in ONZE tijd, wij VOETBALDEN DOM BI Toen paardentram kwam sport-op-straat gevaarlijk (magische klank) zal Feijénoord weer groot maken Iii een wereld die heel anders was dan de tegenwoordige heb: ben Wijf ook aan sport gedaan voorzover wij KONDEN en voorzover wij MOCHTEN. Het is in de wereld van veertig vijjlig jaar geleden die we bedoelen. Alle sport ontstond op straat, en zij verliet node de straat voor het veld; en het veld was 'of, een weiland waar de koeien hun neus voor optrokken eji hun staart voor optilden, of het was „een perceel koolas", zonder enige accommodatie Op straat Waar zijn al die Vi vian Woodward's gebleven die de zorg waren hunner ouders en de gruwel der paedagogen van. omstreeks 1900 tot 1914? Laat ons eens zoeken: Bruun Klaare hield alle ballen tussen het riooldeksel en de bloempotramen van de bewaar- sehooVjutfrohw op de Noordsin gel bij de Hofdijk thans is hij iets booger in de Olie, iets roer hoogs. - Jan Peters en zijn broer Guus beiden van de bakkerij Ebling en Peters, thans Paul Kaiser Jan dribbelde en zette voor als thans volgens de 1 legende een zekere Abe, én Guus had een zuiger waarmee tie goals tenen. uit. de straat, trok.-..Jan is dood (oorlogsgevolgen) en Guus is ge fusilleerd in Berlijn Tony Sol: waai- is hij geble ven? Misschien vraagt hij het zelfde van ons. 17 - Frits Beker: Jilj renteniert, schildert en vist, een wijs man. Tas: gefusilleerd, helaas! De jongens van Loos: Bruun is dood Kans Vuyk die- zit diep in Canada. Al die anderen, die het met Akkersdijk Cthans Idokfér ia Zeist; of. zo) en'Binck eens wa ren dat V.O.C. de lste klasse in moest, en die feet: betreurden, dat. Achilles verdween van het Schut tersveld (de zuidelijke lengte zijde van het Achilles-veld werd gevormd door de noordwand van de Mariniersloods), al die an deren, waar zijn zij gebleven? Van het geslacht dat er op volg de; weten wij het nog weL Dat werd, mèt ons, van de straat af- gelokt en veld-minded gemaakt; om. het slanke, blonde jongetje van Leen' Versteege behoorde daartoe. Leen was een onver woestbaar optimistisch -cente raar: „Wedden!, dat Bok de Kor-' ver nog eris voor VOC gaat spe len!" kon hij zeggen. Het veld. Vaak was de toestand ervan zo. dat wij weer terugvlo- den naar de straat. Koolas om dijkbreuken mee te plempen! Toch leerde Velox op zulke zwarte brokken lava korfballen (onder de stank van de - rood vonkbarakken), Cootje Ezennan, nóg spookt jouw gratie in onze dromenen toch werd VOC op zulk koolas eerste klasser zonder te dromen van Melkmart- en Laag Zestienhovense glories. Het veld. „Op de Heuvel" werd ook een fris nummertje amateursvoetbal weggegeven op de landen die thans van het Droogleever Fortuynplein af al lerlei sluip.door kruip-door tun- nelwerk te zien geven.' Was het niet een Neptunus, dat zich daar door de regels van de voetbal- kunst heenwerkte dwars. onder speerwerperij eu rondrennerij van atMetiekers-in-onderbroek door? Woudesteyn? daar liepen paarden erg hard en later vlogen Van Bussel, Jan Olieslagers en PegQuA daar in rieten stoelen mét eert fan, maar zonder eén aan- lóopplankier van robbeljge plan ken „gong" hun „vliègeït" niet. „Wij" hadden meer aan de Oude Plantage, waar Poortman (he laas ook alweer 20 jaar dood) ons leerde „sjotten" tussen twee bomen, waar Piet van der Wolk zich (terecht)- liet bewie roken .en Huug de Groot geïmi teerd -werd, zeer tot genoegen van moeders schoenlapper. Zo als Piet van der Wolk en Pooxt- ,-man liepen, liepen we allemaal; met van die onverschillige knieën en de centerende voeten naar binnen. v Wij moeten, dat allemaal be schrijven tegenwoordig, want de film was er nog niet om „vast te leggen" voor het nageslacht, dat een Beeuwkes (DJF.C.) enormer was dan. ooit of dat een Göbel nimmermeer geëvenaard zou worden; voor een snapshot moest je in die dagen vijf seconden roerloos stilstaan en „schuin-bo- ven het lensgaatje kijken, waar het vogeltje schter zat". Geen plaat zal ooit ons knapengejuich herhalen als de dikke Feith (H.V.VJ opdook uit een scrim mage vooV doel 'en hij was de enig-overlevende terwijl negen mede- en tegenstanders van het veld afgesleept werden gelijk dode stieren uit een arena. „Wij", wü goten zelf de kalk- lijncn en pompten zelf de bal op; zelf legden wij de droge voeten planken uit en allen hadden wij een briefje op zak. dat „de di recteur (rector) van onze school geen bezwaar had tegen onze vrije tijdbesteding met wat men noemt: sport, mits de ouders van bovengemelde leerling zich er van. bewust diénden te maken,, datniindër goéde prïesta ties op schooi onverbiddelijk zouden worden gevolgd door een abso- In zijn tijd was dit een bet roemd elftal, want het speel de, door Ajax—Leiden te ver slaan, de Volharding -O It/mpia- Combinatie van het Schutters veld in 1910 de eerste klasse van de KJN.V.B. in. De ver dediging, achterste rij, hp- stand ait, van links naar rechts: Brenger, N, v. Prooye en E. Hagen; de middenlinie, v.ln.r.: Gerard Stenger, D-. J. van Prooye én Arnold Hör- bttrgen en de voorhoede, v.U n.rz G. Brand, Chr. van der Slays, Jan van der Sluys, An ton Rörburger en C. Breuning. luut verbod dezerzijds en door het dragen van de andere ge volgen door de betrokken ouders casu quo verzorgers" en toch waren. Wij levenslustig. Wij; wy zwommen ook. School slag. Kwam je er vandaag niet. dan kwam je er morgen. En de bootsman-badmeester begon zijn zogenaamde zwemlessen met vijf minuten tie-e-rie aldus: „De bur gemeestér zei guster nog teges mijn. Piet zeidie, al verzuipe al die kwajonges de wereld draalt gewoon door" en ik zei „Krek zo burgemeester. Eigelfik is er an dat jongcnerenvolk nix ver-, loren. Wie dalik in het diepe stapt, nou die moet het zelf maar wete. Allemaal in de pierebak. Vort. Dalik kom ik weleris kaike ofternog een. over is van jullie". En tóch was het een paeda- goog. die oude snorremans van de Oude Plantage. Bok de Eorver Wij, wij velocipeedden. Je leer. de het „van. Brusse af tot aan de overweg". De uitgeverij Brusse aan. de Walenburgerweg grensde aan dartele koolas-paden met struweel en slootjes thans schijnt daar een boulevardsys teem te zijn n.et een. complex -f' van tunnelen, enfin iets moderns grootsteeds voor homines boni. '<j Kou goed; daar leerden Wij fiet- i sen. Wat een' freewheel en een t te rugtra p-rem was wisten wij J -niet en toch waren wij geluk- kig... En wij aanbaden Dirk van den Berg (worstelaar). Jaap Eden (schaatsrijder)de' Hörburgers ïi (welk een tweeling!) en al die f andere pioniers geen haar min der om. Want zij hebben dé sport uit de klauwen van de circus- vertoning gered, om ze ons gaat toe te vertrouwen als amateurs- 'f kleinood, onmisbaar bij de op groei van de 20ste eeuwse jeugd. Dat echter alle sport aanlei ding zou worden tot beroeps- kwesties en bestaansproblemen- op-aandelen, kijk, dat hebben Wjj niet bevroed. En dat kan men. Ons, na 50 en na 40 jaar... lekker verwijten! - Öe naam Dombi heeft een magische klank in Rotter-: dam. In de gouden jarenuan. Feijenoord vóór de oorlog ves tigde de kleine, .donkergetinte Hongaar gijn roem als trainer. Van 1935 tot 1939 is hij aan de ■grote club in Zuid verbonden geweest. Het succes was opmer kelijk. Drie afdelingskampioen-- schappen en eenmaal de lands titel. Nu had Feijenoord in die lijd een grote ploeg met spelers van uitzonderlijke klasse. De prachtige middenlinie Van. Heel, K up pen, Bas Paauwe was de ruggegraat van het elf tal. Bit drietal brak de kracht van de tegenstander in het middenveld en legde dan met Zuivere passes of sublieme boog- ballen de grondslag voor kans--' rijke aanvallen. En in de voorboéde liepen mannen als Vente, Kantebeen, Vrauu'deunt en Liassen; Kerels met een gave techniek en rijke kwaliteiten als schutter. Onder de lat de slanke Van Male, een van de beste,: doel verdedigers die ons. land ooit heeft gehad. Ja, het was een: ploeg, waarmee een trainer iets" kon bereiken. Dombi, die in tal. van landén in.Europa eén grote reputatie had verworven, heeft succes ge had enbeslist niet alleen, om dat het „materiaal" aanwezig was. Hij droeg zijn diepgaande kennis van het_ spel op de spe lers over en kreeg hun vertrou wen ;door. de overtuigende wijze, -.waarop hij .zijn opvattingen naar voren bracht. Dombi was niet gemakkelijk. Aan „lijntrekken" maakte hij resoluut een einde.; De jongens kwamen om te trai nen. en dan zouden ze ook trai nen? ,;Viér jaren duurde de ver bintenis,^ .met de stadionclub. Toen dreven Dombi en de xood- witten uit elkaar. Andere clubs profiteerden van zijn grote ga- DOMB1 magische klank. ven. Emma, Neptunus en in de laatstejaren het Dordtse EBOH, dat onder leiding van de „won derman" van de derde- bijna naar de eerste klas sprong. Nu is hu weer terugbij de stadionclub. Wat gaat Dombi met Feyenoord doen? Wij heb ben deze vraag,welke in de weken voor dit nieuwe seizoen tal van voetballiefhebbers heeft bezig gehouden, aan de kleine man met zijnravenzwarte haar zelf voorgelegd. -Hij lachte, bleef een rechtstreeks antwoord schuldig, maar ^vertélde óns iets van zfjn plannen en inzich ten., Levendige gebarenonder streepten zijn betoog- Voor voet bal gelden drie vaste'waarden. Zff behorer. elkaar- m deze volgorde: Conditie, techniek 'en tactiek. De speleri moet eerst lichamelijk in staat zijn om. ge- c durende tweemaal drie kwartier op voile kracht dat wil dus zeggen.in hoog tempo te ..draaien; zonder een. goede con ditie komt de techniek niet tot haar recht. Na de techniek komt dan pas de tactiek. Een perfect voorbereide speler kan zich im mers gemakkelijk aanpassen, Dombi gaat voorts grote aan dacht besteden aan de opbouw van het spel. In het „moderne" systeem, dat Feyenoord hand haaft, diénen de technisch, sterk ontwikkelde spelers een plaats ie krijgen, waar hun capacitei ten voor de ploeg-het grootste nut afwerpen. Zü „dragen" het elftal door hun opbouwend spel. Indien in de voorhoede geen „pingelaar" is, d.w.x. een" speler, diedoor zijn snelheid en goede talbehandeling in één rush twee, drie man voorbij kan gaan en daardoor dus openingen maakt in-de verdediging;; zullen de kanthnlves'deze taak moeten overnemen. Tempo en zuiver aangeven' naar .de voorhoede, die Dombi zo "sterk mogelijk wil maken. -Het karakter van de .speler speelt daarbij een grote rol. - Heeft hij temperament, .trekt hij graag naar voren of neemt hij!liever een afwachten de. houding aan? Met al deze factoren houdt Dombi rekening. Een positieve verklaring omtrent resultaten in- de komende' comr petitie? Dé tijd is -nog niet rijp, maar 1 er. zal,weer'.f.'eehv goede Feyenoord-ploeg komèh. Dombi heeft zich dit stellig voorgeno men.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 22