Nieuw-Guinea ECA geeft f 117 millioen voor landbouwprojecten Intensievere productie en betere veestapel T< .Derde Macht55 is fantasie volgens dr Schouten Hoogleraar en fabrikant als brugwachters Roulette draait weer in Amsterdam en 't Gooi Kolkende watermassa's vernielen dijken Kleine naties richten zich tot Sowjet-Unie GELEZEN—? ONZE BODEM MOET MEER OPBRENGEN Massastaking in Franse mijnen Bondgenootschap met de WD door A.R. afgewezen Troonopvolger(ster) meerderjarig op 21-ste jaar Voor rechter wegens „onbevoegdelijk een openbare landweg versperren" Rooit deert zó weinig l i zó vee! voor zovefen! AKKERTJES V-l onschadelijk gemaakt Tbc-onderzoek in Doornspijk geen succes OVERSTROMINGEN IN ITALIö Toestand kritiek tot Zondag België tracht tien milliard francs weg te goochelen De andere kant Sir Senegal Ran vraagt om herstel van geheime diplomatie Winkels langer open vóór de komende, feestdagen en gewogen Donderdag IS November 1951 3 DEN HAAG. Dit de tegenwaarde-rekening van de Marshall-hulp is met goedvinden van de Amerikaanse regering door de ECA 117 millioen bestemd voor de financiering van een aantal landbouwkundige projecten, met de bedoeling om een grotere productie te verkrijgen en een hogere rentabiliteit. Deze dienen speciaal onze betalingsbalans ten goede te bomen, in de eerste plaats doordat de import van voedergewassen en levensmid delen kan worden beperkt, in de tweede plaats door groter uitvoer van betere kwaliteit. Het zwaartepunt valt hierbij op de teelt an conservering van voedergewassen, op een verbetering van de veestapel en een Intensi vering van de plantaardige en dierlijke productie. l!Hllin!ll01tt3l lifiÜIJll Iff BIIÜIB B ill!)! 191lllllllf: BIDIO '81 lil II! iUUII! IIIIIIDIR itltll;! (Vervolg hoofdartikel) heeft. Wie dat meent geeft moge lijk blijk van rechtsschapenheid, maar zeker van onvoldoende poli tieke zin. Het Perzische olie-ge- sehil heeft een en ander nog weer eens duidelijk gemaakt. Ook daar is het formele recht stellig aan de Engelse kant, maar dat is toch maar een schrale troost voor het "Westen, dat nu de olie uit Perzië ontbeert. Men kan nu eenmaal in juridisch opzicht het grootste ge lijk van de wereld, hebben en daarbij toch politiek gesproken on gelijk. In dit blad is daarom ai vaker gepleit voor een benadering van het Indonesische vraagstuk op een wijze, waaraan het tot nog toe al te vaak heeft ontbroken. OE GEGEVEN, de Indonesiërs ook de Indonesische re gering maken dat niet altijd gemakkelijk. De reacties van gind se kant zijn inderdaad herhaalde lijk zo, dat men er kriegelig van wordt Men heeft volkomen gelijk, als men constateert, dat Indonesië sterk lijdt aan het verschijnsel van overgevoeligheid. Evenwel ia de gehele Aziatische wereld, en ook in het Midden-Oosten leeft nu eenmaal dit hypersensitieve natio nalisme Het ware dwaasheid er geen rekening mee te houden en onbillijk de ogen te sluiten voor de achtergrond van het koloniale verleden, waartegen dit alles moet worden gezien. Alleen wanneer men in deze geest van Nederlandse kant ook het vraag stuk Nieuw-Guinea aanpakt Is er kans op een bevredigende oplossing. En het is de moeite waard die op lossing te zoeken, want er liggen nog altijd voor Nederland ginds gro te mogelijkheden, al geven velen zich daar nauwelijks meer reken schap van. Heeft men enig idee, hoe groot percentage van ons nationale inkomen ons nog altijd toestroomt uit het vrije Indonesië? Het zou in teressant zijn daarover nauwkeurige cijfers te weten. Hoeveel landgeno ten ginds nog een werkkring vin den? En. van de andere kant: zegt het feit, dat er meer studenten uit Indonesië ïn ons land zijn dan ooit tevoren niets? En dat zoals ons dezer dagen werd medegedeeld, b.v. aan de hogere textielschool In Ensche de een derde der leerlingen uit In donesië afkomstig is? Moet Nieuw- Guinea dan een struikelblok blijven op de weg naar een goede verhou ding met Indonesië? Wij voor ons zouden dat wel zeer diep betreuren. WIJ hebben respect voor hen, die him zedelijke verantwoor delijkheid tegenover de In- aanse bevolking 20 sterk gevoelen, dat zij-menen, dat van overdracht van souvereiniteit aan Indonesië on der geen beding sprake mag zijn. De autochthone bevolking moet, naar deze opvatting, worden opgevoed tot zij m voile vrijheid zelve kan be slissen over haar toekomst. Verkiest zij dan aansluiting bij Indonesië, het zal haar vrij staan. Dit klinkt redelijk. Maar ui welke mate vallen zij, die deze oplossing voorstaan, haar ook in de praktijk nastreven? Zijn zij werkelijk bereid om gedurende twintig om niet te zeggen vijftig jaren jaarlijks, om een rond getal te noemen en zeker met overdreven, iets als honderd mil lioen in Nieuw-Guinea te steken! Met de bedragen, die nu beschikbaar worden gesteld, blijft al het gepraat over zedelijke roeping immers ge praat en niets meer, en de pogingen om Nieuw-Guinea te ontwikkelen prutswerk. ..Alleen wie inderdaad blijk geeft van de bereidheid offers te brengen ten behoeve van Nieuw-Guinea, reële offers, heeft het recht van een morele verantwoordelijkheid te spre ken. Maar wie die consequentie niet aandurft, hij zal moeten streven naar een oplossing, om dit geschilpunt tussen Nederland en Indonesië uit de weg te ruimen. Zelfs al betekent dit het onder bepaalde voorwaarden Overdragen van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Naar ons gevoel zouden velen in ons volk een regering, die dit probleem ook op deze wijze uit de wereld zou helpen, dankbaar zijn. PARIJS. Vijftigduizend mijn werkers hebben in Noord-Frank rijk het Werk neergelegd en ver moedelijk zullen er vandaag twee maal zoveel in staking gaan. De katholieke cn socialistische vakbonden hebben besloten hun steun te geven aan de staking, die is uitgeroepen door de communis tische mijnwerkersbond, als protest tegen het besluit om de mijnwer kers een gedeelte van hun me dische verzorging zelf te laten be talen. Als de staking met spoedig wordt opgeheven, komt de Franse herbewapening ernstig in gevaar. Volgens cijfers van de nationale kolenraad maken de 50,000 stakers 63 procent van het totale aantal mijnwerkers in het betrokken ge bied uit. Van het bedrag van. 117 millioen wordt tot het einde van bet begro tingsjaar 47.500.000 beschikbaar gesteld, waarvan 25 millioen voor 'n borgstellingsfonds voor de land bouw en 5 millioen voor borgstel ling ten behoeve van veevoederdro- gerijen. Uiteraard zal intensivering van de e gr arische productie moeten steu nen op 'n. uitgebreid wetenschappe lijk onderzoek Voor de Landbouw- Hogeschool en het landbouwkundig onderzoek is een bedrag van 6.500.000 uitgetrokken, waarvan voor 1951 f 1.500.000. De bedoeling is, dat grote aandacht zal worden besteed aan de opleiding van land- bouw-technici, van wie een aanzien lijk aantal in staat gesteld moet worden om wetenschappelijk onder zoek te verrichten aan goed geou tilleerde proefstations en" instituten. Er zal in de bouwkosten van silo's voor het conserveren van groenvoer worden bijgedragen, terwyl gedurende enige jaren jaar lijks een bedrag beschikbaar gesteld za] worden Voor de dienst Kleine Boeren, zodat in de komende jaren ra versneld tempo subsidies voor bedrjjfsintensi vering kunnen wor den verstrekt. Voor de moderne voe- derbouw en deze intensivering i3 10.500.000 uitgetrokken, waarvan 3.500.000 te besteden m 1951. Beoogd wordt een uitbreiding van de droogcapaciteit (voor gras en lu cerne) mei 150.000 ton. Voor dit pro gramma is nodig voor credietgarantie f 5 millioen en voor subsidie 10 millioen, waarvan 3 millioen 1951. Een grote handicap bij de uitvoer van zuivelproducten ïs de omstan digheid, dat het Nederlandse vee niet t.b.c.-vry is. In vijf jaren fcyd wil men het Nederlandse vee tbc.-vry maken. De totale kosten hiervan be dragen 100 millioen, waarvan de veehouders en de Staat ieder de helft betalen. Van de 50 millioen, welke hiervoor beschikbaar worden gesteld, is voor 1951 uitgetrokken 8.500.000. Voor verwerking van stedelijk huisvuil tot compost zullen meuwe bedrijven worden gesticht, zodat de Landbouw straks over meer dan 500.000 ton waardevolle compost per jaar zal kunnen beschikken. .Hier voor is 10 millioen beschikbaar, waarvan f 1 millioen in 1851. Verder wordt f 25 millioen onder gebracht ra een borgstellingsfonds voor de landbouw ten einde voor boeren en tuinders de mogelijkheid te vergroten om hun bedrijfsvoering te moderniseren. Advertentie (I. M I 55' (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Neen, de AR-fractieleïder dr Schouten wilde niet spreken over de kabinetsformatie na de komende verkiezingen. Dat leek hem voorbarig; hoe de politieke verhoudingen dan zullen liggen, is immers nog onbekend. Maar ondanks dit stellig voornemen ging zijn speech ln de Tweede Kamer, naar aanleiding van het eerste hoofdstuk der Rijksbegro ting 1952 gehouden, Woensdag niet geheel buiten dit vraagstuk om. Want dr Schouten stelde vast, dat de zg. „derde macht" alleen bestond in de verbeelding van mr Oud (WD). En hij verzocht deze met klem nu i aan. Gods gebod en dansen om gou- LOS ANGELES. De lichtge wicht kampioenbokser Jimmy Car ter (New York) heeft zijn wereld titel met succes1 verdedigd tegen Art. Aragou (Los Angeles) in een wedstryd van vijftien ronden. niet langer te fantaseren over „con tacten", welke niet in overeenstem ming zijn met de feitelijke politieke situatie. Wilde hij dus geen bond genootschap met de WD, wel be geerde hij de grootst mogelijke sa menwerking met de CHU, al vond hij, dat het in de practijk niet mee viel om deze te verwezenlijken. Maar toch hoopte hij, dat met me dewerking van de heer Tilanus voorwaarden geschapen zouden kun nen worden voor een beter contact. Aan de oproep tot eensgezindheid, in de Troonrede gedaan, wilde dr. Schouten waar mogelijk voldoen, mits daarbij ieders principe in waar de wordt gelaten, „Juist", zei de heer Romme (KVP) toen. Maar ondanks deze instemming, was de heer Schouten niet gerust, dat dit principe in het huidig kabinet tot zijn recht was gekomen. Hij ont waarde daarin „staatsoverwoekeren- de" tendensen, in weerwil van de bewering van prol Romme, dat de KVP deze steeds terugdrong. Hij vond dat ook logisch, want zulke gedweeë lieden zijn de socialisten zeker niet. Hun financieel-econo- misch urgentieplan beschouwde dr. Schouten als een zeer ernstige cn- tiek op het regeringsprogram. Ds. Zandt (SG) vond het haast lachwekkend, dat de A.R. en C.H. zich nu beklaagden over een kren- kende behandeling vanwege de KVP. t)oor met Rome onder een deken te zyu gaan slapen, hebben zij het katholicisme aan de macht gebracht. En Rome heeft nimmer zijn vervloekingen over het Protes tantisme herroepen. Hij vond dat de protestanten beter op hun zaak moesten letten. Bitter beklaagde hij zich, dat men zo vaak hem een zaam liet staan in. protesten tegen het doorlichten ten behoeve van het t.b c.-onderzoek e.d. De grondoor zaak van de huidige moeilijkheden zocht hij in de omstandigheid, dat de mensen niet meer nederig zijn van hart; zij storen zich niet meer den afgodsbeelden als de V.N. Dit betoog stak wel sterk af bi] de fiuancieel-economische beschou wingen welke de heren H o f s 11 a (PvdA), v. d- Heuvel (AR) en Ho o gear sp el (CPN) ten beste gaven. Donderdagmiddag zal minis ter-president de veertien sprekers van repliek dienen. Kerstpakketten voor Hr Ms „Van Galen" DEN HAAG. Met het oog op de a s. Kerstdagen bestaat gedurende het tijdvak van 1528 November de moge lijkheid om niet aangetekende pakjes per luchtpost tegen speciale tarieven te zenden naar opvarenden van Hr Ms torpedoboot jager ,.Van Galen" in de Koreaanse wateren. Do pakjes mogen met zwaarder zijn dan 500 gram en dienen als volgt te worden geadres seerd- rang.kwahteit - naam - marme- nummer, a(b Hr Mg „Van Galen" Am sterdam cS - Marine. De in het inter nationale verkeer geldende bepalingen zijn op deze pakjes van toepassing. DEN HAAG De troonopvol ger (ster) zal op 21-Jarige leef tijd meerderjarig worden, en niet op zijn (haar) achttiende jaar, gelijk nu het geval nog is. Dit is de inhoud van de Grondwets wijziging, die bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ook een wijziging in verband met de buitenlandse betrekkin gen komt m behandeling. Pakjes voor militairen in Korea DEN HAAG. Van 15 tot 2B No vember kunnen aon Nederlandse mili tairen in weer niet-aangetekende pakjes per luchtpost worden verzonden Maxi mum gewicht van 500 gram. Hiervoor is het normale internationale tarief ver schuldigd. De luchtrechten behoeven niet te worden betaald. De pakjes dienen als volgt geadres seerd te wordenrang. naam. voorlet ters. legernummer. ndvn, napo 5100, Amsterdam, Schiphol, militair. (Advertentie l. M.) aGWIft. UTRECHT. Een niet alledaags karweitje verrichtten een hoogleraar uit Wassenaar en een Moergestelse fabrikant, .toen zij met een gezel schap van een botter' cht terug keerden op de late a ,nd van 29 Juli. De botter voer dooi' de Eem bij Baarn Men zag geen kans ergens een klapbrug te passeren, zonder dat die werd opgehaald. Het was elf uur; een bord vermeldde, dat de brug tot tien uur kon worden ge opend. Omdat in het brugwachters huis nog licht brandde, klopte een der opvarenden, aan, doch er werd niet opengedaan. Men maakte zich ongerust, omdat het laat kon worden voor men thuis bon zijn. De professor en de fabri kant draaiden dus zelf de brug Dat lukte best. maar bij het geluid van het mechaniek kwam do brugwachter naar buiten en gelast te de brug te sluiten. Dat ging min der goed: aan de kant van de pro fessor bleef een gaping van 60 cm. Toen de brug eindelijk was neerge laten bleek de stemming over en weer niet best Dc brugwachter diende een aanklacht m tegen de fabrikant en de professor. Wegens het „onbevoegdelijk een openbare landweg versperren" moe s- Advertentie LM.) <m& Een of twee AKKERTJES ais gé U rillerig en koortsig voelt bewii2en dit afdoende, Laat Uw opkomende kou of griep niet verergeren, maar neem dadelijk AKKERTJES. Dan behoort U morgen tot da duizenden die reeds br| zó weinig zó veel baat vonden. Zorg steeds AKKERTJES in huis te hebben, helpen direct Echt iets voor de huisvrouw ais manlief het ten minste betalen kan deze nieuwe „Douglas Yes- pa". Het practische vervoermiddel is te zien op de grote Londense tentoonstelling van fietsen en motorrijwielen in Londen, die op het ogenblik duizenden nieutosgie- ripen treft: t. Vervolg van pag. 1 Kort daarna voer men opnieuw uit. Dit keer wedden de heren op twee (zee) paarden. Een lont. die onder water in een holle buis door brandt. werd afgesteld op een brandduur van vijftien minuten a anderhalve centimeter per minuut. Wanneer dit middel faalde was er nog een electrische kabel naar het lichtbaken aan dc kant van Strijen- Sas. negenhonderd meter er van daan, waar om half vijf het bevel „Vuur!" klonk en niets gebeurde. Nogmaals ging de handle near be neden maar of de stroomstoot was te zwak oi de leiding deugde met, doch ook de tweede keer bleef alles boven het van scheepvaart vrijge houden Diep-water rustig. En toen klonk plotseling een kort droog knalletje en klom een dikke zwarte waterzuil de grijze regenlucht in» bleef even hangen, verkleurde tot grijs en wit en zakte daarop plechtstatig in elkaar: de lont bad zijn dienst beter bewezen dan de electriciteit, „Honderd vUltig nieter" schatte iemand. „Daarvoor hoefden ze de ramen in Strijen-Sas niet open te zetten". Drie groene lichtkogels riepen de schepen in het Westen en Oosten toe, dat er weer gevaren kon wor den over een Hollands-Diep, waar ae j V-l voor het laatst bad gegromd. ten de tijdelijke „brugwachters" voor de Utrechtse politierechter verschij nen. Alleen de fabrikant kwam Woensdag Hij verdedigde zich door er op te wijzen, dat hij san weers zijden van dc brug een wacht had geplaatst om het verkeer te waar schuwen. De politierechter was er slecht over te spreken, dat verdach ten hadden verzuimd de afsluitbo men te sluiten en een rood licht te ontsteken, ter waarschuwing. De Officier eiste wegens „hoogst roekeloos handelen" een. geldboete van 50. De politierechter legde een boete op van 30 subs, vijftien da gen hechtenis. De hoogleraar, die thans in het buitenland is. zal na zijn terugkeer verantwoording van zijn „brugwach, terschap" moeien, afleggen. DOORNSPIJK. Het massa- onderzoek op tuberculose in het dorp Doornspijk helaas geen suc ces geworden. Van de 1700 opge- roepenen in het dorp van de Hervormde predikant ds J. R- Cuperus, die zich enige tijd ge leden op godsdienstige gronden tegen tb.c.-onderzock als voor zorgsmaatregel voor gezonden heeft menen te moeten uitspreken zijn er slechts 750 opgekomen. Dat betekent, dat het onderzoek als zodanig met geslaagd is aan gezien. het besmettingsgevaar slechts deugdelijk kan worden bestreden indien ten minste 80% der bevolking zich eraan onder werpt, In Doornspijk is het nog geen 45%. In. do overige vier dor pen, welke tezame met dat van ds Cuperus de gemeente Doorn spijk uitmaken is het onderzoek beter gagaan. (Van onze correspondenten) AMSTERDAM Links en rechts duiken de rouletteclubs de laatste dagen weer ia Amsterdam op. Gelijk „Eureka" op het Thorbecke- plein werkt draaien er momenteel, voor zover ons bekend, al minstens acht. Momenteel verhuizen verschei dene Haagse clubs naar de hoofd stad, omdat men denkt hier on gestoord zijn gang te kunnen gaan. Sommige clubs gaan ook wel met een aantal leden alleen tijdens het week-einde naar Amsterdam. Op Zaterdag gaat men hoen en op Zondagavond of Maandagmorgen vroeg terug. Momenteel heeft de Amsterdamse politie geen opdracht in te grijpen. En dat zou ook geen zin hebben, zolang de Officier van Justitie met met de dagvaarding tegen de „Eureka',-club afkomt. We houden de zaak in de gaten, meer niet." verklaarde men. Enkele clubs hebben, zo verne men wij, de sluier van geheimzin nigheid alweer compleet laten varen. Vele clubs tellen bestuursle den met klinkende namen. De Hilversumse speelzaal van de Cercle Privé Royal". gevestigd in huize „Wisseloord", heeft de slut- MILAAN. Uit de Apen nijnen worden via zijrivieren nog steeds grote watermassa's naar de Po gevoerd. Terwijl vrijwilligers zich tot hef uiter ste inspannen om te voorko men, dat de kolkende rivieren bulten bun zandige oevers tre den, wordt Zuid-Oost Italië sinds Dinsdagavond geteisterd door een zware regenval en storm. Woensdagavond rijn de inwo ners van honderden laaggelegen dorpen langs de benedenloop van de Po geëvacueerd. In het gebied van Cremona wordt door mannen, vrouwen en kinderen, militairen, politiemannen en brandweerlieden koortsachtig gewerkt op de 250 km. lange rivieroevers. Hier heeft het water nu de kritieke hoogte bereikt. Zestig km. beneden, het kritieke punt is een gat van 200 meter in de dijk geslagen, waar door 14.000 hectaren land en 13 laaggelegen dorpen zijn over stroomd. Woensdagavond laat liep de oude stad Mantua onder, na dat do dijken om de stad waren bezweken voor de kolkende wa termassa's. Een regeringswoord voerder heeft verklaard, dat de toestand wel tot Zondag toe kri tiek zal blijven. De regering heeft bekend ge maakt, dat 23 spoorlijnen en 34 hoofd verkeerswegen zijn afgesne den. Een groot deel van het win tergewas is weggespoeld. (Vervolg van pag. I) zou schaden, maar dat de zaak rich so had toegedragen kon premier Pholien gisteren niet ontkennen. Hij achtte echter het opmaken van twee ramingen gerechtvaardigd, aangezien België geen apparaat bezit om het nationale inkomen op wetenschap pelijke wijze tc bepalen en de natio nale statistieken der landen op ver schillende wijze worden opgemaakt. Het ging volgens hem alleen om een herziening van een raming die in Januari 1951 was gedaan, toen. er nog niet voldoende gegevens be schikbaar waren en de vermeerde ring van het nationale inkomen voor dit jaar losweg op 3.25 procent werd geschat. Het was natuurlijk, dat voor een herziening van deze schatting later de meest voorzichtige raming er voorlegging aan de internationale organisatie werd gekozen, omdat de hoogste in de toekomst wel eens onjuist zou kunnen blijken te zijn. De bewoordingen van de bewuste nota noemde de premier ongelukkig gekozen, maar hjj ontkende ten enenmale, dat de regering of. be paalde ambtenaren cijfers wilden vervalsen. Deze uitleg bevredigde Van Acker allerminst, die betoogde dat 't hem evenzeer om een binnenlandse kwes tie ging. want als men aan het bui tenland een lagere raming heeft doorgegeven, kan men in het bin nenland nooit meer met de hogere raming voor de dag komen. En ook daar komt de statistiek van het na tionale inkomen op tafel by de be sprekingen over lonen en salarissen. Trouwens, dc socialistische klacht, dat de regering ook met andere ver keerde cijfers de aanval der oppo sitie de vorige week had gepareerd, ontketende nu weer een nieuwe „cijferslag" en een. vinnig duel tus sen Spaak en minister Van Houtte. Na een laatste woord van de so cialist. Larack. volgens wie de re gering. indien zij vreesde voop te hoge militaire lasten, dit beter op het internationale plan ter sprake had kunnen brengen, en die in het betoog van de premier hoogstens een pieidooi voor verzachtende om standigheden van een schuldige had gehoord, kreeg de regering haar partijgenoten, die bij dit alles er dit- maal het zwijgen toe deden, op de gebruikelijke wijze en bloc achter zich. Daarmee werd het geruchtma kende incident, dat buiten de Bel gische grenzen nog wel een staartje zal hebben, voorlopig afgesloten- tingsperiode benut om de statuten te wijzigen. Men heeft gepoogd elk winstbejag te weren. Bq het baccarat-spel b.v. wordt geen percentage geheven ten bate. van de club. Ook behoeven, de employés geen deel van hun fooien aan de club af te staan. Er zijn geen beroeps-croupiers meer in functie. Er is een zeer uitvoerige ballotage alvorens men thans ingeschreven, kan worden. Men heeft het voorne men prinses Armgard, die zich bin nenkort op „Oersberg", schuin te genover „Wisseloord" zal vestigen, een uitnodiging voor deze cercle pri vé te zenden. A AN GRIJPEND om in de cou- ■Tl rant te lezen hoe z&n oude dorpse opoe op haar slofjes hon derd en drie geworden is en door bemiddeling van haar half koloms portret, kennis te nemen van haar uit peilloze diepte wellende blik. Het onderschrift meldde triomfan telijk dat zij nog leest zander bril. Er stond niet bij wat: Seneca, Jan de Hartog, Henry Miller of heeft zij zich misschien al ten tij de van Napoleon vastgebeten in een toenmalige literaire bï£, die zij sindsdien niet meer voor Forever amber" heeft willen wegleggen? Ik zal het nooit te weten komen. De interessante krantenberichten zijn nu eenmaal altijd onvolledig. Jaren voor de oorlog heeft mijn chef mij eens opgedragen, te Gen nep een navenant wijf je te inter viewen. Ze zou óók jarig worden, en u?ü zagen haar aan voor een. bron van gezapige praatjes over vroeger tijd waarmee we ons Za terdagavondblad. wilden opschilde ren, want de kranten waren dik in. die dap en. zodat iedere babbelkous er één was. Zij zat bij het venster toen ik ambitieus binnentrad, want ik was een energieke jongste verslaggever en zou desnoods het hoofd van het vrouwtje van haar romp hebben gescheiden, als dit tot heil van mijn dagbladonderneming had kunnen strekken. Toen ik. op besliste toon aan haar geteisterd geheugen begon te knagen, opende zij de mond en riep het woordje „Tocs". Daar kwam het iets minder oude wijfje, dat mij binnengelaten had, de ka mer in. De bes b(j het venster staarde haar met een om reken schap vragende blik aan, terwijl haar uitgestrekte rechterhand naar mij wees, als was ik een spookge stalte. Ontredderd keek de ander terug en maakte een manuaal van Wagneriaanse wanhoop, dat ik nooit vergeten zal „Kont, kom mevrouw, u herin nert zich toch zeker de paarden tram nog wel?" riep ik, om haar op het spoor te zetten, doch in- plaats van een cursief te zetten antwoord te geven, barstte het vrouwtje in een angstig schreien uit. To os hield de ogen trouwens ook niet droog en riep pi/tig; „Ga je weg! Ga je weg!" Ik begreep dat ik aan het graf stond van mijn missie en maakte me uit de voe ten. Tot onder aan de trap kon ik het gejammer horen. Goed, zulke dingen gebeuren. Maat zou het niet interessanter rijn geweest voor de lezers, indien zij hadden kunnen vernemen wat deze vrouwtjes van myn visite hebben gedacht? Het was duidelijk dat zij de zin nujncr verschijning in het minst «iet begrepen ster ker nog, dat zij er bitter weinig goeds in hadden gezien. Dit namen fZij waar: een ongeschoren bazige rman drong opeens hun pantoffel tjesleven binnen, sloeg onbegrijpe lijke, blijkbaar schrikaanjagende taal uit en ging weer heen. Ik neem aan dat zij sinds mün bezoek de vensters met nóg groter zorg hebben pesloten. „Anders komt-ie weer Taos!" Bij gekraak op de trap of nachtelijk gerucht op straat, hebbctt zij bevend in bed gelegen en gedacht: „Daar is hij!" Ik ben hef boze oog geweest in dat huisje. „Me been steekt Mien. de man is zeker in de buurt!" Maar de man schreef in zijn. krant: .En het oudje leest nog zonder bril." kronkel (Van onze correspondent) PARIJS. Een Egyptische woordvoerder heeft gisteren de houding ver klaard van de Egyptische delegatie, die, zoals ik schreef na de rede van minister Schuinen plotseling had verzocht, het debat over het op de agenda plaatsen van de Marokkaanse kwestie enige dagen utt te stellen. Als meest plausibele verklaring had men in V.N.-kringen algemeen aangenomen, dat Egypte de kansen tot aanneming van zijn eerste voorstel na Schuman's rede gering achtte en daarom tyd wilde winnen. De Egyptische woordvoer der sprak dit evenwel met klem tegen. De reden was uitsluitend, zo werd verzekerd, dat minister Schuman de gelegenheid had geschapen de essen ties van de kwerilc-Marokko te bespreken en dat bestudering van rijn speech als voorbereiding op zulk een bespreking noodzakelijk was ge worden. De financieel-economische commis sie en die van de voogdijschappen gingen gisteren aan het werk, terwijl de algemene debatten werden voort gezet. Het waren grotendeels de kleine landen, die aan het woord kwamen en die zich vrywel onafge broken richtten tot de Sowjet-Unie om de vredesvoorstellen der drie Westerse mogendheden in ogen schouw te willen nemen. Behalve de heer Paul van Zeeland kwam oa. ook de Perzische gedelegeerde Enie- zam aan hel woord, die een venijnig requisitoir tegen Engeland afstak en. als zijn mening over bet conflict be treffende de nationalisatie der ol'e- installaties uitspraak, dat er nog slechts een probleem moest worden opgelost, dat van de schadeloosstel ling. Sir Benegal Rau voerde namens India bet woord. Hij vertolkte op nieuw de gezindheid van zijn cege- ring om communistisch China tot de Verenigde Naties toe te laten en sprak zich uit voor de suggestie van president Auriol ten aanzien van een bijeenkomst der grote staatslieden in Parys- De grote mogendheden moesten het eerat eens worden, zo zei hij in het algemeen, voordat voor stellen in de Verenigde Naties worden gedaan en de kleine naties om hun mening wordt gevraagd. DEN HAAG De gemeentebe sturen mogen In verband met de komende feestdagen ontheffing ver lenen van de wettelijke winkel sluiting. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 Nov. eri op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December. De beperkende bepalin gen ten aanzien van. etalage- en reclameverlichting gedurende de piekuren ondergaan in verband met bedoelde feestdagen geen wij ziging. f N de roman „Het hoofd van Johatn- nes" heeft de zich B. Drager noe mende auteur (ook de uilgeefster, De Fontein-Utrecht, zegt de schrijver, die zich achter dit pseudoniem verschuilt, niet te kennen) een bljbeliragment uit voerig uitgewerkt. Zeer suggestief beschrijft hJj de toe standen aan het hoE van de Herodes. die sympathie voelt voor „De Doper", hoewel laatstgenoemde hem voortdu rend verwijt, dat hij zijn vrouw 'versto ten heeft om met Herodias te kunnen samenleven. Ook de beschrijving van de figuur Herodias, die cr alles op zet Jo hannes gedood te krijgen, ls uitermate boeiend, zoals dat ook het geval is met de tekening van net meisje Salomé, dat ln opdtacht van haar moeder al» prijs voor een na een feest ter ere van. Herodes' verjaardag uitgevoerde dan» het hoofd van Johannes vraagt en krügt, nadat de beschonken feestgan gers ln. een afschuwwekkende rechts zitting hierover hebben beslist. Fascinerend, doch afstotend door zijn gedetailleerdheid, zün de passages, waarlti verhaald wordt over het sadis tische perverse spel, dat Herodias met Johannes' hoofd speelt. En ten «lotte, als anti-climax, de morele kater, die over iedereen komt. die aan de walge lijke vertoning heelt meegewerkt. „Het hoofd van Johannes" is een meespelend boek geworden, dat on danks de afkeer die het dikwijl» op wekt door de uitstalling van sadisme, hartstocht en liederlijkheid op allo 33Q bladzijden boeit. AANKONDIGINGEN Bij de uitgeverij J. B Wolter* te Gro ningen verscheen ln druk dg intree rede van dr HesseL de Vries als buiten gewoon hoogleraar te Groningen onder - de titel Biophysics (f —.90). Weer is een jaar verstreken sedert de uitgeverij Holland la. te Baarn een aan vang maakte met de serie Juliana Re- glna. Het deel dat zo juist U vertelle nen 2.80) besloot de periode van Sep tember 1B50 tot September 18S1. Het bevat in 47 pagina's ruim tachtig fraaie ongedwongen foto's van ons Koninklijk gezin, ondermeer van het staatslebe- zoek aan Groot Brittannië «t aan Luxemburg.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1951 | | pagina 3