Honderden tonnen beton stollen tot een nieuwe Aan Brielselaan komt ruimte voor 20 millioen kg graan WILLEM DE JONG We Drie prachtig geslaagde langspeelplaten Uitstekend concert van Henkemans voor Y.U. Fabelachtig grote show, in de Ahoy'-hal iVrffdag 5 October 1951 5 Geen hoogtevrees r ROOK-KftTER EERSTE LUNCHCONCERT OUD-ROTTERDAM HERLEEFT! Vier dagen cabaret, dansmode en variété Officieel bezoek aan liet „Bouwcentrum' 500 Gezicht op de drie-cellige stló in aanbouw. De twee-eeltige er naast* waarvan af deze foto werd genomen, is bijna voltooid. (Van een onzer verslaggevers) r De geweldige betonnen kolos van de N.V. Graansilo Maatschappij aan de Brielselaan be heerst al jaren het stadsbeeld aan de linker Maasoever. Ze is een van die enorme voorraad schuren, die de regering nodig hee£t om het dagelijks brood van ons volk voor een reeks van jaren te verzekeren. Die opslagruimte is beperkter dan men denkt en het is de reden waarom in de Waalhaven een machtige vloot Rijnschepen is gehuurd waarin al eveneens tienduizenden tonnen graan worden bewaard. Een forse uitbreiding van de silo aan de Brielselaan staat sinds jaren op het programma, maar de nog beschikbare ruim te ter plaatse is bijzonder beperkt, terwijl het bouwen van een nieuwe silo buiten de stad een kapitaal zou vergen, dat zeker in deze tijd niet verantwoord moet worden geacht. Er is dus omgezien naar een oplossing, die uitbreiding zou mogelijk maken in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande silo. Daarin is men tenslotte geslaagd. Aan de zijde van de Brielselaan wordt nu een twee- en driecellige silo opgetrokken van 40 meter hoog, welke ruim 2Ö.GÖ0 ton .graan zal kunnen bevatten. Donderdag j.l. ging, nadat tien dagen lang met man en macht was gewerktt op het eerste twee- cellige gedeelte de vlag in top als teken dat het hoogste punt was bereikt. Hét tweede gedeelte volgt in eenzelfde tempo. Dit succes is voornamelijk te danken aan het nieuw toegepaste systeem van de zogenaamde glijdbekisting. Staande op het hoogst bereikte punt van dit nieuwe gebouw, dat door een ingenieuze constructie van machtige betonpïlaren min af meer over de Voetsfcraat hangt, heeft mèn een fraai uitzicht over de huizenzee van de linker oever. Houten trapjes leiden van verdie ping tot verdieping en men moet. beslist geen last hebben van hoog tevrees om deze klimpartij te wa gen, want soms zijn het niet meer dan enkele ijzeren stangen of een paar haastig in elkaargetimmerde planken, die dè scheiding vormen met de ijle ruimte daarbuiten- Hoe minder men kijkt, hoe beter het gaat. Alleen de arbeiders,; aan dit soort karweitjes gewend, lopen hier net zo gemakkelijk trapje op en trapje af alsof ze. even naar de zolder, van hun wo ning zijn geweest. Langs de wand van de oude silo hangt een. batte rij schijnwerpers, die 's avonds en 's nachts voor een felle belichting op het werk zorgen. Dag en nacht vindt het werk voortgang. Ruim 280 arbeidersnemen er aan deel; en zij werken indrie ploegen. -Vooral V nachts is het een fantas tisch gezicht als men ziet hoe daar hoog boven ih de lucht de lichten branden. Het lijkt zo eenvoudig Het werk wordt uitgevoerd door de "Ned. Maatschappij voor Havenwerken te Amsterdam on der leiding-van ir.j H. van Bent hem van Het Architectenbureau Rostma te Deventer. De heer van Benthem ontvangt geregeld be zoek van belangstellenden, die een kijkje willen komen nemen op het werken hij is dan ook dadelijk bereid om ons mee te nemen haaf' boven. Die glijdbekisting, het' sys teem waarmede wordt gewerkt, interesseert ons het hevigst. Als hij ons vertelt hoe het in elkaar zit, lijkt het allereenvoudigst. Wordt bij- de meeste bouwwerken^ een gewone bekisting gemaakt, waarin het beton wordt gestort, deze glijdhekistiiig rijst op alle plaatsen in het vierkant tegelijk door een systeem van klimstaveiy die op oliedruk werken en gedeel telijk vastzitten in de reeds ge storte beton. Aan. elke klimstaaf zit een vijzél, die zeer langzaam omhoog klimt zodra met het stor ten. van beton wordt, begonnen! De stalen balkjes, die de vijzel opstuiten, zijn verbonden met een .iuk én dit juk is door middel van trekstangen weer verbonden met de glijdbekisting. Klimt nu de vij zel omhoog langs de klimstaaf, dan gaan ook de stalen balkjes omhoog,-dus ook het juk; dat op zijn beurt de glijdbekisting op heft. Het tempo van het klimmen van de vijzel is ongeveer 100 c.m. in tien uur. Dit is ook- ongeveer de hoogte van de glijdkist. De vers gestorte beton komt- derhalve na 10, uur onder de - glijdbekisting uit. Ze is- dan sterk genoeg ver hard, dat zé zichzelf en de daarop weer. gestorte beton kan dragen. Het staat er allemaal erg simpel, maar wij zijn ons er van bewust, datdeze werkwijze pas iets zegt wanneer men de klimstaven ziet functionneren. Als mén nu bedenkt, dat in deze glijdbekisting ongeveer. 1300 ton m3 beton wordt verwerkt, dan krijgt men ongeveer een indruk welk een; enorme last op de grond komt te rusten. Er waren 474 van de zwaarste palen nodig (100 ton per stuk) om het niéuwe gebouw te- schragen. Dit betekent, dat er 1800 m3 beton in de grond is ge dreven zonder dat er een korrel aarde is uitgegaan. De spanning op de grond, is dus aanzienlijk toegenomen en wanneer er geen oudé opgespoten laag aanwezig was geweest van, ongeveer 6 me ter zand, had men het" karwei niet eens kunnen beginnen. Nu is al leen. de telefooncel op de hoek van de Dortselaan reeds drie maal rechtgezet. Mogelijk - werkt de druk op de grond nog eens ergens andersuit, maar dat kaneven goed vér buiten Rotterdam gebeu ren. Over de palen heen ligt een 1.62 m- dïkkefunderingsplaat met 1000 ton m3 beton, "waarin boven dien 100 ton betonijzer zit. Beide gebouwen worden gedragen door 42 kolommen, elke kolom moet een gewicht van 1000 ton kunnen dragen, -Op Maandag 24 September - j-I- werd het werk aangevangen en nu, na tien of elf dagen", is men 23 m. hoog gegleden. Voeg daar bij het feit,, dat men begon op 12.40 hoogte, waarbij dan ook nog eens de hoogte van de straat moet geteld worden en men komt aan een hoogte van ongeveer 40 meter. Ir. van Benthem schudt al deze getallen vlot uit de mouw. In zijn kantoortje van de bouwkeet laat hij het potlood langs de construc tie-tekening glijden, een beetje liefkozend zoals iemand doet die van zijn werk houdt. Als wij langs het nieuwe gevaarte lopen, dat zich boven de Voetstraat verheft, neemt juist een verse ploeg het werk over. De mannen klauteren als katten langs de houten trap jes. De braintrust en de arbeiders, samen bouwen zij een nieuwe '•silo.'-'- V -- L. Ah een grimmigs bunker verheft de nieuwe graansilo .zjch boven de Voetstraat aan dé Brielselaan. Drie langspeelplaten die, ook wat de opname-techniek betreft, de toets der critiek glansrijk kunnen door staan, vormen ditmaal hetonder werp van onze bespreking, baar is dan om te beginnen Beethoven's vierde symphonie. Temidden van de „Eroica" (derde) en de Vijfde neemt deze Vierde een geheel aparte plaats in. Zij mist de subjectief problema tische karaktertrekken, die haar voorgangster en opvolgster in zulk een sterke mate bezitten geheel en al, In haar uiting is zij een zuiver muzikantesk spel. Als zodanig toont ze dan ook 'veel overeenkomst met de eerste en twee de symphonie, met dit verschil echter, dat ze. een .volko men eigen stijl en geest /ademt; een hoewelprobleem loos, niettemin zuiver Beethoveniaans werk dus; Het -Londens Philharmonis ch Or kest onder leiding van Georg Solti speelt deze symphonie zo fraai als men maar wensen kan. (Decca LXT 2564). - :V-)V/VV./ Een wel zeer groot succes werd ook Decca's opname (LXT 2555) van La Boutique Fantasque, een compo sitie bestaande uit een aantal piano werkjes van Rossini, door Respighe in een fraai orchestraal gewaar ge stoken. De vertolking, die het Lon dens Symphonie Orkest onder An- Eermet van deze sprankelende mu ziek geeft, is in een woord uit muntend. Het valt toe te juichen, dat Decca zich niet alleen tot, het geijkte re pertoire bepaalt." Een sprekend voor- Advertentie (LM.) Laat ons Uw discotheek verzorgen ■.Gramopbone-Speclalistcn sinds 1906 Wytemaweg »/d Mathen,laan Kruispunt Rochussenstraat Telef. 28098 - Rotterdam Portsmouth. Een jager van de Britse vloat is bij LandEend In zee gestort. Ir. het -toestel be vond zich één Inzittende. Vier vliegtuigen, een reddingboot én vissersvaartuigenzoekeri de omge- ving af. beeld daarvan is de vastlegging (LX 3016) van Schelomo (Salomo), een Hebreeuwse rhapsodie voor cello en orkest. Een indrukwekkende com positie, die breedgetrokken melodi sche lijnen bevat en in haar harmo niek volkomen hedendaags is,; zon der daarbij echter experimenteel te zijn en. daarom dan ook voor hen, wier oor en gevoel minder op mo derne muziek zijn ingesteld, in alle opzichten aanvaardbaar is. - {'■- Zara Nelsova's prachtig cellospel komt hierin op schone wijze tot zijn recht en het Londens Philharmo- nfsch Orkest onder leiding van de componist begeleid uiterst verzorgd. Hérman van Bom Het hoogste punt bijna bereikt. Arbeiders bezig met hel'storten van beton. Het gebouw er naast is dat van de bestaande silo. (Advertentie I.M.) ViDat hooit mccL'zeqt' de Heer Kettingroker. jjkrooknu TJOS^OU, de ideale combi natie' van rijke Virq i nia- •- smaak cn perfecte mildhetd." De leden van de VoJks-Univcrsïteifc hebben gisteravond kennis kunnen maken met een pianist van een wel zeer bijzondere begaafdheid, want deze qualïficatie komt Hans Henkemans zonder enige twijfel toe. En het is niet alleen zyn gave. klare pianistiek, die grote bewondering afdwingt, maar In een niet mindere mate ook zjjn stijlvolle interpreteertrant. Voor de pauze speelde hij drie werken, van Mozart; de Sonate in C gr. t. waarvan hij al direct het blijde karakter der hoekdelen en de rustige warme sfeer van het middendeel volkomen wist te Ta- ten spreken en de met deze com positie sterk contrasterende. Fan tasie en Sonate ijl c kl. A. De diepe bewogenheid van deze beide wér ken, die soms Beethoveniaans aandoet, de scherpe contrasten in. melodie en harmonie kwamen in de vertolking op prachtige wijze tot hun recht. De twaalf Préludes (eerste boek) van Debussy completeerde het programma. Henkemans speelde ook deze muziekenmet een waar meesterschap. Zo-gaaf van. techniek en zo artistiek over tuigend werden zij onder zijn han den tot klinken gebracht, dat men dé fascinerende klankrijkdom als een zeldzaam schoon moment er voer. Een meesterlijke prestatie, die men niet licht zal vergeten. Hoezeer de lunchconcerten''bij het muziekminnend publiek in trek zijn, bleek gistermiddag weer, toen een tot de laatste plaats bezette schouwburg inten sief luisterend en enthousiast rea gerend de - prestaties volgde van het trio FlipseKrebbers—BrilL Dat deze drie musici die grote be langstelling ten volle waard zijn behoeft welnauwelijks gerele veerd te worden-Zowel in het trio in G van - Haydn als in het vierde van ..Beethoven toonden, zij" zich niet alleen weer perfecte in strumentalisten, doch tevens ka mermuziekspelers van klasse, die ook de moeilijkheden en bijzon dere eisen van het: ensemblespel beheersen.Een dus in alle opzicli- ten geslaagde opening van de reeks concerten die evenals het vorige seizoen weer. om de veer tien dagen zullen worden gege ven - HESMAN VAN BORN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM- Het plan van de Vereniging van Ex-politie- ke gevangenen en Voormalig Verzet Nederland om van 13 October tot en met 16 October in de Ahoy-hal Oud-Rotterdam te laten herleven belooft één van de grootste shows te worden, die we ooit in ons land gehad hebben. De herleving van Oud- Rotterdam vormt slechts een klein onderdeel van dit grote muzikale variété, dans en cabaret-festijn, waaraan niet alleen verschillende orkesten van naam zullen deelnemen, maar waar ook e enhele reeks cabaret- en revue-artisten uit binnen- en buitenland zullen optreden. Bovendien komt er een Parijse modeshow met exclusieve modellen, die merendeels gedragen zullen worden door schoonheidskoninginnen van het jaar 1951. Burgemeester Oud, die dit initia- t tief van de Rotterdamse afdelingen van genoemde verenigingen van harte toejuicht zal op Zaterdag 13 October het grote feest, waar men op drie plaatsen tegelijk kan da csen, 's middags op twee uur officieel openen. Dan komt er een mode show en. 's avonds om. zeven uur komt de eigenlijke opening, waarna drie en halve dag lang de Ahoy'- hal, die voor dit doel tegen, een bijzonder lage prijs werd afgestaan, tot één grote bundeling van caba- ret-muziek en dans zal worden. De dancing Ambassadeur" zal voor deze gelegenheid zyn attrac ties naar de Ahoy'-hal verplaatsen en speciaal voor deze gelegenheid, waarbij men de toestand in 1960 wil laten zien. heeft men de Egyp tische fakir Gully Guliy Man ge ëngageerd, een man met bijzondere capaciteiten, die kort geleden nog voor de prinsesjes is opgetreden en binnenkort ook zijn debuut voor de televisie zal maken. Er komt een bijzondere attractie van het Festival of Brittain en ook de be kende Belgische steltlopers van Merchten zullen aanwezig zyn, evenals een Surinaams negerorkest en het bekende Ahoy'-orkest: De Schutters van Willy Fontijn. De toegangsprijs bedraagt in to taal i, 'n prijs die bijzonder Isag gehouden kon worden omdat alle artisten volkomen gratis optreden en daar zijn bijt Boyd Bachman, het Dutch Swing College, Accor- deola (door de VARA hiervoor af gestaan), Joe Andy en The Dixie- landers. De bekende huizen en ca- feetjes.van het marktplein van Oud Rotterdam zijn er natuurlijk ook weer. Er komt een miniatuur ker mis met allerlei nieuwe attracties en van dat alles kan men naar be lieven genieten tussen twee uur 's middags eh. drie 's nachts, met uit zondering van Zaterdag, want dan begint het eigenlijk pas goed om zeven uur 's avonds, maar daarom duurt, het ook. tot vier uur in de nacht- De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. 3. in 't Veld, en. »de.. secretaris-generaal van zijn departement, ir H. W. Mouton, hebben in gezelschap van hun Belgische, collegae een bezoek aan het Bouwcentrum* te Rotter dam gebracht. Aanwezig bij de rondgang, die zij door het gebouw maakten, was o.m, de wethouder van Openbare Werken te Rotterdam, J. Meer- tens. Trams en autobussen Zaterdag gestagneerd De directeur van de Rotterdam- se Electrische tram maakt bekend dat, in verband met het te houden défilé van „Steun Wettig Gezag" op Zaterdag 6 October alle tram- lünen en de aulobuslijncn A, B, D, S, X en-Z tussen 16.45 en 18.15 nar in zeer ernstige mate zullen worden gestagneerd. Zoals men zich wellicht herinnert komen de opbrengsten van deze groteshow ten goede aan hen, die niet 'door de Stichting 1940—1945 geholpen kunnen worden, maar toch door hun illegale werk tijdens de Duitse bezetting in moeilijkheden zijn geraakt. En hoewel hier sprake is van een. Rotterdams initiatief zul len de opbrengsten niet alleen ih de Maasstad blijven, maar uitstro men over het gehele land. (Advertentie L M.) Emigratie-mogelijkheden naar Zuid-Afrika In het tot de laatste plaats be zette Charloise Volkshuis heeft dé heer H. Bloem van de Nederlands- Zuid-Afrikaanse Vereniging mede delingen gedaan over de emigra tie-mogelijkheden naar het land van Paid Kruger. Voor vaklieden ligt er nog een groot arbeidster rein braak en emigratie is zeer wel mogelijk,, mits men in het bezit is van een verklaring van. een Zuid- Afrikaanse werkgever. De huis vesting-problemen. zijn in dit land niet zo nijpend als bv. in Austra lië. Niet dat er woningen in voor raad' zijn, maar toch is er wel een huisje te.; krijgen. Bovendien is emigratie naar Z.-Afrika aan trekkelijk, omdat de taal veel over eenkomsten vertoont met de Ne derlandse. Na het vertonen van enkele zeer interessante films en nadat de vraaglustigen tevreaen waren gesteld, heeft mejuffrouw J. van Duyn de inleider dank ge zegd voor zijn uitvoerig betoog. OUDERKERK A.D. IJSSEt BOUWVERGUNNING B. cn W- hebben aan mej, de Wed.. M. de Jong, Qudelandseweg 1 alhier vergunning verleend tot het afbre ken en weder nieuw opbouwen van een woonhuis, staande en gelegen op haar erf. Dit werk is inmiddels reeds door de fa. A, Omon. alhier ter hand genomen. KRAAMCE NTRUM- SU BSID IE Een verzoek om subsidie van het Kraamcentrum Gouda werd in de in Augustus gehouden raadsvergade ring aangehouden, tót het verkrij gen.; van meerdere Inlichtingen. v,. In de (heden) Donderdagavond te. houden raadsvergadering zullen B. en W. in staat zijn hieromtrent na dere gegevens te kunnen verstrek ken. Meer werk voor de textiel fabrieken, en goedkopere spullen voor-Ü. - -' Niemand weet,; waarom nie* mand koopt,beweerde een labrikant van Holtapkarpet- 'ter... die nu ral enige maan den op halve kracht draaide, wat hem op enorme verlie zen kwam te staan, Niemand koopt eèn karpet, omdat niemand ér een vol weekloon voor kan missen, beweèrdetv wij en dat .willen wij 'bewijzen ook. Draai volop en lever ons kar- pettë n oor b»j na de-halve prijs en U zult zien, waar honderden Rotterdammers óp gewacht, hébbenj; HOLTAPKARPETTEN de productie van. een volle maand volledige bezetting, die normaal overal voor 49 gulden werden aangeboden, kunt U nu koper» in deze serie werkverratirungskoopjes» Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze originele Holtapkarpetten, hu iskamermsa*, $n beige-brui ne moderne kleurstellingen en nu kunt U ze kopen, niet voor 49 gul den, maar T vöor Foor hen, die wl/- Dlns> dag moes<an teleurstel len, zijn er nog tOOÖ afgepaste glasgordijnen met enfredeux, 160 cm lang voor ^98 WINKELCENTRUM BINNENWEG

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 5