Cf 3 '/■VOORAL VOOR DfOVROVW Voor Uw WAS „Verrader f?5 riep ze en sloeg hem met een waaier om de oren p.1!Li!!',: DIAMANT rruKhJinJL We hebben n grote behoefte aan ontwikkelde vrouwen Liedje Is conjunctuurvraagstuk overwonnen? 'mmmts ft. BERKHOUT BORGH Romans zonder werkelijk levende mensen Kunst en ethiek met 'n stroopje van sentimentaliteit „Tips" voor het schrikkeljaar Een Indonesische feministe vertelt Dies-rede van prof. dr Witteveen .Waterman' voortaan emigrantenschip Belgen via Rotterdam naar Korea MAISON META MANNEKEN „BERGWEG" Walenourgerïïeg no Aug. Winkelman IN ée« OOGOPSLAG MI BAT VEBA VOORDELIGER IS! ULR1CH Vrijdag 9 November 1951 ALS men iemand vraagt enkele bekende letterkundigen te noemen uit het begin van deze eeuw, dan zullen op zijn lijstje niet de dames Florence Barclay en Gene Stratton Porter voorkomen. Hoewel de encyclo pedie zegt dat mevrouw Barclay dertig jaar geleden is overleden, is zij stellig al vergeten. Toch was zij de ongekroonde koningin van een' zeker soort lectuur, dat een vijftig jaar geleden met stromen de boekhandels in en uit vloeide. „De Rozenkrans" moet doorgaan als het beste van de ge rechten, die zij jaren lang heeft klaargestoofd. Zij schreef het in 1905, als vrouw van een dominee en moeder van zes kinderen. Het manuscript bleef oorspronkelijk opgeborgen in een la van haar bureau, maar een gegeven ogenblik kreeg zij de ingeving het naar haar zuster in Amerika te sturen. Het werd daar gepubliceerd. De purperkleurige bandjes <ook al haar latere boeken zijn in die kleur gebonden) verdwenen ais slagroomtaartjes in de magen van een leeshongerig publiek. Toen zij in 1910 overstak naar Amerika om de verschijning van het (purperen) opus „The Mistress of Shenstone'* bij t« wonen, be reidde men haar een receptie die in onze dagen alleen aan generaals ten deel valt. Duizenden stonden aan de kade, in het paars gekleed en met paarse banieren, zwaaiend met viooltjes. De douane weigerde haar bagage te controleren. Twee jaar later liep zij bij een auto-on geluk een bloeduitstorting in de hersens op. Haar fantasie was op slag verdwenen en haar roman- productie stond stil. Een nieuwe slag, ditmaal met een roeispaan terwijl zij aan 't spelevaren was, zette piles weer op zjjn plaats. Zij klom achter haar schrijftafel, en uiteraard was het thema van het nieuwe werk („The Wall of Par- tition")4 de gevolgen van esn bloed uitstorting in de hersens. Zij was een wijd en zijd beroemd schrijf ster geworden. Op haar bureau lagen brieven van de hoogste ker kelijke autoriteiten en van gevan genen die hun levenslang uitzaten, Zij had vele deugden en talenten, maar weinig hersens. Dat kan men eigenlijk ook zeg gen van mevrouw Porter. Haar talent bleek toen zij op de H.B.S. een opstel voorlas over een bloem die groeide tussen de stenen van het pad van een gevangenis. De jongens wendden hun hoofden af, de meisjes huilden in hun schort en zelfs de leraar had moeite zijn snikken te onderdrukken. In 1903 publiceerde zij „The song of the Cardinal", en nog geen jaar later „Freekless". Deze en nog vol gende boeken waren best-sellers, echt waren geweest, had men mls- sschien iets gekregen van enige blijvende waarde. Maar werkelijk levende mensen komt men niet tegen. De personen zijn cliché's: uitge sproken goed of slecht cn wonder lijk litterair in hun uitingen. Luis ter hoe ccn boerenjongen zijn meis je beschrijft: „Zij heeft een ovaal gezicht en frisse wangen. Haar ogen zijn grote maan-overgoten bronnen van duisternis en zijden krullen vallen over haar schouders. Eén haar is sterk genoeg voor een reddincslijn, die een drenkeling naar de kant zal trekken, of die een misdadige zal worgen." - Dit moois komt uit de pen van Mrs. Porter. Dat deze boeken bij millioenen zijn verkocht, ligt waarschijnlijk aan de volmaakte dosering van de ingrediënten moraal, scxualiteit en happy ending. Hoe de levenswet AS op uw tellen, heren der -1- 'schepping, een schrikkeljaar is op komst! En hier is Jane Greer, om het zwakke geslacht te vertellen hoe het aan een man moet kamen. De tien geboden van de actrice die zelf aan haar tweede echt genoot toe is luiden sis volgt: 1. Probeer te ontdekken waarin hij belang stelt. Houdt hij van voet ballen, zie daar dan iets van aan de weet te komen, zodat je geïn teresseerd kunt toeluisteren, als hij erover praat. „Dat is nu eens ecu intelligente ytouw", zal hij zeker zeggen, 2. Streef, wat je uiterlijk betreft, niet naar het tè volmaakte. Geen enkele man voolt zich op zijn ge mak bij oen vrouw, dié eruit ziet als een kostbare bloem, waar hij niet aan durft komen. Met andere woorden', verschijn niet altijd in plissé en kant, maar draag af er. toe eens een lange broek en een jumper. Een man heeft geen be hoefte aan een levende pop. 3. Maak je er geen zorgen over, dat je te dik of te mager bent. Er is -altijd wel een man, die van je houdt zoals je eruit ziet, 4. Laat hem niet in het onzekere. Een man heeft gauw genoeg van het kat-cn muis-spelletje. Hij moet voelen, dat je hem nodig hebt. Als je van hem houdt, laat hem dat merken. 5. Probeer hem niet jaloers te ma«en, dat is kinderachtig. Als hij verrhoedt, dat er een ander in het Spel is, geeft hij je waarschijnlijk zonder meer de bons, 6. Let er op welk type vrouw hij bewondert en probeer daarop te lijken. 7. Draag geen overdreven decol- leté's. Eer. man heeft graag dat een vrouw, met wie hij ergens komt, er aardig uitziet, maar wan neer er zijdelingse blikken naar zijn partner worden «geworpen, brengt hem dat uit zijn humeur. 8. Sla zijn intelligentie niet te laag aan. Hij vindt het niet prettig wanneer hij behandeld wordt ais een kleine jongen. De conversatie moet wel iets meer ziin dan een oppervlakkig babbeltje. 9. Spreek zacht. Een scherpe stem irriteert. 10. Wees niet de eerste, die het woord trouwen in de mond neemt. De man moet zich afvragen of jé ja of neen zou zeggen, zodat zijn nieuwsgierigheid hem er tenslotte toe brengt,-je de beslissende vraag te stellen. Advertentie (l.M.) Een vriend van de Beurs stapte binnen En gat me een „tip" Om te winnen. Maar na heel korte tijd, Was 'k mijn duiten kwijt: Nu verzet Ik met „Bootz" Tip mijn 2innen 'n TIP VAN BOOTZ Mvr. H. P. H. te Zandvoort oniv. 1 fL Tip vooral in Engeland en Amerika. Onvermoeibaar predikte zij de mo raal. „De grootste dienst die een boek aan een lezer kan bewijzen schreef zij is hem ertoe dwin gen het boek neer te leggen met hogere levensidealen dan h(j had toen hij het begon te lezen." Indien men het leven van deze vrouwen nader beschouwt, twijfelt men er niet aan of zij moeten zon der meer „goede mensen" zijn ge weest. Critiek op hen is alleen ge rechtvaardigd omdat zij door popu lariteit en invloed een voetnoot zijn geworden van de litteratuur-ge schiedenis. Zij hebben heel slechte boeken geschreven, maar in alle onschuld. Zij hebben geen naïeve en kinderlijke opvattingen gesugge reerd, tegen beter weten in zij hebben daarin zelf met hart en ziel geloofd. Het is natuurlijk ge makkelijk om bij een groot pu blick aan te spreken als men Lief de en Avontuur verkoopt: dat heeft Hollywood jaren geleden al begrepen. Maar wie wil moralise ren moet zelf voor 100 pet. in die moraal geloven, of anders zal dat zelfde grote publiek voelen dat er ergens iets scheef zit. Daarvoor heeft het nu eenmaal een speciaal zintuig. Het realisme als letterkundige stroming ging de dames Barclay èn Porter niet geheel voorbij. Zij kon den de „zonde" als eon verschijn sel In het leven niet negeren en soms lijkt 't wel alsoüLzij die met ec:i heimelijk plezier in hun.boe ken hebben opgenomen om er daarna met een nog groter genoe gen m oraal-preek j es aan te kunnen ontlenen. Over die „zondige" ach tergrond moet men zich overigens niet te veel opwinden. Over 't al gemeen bewegen de personnages zich in een fatsoenlijk milieu, waarin men over zijn buren rod delt, beschuit b.j de thee eet en van tijd tot tijd de dominee op be zoek krijgt. Als de karakter-teke- ning cn de „plots" ook zo levens-' ook was geplaveid met plagen en verleidingen, de held en heldin van het verhaal klauterden onver schrokken verder naar de top, waar het liefdesnest wachtte. Hoe schitterend komt Lady Ingleby er in de „Mistress of Shenstone" af, als zij hoort dat haar man per abuis als vermist is opgegeven. Zij is tijdens zijn afwezigheid verliefd geworden op Lord Airth en uiter aard is de toestand een beetje ge spannen. als blijkt dat haar man weer zal terugkeren. Lord Airth stolt haar voor samen met hem te vluchten. „Is dat je liefde?'' zegt zij. „Dan dank ik God dat ik mij tot dusver zuiver heb gehouden. spreekt niet langer tegen een we duwe, Lord Airth. noch tegen een desolate vrouw. U spreekt tegen de vrouw van Lord Ingleby en U mag wel eens leren hoe zij de naam van Lord Ingleby hoog houdt, en haar eigen eer en de zijne verdedigt." Mét een ivoren waaier sloeg zij hem tweemaal om de oren. „Verrader!" riep 2jj uit. „Schoft! Dit huis uit cn zet er nooit meer een voet in!!!!'* Is dit geen prachtige kost voor mensen dié wel iets over sexualiteit willen lezen als het maar 'hoogstaand Dat millioenen niets hebben ge merkt van de gekunsteldheid in deze boeken berust op een ver warring bij de lezers. Die verwar ring ontstaat altijd als kunst en ethiekworden besmet met senti mentaliteit. Waarschijnlijk merkt men er in onze dagen minder van, omdat een onbeschaamde sentimen taliteit zich nu eenmaal beter ont wikkelt in een kalme rustige pe riode. Maar verdwenen is het ge- va ar, allerminst. Wellicht zal de gemiddelde lezer van' een boek cri- tischer'zijn geworden.... maar het peil van zekere radio-uitzendingen, films en korte verhalen wijs er op dat de geest van Mrs. Berclay nog niet dood is. De limonade is iets minder gesuikerd. GEETH VAN ZANTEN. (Van een onzer verslaggeefsters) Haar naam is Ranckajo Chaiian Sjamsue Datoe Toemenggoeng, en zo bloemrijk als die naam is ook haar saxons en zo bloemrijk zijn ook haar gebaren, (waarom zou men gebaren niet bloemrijk mo gen noemen, als ze toch die in druk maken?) In de kamer-met- beige-fauteuils op de gracht, waar een grauw en Hollands No vemberlicht door de vensters viel, was zij een voortdurende ver rassing. Mevrouw Toemenggoeng is Sumatraanse, Minangkabause, op gevoed in hel daarheersende ma triarchaal. Zij zegt: Het is niet de haan, die de eieren legt, maar de- kip. De vrouw, de moeder is de spil waar alles om draait. De kinderen, de kleinkinderen, alien blijven 2ij in een huis, om de grootmoeder heen; wij hebben daarom huizen voor families van zevenentwintig leden, dat is pret tig. Hier in het Westen is men individualistisch en komt men te recht in huizen met zevenentwin tig vreemden, dat vinden wfj niet prettig.- Kijk, en deze zeden en gewoon ten leggen natuurlijk dermate een stempel op 'de positie van de vrouw, dat het daarom erg moei lijk is om ónze vrouwenbeweging met de Westerse te vergelijken. Ik wil er iets over vertellen, maar onvolledig zal het zyn. Als klein meisje kwam ik op een Holland se school. Niet gemakkelijk kwam ik daar, o nee, Indonesische kin deren werden geweerd» voor het moeilijke toelatingsexamen zakte ik wel drie keer. En toen ik er eenmaal was, "leerde ik alle spoor lijnen in Friesland, alle gehuch ten in Noord-Brabant, maar hele maal niets over ons eigen land. Geschiedenis van Nederland, ja, dat heeft een grote indruk op me gemaakt, de vrijheidsstrijd tegen Spanje, de beeldenstorm en Lei den's ontzet... Waarom zo vroeg ik me later af waarom begrepen de Nederlanders onze strijd niet,, die toch met evenveel recht werd gestreden? Op dat zelfde begrip is ook de vrouwen beweging gestrand, die 25 jaar geleden geboren werd en waar aan ook Nederlandse vrouwen deelhadden. O ja, we werkten samen, er werd veel gedaan, co- mits's opgericht, tehuizen en scholen gesticht; we vochten te gen kinderhuwelijken, handelin meisjes, analphahetismeen toch was die beweging te ver afgedwaald van ons eigen volk, van ons eigen Jand, het kon niet langer zo. De nieuwe vrouwen bond van enkei Indonesische vrou wen was hoe kon het anders nationalistisch georiënteerd. Istefi led ar heette de vereniging: De bewuste vrouw. Tegenkantin gen waren onvermijdelijk; vele vrouwen gingen de gevangenis in. En in de oorlog? Aanvankelijk zagen we de Japanners als bevrij ders. maar heel snel zijn we van die waan genezen. Niets konden we doen in de bezettingstijd, al leen ons voorbereiden op de na oorlogse taak en die taak bleek niet gering! We kregen onder de Republïk actief en passief kies- recht; alles werd ons geboden, we hebben nu vrouwelijke parle mentsleden, vrouwelijke minis ters, burgemeesters, journalisten, meesters in de rechten. Maar ik heb de indruk dat de vrouw in hot Westen, althans zodra zij aan het „bewegen" slaat, zich tegen over de man plaatst. In Indonesië knappen we het samen op. Mis schien komt dat, omdat1 onze nieuwe gemeenschap zo ontzag wekkend veel op te knappen hééft. Wij hebben geen tijd voor intellectuele vrouwenlcesclubj es, en zeker ook niet voor vechterjj- tjes om onze positie. Alle vrou wen die iets kunnen, worden ge mobiliseerd om de dessa-vrouwen te leren lezen en schrijven, om ze iets bij tc brengen over kin derverzorging, opvoeding, hy giëne, medische verzorging. Nog steeds is immers 85% van de bevolking ongeletterd! We hebben haast, we moeten alles te gelijk aanpakken, we hebben dringend behoefte aan ontwikkel de vrouwen. Heel veel zijn er in opleiding, de komende jaren zul len er een massa gaan studeren, ook aan. Europese universiteiten, we kunnen haast niet wachten tot ze terug zijn. Zelf ben ik schrijfster en onderwijzeres en journaliste en alles tegelijk. Ge lukkig heb ik nu tijd voor al dit werk: mijn zeven kinderen zijn volwassen, ik heb negen kleinkin deren, nu ben ik 44 jaar. Ik ben dus oud Dat wil zeggen, besluit me vrouw Toemenggoeng, na deze reis in Europa ben ik weer jong, de 'vrouwen in het Westen heb ben me geleerd, hoe jong ik ben. SINDS enkele dagen heet de oude beer, die altijd naar Bibi luisterde, geen Bibi meer, maar Liedje. Niemand weet imarom, alleen dikke 2usjemisschien, want zij is het die deze nacnjsueraudc- rtug met grote strengheid invoert. Misschien is het nou. s'n ach ternaam," verzint zoontje. „Liedje Bibidat kan eigenlijk best." Maar dikke zusje ruit daarvan niet weten. Bibi is weg, Bibi komt nooit weerom. Dus begint de beer, cis Liedje, een ander leven. Dit blykt onder tussen geen v ooruit pang1. Tnp laats van sujjig uren lang te dutten, in de speelgoedmand. de plareti ogen geduldig, wijd open, zit dit nieuwe lappen schepsel stampvol onrust. „Altij maar roepen en gillen klaagt dikke zusje. „Altijd 'maar aanstellertje doen en zeuren. En oude Pietje stiekem, stompen..." Ze is voortdurend in de weer met hem tc kastijden maar Liedje houdt taai vol. 's Middags komt Claartje spelen. Claartje Blom, dat woont pas ttt onze straat. Het lijkt een zachtzin nig ding met verlegen zwarte oog jes en een blauwe strik aan een dun plukje donker haar. Maar nauwelijks heeft dikke zusje haar ergernissen verteld of Claartje stapt beladen ?ne£ boze plannen. naar boven. Op d'r voorhoofd een wit, uinnip lyntje. „Hy moet een dag voor straf in bed," zegt ze. „En als 't-ie niet tuil, moet-ie vast met 'een touw". Eensgezind gaan ze aan de gang. Even later vind ik ze op het voe teneind. De beer liyt, met zoontjes zwembroek aan, onder de dekens. Nou ts t'ie ziek," praat dikke zusje. „Nou moet-ie niezen en nie zen en niezen En Claartje: „Maar als-ie beter is, gaat-ie in de prullenbak, met z'n kop in, 't papier." Dikke zusje knikt. De oude Bibi be hoe f t op haar niet te rekenen. Dus verdedig ik hem in zoontje's trant: „Als ikdat cs met jou. deeden net als je ziek geweest was.-. Waarop dikke zusjemet cen hand beschermend op Claartjes knie; JMaar Mam, dat is toch niet een kindjedat is alleen maar stoute Liedje/' BJBEB (Advertentie LM.) Vóór dè meest ver>venHé smaak Is het conjunctuurvraagstuk over wonnen? Zal de stabiele ontwikke ling van de afgelopen jaren ook in de toekomst kunnen worden voort gezet? Dit waren de vragen, die de rede beheersten, welke de rector magnificus van dc Nederlandse Economische Hogeschool, prof. dr. H. J, Witteveen Donderdagmiddag hield In de npenhare scnaatsverga- dering ter gelegenheid van de 38ste dies nataiis van de N.E.I1, Prof. Witteveen besprak enige vormen van conjunctuurpolitick. de monetaire, waarvan men in de dertiger jaren afstapte omdat de (Advertentie LM.) Ter gelegenheid van het bij de Nederlandse Dok- cn Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam gereed komen van de verbouwing van het voormalige troepentrans- portscbip „Waterman" tot een mo dem en comfortabel uitgerust enugrantenschip, werd gisteravond aan. boord van het schip een di ner gegeven voor een aantal ge- nodigen van het Directoraat Ge neraal van Scheepvaart, de NDSM en. de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, bij* welke laatste het rege- ringssehip „Waterman" in. beheer is. Tijdens dit diner, werd het woord gevoerd door mr J- J. Oye- vaar, Directeur-Generaal van Scheepvaart, de heer F. de Boer, directeur van de NDSM en de lieer T. A. W. Ruys, directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. De heer Oyevaar deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer C. Bijvoet, chef van de technische dienst van het Directoraat-Generaal van Scheep vaart, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau we gens zijn grote verdiensten ten aanzien van het verbouwen van de beide troepenschepen „Zuider kruis" en „Waterman" tot zulke eminente emigrantenschepen, dat zelfs nu reeds in buitenlandse vakbladen hierover met bewonde- ring werd geschreven. De „Waterman" zal 14 Novem ber uit. Rotterdam voor zijn eerste reis met emigranten naar Austra lië vertrekken. tekortkomingen ervan te evident werden; de budgetaire conjunctuur- politiek, waarbij door middel van de overheidsbegroting compense rende invloed op de conjunctuur- beweging zou worden verkregen; de politiek van de latente inflatie, die na de oorlog haar intrede heeft gedaan, maar het bezwaar heeft dat zij uitsluitend voor een beperkte tijd kon worden toege past. Twee punten van gevaar be ginnen zich reeds duidelijk af te tekenen, zo vervolgde de reetor magnificus: een precaire liquidi teitstoestand bij het bedrijfsleven en een zorglijke situatie bij de gemeentefinanciën. Zo worden wij onherroepelijk teruggedwongen tot een monetaire conjunctuur-politiek, waarbij een zo zuiver mogelijke middenkoers gestuurd dient te worden. De vraag of een crisis in de naaste toekomst vermeden zal kun nen worden, zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de ont wikkeling van ons betalingsbalans- kort. Eén ding staat vast. Wat ook de feiten zullen zijn, indien zich een crisis zou ontwikkelen, dan is dit een crisis der conjunctuur-poli tiek. Dit is geen critiek op be gane fouten, maar een aansporing tot zelfbeperking, zoals die op elk levensgebied noodzakelijk is. Daar om stelt de conjunctuurpolitiek ons voor een waarlijk menselijke taak. Maandag en Woensdag jl. vertrok ken uit België 06 vrijwilligers met bestemming Korea. De rest van het Belgische detachement scheepte zich Donderdagmiddag te Rotterdam in aan boord van het Amerikaanse troepentransportschip ..General J.II. Mc Rae". Er vertrokken 23 man schappen en korporaals,3 onderof ficieren en een officier. De bevel voerend officier was luitenant Mom men. De soldaten' werden uitgeleide ge daan o.a, door de Belgische militai re attaché in Den Haag, gencraal- majoor J. Woussen, dc consul-gene raal van België te Rotterdam, E, N. van de Pitte, en door generaal-ma- jDOr Gerard van de Belgische Bin nenlandse Strijdkrachten, die de mannen in een der loodsen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd toe sprak namens de minister van landsverdediging. Hij zcide o.m. verheugd te zijn dat hun. vertrek eindelijk was aan gebroken en ..wenste - hun een goedé reis met veel succes. Nadat hij zich nos met de mannen had onderhou den, begaven deze. zich aan'boord, terwijl de Koninklijke Militaire Ka pel uit Den Haag marsmuziek speel de. 'De vrijwilligers waren met bus sen uit Kaulille in België gekomen. Omstreeks kwart voor vier vertrok het schip van de Lloydkade. Jubileum bij de RET De heer C. J. Ticheloven, 3 e hoofdcontroleur bij dc afd, ver voer van de R.E.T., vierde gisteren, zijn 25-jarig dienst jubileum. In de malaise-jaren van '26 begon de heer Ticheloven als conducteur, langzamerhand klom hij op tot zijn huidige functie, die voornamelijk op de afdeling van het kledingma gazijn wordt verricht. Thuis werd de jubilaris van harte gefeliciteerd door zijn afdelingschef, de heer J. H. v. d. Knaap, die de gebruikelij ke gratificatie overhandigde. Een gezamenlijk geschenk van het per soneel een smeedijzeren lamp en verschillende persoonlijke geschen ken, bewezen voorts do waardering die men voor de heer Ticheloven heeft Advertentie ff. M.) Examens Bij de examens van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rot terdam zijn geslaagd voor het semi- artsexamen de heren A. C. Borstlap, Schiedam, J. Dogterom, Lekkerkerk, J. A. Kamps, Gorinchem, A. Lud- wich, Velzen: J. P. Roos, Slikker veer cn L. T. F. L. Stubbe, Den Haag. Bevorderd tot arts zijn de heren. A. Goossehs, Amsterdam; E. Vf. Heerema, Dordrecht; J. Meijers» Schiedam en J. D. van Scheiien, Zaandijk. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het candidnats- examen Ned. taai én letterkunde mej. N. van Roosendaal te Rotter dam, voor het doctoral examen geschiedenis de heer N. Schmitz, Rotterdam, voor het candidaats- examen geneeskunde mej. H. Al- derlieste, Schiedam en de heren H. Merkus, Vlaardingen, W. Scha ling, Rotterdam en A. M. de Vlaam, Rotterdam. DEN HAAG. De héren T. E. J. de Bie en dr. P. Schoenmaker van bet ministerie van ;Economische Za ken zullen zich tegen het einde van deze maand naar Amerika begeven, teneinde de mogelijkheid te onder zoeken het Nederlandse bedrijfsle ven meer dan tot nu toe het geval is in te schakelen voor.de produc tie van militaire goederen ten be hoeve .van de Amerikaanse regering. ■syviiT, A i~ ir iir i ma i ii, i i Tin koopt U natuurlijk bij IVTathencsserweg 87 b - Rotterdam - Telefoon 38336 Te bereiken met lijn 481017, Bus R en W.S.M. MODERNE COIFFURES EN BETERE Él U is dan verzekerd van Prima kwaliteit service Patronen, die naald voor naald zijn uit geschreven. Wol- en Hand werkhuis SCHOONHEIDSBEHANDELINGEN PERMA TIÈDE - CREAM WAVE - FLEXA WAVE VOORALLE STOFFEN EN7UDE MATHENESSERLAAN 36- ROTTERDAM BERGWEG 288 t/o Eudokia - Teh 46681 - «i\ Avnst/éffemalvn "V. hutk- r/i breukbanden efas Heken kousen sieunzofen naar gipsmodel inuchttrtpen over deze rubriek: Telefoon 25430 VJ O WOUTERS j r» oudshennuuivedrowudzadrtiTjeuanndirS vanUtszi§fsn]ksdf TELEFOON 46066 Dn Banketbakker Kwart Janstraat 148 Telefoon 40919 Bezorging door de gehele stad oude tit&c/utLe/ UVÏREN EEN FONKILNItUWE U/ Koorümolcnstraat 36 telefoon 460S9 WASMACHINES „RONDO" „ERRES" „HOOVER „HERCULES' Mathenesserplein telefoon 38702 Tevens Uw adres voor CHEMISCH REINIGEN Bellevoysatraat 75 36Z35 32631 UITZENDING wij kochten een fabrleks- partlj handgeschilderde THEESERVIEZEN tegfin de helit van de. prijs en laten U proilteren Telefoon: ZW. JANSTR. 54. TEL, 48894 Pracht theeseryle* met B kop en schotels 9.95 IN PRIJZEN vanaf f SS VANAF f 2.-.P. WEEK xonder vooruitbetaling Telefoontje en wil komen U met collectie bezoeken. DINERS Prima KATOENEN VITRAGE Waarde 1.10. Tipprtfs Voor 2.30 maken wij Uw oude hoed weer ln een ge. heel nieuw model. Keuze uit 40 nieuwste modellen. IDEAAL VOOR ALLEEN STAANDE PERSONEN 'PER DINER va I. 2.- BENTINCKLAAN 4 TEL* 48827 STOFZUIGERHANDEL C.V attirJ Alléén bij Vieratnbac hts straat 51 Tel. 3283B Zoomstraat 59—51. tel. 4C731 Geen filialen Zwart Janstraat 30 Tel. 45345

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 7