind is wat min netjes, „veel te kort gekomen in oorlogstijd" zegt d<- dokter, „en - nu maar Üink bijvoeden mpt melk. eieren en fruit". Wat textiel be treft leven ze van de ene dag in de andere. Ieder seizoen brengt nieuwe schokken mee, doordat de benodigde kleren tot op de draad versleten blijk ente zijn. In huis zijn een nieuw behangetje en een verfje beslist geen weelde. Hoe speel je dat klaar als je man met ƒ58,- per week (kinderbijslag Inbegrepen) thuis komt? De oplossing is een voudig: je gaat -.erbij werken. Je vindt een atelier waar je als stik- ster ƒ35,- per week verdient. Je werktijden zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 5. Huishoudelijke hulp kan niet af, dan zou het de moeite diet meer lonen, 's Zater dagsmiddags doe je voor de hele ■week dé boodschappen, 's. Zondags doe je de was, 's- avonds na werk tijd kook je, was je af, houd je de kamers schoon, (lerstel je en naai je de kleren. Het gaat, je hebt de voldoening, dat de leden van je gezin behoorlijk voor de dag ko men en het zwakke kind krijgt wat het nodig heeft. "Je werkt van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur. - De reactie JE houdt het een paar jaar vol en dan „knap je af'. Slapeloze nachten, huilbuien', hoofdpijn, prik kelbaarheid. Je huisdokter schrijft rust voor en „je gaat in'dé Ziekte wet", cLw.z. je meldt je ziek en je moet verschijnen bij de contróle- nokter. Die onderzoekt je en vindt •niets. Je organen zijn perfect;.in. orde. Zo'n arts staat voor een zware* taak. Soms krijgt hij mensen die liever lui dan moe zijn en de Ziektewet trachten te misbruiken om zonder werken het leven door te gaan. De klachten moeten dus gecontroleerd worden. Maar hoe kan men deze vage klachten con troleren. Enfin, hy is geen onmens en laat je drie weken rusten. Die rust is natuurlijk maar betrekke lijk als je een huishouden hebt met drie kinderen, maar je gaat je toch wat beter voelen. De contróle- arts kan langer uitkering nu toch niet meer verantwoorden en stuurt Je aan het werk. Als je op het atelier zit en je je nog zo moe voelt, slaat ineens de schrik je om het hart, dat je het toch niet vol kunt houden en Jantje zijn eieren en vader de nieuwe winterjas, die Mi zo nodig heeft zal moeten mis sen. Je krijgt een duizeling. Je baas bromt iets van, dat hij al ge noeg premie betaalt voor de Ziek tewet en dun niet met halve kroch ten. wenst te werken en stuurt je naar huis. De controle-arts hand haaft zijn beslissing. Je neemt het niet en gaat in beroep. En dan krijgt de rechter de zware taak over zo'n geval te oordelen. Zul ke gevallen zijn tegenwoordig legio. In alle denkbare variaties komen ze voor de rechter. Ze zijn een typisch gevolg van onze natio nale armoede. Deze vrouwen wer ken niet, omdat ze dat zo graag willen, ze werken uit nood. en het past ons niet daarop voor uit te lopen. Intussen heeft de rechter slechts uitsluitend met de Wet te maken. Als door de des kundigen wordt uitgemaakt dat zo'n vrouw „ziek" is en ze gezond was toen ze'begon te werken. kri>-t ze uitkering. Als daarentegen wordt uitgemaakt, dat de klachten wèl gegrond zijn doch van ziekte in wetenschappelijke zin niet kan worden gesproken kan de rechter haar geen uitkering toekennen, hoezeer zijn hart daarbij misschien ook bloedt..De taak van de rech ter gaat nu eenmaal niet verder dan toepassing der wet, ongeacht de gevolgen. Uit sociaaloogpunt gerien zijn dc problemen nog veel ingewikkel der. Stel, deze vrouwen vallen niet onder de Ziektewet Moeten wij hen dan-maar aan hun lot overla ten? "Wat komt er terecht van al die gezinnen met overspannen moe ders. Hun het werken verbieden? Maar zij willen helemaal niet wer ken buitenshuis, het is alleen maar de vraag: boe komen ze aan va ders winterjas en Jantjes eieren? Advertentie LM.) Zs morkt kei aan alle: dof Echfalon speciaal al- kaliur(j is voor teel. Ze ziet het aan de prachtige resul taten. Ook na een oneindig aantal wasbeurten behoudt haar tooi de nieuwe soepel heid en de heldere kleuren. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is spe ciaal alkalivry voor wol. Als wjj hen daaraan kunnen hel pen, blijven zij heus wel thuis. Geestelijke spanning 17 N als ze wèl onder de Ziekte- wet vallen. Is de zaak daar mee opgelost? Was het maar waar. Wanneer voor „overspanning" en allerlei vage klachten ziekengeld wordt gegeven, zullen deze geval len hoogst waarschijnlijk belang rijk toenemen. Hier speelt een geestelijke factor e- grote rol en het ls helaas maar al te waar, dat, wanneer de financiële noodzaak geen druk uitoefent, velen zich te gen deze klachten niet zo sterk verzetten als in hun eigen belang wel te wensen is. Dit geldt overi gens voor mannen evengoed als voor vrouwen! Verder is er nog dit: overspanning treedt lang niet altijd op tengevolge van hard wer ken, doch veeleer tengevolge van te grote innerlijke spanningen. De afmattende zorg om de kleintjes, die onder de hoede van een buur vrouw of familielid moeten wor den gelaten. De spanningen tussen de echtgenoten, doordat manlief van zijn vrouw nog i-" anders vraagt dan alleen maar een werk ezel te zijn. Deze spanningen wor den door een paar weken rust niet opgeheven. Wie helpt dc vrou wen (en hun mannen) aan de juiste geestelijkeinstelling tegen over hun verschillende plichten. En hoe kan men van een volks gemeenschap, die eerst de vrouw opvoedt in de gedachte, dat de ge huwde vrouw in huis hoort en haar dan later door economische facto ren dwingt toch buitenshuis te gaan werken, verwachten, dat zij vrouwen kweekt, die "tegen deze taak geestelijk zijn opgewassen? Met enige tiid ziekengeld, hoe wel kom en wellicht noodzakelijk ook, worden hier geen oorzaken weg genomen. Maar hoe dan wel?-Ten slotte, als ze dan eenmaal over spannen is, hoe komt ze dan aan de nodige rust? We zijn ons bewust alleen maar een probleem te hebben gestelden geen antwoord te hebben gegeven. Dat kan ook niet binnen het be stek van deze rubriek. Dit pro bleem is geboren uit de armoede van ons volk. Het gaat daarom ons allen aan. Het blijft nog te veel in l.et verborgene en het wordt te vaak met slagzinnen af gedaan. Daarom brengen wij het in het openbaar in de hoop, dat het de aandachtkrijgt die het verdient. Gegronde klachten? F) B Ziektewet zegt, dat de "ver- zekerde recht heeft op zieken geld „indien hij door ziekte onge schikt is zijn arbeid te verrichten". De eerste vraag is: zUn de klach ten gegrond. De tweede vraag: kan m-n hier eigenlijk wel sprei van „ziekte", rit zijn vragen, die op medisch-juridisch gebied liggen. Een onzer rechterlijke colleges heeft een aantal van deze gevallen ter beoordeling voorgelegd aan een onzer bekendste hooglearen. Deze betrokkenen zijn enige tijd ter ob servatie opgenomen. Een princi piële uitspraak is nog niet gevallen DE luchten worden weer grauwer en de voeten killer, net als iedere andere herfst, We willen weer zo veel net als iedere andere herfst, maar alles wat we willen Is te duur en wat we niet willendat komt vanzelf en is ook duur. De zomer heeft een koffertje gepakt en is haastig en stiekem weggegaan, als 'n schaam teloos dienstmeisje dat een halfjaar lang alles in huis heeft 'gebroken, op 't laatst nog gauw even slordig de trap heeft gedweild en nu bij haar familie zit te gichelen. Als de vacanties om zijn komen we weer eens bij elkaar, hebben we gezegd en dat ge beurt dan ook. De Derksens zijn een avond bij ons, zij krijgen boter- kano's bij de thee, die kosten veertien cent het stuk en later op de avond een kopje koffie of willen jullie liever een glaasje van 't een oft ander? En hoe die mannen het fiksen, ik weet het niet. maar ineens boem pats hebben' ze 't over de oorlog. Eerst heel zakelijk en,abstract, dan langzamerhand zo van: komt het nou of komt het niet. En de con clusie is altijd dat het komt. Dan over de sterkte van de luchtmacht en over de laatste nieuwe jet en wat voor geluid het zal zijn als al die jetten tegelijk over de stad gieren. En we gaan er allemaal an, dat staat vast, zegt Derksen, terwijl hy een sigaar opsteekt. Ik heb het gevoel dat mannen het toch er gens plezierig vinden, dat we er allemaal an gaan, anders zouden ze er niet met zoveel lust over spreken. Wij, de vrouwen, proberen het gesprek dan weer op Liesje Kooi te brengen, die er toch zo aardig uitziet, jammer dat ze zo jaloers is, maar 't helpt niet meer: boven de boterkano's blijft een verschrikke lijke wolk hangen, de benauwdheid zit in eigenpersoon op ons En gelse bankstel en strekt lange wazi ge groene vingers uit, die ons bo ven dc maag knijpen. En als de Derksen's weggaan.',.. Daag, we vonden 't zo gezellig, ja we komen eens gauw bij jullie,... dan zit daar nog altijd die be- namvdheld op de bank. Even de ra men open, voor >de rook. Maar 't helpt niet. En dan komt ineens de gedachte: Weg! We kunnen nog weg! Niet emigreren, dat brengt zoveel soesa en omslag mee. maar gewoon weg. Op een vrachtschip meevaren en ons af laten zetten-op een Zuidzee.'eilandje dat Paria Pana heet of Kiele. Kiele; er zijn van die eilandjes met alleen palmbomen en lieve goudvissen in de lagune. He lemaal niets meenemen, alles ach terlaten: onzQ interlockjes en de twaalf gebaksschoteltjes en de ko lenkitten en- het bedrukte post-; papier, achterlaten! Ik neem alleen een nagelschaar tje mee, want nagels kunnen wel een halve tpeter lang worden, dat lijkt me lastig. Datschaartje naai ik in een huiden rakje en draag het om mijn hals, want er zal op dat eiland nergens een plankje zijn om het op te leggen. En misschien.- ik heb altijd zo'n glimneusmis schien een beetje poeder en een donsje? Foei, schaam je..,, poeder op Kiele Kiele. We drinken daar kokosmelk zo warm uit de schaai en we eten vruchten; er zullen- daar wel een soort hoela hoela peren zijn en ver der goudvissen. Als ik ze maar niet hoef dood te maken, dat moet hij dan doen. We bakken ze, ja, waar op zal Ik ze bakken? De primus meenemen? Maar hoeveel vaten vol spiritus zouden we dan wel moe ten meetorsen voor de veertig jaar dat we nog leven? Neen, we gaan principieel vegetarisch leven. Als we kiespijn hebben binden we de kies met een liaan aan eer. tak en dan even flink zijn en goed rukken. En verder maar lekker liggen In de zon aan het strand en om het hardst in een palmboom klimmen en iedere dag even schateren om de milUoenen-nota en praten over.... Ja. waarover zou je op de duur moeten praten? Dat wordt natuur lijk een punt; je kunt niet aldoor zegg-an: wat heerlijk, dat we dat mispunt uit de Zeestraat nooit meer zien. Je kunt niet meer over toneelstukken ruziën en niet over het werk praten en geen plannen maken om 't volgend jaar naar Gulpen te gaan, Je kunt zelfs niet meer zeggen: Zou 't weerbericht gelifk krijgen, het wordt zo donker? Er. komt een moment.... Nee toch? Ja heus. er komt een moment, dat we starend over de lagune, zeg gen: Hoe zou het toch met de Derksens zijn? Nou en dan kunnen we'ook maar'beter hier blijven, en eens naar ze toe gaan de volgende week. Donderdag, zou dat schikken? ANNIE SCHMIDT Alle noodzakelijke verzorging om er permanent gesoigneerd uit te zien krijgt U in ons AMER.BEHAN D ELIN GS SYSTEEM k ralson van f 12.50 per maand. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. schoonheidsinstituut „BEAUTY CULTURE" Mevr. Jeanne Klarenbeek-Bakkcs Med. ged. Schoonheidsspecialiste. BERGWEG 49A TEL. 81871. OP een middag moet ik naar een modeshow en omdat ik daar diezelfde avond over schrij ven moetzeg ik tegen zoontje; „Ga jij straks even langs oom Jaap en vraag of hij die spulten mor gen komt halen." Hy knikt verstrooid en omdat ik zie, dat hij droomt, dreig ik „Pas op dat je het niet vergcetT' De show blijkt een verhaal dat maar duurt en duurt. Al* ik ten slotte tegen zessen thuis kom, is'eir een ruit van de keuken stuk. En niemand weet waardoor. Jk zie het nou pas," prevelt zoontje. „Dat is van de vlieg," praat dik ke zusje. Jk kook geen eten voordat ik 't weet,"r oep ik, doch tevergeefs, het wordt er alleen, nop later door. Als we eindelijk om over ze venen aan tajel zitten, ontdooit dikke zusje en vertelt van de vlieg die ze heeft willen vangen met een houten speelgoed-beest. Jk was t'er niet bij," zegt zoon tje, „ik was t'er echt niet bij." En net zijn we hieraan bezig of er wordt gebeld .,H"eb jij-...." schrik ik, maar ik zie het al, dat jong bekijkt som ber z'n nagels. „Lieve help. Oom Jaap," roep ik, „bah, nou ook dat nog, ik heb het nog zo gezegd...." Ik roep nog meer, terwijl dikke zusje ijverig van d'r stoel glijdt, op weg naar de deur. Even later hoor ik haar in de gang Jlammie zegt, lieve help Oom Jaap, bah, bahta tert zo boven z'n zachtaardig ge brom uit. „Mag jij zulke lelijke dingen zeggen," vermaan ik snel. .Roe kom je daaraan?" Oom Jaap, als altijd wat achter dochtig, strijkt over z'n verwaaide baard en zegt ,2e vertelt, dat jy dat zei..." En ik, net als de boze moeders uit de boekjes, ,Jioe komt ze er bij.:., 'wat zo'n kind toch. ver zint Maar dikke zusje is zo klein niet meer. Ze stampt boos met d'er voetje en roept hard ,,'s Welles Mam." „Vooruit, naar bed," zeg ik, „'t is laat." Stil loopt ze mee aan n'n hand, de trap op. Boven echter pakt zoontje een oud schriftje, waar dikke zusje al dagen tevergeefs om gezeurd heeft. Jlag jy hebben," troost' h(j. - Maar z'n knipoog naar mij, ac centueert m'n verraad. B13EB Buisvrouw deel uw werk doeltreffender in Een dokter uit Detroit in de Amerikaanse staat Michigan ge looft, dat huisvrouwen de inspan ningen van hun hart kunnen ver minderen en waarschijnlijk zelfs langer kunnen leven, als zij hun dagelijkse werk doeltreffender ver richten. Dr John G. Bielawski zegt, dat de meeste vrouwen tweemaal de noodzakelijke energie gebruiken om hun huishoudelijke taken te vervullen en nog veel meer energie nod vp".—'Hen. - Als vrouwen hun..huishoudelijke werk "ocd. zouden indelen, schrijft hij, zouden zij het lopen met 75 procent het reiken met 60 procent en anderelichamelijke inspannin gen eveneens met 75 procent kun nen verminderen. Hij geeft de vrouw, die energie wil besparen, de volgende richtlij nen: 1. Berg de dingen, die U bij het fornuis nodig hebt (nannen, potten, enz.), zo dicht mogelijk bij dat for nuis op. 2. Berg de dingen, die U het eerst bij de gootsteen nodig hebt zo als groente, die vóór het koken moet worden gewassen dicht bij die gootsteen op. 3. Houd de ingrediënten en ge reedschappen, die U voor mengen en bakken nodig hebt, opéén plaats bij elkaar. 4. Laat Uw kasten binnen Uw bereik aanbrengen om onnodie rei ken en bukken te voorkomen. 5. Doe zo veel mogelijk werk zit-, tend (strijken, het voeden van een baby, enz.)., 6. Loop langzaam.. Snel lopen vergt anderhalf maal zoveel ener gie als langzaam wandelen.'Het op lopen van eëmtfap'kost zeven maal zoveel energie als het lopen in ho rizontale richting. VARESE Herman Zuur is Donderdagochterd met zijn passagier Tak niet gestart voor de derde étappe van de internationale mo- torzesdaagse, Hij had de gehele nacht niet geslapen cn bovendien maagpijn. Zuur. die reeds vele zes daagsen heeft gereden en altijd door pech Is achtervolgd, moest dus we derom dc strijd staken. De toestand v?n Rozenberg, die nog in het ziekenhuis van Varese verpleegd wordt. Ls bevredigend. Verscheidene Nederlanders hebben hem in het ziekenhuis bezocht. Nog een derde deelnemer viel uit. Evert Bos uit'De Meern kwam door het breken van een voorrem- kabel tegen een muurtje terecht, vlak na de start te Varese. en kon de strijd met een kromme voorvork niet voortzetten. Dit betekende.dat de motorclub Veenendaal een van zijn leden heeft verloren, zodat dit team uit de strijd is. Alle andere Nederlandse rijders, twaalf in to taal, hebben de derde étappe, wel ke langg het zelfde parcours ging als de eerste, alleen in omgekeerde richting, zonder fouten afgelegd. De Nederlandse rijders hébben tot dusver een 2eer gunstig resul taat geboekt, en bovendien is het B-team voor de zilveren vaas nog volledig in de running, en is ook het team met Jan Flintermar., Piet Knijncnburg en Jaap Roest nog vrij van strafpunten voor dc mer- kenwedstrijd. (Van on2e paardensportmede- w erker) Op de mooi overzichtelijke en snelle onder de rook van Utrecht gelegen baan worden Zaterdag 22 Zondag 23 September draverijen gehouden, waarvoor 178 dravers zijn opgegeven. Op de eerste dag 78 in 5 nummers en op de tweede dag 108 in B nummers. Wij geven de volgende paarden de grootste winstkansen: Zaterdag 22 September. Groningen-prijs: Paulientje. Odell, Odylie Spencer. Pieter D. Scheemda-prijs: Pomona, Neer- landia H., Olivia Havilland, Oli vier B. Sa ppem eer-prijs: Oscar Major, Norbert M.. Or de Casindra, Ovie- da A Leeuwarden-prijs (serie-draverij Oiseau. Notre Dame, Octavianus K, Nita K. Heeren veen-prijs: Mondragon, New Spencer, Keesje Axkit, Mèmvon. Zondag 23 September. Drachten-prijs Paulientje. Petra- nel Spencer. Ortolaan S, Peter Pech. Duindigt-prijs; Lee Axkit. Mon dragon, Northernman. K, Guy Ha* novc.. Hilversum-prijs: Kapitein Bas- com, Olymphia B, Leonidas G, Old Gold. Alkmaar-prijs: Nanco M, Nike van Hollo, Nanda. Otella. Nootdrop-prijs: Quick Hollandia G, Qualiteit S, Quinte Hollandia G, Querlda T. Kampioenschap van Nederland: Nellie Gregor," Edel Scott, Junosch- ka. Kievit S. Bavaria-prijs: Leonidas G. Nel son, Karei Pluto, Kentucky's Queen B. Hoorn-prijs: Narris, Ooievaar S, Lucky Saint, Maaike van IJmuiden. Spaans wielrenner door volgwagen gedood ANDORRA Tijdens de negen de étappe van de ronde van Cata- lonië, Valis-Andorra, werd de Spaanse renner Marti bij een aan rijding met een der volgwagens zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. De Italiaan Rossi, die door de zelfde wagen tegen de grond werd geslingerd brak een been. Bij de aanvang van de derde etappe waren noft 188 rijders In de strijd, van wie 162 met een blanco straflijst* Vier vertrokken Donderdagochtend niet. vijf anderen kregen de motor bij de start niet op tijd aan de gans en liepen dus strafpunten op cn tijdens de derde etappe vielen verscheidene rijders uit. Oostenrijk en Engeland zijn na de der de étappe nog strafpurjtvrlj voor de trophee. Hetzelfde geldt voor beide teamst van Engeland cn voor het Zweedse a- en het Nederlandse b-team voor de Zilveren Vaas. Yolleybalisters boeken zege op Italië PARIJS. Uitslagen Europese kam pioenschappen volleyball: Ffnnlc groep heren: Frankrijk sl. Bel gië IS3, 13—10. 15—5; Rusland slaat Roemenië 156. 159 157. Klasscmentsgroea dames: Neder land slaat Italië 15—5, 1—15, 15—10, 12—15. J56. Heren: Italië sl. Israël 15—G. 15—6. 18—16. In de klassemcntsgroepen (troostron- aem luidt de stand: Heren: 1-2. Nederlanden Portugal iet elk 1 overwinning uit 1 wedstrijd; 3. Italië rpet 1 overwinning en 1 neder laag; 4. Israel met 2 nederlagen. Dames: 1. Nederland met 1 over winning: 2, Italië met 1 nederlaag. In de finales roep heren ls de situatie als volgt: 1. Rusland mei 3 overwinningen: 2. Frankrijk: 2 overwinningen en 1 neder laag; 3-4. Bulgarije en Zuid-Slavië: 1 overwinning en 1 nederlaag: 5. Roe menië: 1 overwinning ca 2 nederlagen; 6. België: 3 nederlagen. In de finalegrocp (dames) won Rus land met 15—2, 13—1. 15—3 van Frank rijk. FrankrijkNederland handbal (Eigen bericht) DEN HAAG. Zaterdag. 27 Oc tober worden in Parijs internatio nale handbalwcdstrijden gehouden tussen Frankrijk en Nederland, zo wel voor dames als heren. Nederlandse bridgers winnen van Zwitsers VENETIE. In de negende ronde lopen serie) van het internationaal bridge toumooi te Venetië heeft het Nederlandse team Zwitserland met 87 tegen 29 matchpunten verslagen. Na de Se ronde luidt de stand: 1. Italië 17 tournoolpunten; 2. Oosten rijk 15 pnt.; 3 en 4 Egypte en zweden elk 11 pnt.; 5, 6, 7 en B Groot Brittan- nië, Noorwegen. IJsland cn Frankrijk elk 10 pnt; 9. Nederlands pnt.; 10 en 11 Zwitserland en Denemarken elk 6 punten. (Advertentie LM.) Regenjassen 3 bijzonder lage serieprijzen Populaire uitvoering 25 Zaken in Nederland Dr Euwe klopt Donner te Paignton PAIGNTON Tijdens hel in- tcrnationaal schaaktournooi te Paignton won dr Eutve in de vijfde ronde van de Hagenaar Donner. In de vierde ronde speelde Donner remise met de Engelsman Good man. Ook in de partij tussen de Engelsen Barden cn Kitto werd het punt gedeeld. Golombek won in de vijfde ronde van Kitto. De overige partijen van de vierde en vijfde ronde werden afgebroken. Met vijf gewonnen partijen heeft Golombek de leiding in de stand. Dr Euwe is tweede met 4 punten en Donner derde met punt. LONDEN Voor de tweede divisie van de Engelse league werd Donderdag de wedstrijd Huil City- No tts County gespeeld. Notts Coun ty won met 31. Zeepost voor Oost en. West DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver ronden (de data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld): Indonesië: m.s. Sibajak (8 Octo ber); Nieuw Guinea: m.s. Blitar (18 Oct.); Antillen: m.s. Willemstad (2 Oct.); Suriname: s.s. Helicon (25 Sept.); Canada: s.s. Veendam <26 Sept.); Australië via Engeland: (22 Sept.). ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra in ofoonmuzlek. 8.40 Orgelspel. 8.00 Gra- mofoenmuziek (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeider» in de continu bedrijven. 1UC-'Viool en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en ttiiribouw- mededelingen. 12.33 Granunuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Accordeonspel. 14.00 Voor de jeugd. 14,20 Orkest concert. 14.40 Koorzang. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Accordeonorkest. 15.45 ..Van de wieg tot het graf", cause rie. 16.00 Granunuziek. 1630 Sport- praatje. 1850 Radio Philharmonisch or kest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuw». 18.15 VARA-Varla. 18.20 Hawaïlan-muz, 1B.40 Ma drJ gaal-koor. 10.00 Artistieke Staalkaart. VPRO* 1930 „Passepartout", causerie. 19.40 ..Het Oude Testament In deze Tijd" causerie. 1955 „Deze Week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Ac tualiteiten. 20,15 Tirolermuziek. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Symprio- nle-orkest. 22.00 „Onder de pannen", hoorspel. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Instrumentaal sextet en soliste. 23,4524,00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7,45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. B.15 Gram. muziek. fl.00 Voor de huisvrouw. 835 Lichte muziek. 10,00 Voor de kleuter». 10.15 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram.muziek. 1230 Land- en tulnbouwmededelingen. 12,33 Gram.muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 1330 „Op z'n boeren- flultjes". 14.00 .Theo Casion. in misdaad en antiek", hoorspel voor de jeugd. 1430 Gram.muziek. 14,40 Amateursuit zending. 1520 Kroniek van Letteren en Kunsten. 1535 Kamerorkest cn soliste. 1630 „De Schoonheid van het Grego riaans". 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Film muziek. 18.15 Actualiteiten. 1825 Piano- »peL 18.40 Regerlngsultzendlng: „Zoek licht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 29.15 „Dit is leven", causerie. 1921 Actualiteiten. 1D.27 Gram.muziek. 18.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram.muziek. 20.15 .Lichtbaken", causerie. 20.40 ..Steek eens op. Herenl" 21.00 Gevarieerd programma, 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Sympho- nette Orkest en solist. 2230 „Wij luiden de Zondag ln". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 2322 Spart. 2327 24.00 Gram.muziek. BBC Light Programme. 1500 en 347 m. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.45 Gra- mofoonmuzlek. 1235 Sportparade. 13.15 Licht orkest. 1450 Sport. 1535 Orgelspel. 1555 Sport. 18.10 Pianospel. 1625 Sport. 17.15 Gram muziek 1730 Sport. 18.00 Jazzmuziek. 18.45 Causerie. 19.00 Nieuws. 1923 Sport. 1930 Symphonle-orkeat en soliste. 2050 Pianospel. 21.05 Symphenle- orkest en jollste. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek, 2335 Grammuzlek. 2356— 24.00 Nieuw» BRUSSEL. 324 m_ 11.45 Gram.muziek. 12.00 Salenorkest. 1230 weerberichten. 1234 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 1330 Gramjnuzlek. 15.00 Accordeonspel. 15,15 Gramjnuzlek. 1530 Accordeonspel, 15.45 Salon-orkest. 16.00 Gram.tnuzlek, 1730 Orgelconcert. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws, 1930 Gram-muziek. 1950 Radiofeuülcton. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Gra- mofeonmuzlek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Gra- mofoonmuzfek, 23.30—24.00 Idem. door 22 Eindelijk kwam Constance Ave ry. Duff ging naar de deur en daar stond ze, een lange jonge vrouw in een zandkleurig linnen mantel pakje, van de kleur van heur haar. Haar gezicht was smal 'en ovaal en haar goed verzorgde huid leek veel op een masker. Ze hadgeenhDed op. ze droeg een scheiding in het midden en het haar glad naar ach teren gekamd, wat haar iets ouder wets gaf, of 'beter gezegd, ze zag eruit, niet of ze uit de mode was maar de mode een stap vóór jn of over een tijdje iedereen er net zo uit zou zien als zij. Ze was lang en het snit van haar mantelpak was volmaakt, ze had smalle enkels en voelen de naden van haar kousen liepen precies rerht cn haar witte handschoenen waren smetteloos. Ze sprak haar naam; op een ma nier uit, alsof ze Dufi het gevoel wilde geven dat net van hem ver wacht kon worden te weten vvie zij waa. Hij maakte een lichte bui ging. „Komt U binnen, „juffrouw Avery, Ik. heet Dull; Dokter Chris- tenson heeft mij l gevraagd U te zeggen dat hij terug zal komen. Hij had gehoopt, vóór, U hier te zUn Mevrouw Moriarity is niet thuis, zij is in het ziekenhuis bij haar dochtertje." „Wat ellendigi" riep juffrouw A very uit, met precies de juiste dosis schrik. Ze glimlachte tegen de jongens. Alfie lachte terug en Paul ging op zijn andere voet staan. Zij wandelde bevallig naar de huis- kam er en ging op dé rode sofa zitten; niet wetend wat daar ra kort geleden nog had gelegen. Zij kruiste niet haar benen maar haar enkels en begon met grote zorg 'n witte handschoen uit te trekken. Haar ogen waren grijs, maar haar wimpers en wenkbrauwen waren, niet sprekend genoeg om ze uit te laten komen. Ze leken een beetje koud en er was iets hooghartigs in de manier waarop de fijne huid erboven samengetrokken was. „Dokter Christcnson heeft moei te gedaan U te bereiken, heb ik wel gemerkt," zei Duff. „Oh werkelyk? Ik was natuur lijk bezig het kippenhok te repa reren," Niettegenstaande hij bijzonder getroffen was door deze wonder lijke uitspraak, wist Duff zijn ver bazing tc verbergen en hij bood haar een sigaret aan. Zij werkten de kleine hoffeFJkc ceremonie af van het aansteken daarvan. Duffs aandacht werd getrokken door haar handen: die waren zacht ge noeg, en toch kon hij zien dat de huicl op de rug niet meer helemaal elastisch was. De nagels waren on berispelijk rood gelakt. Duff ging in een stoel tegenover haar zitten, uit-deze bewijsmiddelen conclude rend, dat zij blijkbaar ouder was dan zo eruit zag cn dat, wAt ze ook met de reparatie van het kip penhok bedoeld mocht hebben, deze handen het zeker niet zélf gedaan zouden hebben. „Ik heb U hier nog uit* ontmoet, zei zc. Haar ogen hadden een opi nie omtrent hem gevormd, zijn lengte zijn rustige manier van doen, de autoriteit van zijn persoonlijk heid, en ze was geneigd om het resultaat goed te keuren. „Bent \J een vriend van Mary?" „Het is nogal moeilijk uit te leg gen, wie ik ben en waarom ik hier ben," zei Duff. „Hebt U juffrouw Brown gekend?" „Juffrouw Brown? O, Mary's lo- gée natuurlijk, ik zou vanavond kennis met haar maken. Is ze ver trokken? Zij is een oude kenrü3 van Norris. begrijpt U. ik bedoel „van dokter Christonson, Hij en ik misschien weet u niet dat wU verloofd zijn?" „Dat hoorde ik en ik feliciteer hem ermee," zei Duff hoffelijk. „Dus U lxebt juffrouw Brown nooit onvnoet?" „Nee." Ze trok vragend haar wenkbrauwen op. „Juffrouw Brown ls zeer onver wachts ziek geworden en gestor ven," zei DufL Haar sigaret stond in de lucht stil in precies de juiste houding van verrassing. „Ze is vergiftigd," deelde Alfia mee. Een uitdrukking van pijn-'over schaduwde juffrouw Avery's ge zicht. Pijn of afkeer? eerder nog afschuw. „De dokter heeft alle moeite ge daan om U dc schok van dit nieuws te besparen. Het spijt mij wei." zei Duff. „Wat afschuwelijk!", kreunde ze. „Hij is detective," kondigde Alfie aan. „H ij is MacDougal Duff, TJ weet wel, Mac Duff de beroemde. Nu keek ze, alhcrwel weer nau welijks zichtbaar, woedend. Ze drukte haar sigaret uit en zei: „Werkelijk?" Duff wist, dat hi' van zijn voet- stuk was getuimeld en het amu seerde hem. „Heeft dokter Christenson ge zegd dat ik hier op hem moest wachten?" vroeg ze. „Dat heeft hij niet gezegd, maar ik. ben er zeker van dat hy hier heen zal komen zodra hij kan. Ik zou zeggen dat U maar moet doen, wat U het beste lijkt." Ze keek op haar horloge. „Het is jammer dat het kippen hok. waarover U sprak, geen tele foon heeft," zei Duff. „Ik heb een farm," zei ze koel tjes. „gewoonlijk fok ik honden, maar sinds de oorlog fok ik kip pen." - Duff antwoordde niet en Alfie viel In tijdens de stilte die op haar woorden volgde. „Mmm.. dat zou U moeten zien, hier vlakbij, even buiten New Rochelle. Ze heeft echte schuren en koelen en van alles Ze is rijk," voegde hij er aan toe. Paul gaf hem een stomptussen' zijn ribben en toen kwam Dinny beneden. (Wordt vervolgd).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 16